• <

Głęboki spadek zatrudnienia wpłynie na tempo odbudowy gospodarki

Strona główna Edukacja, praca Głęboki spadek zatrudnienia wpłynie na tempo odbudowy gospodarki
Głęboki spadek zatrudnienia wpłynie na tempo odbudowy gospodarki - GospodarkaMorska.pl

sons

18.06.2020 Źródło: PAP

Głęboki spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w maju sugeruje wolniejsze tempo odbudowy gospodarki po pandemii - ocenił czwartkowe dane GUS o zatrudnieniu i płacach Karol Pogorzelski, ekonomista banku ING

W czwartek Główny Urząd Statystyczny podał dane o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw, które spadło w maju o 3,2 proc. rok do roku oraz o płacach, które obniżyły się o 3,1 proc. w porównaniu z kwietniem.

Zdaniem Pogorzelskiego zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w maju wyraźnie mocniej niż wskazywał konsensus prognoz, który mówił o spadku rzędu 2,5 proc.

"Głębokiemu spadkowi zatrudnienia sprzyjało zmniejszanie wymiaru etatu pracowników, które było warunkiem ubiegania się o wsparcie z Funduszu Pracy" - napisał ekonomista. Dodał, że w maju upłynęły również jednomiesięczne okresy wypowiedzenia osób zwolnionych pod koniec marca.

"Zakładaliśmy, że częściowo zostanie to zamortyzowane przez powroty pracowników z urlopów opiekuńczych po otwarciu żłobków i przedszkoli (6 maja)" - stwierdził Pogorzelski.

"Jednak GUS poinformował w komunikacie, że urlopy opiekuńcze, chorobowe i bezpłatne wypoczynkowe wciąż miały istotny wpływ na spadek zatrudnienia" - dodał.

Pogorzelski zauważył, że płace w sektorze przedsiębiorstw drugi raz z rzędu obniżyły się w ujęciu miesięcznym. "Sprzyjał temu brak wypłat zmiennych składników wynagrodzeń: prowizji, premii i nagród oraz wypłacanie wynagrodzeń postojowych, niższych niż zasadnicze" - ocenił.

Wedle ekonomisty ogółem sytuacja na rynku pracy w maju była gorsza od oczekiwań, pomimo wsparcia publicznego dla firm w postaci pożyczek z PFR, częściowo bezzwrotnych.

"W maju udzielone wsparcie było stosunkowo duże, inaczej niż miesiąc wcześniej" - wskazał Pogorzelski. "Sugeruje to wolniejsze tempo odbudowy gospodarki po pandemii" - skomentował.

W ocenie ekonomisty sytuacja na rynku pracy w czerwcu i lipcu nie powinna się pogarszać tak szybko ze względu na odmrożenie gospodarki i powrót prac sezonowych.

"Spodziewamy się natomiast ponownego spadku zatrudnienia pod koniec wakacji, gdy upłyną trzymiesięczne okresy wypowiedzenia osób zwalnianych na początku pandemii" - podsumował Pogorzelski. (PAP)

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 55,69 $ baryłka  0,00% 23:56
 Cyna 21806,00 $ tona 1,45% 18 sty
 Cynk 2664,00 $ tona -1,26% 18 sty
 Aluminium 1979,00 $ tona -1,05% 18 sty
 Pallad 2376,00 $ uncja  0,02% 00:57
 Platyna 1115,75 $ uncja  -0,42% 00:57
 Srebro 25,93 $ uncja  0,08% 00:57
 Złoto 1870,35 $ uncja  -0,09% 00:57

Dziękujemy za wysłane grafiki.