• <

W kolejnych miesiącach sektor przemysłowy będzie notował spadki, ale będą one coraz mniejsze

sons

19.06.2020 13:12 Źródło: PAP Biznes
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska W kolejnych miesiącach sektor przemysłowy będzie notował spadki, ale będą one coraz mniejsze

Partnerzy portalu

W kolejnych miesiącach sektor przemysłowy będzie notował spadki, ale będą one coraz mniejsze - GospodarkaMorska.pl

Majowe dane o produkcji przemysłowej pokazują, że odbudowa aktywności gospodarczej w Polsce po pierwszej fali Covid-19 postępuje, ale jest powolna - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, w kolejnych miesiącach sektor przemysłowy będzie nadal notował spadki, ale powinny być one coraz mniejsze.

RAFAŁ BANECKI, ING BANK ŚLĄSKI (e-mail):

"Dane są lepsze niż w poprzednim miesiącu, ale wciąż oznaczają, że odbicie gospodarki z dołka następuje wolno. Na niską aktywność w przemyśle wskazywało chociażby utrzymanie wysokiego spadku zużycia prądu (w kwietniu: -12 proc. rdr, w maju: -7 proc. rdr, w czerwcu dotychczas: -9 proc. rdr) oraz przedłużające się przestoje w fabrykach. Spadek produkcji został utrzymany w 30 z 34 działów przemysłu.

Dane pokazują, że odbudowa aktywności gospodarczej po pierwszej fali Covid-19 jest powolna. W czerwcu ponownie spodziewamy się płytszego spadku produkcji w ujęciu rocznym. Większość zakładów przemysłowych działa dalej w ograniczonym zakresie (np. na jedną zmianę), a powolne tempo wygasania pandemii Covid-19 oznacza niski popyt z zagranicy. Zużycie prądu pozostaje wciąż ok. 9 proc. niższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku, choć częściowo można to tłumaczyć brakiem fali upałów, która wówczas miała miejsce (i w konsekwencji niższe wykorzystanie klimatyzacji).

Po tych danych nie zmieniamy naszych szacunków PKB na II kw. 2020 r., spodziewamy się spadku o około 9,3 proc. rdr (nasza prognoza na cały 2020 to: -4,5 proc. rdr). Widzimy szanse na nieco bardziej optymistyczny scenariusz na drugą połowę roku, ale wiele zależy od rozwoju epidemii".

MBANK (e-mail):

"Poza majowym otwieraniem gospodarki i znoszeniem restrykcji sanitarnych, na majowe odbicie (w porównaniu do kwietnia) wpływać mogła też mikrooptymalizacja przedsiębiorstw. Anegdotyczne dowody sugerowały, że w sytuacji, w której część programów pomocowych była zależna od wykazania strat przychodów w jednym miesiącu, niektóre przedsiębiorstwa decydowały się na przesuwanie przychodów między kwietniem a majem. Efekt ten mógł sztucznie obniżać kwietniowe wyniki i zawyżać maj, nie będzie miało już wpływu na najbliższe miesiące".

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (e-mail):

"Odmrażanie gospodarki w maju przyniosło poprawę wyników sektora przemysłowego. Spadek produkcji w ujęciu rocznym pozostał wprawdzie wciąż duży, ale był on jednak już wyraźnie mniejszy od kwietniowego. Ponadto, w przeciwieństwie do kwietnia, dane okazały się nawet nieco lepsze od średnich oczekiwań rynkowych.

Po dwóch miesiącach drugiego kwartału br. mamy pewność, że polska gospodarka znalazła się w recesji i że dane dotyczące PKB za ten okres będą słabe. Opublikowane dziś dane za maj rodzą jednak pewną „nadzieję”, że spadek PKB będzie jednak w drugim kwartale br. bliższy 8,0 proc. rdr aniżeli 10,0 proc.

Sektor przemysłowy w kolejnych miesiącach będzie niewątpliwie nadal notował spadki, ale powinny być one coraz mniejsze. Będziemy oczywiście obserwować bardzo nierówną sytuację w poszczególnych działach, np. większe spadki wciąż mogą utrzymywać się w działach zorientowanych na eksport (chociażby w motoryzacji, meblach), gdzie popyt zagraniczny na produkty z Polski będzie na pewno w najbliższych miesiącach wciąż ograniczony. Popyt krajowy także będzie znacznie niższy od obserwowanego przed pandemią. Ponadto, bardzo słabe wyniki ma przed sobą na pewno górnictwo, ze względu na zamknięcie kilkunastu kopalń w ostatnim czasie".

BANK PEKAO (Twitter):

"Maj przyniósł względnie umiarkowane odbicie krajowej produkcji przemysłowej - spora część przedsiębiorstw notowała stopniowy powrót do aktywności po kwietniowych przestojach, aczkolwiek wiele zakładów – w szczególności w branży motoryzacyjnej – wciąż wstrzymywała produkcję".

***

Główny Urząd Statystyczny podał, że produkcja przemysłowa w maju spadła o 17,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10,1 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji w maju rdr o 18,0 proc., a mdm wzrostu o 8,8 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła w maju rdr o 15,5 proc., a mdm wzrosła o 12,2 proc.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.