• <

Wynik wyszukiwania - "optymalizacja" - Wiadomości

Coraz gorsza kondycja sieci – skąd wziąć 500 mld zł na infrastrukturę energetyczną?

Efektywna modernizacja i rozbudowa infrastruktury sieciowej są kluczowe dla zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na zieloną energię. Najbliższe lata to konieczność ambitnych inwestycji, ale już dziś wiadomo, że 140 mld złotych na inwestycje w sieci dystrybucyjne i przesyłowe to nadal niewystarczające kwoty, wobec zdiagnozowanych wyzwań. Żeby zaspokoić wszystkie sieciowe potrzeby łączne nakłady na ich rozwój mogłyby sięgnąć nawet 500 mld złotych.
15.05.2024

EKG 2024: pierwsza duża elektrownia atomowa ruszy siedem lat później niż planowano

Duża elektrownia atomowa ruszy najpewniej około 2040 r. To data realna. Dotychczas podawany rok 2033 jest niemożliwy do utrzymania - zapowiedziała Marzena Czarnecka, minister przemysłu, podczas panelu dyskusyjnego „Polska energia: ambitnie i bezpiecznie”, który miał miejsce podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach w dniach 7-9 maja.
08.05.2024

Floty i szlaki żeglugowe bezpieczne dzięki dostępności map elektronicznych. Biura hydrograficzne powinny pomóc żegludze

Jeśli morskie mapy elektroniczne (ENC) będą powszechnie dostępne, odegrają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa statków. Niezawodne mapy elektroniczne są niezbędne w czasach, gdy coraz częściej mamy do czynienia z zakłóceniami sygnału GPS, cyberatakami, wyłączeniami systemów identyfikacyjnych statków oraz włamaniami do sieci informatycznych flot, spedytorów, operatorów logistycznych i portów.
07.05.2024

"Morskie kły" w Rumunii. Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniu "Sea Shield 24"

Z udziałem 12 państw NATO i partnerskich rozpoczęły się największe, cykliczne ćwiczenia morskie w Rumunii pk. "Sea Shield". W przedsięwzięciu ponownie bierze udział lądowy komponent polskiej Marynarki Wojennej w postaci modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.
12.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Bezpiecznie do portu mimo niepogody

1 na 4 decydentów z sektora transportu morskiego uważa, że pogoda ma negatywny wpływ na branżę1. Tropikalne cyklony i huragany, monsuny i burze z piorunami – przyroda potrafi skutecznie spowolnić nawet najbardziej odporny kontenerowiec. Z perspektywy morskich spedytorów, każdy sztorm i kurs pod silny wiatr to wzrost ryzyka, ale i duże straty paliwa.
27.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

DNV podkreśla potrzebę standaryzacji morskiej energetyki wiatrowej

DNV wzywa do głębszej współpracy branżowej w celu opracowania solidnych standardów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej przed konferencją WindEurope w Bilbao. Najnowszy raport Energy Transition Outlook przewiduje, że energia wiatrowa stanie się głównym odnawialnym źródłem energii w Europie do roku 2050 i będzie odpowiadać za 43% całkowitej produkcji energii elektrycznej.
20.03.2024

Rząd zamierza wzmocnić konkurencyjność polskiej gospodarki na świecie

Zwiększenie umiędzynarodowienia polskiej gospodarki oraz wzmocnienie jej konkurencyjności na rynkach światowych - to cel uchwały rządu ws. przyjęcia "Kierunków rozwoju ekspansji zagranicznej", o której poinformowano w środę w wykazie prac legislacyjnych rządu.
14.03.2024

Cyfrowe bliźniaki i AI kontra „Czarne Łabędzie”. Rewolucja cyfrowa w portach

Rewolucja informatyczna i informacyjna nie omija portów morskich. Narzędzia Przemysłu 4.0 trafiają do portów, które już od dawna są nie tylko miejscem przeładunków i uszlachetniania towarów ale również działalności przemysłowej najwyższej jakości. A właściwie nawet od zawsze.
14.03.2024

Konieczność zastosowania paliw alternatywnych jest faktem. Seatech Engineering z odpowiedzią na rosnące potrzeby budowy floty jednostek LNG

W dynamicznym świecie inżynierii morskiej i w obliczu rosnącego znaczenia zielonej energetyki rola biur projektujących statki jest nie do przecenienia. Służą one zmaterializowaniu wymogów armatora oraz poszukiwaniu skutecznych i ekonomicznych rozwiązań odpowiadających na potrzeby zmieniającego się rynku, zgodnych z rosnącymi wymogami środowiskowymi oraz wspierających zrównoważony rozwój transportu morskiego.
14.03.2024

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.
10.03.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

Marcin Głuszyk został nowym Dyrektorem ds. Rozwoju Biznesu w Bilfinger Tebodin w Polsce

Marcin Głuszyk dołączył do kierownictwa Bilfinger Tebodin jako nowy Dyrektor ds. rozwoju Biznesu na koniec 2023 roku. Awansował ze stanowiska Starszego Kierownika Projektu w Dziale Inżynieryjnym, gdzie odgrywał kluczową rolę w sprzedaży i zarządzaniu projektami. Odpowiadał za budowanie strategicznych relacji z kluczowymi Klientami.
09.02.2024

ZMPSiŚ przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej zrzeszone w Offshore Wind Port Alliance chcąc rozszerzyć współpracę na wschód przyjęły do swego grona porty Szczecin-Świnoujście. List intencyjny został podpisany w Szczecinie 2 lutego br. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X.
02.02.2024

Co dzieje się w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii?

„Możecie być pewni: morska energia wiatrowa będzie w przyszłości jednym z największych zasobów energii na świecie” oraz: „To będzie wielka szansa dla Norwegii”. Te słowa wypowiedział parę dni temu premier Norwegii Jonas Gahr Støre na corocznej konferencji organizowanej przez NHO (Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców).
16.01.2024

Biznes z ropy, gazu i wiatru. Equinor z zyskami w 2023 r. i perspektywami do 2027 r.

Equinor dzięki znakomitej dywersyfikacji produkcji wypracował w III kwartale 2023 r. zysk 8,02 mld USD. Po opodatkowaniu zostało 2,73 mld USD. Zysk operacyjny netto w II kwartale ubr. wyniósł 7,45 mld USD, a zysk netto 2,5 mld USD. W II kwartale zysk w wysokości 7,54 mld USD i 2,25 mld USD. Po opodatkowaniu zysk operacyjny netto wyniósł 7,05 mld USD, a zysk netto 1,83 mld USD. W 2022 r. do budżetu Norwegii spółki firmy wpłaciły 44,3 mld dolarów – poinformował w grudniu br. dyrektor finansowy Torgrim Reitan.
13.01.2024

Equinor Polska: w sektorze MFW ważne jest płynne przejście do drugiej fazy rozwoju

Płynne przejście z pierwszej do drugiej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych (MFW), optymalizacja procesu uzyskiwania pozwoleń i procesów planistycznych oraz rozwój infrastruktury przyłączeniowej to, zdaniem Michała J. Kołodziejczyka, prezesa Equinor Polska, najważniejsze zadania, które stoją przed podmiotami, działającymi w sektorze morskich farm wiatrowych.
23.11.2023

Inwestycje w przyszłość Portu Gdynia – nowe falochrony

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. zapowiada ambitne plany związane z rozbudową infrastruktury portowej, kładąc szczególny nacisk na budowę Portu Zewnętrznego. To strategiczne przedsięwzięcie wiąże się z szeregiem inwestycji, z których jednym z kluczowych są nowe falochrony osłonowe.
15.11.2023

Zmiany w infrastrukturze napędzają rozwój branży TSL

Branża TSL odgrywa istotną rolę w światowym handlu i gospodarce. Jednym z kluczowych czynników wpływających na jej rozwój jest jakość infrastruktury transportowej, która obejmuje drogi, tory, porty i lotniska. W ostatnich latach można zauważyć znaczący rozwój branży, który jest ściśle związany z inwestycjami w te obszary.
14.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Spotkanie na portowym szczycie. Konieczna ścisła współpraca z celnikami

