• <

Wynik wyszukiwania - "przewoźnik" - Wiadomości

Damen Marine Components dostarczy systemy sterów dla największych przewoźników pojazdów drogą morską

Firma Damen Marine Components (DMC) otrzymała kontrakt na dostawę systemów steru dla czterech przewoźników samochodów osobowych i ciężarówek (Pure Car and Truck Carriers, PCTC), z których każdy może przewieźć do 9200 CEU (jednostek równoważnych samochodom). Statki są budowane w stoczniach China Merchants Jinling Shipyard i China Merchants Heavy Industry dla ich klienta BYD Auto, największego chińskiego producenta pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Budowane PCTC będą obecnie największymi na świecie w swojej klasie.
14.03.2024

Lakeway Link przygotowuje się do rejsów z Gdyni. Ma nowy statek

Linie Lakeway Link, które w zeszłym roku zapowiedziały uruchomienie połączenia między Polską, a Szwecją, zakupiły statek RoRo, który ma pływać na tej trasie.
30.01.2024

Sytuacja geopolityczna wpływa na wzrost kosztów przewoźników. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 47 – 50/2023)

Rynki frachtowe i czarterowe segmentów kontenerowego i drobnicowców wielozadaniowych były w ostatnich tygodniach pod silnym wpływem wydarzeń społeczno – politycznych. Były to przede wszystkim ograniczenia w ruchu na Morzu Czerwonym w związku z atakami na statki, a także pod wpływem limitowanej przepustowości i wysokich kosztów tranzytu przez Kanał Panamski.
05.01.2024

Polski przewoźnik ma nowy prom. Epsilon jest w drodze, zastąpi Galileusza

Unity Line wzbogaci się o nowy prom. Jednostkę Epsilon zakupiła szczecińska firma Euroafrica w połowie 2022 roku. Prom płynie właśnie do Trelleborga i w styczniu wejdzie na linię.
26.12.2023

Strajk przewoźników wyzwaniem dla gospodarki Polski i Ukrainy. Webinar pod patronatem Polferries

W formie zdalnej odbyło się wydarzenie poświęcone trwających od ponad miesiąca protestom polskich kierowców, co jest efektem trudności w transporcie ciężarowym i samochodowym na granicy polsko-ukraińskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele przedsiębiorców z obu państw, którzy naświetlili problem z perspektywy zarówno Polaków, jak i Ukraińców.
18.12.2023

Drugi dzień IX Forum FRACHT „W cieniu konfliktu w Ukrainie – korytarze transportowe. Współpraca pomiędzy polskimi a ukraińskim przewoźnikami”

Infrastruktura kolejowa, co widać na tle konfliktu zbrojonego w Ukrainie, ma nie tylko olbrzymie znaczenie gospodarcze, ale także stanowi istotny element obronności i bezpieczeństwa państw. Wojna w Ukrainie pokazała z całą mocą problemy spowodowane niedoborem energii, a także konieczność inwestowania w nowe kierunki pozyskiwania surowców energetycznych, gdy w wyniku sankcji został zamknięty dostęp do rosyjskich złóż.
24.04.2023

Amerykanie tworzą nową strukturę do kontrolowania morskich przewoźników

Federalna Komisja Morska Stanów Zjednoczonych (FMC) ogłosiła w ostatni piątek lipca, że utworzy nowe biuro, które zajmie się egzekwowaniem i przestrzeganiem przepisów przez przewoźników oceanicznych, którzy nadużywali swojej pozycji do pobierania nadzwyczajnych opłat od amerykańskich klientów. Chodzi o takie działania, które wzmocnią pozycję administracji amerykańskiej na polu pilnowania morskich i zamorskich biznesów Amerykanów.
03.08.2022

TLP: zakaz dla przewoźników drogowych z Rosji i Białorusi odetnie Rosję od dostaw drogą morską

Zapowiadany unijny zakaz dla przewoźników z Rosji i Białorusi oznacza odcięcie rosyjskiego rynku od dostaw większości towarów z Europy, a także towarów spoza naszego kontynentu, które trafiały na ten rynek za pośrednictwem unijnych portów morskich. Sankcje uderzą nie tylko w gospodarkę Rosji i Białorusi, ale także w ich obywateli - uważa Maciej Wroński, prezes Transport i Logistyka Polska. Wroński uspokaja także, że zakaz nie załamie polskiej branży transportowej.
07.04.2022

Port w Los Angeles zwiększa opłaty dla przewoźników oceanicznych

Port w Los Angeles, leżący w południowej Kalifornii rozszerzył swój program opłat za przechowywanie kontenerów. W ten sposób zagroził przewoźnikom oceanicznym wysokimi dziennymi opłatami za kontenery importowe znajdujące się w terminalach morskich. Do tej pory port nie rozpoczął jeszcze wprowadzania opłat.
15.01.2022

CMA CGM na szczycie listy zarobków przewoźników w III kwartale

CMA CGM wskoczyło na szczyt tabeli zarobków przewoźników w trzecim kwartale, odnotowując zysk netto w wysokości 5,6 mld dolarów. Firma zapowiedziała, że w ostatnim kwartale zanotuje "jeszcze mocniejszy" wynik.
24.11.2021

Port w Wirginii zamawia 18 ekologicznych hybrydowych przewoźników wahadłowych

Port w Wirginii na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zamówił 18 ekologicznych hybrydowych transporterów wahadłowych od firmy Cargotec Kalmar z pełną dostawą maszyn, która ma zostać ukończona do końca czerwca 2022 roku.
31.08.2021

Dla przewoźników warunki najlepsze od lat. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 27-31/2021)

Zgodnie z informacją z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF – International Monetary Fund) światowa gospodarka jest od pewnego już czasu na fali wyraźnego wzrostu. Jednakże nie jest on równomierny we wszystkich rejonach świata. Lepiej radzą sobie gospodarki państw, w których najlepiej funkcjonują programy wsparcia i odbudowy po okresie pandemii a także tam, gdzie akcje szczepień przeciwko wirusowi SARS Covid–19 są najbardziej sprawne i skuteczne.
12.08.2021

Największy przewoźnik LNG na świecie z rekordowym zyskiem w 2020 roku

Katarski Nakilat zanotował największy zysk od momentu swojego powstania. Największy przewoźnik LNG na świecie zanotował zysk netto w wysokości 318,9 mln dolarów. To o 15,7 proc. więcej niż 2019 roku.
11.02.2021

W bazach paliw PERN portal dla kierowców cystern - korzysta z niego już ponad 100 przewoźników

Ponad 100 przewoźników korzysta już z nowoczesnego portalu do obsługi kierowców cystern w bazach paliw PERN. Rozwiązanie to w postaci aplikacji wdrożono w związku z modernizacją baz paliwowych spółki, a jego celem jest m.in. skrócenie czasu oraz usprawnienie obsługi kierowców – podał PERN.
23.01.2021

Europejscy spedytorzy oskarżają przewoźników o łamanie kontraktów w celu podniesienia stawek

W momencie masywnego wzrostu stawek na szlaku Azja-Europa, spedytorzy oskarżają przewoźników o łamanie krótko- i długoterminowych kontraktów, w celu ustalania wyższych stawek frachtowych.
07.01.2021

Port w Gdyni otwarty dla przewoźników promowych

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. ogłosił postępowanie na wybór przewoźników promowych korzystających z Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia w latach od 2021 do 2025. Wnioski można składać do 15 grudnia.
08.12.2020

