• <
escort_980x120_gif_2020

Rybacy zablokują porty. Wszystko przez zakaz łowienia dorszy w Bałtyku

mb

21.11.2019 09:41 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Rybacy zablokują porty. Wszystko przez zakaz łowienia dorszy w Bałtyku

Partnerzy portalu

Rybacy zablokują porty. Wszystko przez zakaz łowienia dorszy w Bałtyku - GospodarkaMorska.pl

Od 1 stycznia 2020 roku wchodzi w życie dyrektywa unijna zakazująca łowienia dorszy w Bałtyku przez okres czterech lat. Rybacy chcieli rozmawiać z przedstawicielami rządu, na temat rekompensat, niestety bezskutecznie - dialogu się nie doczekali i przygotowują protest.

Dziś w Kołobrzegu, o godz. 13.00 w Marinie Solnej odbędzie się spotkanie Bałtyckiego Stowarzyszenia Wędkarstwa Morskiego i Stowarzyszenia Armatorów Jachtów Komercyjno-Sportowych. Wówczas zapadnie ostateczna decyzja co do daty protestu. Najprawdopodobniej będzie to poniedziałek 25 listopada br.

Rybacy za postój w porcie tracą, toteż domagają sie godziwych odpraw bądź zwrotu kosztów jakie poniosą zawieszając połowy dorsza. Dorsz jest najczęściej wyławianą rybą w Bałtyku, a zakaz połowów spowoduje wśród armatorów ogromne straty. Z drugiej strony stan dorsza w naszym morzu jest dramatyczny - ryby są chude, często zranione, a ich populacja drastycznie spadła.  

Grzegorz Hołubek, doradca ds. rybołóstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej twierdzi, ze zdaje sobie z tego sprawę, ale kryzys ryby w Bałtyku jest spodowodowany błedną polityka unijną w tym zakresie i to ona powinna wypłacić rybakom rekompensaty. Ponadto twierdzi, że Komisja Europejska powinna wypłacić  odszkodowania z Funduszu Rybackiego. Dodał, że jego zdaniem firmy z branży powinny upominać się indywidualnie o odszkodowania przed KE.

Bałtyckie Stowarzyszenie Wędkarstwa Morskiego nie ma zamiaru jechać do Brukseli. Domaga się reakcji ministra Marka Gróbarczyka i reprezentowania rybaków w ich sprawie przed Komisją Europejską. Istotne jest, że Komisja Europejska obiecała znaleźć fundusze dla państw, którym brakuje środków na wypłacenie odszkodowań z własnych budżetów.

Rybacy podkreślają, że od dwóch lat domagają się zmiany w rozporządzeniu unijnymi nr. 508 i wynegocjowania w UE udziału Polski w Programie Wspólnej Polityki "Po ryby" - w skład którego wchodzi Fundusz Rybacki i budżet dla rybaków komercyjnych. Rząd nie poczynił w tej sprawie żadnych działań.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.