W czasie IAPH World Ports Conference odbyło się spotkanie kierownictwa Stowarzyszenia Portów i Przystani na którym omawiano sposoby doskonalenia współpracy zarządów portów ze służbami celnymi.
08.11.2023

Port morski aktywny w ochronie środowiska atlantyckich wyspiarzy. Guadeloupe Port Caraïbes daje dobry przykład

Porty to nie tylko przeładunki. To również działalność na rzecz otoczenia społecznego i środowiska. Przykładem zarządu portu odpowiedzialnego społecznie jest Guadeloupe Port Caraïbes (Zarząd Portu Guadeloupe). Przejął odpowiedzialność za zarządzanie obszarami naturalnymi podlegającymi jego jurysdykcji.
22.10.2023

Geofizyka Toruń S.A. z białym certyfikatem

Rozważne i efektywne korzystanie z energii to nie tylko optymalizacja kosztów, ale również wyraz świadomej troski o środowisko w jakim żyjemy. W Geofizyce Toruń świadomość ta przekłada się na konkretne działania. Jednym z ich wymiernych efektów jest przyznanie Spółce w lutym br. przez Urząd Regulacji Energetyki, świadectwa – tzw. białego certyfikatu – potwierdzającego oszczędność energii wynikającą z przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej.
04.10.2023

W stoczni Meyer Werft odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę wycieczkowca Asuka III

W niemieckim Papenburgu rozpoczęła się budowa nowego statku pasażerskiego dla NYK Cruises, spółki należącej do japońskiej grupy żeglugowej NYK. Statek otrzyma nazwę Asuka III, a jego dostawa dla zamawiającego ma nastąpić w 2025 roku.
26.09.2023

CRIST. Wodowanie statku przeznaczonego do obsługi morskich farm wiatrowych

Na terenie gdyńskiej stoczni CRIST S.A. odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego, jednokadłubowego statku dla Ulstein Verft o numerze roboczym NB318, który ma służyć do obsługi farmy wiatrowej. Współpraca stoczni z tym armatorem trwa od blisko 10 lat, czego owocem jest przekazanie kilkunastu zwodowanych jednostek.
10.09.2023

Spadki w globalnym handlu a rynek transportowy

Globalny handel odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu i rozwoju światowej gospodarki. Jednak w ostatnim okresie zaobserwowano spadki, które wpływają na poszczególne, kluczowe sektory - w tym branżę transportową. Ta tendencja staje się coraz bardziej niepokojąca dla ekonomistów i przedsiębiorców na całym świecie. Jakie czynniki doprowadziły do obniżenia poziomu światowego handlu? Jakie wyzwania oraz nowe możliwości stoją przed branżą transportową w obliczu tych zmian?
05.09.2023

Nowoczesna wnęka dokowa i modernizacja nabrzeży w Porcie Gdynia

Port Gdynia, będący jednym z najważniejszych węzłów logistycznych w Polsce, podjął kolejną inwestycję o strategicznym znaczeniu dla branży morskiej. Projekt zakłada stworzenie nowoczesnej wnęki dokowej i przestawienie doku pływającego, a także modernizację istniejących nabrzeży. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialna jest Grupa NDI, której rola w hydrotechnicznych projektach w polskich portach staje się coraz bardziej istotna.
02.08.2023

Dwa duże kontrakty mają wynieść włoską marynarkę wojenną na nowy poziom możliwości

Reagując na wyzwania współczesności Włochy zdecydowały się na unowocześnienie swoich sił morskich. W związku z tym zakupią nowe okręty patrolowe oraz zmodernizują już posiadane niszczyciele rakietowe, aby skuteczniej realizować zadania obrony własnych interesów, a także wypełniania zobowiązań w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
02.08.2023

Damen dostarczy system szczelin powietrznych do Amisco w celu zmniejszenia emisji CO2

Holenderski koncern ogłosił pierwszą sprzedaż swojego systemu komory powietrznej (Damen Air Cavity System, DACS) firmie Amisco. Mając ambicję stania się najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie, Damen opracował DACS, aby wspierać operatorów morskich w ich wysiłkach na rzecz zmniejszenia zużycia paliwa i ograniczenia emisji CO2.
19.07.2023

Terraen. Nowe podejście do magazynowania energii

Czy przydomowy magazyn energii z Chojnic zrewolucjonizuje nasze myślenie o samowystarczalności energetycznej?
13.07.2023

Jak obniżyć koszty logistyczne w dostawach produktów dla branży beverage? Hillebrand Gori o kontyngentach taryfowych

Logistyka dla branży beverage stoi dziś przed wyzwaniem, jakim jest optymalizacja kosztów. Jednym ze sposobów na ich obniżenie mogą być kontyngenty taryfowe. Jak z nich skorzystać i jakie mogą mieć znaczenie dla odpraw celnych w imporcie? Najważniejsze informacje zebrał Hillebrand Gori, globalny operator logistyczny dla branży beverage.
29.06.2023

PSEW: energetyka wiatrowa przyspiesza, ale… są zagrożenia

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbywa się w Serocku, było przedstawienie dorocznego raportu o stanie branży. Jak wynika z podsumowania „ostatni rok przyniósł przyspieszenie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, ale potencjał jej rozwoju na obecnych warunkach jest bliski wyczerpania”.
26.06.2023

4,4 mld zł dla Polski na realizację projektów transportowych z instrumentu „Łącząc Europę”

Polska otrzymała 4,4 mld zł dofinansowania z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF) na realizację projektów transportowych. 21 czerwca 2023 r. odbyło się posiedzenie Komitetu Koordynacyjnego CEF, który zatwierdził wyniki konkursu. Pieniądze wesprą inwestycje także w branży morskiej, w tym portowej. Beneficjentami są m.in. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
22.06.2023

Karstensen. Zobacz wodowanie dwóch kolejnych statków

Stocznia Karstensen zwodowała w Gdyni kolejne statki rybackie.
20.04.2023

Lasse Kristoffersen, CEO: Wallenius Wilhelmsen – cała naprzód na zeroemisyjność

Lasse Kristoffersen, dyrektor generalny Wallenius Wilhelmsen, ma misję. Nie chce czekać na zieloną transformację żeglugi, chce ją kształtować – współpracując z podobnie myślącymi partnerami w celu dekarbonizacji łańcuchów dostaw i zademonstrowania możliwości, zarówno w zakresie technologii, jak i nowych sposobów pracy. W rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping wyjaśnia, jak to zamierza zrealizować.
24.03.2023

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen wyraziło zgodę na połączenie koncernu ze spółką Lotos SPV 5

Obradujący w Płocku akcjonariusze PKN Orlen przegłosowali w środę wniesiony przez zarząd spółki projekt uchwały o połączeniu koncernu z firmą Lotos SPV 5 sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Przyjęto jednocześnie plan połączenia przyjęty w lutym tego roku.
22.03.2023

W Centrum Badawczo-Rozwojowym PKN Orlen ma powstać Pracownia Wodorowa

PKN Orlen planuje uruchomić do 2025 r. Pracownię Wodorową w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku (Mazowieckie). Ma się tam znaleźć m.in. stanowisko do testowania ogniw paliwowych. Koncern ogłosił zapytanie ofertowe na jego dostawę. Odpowiedzi można składać do 22 marca.
14.03.2023

Ekologiczne statki AKVA dla farm rybnych. Crist ma jednostki dla farm rybnych w swoim portfolio

Grecki Philosofish zakontraktował w AKVA dwa statki paszowe do karmienia ryb w farmach morskich. Statki zostały zaprojektowane dla operatorów działających w warunkach Morza Śródziemnego. CRIST ma doświadczenie w produkcji paszowców i statków do przewozu ryb żywych.
03.03.2023

Optymalizacja Kosztów Energii Elektrycznej - szkolenie organizowane przez Eko-Konsult i Akademię Bezpieczeństwa ASE

Rosnące ceny energii elektrycznej stawiają pod znakiem zapytania opłacalność produkcji i spędzają sen z powiek właścicielom i dyrektorom zakładów produkcyjnych. Obniżenie kosztów pozyskania energii elektrycznej jest możliwe, a nawet konieczne - dlatego firmy zasypywane są różnymi propozycjami rozwiązań. Organizowane w kwietniu i maju szkolenia mają pomóc odpowiedzieć na pytania, jak się w nich poruszać, jaką opcję wybrać, jak rozmawiać z partnerami oraz kiedy rozpocząć cały proces.
03.03.2023