Ogłoszenie o postępowaniu na wybór przewoźników promowych w Porcie Gdynia

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. w dniu 2 grudnia 2020 roku ogłosił postępowanie na wybór przewoźników promowych korzystających z Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia w latach 2021 do 2025. Postępowanie prowadzone jest w trybie negocjacji z ogłoszeniem. Przewoźnicy, którzy do 15 grudnia złożą wnioski o udział i zostaną zakwalifikowani do udziału w postępowaniu będą mogli złożyć oferty, których treścią będą plany zawinięć, parametry promów oraz propozycję wysokości opłat portowych.
02.12.2020

Rząd Wielkiej Brytanii podpisuje umowy z przewoźnikami o wartości 100 mln $

Rząd Wielkiej Brytanii podpisał umowy z czterema operatorami promowymi, aby zapewnić przepustowość dla 3000 ciężarówek tygodniowo. Takie działanie ma zmniejszyć ryzyko zakłóceń dla kluczowych towarowych w łańcuchu dostaw do GB.
21.10.2020

Przegląd promowy: Podsumowanie tygodnia, a w nim m.in.: o starcie budowy nowych promów dla europejskich przewoźników

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o nowych promach, których budowa rozpoczęła się w Chinach oraz w Polsce, a także o nadchodzących testach silnika zasilanego amoniakiem. W przyszłości substancja ta mogłaby służyć jako ekologiczne paliwo.
07.07.2020

Komisja transportu poparła przepisy dot. przewoźników, tzw. pakiet mobilności

Komisja transportu PE w poniedziałkowych głosowaniach poparła kontrowersyjne przepisy dotyczące przewoźników drogowych, tzw. pakiet mobilności. W lipcu nad nowy przepisami ma głosować Parlament Europejski na sesji plenarnej.
08.06.2020

Najgorszy scenariusz rozwoju pandemii koronawirusa zakłada straty rzędu 23 mld dolarów dla przewoźników

Odwoływanie rejsów wywołane spadkiem popytu na skutek pandemii koronawirusa może doprowadzić do zbiorczej straty przewoźników kontenerowych w wysokości 23 miliardów USD – tak wygląda najczarniejszy scenariusz według firmy Sea-Intelligence z Kopenhagi.
06.04.2020

Branża transportowa nie skorzysta na tarczy antykryzysowej. Bez realnej pomocy przewoźników czeka fala upadłości

– Branża transportowa znalazła się w tragicznej sytuacji, przewoźnicy stoją pod ścianą – mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Jak podkreśla, przedsiębiorcy bardzo liczyli na rozwiązania zawarte w rządowej tarczy antykryzysowej, ale ta praktycznie nie objęła branży transportowej. Bez rządowej kroplówki i zastrzyku finansowania czeka ją fala upadłości. Część właścicieli firm działających w branży, która zatrudnia ponad 0,5 mln pracowników, już rozpoczęła zwolnienia.
03.04.2020

Puls Biznesu: Koronawirus może zarazić przewoźników

Przewoźnicy wstrzymują się z zakupem nowych ciężarówek. Nowe unijne regulacje to tylko jeden z powodów, innym jest spowolnienie - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".
16.03.2020

Koronawirus spowodował już straty rzędu 1,9 mld dolarów u przewoźników

Wpływ epidemii wirusa COVID-19 na wysyłkę kontenerów nadal rośnie, choć w wolniejszym tempie.
03.03.2020

Państwa członkowskie UE przyjęły przepisy w sprawie przewoźników drogowych

Kraje Unii Europejskiej w czwartek w Brukseli przyjęły przepisy dotyczące przewoźników drogowych, czyli tzw. pakiet mobilności. Sprzeciw ośmiu krajów, w tym Polski, nie wystarczył, aby zablokować te budzące kontrowersje regulacje.
20.02.2020

Po pierwsze logistyka - inwestycje wspierają ekspansję polskich przewoźników towarowych

Nowe szlaki transportowe, przewozy intermodalne, inwestycje w infrastrukturę, kompleksowe usługi logistyczne „od drzwi do drzwi” oraz wzrost konkurencyjności - to główne kierunki strategii rozwoju spółek specjalizujących się w przewozach towarowych. Były one omawiane podczas II Kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie.
03.02.2020

Odpowiedzialnośc przewoźnika za przeciążenie pojazdu w transporcie (TSL)

Sporo przedsiębiorców działających na skraju gospodarki morskiej i branży TSL ma do czynienia z przeładowanym transportem (czy to kontener, czy to kamień, czy inny przedmiot przeładowany ze statku w porcie). Reguła jest taka, że odpowiedzialność za przeciążenia ponosi przewoźnik.
20.01.2020

Rzeczpospolita: Koniec eldorado polskich przewoźników

Maleje udział rodzimych transportowców w europejskich przewozach drogowych - podała w poniedziałek "Rzeczpospolita".
30.12.2019

KE rozważa interwencję ws. przepisów dotyczących przewoźników drogowych

Komisja Europejska nie wyklucza, że będzie interweniować ws. pakietu mobilności, czyli propozycji przepisów dotyczących przewoźników drogowych. To dobra informacja dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które wskazują na protekcjonistyczny charakter przepisów.
17.12.2019

PKP Cargo nie chce być wyłącznie przewoźnikiem kolejowym. Stawia na logistykę

O koniecznych inwestycjach w rozwój infrastruktury oraz założeniach Krajowego Systemu Wsparcia Logistycznego dyskutowali uczestnicy VI Kongresu Rozwoju Transportu w Wieliczce (19-20 listopada 2019).
22.11.2019

Projekt ws. większej odpowiedzialności m.in. przewoźników morskich – do konsultacji

Projekt noweli Kodeksu morskiego, zwiększający m.in odpowiedzialność przewoźników morskich i właścicieli statków, trafił w poniedziałek do konsultacji społecznych - podało Rządowe Centrum Legislacji. Projekt wprowadza np. zmiany w przepisach ws. usuwania wraków.
08.10.2019

Nie jeden, ale dwa nowe promy dla polskiego przewoźnika! Ale nie dla PŻB, a dla PŻM

Kwestia budowy nowego promu dla PŻB przypomina już prawdziwą sagę. Jak wynika z najnowszej jej odsłony, nowy prom dla PŻB może na razie w ogóle nie powstać. Zamiast tego, dwa nowe promy mogą powstać dla PŻM.
30.09.2019

Fjord Line ma za sobą wymarzone lato. Doskonałe wyniki przewoźnika

Fjord Line to kolejny przewoźnik, który pochwalił się wynikami osiągniętymi w czasie tegorocznego lata. Jest to też kolejna firma z branży promowej, która w czasie tegorocznego wysokiego sezonu sięgnęła po rekordowy rezultat.
26.09.2019

W PE konferencja o zagrożeniach dla przewoźników w związku z pakietem mobilności

Pakiet mobilności stanowi zagrożenie dla przewoźników drogowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i próba wprowadzenia protekcjonistycznych rozwiązań prawnych - przekonywali w czwartek w PE w Brukseli uczestnicy konferencji poświęconej tym propozycjom.
13.09.2019

Klienci coraz lepiej oceniają ofertę przewoźników promowych

Armatorzy stale podnoszą jakoś oferowanych usług. Rośnie też poziom satysfakcji pasażerów korzystających z komunikacji promowej. Coraz lepszymi wynikami na tym polu może pochwalić się Viking Line.
25.07.2019

Minister Adamczyk zabiega w Brukseli o korzystne rozwiązania dla przewoźników

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zabiegał w środę w Brukseli w PE o korzystne rozwiązania dla przewoźników w transporcie drogowym. Propozycje nowych przepisów, które uderzają w ten sektor w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej, są w trakcie procedowania.
24.07.2019

Kolejny prom DFDS ze scrubberami. Przewoźnik dostosowuje flotę do nowych przepisów

DFDS kontynuuje inwestycje w swoją flotę. Przewoźnik poinformował właśnie, że kolejny jego statek został wyposażony w scrubbery. Tym razem jest to jednostka UN Akdeniz pochodząca z floty przejętej firmy U.N. Ro-Ro.
17.07.2019

Condor Ferries na sprzedaż. Kto przejmie popularnego przewoźnika?

