• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ekspert: Warunki prowadzenia działalności powinny być jednakowe dla przewoźników

pc

03.04.2019 04:38 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ekspert: Warunki prowadzenia działalności powinny być jednakowe dla przewoźników

Partnerzy portalu

Ekspert: Warunki prowadzenia działalności powinny być jednakowe dla przewoźników - GospodarkaMorska.pl

Warunki prowadzenia działalności powinny być jednakowe dla wszystkich przewoźników - powiedział dyrektor generalny Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego Andrzej Bogdanowicz odnosząc się do przyjętego przez rząd projektu noweli ustawy o transporcie drogowym.

Przyjęty na wtorkowym posiedzeniu rządu projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym przewiduje m.in. możliwość stosowania aplikacji mobilnej jako alternatywy wobec stosowanego obecnie taksometru i kasy fiskalnej. Nowe regulacje będą sprzyjać uczciwej konkurencji wśród przewoźników. Przygotowana w resorcie infrastruktury nowelizacja ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw wprowadzi m.in. definicję pośrednika przy przewozie osób samochodem osobowym oraz przewozie osób taksówką.

Jak czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu, w projekcie noweli zdefiniowano „pośrednictwo przy przewozie osób” jako działalność gospodarczą polegającą na przekazywaniu zleceń przewozu z wykorzystaniem domen internetowych, aplikacji mobilnych, programów komputerowych oraz systemów teleinformatycznych lub innych środków przekazu informacji. Dodano, że ma to dotyczyć "przewozu osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą lub przewozu taksówką".

Bogdanowicz w rozmowie z PAP powiedział, że zaproponowane przepisy powinny sprzyjać uczciwej konkurencji wśród przewoźników.

"Zasadnym jest, żeby warunki prowadzenia działalności w każdym rodzaju transportu były jednakowe dla wszystkich uczestników rynku, bo na tym tylko zyskują klienci" - wskazał.

W uzasadnieniu do projektu przypomniano, że działalność podmiotów świadczących usługi dotyczące pośrednictwa przy przewozie osób uregulowano m.in. w Hiszpanii, Danii, Austrii i Czechach.

W przyjętym projekcie nowelizacji zdefiniowano „pośrednictwo przy przewozie osób” jako działalność gospodarczą polegającą na przekazywaniu zleceń przewozu z wykorzystaniem domen internetowych, aplikacji mobilnych, programów komputerowych oraz systemów teleinformatycznych lub innych środków przekazu informacji. Dodano, że ma to dotyczyć "przewozu osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą lub przewozu taksówką".

Nowe przepisy przewidują, że przy składaniu wniosku o udzielenie licencji na wykonywanie transportu drogowego dotyczącego pośrednictwa przy przewozie osób – przedsiębiorca będzie musiał dołączyć informację o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) albo przedstawić numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

W myśl przyjętego projektu, przedsiębiorca ubiegający się o licencję na samochód osobowy i pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą nie będzie musiał wykazywać zabezpieczenia finansowego w wysokości 9000 euro na pierwszy pojazd oraz 5000 euro na każdy kolejny. Rozwiązanie to - zdaniem autorów nowych rozwiązań - znacznie ułatwi dostęp do rynku przedsiębiorcom zainteresowanym rozpoczęciem działalności przewozowej.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.
 

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.