Alfa Laval wprowadza pierwsze w przemyśle morskim separatory przystosowane do biopaliw

Biopaliwa są aktualną i dostępną opcją paliwową, która ma ogromne znaczenie dla klientów z branży morskiej w procesie dekarbonizacji. Alfa Laval jako pierwsza na rynku podejmuje bardzo praktycznie temat biopaliw i wprowadza serie separatorów zoptymalizowanych pod kątem biopaliw i ich modernizacji.
01.03.2023

Nowe technologie w sektorze energetycznym – kierunki i wyzwania

Cyfryzacja sektora energetycznego nabiera rozpędu dzięki postępowi technologicznemu pod postacią rozwiązań takich jak blockchain, IoT, AI, ML czy przetwarzanie danych w chmurze. Nowe technologie informacyjne i komunikacyjne wyznaczają dynamiczne kierunki rozwoju w branży energetycznej. Eksperci są zgodni, że w nadchodzącej dekadzie cyfryzacja zrewolucjonizuje sposób produkcji, dystrybucji, magazynowania i zużycia energii elektrycznej. Będzie to zasługą bardziej inteligentnych, wydajnych, niezawodnych i zrównoważonych systemów ene
23.02.2023

Equinor i SSE planują produkcję ekologicznego wodoru dla morskiej farmy wiatrowej

SSE Renewables i Equinor, deweloperzy farmy wiatrowej Dogger Bank w Wielkiej Brytanii, badają dwie opcje dla czwartej farmy wiatrowej, którą partnerzy chcą zbudować w ramach projektu. Obejmują one wykorzystanie jej do produkcji energii elektrycznej, która zasilałaby brytyjską sieć, z ewentualną opcją wykorzystania do produkcji zielonego wodoru.
06.02.2023

O nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych dla polskiego transportu

W dniach 31 stycznia–1 lutego 2023 r. na pokładzie promu morskiego Wawel odbyła się konferencja pt. „Transport, spedycja, logistyka w oparciu o nowoczesne narzędzia informatyczne”, zorganizowana przez spółkę Polski PCS.
01.02.2023

Projekt Colubris. Otwarcie nowej inwestycji w Nyborg-Mawent S.A.

W ubiegłym tygodniu w Malborku miała miejsce oficjalna prezentacja nowej inwestycji spółki Nyborg-Mawent S.A. Fundamentalnym celem projektu Colubris jest opracowanie wentylatorów przemysłowych nowej generacji z poprawioną, w stosunku do obecnie produkowanych urządzeń, efektywnością energetyczną oraz znacznie ograniczonym poziomem generowanego hałasu.
31.01.2023

Kwantowa rewolucja (nie tylko) w morskiej logistyce

Transport przeżywa w ostatnim czasie istotne zawirowania wciąż wpadającą w nowe mutacje pandemią koronawirusa oraz sankcjami wprowadzonymi na Roję po napaści tego kraju na Ukrainę. Okazało się, że zatory na ostatniej mili w porcie, centrum logistycznym czy terminalu wywołują globalne zawirowania na wiodących rynkach przemysłowych zarówno po stronie podażowej jak i popytowej.
09.01.2023

"Puls Biznesu": Orlen wylicza miliardowe synergie

Korzyści z wchłonięcia Lotosu przez Orlen mają być dwucyfrowe, a kluczową rolą Saudi Aramco jest dostarczanie Polsce ropy spoza Rosji. Tak Orlen odpowiada krytykom - informuje czwartkowy "Puls Biznesu".
22.12.2022

Satelity, informatyka i banki w służbie dekarbonizacji żeglugi

Rynek zastosowań informatycznych na rzecz dekarbonizacji osiągnął wartość 11 mld USD i dynamicznie rośnie. Technologie informatyczne mają znaczący wpływ na zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania statków na środowisko naturalne – twierdzą eksperci Thetius i Inmarsat Maritime i wytyczają 3 kroki cyfrowej dekarbonizacji.
17.12.2022

Zachodniopomorskie. Powstanie Zachodniopomorska Dolina Wodorowa – podpisano list intencyjny

List intencyjny na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej podpisano w poniedziałek na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Jej celem jest nawiązanie współpracy i podjęcie działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej.
28.11.2022

12. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

W Katowicach trwa 12. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wydarzenie, organizowane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, gromadzi najważniejszych przedstawicieli świata biznesu, polityki, gospodarki i nauki.
22.11.2022

Prezes Portu Gdańsk: To będzie dla nas rekordowy rok

To będzie dla nas absolutnie rekordowy i wyjątkowy rok, ponieważ mamy wzrosty przeładunków praktycznie w każdej grupie ładunkowej – powiedział w rozmowie z PAP prezes Portu Gdańsk, Łukasz Greinke.
18.10.2022

Algorytmy zoptymalizują lokalizację, budowę i przychody z morskich farm wiatrowych

Mądrzejsze rozmieszczenie morskich farm wiatrowych przyspieszy transformację energetyczną i przyniesie większe korzyści finansowe dla deweloperów oraz tańszą energię dla społeczeństwa.
02.10.2022

Stocznia Karstensen. Zobacz wodowanie statku rybackiego Altaire [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kolejne wodowanie odbyło się w stoczni Karstensen w Gdyni w weekend 17-18 września. Tym razem był to trawler pelagiczny o długości 79, 95 m o nazwie Altaire. Statek został zbudowany dla Altaire Fishing Compalny Limited.
21.09.2022

Inny punkt projektowania turbin zmieni offshore i obniży koszty

Brandon Ennis, kierownik techniczny ds. morskich elektrowni wiatrowych w Sandia National Laboratories, miał radykalnie przewrotny pomysł na morskie turbiny wiatrowe: zamiast wysokiej, potężnej wieży z łopatami na szczycie, wyobraził sobie turbinę bez wieży, z łopatami naciągniętymi jak w łuku.
31.08.2022

[WIDEO] Vattenfall i Shell zoptymalizują farmy wiatrowe czujnikami

Lądowe i morskie turbiny wiatrowe muszą pracować z jak największą wydajnością, aby zmaksymalizować ilość wytwarzanej energii. Obecnie metody stosowane do optymalizacji wydajności farm wiatrowych koncentrują się głównie na wydajności poszczególnych turbin. Ale opracowano nowe, niedrogie technologie pomiaru wiatru, które mogą pomóc w poprawie wydajności wielu turbin wiatrowych na dużych farmach wiatrowych.
30.06.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ambiens: Poszukujemy wspólnego mianownika w offshore wind

W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Michałem Kaczerowskim, prezesem Ambiens. Jest to polska firma doradcza, która od kilku lat wspiera sektor morskiej energetyki wiatrowej w zakresie efektywnego zarządzania procedurami w rozwijanych projektach. – Ambiens to butikowa spółka doradcza, gdzie butikowość oznacza niezależność, konsekwentną orientację na sektor energetyczny i jego transformację oraz regionalizację aktywności obejmującej rynek Polski i basen Morza Bałtyckiego – mówi Kaczerowski. Firm
27.06.2022

Energetyka wiatrowa jako droga do rozwoju gospodarki i obniżenia cen energii w Polsce

System elektroenergetyczny oparty o rozproszone źródła energii, a takimi są farmy wiatrowe jest nam potrzebny niezwłocznie. Gwarantuje on niezależność i bezpieczeństwo energetyczne skutecznie obniżając ceny prądu. Wiatr wzmocni także polską gospodarkę poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. O tym jak i dlaczego warto wydeptać ścieżkę ku zielonej energii podczas sesji głównej Konferencji PSEW 2022 w Serocku już 14 czerwca.
08.06.2022

UE chce ułatwić eksport zboża z Ukrainy na światowe rynki przez europejskie porty

Unia Europejska po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów czarnomorskich, z obawy przed niedoborami dostaw żywności, chce ułatwić Ukrainie eksport zbóż na światowe rynki. Miałyby one być wysyłane poprzez unijne porty i składowane na terytorium UE. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła plan działań w tej sprawie.
12.05.2022

ToGetAir 2022. Morskie elektrownie wiatrowe – jakie wyzwania jeszcze przed nami?