Firma Condor Ferries zostanie sprzedana. To już właściwie pewne. Niewykluczone, że jej nowym właścicielem zostanie Brittany Ferries. Bretoński przewoźnik poważnie rozważa zakup operatora z Guernsey.
26.06.2019

Turystyczny Oskar dla najlepszego przewoźnika promowego przyznany

Firma DFDS znów nie miała sobie równych. W trakcie europejskiej gali rozdania nagród World Travel Awards duński armator otrzymał tytuł wiodącego przewoźnika promowego na Starym Kontynencie.
17.06.2019

Adamczyk: Część krajów UE będzie chciała zablokować przepisy dot. przewoźników

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział w czwartek, że Polska i inne kraje UE, które są przeciwne przyjęciu unijnych regulacji dot. przewoźników drogowych, będą starały się je zablokować. Jak mówił, uzgodniono działania na najbliższe tygodnie.
07.06.2019

Nowy przewoźnik promowy na popularnej linii. Dodatkowe możliwości podróży w sezonie letnim

Niewykluczone, że już 15 czerwca linię promową, łączącą wyspę Ærø oraz Svendborg na wyspie Fionia, zacznie obsługiwać jeszcze jeden przewoźnik. Stosowane zapytania wpłynęły do gmin, pomiędzy którymi pływać miałby prom.
27.05.2019

Są obawy o przyszłość transportu. Znamy nastroje polskich przewoźników drogowych

Przedstawiciele polskiej branży transportowej nie mają wątpliwości, że czeka ich trudny czas. Dla wielu z nich to być albo nie być funkcjonowania ich biznesu. Jakie widzą wyzwania? W najnowszym badaniu Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) aż połowa firm wskazała na brak wykwalifikowanej kadry pracowników. Na drugim miejscu znalazły się skomplikowane regulacje i przepisy w ustawodawstwie - rodzimym i zagranicznym. Na podium jest też pakiet mobilności, czyli temat, który od wielu miesięcy podgrzewa europejską scenę
21.05.2019

Spółka CPK: W lipcu kolejny etap konsultacji strategicznych ws. CPK, m.in. z przewoźnikami

W lipcu planujemy rozpocząć drugi etap konsultacji strategicznych Centralnego Portu Komunikacyjnego, m.in. z przewoźnikami, zarządcami infrastruktury, firmami handlingowymi, operatorami cargo, firmami spedycyjnymi - powiedział PAP Konrad Majszyk ze spółki CPK.
20.05.2019

Porozumienie przewoźników oceanicznych w celu stworzenia wspólnych standardów technologii informacyjnej

Po uzyskaniu w zeszły miesiącu zgody ze strony Federalnej Komisji Morskiej (FMC) cztery firmy zajmujące się transportem kontenerowym tj. Mediterranean Shipping Company (MSC), Maersk, Hapag-Lloyd i Ocean Network Express (ONE), oficjalnie założyły w zeszłym tygodniu w Amsterdamie stowarzyszenie pod nazwą Digital Container Shipping Association (DCSA).
30.04.2019

UE: Przepisy ws. przewoźników nie zostaną przyjęte w tej kadencji PE; to korzystne dla Polski

Choć PE na ostatniej sesji plenarnej w Brukseli poparł propozycje nowych regulacji ws. objęcia przewoźników przepisami o delegowaniu, te regulacje nie zostaną przyjęte w obecnej kadencji PE, bo nie ma na to czasu. To korzystny scenariusz dla Polski i krajów regionu.
12.04.2019

PO: Poparcie przez PE propozycji przepisów w sprawie przewoźników drogowych kolejną porażką PiS

Poparcie przez PE przepisów ws. przewoźników drogowych świadczy, iż Polska pod rządami PiS poniosła kolejną porażkę w UE; rząd nie był w stanie zbudować sojuszu, który pozwoliłby na ich odrzucenie - uważa PO. Oczekuje od rządu, że uczyni wszystko, by ta legislacja nie weszła w życie.
05.04.2019

Źródła PAP: Najprawdopodobniej nie będzie negocjacji ws. przewoźników drogowych w tej kadencji PE

Pomimo tego, że w czwartek PE poparł propozycje nowych przepisów ws. przewoźników drogowych, w tej kadencji najprawdopodobniej nie odbędą się już negocjacje europarlamentu, KE i krajów UE ws. ostatecznego kształtu nowych regulacji - informują PAP źródła unijne. To sukces Polski, która była przeciwna ich przyjmowaniu.
05.04.2019

Wroński: Wejście w życie przepisów w sprawie przewoźników to wyższe ceny towarów

Za zmiany przepisów w sprawie przewoźników zapłaci unijna gospodarka, europejski pracownik i europejski konsument, który nie tylko będzie miał mniejszy wybór towarów na półkach, ale także znacznie wyższe ceny - uważa Maciej Wroński prezes Związku Pracodawców "Transport i Logistyka Polska".
05.04.2019

PE poparł propozycje przepisów w sprawie przewoźników drogowych

Europarlament poparł w czwartek propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych. To kontrowersyjny projekt regulacji niekorzystnych dla Polski i krajów regionu, który zakłada m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników.
04.04.2019

Sasin: propozycje przepisów ws. przewoźników uderzają w zasadę UE, czyli swobodny przepływ usług

Propozycje przepisów ws. przewoźników uderzają w jedną z podstawowych zasad Unii Europejskiej, czyli swobodny przepływ usług - powiedział w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Podkreślił, że stanowisko europosłów PiS w tej sprawie od samego początku było "absolutnie jednoznaczne".
04.04.2019

PE: Odrzucono wniosek ws. poprawek do propozycji dotyczących przewoźników

Parlament Europejski w Brukseli odrzucił w środę wniosek m.in. polskich europosłów w sprawie wykreślenia z porządku sesji plenarnej głosowań nad poprawkami do propozycji dotyczących przewoźników drogowych. Oznacza to, że zostaną one przeprowadzone w czwartek.
04.04.2019

UE: Ponad tysiąc poprawek ws. przewoźników drogowych trafi na głosowanie plenarne

Komisja transportu Parlamentu Europejskiego zdecydowała we wtorek wieczorem, że ponad tysiąc poprawek do propozycji nowych regulacji w sprawie przewoźników drogowych trafi pod głosowanie na sesji plenarnej europarlamentu.
03.04.2019

Ekspert: Warunki prowadzenia działalności powinny być jednakowe dla przewoźników

Warunki prowadzenia działalności powinny być jednakowe dla wszystkich przewoźników - powiedział dyrektor generalny Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego Andrzej Bogdanowicz odnosząc się do przyjętego przez rząd projektu noweli ustawy o transporcie drogowym.
03.04.2019

Łukacijewska: Przepisy ws. przewoźników nie powinny być procedowane w tej kadencji

Europosłanka Elżbieta Łukacijewska (PO) powiedziała dziennikarzom w PE w Brukseli, że przepisy ws. przewoźników nie powinny być procedowane w tej kadencji PE. Jak dodała, to, co proponuje m.in. Francja, „niszczy najważniejsze zasady europejskie”.
03.04.2019

Europosłowie PiS zapowiadają walkę z propozycjami przepisów ws. przewoźników

Europosłowie PiS zapowiedzieli we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli walkę z propozycjami przepisów dotyczących przewoźników. We wtorek w komisji transportu PE odbędą się głosowania nad ponad tysiącem poprawek do tego projektu.
02.04.2019

