• <

Wynik wyszukiwania - "etat" - Wiadomości

Wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Tajwanu. Rośnie współpraca obu państw w obliczu zagrożenia ze strony Chin

Jak nieoficjalnie dowiedział się Reuters, w kwietniu tego roku odbyły się wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Tajwanu (Republiki Chińskiej) na Oceanie Spokojnym. Choć Waszyngton oficjalnie nie uznaje podmiotowości rządu w Tajpej, tak oba kraje zacieśniają relacje w związku z chińską aktywnością na tym obszarze. Istnieją obawy, że Pekin nie porzucił planów inwazji na wyspę, którą uważa za "zbuntowaną prowincję".
14.05.2024

Damen Naval zamawia kolejne wyposażenie dla fregat zwalczania okrętów podwodnych

Damen Naval zlecił firmie RENK dostawę przekładni dla nowych fregat do zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Holenderska stocznia buduje cztery nowe fregaty, po dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i Marynarki Wojennej Belgii (Marinecomponent). Kontrakt obejmuje łącznie osiem systemów wchodzących w skład układu napędowego CODLAD (Combined Diesel-eLectric And Diesel).
04.04.2024

Francuski okręt zestrzelił rakiety i drony Huti, zagrażające żegludze

Z pokładu francuskiej fregaty typu Aquitaine, FS Alsace (D656), wystrzelono pociski, które strąciły rakiety przeciwokrętowe, wystrzelone z zachodniego terytorium Jemenu, kontrolowanego przez Huti. Była to kolejna, udana akcja okrętu biorącego udział w operacji EUNAVFOR Aspides.
22.03.2024

Morskie siły USA, Wielkiej Brytanii i Francji notują dziesiątki kolejnych zestrzeleń dronów Huti

Nawet 28 bezzałogowych statków powietrznych miały zestrzelić amerykańskie, brytyjskie i francuskie siły morskie działające na Morzu Czerwonym. W ostatnim czasie jemeńscy bojownicy, którzy od listopada ub. r. prowadzą działania przeciwko żegludze w rejonie, dokonują zwielokrotnionych ataków z użyciem rakiet i dronów. Choć zdecydowana większość z nich kończy się niepowodzeniem, w ostatnim czasie udało im się pierwszy raz skutecznie zniszczyć dwa statki.
10.03.2024

Morscy ratownicy dostaną nowe jednostki

Zakupy nowego wielozadaniowego statku ratowniczego, sześciu innych jednostek, modernizacja działających statków oraz rozbudowa stacji ratowniczych nad morzem - to m.in. plany Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa do 2028 r. - informował podczas Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej szef SAR Sebastian Kluska.
06.03.2024

Rosyjski samolot wojskowy pojawił się nad estońskim wybrzeżem. Przechwycił go francuski myśliwiec

Myśliwiec Mirage 2000-5, należący do Francuskich Sił Powietrznych zlokalizował i przechwycił rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20, który działał nad terytorium Estonii. "Nieproszony gość" został zmuszony do opuszczenia przestrzeni powietrznej tego nadbałtyckiego państwa.
28.02.2024

Komendanci CSMW w Ustce i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW w Gdyni kończą służbę

Pod koniec stycznia nastąpiło zakończenie służby przez oficerów kierujących jednostkami odpowiedzialnymi za szkolenie kadr polskiej Marynarki Wojennej. Z mundurem pożegnali się kmdr Grzegorz Okuljar oraz kmdr por. Maciej Osika.
01.02.2024

Francja wzmacnia swoją obecność na newralgicznym obszarze. Fregata Languedoc osłania statki na trasie żeglugowej

Zagrożenie atakami rakietowymi ze strony jemeńskich bojowników Huti, próby porwań statków i ogólnie niestabilność tras morskich pozostają wyzwaniem dla międzynarodowych sił morskich. W dążenie do utrzymania niezakłóconej żeglugi jest również zaangażowana Marynarka Wojenna Francji (Marine nationale) która również rozmieściła swoje siły morskie w newralgicznym regionie.
16.01.2024

Royal Navy szuka chętnych do służby także wśród rezerwistów. Publikuje oferty dla... kontradmirałów

Przed kilkoma dniami na profilu sił morskich na portalu Linkedin Wielkiej Brytanii pojawiło się ogłoszenie, że poszukuje dyrektora ds. okrętów podwodnych, gdzie wśród wymagań pojawiło się posiadanie stopnia kontradmirała. Pojawiło się przy tym pytanie, czy kraj jest w stanie zapewnić sobie wykwalifikowane kadry do tej wymagającej służby, gdy jednocześnie wiele się mówi o rozbudowanie sił morskich.
09.01.2024

Czy offshore będzie nowym wyzwaniem dla przedsiębiorców?

Prace przygotowawcze do budowy pierwszych farm wiatrowych na polskim wybrzeżu Bałtyku już się rozpoczęły. Projekt stanowi kluczowy i strategiczny element dla bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski. Jednocześnie, inwestycje w sektorze energetyki wiatrowej stają się głównym czynnikiem stymulującym rozwój regionu. W związku z tym, wiele firm uczestniczących w tych projektach będzie musiało skonfrontować się z nowymi ryzykami, co może stanowić dla nich poważne wyzwanie.
29.11.2023

Baltic Power: morska energetyka wiatrowa będzie bezpieczna dla pracowników i środowiska

Czołowi polscy deweloperzy z branży morskiej energetyki wiatrowej podpisali 21 listopada, w trakcie konferencji Offshore Wind Poland 2023, list intencyjny dotyczący zapewnienia wysokich standardów bezpieczeństwa pracy oraz ochrony środowiska naturalnego w branży offshore. „Bezpieczeństwo jest dla nas absolutnie kluczowe” - mówi Jarosław Broda, prezes Baltic Power.
22.11.2023

Maersk będzie zatrudniać poniżej 100 tysięcy pracowników

A.P. Moller - Maersk, lider w branży przewozu kontenerów na skalę światową, planuje dokonać redukcji zatrudnienia o 10 tysięcy pracowników w odpowiedzi na obecne spowolnienie gospodarcze i zmniejszone wydatki konsumentów, które wpłynęły na spadek obrotów handlowych. Spółka prognozuje również niższe przychody i zyski w roku 2023.
07.11.2023

Straż Wybrzeża USA ma problem z brakami kadrowymi

Zbyt mała liczba chętnych i kwestia rozbudowy formacji okazują się wyzwaniem dla największej straży wybrzeża na świecie. Potencjalnie może to oznaczać redukcję baz, a także wycofanie jednostek nawodnych ze służby.
02.11.2023

Norweskie porty w biznesie MEW mogą generować 8,4 miliarda NOK rocznie

Jak wynika z nowego raportu Menon Economics, norweskie porty uczestniczące w projektach związanych z morską energetyką wiatrową mogą wygenerować 8,4 miliarda NOK (około 727 milionów EUR) rocznie i zatrudnić około 6 400 osób do 2030 roku – informuje Arne Vatnøy, Communication Manager, Norwegian Offshore Wind Cluster.
23.10.2023

ORP Błyskawica w remoncie. Wyjątkowy, historyczny okręt jest poddawanym zabiegom konserwacyjnym i modernizacyjnym

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprezentowało zdjęcia wnętrza okrętu-muzeum podczas prac remontowych. Jak zapewnia placówka, nie zakłóca to możliwości jego zwyczajowego zwiedzenia.
13.09.2023

Santander Bank Polska: niepokojące sygnały z przemysłu i rynku pracy

Drugie półrocze, które według nas ma przynieść odbicie gospodarcze, zaczęło się od niepokojących sygnałów z przemysłu i rynku pracy – stwierdzili ekonomiści Santander Bank Polska w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.
23.08.2023