Morskie elektrownie wiatrowe na polskich wodach terytorialnych na Morzu Bałtyckim powoli stają się faktem. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje już związanych z nimi wyzwań. O najważniejszych z nich podczas szczytu klimatycznego ToGetAir dyskutowano w ramach panelu „Morskie elektrownie wiatrowe: wyzwanie technologiczne, sieciowe i organizacyjne”.
21.04.2022

Cumowanie ze sztuczna inteligencją. Porty bez cumowników? Gdynia na kursie

Autonomiczne cumowanie i pozycjonowanie statków to przyszłość branży morskiej, a armatorzy i operatorzy terminali cały czas śledzą innowacje, które usprawnią żeglugę i obsługę statków w portach – twierdzą eksperci australijskiej firma (Marine Autonomous Intelligent Docking (MAID)).
18.04.2022

Raport. Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce rok po wystąpieniu Covid-19

Epidemia koronawirusa, która w pierwszym kwartale 2020 roku zaskoczyła całą światową gospodarkę zastała branżę stoczniową w Polsce w zupełnie niezłej kondycji. Przychody z całokształtu działalności były najwyższe w historii, zainteresowanie inwestorów branżą stoczniową również, a zatrudnienie najwyższe od 2001 roku. Szczegółowy raport oparty o analizę danych GUS ukazał się 24 lutego 2021 roku.
14.04.2022

Miasta przyjazne dla shippingu. Globalizacja zwycięża "deglobalizację"

Ateny, Singapur i Tokio to pierwsza trójka miast, w których firmy żeglugowe czują się najlepiej. Jednak najwięcej zarządów, pod względem wielkości flot, znajduje się w Pekinie, Oslo i Imbari – wynika z raportu „The Leading Maritime Cities of The World 2022” opracowanego przez norweskie firmy Menon Economics i DNV. Niestety w analizie nie znalazło się żadne miasto z Polski, a z Regionu Morza Bałtyckiego wyróżniona została Kopenhaga.
13.04.2022

Na Politechnice Gdańskiej podpisano umowę na realizację projektu ZeroWastePorts - autonomicznego statku do zbierania odpadów z wody i innych jednostek

Powstanie autonomiczny statek, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków, a do tego będzie zasilany energią elektryczną. 5 kwietnia prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki oraz Adam Ślipy, prezes zarządu Seatech Engineering podpisali umowę konsorcjum na realizację projektu.
09.04.2022

Debata: Orlen i Lotos muszą połączyć siły, aby sprostać konkurencji w branży [WIDEO]

Na światowym rynku liczą się tylko duzi gracze. Takim będzie Grupa Orlen po połączeniu z Grupą Lotos. Co więcej, jeden, silny koncern znacząco wzmocni krajowe bezpieczeństwo energetyczne – zgodzili się uczestnicy debaty „Paliwa a fuzja”, która odbyła w Centrum Prasowym PAP. Partnerami wydarzenia były PKN Orlen i Warsaw Enterprise Institute.
16.03.2022

Transformacja energetyczna Polski w obliczu ambitnych celów unijnych - Fit for 55

Wyzwania związane z transformacją energetyczną Polski w najbliższych latach są ogromne. Poprawa infrastruktury przesyłowej, zwiększenie efektywności OZE, a także inwestycje w energetykę jądrową i nowe technologie stanowią, zdaniem ekspertów branży energetycznej, skuteczny sposób odejścia od paliw kopalnych.
09.03.2022

Karstensen nie zwalnia tempa. Kolejny statek rybacki popłynie do Szkocji [WIDEO, ZDJĘCIA]

W zaledwie tydzień po ostatnim wodowaniu, Karstensen Shipyard Poland w Gdyni dokonał kolejnego - tym samym ostatniego - wodowania w tym roku. Tym razem stocznia zwodowała trawler pelagiczny o długości 75 metrów i szerokości 15,6 metra, który będzie się nazywał Artemis. Portem macierzystym tej jednostki będzie Banff w Szkocji.
21.12.2021

Producenci: karp rybą na cały rok

Kolejna edycja kampanii promującej karpia ma zachęcić do całorocznej konsumpcji tej ryby. Ma ona bowiem "wybitne" walory zdrowotne i smakowe - przekonywał prezes Organizacji Producentów Polski Karp Paweł Wielgosz.
16.11.2021

Eleship. Dzięki ich systemowi układanie kabli na statku nie będzie już łamigłówką

Firma Eleship stworzyła nowatorskie oprogramowanie, które ułatwi pracę inżynierom, a także projektantom, stoczniowcom i armatorom w zarządzaniu okablowaniem na jednostkach. To system ELRoute 2.0. – Przez ostatnie 20 lat potroiła się liczba kabli na statkach. Nasz system pozwoli uporządkować pracę projektową i uniknąć częstych dotąd błędów. Dane znajdą się w jednym miejscu a dostęp do nich będzie możliwy na każdym etapie pracy – mówią inżynierowie z Eleship, którym marzy się skomercjalizowanie innowacyjnego pomysłu.
15.10.2021

PKN Orlen zbuduje w Możejkach instalację pogłębionego przerobu ropy za 641 mln euro

PKN Orlen ogłosił w piątek podpisanie ze swoją litewską spółką Orlen Lietuva porozumienia o finansowaniu instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach na kwotę 641 mln euro.
08.10.2021

Polski przemysł zyska na rozwoju morskich farm wiatrowych. Dziś branża liczy około 400 firm

Polski łańcuch dostaw dla branży offshore obejmuje dziś ponad 400 przedsiębiorstw – podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Branżowi eksperci oceniają, że udział krajowych firm w projektach pierwszej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych będzie sięgał 20–25 proc., ale potencjał krajowego przemysłu w tym obszarze jest nawet dwukrotnie większy. Jak największe lokalne zaangażowanie ma zapewnić porozumienie sektorowe, które branża offshore podpisała z rządem w połowie września.
05.10.2021

AI w porcie i na statku. Cyfryzacja portów bronią w walce z zatorami

Szereg wydarzeń, na czele z globalną pandemią koronawirusa, zatorami w chińskich portach czy też marcową blokadą Kanału Sueskiego uwydatniły znaczenie globalnego transportu morskiego. To właśnie transport morski jest kluczowym elementem globalnego łańcucha dostaw, zaś jednym z narzędzi walki z zatorami portowymi jest cyfryzacja portów.
03.10.2021

Zakończył się 8. Międzynarodowy Kongres Morski

Wrzesień obfituje w wydarzenia sprzyjające rozmowom o przyszłości zarówno polskiej, jak i międzynarodowej gospodarki morskiej. W ubiegłym tygodniu aktywnie uczestniczyliśmy w Targach BaltExpo, a w miniony wtorek i środę włączyliśmy się we współtworzenie 8. edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego. PRS patronował tegorocznym rozmowom toczącym się podczas wydarzenia.
17.09.2021

Polska energia z morskich farm wiatrowych. Czas na zagraniczne inwestycje w polski „Local Content”

10 mld zł wyda Grupa Orlen na budowę morskich farm wiatrowych Baltic Power. Drugie tyle wyda prawdopodobnie PGE i Ørsted. Te firmy wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. W Gdyni będzie port instalacyjny. I to wszystkie prawie pewne informacje co do rozwoju morskich farm wiatrowych, w których ma partycypować polski przemysł i nauka.
16.08.2021

Rząd w piątek o porcie instalacyjnym dla offshore

Rząd w piątek ma się zająć uchwałą ws. budowy w Porcie Gdynia terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Według branży budowa tego portu to w tej chwili najpilniejsza część całego projektu polskiego offshore.
30.07.2021

Dyrektor Portu Gdynia o budowie portu instalacyjnego: "Polski local content nie rozwinie się bez własnego terminala" [ROZMOWA]

- Uchwała rządu będzie zielonym światłem do rozpoczęcia dużych inwestycji potrzebnych do budowy portu instalacyjnego - mówi w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Maciej Krzesiński, dyrektor Portu Gdynia.
28.07.2021

Branża offshore oczekuje szybkich decyzji w sprawie portu instalacyjnego

Wskazanie przez rząd lokalizacji dla portu instalacyjnego dla morskiej energetyki wiatrowej to - według branży - najpilniejsza decyzja w całym projekcie offshore. Stawką - jak wynika z raportu o krajowym łańcuchu dostaw - są duże korzyści dla polskich firm.
27.07.2021

Żegluga skazana na innowacje. Szansa dla polskich inżynierów

Innowacje w transporcie morskim są faktem – wynika z poglądów zaprezentowanych w czasie webinaru zorganizowanego przez Lloyd’s List, który prowadził Richard Meade, redaktor naczelny Lloyd’s List.
15.07.2021

Żegluga pod kontrolą. Polscy przedsiębiorcy żeglugowi zarządzają flotą 250 statków o nośności około 2,5 mln t.