We wtorek w komisji transportu PE głosowania ws. przewoźników drogowych

W komisji transportu Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbędą się we wtorek głosowania nad poprawkami do propozycji kontrowersyjnych regulacji, które m.in. zakładają objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników.
30.03.2019

Holenderski przewoźnik zakupił dwa używane gazowce

Holenderski armator Anthony Veder odebrał dwa używane gazowce o pojemności 10 tys. m3 każdy. Jednostki Norgas Invention (rok budowy 2011) i Norgas Creation (rok budowy 2010) zostały zakupione od singapurskiego Skaugen Marine Investment.
28.03.2019

Europosłowie ponad podziałami przeciwko objęciu delegowaniem przewoźników

Europosłowie z Polski, Rumunii, Bułgarii, Litwy, Łotwy i Węgier z różnych grup politycznych wzięli w środę udział w konferencji, na której przekonywali, że propozycje legislacyjne zakładające objęcie delegowaniem przewoźników drogowych w UE są wyrazem protekcjonizmu Zachodu.
28.03.2019

Rosati: Głosowanie w PE ws. przewoźników odwołane na wniosek polskich europosłów

Zaplanowane na środę głosowanie w Parlamencie Europejskim nad przepisami dotyczącymi przewoźników drogowych zostało zdjęte z porządku obrad na wniosek polskich eurodeputowanych – poinformował w rozmowie z PAP europoseł Dariusz Rosati (EPL, PO).
28.03.2019

Głosowanie w PE w sprawie przewoźników drogowych odwołane

Nie odbędzie się zaplanowane na środę głosowanie w Parlamencie Europejskim nad propozycjami nowych regulacji dotyczących przewoźników drogowych. Decyzję o zdjęciu tego punktu z listy głosowań podjął przewodniczący PE Antonio Tajani.
27.03.2019

Tajani: projekt w sprawie przewoźników drogowych wróci do komisji transportu PE

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zapowiedział w środę, że z uwagi na dużą liczbę poprawek i wiele głosów europosłów projekt w sprawie przewoźników drogowych wróci do komisji transportu PE.
27.03.2019

UE: Przeciwnicy przepisów ws. przewoźników nie zdołali zablokować sprawy

Przeciwnicy niekorzystnych dla Polski propozycji przepisów dotyczących przewoźników drogowych nie zdołali w poniedziałek w Strasburgu usunąć punktu w tej sprawie z porządku obrad, co mogłoby zamrozić prace na miesiące. Zabrakło do tego dwóch głosów.
26.03.2019

Sytuacja polskich przewoźników nadal się pogarsza. Liczba upadłości będzie wzrastać

Firmy z branży transportowej notują dalszy wzrost liczby niewypłacalności – wynika z danych za styczeń. Upadłość ogłosiło siedem firm, podczas gdy rok wcześniej tylko dwie. Zdaniem analityków Euler Hermes w tym roku utrzyma się tendencja wzrostowa w tym zakresie. – Świadczy to o bardzo słabej zdolności kapitałowej polskich przewoźników – podkreśla Maciej Wroński, prezes Związku „Transport i Logistyka Polska”. Sytuację polskich firm transportowych będzie pogarszać m.in. spadek koniunktury i zamieszanie związane z brexitem.
04.03.2019

UE: Oddala się perspektywa przepisów ws. przewoźników w tej kadencji PE

Oddala się perspektywa uchwalenia niekorzystnych dla Polski i innych krajów regionu przepisów dotyczących przewoźników drogowych. Liderzy grup politycznych zdecydowali w czwartek, że głosowanie nad regulacjami nie odbędzie na pierwszej marcowej sesji PE.
14.02.2019

Przewoźniku płacz i płać, czyli o wynagrodzeniach minimalnych w Europie

Płaca minimalna w Polsce stale wzrasta od 2000 roku. Nowe stawki mają zastosowanie do wszystkich zawodów i branż, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, regionu czy wyników finansowych, co wśród niektórych pracodawców z sektora transportu ciężkiego spotyka się ze sprzeciwem. Małe firmy przewozowe, choć niezadowolone, muszą dostosować się do realiów rynku. Tym bardziej, że wynagrodzenie minimum to temat numer jeden również w innych krajach Unii Europejskiej. Francja najniższy próg pensji aktualizuje co roku, a Holandia jeszcze
14.02.2019

Do PE w marcu wróci sprawa przepisów dotyczących przewoźników drogowych

W marcu do Parlamentu Europejskiego wróci sprawa propozycji wprowadzenia kontrowersyjnych przepisów, które są zagrożeniem dla przewoźników drogowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. Chodzi o plany objęcia ich przepisami o pracownikach delegowanych.
08.02.2019

DFDS podsumowuje 2018 r. Przewoźnik osiągnął wysokie wzrosty, ale 2019 r. ma być jeszcze lepszy

Firma DFDS pochwaliła się wynikami za 2018 r. A trzeba przyznać, że duński armator ma się czym chwalić. W ubiegłym roku udało mu się zwiększyć zarówno obroty, jak i zyski.
07.02.2019

Komisja PE odrzuciła niekorzystne dla Polski propozycje dotyczące przewoźników

Komisja transportu PE odrzuciła w czwartek najbardziej niekorzystne dla Polski propozycje przepisów dotyczące przewoźników drogowych. Z głosowania zadowoleni są polscy europosłowie i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Nie kończy ono jednak prac nad regulacjami.
10.01.2019

W czwartek ważne dla Polski głosowania w PE w sprawie przewoźników drogowych

W komisji transportu PE odbędą się w czwartek głosowania w sprawie nowych regulacji, które mogą uderzyć w przewoźników drogowych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, np. Polski. Głosowania ustalą, czy jest szansa na złagodzenie ostatecznej wersji przepisów.
10.01.2019

Minister Adamczyk przekonywał w Brukseli ws. przepisów dotyczących przewoźników

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przekonywał w środę w Brukseli do złagodzenia projektu unijnych regulacji dotyczących przewoźników drogowych. W kształcie przyjętym przez Radę UE będą one niekorzystne dla firm z Europy Środkowo-Wschodniej.
10.01.2019

W PE w czwartek głosowanie i protest ws. przepisów dotyczących przewoźników drogowych

W czwartek przed PE w Brukseli przewoźnicy drogowi z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polacy, zaprotestują przeciwko projektowanym przepisom dotyczącym tej branży. Obawiają się, że regulacje uderzą w ich firmy. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w komisji transportu PE.
09.01.2019

Jaki będzie 2019 dla polskich przewoźników?

Pakiet Mobilności wydaje się być najgorętszym tematem dyskusji wśród kierowców ciężarówek i właścicieli firm transportowych. Tymczasem nic jeszcze nie jest pewne i na wieści z Parlamentu Europejskiego trzeba będzie chwilę poczekać. Podobnie jak w przypadku nowych pomysłów dotyczących tachografów. Podczas, gdy jeden przepis nie wszedł jeszcze w życie, urzędnicy już mają kolejne rewolucyjne propozycje. Co więc zmieni się na pewno, a co może stać się nieodległą i niepokojącą przyszłością? Komentują eksperci Inelo i Ogólnopolskiego C
03.01.2019

Polski rynek transportu drogowego jest rynkiem przewoźnika

Sytuacja na rynku transportu drogowego w Polsce zdecydowanie sprzyja przewoźnikom. 45% polskich firm przewozowych, biorących udział w badaniu Grupy Transporeon Dostępność, Stawki & Technologia: Europejskie Badanie Transportu Drogowego 2018, wskazało na ponad 5-procentowy wzrost dochodu w 2017 roku, a 79% prognozowało zwiększenie obrotów do końca br. Załadowcy zmagają się ze zbyt małą dostępnością przewoźników, wysokimi kosztami transportu, a także procesami planowania, które okazują się nieefektywne.
11.12.2018

