• <

Wynik wyszukiwania - "auv" - Wiadomości

Koniec operacji "Open Spirit 24" na Bałtyku. Siły morskie państw NATO zneutralizowały niebezpieczne pozostałości wojenne

Po dwóch tygodniach zakończyła się międzynarodowa operacja pk. "Open Spirit 24", podczas której sojusznicze siły morskie państw bałtyckich i zaprzyjaźnionych wydobyły z estońskich wód 40 niebezpiecznych obiektów z czasów II wojny światowej. Co roku siły przeciwminowe prowadzą w na Bałtyku wielką akcję usuwania m.in. min morskich, bomb lotniczych i zatopionej amunicji celem zabezpieczenia żeglugi morskiej i działalności offshore.
28.04.2024

W Estonii rozpoczyna się międzynarodowa operacja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

Rozpoczyna się największe, cykliczne przedsięwzięcie przeciwminowe Sił Morskich Estonii (Eesti Merevägi), którego celem jest neutralizacja min morskich z czasów I i II wojny światowej i innych obiektów niebezpiecznych, dążąc do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa estońskich wód terytorialnych i wybrzeża. W operacji trwającej od 15 do 26 kwietnia regularnie bierze udział również wiele zaproszonych państw.
15.04.2024

Dno pod kontrolą. Kongsberg wykryje przeszkodę na oceanie w trudnych warunkach

Na rynku pojawiło się nowe urządzenie do badania dna, które wprowadził Kongsberg Discovery. Norweska firma specjalizuje się w rozwoju podwodnej robotyki i technologii czujników. Lżejsze urządzenie EM 2042 MBES spotkało się z bardzo pozytywną reakcją hydrografów na konferencji FEMME w Edynburgu.
11.03.2024

Tak wygląda przyszłość sił przeciwminowych? Wyjątkowy "okręt-matka" rozpoczyna testy

RFA Stirling Castle rozpoczyna próby z specjalistycznym zespołem w zakresie zwalczania niebezpiecznych obiektów w wodzie. Mają one zrewolucjonizować sposób, w jaki Royal Navy ma radzić sobie z zagrożeniami podwodnymi. Zastosowane rozwiązania i technologia mają zapewnić zapewnić bezpieczeństwo wód Wielkiej Brytanii, jak i zmniejszyć ryzyko dla marynarzy.
16.02.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Saab i Agencja Uzbrojenia zawarły umowę w zakresie dostawy systemu do ćwiczeń zwalczania okrętów podwodnych

System AUV 62-AT jest przeznaczony do zaawansowanego szkolenia w zakresie zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), a jego pozyskanie ma przełożyć się na wzrost możliwości wspomagania procesu szkolenia oficerów i marynarzy odpowiedzialnych za tego typu działania w siłach polskiej Marynarki Wojennej. Wartość zamówienia wynosi ok. 70 mln koron szwedzkich netto (30 mln zł), a dostawa systemu zostanie zrealizowana w 2024 roku.
18.12.2023

Bezzałogowy pojazd Double Eagle od Saab zakupem dla sił morskich Kuwejtu

Szwedzki koncern otrzymał kontrakt od Marynarki Wojennej USA na półautonomiczny zdalnie sterowany pojazd Double Eagle (SAROV), które zostaną przekazane Siłom Morskim Kuwejtu. Podobne wyposażenie znajduje się na polskich niszczycielach min typu Kormoran II.
13.12.2023

Kongsberg dostarczy zamawiającemu trzy pojazdy podwodne przeznaczone do badań głębin oceanicznych

W siedzibie firmy w Horten sformalizowano kontrakt z Argeo w zakresie dostarczenia trzech zaawansowanych pojazdów AUV. Mają wspomóc działania na rzecz prowadzenia działań pod wodą zarówno na rzecz przemysłu, jak i ochrony środowiska naturalnego.
20.11.2023

Nowe zdolności ORP Mewa. Okręt będzie ochraniał Baltic Pipe

Siły przeciwminowe polskiej Marynarki Wojennej stale się rozwijają, co dotyczy także jej okrętów wszystkich typów. W związku z rosnącym zagrożeniem dla bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, jak i stałego rozwoju, jeden z niszczycieli min 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z Gdyni zostanie przeznaczony do istotnych zadań.
06.11.2023

Polska uczestniczy w wyścigu państw o dostęp do surowców oceanicznych

Wyścig o dostęp do surowców oceanicznych jest regulowany przez Międzynarodową Organizację Dna Morskiego. "Czynniki naukowe i ekologiczne są traktowane priorytetowo, więc nie będzie możliwości przeprowadzania dzikiej eksploracji na wzór XIX-wiecznego górnictwa kopalnianego” – powiedział PAP dr Jakub Ciążela, geolog morski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.
22.10.2023

Systemy podwodne od Saab odgrywają kluczową rolę w ćwiczeniach NATO

Wyprodukowane przez koncern Saab podwodne systemy wspierały realizację „operacyjnych ćwiczeń eksperymentalnych” Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, w których uczestniczyło ponad 2000 pracowników cywilnych i wojskowych z 15 krajów NATO, a także partnerskich w postaci Irlandii i Szwecji.
19.10.2023

Saab i Mbari zawiązują współpracę w zakresie wprowadzenia na rynek autonomicznego pojazdu podwodnego dalekiego zasięgu

Dzięki umowie komercyjnej i licencyjnej zawartej między amerykańskim a szwedzkim przedsiębiorstwem na rynek trafia nowy pojazd do działań podwodnych Tethys. Ma on zrewolucjonizować prowadzenie operacji pod wodą na daleki zasięg, wykorzystując jednostkę autonomiczną.
27.09.2023

