• <
mewo_2022

Nordex kończy produkcję łopat wiatrowych w zakładzie w Rostocku

05.03.2022 13:40
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Nordex kończy produkcję łopat wiatrowych w zakładzie w Rostocku

Partnerzy portalu

Nordex kończy produkcję łopat wiatrowych w zakładzie w Rostocku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nordex

W ostatni dzień lutego jeden z czołowych producentów komponentów wiatrowych w Niemczech poinformował, że planuje w połowie 2022 roku wstrzymać produkcję łopat wiatrowych w Rostocku. Mowa o grupie Nordex, która o swoich planach poinformowała już pracowników fabryki.

Produkcja ma być wstrzymana z końcem czerwca 2022 roku. W najbliższym czasie władze spółki będą wspólnie z pracownikami negocjować warunki zwolnień. Redukcja etatów dotknie około 600 specjalistów, co stanowi znaczną część ogółu pracowników zatrudnianych przez Nordex w Niemczech (3150) oraz na świecie (8 600 pracowników). Nordex posiada fabryki w Niemczech, Hiszpanii, Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Indiach i Meksyku. Portfolio produktów koncentruje się na turbinach lądowych w klasie od 4 do 6,X MW, które są dostosowane do wymagań rynku w krajach o ograniczonej przestrzeni i regionach o ograniczonej przepustowości sieci.

Dlaczego Nordex decyduje się na zamknięcie zakładu w dobie zapotrzebowania na komponenty wiatrowe? Grupa wyjaśnia w komunikacie, że silna konkurencja na rynku OZE wymusza optymalizację procesów produkcji i zaopatrzenia na całym świecie. Technologia postępuje na tyle, że dziś wymagane są o wiele większe łopaty niż te produkowane w Rostocku. 

Od czasu wprowadzenia systemu aukcyjnego na większości rynków energii, branża ta charakteryzuje się globalnie rosnącą konkurencją cenową. Producenci energii, którzy złożą najniższe oferty, otrzymują kontrakt, a następnie przenoszą presję cenową na producentów turbin. Ci z kolei, aby zachować konkurencyjność, muszą obniżać koszty produkcji. W ciągu ostatnich pięciu lat koszty produkcji energii z wiatru spadły o połowę, co negatywnie wpłynęło na rentowność producentów – czytamy w komunikacie. 

Oprócz produkcji łopat wirnika, w Rostocku znajduje się również zakład produkcyjny gondoli, piast i układów napędowych (DMR), a także pracownicy działu inżynieryjnego i serwisu. Pracownicy ci nie są dotknięci zmianami.

- Jako firma niemiecka i europejska szczególnie ubolewamy nad tym, że nie widzimy alternatywy dla tego bolesnego środka. Potrzebujemy polityki przemysłowej, której celem będzie zrównoważony i kompleksowy sposób dekarbonizacji i wspierania niezależności łańcucha dostaw – powiedział José Luis Blanco, Dyrektor Generalny Grupy Nordex.

Źródło: Grupa Nordex

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.