24 czerwca odbyło się Walne Zebranie Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych. Na stanowisku prezesa pozostał Dariusz Jellonnek, Crew Operations Director NE Europe, V.Ships. W zebraniu brał udział Martin Dorsman, sekretarz generalny European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
28.06.2021

Cyberbezpieczeństwo w przemyśle morskim

Przemysł morski staje się coraz bardziej zależny od zaawansowanych technologii. Transformacja cyfrowa wpływa praktycznie na wszystkie elementy tego sektora, od całych systemów po pojedyncze urządzenia.
14.06.2021

Statki 5R dla polskich portów, offshore, żeglugi śródlądowej i na eksport

Już niedługo małe jednostki bezzałogowe będą wykorzystywana we Francji na wybranych akwenach portowych i morskich, a może nawet śródlądowych. Takie rozwiązania można również wdrożyć w Polsce.
23.05.2021

PKN Orlen otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe

W Płocku (Mazowieckie) otwarto w środę Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen wybudowane za ok. 184 mln zł. Jak ocenił wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, PKN Orlen, który buduje największy w historii Polski koncern multienergetyczny, musi rozwijać innowacje i nowe technologie.
19.05.2021

Czy żegluga ma szansę na dekarbonizację? Udział ekologicznych paliw musi wynieść 7 proc. do 2030 roku

Do końca dekady udział ekologicznych paliw stosowanych w żegludze w Unii Europejskiej powinien wynosić 7 proc. aby osiągnąć pełną dekarbonizację sektora do 2050 roku – wynika z raportu organizacji pozarządowej Transport & Environment (T&E).
04.05.2021

Kurs na wiatr. Świat stawia na morskie farmy wiatrowe

Inwestycje w rozwój morskich farm wiatrowych poza Chinami wzrosną o 57% w ciągu najbliższych 18 miesięcy – prognozuje WestwoodOffshore. Energia z elektrowni wiatrowych będzie zapewniać 30% całej światowej produkcji energii elektrycznej do 2050 r. – przewiduje DNV.
29.04.2021

Dobre wyniki LOTOSU potwierdzają stopniową odbudowę rynku

Grupa LOTOS ogłosiła wyniki finansowe za I kwartał 2021 r. Zysk operacyjny koncernu wyniósł w tym okresie 664,3 mln zł. Mimo trudnych warunków związanych z pandemią, spółka bezpiecznie przeprowadziła kluczową część postoju remontowego rafinerii i elastycznie zarządzała strukturą uzysków.
28.04.2021

Drony poprawiają wydajność podwodnych inspekcji statków

Zdalnie sterowane pojazdy (ROV) to wszechstronne narzędzie pomagające nurkom komercyjnym i innym pracownikom morskim w przeprowadzaniu inspekcji zarówno w zamkniętych przestrzeniach, jak i na otwartych wodach morskich.
19.04.2021

Początek przygotowań do reorganizacji Grupy Lotos

Grupa LOTOS S.A. ("Grupa LOTOS" lub "Spółka") informuje, że w dniu 12 marca 2021 roku Zarząd Spółki przyjął kierunkową akceptację działań wewnątrzorganizacyjnych, której celem jest optymalizacja struktury grupy kapitałowej oraz przygotowanie do wdrożenia modelu realizacji środków zaradczych (szerzej w raporcie bieżącym nr 21/2020) niezbędnych do przejęcia kontroli kapitałowej nad Spółką przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. ("PKN Orlen").
12.03.2021

Program Offshore: kolejny etap współpracy PGE z Uniwersytetem Morskim i MEWO S. A.

Współpraca PGE z konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i MEWO S. A. przy realizacji Programu Offshore weszła w nowy etap. Obejmuje on przygotowanie niezbędnej dokumentacji i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz wsparcie przy pozyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-3.
23.02.2021

Eksperci od zadań XXL w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Samoloty, łodzie, turbiny czy elementy farm wiatrowych – są ładunki, których transport wymaga specjalnego przygotowania i dopiętej na ostatni guzik logistyki. Do niedawna, towary wielkogabarytowe z południa Polski były transportowane przez porty Europy Zachodniej. Teraz coraz więcej z nich jest przejmowanych i płynie przez port w Gdańsku. Nie byłoby to możliwe gdyby nie eksperci od ładunków XXL – firma KADOR.
08.02.2021

Pierwsza po brexicie dostawa ryb z Wielkiej Brytanii do Portu Gdańsk (foto, wideo)

Przetwórstwo rybne w Polsce to jeden z najbardziej rozwiniętych, a zarazem szybko rosnących sektorów branży spożywczej. Nasz kraj jest coraz częściej obieranym punktem przez zagranicznych przewoźników, ze względu na dynamicznie rosnące lokalne rynki konsumenckie i produkcyjne. Do portu w Gdańsku zawinął właśnie pierwszy po brexicie chłodnicowiec z rybami z Wielkiej Brytanii.
28.01.2021

GALATEA – innowacje w portach i stoczniach

22 małe i średnie polskie firmy zgłosiły gotowość do zaprojektowania innowacyjnych produktów i usług w portach i stoczniach. Po firmach z Francji, polscy przedsiębiorcy są drugą tak liczną grupą gotową działać w projekcie GALATEA.
26.01.2021

SAR nie zostanie włączony w struktury Urzędu Morskiego w Gdyni

Wbrew zapowiedziom, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa nie zostanie włączona w struktury urzędów morskich. Idea ta była forsowana przez nieistniejące już Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wbrew protestom samych ratowników, powstał nawet projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim w tej sprawie.
16.12.2020

DACHSER z nagrodą One Eaton Supplier Premier Award 2020

Nagroda dla najlepszego partnera transportowego została wręczona podczas konferencji Eaton Virtual Global SCM Supplier. Kluczowym czynnikiem decydującym o przyznaniu tej nagrody była wydajność firmy DACHSER, mierzona pod względem jakości, kosztów, niezawodności dostaw i siły innowacji.
24.11.2020

PKN ORLEN planuje zakup spółki OTP

PKN ORLEN umacnia pozycję na rynku przewozów drogowych oraz inwestuje w rozwój i optymalizację procesów logistycznych. Jednym z elementów strategii w tym obszarze jest zakup spółki OTP - największego przewoźnika drogowego paliw płynnych w Polsce.
20.11.2020

Rozpychamy się nad Bałtykiem. Rosnący potencjał polskich portów

Rok 2019 był rekordowy dla polskich portów. Na wybrzeżu obsłużono historyczne 108,3 mln ton towarów, a Terminal DCT Gdańsk wykazał najlepszy wynik na Morzu Bałtyckim. Zgodnie z wyliczeniami Krajowej Administracji Skarbowej w 2018 r. należności z podatku VAT, cła i akcyzy dla towarów w polskich portach wyniosły aż 40,6 mld zł. Dla porównania w 2015 r. kwota ta była ponad dwukrotnie mniejsza.
16.11.2020