Zakaz kąpieli na plażach Normandii po przedostaniu się wody z oczyszczalni ścieków

Merowie w kilku gminach Normandii, na północy Francji, podjęli decyzję o kilkudniowym zakazie kąpieli na plażach po przedostaniu się wody z oczyszczalni ścieków w pobliżu Caen. Polecenie w tej sprawie wydała Normandzka Regionalna Agencja Zdrowia (ARS).
02.08.2023

Atak na most krymski. Mnożą się teorie na temat jego przebiegu i użytej broni

Choć na ten moment nie jest to wciąż oficjalnie potwierdzone, wiele wskazuje iż Ukraina dokonała ataku na Most Krymski z użyciem bezzałogowego drona. To już drugi od października ubr. incydent związany z uszkodzeniem tej ważnej drogi łączącej półwysep z Rosją, będący też symbolem panowania Moskwy nad Krymem.
17.07.2023

Royal Navy testuje autonomiczne jednostki nawodne, mające wzmocnić zdolności przeciwminowe

Morskie służby Wielkiej Brytanii chcą sprawdzić możliwości wykorzystania autonomicznych pojazdów nawodnych (Unmanned Surface Vehicle, USV) i podwodnych (Autonomus Underwater Vehicle, AUV) do działań w zakresie zwalczania obiektów niebezpiecznych znajdujących na wodzie jak i pod wodą. Ma to być rozwój przełomowych technologii, które rozwiną potencjał Royal Navy w zakresie wykorzystania pojazdów bezzałogowych, biorąc przykład z wielu państw, w tym Polski.
04.07.2023

Thales testuje możliwości autonomicznych systemów przeciwminowych

Partner konsorcjum PGZ-Miecznik realizuje zlecenie dla Royal Navy w zakresie rozwoju zdolności do zwalczania min z użyciem bezzałogowych, autonomicznych jednostek nawodnych. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii potwierdziło, że próby zostały przeprowadzone w grudniu 2022 roku z udziałem przez zespołu Zespołu ds. testów morskich systemów autonomicznych Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy Maritime Autonomous System Trials Team, MASTT), wspierany przez firmę Thales.
16.06.2023

Naval Group testuje nowy projekt bezzałogowego okrętu podwodnego

Francuski koncern zbrojeniowy otrzymał od agencji zamówień obronnych nowy kontrakt na zbadanie projektu przyszłego bezzałogowego bojowego pojazdu podwodnego (UCUV).
14.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Nurkowie Royal Navy oczyszczają Morze Bałtyckie z niewybuchów i niewypałów

Nurkowie Royal Navy zwiększają bezpieczeństwo kluczowych szlaków żeglugowych na Morzu Bałtyckim poprzez odzyskiwanie niewybuchów min i torped w ramach misji bezpieczeństwa NATO pk. Open Spirit.
24.05.2023

Największy na świecie statek wycieczkowy Icon of the Seas w czerwcu rozpoczyna próby morskie

Stocznia Meyer Turku poinformowała, że największy na świecie wycieczkowiec, Icon of the Seas budowany w Finlandii dla Royal Caribbean International już za miesiąc rozpocznie swoje próby morskie. Będzie to kluczowy kamień milowy dla statku, który został zamówiony siedem lat temu.
08.05.2023

Pomorskie prezentuje swoje możliwości w sektorze offshore na targach w Houston

Odbywająca się właśnie w Houston konferencja Offshore Technology Conference 2023 jest jednym z najważniejszych wydarzeń morskiego biznesu na świecie i przez to okazją do przedstawienia pomorskiej branży offshore. Invest in Pomerania, wspólnie z lokalnymi partnerami, już po raz trzeci prezentuje tam potencjał projektowy oraz produkcyjny województwa pomorskiego. Uczestnikami delegacji była również grupa firm, których udział został dofinansowany z projektu Pomorski Broker Eksportowy.
04.05.2023

Drony groźną bronią dla obiektów energetycznej infrastruktury krytycznej

Według ekspertów potencjalnymi przyszłymi obiektami ataków terrorystów będą obiekty infrastruktury krytycznej, a narzędziami ataków staną się systemy autonomiczne w postaci dronów. Eksperci przewidują także, iż w przeciągu najbliższych trzech lat akty terroru w ramach działań podprogowych kreowane będą na terytorium UE przez inne (wrogie) państwa. Obiektami takich ataków mają być głównie elementy energetycznej infrastruktury krytycznej.
28.04.2023

Damen Marine Components dostarcza urządzenia sterowe dla nowego statku badawczego

Pojedynczy ster klapowy Barke został dostarczony przez Damen Marine Components (DMC) do stoczni Holland Shipyards Group w Hardinxveld-Giessendam. Tam został zamontowany na statku badawczym RV Prinsesse Ingrid Alexandra, który został zbudowany dla Norweskiego Instytutu Badań Morskich (IMR).
15.03.2023

Hybrydowy prom P 317 wypłynął ze stoczni Crist [ZDJĘCIA]

W niedzielę 22 stycznia stocznię Crist opuścił kolejny prom hybrydowy o numerze projektu P 317. Realizowany dla fińskiego operatora promowego Finferries projekt stworzyło biuro projektowe StoGda Ship Design & Engineering sp z.o.o. oraz LMG (Nordic Fastening Group).
23.01.2023

Nauticus Robotics rozpoczyna międzynarodową ekspansję z nowymi bazami operacyjnymi