Zatopić czy nie zatopić? – iluzoryczne bezpieczeństwo morskiej infrastruktury krytycznej

W poprzednim artykule przeanalizowano faktyczny zakres nowelizacji Ustawy z dnia 4 września 2008 r. o ochronie żeglugi i portów morskich, która miała być remedium na ewentualne zagrożenie o charakterze terrorystycznym, co stoi w całkowitej sprzeczności z faktycznym kształtem nowelizowanych przepisów.
03.07.2023

Władze Norwegii wspierają projekty związane z wydobyciem ropy i gazu, ofiarując 18,5 mld dolarów

Aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju, norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii (MPE) wsparło w sumie 19 projektów naftowych i gazowych na norweskim szelfie kontynentalnym z inwestycjami o łącznej wartości ponad 200 miliardów koron norweskich (ponad 18,5 miliarda dolarów). Sytuacja wiąże się też z dynamicznymi zmianami na rynku dostaw ropy naftowej, wynikającej m.in. powrotu gospodarki na popandemiczne tory oraz z powodu sankcji nałożonych na Rosję.
30.06.2023

Koniec półrocznej misji. Kościuszko wraca do domu [GALERIA]

Od stycznia do czerwca polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko wchodziła w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). 29 czerwca okręt wrócił do Portu Wojennego Gdynia, gdzie czekał na niego komitet powitalny.
29.06.2023

Wizyta pięciu francuskich okrętów z podchorążymi w Porcie Wojennym Gdynia

Do gdyńskiego portu weszło pięć okrętów szkolnych francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale), na których chorążowie odbywają praktykę morską. Wizyta ma charakter roboczy i posłuży odpoczynkowi załóg oraz uzupełnieniu zapasów.
02.06.2023

ORP Błyskawica zamienił się w plan zdjęciowy serialu

Przy okręcie ORP Błyskawica trwają dziś zdjęcia do serialu szpiegowskiego TVP pt. "Zatoka szpiegów". Produkcja jest na półmetku realizacji, wcześniej kręcono sceny w Gdyni Orłowie oraz na Starym Mieście w Gdańsku.
22.05.2023

Odkryto trzy nowe gatunki ramienionogów

Trzy nowe gatunki prehistorycznych ramienionogów odkryli polscy paleontolodzy - poinformował Instytut Paleobiologii PAN. Chodzi o drobne morskie bezkręgowce, które miliony lat temu były jednymi z najpospolitszych zwierząt morskiego dna.
19.05.2023

UNCTAD alarmuje. Żywność drożeje. Czy zmaleje popyt na zboża, przeładunki w portach i transport morski?

Dochód krajów rozwijających się zmaleje w najbliższym czasie o 800 mld dolarów. Problem może dotyczyć zarówno biednych, jak i bogatych. W najnowszym opracowaniu UNCTAD alarmuje, że po dekadzie wzrostu kraje rozwijające wpadły w dół zadłużenia. To sygnał alarmowy dla operatorów portów i statków zajmujących się transportem zbóż i żywności.
15.05.2023

Morskie skrzydła Marynarki Wojennej wzmacniają swój potencjał

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej przygotowuje się do przejęcia nowych śmigłowców wielozadaniowych AW 101. Siły powietrzne morskiego rodzaju sił zbrojnych znacząco zwiększą swój potencjał w ramach prowadzonych działań. Aktualnie trwa cykl szkoleń, który zakończy się w trzecim kwartale tego roku i jego efektem będzie wyszkolenie czterech pełnych załóg, które z uprawnieniami instruktorskimi będą mogły podjąć szkolenie kolejnych załóg w kraju.
15.05.2023

Największy i najcięższy element powstającego kompleksu Olefin III dotarł na plac budowy w PKN Orlen

Zakończył się transport kolumny "Wash Tower" z nabrzeża Wisły w Płocku (Mazowieckie) do zakładu głównego PKN Orlen. Jak podał koncern, przewożony od wtorku największy i najcięższy element powstającego tam kompleksu Olefin III dotarł w czwartek na plac budowy i jeszcze dziś zostanie rozładowany.
11.05.2023

Ważąca ponad 850 ton kolumna dotrze na plac budowy w PKN Orlen – największy transport w Polsce

W Płocku we wtorek wieczorem rozpocznie się dwudniowa operacja przewiezienia z nabrzeża Wisły do zakładu głównego PKN Orlen ważącej ponad 850 ton kolumny Wash Tower dla budowanego tam kompleksu Olefin III. To największy transport realizowany dotąd w Polsce.
09.05.2023

PKN Orlen. Wkrótce operacja przewiezienia największego i najcięższego elementu do budowy kompleksu Olefin III

Na przyszły tydzień w Płocku (Mazowieckie) planowany jest transport kolumny Wash Tower, największego i najcięższego elementu budowanego w zakładzie głównym PKN Orlen kompleksu Olefin III. Transport wyruszy z nabrzeża Wisły 9 maja wieczorem, a na plac budowy dotrze w nocy z 10 na 11 maja.
05.05.2023

Inwestorzy offshore wind kroczą tą samą ścieżką edukacji, ale każdy na swój sposób (RELACJA)

W Gdańsku podczas pierwszej edycji targów EduOffshoreWind deweloperzy farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego przedstawili swoje inicjatywy szkoleniowe dla przyszłych kadr. Polscy i zagraniczni inwestorzy zmagają się z tymi samymi problemami w zakresie braków specjalistów, jednak rozwiązują je według własnego pomysłu, uruchamiając szereg inicjatyw. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl.
17.03.2023

Doktorzy z uniwersytetów wypływają na szerokie wody gospodarki morskiej

Absolwenci studiów doktoranckich są coraz bardziej potrzebni nie tylko na uczelniach ale również w przemysłach morskich, administracji, instytucjach otoczenia biznesu i kultury. 8 marca tego roku, w czasie spotkania na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele uczelni podsumowali wyniki badań na temat pozauczelnianej aktywności absolwentów studiów doktoranckich. Badania przeprowadzili polscy naukowcy w ramach projektu SEA-EU-DOC.
12.03.2023

Trwają pierwsze prace przy budowie instalacji Olefiny III w PKN Orlen w Płocku. Elementy przypływają do Portu Gdańsk

W zakładzie PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) trwają już pierwsze prace przy budowie instalacji Olefiny III. Powstaje też miasteczko dla pracowników zatrudnionych przy inwestycji. W szczytowym jej okresie będzie ich 10 tys. - przekazał członek zarządu PKN Orlen ds. korporacyjnych Armen Artwich. Poszczególne elementy instalacji od miesiąca przypływają statkami do Portu Gdańsk, gdzie są przeładowywane na barki rzeczne, za pomocą których płyną dalej, do Płocka.
25.02.2023

Babcock rozpoczyna budowę drugiej fregaty dla Royal Navy. To również partner programu Miecznik

Podczas wczorajszej ceremonii w stoczni Rosyth minister obrony Alex Chalk dokonał aktu przecięcia stali pod budowę HMS Active. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele stoczni, przedstawiciele kadry dowódczej Royal Navy, a także weterani, którzy służyli na wcześniejszym okręcie o tej samej nazwie podczas wojny na Falklandach.
25.01.2023

Niedługo rusza transport ogromnych elementów dla instalacji Olefin III w PKN Orlen. Potrwa do marca

Jeszcze w styczniu z nabrzeża Wisły w Płocku do tamtejszego zakładu PKN Orlen rozpocznie się transport ponadnormatywnych elementów dla kompleksu Olefin III. Transport kolejnych elementów instalacji o wymiarach około 120 na 9 metrów i wadze do 850 ton na plac budowy planowany jest do końca marca.
20.01.2023