Ważna nagroda dla Stena Line. Przewoźnik zdobył ją już 26. raz

Stena Line znów nie dała szans innym. Armator w trakcie tegorocznej gali Northern Ireland Travel and Tourism Awards ponownie otrzymał nagrodę dla „Najlepszej firmy promowej”. Był to już 26. triumf przewoźnika.
24.10.2018

Spór przewoźników na linii węglowej Gliwice-Wrocław zażegnany

Z informacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wynika, że spór przewoźników, w wyniku którego wstrzymany został transport paliwa do elektrociepłowni we Wrocławiu Kanałem Gliwickim i Odrzańską Drogą Wodną, został zażegnany.
28.09.2018

Czarterujący jako przewoźnik kontraktowy w umowie przewozu na podstawie konosamentu

W praktyce współczesnego handlu morskiego, w której „łańcuch” czarterów (a precyzyjniej „pod-czarterów”) wydłuża się coraz bardziej. Armator traci często, de facto, kontrolę nad warunkami umowy przewozu przyjętymi w kolejnych „pod-czarterach”. Dochodzi więc często do sytuacji w której poza np. głównym czarterem na czas (pomiędzy armatorem a czarterującym „A”) mamy następnie pod-czarter na czas (pomiędzy czarterującym A i B), a następnie czarter na podróż (pomiędzy czarterującym B i C), gdzie czarterujący C (w ramach posiadanych u
28.09.2018

Finnlines znów z rekordem. Kapitalne pierwsze półroczne popularnego przewoźnika

Finnlines jest kolejnym przedsiębiorstwem promowym, które zaprezentowało wyniki za I półrocze. Władze firmy są bardzo zadowolone z osiągniętych w tym okresie rezultatów.
15.08.2018

UTK: spada zatrudnienie u kolejowych przewoźników towarowych, a rośnie u pasażerskich

Przewoźnicy towarowi zmniejszyli w ubiegłym roku zatrudnienie o 1,1 proc., do 27 tys. 258 osób z 27 tys. 590 - poinformował w środę Urząd Transportu Kolejowego (UTK). Dodał, że równocześnie zatrudnienie wśród przewoźników pasażerskich wzrosło do 22 tys. 602 pracowników z 22 tys. 555 rok wcześniej.
01.08.2018

Podpisano porozumienie między MEN a przewoźnikami ws. kształcenia kierowców

Ministerstwo Edukacji Narodowej w środę podpisało z przewoźnikami drogowymi porozumienie o współpracy na rzecz kształcenia kierowców w szkołach branżowych. Współpraca ma dotyczyć m.in. praktycznej nauki zawodu i doskonalenia podstawy programowej.
12.07.2018

Ustalenie wysokości szkody w przypadku niewykonania umowy przewozu przez przewoźnika – analiza w świetle prawa angielskiego

U podstaw zawarcia umowy przewozu (contract of affreighment) leży podstawowy cel tej transakcji – przewóz określonego umową ładunku w danej relacji transportowej (port załadunku - port wyładunku).
06.07.2018

PE: projekt dotyczący przewoźników drogowych - do komisji transportu

Parlament Europejski w środę skierował ponowie do komisji transportu projekt przepisów dotyczących przewoźników drogowych. Najwięcej kontrowersji wzbudza jego element, który zakłada objęcie przewoźników drogowych dyrektywą o pracownikach delegowanych.
05.07.2018

Ograniczenie odpowiedzialności przewoźnika – interpretacja pojęcia „jednostka ładunku”

Angielski Sąd Apelacyjny przyniósł ciekawe rozstrzygniecie prawne w sprawie „Vinnlustodin HF and another v Sea Tank Shipping A S” („The Aqasia”) – Court of Appeal [2018] EWCA Civ 276-22.02.2018 r.
01.07.2018

Punktualność przewoźników znów spada

Za siedmiu z dwunastu głównych szlaków handlowych doszło w maju do spadku punktualności armatorów kontenerowych. Największy spadek zanotowano na szlaku Europa – Bliski Wschód, gdzie punktualność spadła z 62 proc. w kwietniu do 43,4 proc. w marcu.
26.06.2018

PE odrzucił korzystne dla Polski stanowisko w sprawie przewoźników drogowych

Parlament Europejski odrzucił w czwartek korzystne dla Polski stanowisko komisji transportu PE w sprawie przewoźników drogowych. Zakładało ono, że przewoźnicy drogowi w transporcie międzynarodowym nie byliby objęci dyrektywą o pracownikach delegowanych.
14.06.2018

Socjaldemokraci w PE przeciw korzystnemu dla Polski stanowisku w sprawie przewoźników

Część socjaldemokratów w Parlamencie Europejskim chce storpedować przyjęte przez komisję transportu PE korzystne dla Polski stanowisko w sprawie przewoźników drogowych. Polscy europosłowie zapowiadają, że zamierzają apelować do innych parlamentarzystów, żeby stanowiska bronić.
13.06.2018

10 nowych promów w 15 lat. Flota polskich przewoźników promowych ma się zmienić nie do poznania

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, w Polsce, w ciągu najbliższych 15 lat, powstać może nawet 10 promów, które miałyby trafić do polskich armatorów. Informację taką podał minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
08.06.2018

Świetne wyniki Tallink w maju. Przewoźnik odnotował spore wzrosty

Grupa Tallink pochwaliła się wynikami za maj. To był bardzo dobry miesiąc dla estońskiego przewoźnika, który odnotował wzrosty zarówno w zakresie liczby pasażerów, jak i przewozu towarów.
06.06.2018

Komisja PE przeciwko objęciu przewoźników dyrektywą o delegowaniu; sukces Polski

Komisja transportu PE opowiedziała się za tym, aby przewoźnicy drogowi w transporcie międzynarodowym nie byli objęci dyrektywą o pracownikach delegowanych. Decyzja nie przesądza o ostatecznym kształcie przepisów, ale - jak podkreślają polscy europosłowie - jest sukcesem Polski.
04.06.2018

Bułgaria: Parlament poparł przewoźników w sprawie pracowników delegowanych

Bułgarski parlament poparł w piątek przewoźników w sprawie propozycji regulacji UE dotyczących pracowników delegowanych i zobowiązał rząd do podjęcia działań w obronie branży, zatrudniającej w Bułgarii ok. 190 tys. osób.
12.05.2018

Punktualność przewoźników ze spadkiem w marcu

Za siedmiu z dwunastu głównych szlaków handlowych doszło w marcu do spadku punktualności armatorów kontenerowych. Największy spadek zanotowano na szlaku Europa – Bliski Wschód, gdzie punktualność spadła z 68 proc. w lutym do 44,4 proc. w marcu.
25.04.2018

Starzejąca się flota CalMac Ferries poważnym zmartwieniem dla przewoźnika

CalMac Ferries przestrzega pasażerów przed możliwymi opóźnieniami na obsługiwanych przez tego operatora trasach. Jak wynika z zapowiedzi firmy, niedogodności takie stać się mogą zmorą klientów już w trakcie tegorocznego sezonu letniego.
04.04.2018

Odpowiedzialność przewoźnika morskiego („sea carrier”) w świetle prawa angielskiego

Angielskie prawo precedensowe (common law) – historycznie podstawowe źródło prawa, ukształtowało podstawowe zasady odpowiedzialności przewoźnika morskiego w oparciu o podstawowy podział przewoźników na:1. Przewoźników publicznego (public carriers) oraz 2. Przewoźników prywatnych (private carriers).
18.03.2018