Nauticus Robotics zainicjował działalność w Norwegii i Wielkiej Brytanii, rozpoczynając tym samym projekt ekspansji międzynarodowej na kolejne lata. Amerykańska firma otwiera bazy operacyjne zlokalizowane w Stavanger w Norwegii i Aberdeen w Szkocji, aby obsługiwać rynek offshore na Morzu Północnym.
19.01.2023

Porty Francji – nie tylko porty morskie. Analiza aktualnej sytuacji portowo – żeglugowej w regionie

Francja, zaraz po Niemczech jest największym importerem i eksporterem różnorakich dóbr w Europie. Predestynuje to posiadane porty do spełniania ważnej roli w całym systemie gospodarczym kraju.
18.01.2023

„Ratownik” marynarce potrzebny

Poruszenie podczas XIV Konwentu Morskiego na początku grudnia tematu budowy nowego okrętu ratowniczego dla polskiej Marynarki Wojennej służy nie tylko przypomnieniu o potrzebach tej formacji. Każe przypomnieć sobie o kwestii rozwoju zdolności ratownictwa morskiego i jak ważne są jednostki przeznaczone do takich zadań.
26.12.2022

Babcock wygrywa kontrakt na modernizację brytyjskich statków badawczych

Firma będąca jednym z zagranicznych partnerów programu budowy wielozadaniowych fregat proj. Miecznik podejmie się prac związanych z utrzymaniem zdolności do działań trzech statków naukowo-badawczych. Wartość kontraktu wynosi 45 milionów funtów (237 mln zł).
23.12.2022

Mewa przekazana Marynarce Wojennej

Trzeci niszczyciel min typu Kormoran II został przekazany morskiemu rodzajowi sił zbrojnych po zakończeniu prób morskich i zdawczo-odbiorczych. W przyszłym roku nastąpi oficjalne wcielenie okrętu do służby.
22.12.2022

Od statku offshore do okrętu minowego. Nietypowe przedsięwzięcie Royal Navy

W czasie gdy marynarki wojenne wielu państw inwestują w swoje siły przeciwminowe, Royal Navy planuje wykorzystać statek dotąd wykorzystywany do prac na morskich farmach wiatrowych, aby uczynić go platformą wspierającą operacje zwalczania przeciwminowe.
20.12.2022

MON kupiło system do szkolenia w zwalczaniu okrętów podwodnych

Agencja Uzbrojenia poinformowała o zawarciu z Saab Dynamics AB umowy na dostawę autonomicznego systemu treningowego AUV 62-AT do szkolenia w zwalczaniu okrętów podwodnych.
16.12.2022

Dekarbonizacja na kursie. Panele słoneczne i magazyny energii na statki. Polska ma swój udział

Coraz droższa energia i surowce energetyczne sprawia, że przyspieszają programy związane z wykorzystaniem energii elektrycznej. Fast Offshore Supply z Singapuru podpisał na początku grudnia protokół ustaleń w celu wspólnego opracowania systemu magazynowania energii (ESS). Partnerami projektu są Terasaki Electric Co., Shift Clean Solutions Ltd. i RINA.
11.12.2022

Kormorany przyszłością sił przeciwminowych polskiej Marynarki Wojennej [ZDJĘCIA]

Do służby w morskim rodzaju sił zbrojnych wchodzi drugi niszczyciel min proj. 258, przyszły ORP Albatros. Należy do serii okrętów zaliczanych do najnowocześniejszych w swojej klasie, prezentując rozwiązania i możliwości na miarę XXI wieku.
27.11.2022

David Packard zwodowany w stoczni Freire

Kadłub nowego statku badawczego przeznaczonego dla Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) został zwodowany w stoczni Freire w Hiszpanii. Planowane ukończenie jednostki jako statku oceanograficznego o nazwie RV David Packard, ma nastąpić w 2023 roku.
09.11.2022

„Kormorany” na półmetku

Do końca tego roku gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. ma przekazać ostatni z trzech zaplanowanych niszczycieli min proj. 258 typu Kormoran II, przyszły ORP Mewa. Jednocześnie przygotowuje się do budowy trzech kolejnych jednostek, zatwierdzonych w czerwcu tego roku przez MON.
02.11.2022

Technologia w służbie ochrony infrastruktury krytycznej

O tym, jak istotnym zagadnieniem jest ochrona i bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, takiej jak rurociągi czy terminale przeładunkowe krytycznych surowców energetycznych, w otaczającej nas dziś rzeczywistości nie trzeba już nikogo przekonywać. Niemal codziennie w mediach usłyszeć możemy informacje dotyczące awarii lub uszkodzeń kluczowych dla funkcjonowania państw i gospodarek instalacji. Koszty ponoszone w sytuacji powstania takich szkód są bardzo często trudne do oszacowania biorąc pod uwagę ich szeroko rozumiany wpływ na
24.10.2022

Crist. Kolejny hybrydowy prom dla FinFerries zwodowany [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wodowanie odbyło się w piątek 21 października. Jednostka została podczepiona do olbrzymiej suwnicy bramowej Crist i podniesiona. Następnie została przetransportowana kilkaset metrów nad placem stoczniowym, innymi jednostkami oraz blokami w budowie i powoli upuszczona na wodę w zanurzonym doku stoczniowym.
24.10.2022

Pierwszy statek Damen dostarczony do brytyjskiej Royal Navy

Podczas ceremonii, która odbyła się w Her Majesty's Naval Base (HMNB) Portsmouth 29 lipca, brytyjska marynarka wojenna „NavyX” odebrała zmodyfikowany Damen Fast Crew Supplier (FCS) 4008. XV Patrick Blackett, nazwany na cześć wybitnego oficera marynarki i naukowiec, 42-metrowy, szybki statek będzie miał pięcioosobową załogę i używany jako statek próbny, wspierający innowacje i eksperymenty technologiczne.
29.07.2022