Senatorowie domagają się reformy w US Navy w kontekście służby marynarzy na remontowanych okrętach

Jako właściwie najważniejszy rodzaj sił zbrojnych armii USA, marynarka wojenna znajduje się pod silną presją polityków. Tym razem poruszanym tematem jest służba marynarzy na okrętach przechodzących długie okresy napraw i konserwacji w różnych stoczniach.
11.01.2023

Kościuszko w gronie wojowników [GALERIA]

Żegnani przez najbliższych, przełożonych oraz sympatyków, członkowie załogi fregaty rakietowej ORP Gen. Tadeusz Kościuszko opuścili Port Wojenny Gdynia, aby dołączyć do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1. W służbie za granicą okręt spędzi blisko pół roku.
04.01.2023

Konosament – wydanie ładunku bez konosamentu „The Sienna” [2022]

28.04.2022, Sędzia Moulder (High Court of Justice, OBD) wydał orzeczenie w sprawie „Unicredit Bank A.G. v Euronav N.N.” [2022] EWHC 957 (Comm).
04.12.2022

85 lat temu do służby w Marynarce Wojennej wszedł ORP "Błyskawica"

Najstarszy zachowany niszczyciel na świecie wszedł do służby 25 listopada 1937 roku. W trakcie II wojny światowej brał udział w walkach na Atlantyku, Morzu Północnym i Śródziemnym. Od lat 70-tych pełni funkcję okrętu-muzeum.
25.11.2022

Żeglarze oddali hołd żeglarzom

W roku 2022 zmarło kilku wybitnych żeglarzy związanych z Pomorzem. 1 listopada zostali oni uczczeni pod gdyńskim pomnikiem „Tym, co odeszli na wieczną wachtę”.
01.11.2022

Pracownicy General Electric chcą więcej „zielonych” etatów

Portale branżowe informują, że pracownicy zatrudnieni w General Electric mieli zebrać się w Nowym Jorku, aby zaprotestować przeciwko redukcji etatów i braku wzrostu płac w związku z inflacją. Chcą więcej działań koncernu na rzecz miejsc pracy w m.in. obszarze offshore wind.
30.10.2022

„Eternal Bliss” – „demurrage” jako maksymalna kwota odszkodowania

18 listopada 2021 roku Sąd Apelacyjny (Court of Appeal (Civil Division)), w składzie Lord Geoffrey Vos (Master of Rolls), Lord Justice Newey oraz Lord Justice Males, wydali bardzo oczekiwane przez środowisko morskie orzeczenie w sprawie „K Line Pte Limited and Priminds Shipping (HK) Co. Limited” [2021] EWCA Civ 1712 (zwane dalej „ETERNAL BLISS”).
14.10.2022

Jakie szanse stoją przed Elblągiem i tamtejszym portem? Konferencja „Obierz kurs na Elbląg” [WIDEO]

W Ratuszu Staromiejskim w Elblągu reprezentanci samorządu i branży morskiej dyskutowali na temat możliwości, jakie otwierają się przed Portem Elbląg i samym miastem w związku z realizacją toru wodnego przez Mierzeję Wiślaną.
18.09.2022

Coraz więcej firm korzystających ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna udzieliła wsparcia kolejnym przedsiębiorcom. Od początku roku Zarząd PSSE wydał 35 decyzji o wsparciu o łącznej wartości ponad 1,14 mld zł, z równoczesną deklaracją utworzenia 168 nowych miejsc pracy.
16.08.2022

Zawód: inżynierka. Beata Nepelska-Kula o kobietach w „męskich” zawodach

Beata Nepelska-Kula od początku 2022 roku jest Dyrektorką Zarządzającą w ILF Polska, dużej firmie inżynieryjnej konsultującej projekty z sektorów m.in. takich jak OZE i offshore. Jest zdania, że kobiety nie muszą z niczego rezygnować.
10.08.2022

Siemens Gamesa rozważa zwolnienia. Pracę może stracić 2500 osób

Siemens Gamesa Renewable Energy, globalny lider produkcji komponentów wiatrowych, rozważa rezygnację z nawet 2500 etatów.
08.08.2022

RWE: Local content wpisany w strategię

RWE Renewables jest jednym z deweloperów morskich farm wiatrowych, który nie tylko postrzega polski rynek jako bardzo obiecujący, ale ma też nam wiele do zaoferowania. Spółka, będąca liderem odnawialnych źródeł energii i jednym z wiodących światowych graczy morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko rozwija jeden z pierwszych polskich projektów farmy na Bałtyku – F.E.W. Baltic II, ale i pracuje nad kolejnymi inicjatywami, które mogą przysłużyć się zarówno sektorowi, jak i gospodarce.
20.06.2022

U wybrzeży Sardynii powstanie pływająca farma wiatrowa o mocy 975 MW

Morze Śródziemne zaczyna otwierać się dla morskiej energetyki wiatrowej. Tibula Energia to nazwa najnowszego projektu pływającej morskiej farmy wiatrowej u północno-wschodnich wybrzeży Sardynii, zaproponowanego przez włoską spółkę Falck Renewables i hiszpańską BlueFloat Energy w ramach partnerstwa obu firm.
31.05.2022

Nordex kończy produkcję łopat wiatrowych w zakładzie w Rostocku

W ostatni dzień lutego jeden z czołowych producentów komponentów wiatrowych w Niemczech poinformował, że planuje w połowie 2022 roku wstrzymać produkcję łopat wiatrowych w Rostocku. Mowa o grupie Nordex, która o swoich planach poinformowała już pracowników fabryki.
05.03.2022

Umowa o budowę statku – "liquidated damages" [Część 3]

Kwestia „kar umownych” w umowach o budowę statku to jedno z kluczowych zagadnień kontraktowych. W niniejszej części kontynuujemy nasze rozważania oparte na angielskim systemie common law [zob. Część 1, Część 2].
27.12.2021

RWE otrzymało decyzję środowiskową dla projektu morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW

Jest to pierwsza decyzja środowiskowa dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce, wydana po zastosowaniu tzw. procedury transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko. Port w Ustce wybrany został jako lokalizacja centrum operacyjno-serwisowego farmy F.E.W. Baltic II. Jego realizacja przyczyni się do utworzenia nawet 50 stałych miejsc pracy.
09.12.2021

Podatki marynarskie: Nowy/Polski Ład, a marynarze

Dnia 01 października 2021 roku sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych powszechnie określaną „Nowym/Polskim Ładem”. Z kolei dnia 28 października 2021 roku ustawy te uchwalił Senat wydłużając m.in. datę wejścia w życie tych zmian na dzień 1 stycznia 2023 roku.
18.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Całkowicie bezbronne polskie Morskie Farmy Wiatrowe

We wcześniejszych artykułach autorzy poruszali rożne kwestie dotyczące inwestycji związanych z Morskimi Farmami Wiatrowymi na polskich obszarach morskich. W dzisiejszej publikacji, biorąc pod uwagę zastanawiający optymizm towarzyszący podpisaniu w ostatnich dniach sector deal dla polskich MFW, zostanie wykazane jak dalece bezbronne pozostaną polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych i zarazem pilnych zmian w polskim systemie prawnym.
04.10.2021

Przemysł potrzebuje pracowników

W IV kw. br. pozyskanie nowych pracowników planuje więcej niż co czwarta firma z sektora produkcji przemysłowej – wynika z raportu ManpowerGroup. To największe od 2 lat zapotrzebowanie na pracowników w tym sektorze.
22.09.2021

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju w Rzeszowie [podsumowanie]

