• <
gryfia_70lat

Chwila oddechu dla przewoźników kontenerowych

31.08.2015 10:32 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Chwila oddechu dla przewoźników kontenerowych

Partnerzy portalu

Chwila oddechu dla przewoźników kontenerowych - GospodarkaMorska.pl

W poprzednim tygodniu stawka za przewóz kontenera z azjatyckich portów do Europy Północnej (w tym DCT Gdańsk) wzrosły o 26 proc., do 591 dolarów za TEU (kontener 20-stopowy). Jeszcze większy skok zanotowały stawki na trasie Azja-Morze Śródziemne, bo aż o 55 proc. do 697 dolarów za TEU. W obu przypadkach stawki wciąż są dalekie od poziomu rentowności (ok. 900-1000 dolarów).

Dane bazują na indeksie Shanghai Containerised Freight Index (SCFI), która bada stawki frachtu między innymi z portów chińskich w kierunku do Antwerpii, Felixstowe, Le Havre, Hamburga i polskiego DCT Gdańsk.

Obecny cel, jaki mają przed sobą armatorzy, to osiągnięcie cen na poziomie 900-1000 dolarów za TEU. W tym momencie, według ekspertów z banku Goldman Sachs, przestaliby bowiem odnosić straty i wyszliby na zero. - W przypadku mniejszych kontenerowców jest to kwota bliższa tysiącowi dolarów, w przypadku wielkich statków bliższa 900 dol. – czytamy w ich raporcie.

By osiągnąć taki pułap, armatorzy już szykują podwyżki na rynku spotowym (umów krótkoterminowych). Największy przewoźnik kontenerowy – Maersk Line – zapowiedział podwyżkę o tysiąc dolarów od 1 września. Inni armatorzy pewnie podążą śladem Duńczyków.

Tak słabe zarobki pokazują, że armatorzy wciąż nie poradzili sobie z nadpodażą jednostek. Armatorzy kontenerowców starają się jednak zaklinać rzeczywistość i wciąż kontraktują duże jednostki. Zamówienie na kontenerowce UCLV (Ultra Large Container Vessels) o ładowności ponad 18 tys. TEU złożyli: Maersk, MOL, OOCL i CMA CGM, czyli najwięksi gracze na rynku.

Skutkiem tego jest zadłużenie branży na 80 mld dolarów. - W tej sytuacji wiele firm stoi na rozdrożu. Albo zarobią krocie na rozwoju floty albo będą musieli szukać pomocy banków, by spłacić swoje długi – pisali w zeszłym tygodniu w swoim raporcie analitycy z agencji Drewry. Według ekspertów Goldman Sachs obecny kwartał będzie zdecydowanie najgorszy dla armatorów w tym roku. W dalszych kwartałach stawki powinny się powoli podnosić, by w 2016 roku w końcu osiągnąć pułap 1000 dolarów za TEU.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.