Bureau Veritas kończy nowe badania nad amoniakiem jako paliwem

Bureau Veritas, światowy lider w dziedzinie badań, inspekcji i certyfikacji, przeprowadził badanie mające na celu zmniejszenie ryzyka stosowania amoniaku jako paliwa żeglugowego, ze szczególnym uwzględnieniem mitygacji ryzyka i reagowaniu na wycieki, we współpracy z globalnym koncernem multienergetycznym TotalEnergies.
27.06.2022

Enamor prezentuje ofertę skierowaną do hydrografów morskich podczas Krajowych Obchodów Światowego Dnia Hydrografii

Tworzenie map hydrograficznych, rejestracja i opis zbiorników oraz zjawisk wodnych, dbanie o bezpieczeństwo żeglugi morskiej – to tylko niektóre z odpowiedzialnych zadań stojących przed współczesnymi hydrografami i hydrologami. 24 czerwca 2022 r. Enamor bierze udział w krajowych obchodach Światowego Dnia Hydrografii, zorganizowanych przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Świętu towarzyszy Ogólnopolski Zjazd Hydrografów Morskich.
26.06.2022

Polski okręt wykrył 168 obiektów minopodobnych

13 okrętów i 8 zespołów nurków dzień i noc przeczesywały litewskie wody terytorialne w poszukiwaniu min. Wśród jednostek znalazł się najnowszy polski niszczyciel min, ORP Kormoran.
23.05.2022

Bałtyk bez tajemnic. Spółka Noa wśród wyróżnionych projektów NCBiR

Międzynarodowy projekt systemu budowy wiedzy o Morzu Bałtyckim opartego o podwodne bezzałogowce SeaSentinel spółki Noa został wyróżniony jako jeden z najlepszych projektów dofinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
07.04.2022

Ukraina. Obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski pocisk wystrzelony z okrętu

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w piątek trzy rosyjskie pociski manewrujące nad obwodem winnickim i jeden, wystrzelony z okrętu, nad obwodem odeskim – poinformowała agencja Ukrinform, cytując komunikaty władz i wojska.
18.03.2022

Rekordowy Kongsberg. Innowacje w koronach

Grupa Kongsberg osiągnęła w 2021 bardzo dobre wyniki. To efekt dobrego zarządzania finansami i rekordową ilością zrealizowanych kontraktów w ubiegłym roku. W związku z powyższym Zarząd Grupy Kongsberg zaproponuje Walnemu Zgromadzeniu wypłacenie całkowitej dywidendy w wysokości 2,7 mld NOK, czyli 15,30 NOK za akcję, oraz odkupienie akcji o wartości 500 mln NOK w celu ich umorzenia.
05.03.2022

Z Norwegii do Houston i na oceany. Kongsberg Maritime dla Ocean Infinity

Amerykańska firma z siedzibą w Houston zajmująca się badaniami podmorskimi powiększa flotę robotów o 6 dodatkowych autonomicznych pojazdów podwodnych, które zostaną wyprodukowane przez Kongsberg Maritime. Niedługo Ocean Infinity będzie dysponował flotą ponad 20 jednostek AUV.
10.02.2022

Green shipping – Norwegia liderem. Polska może dołączyć do klubu innowatorów

W 2022 r. wypłynie na wody Norwegii pierwszy w świecie zeroemisyjny i autonomiczny kontenerowiec. Żegluga norweska jest liderem we wdrażaniu technologii przyjaznych środowisku – to konkluzja seminarium zorganizowanego w październiku w Oslo. Konferencji towarzyszyła prezentacja Yara Birkeland, w której uczestniczyli premier Jonas Gahr Støre oraz Bjørnar Skjæran, minister rybołówstwa i polityki oceanicznej.
14.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

AUV GAVIA – jednostka wsparcia Marynarki Wojennej RP i niestrudzony badacz morskich głębin

Kiedy w 2013 roku pojazdy autonomiczne typu Gavia znalazły się na wyposażeniu Marynarki Wojennej RP wiązano z nimi duże nadzieje. Miały być technologicznym powiewem świeżości oraz wnieść nową jakość do działań operacyjnych. Dziś, po niemal ośmiu latach służby, możemy stwierdzić, że Gavie nie tylko spełniły oczekiwania, ale oferują znacznie więcej. O nowych funkcjonalnościach pojazdów oraz o możliwości ich integracji z dostępnymi na rynku systemami komunikacji, rozmawiamy z przedstawicielem Enamor Sp. z o.o, firmy reprezentującej
04.09.2021

Politechnika Gdańska. Projekt bezzałogowego pojazdu pływającego zyskał uznanie

Bezzałogowa podwodna platforma typu AUV-Stealth zaprojektowana przez prof. Politechniki Gdańskiej Mirosława Gerigka otrzymała nominację do nagrody w IX edycji konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa 2021.
24.08.2021

Superjacht Reine d'Azur doszczętnie spłonął u wybrzeży Francji [WIDEO, ZDJĘCIA]

29-metrowy Superjacht Reine d'Azur był zakotwiczony na zachód od wyspy Port-Cros na południowym wybrzeżu Francji. Spłonął w czwartek nad ranem.
12.08.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Bezzałogowe pojazdy podwodne ukrytą siłą Polskiej Marynarki Wojennej

W ramach wspólnych operacji NATO, polskie jednostki poszukują, klasyfikują i niszczą powojenne pozostałości, pozostawiając akweny bezpiecznym miejscem dla środowiska naturalnego i ludzi.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Stocznia Crist. Powstaje tu kolejny prom hybrydowy