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się dwudniowa konferencja (13-14 września 2021 r.) „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestnikami byli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, biznesu oraz naukowcy i analitycy zajmujący się sektorem energetycznym. To były dwa dni dyskusji o transformacji energetycznej, atomie, wodorze, OZE i cyberbezpieczeństwie.
21.09.2021

Prom Polferries zawinął do Portu Gdynia. Sukces próbnego cumowania, kolejny krok do bałtyckiego hubu promowego [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pierwsze próbne cumowanie promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej odbyło się w Publicznym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia. Tym samym Polferries przenosi się z Gdańska do Gdyni.
31.08.2021

GUS: stabilna odnowa krajowego rynku pracy

Dane makroekonomiczne wskazują na stabilną odnowę krajowego rynku pracy. Spadek rocznych dynamik zatrudnienia oraz płac ma charakter statystyczny – napisano w komentarzu PIE do środowych danych GUS
18.08.2021

Green Investment Group łączy siły z norweskimi firmami w celu rozwoju offshore wind

Norweskie firmy Vårgrønn, Agder Energi oraz Green Investment Group (GIG) połączyły siły w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w strefie Sørlige Nordsjø II.
16.08.2021

Znamy nowego prezesa Polskiego Rejestru Statków. Henryk Śniegocki na czele PRS

Wieloletni prorektor ds. morskich i profesor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, ostatnio dyrektor Centrum Międzynarodowej Promocji Technologii i Edukacji Morskiej UMG, dr hab. inż. kpt. ż.w. Henryk Śniegocki został prezesem spółki Polski Rejestr Statków S.A., jednej z najstarszych instytucji morskich w naszym kraju.
20.07.2021

29. rocznica utworzenia 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych

Stawianie zagród minowych, transport drogą morską żołnierzy i techniki wojskowej, a także pełnienie roli okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej w narodowych oraz sojuszniczych zespołach okrętów to główne zadania realizowane przez okręty 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych. W środę, 14 lipca obchodzona jest 29. rocznica utworzenia jednostki.
16.07.2021

New Jersey zatwierdził realizację nowych projektów offshore wind o mocy 2,7 GW

Regulator New Jersey Board of Public Utilities (NJBPU)ogłosił wyniki największych jak dotąd przetargów w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w amerykańskim stanie. Dwa projekty o łącznej mocy 2658 MW zwiększą plany New Jersey w obszarze offshore wind z 1100 do ponad 3700 MW.
06.07.2021

Z Tczewa na oceany. „Znaczy Szkoła Morska” 101. rocznica powołania Szkoły Morskiej w Tczewie

W cieniu wielkich uroczystości odbywają się corocznie skromne obchody kolejnej rocznicy utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. W tym roku uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im Marii Curie-Skłodowskiej oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego przypomnieli jej historię i absolwentów.
22.06.2021

Nowy kapitan Zawiszy Czarnego

W sobotę, 15 maja 2021, został mianowany nowy kapitan żaglowca szkolnego Związku Harcerstwa Polskiego sy Zawisza Czarny.
17.05.2021

Obajtek: jeżeli nie wchłonęlibyśmy Lotosu, to w ciągu 6-10 lat przestałby on istnieć

Pomorze nie straci na fuzji Lotosu i Orlenu, to szansa na nowe inwestycje i rozwój; jeżeli nie wchłonęlibyśmy Lotosu, to w ciągu 6-10 lat przestałby on istnieć – powiedział w piątek w szef płockiego koncernu Daniel Obajtek. Dodał, że wpływy z podatków nadal będą trafiać do lokalnego budżetu. Nie będzie też zwolnień.
14.05.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
07.05.2021

Energetyka wiatrowa. W ciągu najbliższych lat przybędzie 3,3 mln miejsc pracy

Według najnowszej analizy Global Wind Energy Council (GWEC), w ciągu najbliższych 5 lat na skutek rozwoju energetyki wiatrowej przybędzie 3,3 mln nowych miejsc pracy w skali globalnej.
05.05.2021

Przygotowania do sezonu żeglarskiego

W Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęły się przygotowania do tegorocznego sezonu żeglarskiego. W czwartek, 22 kwietnia, odbyło się wodowanie jednostek pływających Ośrodka.
25.04.2021

Do zabezpieczenia 6. plaż Gdańsk szuka 80. ratowników wodnych

Pierwsze "covidowe" wakacje udowodnił, że Polacy nie mają zamiaru rezygnować z wakacyjnego wypoczynku. Rożnica jest taka, że częściej niż zagranicę wybieramy urlop w kraju. Na duże zainteresowanie plażami miejskimi w tym sezonie już przygotowują się w Gdańsku.
05.03.2021

USA: Korea Płn. zapłaci 2,3 mld USD załodze okrętu zaatakowanego w 1968 r.

Amerykański sąd federalny nakazał Korei Północnej wypłacenie ponad 2,3 mld USD odszkodowania członkom załogi okrętu szpiegowskiego USS Pueblo i ich rodzinom za torturowanie ich przez 11 miesięcy po zdobyciu jednostki w 1968 r. na Morzu Wschodnim (jap. Morzu Japońskim).
26.02.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej (raport)

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
26.02.2021

Rynek pracy nadal broni się przed zapaścią

Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia spadł w styczniu z 70,1 do 68,5 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wg BIEC, rynek pracy nadal broni się przed zapaścią, a pracodawcy chomikują siłę roboczą. Zwolnienia mogą być odroczone do II połowy roku.
29.01.2021

Na wieczną wachtę odszedł Tomasz Czayka

To wyjątkowo uczciwy, pogodny, życzliwy i solidny człowiek. Człowiek przez duże "C" … Tak scharakteryzował Pana Tomasza Czaykę jego wieloletni kolega ze stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, inż. Edmund Piór.
13.01.2021

Brexit a prawo angielskie

Podpisanie w dn. 30 grudnia 2020 „EU – UK Trade and Cooperation Agreement” („TCA”), ustalającego zasady nowego ładu gospodarczego, finansowego i prawnego [tzw. „post-Brexit trade deal”], który ma obowiązywać od 01.01.2021 stanie się z pewnością przedmiotem wielu analiz i komentarzy.
07.01.2021

Ponad 40 tys. firm złożyło wnioski w ramach tarczy branżowej

Z instrumentów tarczy branżowej korzysta już i złożyło wnioski ponad 40 tys. przedsiębiorców - powiedziała we wtorek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Dodała, że na kontach firm są 172 mln zł z tarcz antykryzysowych.
05.01.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o kolejnym nowym promie Stena Line, który dotarł właśnie do Europy

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o kolejnym nowoczesnym promie serii E-Flexer, który w pierwszych dniach stycznia dotarł do Belfastu i już wkrótce rozpocznie obsługę połączeń na Morzu Irlandzkim.
05.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Do przedsiębiorców trafiło ok. 170 mld zł z tarczy antykryzysowej

Niemal 170 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej trafiło dotąd do przedsiębiorców; w najbliższym czasie otrzymają ok. 40 mld zł z tarczy finansowej PFR 2.0 i tarczy branżowej - poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
29.12.2020

Stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 6,2-6,4 proc.