LOTOS dobrze przygotowany na trudne warunki rynkowe

W III kwartale 2020 r. gdański koncern optymalizował działalność – m.in. ograniczając produkcję paliwa lotniczego i zwiększając sprzedaż asfaltów. Udało się utrzymać wykorzystanie niemal pełnych mocy produkcyjnych rafinerii, podczas gdy wiele zakładów w Europie musiała ograniczać przerób. Kompleksowość i elastyczność rafinerii oraz silna pozycja gotówkowa oraz relatywnie niskie zadłużenie sprawiają, że Grupa LOTOS jest dobrze przygotowana na wymagające warunki makroekonomiczne.
30.10.2020

Regeneratywne łańcuchy dostaw

Firma oferująca rozwiązania dla łańcucha dostaw wyznacza nową wizję i cele zrównoważonego rozwoju
20.10.2020

Więcej gazu od PGNiG dla KGHM

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zwiększy dostawy gazu ziemnego dla KGHM Polska Miedź SA. Obie firmy podpisały dodatkowy kontrakt indywidualny do obowiązującej umowy ramowej.
24.09.2020

Krytyczny komentarz do projektu likwidacji ulgi abolicyjnej

Dnia 16 września 2020 roku został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, zawierający m.in. „ograniczenie” ulgi abolicyjnej i pozorne/iluzoryczne rozszerzenie kręgu podatników mogących skorzystać ze zwolnienia z PIT dla marynarzy.
22.09.2020

Uwaga! Rządowe plany obciążenia spółek komandytowych podatkiem dochodowym (CIT)

Widmo postępującego kryzysu gospodarczego może w przyszłym roku okazać się niejedynym zmartwieniem wielu przedsiębiorców.
07.09.2020

Autonomiczne roboty i innowacyjne technologie z PG w Porcie Gdańsk i Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy

PG podpisała kolejne umowy o współpracy w ramach międzynarodowego projektu InSecTT. Dzięki porozumieniu z Portem Morskim Gdańsk i Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy u obydwu partnerów wdrażane będą autorskie technologie naukowców PG, w tym innowacyjne systemy Internetu Rzeczy, wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Współpraca umożliwi poprawę bezpieczeństwa, ograniczanie kosztów i wsparcie efektywności działań obydwu portów.
26.08.2020

Kampania DB Schenker #WeKeepEuropeMoving: Europa na drodze do „nowej normalności”

Gospodarka Europy ponownie się otwiera. DB Schenker z rozległą siecią centrów logistycznych, wspierając walkę z kryzysem wywołanym koronawirusem, ułatwia firmom nowy start. Przekaz ten jest głównym punktem nowej ogólnoeuropejskiej kampanii multimedialnej, w ramach której na drogach spotkać można 1000 ciężarówek z hasztagiem #WeKeepEuropeMoving („Utrzymujemy Europę w ruchu”).
17.08.2020

Umowa Politechniki Gdańskiej z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk

W czwartek 13 sierpnia w Kapitanacie Portu Północnego miało miejsce podpisanie umowy między Politechnika Gdańską a Zarządem Morskiego Portu Gdańsk, której celem jest pilotażowe wdrożenie systemów Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things- loT) dla poprawienia efektywności i bezpieczeństwa w Porcie Gdańsk.
14.08.2020

Grupa Lotos nie zamierza wycofywać się z norweskiego złoża Yme

Grupa Lotos nie ma w planach rezygnacji z projektu zagospodarowania złoża Yme w Norwegii, jednak ze względu na zmianę warunków na rynku ropy bierze pod uwagę optymalizację procesu.
12.08.2020

Państwowy Instytut Geologiczny pomoże w realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego

Spółka Centralny Port Komunikacyjna oraz Państwowy Instytut Geologiczny podpisały umowę o współpracy przy m.in. planowaniu i budowie portu lotniczego oraz związanych z nim inwestycji kolejowych i drogowych w ramach CPK - poinformowała spółka. Umowa zakłada m.in. udział w badaniach terenowych.
20.07.2020

Obajtek: dzięki połączeniu z Lotosem Orlen będzie kupował ropę taniej

Dzięki połączeniu z Lotosem Orlen będzie kupował ropę po bardziej atrakcyjnych cenach - powiedział we wtorek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Wskazał, że integracja to także optymalizacja kosztów i większe możliwości inwestycyjne.
14.07.2020

Międzynarodowa konferencja TalkNET o multimodalnym, ekologicznym transporcie towarowym

Połączenia ostatniej mili, optymalizacja terminali multimodalnych, poprawa lub aktywacja usług multimodalnych oraz rozwiązania w zakresie innowacji ekologicznych, takich jak paliwa alternatywne, działania na rzecz efektywności energetycznej to sposoby na stworzenie bardziej zrównoważonego transportu.
14.07.2020

Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Lotosu

Fuzja z Grupą LOTOS to ważny krok w kierunku budowy silnego multienergetycznego koncernu o międzynarodowym potencjale, skutecznie konkurującego na wszystkich rynkach - oceniła we wtorek płocka spółka, po tym jak otrzymała warunkową zgodę KE na przejęcie Lotosu.
14.07.2020

Fińskie rozwiązania dla bezpiecznych i czystych statków i portów

Przemysł rejsowy i promowy stoją obecnie w obliczu wielu wyzwań spowodowanych pandemią Covid-19 – między innymi w zakresie odbudowy zaufania społecznego, iż pasażerowie mogą czuć się bezpiecznie, a statki, porty i terminale pasażerskie są dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane.
29.06.2020

W kolejnych miesiącach sektor przemysłowy będzie notował spadki, ale będą one coraz mniejsze

Majowe dane o produkcji przemysłowej pokazują, że odbudowa aktywności gospodarczej w Polsce po pierwszej fali Covid-19 postępuje, ale jest powolna - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, w kolejnych miesiącach sektor przemysłowy będzie nadal notował spadki, ale powinny być one coraz mniejsze.
19.06.2020

Projekt: Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa włączona do urzędów morskich

Zniesienie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa jako jednostki budżetowej i włączenie jej do struktury urzędów morskich przewiduje projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim przygotowany przez resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
16.06.2020

Deloitte: 8 kroków, by ochronić płynność firmy przed skutkami COVID-19

Firma Deloitte radzi podjęcie 8 kroków, by ochronić płynność finansową firmy przed skutkami COVID-19, w tym opracowanie planu awaryjnego, przegląd ekspozycji na ryzyko walutowe i wiarygodności kredytowej kontrahentów, uwolnienie zamrożonej gotówki, wdrożenie narzędzi IT.
08.06.2020

Jeden z najdłuższych kontenerowców świata w gdańskim porcie (foto, wideo)

Do Portu Gdańsk zawinął dziś jeden z najdłuższych kontenerowców świata. COSCO Shipping Pisces, bo o nim mowa, zacumował przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk.
03.06.2020

Badanie: Istniejące możliwości technologiczne mogą zapewnić spore oszczędności dla żeglugi

Rozwiązania technologiczne z możliwością ich modernizacji mogą przynieść co najmniej dwucyfrowe oszczędności - wynika z projektu realizowanego w ramach Green Ship of the Future (GSF), niezależnej organizacji non-profit, która opracowuje drogę w kierunku bezemisyjnego transportu morskiego.
19.05.2020

Lotos: Najefektywniej, jak to tylko możliwe

Rafineria Grupy LOTOS zużywa 3 razy więcej energii niż system ciepłowniczy całego Gdańska. To dużo i mało, bo zakład LOTOSU należy do najbardziej efektywnych energetycznie na świecie. Mimo to koncern cały czas podejmuje kolejne kroki związane z optymalizacją kosztów energii. Jak wynika z obliczeń ekspertów, przełoży się to na dalsze wielomilionowe oszczędności oraz przyczyni do poprawy środowiska.
27.04.2020

Alians ONE trzeci kwartał z rzędu z zyskiem

Alians Ocean Network Express (ONE), złożony z trzech japoński armatorów kontenerowych (NYK Line, K Line, MOL) zanotował 5 mln dolarów zysku w trzecim kwartale roku fiskalnego 2019.
02.02.2020