Dzisiaj (11 czerwca) odbyło się pierwsze cięcie stali nowoczesnego, przyjaznego dla środowiska, ekologicznego, promu hybrydowego dla fińskiego armatora Finferries, o numerze budowy P317.
11.06.2021

Saab podpisał kontrakt na wsparcie logistyczne dla polskich systemów Double Eagle

Saab podpisał z Dowództwem Portu Wojennego w Gdyni umowę na dostarczenie zintegrowanego wsparcia logistycznego dla systemów Double Eagle Mk III i Double Eagle SAROV. Kontrakt opiewa na 14,7 mln zł i będzie realizowany w latach 2021-2023. Zakres dostaw w poszczególnych latach obejmie dostawy części zamiennych, narzędzi specjalnych, dokumentacji technicznej oraz szkolenia.
31.03.2021

KE: niebieska gospodarka może pomóc nam osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu

Niebieska gospodarka może pomóc nam osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu - oceniła dyrektor generalna z DG Komisji Europejskiej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa podczas dyskusji z członkami Komitetu Regionów.
02.02.2021

Maleńkie ryby-roboty mogą zmienić sposób ratowania oceanu [wideo]

Naukowcy z Harvard's Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering stworzyli zestaw podwodnych robotów imitujących ryby, które potrafią autonomicznie nawigować i znajdować się nawzajem, współpracując przy wykonywaniu zadań lub po prostu spokojnie tworząc ławice.
14.01.2021

Stocznia VARD z zamówieniem na osiem zdalnie sterowanych statków

Amerykańska firma zajmująca się badaniami podmorskimi, Ocean Infinity, podpisała kontrakty na budowę ośmiu statków sterowanych z lądu, co jest określane jako ważny krok w rozwoju operacji statków bezzałogowych i zdalnie sterowanych.
24.11.2020

Norwedzy zbudują flotę zautomatyzowanych statków (wideo)

Firma Ocean Infinity, zajmująca się robotyką morską, wybrała norweską firmę Grovfjord Mek. Verksted (GMV), aby zbudować flotę zautomatyzowanych statków Armady o bardzo niskiej emisji.
18.09.2020

Francja i Wielka Brytania próbują powstrzymać migrację przez kanał La Manche

Wielka Brytania i Francja łączą siły w znalezieniu nowych środków, które pomogą powstrzymać migrantów przed przeprawami przez kanał La Manche, jak poinformował wczoraj wieczorem po rozmowach w Paryżu Chris Philp, brytyjski wiceminister ds. imigracji.
12.08.2020

MON zakupił dwie autonomiczne jednostki podwodne

Światowy lider morskich bezzałogowych systemów, Teledyne Marine - Vehicles ogłosił, że ​​Ministerstwo Obrony RP, za pośrednictwem stoczni Remontowa Shipbuilding pozyskało, dwa komplety wyposażenia dla drugiego i trzeciego niszczyciela min typu Kormoran II. Przewidywana dostawa dwóch systemów zostanie dodana do obecnej floty Gavia AUV, z powodzeniem obsługiwanej przez Polską Marynarkę Wojenną.
06.07.2020

Polska zamawia system Double Eagle SAROV firmy SAAB dla Kormoranów

Saab otrzymał zamówienie na dostawy systemu "Double Eagle Sarov", przeznaczonego do działań przeciwminowych (MCM). System zostanie dostarczony dla niszczycieli min typu "Kormoran II", budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach konsorcjum w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding. Dostawy zaplanowano na lata 2021-2022.
11.02.2020

Ocean Infinity uruchomił nową firmę skupioną na bezzałogowej żegludze

Amerykańska podmorska firma badawcza, Ocean Infinity, uruchomiła nową firmę, która będzie obsługiwać flotę bezzałogowych statków. Ma to przetrzeć nowe szlaki w dziedzinie pozyskiwania danych na morzu.
09.02.2020

Trzecie miejsce Aleksandy Melzackiej i Kingi Łobody w Otwartych Mistrzostwach Oceanii!

Trzecie miejsce Aleksandy Melzackiej i Kingi Łobody w Otwartych Mistrzostwach Oceanii! Regaty rozgrywane w australijskim Geelong były generalnym sprawdzianem przed zbliżającymi się mistrzostwami świata klas 49er, 49erFX i Nacra 17, które zostaną rozegrane na tym samym akwenie w dniach 10-15 lutego.
04.02.2020

Fincantieri wybuduje dwa wycieczkowce nowej generacji dla Ponanta

Włoska stocznia Fincantieri i francuski armator Ponant podpisały list intencyjny w sprawie zaprojektowania i budowy dwóch luksusowych wycieczkowców ekspedycyjnych nowej generacji. Umowa jest warta 300 mln euro i zawiera opcję budowy kolejnej jednostki.
20.11.2019

Znaleziono okręt podwodny Minerwa, który zaginął w 1968 r.