Na koniec roku stopa bezrobocia rejestrowanego wzrośnie do 6,2-6,4 proc. - prognozują ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP. Początek przyszłego roku może przynieść dalszy wzrost bezrobocia, mimo spodziewanego odbicia wzrostu gospodarczego.
11.12.2020

ORP Wodnik wrócił do służby [foto]

Marynarka Wojenna odebrała kolejny wyremontowany i zmodernizowany okręt. Do służby wrócił ORP Wodnik, okręt szkolny wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.
09.12.2020

Premier w "PB": wkrótce przedstawimy główne założenia naszego uderzenia gospodarczego

Walka z pandemią kiedyś się skończy, dlatego poza doraźną pomocą dla firm patrzymy również w przyszłość, by wówczas szybko ruszyć do gospodarczego wyścigu; wkrótce przedstawimy główne założenia naszego uderzenia gospodarczego - zapowiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu" premier Mateusz Morawiecki.
07.12.2020

W długim terminie możemy spodziewać się wzrostu bezrobocia

Według badania Diagnoza.plus, przeprowadzonego pod koniec października, bezrobocie jesienią nie spadło, choć normalnie w tym okresie jest niższe ze względu na sezon przedświąteczny. Rodzi to obawy o zachowanie rynku pracy po Nowym Roku. Według prezes Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych trudna sytuacja na wielu firmach wymusiłaby redukcję etatów, ale pracodawcy nie mogą tego zrobić ze względu na otrzymaną pomoc państwa. To może pogłębić ich problemy finansowe.
04.12.2020

Pierwsze sygnały osłabienia rynku pracy

W danych GUS za października widać pierwsze sygnały osłabienia rynku pracy - uważa ekonomista z ING BŚ Karol Pogorzelski. Większego pogorszenia statystyk spodziewa się w listopadzie i grudniu.
19.11.2020

Wystartowała X edycja Programu Stażowego DACHSER Polska

DACHSER Polska ruszył z X edycją Programu Stażowego. Autorski projekt zakłada półtoraroczną, pełnoetatową pracę, podczas której młodzi adepci pod okiem ekspertów poznają procesy logistyczne w poszczególnych działach firmy należącej do globalnej sieci. Na przestrzeni ostatniej dekady z programu skorzystało ponad 80 uczestników, a połowa z nich do dziś związana jest z DACHSER Polska. Oprócz pracy w działach stażyści biorą udział w serii szkoleń wdrażających w procesy, systemy i usługi DACHSER.
16.11.2020

27 postulatów na rzecz ratowania gospodarki. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie pisze w trybie pilnym do Premiera Mateusza Morawieckiego

Północna Izba Gospodarcza, jako samorząd gospodarczy i instytucja zrzeszająca największą liczbę przedsiębiorców w Polsce, z ogromnym niepokojem obserwuje negatywne skutki obecnej sytuacji w naszym regionie i w kraju oraz konsekwencje społeczno-gospodarcze, często tragiczne i nieodwracalne, jakie wywołuje kolejna fala COVID-19 i brak realnej pomocy ze strony Państwa na rzecz najbardziej potrzebujących przedsiębiorców.
09.11.2020

Przed nami trudny czas na rynku pracy

Wrzesień najprawdopodobniej był ostatnim miesiącem, w którym sytuacja na rynku pracy poprawiła się - ocenił w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS Polski Instytut Ekonomiczny. W IV kwartale analitycy spodziewają się wzrostu liczby bezrobotnych.
19.10.2020

Badanie: przedsiębiorcy gotowi na drugą falę pandemii

Firmy są gotowe na drugą falę pandemii - wynika z badania KoronaBilans MŚP Krajowego Rejestru Długów. 60 proc. z nich zadeklarowało, że podjęło już odpowiednie działania; najbardziej zmobilizowani są przedstawiciele średnich przedsiębiorstw.
16.10.2020

WindEurope: realizacja krajowych planów na rzecz klimatu to podwojenie mocy wiatrowych

Pełna realizacja Krajowych Planów na rzecz Energii i Klimatu państw UE przełoży się na podwojenie do 2030 r. mocy wiatrowych i wzrost zatrudnienia o połowę - wynika z raportu WindEurope, największej europejskiej organizacji branży energetyki wiatrowej.
16.10.2020

Agata Barwińska i Filip Ciszkiewicz coraz bliżej medali w ME

Agata Barwińska (MOS Iława) i Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) coraz bliżej medali w mistrzostwach Europy w klasie Laser Radial. Po dzisiejszych wyścigach oboje zajmują w swoich konkurencjach drugie miejsca w klasyfikacji generalnej. W klasie Laser Standard Polacy bez sukcesów. Mistrzostwa Europy odbywają się w Gdańsku, a medalistów poznamy we wtorek.
11.10.2020

Plany rozbudowy rafinerii zablokowane przez szwedzkich aktywistów

Po masowych protestach koncern paliwowy Preem wycofuje wniosek o rozbudowę rafinerii w Szwecji.
06.10.2020

CPK może stworzyć ponad 290 tys. nowych miejsc pracy

Centralny Port Komunikacyjny do 2040 r. pozwoli stworzyć ok. 290 tys. nowych miejsc pracy - wynika z raportu firmy Kearney. Jak dodano, w pierwszym roku działalności portu lotniczego, całościowy program CPK wygeneruje 70,5 mld zł wzrostu produkcji globalnej w Polsce.
06.10.2020

Greta Thunberg powraca z ogólnoświatowym strajkiem klimatycznym

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg wzięła dziś udział w manifestacji w Sztokholmie w ramach ogólnoświatowego strajku klimatycznego. To pierwsza od wybuchu pandemii masowa demonstracja ruchu Fridays For Future, który z powodu restrykcji zmienił strategię.
25.09.2020

Mimo pandemii rośnie pozycja LOTOS Kolej na krajowym rynku

Pandemia koronawirusa miała i nadal ma negatywny wpływ na cały rynek kolejowy. Pomimo mniejszego zapotrzebowania na transport różnych grup produktowych, LOTOS Kolej wzmocniła swoją pozycję. Udziały gdańskiej spółki w rynku przewozowym za ostatnie miesiące są jednymi z najwyższych w historii.
21.09.2020

Rynek pracy zaczyna się stabilizować?

Po pierwszej fali niepokoju wywołanego pandemią koronawirusa sytuacja na rynku pracy zaczyna się stabilizować – powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze dane GUS na temat zatrudnienia.
17.09.2020

Warsztaty plastyczno-fotograficzne w 3. Flotylli Okrętów

Od 30 sierpnia do 6 września na bazie Klubu 3. Flotylli Okrętów oraz Klubu Marynarki Wojennej w Gdyni odbyły się warsztaty plastyczno-fotograficzne zorganizowane przez Klub Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Uroczystego otwarcia warsztatów dokonał dowódca 3. Flotylli Okrętów, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec oraz zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa MON Paweł Dycht.
14.09.2020

Akwaryści z pasją od dziecka

Sprzedawali swoje zabawki na hali, żeby kupić pierwsze akwarium, obserwowali rybaków i wędkarzy – tak rodziły się dziecięce pasje, które w dorosłym życiu zaowocowały pracą wśród morskich stworzeń. Akwarium Gdyńskie ruszyło z facebookowym cyklem #MojaDrogaDoAkwarium, gdzie przedstawiane są prywatne historie pracowników. Poznajcie zespół jednej z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Gdyni!
13.09.2020

Koronawirus zmienił rynek pracy

Epidemia koronawirusa diametralnie zmieniła rynek pracy, pracodawcy masowo powstrzymują rekrutacje - wskazała w poniedziałek Konfederacja Lewiatan. Według ekspertów spadki w usługach HR zapowiadają koniec ery rynku pracownika.
07.09.2020

Czy Polsce grozi pandemia bezrobocia?