PGNiG wybrało innowacyjne pomosły polskich uczelni na magazynowanie wodoru

PGNiG zamierza do 2022 roku przeznaczyć na innowacje około 700 mln zł. Branża gazu i paliw inwestuje w inteligentne systemy monitoringu sieci dystrybucyjnej, wykorzystanie pojazdów bezzałogowych w procesie poszukiwania węglowodorów czy technologie wytwarzania i magazynowania wodoru. Kluczowe znaczenie ma przy tym współpraca ze start-upami i naukowcami. Jednym z innowacyjnych pomysłów, który pojawił się w piątej edycji konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”, jest nowy sposób magazynowania wodoru w postaci ciała stałego. To
23.12.2019

Raport: obroty polskich firm z branży transportowej do 2030 r. mogą rosnąć o ok. 4-5 proc. rocznie

W optymistycznym scenariuszu obroty polskich firm z branży transportowo-logistycznej w horyzoncie do 2030 r. mogą rosnąć o ok. 4-5 proc. rocznie - przekonują w najnowszym raporcie o branży transportowej eksperci Banku Pekao. W wariancie pesymistycznym może to być ok. 2-3 proc. rocznie.
28.11.2019

Dachser z multimodalnym transportem do Indii

Dachser, globalny operator logistyczny, w ramach obszaru Air & Sea Logistics opracował wydajne, multimodalne rozwiązanie na potrzeby transportu z Holandii do Indii. Firma zrealizowała przewóz specjalnych kontenerów z aluminiowymi silosami, które przemierzyły tysiące kilometrów najpierw statkiem, a następnie pociągiem towarowym. Ostatni etap dostawy obejmował transport ciężarówkami.
30.10.2019

IMO wskazuje amoniak i wodór jako paliwa przyszłości

Amoniak i wodór to paliwa przyszłości, która mają pomóc w dekarbonizacji żeglugi. Do takiego wniosku doszli członkowie sympozjum zorganizowanego w zeszłym tygodniu przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO).
21.10.2019

Internet Rzeczy – inteligentne urządzenia zapewnią przewagę konkurencyjną w logistyce

Internet rzeczy (IoT) – połączone ze sobą urządzenia zbierające i wymieniające się danymi – to ogromna szansa na zwiększenie efektywności kosztowej i poprawę bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw.
13.09.2019

PKN Orlen i PGE będą współpracować przy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

PKN Orlen oraz Polska Grupa Energetyczna podpisały w czwartek list intencyjny w sprawie organizacji współpracy na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. Współdziałanie ma dotyczyć prac logistyczno-organizacyjnych oraz zakłada dzielenie się doświadczeniami i wymianą know-how. Do podpisania listu doszło podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.
12.09.2019

Obajtek: chcemy wykorzystać wartość morskiej energetyki wiatrowej dla rozwoju polskiej gospodarki

Chcemy wykorzystać wartość morskiej energetyki wiatrowej dla rozwoju polskiej gospodarki - zapowiada prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Grupa PGE i Grupa Orlen podpisały w czwartek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy list intencyjny o współpracy przy rozwoju morskich farm wiatrowych.
05.09.2019

SR Nauta zamknęła rok 2018 ze stratą prawie 58 mln zł netto

Stocznia Remontowa Nauta na minusie. W opublikowanym sprawozdaniu finansowym spółka wykazała prawie 58 mln zł straty netto za rok 2018. Obecnie zobowiązania krótkoterminowe zakładu przewyższają wartość aktywów obrotowych spółki o ponad 95 mln zł.
23.08.2019

Prezes Lotos: Efekty finansowe uruchomienia kompleksu EFRA w IV kw. 2019 r.

Grupa Lotos oczekuje pierwszych efektów finansowych uruchomienia kompleksu EFRA w czwartym kwartale 2019 r. - zapowiedział we wtorek prezes Lotos Mateusz Bonca.
20.08.2019

Lotos: opóźnienie projektu EFRA przez braki kadrowe u wykonawcy

Brak odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników, z którym borykał się włoski wykonawca inwestycji EFRA, spółka KT, spowodował opóźnienie w formalnym zakończeniu budowy - powiedział PAP wiceprezes Grupy Lotos ds. inwestycji i innowacji Patryk Demski.
03.07.2019

Skurkiewicz: MON zależy na dywersyfikacji zamówień i możliwości PGZ

Resortowi obrony zależy na tym, żeby w firmach, które tworzą PGZ dywersyfikować portfel zamówień i możliwości - powiedział podczas obrad sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
12.06.2019

GEFCO rozwija Fabrykę Innowacji

Grupa GEFCO rozwija projekt Fabryki Innowacji. Ten wewnętrzny inkubator pomysłów działa od 2018 roku i umożliwia pracownikom z całego świata zgłaszanie innowacji wspierających rozwój firmy. Najlepsze pomysły są przedstawiane podczas Exploratonów – dwudniowych spotkań organizowanych przez GEFCO w Paryżu. Nowym dyrektorem Fabryki Innowacji została Valerie Floridia.
27.05.2019

Straty aliansu ONE mocno uderzyły w jego członków

Japoński sojusz kontenerowy, Ocean Network Express (ONE), zanotował stratę 586 mln dolarów w pierwszym roku swojej działalności. Kolejny rok ma jednak zakończyć z zyskiem.
28.04.2019

Automatyzacja i analiza danych przyszłością transportu?

Optymalizacja procesów, redukcja obciążeń administracyjnych czy zwiększenie przepływu pracy to główne powody inwestycji w rozwiązania zaawansowane technologicznie. W osiągnięciu tych celów ma pomóc postępująca automatyzacja i cyfryzacja, a także wykorzystanie w branży transportowej Big Data.
25.04.2019

GEFCO Polska otwiera regularne linie pod ładunki częściowe między Polską a Hiszpanią

GEFCO rozszerza swoją ofertę o regularne przewozy ładunków częściowych i zwiększa liczbę połączeń drobnicowych na jednej z najdłuższych europejskich tras. Transporty między Polską a Hiszpanią realizowane są w stałe dni kilka razy w tygodniu, a czas tranzytu terminal-terminal wynosi maksymalnie 48h roboczych. Inne zalety usługi to możliwość konsolidowania ładunków do 20 europalet oraz automatyczny system wycen ze stałą ofertą cenową przy współpracy długoterminowej.
15.04.2019

Polenergia najlepszą spółku 2018 roku z indeksu sWIG80

Polenergia nagrodzona statuetką „Byki i Niedźwiedzie” dla najlepszej spółki z indeksu sWIG80 w 2018 roku. Uroczysta Gala wręczenia nagród redakcji Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet” odbyła się 21 marca 2019 roku w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
26.03.2019

Znaczna poprawa wyników Polenergii w 2018 roku

Polenergia największa polska prywatna, pionowo zintegrowana grupa energetyczna przedstawiła skonsolidowany raport za 2018 rok. Przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom blisko 3 449 mln PLN, skorygowana EBITDA ponad 188 mln PLN, a skorygowany zysk netto prawie 35 mln PLN, co oznacza znaczną poprawę rocznych wyników całej Grupy.
07.03.2019

PwC: Do 2040 r. płaca realna w Polsce wzrośnie o 141 proc.

