• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

MŚ: W tym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów może przyjąć Politykę Surowcową Państwa

pc

03.04.2019 04:40 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska MŚ: W tym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów może przyjąć Politykę Surowcową Państwa

Partnerzy portalu

MŚ: W tym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów może przyjąć Politykę Surowcową Państwa - GospodarkaMorska.pl

Na czwartkowym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów planowana jest dyskusja nad Polityką Surowcową Państwa - poinformował we wtorek wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek. Wyraził nadzieję, że Komitet przyjmie wówczas ten dokument.


"W najbliższy czwartek (...) planowana jest dyskusja i mam nadzieję przyjęcie Polityki Surowcowej Państwa" - powiedział wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji środowiska.

Orion Jędrysek dodał, że "jest szansa", iż dokument zostanie przyjęty przez rząd "w terminie", czyli w tym półroczu. Przypomniał, że na opracowanie tego dokumentu w połowie 2016 roku wyznaczono trzy lata. Jesienią 2017 roku strategia trafiła do szerokich konsultacji społecznych.

Przedstawiciel resortu środowiska podkreślił, że strategia ma obniżyć ryzyka w podaży surowców na potrzeby państwa, ale i na cele gospodarcze. Zdaniem resortu Polityka Surowcowa Państwa ma wywrzeć wpływ na rozwój technologii, stworzyć ułatwienia gospodarcze i podatkowe dla przedsiębiorców, zwiększyć świadomość społeczną w zakresie gospodarki surowcami, pozwolić na pozyskiwanie surowców poza granicami kraju czy wykorzystanie energii geotermalnej.

Realizacja polityki surowcowej ma służyć racjonalnemu gospodarowaniu zasobami kopalin i surowców pochodzących ze źródeł wtórnych, a także wyznaczaniu kierunków badań i inwestycji geologiczno-górniczych, zgodnie z obecnym stanem wiedzy i etapem rozwoju. Efektem realizacji PSP mają być m.in.: wzrost bezpieczeństwa surowcowego, rozwój gospodarczy zapewniający konkurencyjność gospodarki, rozwój społeczny i naukowo-techniczny, stopniowe wdrażanie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (poprzez minimalizację ilości odpadów i maksymalizację odzysku surowców), większy wpływ na kształtowanie i wdrażanie polityk międzynarodowych.

Na strategię składać się mają programy wykonawcze, które mają "reagować" na potrzeby i możliwości rynku.

Wiceminister dodał, że nie da się realizować polityki surowcowej kraju bez agencji wykonawczej, dlatego konieczne jest powołanie takiej instytucji. Zwrócił uwagę, że podobne rozwiązania stosuje się w wielu państwach.

Chodzi o stworzenie Polskiej Agencji Geologicznej, która miałaby być wydzielona z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. We wtorek projekt ustawy w tej sprawie przyjął rząd.

"Kompleksowe rozwiązanie przewiduje przyjęcie Polityki Surowcowej Państwa, powołanie Polskiej Agencji Geologicznej. Po tym pójdzie zmiana związana z administracją geologiczną i dopiero wtedy możemy jeszcze nadal upraszczać Prawo górnicze i geologiczne" - dodał Orion Jędrysek.

Wiceminister przypomniał, że ubiegłoroczna nowelizacja Prawa górniczego i geologicznego wprowadziła nowy rodzaj przetargu - tzw. przetarg inwestorski, w formie open door, który ma ułatwić poszukiwanie oraz wydobycie węglowodorów - ropy i gazu w Polsce. Rozwiązanie to pozwala na przeprowadzenie postępowania przetargowego, na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.