Gdyby Polacy zaczęli na dużą skalę tracić pracę, skutki kryzysu byłyby odczuwalne przez więcej niż dwa lata, kiedy będziemy musieli ponosić wyższy koszt długu publicznego - wskazał PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
02.09.2020

Polska ma dobre warunki do rozwoju morskich farm wiatrowych. Do 2050 roku ich moc może sięgnąć 20 GW

W morskich farmach wiatrowych w przyszłości produkowana będzie większość energii elektrycznej wykorzystywanej przez państwa leżące w pobliżu obszarów morskich. – W Polsce do 2050 roku mamy szansę osiągnąć 20 GW mocy zainstalowanej na morzu – mówi Mariusz Witoński z Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. To największy potencjał spośród państw bałtyckich. Efektem rozwoju takich farm wiatrowych dla polskiego rynku może być wygenerowanie nawet 60 tys. nowych miejsc pracy i pobudzenie wielu sektorów gospodarki.
02.09.2020

KORONAWIRUS - sytuacja w branży promowej: armatorzy zwalniają pracowników

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. Promy SKAT w specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportuje o sytuacji w branży promowej.
31.08.2020

Volvo Gdynia Sailing Days - klasa 470 rozpoczęła walkę o medale MP

Drugi tydzień zmagań 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days rozpoczęli żeglarze w olimpijskiej klasie 470, którzy rywalizują o medale mistrzostw Polski. Pod nieobecność etatowej triumfatorki tych regat, kontuzjowanej sterniczki Agnieszki Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin), na czele po trzech poniedziałkowych wyścigach plasują się Seweryn Wysokiński (Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka) i Hanna Dzik (YKP Gdynia).
25.08.2020

YKP Gdynia powiększa przewagę: relacja z 3 rundy Ekstraklasy [foto]

Yacht Klub Polski Gdynia po zaciętej walce wygrywa w Sopocie trzecią rundę Ekstraklasy i umacnia się na pozycji Lidera, zwiększając przewagę nad Yacht Clubem Gdańsk i Giżycką Grupą Regatową. Finał Ekstraklasy 12 i 13 września w Świnoujściu.
17.08.2020

Norweski Tax Assessment Notice, a polscy marynarze

Norweskie organy podatkowe w okresie czerwiec – lipiec 2020 roku przystąpiły do weryfikacji sytuacji podatkowej swoich rezydentów i nierezydentów pracujących na terytorium Norwegii, w tym polskich marynarzy.
16.08.2020

Wzmocnienia w Ekstraklasie! - 3 runda Polskiej Ligi Żeglarskiej

Temperatura rośnie przed trzecią, przedostatnią rundą Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W najbliższy weekend 12 klubów walczyć będzie o kolejne punkty do rankingu. Na czele tabeli znajduje się YKP Gdynia przed Yacht Club Gdańsk i KS Iskra Gdynia.
14.08.2020

Branża morskiej energetyki wiatrowej czeka na nowe przepisy

W nadchodzących latach na Bałtyku ma nastąpić boom inwestycyjny, a prąd z pierwszych farm wiatrowych ma popłynąć ok. 2025 roku. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej ma pobudzić gospodarkę i zapewnić ponad 30 tys. nowych miejsc pracy, ale inwestorzy do tej pory wyczekiwali stabilnych regulacji, które ma im zapewnić tzw. ustawa offshorowa. Resort klimatu przekazał ją już do ponownych, krótkich uzgodnień, a wejście w życie nowych regulacji jest spodziewane jeszcze w tym roku. Obok systemu wsparcia dla inwestorów i przyspieszenia jeg
11.08.2020

Postępy prac przy budowie nowych lodołamaczy dla Szczecina

Nowe jednostki, które już niebawem zasilą flotę Wód Polskich w Szczecinie – „Ocelot” i „Tarpan” nabierają kształtu! W ubiegłym tygodniu postępy prac sprawdzali w Trójmieście pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Obie jednostki mają być gotowe jeszcze w 2020 roku. Po spisaniu procedury odbiorczej uzyskają wszelkie atesty, a wtedy wyruszą na pierwsze kruszenie lodu, o ile ten pojawi się w sezonie 2020/2021. – Nowe lodołamacze dla Szczecina to wymiana międzypokoleniowa floty, która pamięta czasy sprzed pona
03.08.2020

Nowy wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na PG - budowanie silnej pozycji w branży morskiej

Podniesienie kompetencji i możliwości badawczych naukowców, podwyższenie poziomu kształcenia, a także chęć wyjścia naprzeciw trendom w branży morskiej zdecydowały o utworzeniu na Politechnice Gdańskiej nowego Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Powstanie on w ramach integracji dwóch wydziałów funkcjonujących dotychczas osobno: Mechanicznego oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa. Pełna integracja nastąpi najwcześniej jesienią 2021 r.
30.07.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o kolejnym nowym promie zbudowanym w gdańskiej stoczni

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o nowym promie, który zwodowano w stoczni Remontowa Shipbuilding, a także o niecodziennej ewakuacji mającej miejsce na promie DFDS.
27.07.2020

Wicemarszałek Leszek Bonna: „Wszyscy powinniśmy bronić Lotosu”

Radni województwa pomorskiego przyjęli stanowisko dotyczące konsolidacji rynku paliw płynnych w Polsce, która polega na przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen. Za głosowało 18, przeciw było 12 radnych, radny Piotr Zwara wstrzymał swój głos.
27.07.2020

Raport: co dziesiąty Polak odczuwa problemy finansowe w związku z pandemią

Pandemia sprawiła, że problemy finansowe odczuwa co dziesiąty Polak - wynika z raportu Santander Consumer Banku. W najgorszej sytuacji są seniorzy - prawie 40 proc wskazań.
22.07.2020

Firmy nie mają w planach drastycznych cięć zatrudnienia i płac

Osiem na dziesięć firm spodziewa się gorszych wyników finansowych na koniec roku. Największym problemem przedsiębiorców w ostatnich trzech miesiącach było anulowanie zamówień przez klientów. Wśród negatywnych skutków pandemii koronawirusa można także wymienić opóźnienia w płatnościach, dłuższy czas realizacji zamówień oraz zmniejszenie produkcji – wynika z badania Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej. To spowodowało, że firmy szukają oszczędności, ale nie zamierzają ciąć etatów i wynagrodzeń. Wśród nowych rozwiązań są inwestycje
20.07.2020

ING: bezrobocie na koniec roku wzrośnie do ok. 8 proc.

Spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw nie będzie się znacznie pogłębiać, bezrobocie na koniec roku wzrośnie do ok. 8 proc. - uważa ekonomista z banku ING Karol Pogorzelski w komentarzu do piątkowych danych GUS o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w czerwcu br.
17.07.2020

Pekao: czerwiec przyniósł pozytywnie zaskakujący przyrost zatrudnienia

Czerwiec przyniósł pozytywnie zaskakujący przyrost zatrudnienia - uważa ekonomista z banku Pekao Kamil Łuczkowski. Zwraca uwagę na wyraźnie odbicie dynamiki płac - efekt wydłużenia czasu pracy, stopniowego powrotu do pracy po przestojach, korzystnego układu dni roboczych.
17.07.2020

PIE: dane z rynku pracy lepsze od oczekiwań, najgorsze mamy za sobą

Piątkowe dane z rynku pracy są lepsze od oczekiwań, widać poprawę perspektyw - ocenia w komentarzu Polski Instytut Ekonomiczny. Według PIE obraz polskiego rynku pracy nadal jest słaby, ale najgorsze mamy za sobą.
17.07.2020

NBP: polska gospodarka skurczy się w tym roku najmniej spośród krajów UE

Polska gospodarka skurczy się w tym roku najmniej spośród krajów UE - mówił w piątek dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar. Wskazał na jej silne fundamenty, korzystną strukturę i szybką reakcję na pandemię.
17.07.2020

Obajtek: Grupa Orlen przerobiła w 2019 r. prawie 33,9 mln ton ropy i uzyskała 43,3 mln ton sprzedaży wolumenowej

