• <

Wynik wyszukiwania - "minister transportu" - Wiadomości

EKG: infrastruktura transportowa dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa

– Najważniejsze jest to abyśmy wzmacniali polskie porty infrastrukturalnie. Mają bowiem kluczowe znaczenie dla przewozu ładunków, również w kontekście odbudowy Ukrainy. Wojna się kiedyś skończy – podkreśliła Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
11.05.2024

Czy Gdańsk stanie się centrum energetycznym?

- Najważniejsze jest to abyśmy wzmacniali polskie porty infrastrukturalnie. Mają bowiem kluczowe znaczenie dla przewozu ładunków, również w kontekście odbudowy Ukrainy. Wojna się kiedyś skończy – podkreśliła Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W ocenie ekspertów budowa efektywnej infrastruktury transportowej w Europie Centralnej wymaga współpracy międzynarodowej oraz zaangażowania środków publicznych i prywatnych zapewniając nie tylko rozwój gospodarczy, ale również bezpi
09.05.2024

Iran będzie korzystał z portów morskich na Kubie

Iran będzie korzystał z portów morskich Kuby; celem jest rozwój infrastruktury na wyspie i pogłębienie współpracy z państwami Morza Karaibskiego - podały w środę media w obu krajach. Relacje Iranu i Kuby zacieśniły się w ostatnich miesiącach.
01.05.2024

Dwa największe na świecie promy wodorowe powstaną w Norwegii

Torghatten Nord wybrał norweską firmę Myklebust Verft do budowy dwóch promów wodorowych, które będą przewozić do 120 samochodów na najdłuższej norweskiej trasie promowej między miejscowościami Bodø a Lofotami. Promy będą największymi na świecie statkami napędzanymi wodorem produkowanym w zakładzie mieszczącym się we wspomnianym Bodø.
19.04.2024

Morska ekologia na funty. 1,5 miliona funtów na zielone połączenia do i z portów Wielkiej Brytanii

Rząd brytyjski rozpoczyna procedurę przetargową na kwotę 1,5 miliona funtów, aby wypełnić zobowiązania dotyczące zerowej wartości netto, stworzyć miejsca pracy i rozwijać gospodarkę – ogłosił Minister Transportu Wielkiej Brytanii na początku kwietnia br.
12.04.2024

Niemcy pracują nad „Narodową strategią portową”

W marcu niemiecki rząd podjął prace nad wdrożeniem „Narodowej strategii portowej”. Ma ona uwzględniać kwestie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, ale także pomóc w rozwoju konkurencyjności niemieckich portów. Co ważne, w dokumencie ujęte zostały także potrzeby portów śródlądowych.
09.04.2024

Niemiecki rząd przyjął narodową strategię dla portów

Głównym punktem przyjętej strategii jest wzmocnienie krajowych portów przez rząd federalny – powiedział w środę w Berlinie minister transportu Volker Wissing (FDP). Niemieckie porty powinny być dobrze przygotowane na przyszłość – podkreślił minister.
20.03.2024

Porty morskie to silne węzły sieci TEN-T gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne. Porty polskie na kursie

W grudniu Parlament i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie rewizji rozporządzenia dotyczącego transeuropejskich korytarzy transportowych TEN-T. Nowe rozporządzenie zmienia wcześniejsze rozporządzenie z 2013 r. Najważniejsze instytucje UE podkreślają, że porty odgrywają istotną rolę jako ważne węzły europejskiej sieci transportowej.
19.01.2024

Łotwa chce ponownie zablokować tranzyt białoruskich i rosyjskich zbóż

Łotwa zamierza domagać się wpisania importu i tranzytu rosyjskiego i białoruskiego zboża przez kraje UE na unijną listę sankcji.
04.01.2024

Australia planuje nowy terminal kontenerowy

Na południe od portu kontenerowego Fremantle w Australii, w miejscowości Kwinana, ma powstać nowy terminal kontenerowy. Preferowaną lokalizację wskazał rząd Australii Zachodniej.
09.12.2023

Pociągi z Pragi nad Bałtyk będą od 2024 r. kursowały częściej i szybciej

W 2024 r. Czechy zyskają nowe, szybsze połączenie kolejowe z wybrzeżem Morza Bałtyckiego - pisze w środę dziennik Mlada Fronta DNES (MFD). Pociągi z Pragi cztery razy dziennie pojadą bezpośrednio do Gdańska i Gdyni. Podróż ma być o trzy godziny szybsza niż z przesiadkami.
08.11.2023