Port załadunku statku – obowiązki przewoźnika

Precedens „E.L. Oldendorff & Co. GmbH v Tradax Export S.A.” („The Johanna Oldendorff”) [1973] AC 479 [1973] 2 Lloyd’s Rep. 285; podzielił cały proces wykonania umowy przewozu ładunków morzem (w ujęciu angielskim – szeroko pojętego „contract of affraightment”) na cztery zasadnicze etapy: 1. podróż statku do portu załadunku; 2. czynności załadunkowe; 3. podróż statku związaną z przewozem załadowanego ładunku do portu przeznaczenia; 4. wyładunek w celu wydania ładunku. W niniejszym opracowaniu zajmiemy się pierwszym et
05.03.2018

UE: Ponad 500 mln euro kary dla morskich przewoźników aut i dostawców części

Komisja Europejska poinformowała w środę o nałożeniu w sumie 546 mln euro kary na firmy zajmujące się morskim przewozem samochodów, a także na dostawców części dla producentów. Grzywny zostały nałożone w związku ze zmowami cenowymi.
21.02.2018

HMM chce zarobić 614 mld dolarów ze sprzedaży udziałów

Koreański armator Hyundai Merchant Marine (HMM) planuje sprzedaż swoich udziałów wycenianych na 614 mld dolarów. Sprzedaż podzielona została na dwie części, każda warta kolejno 370 i 330 mld dolarów.
24.01.2018

Kolejna firma przewozowa zamawia gigantyczne kontenerowce

Hyundai Merchant Marine (HMM) ogłosił plan zamówienia serii olbrzymich kontenerowców o nośności ponad 22 tysięcy TEU.
12.01.2018

Adamczyk: rekompensaty dla przewoźników w związku z remontami na kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowały plan rekompensat dla przewoźników kolejowych, którzy z powodu remontów będą musieli skorzystać z wydłużonych tras - poinformował w piątek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
01.12.2017

Lekkie ożywienie finansowe wśród przewoźników w trzecim kwartale

Trzeci kwartał obecnego roku okazał się dużo lepszy pod względem finansowym dla armatorów od tego samego okresu w zeszłym roku. Ogółem jednak ich zyski są wciąż marginesowe – wynika z raportu agencji SeaIntel.
21.11.2017

DFDS podał wyniki za III kwartał. Przewoźnik idzie na rekord

DFDS ma powody do zadowolenia. Popularny operator promowy i logistyczny zaprezentował wyniki za III kwartał 2017 r. Wiele wskazuje, że cały rok zakończy się dla duńskiej firmy rekordowym osiągnięciem.
15.11.2017

Pod koniec listopada ruszy centralny rejestr przewoźników i firm transportowych

Za miesiąc wystartuje Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD). Znajdzie się w nim wykaz przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika. Podobne rejestry działają już w innych krajach Unii Europejskiej, tworząc centralną, ogólnoeuropejską bazę. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz wyeliminowanie z branży transportowej nieuczciwych podmiotów. Każdy klient korzystający z usług firmy przewozowej powinien zweryfikować jej dane w KREPTD.
02.11.2017

Ważna nagroda dla Stena Line. Przewoźnik znów bezkonkurencyjny

Stena Line bije kolejne rekordy, gdy chodzi o nagrody zdobywane w czasie gali Northern Ireland Travel and Tourism Awards. W tym roku popularny armator otrzymał to wyróżnienie już po raz 25.
26.10.2017

Umowne wyłączenia odpowiedzialności przewoźnika („contractual excepted perils”) – analiza w świetle prawa angielskiego

W ujęciu historycznym zobowiązanie przewoźnika morskiego do przewiezienia ładunku na podstawie konosamentu miało charakter zobowiązania absolutnego („absolute undertaking”). Jak to zostało ujęte przez sędziego Kelly (CB) w precedensie „Kay v Wheeler” (1867) LR 2 CP 302 – „The question we have to determine depends on the contract between the parties contained in the bill of lading. That, after stating that certain goods have been shipped in good order and condition, binds the defendants to deliver them in like good order an
22.09.2017

Szmit: Nie będzie wielokrotnych kontroli polskich przewoźników w Rosji

Federacja Rosyjska zobowiązała się do zaprzestania prowadzenia wielokrotnych kontroli polskich przewoźników przez ten sam organ kontrolny - poinformował wiceminister infrastruktury podczas czwartkowej konferencji prasowej podsumowującej polsko-rosyjskie rozmowy, które odbyły się w Moskwie na temat przewozów drogowych.
21.09.2017

Szmit: więcej zezwoleń dla polskich przewoźników w tzw. krajach trzecich

Podczas polsko-rosyjskich rozmów w Moskwie o przewozach drogowych uzgodniono, że polscy przewoźnicy otrzymają w tym roku dodatkowych 9,5 tys. zezwoleń na przewozy do i z krajów trzecich - przekazał wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.
21.09.2017

Czy czeka nas nowa wojna cenowa między przewoźniki oceanicznymi?

Rok po upadku armatora Hanjin Shipping pojawiają się po raz kolejny obawy, że przewoźnicy oceaniczni rozpoczną nową wojnę cenową. Eksperci agencji Alphaliner zauważają pierwsze obniżki stawek na rynku.
14.09.2017

Oznaczenie tożsamości przewoźnika w konosamencie – analiza w świetle prawa angielskiego

W przypadku w którym konosament zostaje wydany na podstawie lub w związku z umową czarteru powstaje zasadniczy problem, mianowicie: kogo należy uznać za przewoźnika („carrier”) konosamentowego – armatora statku („owner”) czy tez czarterującego. To pytanie jest kluczowe dla frachtującego („shipper”), innego niż czarterujący, który jest w posiadaniu takiego konosamentu, jak też dla innego legitymowanego posiadacza konosamentu (indosatariusza – „holder B/L”), na którego przeniesiony został konosament. Osoby te („shipper lub „
25.08.2017

Odpowiedzialność przewoźnika morskiego („sea carrier”) w świetle prawa angielskiego

Z założenia przewoźnik publiczny („public carrier”) podlega bardziej restrykcyjnemu reżimowi prawnemu. W sytuacji, w której zaoferował on usługę przewozową – zobowiązany jest wówczas do wykonania danego przewozu z należytą szybkością (reasonable despatch) za zapłatę frachtu o uzasadnionej wysokości w stosunku do każdego potencjalnego kontrahenta, który zaakceptował ofertę przewoźnika.
18.08.2017

Rosną zarobki armatorów kontenerowców, ale spadają przewoźnikom towarów masowych

Zarobki armatorów kontenerowców na Szlaku Azja-Północna Europa, w końcu doczekały się wzrostu. W poniedziałek jego wartość wzrosła o 2 pkt do poziomu 977 pkt., o 53 dolarów więcej.
29.05.2017

Niemcy: zakaz spędzania tygodniowego odpoczynku w kabinie. Co dalej może czekać kierowców i przewoźników?