W 2019 r. Grupa Orlen przerobiła prawie 33,9 mln ton ropy naftowej, odnotowując przy tym rekordową sprzedaż wolumenową na poziomie 43,3 mln ton – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w opublikowanym raporcie zintegrowanym. Jak podał, w 2019 r. na inwestycje wydano tam ok. 5,5 mld zł.
13.07.2020

Przez koronawirusa Polki obawiają się o swoją zawodową przyszłość. Co trzecia rozważa wyjazd do pracy za granicę

Pandemia koronawirusa ma wpływ na życie zawodowe niemal 70 proc. Polek, głównie młodych. Dla wielu z nich jest to wpływ negatywny – pracę już straciło 15 proc., a 18 proc. pracuje w mniejszym wymiarze czasu – wynika z badania IQS na zlecenie Promedica24. W związku z tym coraz więcej kobiet szuka pracy za granicą. Co trzecia przyznaje, że rozważa emigrację zarobkową, przede wszystkim do Niemiec. Ponad 20 proc. z nich chciałoby podjąć pracę przy opiece nad seniorami.
07.07.2020

Badanie: powrót firm do stanu sprzed pandemii zajmie jeszcze miesiące

Z powodu koronawirusa 80 proc. firm spodziewa się spadku wyników finansowych na koniec roku - wynika z badania przedstawionego przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą. Respondenci ocenili, że powrót do stanu sprzed pandemii zajmie jeszcze miesiące.
02.07.2020

Covid19. Sytuacja w branży promowej: Pasażerów więcej, ale sytuacja daleka od ideału

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
01.07.2020

Rynek pracy nie sprzyja odbiciu konsumpcji do poziomu sprzed pandemii

Majowe dane dotyczące dynamiki zatrudnienia znalazły się znacząco poniżej konsensusu rynkowego. Zdaniem ekonomistów, w średnim terminie coraz wolniej będzie postępowało również tempo wzrostu płac, co rysuje niekorzystny obraz rynku pracy nie sprzyjający szybkiemu powrotowi konsumpcji do poziomów sprzed pandemii.
18.06.2020

PKO BP: skala negatywnych zmian na rynku pracy wyhamowuje

Skala negatywnych zmian na rynku pracy wyhamowuje, odzwierciedlając powrót popytu na pracę w obliczu odmrożenia gospodarki i wsparcie uzyskane przez przedsiębiorstwa w ramach działań antykryzysowych - oceniła Marta Petka - Zagajewska, ekonomistka PKO BP.
18.06.2020

Pekao: w maju zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 85 tys. m/m

W maju zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 85 tys. m/m wobec spadku w kwietniu o 153 tys. m/m - wskazali analitycy Pekao, komentując dane GUS. Dodali, że stopniowy powrót do pełnego wymiaru czasu pracy będzie w najbliższej przyszłości pozytywnie wpływał na dane o zatrudnieniu.
18.06.2020

Głęboki spadek zatrudnienia wpłynie na tempo odbudowy gospodarki

Głęboki spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w maju sugeruje wolniejsze tempo odbudowy gospodarki po pandemii - ocenił czwartkowe dane GUS o zatrudnieniu i płacach Karol Pogorzelski, ekonomista banku ING
18.06.2020

Kubisiak: kryzys wywołany pandemią cofnął sytuację na rynku pracy o kilka lat

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa w kilka tygodni cofnął sytuację na rynku pracy o kilka lat - ocenił w komentarzu do środowych danych GUS Paweł Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wskazał, że ostatni raz porównywalnie niską liczbę wakatów notowano w Polsce na koniec 2016 r.
10.06.2020

W Sejmie pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o dodatku solidarnościowym

1,4 tys. zł miesięcznie przez trzy miesiące dla osób zwolnionych z pracy po 31 marca br. przewiduje prezydencki projekt ustawy o dodatku solidarnościowym, którego pierwsze czytanie trwa w czwartek w Sejmie. Projekt zakłada też podniesienie zasiłku dla bezrobotnych.
04.06.2020

Największy na świecie kontenerowiec zawinął do Europy

Kontenerowiec HMM Algeciras o ładowności 24 tys. TEU został w środę największą jednostką, która kiedykolwiek zawinęła do europejskiego portu.
04.06.2020

24 proc. firm nie przewiduje odbudowy finansów do stanu sprzed pandemii przez rok

18 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało, że powróciło do sytuacji finansowej sprzed pandemii, jednocześnie 24 proc. badanych nie było w stanie określić, kiedy nastąpi pełna odbudowa ich sytuacji finansowej, wskazując na terminy dłuższe niż rok - wynika z badania PIE i PFR.
02.06.2020

Wstrzymano budowę nowego terminala wycieczkowego w Kopenhadze

Zważywszy na ogólną niepewność rynkową, a zwłaszcza z przyszłym kształtem i formą branży rejsów wycieczkowych, tworzenie nowego terminalu rejsów wycieczkowych w Kopenhadze zostało odłożone na czas nieokreślony.
31.05.2020

55. rocznica sformowania 9.FOW

W poniedziałek 1 czerwca przypada 55. rocznica utworzenia 9. Flotylli Obrony Wybrzeża. W efekcie zmian organizacyjnych w Marynarce Wojennej RP, 28 grudnia 2006 roku związek taktyczny został rozformowany, a w miejscu jego stacjonowania utworzono Punkt Bazowania Hel.
31.05.2020

Ekspert: kwiecień zamroził rynek pracy, ale maj może przynieść odwilż

Kwiecień zamroził rynek pracy, ale maj może już przynieść odwilż - ocenił w komentarzu do danych GUS Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nastroje przedsiębiorstw są znacznie mniej radykalne niż jeszcze miesiąc temu - dodał.
20.05.2020

Pekao: bezprecedensowe tąpnięcie na rynku pracy

Kwietniowe dane z sektora przedsiębiorstw dowodzą bezprecedensowego tąpnięcia na krajowym rynku pracy w reakcji na najgłębszy po transformacji ustrojowej kryzys gospodarczy - uważa starszy ekonomista Banku Pekao SA Piotr Piękoś.
20.05.2020

Czy zagraniczny przedsiębiorca może skorzystać z rozwiązań polskiej Tarczy Antykryzysowej?

Epidemia wirusa SARS-CoV-2, potocznie określanego koronawirusem, drastycznie wpłynęła nie tylko na życie prywatne milionów ludzi na całym świecie, ale również ma ogromne znaczenie dla gospodarki - tej międzynarodowej, jak i gospodarki każdego państwa dotkniętego epidemią. Już teraz szereg przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia działalności gospodarczej i wielkości zakładu, odczuwa skutki wprowadzonych przez władze ograniczeń i zakazów w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.
15.05.2020

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego obejmuje m.in. odporność na zagrożenia i zintegrowane zarządzanie

Zatwierdzona we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP zakłada integrację zarządzania bezpieczeństwem narodowym i podniesienie odporności państwa na zagrożenia, także hybrydowe.
13.05.2020

Największy kontenerowiec świata opuścił Chiny z rekordowym ładunkiem

Południowokoreańska linia żeglugowa HMM poinformowała, że kontenerowiec HMM Algeciras opuścił port Yantian 8 maja, kierując się do Rotterdamu z 19 621 TEU załadowanymi na pokład.
12.05.2020

Covid-19: „Tarcza finansowa” dla przedsiębiorców

W dniu 27 kwietnia 2020 roku Komisja Europejska zaakceptowała zapowiadany przez rząd projekt Tarczy Finansowej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, stanowiącej realną, finansową formę wsparcia dla przedsiębiorców uzyskiwaną przelewem bankowym na rachunek bankowy przedsiębiorcy. W ramach tego programu, mikro, mali i średni przedsiębiorcy, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, będą mogli uzyskać subwencję, która może być bezzwrotna do 75% jej wysokości, o ile przedsiębiorca spełni w czasie jej otrzymywania okr
30.04.2020