Francuski okręt podwodny Minerwa, który zaginął w 1968 roku, został zlokalizowany przez ekipę poszukiwawczą - poinformowała w poniedziałek na Twitterze minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly. Odkrycie określiła jako "ulgę i wyczyn techniczny".
22.07.2019

CRIST i StoGda laureatami europejskiej nagrody CEMT 2018 za hybrydowy prom ELEKTRA (foto, wideo)

Stocznia CRIST i biuro projektowe StoGda Ship Design & Engineering laureatami nagrody CEMT 2018 za wybitny wkład na rzecz sukcesu europejskich przemysłów morskich. Wyróżnienie przyznano za opracowanie projektu i wykonanie pierwszego w Unii Europejskiej w pełni wyposażonego promu pasażersko-samochodowego z napędem elektrycznym o nazwie ELEKTRA. Nagroda została wręczona we wtorek w Gdyni podczas drugiego dnia II Forum Wizja Rozwoju.
26.06.2019

Wymagający dzień na Pucharze Świata w Marsylii

Z powodu zbyt silnego wiatru nie wszyscy zawodnicy kontynuowali rywalizację podczas 2. dnia finałowych regatach żeglarskiego Pucharu Świata, które odbywają się w Marsylii. Najwyżej sklasyfikowane spośród naszych żeglarzy są Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda, które zajmują 4. miejsce w klasie 49erFX.
06.06.2019

Polacy w czołówce po 1. dniu finałowego PŚ w Marsylii

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda zajmują czwarte miejsce w klasie 49erFX, Maks Żakowski jest piąty w kiteboardingu, a Piotr Myszka szósty w klasie RS:X po 1. dniu finałowych regatach żeglarskiego Pucharu Świata, które odbywają się w Marsylii.
05.06.2019

Brytyjska Królewska Marynarka Wojenna zamawia system treningowy Saab do zwalczania okrętów podwodnych

Saab otrzymał zamówienie na dostarczenie Brytyjskiej Królewskiej Marynarce Wojennej systemu szkoleniowego AUV62-AT do zwalczania okrętów podwodnych(ASW). Dostawa jest przewidziana w tym roku.
14.05.2019

Statki bezzałogowe mogą zacząć pływać po 2030 r. (foto, wideo)

Szacujemy, że takie prawdziwe statki autonomiczne kursujące między kontynentami miałyby szanse pojawić się po 2030 r. – ocenia w rozmowie z portalem GospdoarkaMorska.pl Andrzej Ujda z Rolls-Royce. Dodał, że jednostki autonomiczne to już dzisiaj rzeczywistość. O trendach światowych i stanie zaawansowania prac nad tego typu statkami rozmawiali we wtorek uczestnicy panelu Deloitte poświęconego jednostkom autonomicznym.
17.01.2019

Kolejny eksperyment z udziałem promu bezzałogowego zakończony sukcesem

W Finlandii odbyły się kolejne testy promu przygotowanego do żeglugi bezzałogowej. Tym razem do operacji użyte zostały instrumenty dostarczone przez firmę ABB.
21.12.2018

Rolls-Royce i Finferries prezentują pierwszy na świecie, w pełni autonomiczny prom (foto)

Rolls-Royce i fiński państwowy operator promowy Finferries zademonstrowali pierwszy na świecie, w pełni autonomiczny prom. Prezentacja odbyła się w okolicach archipelagu, na południe od miasta Turku w Finlandii.
04.12.2018

Ruszyły poszukiwania wraków bombowców z eskadry, która niosła pomoc powstańcom Warszawy

U wybrzeży Brindisi ruszyły poszukiwania wraków trzech bombowców z końca II wojny światowej, w tym dwóch, na których pokładzie były polskie załogi; samoloty (brytyjski Halifax i amerykański Liberator) wchodziły w skład m.in. 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, która niosła pomoc dla Powstania Warszawskiego.
05.11.2018

ZUT w Szczecinie – inauguracja roku akademickiego 2018/2019

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zainauguruje kolejny rok akademicki 28 września 2018 roku. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.00 w audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego w budynku Wydziału Elektrycznego ZUT przy ul. 26 Kwietnia 10 w Szczecinie.
26.09.2018

Le Marité dłużej w Gdyni

Miał odpłynąć dziś, ale zostanie jeszcze kilka dni. Francuski żaglowiec „Le Marité” przedłuża swoją wizytę w Gdyni. Przy nabrzeżu Pomorskim będzie go można zobaczyć do niedzieli, 23 września. Statek przez cały czas jest dostępny dla zwiedzających. Na jego pokład można wejść codziennie w godz. 9.00-18.00. Wstęp wolny.
20.09.2018

Zabytkowy żaglowiec promuje w Gdyni ekologiczną żywność. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Le Marité w Gdyni. Ten prawie 100-letni zabytkowy żaglowiec można bezpłatnie zwiedzać jeszcze do czwartku. Cumująca przy Nabrzeżu Pomorskim jednostka przypłynęła do Polski z niezwykłą misją. Byliśmy na pokładzie.
19.09.2018

Rosja: Rosyjski samolot wojskowy Ił-20 zaginął u wybrzeży Syrii

Rosyjski samolot wojskowy Ił-20 zaginął nad Morzem Śródziemnym, na pokładzie znajdowało się 14 wojskowych - poinformowało ministerstwo obrony w Moskwie w nocy z poniedziałku na wtorek. Łączność z załogą zanikła, gdy Ił-20 znajdował się 35 km od wybrzeży Syrii.
18.09.2018

Le Marité zaprasza na pokład

Reprezentuje francuską elegancję, a na jego pokładzie można skosztować produktów rolnych z ultraperyferyjnych regionów Europy. Żaglowiec „Le Marité” przypłynął do Gdyni w piątek, a od dziś jest dostępny dla zwiedzających. Pierwsi chętni już odwiedzili jego pokład. Statek, który cumuje przy nabrzeżu Pomorskim, można zwiedzać codziennie od 16 do 20 września w godz. 9.00-18.00. Wstęp wolny.
17.09.2018

