• <
nauta_2024

Więcej gazu od PGNiG dla KGHM

24.09.2020 13:20 Źródło: PGNiG

Partnerzy portalu

Więcej gazu od PGNiG dla KGHM - GospodarkaMorska.pl
fot. PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zwiększy dostawy gazu ziemnego dla KGHM Polska Miedź SA. Obie firmy podpisały dodatkowy kontrakt indywidualny do obowiązującej umowy ramowej.
 
PGNiG poszerzy dostawy gazu ziemnego dla KGHM o nowy punkt – Powierzchniową Stację Klimatyzacyjną w Kwielicach na Dolnym Śląsku. Zostanie ona oddana do użytku przez KGHM w 2021 roku. W ramach realizowanej inwestycji KGHM powstanie system rurociągów i podajników, którego zadaniem będzie m.in. odzysk ciepła dla celów gospodarki energetycznej spółki. Szacunkowa wartość kontraktu zwiększającego dostawy gazu ziemnego od PGNiG dla KGHM to ok. 190 mln zł.

Jesteśmy dumni z poszerzenia współpracy z KGHM – jednym z największych producentów miedzi na świecie oraz naszym wieloletnim strategicznym klientem, który nieustannie rozwija swoją działalność. W ten sposób wspólnie wspieramy rozwój polskiej gospodarki – skomentował Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Naszą ambicją jest odpowiadanie na rosnące potrzeby i oczekiwania naszych kontrahentów, czego wyrazem jest podpisany dodatkowy kontrakt indywidualny pomiędzy PGNiG a KGHM oraz aneksy. Klienci PGNiG są naszym największym priorytetem, a ich zaufanie jest dla nas najcenniejsze. Gwarantujemy to, co kluczowe dla przedsiębiorstw produkcyjnych – atrakcyjną cenę oraz bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego – dodał Prezes PGNiG.

Dzięki zapewnieniu paliwa gazowego dla Powierzchniowej Stacji Klimatyzacji w rejonie szybu GG-1 stwarzamy możliwość dostawy wody lodowej do wyrobisk górniczych zlokalizowanych na poziomie poniżej 1200 m w obszarze górniczym Głogów Głęboki Przemysłowy. Wprowadzona do umowy optymalizacja procesu zakupu gazu była dla KGHM priorytetem przy tak dużych ilościach gazu zużywanego w naszym procesie produkcyjnym – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA. – Wartym podkreślenia jest okres negocjacji i wypracowania zapisów nowego kontraktu oraz aneksów do umowy ramowej i dziewięciu kontraktów indywidualnych, który przypadł na czas pandemii COVID-19. Pokazuje to doskonałe przygotowanie zarówno KGHM, jak i PGNiG do rozmów i negocjacji w trudnych warunkach biznesowych – dodał Marcin Chludziński.

Obie spółki wypracowały także dodatkowe mechanizmy optymalizacji procesu zakupu i sprzedaży surowca,  które zostały wprowadzone w postaci aneksów do obowiązującej umowy oraz kontraktów indywidualnych, zawartych między PGNiG i KGHM 27 lipca 2017 roku. Podpisane wówczas porozumienia zakładają dostawy gazu ziemnego od PGNiG dla KGHM do 2033 roku.


etmal_790x120_gif_2020
Tagi:
pgnig, gaz

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.