Port w Rydze przyjął pierwszy, próbny transport kolejowy z ukraińską żywnością

Port w Rydze przyjął pierwszy, próbny transport kolejowy z ukraińską żywnością - pisze we wtorek Interfax-Ukraina. W porcie rozładowano prawie 1,5 tys. ton rzepaku, przywiezionych na Łotwę w 54 kontenerach.
17.10.2023

Współpraca transportowa Polski i Arabii Saudyjskiej

28 sierpnia 2023 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem transportu i usług logistycznych Arabii Saudyjskiej Salehem Al-Jasserem. Wizyta ministra ds. transportu Arabii Saudyjskiej w Warszawie jest m.in. wynikiem ustaleń premiera Mateusza Morawieckiego z księciem koronnym Królestwa Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem, które odbyło się 7 marca 2023 r. w Rijadzie.
28.08.2023

Unia Europejska przyjęła nowe przepisy o dekarbonizacji sektora morskiego

Większa ilość odnawialnych i niskoemisyjnych paliw pozwoli unijnemu sektorowi morskiemu zmniejszyć ślad węglowy – ma to zapewnić przyjęte przez Unię Europejską rozporządzenie o tzw. inicjatywie FuelEU Maritime.
26.07.2023

Litwa proponuje Komisji Europejskiej eksport ukraińskiego zboża przez porty bałtyckie

Ministrowie spraw zagranicznych, transportu i rolnictwa Litwy przekazali Komisji Europejskiej propozycję wzmocnienia szlaku transportowego między Ukrainą, a krajami bałtyckimi w celu zapewnienia alternatywnych tras eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów.
24.07.2023

Rząd Turcji podnosi opłatę za transfer przez Bosfor okrętów, co ma zwiększyć napływ obcych walut

Władze w Ankarze podnoszą opłatę za transfer przez Bosfor okrętów komercyjnych. Chcą w ten sposób zwiększyć napływ walut zagranicznych, poinformował turecki minister transportu i infrastruktury Abdulkadir Uraloglu, cytowany w poniedziałek przez agencję BIA.
13.06.2023

MI: O przyszłości europejskiego transportu w Bukareszcie

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wziął udział w konferencji pt. Lepsze połączenia dzięki instrumentowi „Łącząc Europę-CEF”.
16.05.2023

Polska i Rumunia podpisały deklarację ws. wzmocnienia współpracy w zakresie infrastruktury

O przyszłości europejskiego transportu w Bukareszcie rozmawiano podczas konferencji pt. Lepsze połączenia dzięki instrumentowi „Łącząc Europę-CEF”. Ministrowie transportu Polski i Rumunii podpisali również wspólną deklarację o wzmocnieniu współpracy w zakresie infrastruktury transportu kolejowego i drogowego.
16.05.2023

Policja ewakuowała port naftowy Donges zablokowany przez strajkujących związkowców

Funkcjonariusze odblokowali terminal naftowy Donges w departamencie Loara Atlantycka, który od tygodnia był okupowany przez związkowców strajkujących przeciwko reformie emerytalnej.
21.03.2023

Czechy zrezygnowały z budowy kanału Dunaj-Odra-Łaba

Rząd Czech w środę podjął decyzje o rezygnacji z ochrony terenów wzdłuż planowanej od lat inwestycji kanału Dunaj-Odra-Łaba. Tym samym tereny mogą być wykorzystywane w innych projektach inwestycyjnych, o co apelowały samorządy, a idea wybudowania kanału definitywnie została pogrzebana.
08.02.2023

Unia Europejska chce stateczniejszych rorowców

Rada Europy i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie zmiany obowiązujących przepisów dotyczących wymogów stateczności dla statków pasażerskich typu ro-ro. Aktualizacja dyrektywy ma zapewnić bezpieczeństwo tych statków w Unii Europejskiej, zgodnie z nowymi międzynarodowymi standardami w tym zakresie.
07.12.2022

RPA chce własnych linii żeglugowych

Republika Południowej Afryki ogłosiła plany stworzenia państwowych linii żeglugowych. South African Shipping company (SASCO) ma wystartować już w 2023 roku.
04.11.2022

Niemcy. Nowa podnośnia statków w Niederfinow otwarta po 14 latach budowy

Nowa podnośnia statków w Niederfinow (Brandenburgia) na kanale Odra-Hawela została we wtorek uroczyście otwarta po 14 latach budowy; kosztowała 520 mln euro. Jest ważna dla utrzymania połączenia wodnego między Berlinem a Szczecinem.
04.10.2022

