• <

Kapitan promu Red Funnel oczyszczony z zarzutów

ew

19.12.2019 09:13 Źródło: promyskat.pl
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Kapitan promu Red Funnel oczyszczony z zarzutów

Partnerzy portalu

Kapitan promu Red Funnel oczyszczony z zarzutów - GospodarkaMorska.pl

Kapitan należącego do Red Funnel promu, który w ubiegłym roku uległ kolizji (doszło do zderzenia z jachtem), został oczyszczony z zarzutów. Sąd uznał, że dowodzący wówczas jednostką Ian Drummond nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenie.

W ubiegłym roku, w krótkim odstępie czasu doszło do kilku kolizji z udziałem promów należących do Red Funnel. Kapitan statku Red Falcon, który brał udział w jednym z incydentów, do jakiego doszło pod koniec września, bronił niedawno swoich racji przed sądem. W sprawie zapadł właśnie wyrok. Decyzją sądu 63-letni Ian Drummond został oczyszczony z ciążących na nim zarzutów.

Oceniono, że praca kapitana oraz podejmowane przez niego decyzje nie przyczyniły się w żaden sposób do incydentu. Uznano, że nie było możliwości, by kapitan widział w tym samym czasie wszystko i był równocześnie w każdym miejscu. Prokurator twierdził przed wydaniem wyroku, że sytuacji tej można było uniknąć, gdyby kapitan „odpowiednio uważał”.

Kapitan nie ukrywał radości z korzystnego dla siebie wyroku sądu, przyznając, że nie mógł sobie wymarzyć lepszego prezentu na święta. Jednocześnie zapowiedział podjęcie kroków prawnych przeciwko armatorowi, który – jak twierdzi – niesłusznie zwolnił go z pracy po incydencie. Kapitan Drummond ubiegał się o przywrócenie do pracy, ale bezskutecznie.

Do kolizji promu oraz jachtu doszło 29 września w czasie przeprawy przez cieśninę Solent. Należący do Red Funnel prom zmierzał wówczas z Southampton do East Cowes na Isle of Wight. Na pokładzie promu znajdowały się wówczas 202 osoby, a na mniejszej jednostce czworo pasażerów. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

Źródło:
promyskat.pl

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.