• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Nowoczesny hybrydowy prom z Polski nominowany do nagrody „Ship of the Year”

pc

09.03.2018 10:37 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Nowoczesny hybrydowy prom z Polski nominowany do nagrody „Ship of the Year”

Partnerzy portalu

Nowoczesny hybrydowy prom z Polski nominowany do nagrody „Ship of the Year” - GospodarkaMorska.pl

Nowoczesny hybrydowy prom z Polski nominowany do nagrody „Ship of the Year” w plebiscycie Marine Propulsion Awards. ELEKTRA zaprojektowana przez biuro projektowe StoGda i zbudowana w stoczni CRIST w Gdyni rywalizuje m.in. z jednostką Shella Cardissa – największym na świecie metanowcem. Głosowanie trwa do 19 marca.

Prom ELEKTRA ma 96 m długości oraz 15 m szerokości. Zabiera na pokład 72 pasażerów i 90 samochodów. Nowoczesną jednostkę obsługuje zaledwie 3-osobowa załoga.

Nowością jest zastosowanie hybrydowego napędu dieslowo-elektrycznego. ELEKRA została wyposażona w 3 silniki główne diesla, 2 pędniki azymutalne oraz zestaw akumulatorów. Są one przystosowane do niesprzyjających warunków klimatycznych – układ oparty na komponentach Siemensa o żywotności m.in. 10 lat ma podołać północnym niskim temperaturom oraz dużym opadom śniegu.

Baterie promu są ładowane podczas wyładunku i załadunku. Wystarczy na to zaledwie 7 minut. Docelowo jednostka jest zasilana energią z baterii, a jeśli zajdzie taka potrzeba – silnikiem diesla.

ELEKTRA została zbudowana dla armatora Finferries. Pływa pomiędzy Nauvo a Parainen w Finlandii.

Nagrody w plebiscycie Marine Propulsion Awards przyznawane są za innowacje w sektorze morskim. Na prom ELEKTRA można głosować tutaj.

ELEKTRA w liczbach
Długość: 96,35 m
Szerokość: 15,2 m
Wysokość: 5 m
Zanurzenie: 3,5 m
Notacja klasy: DNV +1A1, R3, Car Ferry B, ICE 1B, PET, E0, Battery Power

Dziękujemy za wysłane grafiki.