• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Punktualność przewoźników ze spadkiem w marcu

25.04.2018 16:02 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Punktualność przewoźników ze spadkiem w marcu - GospodarkaMorska.pl

Za siedmiu z dwunastu głównych szlaków handlowych doszło w marcu do spadku punktualności armatorów kontenerowych. Największy spadek zanotowano na szlaku Europa – Bliski Wschód, gdzie punktualność spadła z 68 proc. w lutym do 44,4 proc. w marcu.

Z drugiej strony największy wzrost punktualności zanotowano na szlaku Północna Ameryka – Oceania: z 77,7 proc. w lutym, do 90,9 proc. w marcu.

Wśród armatorów najwyższym stopniem punktualności mogli pochwalić się: MCC, Wan Hai, Safmarine, ANL i CMA CGM, z wynikami kolejno: 89,2, 69,2, 68,9, 65,9 i 65,3 proc.

Żaden z armatorów nie poprawił swojego wyniku z 2016 roku. Najmniejsze spadki zanotował Evergreen (4,2 proc.) i HMM (5,3 proc.). Na drugim końcu skali znaleźli się armatorzy MOL, PIL i Yang Ming ze spadkiem kolejno: 12,2, 11,5 i 10,4 proc.

Z kolei na szlaku Azja – Północna Europa i Azja – Morze Śródziemne spadek wyniósł kolejno 5 i 9,9 proc. Ogółem niezawodność kontenerowców na tych trasach wyniosła 75,4 proc. i 72,6 proc. Najlepiej na tych szlakach spisywał się armator Evergreen z wynikiem 81,2 proc., wyprzedzając Cosco z wynikiem 80,5 proc.

Mniejsza punktualność jednostek oznacza przeważnie mniejsze zarobki – ostrzegają eksperci z SeaIntel.

- Armatorzy, których kontenerowce punktualniej zawijają do portów, osiągają lepsze wyniki finansowe – wynika z raportu agencji.

SeaIntel badał, czy relatywna punktualność jest powiązana z wzrostem zysku. Korelacja została zbadana przez ostatnie 14 kwartałów u czołowych armatorów. Analitcy stwierdzili, ze takie powiązanie istnieje z 94,3 procentowym prawdopodobieństwem.

Oznacza to, że im punktualniejszy jest armator od swoich konkurentów, tym większe od nich notuje zyski. Badanie nie ujawniło jednak dokładnej przyczyny tej korelacji.

- Jednym z powodów może być fakt, że bardziej punktualni mają więcej lojalnych klientów. Inny powód to mniejsze koszta operacyjne u tych armatorów. Oczywiście korelacja może być też odwrotna – to lepsze zarobki armatorów mogą powodować większa punktualność – powiedział Alan Murphy, prezes SeaIntel.

Dziękujemy za wysłane grafiki.