Francuski Le Marité do zwiedzenia w Gdyni

Banany, winogrona i awokado z… Europy? W Gdyni będzie można ich spróbować, w dodatku na pokładzie francuskiego żaglowca. „Le Marité” otworzy się dla zwiedzających przy Nabrzeżu Pomorskim od 16 do 20 września. Wszystko w celu promowania żywności uprawianej w tzw. ultraperyferyjnych regionach Europy.
13.09.2018

Nowoczesny prom z Polski otrzymał nagrodę „Ship of the Year”

ELEKTRA, nowoczesny hybrydowy prom z Polski, z międzynarodową nagrodą „Ship of the Year”. To cenione wyróżnienie przyznawane co roku przez jury składające się z międzynarodowych ekspertów, które nominuje do konkursu wyjątkowe jednostki, a następnie – przez głosy publiczności na stronie konferencji Sulfur Cap 2020. Prom zaprojektowany przez biuro projektowe StoGda i zbudowany w stoczni CRIST w Gdyni rywalizował z Cardissą – największym na świecie metanowcem Shella, oraz z Christophem de Margerim – nowoczesnym tankowcem Sovcomflot.
23.04.2018

Nowoczesny hybrydowy prom z Polski nominowany do nagrody „Ship of the Year”

Nowoczesny hybrydowy prom z Polski nominowany do nagrody „Ship of the Year” w plebiscycie Marine Propulsion Awards. ELEKTRA zaprojektowana przez biuro projektowe StoGda i zbudowana w stoczni CRIST w Gdyni rywalizuje m.in. z jednostką Shella Cardissa – największym na świecie metanowcem. Głosowanie trwa do 19 marca.
09.03.2018

Chrzest P 310 ELEKTRA – nowoczesnego hybrydowego promu ze stoczni CRIST (wideo)

Oficjalna ceremonia chrztu jednostki P310 ELEKTRA odbyła się 29 maja w Turku w Finlandii. Hybrydowy prom typu „double-ended ferry” stanowi realizację CRIST dla fińskiego armatora – Finferries. Matką chrzestną jednostki została minister transportu i komunikacji Finlandii Anne Berner.
30.05.2017

Nowoczesny prom hybrydowy ze stoczni Crist popłynął do Finlandii

ELEKTRA w drodze do armatora. Pierwszy w Polsce prom hybrydowy opuścił stocznię Crist w czwartek wieczorem. W okolice Turku w Finlandii, holowany przez holownik Atlas, ma dopłynąć w sobotę.
19.05.2017

Hybrydowy prom ze stoczni Crist przeszedł ostatnie próby morskie

Prom ELEKTRA ze stoczni Crist zakończył ostatnie próby morskie. Hybrydowa jednostka dla armatora Finferries będzie pływała pomiędzy Nauvo a Parainen w Finlandii. W poniedziałek odbędzie się ceremonia zmiany bandery statku.
12.05.2017

Hybrydowy prom ze stoczni Crist już na próbach morskich

W poniedziałek, 24 kwietnia innowacyjny prom P310 zbudowany w gdyńskiej stoczni Crist wypłynął na próby morskie. Jednostka typu "double-ended ferry”, wyposażona w hybrydowy napęd, na początku maja zostanie przekazana fińskiemu armatorowi – Finferries. Prom będzie pływał pomiędzy Nauvo a Parainen. Na swój pokład weźmie 90 pojazdów i maksymalnie 372 osób.
24.04.2017

Wodowanie ekologicznego promu w stoczni Crist

17 lutego rozpoczną się testy jednostki P310 w suchym doku. Hybrydowy prom typu "double-ended ferry" stanowi realizację CRIST dla fińskiego armatora – Finferries. Pływająca pomiędzy Nauvo a Parainen jednostka, ma służyć do transportu 90 pojazdów i maksymalnie 372 osób. Uroczyste przekazanie promu planowane jest na kwiecień 2017 r.
19.02.2017

W Gdyni powstaje prom na baterie (wideo)

Trwa budowa kolejnej innowacyjnej jednostki stoczni Crist. Tym razem to ELEKTRA – prom z hybrydowym napędem. Jego baterie będą ładowały się w zaledwie 7 minut. To druga taka jednostka w Europie.
14.01.2017

Stocznia CRIST nabiera rozpędu

Innowacje, współpraca z inwestorami w kraju i zagranicą oraz kolejne wyjątkowe budowy statków. Gdyńska stocznia CRIST rozwija się bardzo dynamicznie, a jej jednostki coraz częściej doceniają światowi potentaci. O planach na przyszłość i dotychczasowych, jedynych w swoim rodzaju projektach rozmawiamy z Grzegorzem Różańskim, wiceprezesem stoczni CRIST.
24.10.2016

Kolejny etap budowy ekologicznego promu w stoczni Crist zakończony

Projekt P310 świętował wczoraj ważną datę. 28 czerwca w stoczni Crist S.A. odbyło się uroczyste położenie stępki pod prom typu „double-ended" przeznaczonego dla finlandzkiego armatora. Pływający pomiędzy Nauvo a Parainen prom ma służyć do transportu 90 pojazdów i blisko 400 osób.
29.06.2016

Saab ze zleceniem na dostarczenie rozwiązań do szkoleń w zwalczaniu okrętów podwodnych

Saab, spółka prowadząca działalność w obszarach bezpieczeństwa i obronności, otrzymała od szwedzkiej agencji zamówień wojskowych FMV zamówienie na przeprowadzenie dostaw zaawansowanych rozwiązań służących do szkoleń w zakresie zwalczania okrętów podwodnych (ZOP).
01.06.2016

W czerwcu rusza ekspedycja „po dzwon” niszczyciela ORP „Kujawiak”

