• <
gryfia_70lat

Ever Forward wciąż na mieliźnie. Statek będzie opróżniony

jm

05.04.2022 20:55
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Ever Forward wciąż na mieliźnie. Statek będzie opróżniony

Partnerzy portalu

Ever Forward wciąż na mieliźnie. Statek będzie opróżniony - GospodarkaMorska.pl
Fot. USCG

334-metrowy kontenerowiec Ever Forward, który 13 marca utknął na mieliźnie w Zatoce Chesapeake, wciąż jest unieruchomiony. Kolejna próba uwolnienia statku zakłada usunięcie z jednostki ładunku.

Ever Forward utkwił na mieliźnie nieopodal portu Baltimore. Nikt nie ucierpiał, nie ma także żadnych zanieczyszczeń. Pomimo licznych prób statku nie udało się ściągnąć z płycizny. W samym zeszłym tygodniu grupy holowników podjęły próby dwukrotnie, za każdym razem bezskutecznie. Wokół kontenerowca nieustannie pracują także pogłębiarki.

Amerykańska straż przybrzeżna ogłosiła, że zanim nastąpi kolejna próba przeholowania kontenerowca na głębsze wody, zostanie on opróżniony przy pomocy barek z dźwigami. Ma to zmniejszyć obciążenie statku. Operacja jednak nie zacznie się od razu – najpierw na miejscu muszą pojawić się dźwigi o odpowiednim wysięgu, by móc zdjąć kontenery z Ever Forward. Dźwigi zostaną rozmieszczone po obu burtach kontenerowca i przeładują kontenery na barki, które następnie przetransportują je do Seagrit Marine Terminal w Baltimore, czyli miejsca, gdzie zostały załadowane na Ever Forward.

Straż przybrzeżna podaje, że na kontenerowcu znajdują się łącznie 4 964 kontenery z towarami suchymi. Przeładunki będą prowadzone jedynie za dnia. Według służb cała operacja może potrwać kolejne dwa tygodnie. Po tym czasie podjęta zostanie próba ponownego ściągnięcia statku z mielizny.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.