100. rocznica utworzenia Komendy Portu Wojennego Gdynia

We wtorek, 28 kwietnia, swoje święto obchodziła największa jednostka logistyczna Marynarki Wojennej. W uroczystości 100. rocznicy sformowania Komendy Portu Wojennego Gdynia uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.
29.04.2020

Przygotowania do sezonu żeglarskiego

W Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej w Gdyni trwają przygotowania do tegorocznego sezonu żeglarskiego. W ostatnich dniach, odbyło się wodowanie jednostek pływających Ośrodka.
28.04.2020

W ciągu kilku dni banki zaczną przyjmować wnioski od MŚP o wsparcie z Tarczy Finansowej

W ciągu kilku dni 17 banków komercyjnych i większość banków spółdzielczych, zacznie przyjmować wnioski od MŚP o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR - poinformował we wtorek Polski Fundusz Rozwoju. Program o wartości 100 mld zł skierowany jest do ok. 670 tys. polskich przedsiębiorstw.
28.04.2020

Rzeczpospolita: Biznes ruszył po tarczę

Według badania Business Centre Club, które w połowie kwietnia objęło 600 firm, ponad 70 proc. firm zamierza skorzystać z rządowego pakietu pomocy w walce z kryzysem wywołanym pandemią – pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
20.04.2020

Tarcza Antykryzysowa 1.0 i 2.0

Publikacja zawiera zmiany uchwalone przez Sejm w dniu 16.04.2020 r. (tzw. Tarcza 2.0, ustawa opublikowana 17.04.2020 r. Dz. U. Poz. 695) oraz projekt rządowego programu tzw. Tarczy Finansowej.
19.04.2020

Webinar „Kryzys Covid-19 w przemyśle morskim i Tarcza Antykryzysowa dla gospodarki morskiej”

14 kwietnia przy współpracy Kancelarii Zbroja Adwokaci oraz portalu GospodarkaMorska.pl odbył się branżowy Webinar pt. "Kryzys Covid-19 w przemyśle morskim i Tarcza Antykryzysowa dla gospodarki morskiej". Zapraszamy do relacji wideo z całego wydarzenia.
15.04.2020

Tarcza antykryzysowa - główne zagadnienia prawne

W dniu 31 marca 2020 roku Prezydent RP – Andrzej Duda podpisał projekt pakietu ustaw autorstwa rządu, zwany „tarczą antykryzysową” – projekt został przyjęty przez Sejm z uwzględnieniem niektórych tylko poprawek autorstwa Senatu.
01.04.2020

Emilewicz: proponujemy konkretne i silne wsparcie dla firm

Wprowadzenie postojowego, dopłaty do wynagrodzeń pracowników, ograniczenie biurokracji, zniesienie składek na ZUS - to według minister rozwoju Jadwigi Emilewicz konkretne i silne wsparcie dla firm, jakie proponuje w tarczy antykryzysowej rząd.
27.03.2020

W najbliższych dniach przedsiębiorcy będą decydować o utrzymaniu lub cięciu etatów

W kolejnych dniach przedsiębiorcy muszą zdecydować, czy stać ich na przedłużanie umów z pracownikami. W skali najbliższego miesiąca zagrożone są setki tysięcy miejsc pracy – zauważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Cięć etatów można spodziewać się zwłaszcza w branżach najbardziej zagrożonych bankructwem, czyli m.in. w handlu, gastronomii czy turystyce. Wiele firm już w tej chwili ma ogromne problemy z płynnością, ale największej fali upadłości można spodziewać się na przełomie lata i jesieni – prognozują eksperci kancelarii
27.03.2020

Ministerstwo rozwoju: Wartość Tarczy antykryzysowej to co najmniej 10 proc. PKB

Ochrona zatrudnienia, zachowanie płynności w firmach, w tym m.in. przez pokrycie przez państwo składek na ZUS i dopłaty do wynagrodzeń - to rozwiązania, w środę które zaakceptował rząd w ramach tzw. "Tarczy antykryzysowej". Resort rozwoju szacuje wartość pakietu na co najmniej 10 proc. polskiego PKB.
25.03.2020

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców w związku z COVID-19 (stan na 23.03.2020 rok)

Pandemia koronawirusa COVID – 19 to nie jedynie zagrożenie dla zdrowia i życia setek tysięcy ludzi, ale silne uderzenie w gospodarkę na poziomie zarówno krajowym, jak i światowym. Nie sposób bowiem nie zauważyć, że zamknięcie sklepów, punktów usługowych czy instytucji użyteczności publicznej oraz zataczająca coraz szersze kręgi kwarantanna społeczna, przy jednoczesnym narastaniu zobowiązań o charakterze prywatno, jak i publicznoprawnym, pomniejszają uzyskiwane przez przedsiębiorców dochody, co grozi utratą płynności, a naw
25.03.2020

Kilka kolejnych miesięcy pod znakiem bardzo silnego spowolnienia gospodarczego

– Patrząc na inne kraje, nastawiałbym się raczej na dwa miesiące niż dwa tygodnie ograniczeń, i to przyjmując pozytywny scenariusz, w którym wirus zostanie wreszcie opanowany dzięki izolacji kraju – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. To będzie mieć bardzo poważne skutki dla firm. Tym bardziej że szczyt zachorowań wciąż jest przed nami. Kryzys, który dotknął już m.in. transport, hotelarzy i restauratorów, prędzej czy później uderzy też w firmy produkcyjne.
20.03.2020

Przejęcie Energi i Lotosu oraz farmy wiatrowe na Bałtyku w strategii koncernu PKN Orlen

Przejęcie Grupy Energa i fuzja z Grupą Lotos oraz budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim wpisują się w długoterminową strategię PKN Orlen budowy multienergetycznego koncernu - napisał m.in. w liście do akcjonariuszy prezes spółki Daniel Obajtek.
19.03.2020

Koronawirus zabija branżę targową. Firmom grozi bankructwo

Odwołane zlecenia, problemy z płynnością finansową i co najmniej kilka tysięcy osób bez pracy – to skutki pandemii koronawirusa dla branży targowo-wystawienniczej, która odczuła je jako jedna z pierwszych. Zakaz organizowania imprez masowych, choć formalnie nie dotyczył targów, sprawił, że firmy stanęły z dnia na dzień. Ich problemy pociągną za sobą również kłopoty w powiązanych sektorach, jak np. transport czy hotelarstwo. Na skutek obecnych przestojów i problemów z płynnością branży targowo-wystawienniczej trudno będzie wrócić
16.03.2020

PARP: 80 procent firm spodziewa się kłopotów w znalezieniu pracowników

Ponad połowa Polaków deklaruje chęć zmiany pracy, a 39 proc. - otwartość na nowe propozycje zatrudnienia - informuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w raporcie dotyczącym rynku pracy.
06.03.2020

Co z Lotosem i Energą? Prezydent Aleksandra Dulkiewicz rozmawiała z prezesem PKN Orlen

W siedzibie zarządu PKN Orlen w Warszawie odbyło się dzisiaj spotkanie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem. Rozmowy dotyczyły przyszłości strategicznych dla Gdańska i Pomorza spółek Lotosu i Energi.
04.03.2020

Polskie firmy zaczynają odczuwać skutki opóźnionych dostaw komponentów z Chin

Zamknięcie tysięcy fabryk w Chinach na skutek koronawirusa zaczyna być odczuwalne dla firm w Polsce. Komponenty z Chin nie docierają na czas, a to powoduje przestoje w krajowej produkcji. Konsekwencją jest też mniejsze zapotrzebowanie na pracowników linii produkcyjnych.
01.03.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.