31 marca 2017 r. Bundesrat zatwierdził zmiany w ustawie o kierujących pojazdami wprowadzające zakaz spędzania przez kierowców 45-godzinnego tygodniowego odpoczynku w kabinie ciężarówki. Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie dzień po opublikowaniu nowelizacji, co ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. Za złamanie zakazu przewidziano surowe kary. Podobne zakazy obowiązują jednak także w innych państwach takich jak Francja, Belgia czy Holandia.
20.05.2017

Prezes PKP CARGO z dyrektorem CER o regulacjach unijnych dot. przewoźników kolejowych

Kwestie regulacji unijnych w sprawie redukcji hałasu na kolei oraz działań w zakresie wyrównywania zasad funkcjonowania przewoźników kolejowych i drogowych były głównym tematem rozmów Prezesa Zarządu PKP CARGO Macieja Libiszewskiego z Dyrektorem CER Liborem Lochmanem. PKP CARGO zapewnia, że zwiększa swoje zaangażowanie w rozwiązywaniu istotnych spraw dla transportu kolejowego w Europie.
06.04.2017

Popularny brytyjski przewoźnik promowy na sprzedaż

Jeden z głównych przewoźników obsługujących połączenia na Isle of Wight, firma Red Funnel, została wystawiona na sprzedaż. Kwota transakcji powinna przekroczyć 250 milionów funtów.
15.03.2017

Finnlines publikuje wyniki za 2016 r. To był kolejny rekordowy rok dla popularnego przewoźnika

Firma Finnlines podsumowała ubiegły rok. Dla należącego do grupy Grimaldi przedsiębiorstwa był to pod wieloma względami rekordowy okres.
24.02.2017

OT Logistics z ofertą w przetargu na zakup udziałów przewoźnika kolejowego z Czarnogóry

OT Logistics S.A. stojąca na czele Grupy Kapitałowej, będącej jednym z liderów branży TSL w Europie, jako jedyna złożyła ofertę w przetargu na zakup 51% udziałów w spółce AD Montecargo z Czarnogóry, zajmującej się kolejowymi przewozami towarowymi.
18.01.2017

Niemiecki przewoźnik zamawia nowy katamaran

Firma FRS (Förde Reederei Seetouristik) zdecydowała się na zamówienie nowego promu. Jednostka zostanie zbudowana w australijskiej stoczni Austal, specjalizującej się w produkcji szybkich katamaranów.
20.12.2016

Stena Line kolejny raz ogłoszona najlepszym przewoźnikiem promowym

Stena Line po raz 24. z rzędu ogłoszona została najlepszą firmą promową. To nagroda za wysokiej jakości serwis oferowany na Morzu Irlandzkim.
28.10.2016

Nowy prom dla europejskiego przewoźnika Naviera Armas

Działający m.in. w obrębie Wysp Kanaryjskich operator promowy Naviera Armas zdecydował się na zamówienie dużego promu typu ro-pax. Po zakończeniu budowy jednostka będzie obsługiwała połączenia pomiędzy wyspami należącymi do hiszpańskiego archipelagu a portami w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej.
20.09.2016

Duński przewoźnik DFDS znów najlepszy w Europie

Firma DFDS po raz kolejny nazwana została wiodącym operatorem promowym w Europie. Duński przewoźnik triumfował podczas dorocznej gali nagród World Travel Awards.
08.09.2016

Polskie firmy logistyczne największym przewoźnikiem w Europie

Krajowa flota składa się obecnie z blisko 200 tys. pojazdów kursujących po Europie. Polskie firmy są konkurencyjne, bo oferują najlepszy stosunek jakości do ceny usługi oraz są elastyczne. Aby utrzymać swoją pozycję w najbliższych latach, muszą jednak stawić czoła kilku wyzwaniom. Pierwszym jest dynamicznie rozwijający się sektor e-commerce, a drugim – wdrożenie innowacji technologicznych.
12.07.2016

Viking Line jednym z najlepiej ocenianych przewoźników na Bałtyku

Viking Line spodziewa się bardzo dobrych wyników podczas tegorocznego sezonu. Operator przyznał, że jego oczekiwania są podyktowane m.in. bardzo wysokimi oceanami, jakie otrzymuje podczas badań opinii konsumenckiej.
06.07.2016

Koreański przewoźnik chce dołączyć do aliansu 2M

Maersk Line i MSC rozpoczęli negocjacje z Hyundai Merchant Marine (HMM). Dwaj najwięksi armatorzy kontenerowców chcą, aby południowokoreański przewoźnik dołączył do ich aliansu 2M.
23.06.2016

Zadłużony litewski przewoźnik przedłużył czarter na dwa tankowce

Litewski armator, Lithuanian Shipping Company (LSC), uratował dwie jednostki przed sprzedażą. Bliski bankructwa zakład zdobył na ten cel pożyczkę od Crédit Agricole Corporate and Investment Bank.
22.06.2016

Najstarszy na świecie przewoźnik szykuje się do dużych inwestycji

Firma Isle of Man Steam Packet szykuje się do wielkiej inwestycji. Przewoźnik zamierza zainwestować ok. 170 milionów funtów w rozwój floty oraz infrastruktury.
02.06.2016

Niskie ceny paliwa zmniejszyły zainteresowanie LNG wśród przewoźników

Niskie ceny paliwa spadły do poziomu podważającego sens wykorzystania skroplonego gazu ziemnego w postaci czystszego źródła energii do zasilania statków. Według ekspertów minie jeszcze kilka lat, zanim LNG odniesie poważne postępy w na rynku paliw morskich.
19.04.2016

Tajwański przewoźnik zdetronizował Mearska

Tajwański przewoźnik Wan Hai najbardziej rentownym przewoźnikiem na świecie. Maersk dopiero drugi - firma analityczna Alphaliner przeanalizowała 16 sprawozdań linii żeglugowych.
13.04.2016

Wyniki finansowe za 2015 rok przewoźnika Rederi AB Gotland

Rederi AB Gotland opublikował wyniki finansowe za 2015 rok.
22.03.2016

RHA wspiera konieczność zmiany systemu karania przewoźników

Home Office odpowiedzialny za sprawy imigracyjne w rządzie jej Królewskiej Mości, ma pochylić się nad problemem kar przyznawanym przewoźnikom. Nielegalny przewóz imigrantów z kontynentu do Wielkiej Brytanii wciąż pozostaje problemem. Wobec apelacji wniesionej przez dwóch przewoźników – rumuńskiego i holenderskiego – Home Office odpowiedzialny za sprawy imigracyjne w rządzie jej Królewskiej Mości, ma pochylić się nad problemem kar przyznawanym przewoźnikom.
18.03.2016

Hamburg Sud z tytułem Przewoźnika Roku 2015

9 grudnia jeden z największych koncernów logistycznych – DHL, wybrał Oceanicznego Przewoźnika Roku 2015. Tytuł ten odebrał niemiecki armator Hamburg Sud, jeden z dziesięciu największych przewoźników morskich na świecie.
21.12.2015

Dobre wyniki greckich przewoźników promowych

Dwóch greckich przewoźników promowych - Anek Lines oraz Minoan Lines - zaprezentowało wyniki finansowe za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku. Firmy są zadowolone z osiągniętych rezultatów.
19.11.2015

Raport: Czy istnieje światełko w tunelu dla przewoźników kontenerowych?

Z miesiąca na miesiąc wzrasta presja wywierana przez niskie stawki frachtowe na armatorów kontenerowców. O tym jak rozwinie się dalej sytuacja na konferencji Maritime Cyprus 2015 (13-16 września) w Limassolu mówił Peter Sand, główny analityk Bałtyckiej i Międzynarodowej Rady Morskiej (BIMCO).
18.09.2015

Co dla przewoźników kontenerowych oznacza otwarcie irańskiego rynku?