Do 2040 r. płaca realna w Polsce zwiększy się o 141 proc., dzięki czemu polskie zarobki będą stanowić 71 proc. średnich wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii - stwierdza raport firmy doradczej PwC. W jej ocenie, tak duża presja na płace przyspieszy automatyzację.
25.02.2019

Słowik: Dzięki konsolidacji PGZ zaoszczędzi i będzie bardziej konkurencyjny

Dzięki realnej, a nie tylko formalnej konsolidacji PGZ stanie się bardziej spójnym i efektywnym podmiotem biznesowym - powiedział PAP prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik. Konsolidacja ma wyeliminować zjawisko rywalizacji między spółkami, co pozwoli Grupie być bardziej konkurencyjnym partnerem dla MON - dodał.
13.02.2019

Dwa miasta, dwa wyjątkowe spotkania - zarezerwuj termin już dziś

Z wielką przyjemnością mamy zaszczyt zaprosić na XX Konferencję STREFY Ex, która odbędzie się w Hotelu Hilton w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia 2019 r. oraz na XV Konferencja poświęcona tematyce nowoczesnych rozwiązań w zakresie technologii, metod pomiarowych, optymalizacji oraz bezpieczeństwa eksploatacji instalacji przemysłowych branży paliwowej, chemicznej i energetycznej w dniach 9-10 stycznia w 2019 r. w Hotelu IBB Andersia w Poznaniu.
04.01.2019

Zakończyły się badania modelowe lodołamaczy dla RZGW Szczecin (foto, wideo)

Zakończyły się badania modelowe lodołamaczy dla Regionalnego Związku Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Ostatni ich etap przeprowadzono w Hamburgu w lodzie na basenie modelowym HVSA (Hamburgische Schiffbau-Versuchsanstalt GmbH). Pierwsze badania lodołamacza B 105 zostały wykonane w Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku, kolejne na Jeziorze Wdzydze – poinformowała stocznia Remontowa Shipbuilding na facebookowym profilu.
30.12.2018

Cenzin nabył 100 proc. udziałów Cenrex

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. 20 grudnia wyraziło zgodę na nabycie przez Cenzin sp. z o.o. od Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. 100 proc. udziałów w Cenrex sp. z o.o.
21.12.2018

NYK przedstawił koncept bezemisyjnego samochodowca (wideo)

Japoński koncern żeglugowy przedstawił plan budowy bezemisyjnego samochodowca typu PCTC (Pure Car and Truck Carrier). Ma to pomóc w dalszej dekarbonizacji transportu morskiego.
18.11.2018

Polskie Lobby Przemysłowe zabiera głos w sprawie powstrzymania degradacji Marynarki Wojennej

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego opracowuje opinie, analizy, stanowiska oraz ekspertyzy dotyczące polskiej gospodarki, poszczególnych branż polskiego przemysłu lub konkretnych jego problemów, a także obronności. Tym razem, wystosowało pismo dotyczące powstrzymania degradacji Marynarki Wojennej RP i jej odbudowy z udziałem polskiego przemysłu stoczniowego. Otrzymali je najwyżsi decydenci i dowódcy wojskowi w kraju. Są to między innymi: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister gospodarki m
07.11.2018

240 wystawców na Targach TransLogistica Poland w Warszawie. Padł rekord (foto, wideo)

W Warszawie rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki – TransLogistica Poland. Tegoroczna edycja jest rekordowa – w EXPO XXI Warszawa prezentuje się aż 240 wystawców z 24 państw, m.in. z Polski, UE, krajów bałtyckich, państw WNP, Chin czy z Indii. To najważniejsze takie wydarzenie w branży.
07.11.2018

Rekordowe targi TransLogistica Poland – 6-8 listopada, zarezerwuj termin już dziś!

Do VI edycji Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w Warszawie – TransLogistica Poland zostało już tylko kilka dni. Tegoroczna edycja wydarzenia, mająca miejsce w dniach 6-8 listopada 2018 w EXPO XXI Warszawa, cieszy się rekordową popularnością. Swoją ofertę zaprezentuje ponad 240 wystawców, m.in z Polski, UE, krajów bałtyckich, państw WNP, Chin czy Indii. Dynamiczny rozwój targów potwierdza, że TransLogistica Poland to najważniejsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla osób zawodowo zwi
30.10.2018

Prezes Veolii: rosnąca populacja miast rodzi wyzwania dla przemysłu

Rosnąca populacja miast jest wyzwaniem dla przemysłu energetycznego, który staje przed problemami zanieczyszczenia środowiska i malejących zasobów. Można im jednak zapobiegać korzystając z dostępnych środków - ocenił w rozmowie z PAP szef Veolii Antoine Frerot.
27.10.2018

GEFCO Polska strategicznym partnerem logistycznym SCANII

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej, rozszerza współpracę z producentem samochodów ciężarowych i autobusów SCANIA. Prowadzona przez GEFCO Polska obsługa logistyczna obejmuje konsolidację towarów od kilkudziesięciu producentów z kraju, a następnie dostawę do wszystkich fabryk SCANII w Europie. Bezpośredni transport na linie produkcyjne w pięciu krajach jest realizowany codziennie z magazynu GEFCO Polska w Plewiskach k. Poznania. To przykład modelowej współ
09.10.2018

Kolejne zamówienie dla Karstensen Shipyard Poland. W Gdyni powstaną kadłuby dwóch statków

Stocznia Karstensen w Gdyni rozpoczęła działalność w czerwcu tego roku. Pozyskała od Vistal Offshore nowoczesny zakład produkcyjny przy nabrzeżu Indyjskim. Niedawno rozpoczęła się tam budowa pierwszej jednostki, trawlera Lunar Bow dla rodziny armatorskiej Buchan. Teraz Duńczycy mogą cieszyć się z kolejnego zamówienia. Właśnie podpisali kontrakt na budowę dwóch trawlerów pelagicznych. W gdyńskim oddziale Karstensena powstaną ich kadłuby.
15.09.2018

innoSHIP 4.0 – nowoczesne rozwiązania dla okrętownictwa (foto, wideo)

Robotyzacja procesu produkcyjnego oraz jego inteligentne planowanie za pomocą nowoczesnych narzędzi, które znaczne ułatwiają pracę dzisiejszych przedsiębiorstw okrętowych. To tylko niektóre rozwiązania zaprezentowane podczas konferencji innoSHIP 4.0: #SmartFactory w okrętownictwie, która odbyła się we wtorek w Gdyni. Jej celem było m.in. wprowadzenie do tematyki wytwarzania przyszłości – Smart Factory.
14.09.2018

Bałtyk - morze problemów, z którymi oceany zmierzą się dopiero kiedyś

W prognozowaniu przyszłości oceanicznych stref przybrzeżnych może pomóc... Bałtyk. Bo już teraz jak w soczewce skupiają się w nim problemy, które w oceanach dopiero dadzą o sobie znać: ocieplenie, zakwaszenie, eutrofizacja, ubytek tlenu - mówią naukowcy.
17.05.2018

EKG w Katowicach: politycy i przedsiębiorcy chcą ograniczać wpływ energetyki na klimat

Politycy i menedżerowie zgadzają się, że wdrażanie zmian w przemyśle energetycznym w Polsce, Europie i na świecie jest koniecznością dla dobra klimatu. Problemem jest jednak czasochłonność tych zmian oraz ich koszty - zarówno dla firm, jak i dla konsumentów oraz całych społeczeństw. O wpływie energetyki na klimat dyskutowano podczas osobnej sesji, w ramach odbywającego się w dniach 14-16 maja w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
15.05.2018

Spada ryzyko chorób zawodowych pracowników stoczni i portów (foto, wideo)

Młody człowiek, który trafia w tej chwili do stoczni, tak naprawdę ma minimalne szanse na „wyhodowanie” sobie choroby zawodowej – powiedziała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Małgorzata Bartoszewska-Dogan, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku. Podkreśliła, że obecnie wiedza pracodawców i pracowników na temat tego ryzyka jest dużo większa niż kilka lat temu. W całym 2016 r. w Polsce odnotowano 2 219 przypadków choroby zawodowej. Dla porównania, w 2001 r. było ich aż 6 007.
11.05.2018

Polski Port Community System oddolnie i odgórnie budowany

O konkurencyjności, a więc możliwości dalszego rozwoju portów morskich i żeglugi zadecydują: digitalizacja i ochrona środowiska. W świecie globalnym nie da się utrzymać konkurencyjności bez innowacyjnych narzędzi wymiany informacji, niezbędnych dla zbudowania sprawnego i bezpiecznego łańcucha dostaw, a ochrona środowiska, jest nieodłącznym, wielopłaszczyznowym efektem ich wykorzystania, niezależnie od „zielonych” technologii specjalnie dedykowanych tym sektorom transportu morskiego.
23.04.2018

Zysk Grupy Azoty w 2017 r. wyniósł 489 mln zł - wyższy o 55,1 proc. rdr

Zysk netto Grupy Azoty w 2017 roku wyniósł 489 mln zł i był wyższy w stosunku do 2016 roku o 55,1 proc., a przychody 9,617 mld zł (wzrost rdr o 7,3 proc.) - podała spółka w komunikacie. Wyniki te są zgodne z podanymi wcześniej przez spółkę szacunkami.
19.04.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.