• <
gryfia_70lat

Projekt: Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa włączona do urzędów morskich

sons

16.06.2020 08:23 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Projekt: Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa włączona do urzędów morskich

Partnerzy portalu

Projekt: Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa włączona do urzędów morskich - GospodarkaMorska.pl

Zniesienie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa jako jednostki budżetowej i włączenie jej do struktury urzędów morskich przewiduje projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim przygotowany przez resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Według autorów, celem projektu jest "optymalizacja pracy struktur administracji rządowej przy zachowaniu ekonomiki wydatkowania środków publicznych".

Jak wyjaśniono, w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa (Służbie SAR) zatrudnionych jest około 280 osób, a włączenie jej w struktury urzędów morskich pozwoli jej skupić się na ratownictwie morskim oraz zwalczaniu zanieczyszczeń, podczas gdy obsługa administracyjna powierzona zostanie aparatowi administracyjnemu urzędów morskich, wzmocnionemu o pracowników Służby SAR.

Zdaniem autorów noweli, problemem związanym ze Służbą SAR jest także jej siedziba w Gdyni, gdyż mieści się ona w przedwojennym budynku, którego rozbudowa lub modernizacja nie jest możliwa, bo otaczają go sprywatyzowane tereny portowe. "W efekcie nie ma fizycznej możliwości umiejscowienia w budynku sprzętu i nowych technologii niezbędnych do funkcjonowania MRCK" - napisano.

By rozwiązać te problemy, projekt przewiduje przejęcie mienia Skarbu Państwa pozostającego w dyspozycji Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa przez Urząd Morski w Gdyni oraz Urząd Morski w Szczecinie, a także zmianę pracodawcy na te urzędy przy kontynuacji istniejących stosunków pracy.

Do zadań Służby SAR należy poszukiwanie i ratowanie osób znajdujących się w niebezpieczeństwie na morzu oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego.(PAP)

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.