W dobie gwałtownego spadku ruchu w transporcie kontenerowym, każdy nowy rynek jest na wagę złota. Obecnie promykiem nadziei dla przewoźników jest zdjęcie sankcji z Iranu, które powinno ułatwić przejście armatorom przez obecny kryzys – twierdzi agencja Drewry.
07.09.2015

Chwila oddechu dla przewoźników kontenerowych

W poprzednim tygodniu stawka za przewóz kontenera z azjatyckich portów do Europy Północnej (w tym DCT Gdańsk) wzrosły o 26 proc., do 591 dolarów za TEU (kontener 20-stopowy). Jeszcze większy skok zanotowały stawki na trasie Azja-Morze Śródziemne, bo aż o 55 proc. do 697 dolarów za TEU. W obu przypadkach stawki wciąż są dalekie od poziomu rentowności (ok. 900-1000 dolarów).
31.08.2015

Ubezpieczyciel wprowadzony w błąd przez przewoźnika ma prawo do odszkodowania

Duński Sąd Morski i Handlowy (Maritime and Commercial High Court) rozstrzygnął w styczniu 2015 r. spór pomiędzy ubezpieczycielem a przewoźnikiem dotyczący wprowadzenia ubezpieczyciela w błąd co do sposobu przewozu towaru w transporcie morskim.
30.08.2015

Viking Line poinformował o wynikach za pierwsze półrocze. Przewoźnik poprawił swoją sytuację

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2015 r. wartość skonsolidowanej sprzedaży wyniosła 239 milionów euro. To nieco mniej niż w ubiegłym roku, kiedy przez ten sam okres wpływy te wyniosły 241 milionów euro. Firmie udało się natomiast zmniejszyć stratę operacyjną, która w ubiegłym roku wyniosła 12,5 miliona euro. W tym roku jest to 7,6 miliona euro straty. Zysk po opodatkowaniu wyniósł -5,7 miliona euro (w ubiegłym roku -14,2 miliona euro).
24.08.2015

Nowy prom dla holenderskiego przewoźnika. Nowoczesna i ekologiczna jednostka CNG

W ubiegłym tygodniu, w czwartek, w hiszpańskiej stoczni LaNaval odbyło się wodowanie supernowoczesnej jednostki dla holenderskiego przewoźnika – firmy Royal TESO. Zapowiadana jest ona jako jedna z najbardziej ekologicznych na świecie.
06.08.2015

Litewski przewoźnik towarów masowych na progu bankructwa

Litewskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji złożyło wniosek o upadłość armatora Lithuanian Shipping Company (LSC). Urząd, które posiada 56,6 proc. udziałów litewskiego przewoźnika, zdecydowało się na taki krok z powodu ogromnego zadłużenia przedsiębiorstwa.
24.07.2015

Większość przewoźników przestrzega dyrektywy siarkowej

Od wprowadzenia dyrektywy siarkowej w północnej Europie i Ameryce Północnej minęło już sześć miesięcy. Duński Urząd Morski komentuje, że patrzy na ten okres z poczuciem ulgi i satysfakcji.
02.07.2015

Marynarze przewoźnika promowego oskarżeni o przemyt broni i narkotyków

Ośmiu marynarzy pracujących dla francuskiego operatora promowego SNCM (Société Nationale Corse Méditerranée) w przyszłym miesiącu stanie przed sądem w Marsylii, aby odpowiedzieć na zarzuty prowadzenia przemytu broni i handlu narkotykami.
20.05.2015

Trudna sytuacja nie zniechęca Finnlines. Przewoźnik wzmacnia swoją ofertę

Fiński przewoźnik promowy, firma Finnlines, ogłosiła, że od czerwca \'15 zwiększy liczbę kursów pomiędzy Finlandią a Szwecją.
04.05.2015

Mols-Linien modyfikuje prognozę na rok 2015. Rewelacyjny wynik duńskiego przewoźnika

Mols-Linien znów zaskakuje. Armator zapowiedział, że rezultat, jaki uda mu się osiągnąć w tym roku, będzie prawdopodobnie znacznie lepszy, niż zakładano wcześniej. Prognozę zmieniono po analizie wyników za pierwszy kwartał br.
24.04.2015

Zawilgocenie ładunku a odpowiedzialność przewoźnika

5 marca angielski High Court of Justice orzekł wyrokiem w sprawie Volcafe i inni przeciwko CSAV. Rozstrzygnięcie sądu, być może nieco kontrowersyjne dla niektórych, ma niebagatelny wpływ na spory dotyczące szkód na ładunku przewożonym w kontenerach, powstałych wskutek jego zawilgocenia.
15.04.2015

Miał być dumą tunezyjskiego przewoźnika. Na razie sprawia same problemy

Od 2012 r., kiedy nowo wybudowany prom Tanit wszedł do floty tunezyjskiego przewoźnika – firmy Compagnie Tunisienne de Navigation (znany też jako CTN, COTUNAV bądź Tunisia Ferries) – armator ma nieustanne problemy z jednostką. Niedawno pojawiły się kolejne kłopoty.
25.02.2015

Dyrektywa siarkowa jeszcze nie uderzyła przewoźników po kieszeni

Według Drewry Maritime Research wejście w życie dyrektywy siarkowej mającej na celu zapobieganie zanieczyszczaniu morza przez statki nie przyniosła jeszcze strat przewoźnikom.
16.02.2015

Scandlines stanie się przewoźnikiem niskokosztowym? To możliwe

Sprawa budowy tunelu pod cieśniną Belt Fehmarn, który zapewni połączenie pomiędzy dwiema wyspami, należącymi do Danii i Niemiec, wciąż wzbudza liczne dyskusje.
04.02.2015

Nowe przepisy mają kosztować przewoźników 10 mld euro

Armatorzy morscy, żeby sprostać wymaganiom dyrektywy siarkowej, która weszła w życie 1 stycznia 2015 roku, najczęściej używają paliwa o niskiej zawartości siarki, instalują płuczki spalin, napęd LNG lub budują nowe jednostki. Według raportu przedstawionego Komisji Europejskiej przebudowa istniejących jednostek (płuczki spalin, LNG) lub budowa nowych, ma kosztować przewoźników morskich w ciągu najbliższych kilku lat nawet 10 miliardów euro.
21.01.2015

Konsolidacja rynku ostatnią deską ratunku na przetrwanie dla niektórych przewoźników?

Rynkowi eksperci zwracają uwagę, że w związku ze zmianami, które weszły w życie 1 stycznia 2015 r. - a przypomnijmy, że od tego dnia mają zastosowanie przepisy dyrektywy niskosiarkowej - można zaobserwować wiele interesujących posunięć ze strony działających w branży graczy. W zgodnej opinii specjalistów, działania te doprowadzą do konsolidacji rynku przewozów promowych.
15.01.2015

PKP CARGO kupuje za ponad 445 mln zł spółkę AWT, jednego z największych prywatnych przewoźników w Europie

PKP CARGO podpisało 30 grudnia umowę nabycia 80 proc. udziałów w spółce Advanced World Transport, drugim co do wielkości kolejowym przewoźniku towarowym w Czechach, działającym w rejonie Europy Środkowej i Południowej. Wartość transakcji wynosi 103,2 mln euro (445 mln zł). Przejęcie zostanie sfinalizowane po uzyskaniu zgód organów antymonopolowych w Polsce, Czechach, Niemczech i Słowacji.
07.01.2015

DFDS Seaways potwierdza status czołowego przewoźnika promowego na świecie

DFDS Seaways znów triumfuje. Podczas gali rozdania nagród World Travel Awards, która odbyła się przed kilkoma dniami na wyspie Anguilla na Morzu Karaibskim, firma została uznana za czołowego przewoźnika promowego na świecie.
12.12.2014

Cienka, czerwona linia między spedytorem a przewoźnikiem umownym

Inne są obowiązki i wynikające z tego zasady odpowiedzialności każdego z wymienionych w tytule uczestników obrotu transportowego. To co w teorii wydaje się jednak proste, w praktyce prowadzi częstokroć do sporów znajdujących swój finał w sądzie.
06.10.2014

Dyrektywa siarkowa: Przygotowania przewoźnika Color Line

Color Line zdecydował się na scrubbers (płuczki), co oznacza zainwestowanie prawie 40,7 mln dolarów.
30.07.2014

Eurotunel zmniejszy o 50 proc. opłaty dla kolejowych przewoźników cargo

Komisja Europejska „z zadowoleniem przyjmuje” ogłoszenie przez spółkę Eurotunnel zmniejszenie nawet o połowę poziomu opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej dla operatorów towarowych.
30.04.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.