Na początku czerwca rusza trzecia ekspedycja Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe do wraku polskiego niszczyciela eskortowego ORP "Kujawiak", który 74 lata temu zatonął u wybrzeży Malty.
26.04.2016

Crist rozpoczął budowę unikatowego, hybrydowego promu dla Finów (wideo)

Niespełna dwa tygodnie temu Stocznia CRIST S.A. z sukcesem przekazała armatorowi specjalistyczną jednostkę samopodnośną "Zourite", a już dziś (06.04) rozpoczęto cięcie blach kolejnej innowacyjnej jednostki - tym razem dla armatora z Finlandii. Projekt o numerze budowy P310, będzie specjalistycznym, ekologicznym promem typu „double-ended”. Zaledwie trzyosobowa załoga sterująca promem oraz innowacyjny silnik dieslowo-hybrydowy to tylko część wyjątkowej specyfikacji technicznej budowanego promu.
06.04.2016

W stoczni Crist powstanie największy jack-up na świecie

W stoczni Crist przymierzają się do budowy największego jack-upu na świecie. O nowych budowach i planach rozwoju rozmawiamy z Ireneuszem Ćwirko oraz Krzysztofem Kulczyckim, współwaścicielami i twórcami Crist SA.
17.02.2016

Tak będzie wyglądał prom hybrydowy wybudowany przez stocznię Crist (zdjęcia)

29 października 2015 r. gdyńska stocznia podpisała kontrakt na budowę promu hybrydowego doble-ended ferry dla fińskiego armatora – Finferries. P310 to nowoczesna jednostka z napędem hybrydowym (diesel-elektryczny). Dzięki realizacji jednostki możliwa będzie płynna obsługa drogowej przeprawy promowej pomiędzy Parainen a Nauvo w Finlandi.
03.11.2015

Gdyński Crist wybuduje prom hybrydowy dla Finów

Fiński przewoźnik Finferries zamówił budowę hybrydowego, ekologicznego promu w polskiej stoczni CRIST z Gdyni. Najpierw jednak odrzucił oferty 20 jej konkurentów. Crist zdeklasował m.in. stocznie z Finlandii, Niemiec i Norwegii.
30.10.2015

Nowoczesne statki towarowe wytracają prędkość

Właściciele największych statków towarowych na świecie od kilku lat stosują technologię tzw. „slow steamingu”: redukują prędkość, co powoduje zmniejeszenie zużycia paliwa oraz emisji dwutlenku węgla. Czas podróży między USA i Chinami lub Australią i Europą jest obecnie porównywalny do rejsów wielkich XIX-wiecznych żaglowców, które osiągały średnią prędkość od 14 (25 km/godz.) do 17 węzłów (31 km/godz.).
11.08.2015

Uroczystość położenia stępki Kormorana w Remontowa Shipbuilding (wideo)

Uroczyste położenie stępki niszczyciela min „KORMORAN II” odbyło się dzisiaj - wtorek, 23 września w stoczni Remontowa Shipbuilding. Spółka należy do grupy kapitałowej Remontowa Holding SA. Budowa okrętu to część programu modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych.
24.09.2014

Hugin AUV w służbie Marynarki Wojennej RP

Stocznia Remontowa Shipbuilding powierzyła koncernowi Kongsberg Maritime dostawę autonomicznego pojazdu podwodnego oraz sprzętu łączności podwodnej i systemu pozycjonowania stosowanego przy zwalczaniu min. Hugin 1000 MR będzie częścią wyposażenia budowanego przez stocznię Remontową Shipbuilding niszczyciela min Kormoran II. Kontrakt na system Hugin został wynegocjowany przy udziale firmy Escort i przedstawiciela Kongsberg Maritime w segmencie produktów subsea.
21.02.2014

Instytut Morski w Gdańsku i jego projekty w służbie offshore’u

Aktualnie najdynamiczniej rozwijającym się sektorem gospodarki morskiej jest offshore. Nie dziwi więc fakt, że wszystkie instytucje z nim związane starają się unowocześniać istniejące lub tworzyć nowe rozwiązania. Instytut Morski w Gdańsku proponuje statek wielokadłubowy (trimaran) oraz autonomiczne pojazdy podwodne, które będą badały morskie dno pod kątem jego eksploracji i przemysłowego wykorzystania. Dr inż. Benedykt Hac opowiada portalowi gospodarkamorska.pl o pomysłach jakie powstają w Instytucie.
18.09.2013

Instytut Morski w Gdańsku zbuduje nowoczesny trimaran

Instytut Morski w Gdańsku przyjął projekt wielozadaniowego, ultranowoczesnego statku badawczego. Trójkadłubowy statek badawczy zaprojektowano z myślą o wykonywaniu ekspertyz poprzedzających realizację konstrukcji offshore.
02.09.2013

System Pozycjonowania Podwodnego SPP1

System pozycjonowania podwodnego SPP1 oferuje rozwiązanie dla użytkowników wymagających określania pozycji obiektów pod wodą w czasie rzeczywistym.
04.11.2011

Strategiczny kontrakt przemysłowy Bureau Veritas Polska

22 lutego 2011 br. firma Bureau Veritas Polska Sp. z o.o. podpisała kontrakt na odbiory rur i armatury do budowy strategicznych gazociągów z Gaz-System S.A, związanych z budową terminalu odbiorczego skroplonego gazu w Świnoujściu.
04.03.2011

Bureau Veritas finalizuje przejęcie Inspectorate

Dnia 9 września 2010 r., w Neuilly-sur-Seine (Francja), po uzyskaniu akceptacji właściwych urzędów ochrony konkurencji, Bureau Veritas sfinalizowało transakcję przejęcia firmy Inspectorate.
17.09.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.