Niemcy. Po 14 latach budowy rusza nowa podnośnia statków w Niederfinow

Kosztuje około 500 milionów euro i ma ogromne rozmiary - nowa podnośnia statków w Niederfinow zaczyna działać po około 14 latach budowy. Oficjalna inauguracja ma się odbyć 4 października - pisze dziennik "Berliner Kurier". Nowa podnośnia jest niezbędna do utrzymania połączenia wodnego między Berlinem a portem w Szczecinie.
19.09.2022

Minister Adamczyk o sieci transportowej TEN-T: ten korytarz to silnik rozwoju gospodarczego

Ten korytarz to silnik rozwoju gospodarczego naszych regionów - ocenił w poniedziałek na Słowacji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, odnosząc się do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Dodał, że to ważny korytarz z punktu widzenia strategicznego naszej części Europy.
12.09.2022

Litwa i Tajwan mogą wymienić się doświadczeniami przy budowie morskich farm wiatrowych

Zwiększenie przepływu ładunków między portami w Kłajpedzie i na Tajwanie, a także zacieśnienie współpracy między nimi, były jednym z głównych tematów ubiegłotygodniowej wizyty przedstawicieli litewskiego ministerstwa transportu i komunikacji oraz przemysłu w Tajwanie. Litwini chcą również wymieniać doświadczenia z Tajwanem przy budowie morskich farm wiatrowych.
23.08.2022

Singapur i Rotterdam utworzą "najdłuższy na świecie" zielony cyfrowy korytarz żeglugowy

Władze dwóch największych portów na świecie - w Singapurze i Rotterdamie, nawiązały współpracę w celu uruchomienia - według nich najdłuższego na świecie zielonego cyfrowego korytarza dla żeglugi.
15.08.2022

Niski stan wody na Renie powoduje problemy z ruchem towarowym

Niski poziom wody na Renie budzi duże obawy operatorów żeglugi śródlądowej. Sytuacja znacznie utrudnia transport np. węgla i podnosi koszty frachtu, ponieważ towary muszą być rozdzielone na większą liczbę statków o mniejszej ładowności - informuje w środę „Tagesschau”.
10.08.2022

Powstanie korytarz do portów bałtyckich dla towarów z Ukrainy?

Podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza oraz Forum Gospodarczego, które odbyło się w Lublinie w dniach 6-7 czerwca, dyskutowano o rozwoju korytarzy transportowych w nowym kontekście geopolitycznym. Pojawiła się opcja rozszerzenia korytarza o terytorium Ukrainy. Polska i Bułgaria nawiążą współpracę na rzecz rozwoju Europejskich Korytarzy Transportowych „Bałtyk – Morze Czarne/Egejskie” i „Bałkany Zachodnie”.
20.06.2022

Rumuni remontują kolej, by port w Gałaczu przyjął ukraińskie towary

Zgodnie z informacjami, jakie przekazaliśmy w kwietniu, Rumunia ruszyła z modernizacją linii kolejowej w porcie Gałacz nad Dunajem, co ma ułatwić transport ukraińskich towarów.
14.05.2022

Porty Hamburg i Kłajpeda wzmacniają współpracę

Niemiecki port w Hamburgu i litewski port w Kłajpedzie podpisały porozumienie o współpracy m.in. w ramach wymiany danych.
10.05.2022

80 tys. ton zbóż dotarło z Ukrainy do rumuńskiego portu

80 tys. ton ukraińskich zbóż dotarło z Ukrainy do rumuńskiego portu w Konstancy. Zarząd portu potwierdza, że w najbliższym czasie spodziewa się kolejnych dostaw.
26.04.2022

Spotkanie wiceministrów ds. transportu Polski i Czech. Są plany na rozwój żeglugi śródlądowej

Kolejowe korytarze humanitarne dla uchodźców z Ukrainy, budowa kolei dużej prędkości (KDP) oraz rozwój żeglugi śródlądowej były głównymi tematami rozmów wiceministrów infrastruktury Polski, Andrzeja Bittela, Marcina Horały i Marka Gróbarczyka z wiceministrami transportu Czech, Janem Sechterem i Václavem Bernardem. Spotkanie w Warszawie odbyło się 30 marca 2022 r.
31.03.2022

Pierwszy rosyjski superjacht zatrzymany na wodach brytyjskich

Pierwszy rosyjski superjacht został zatrzymany na wodach Wielkiej Brytanii w ramach sankcji nałożonych przez jej rząd na Rosję - poinformowało we wtorek brytyjskie ministerstwo transportu.
29.03.2022

Kraje bałtyckie i Polska wzywają UE do wprowadzenia zakazu rosyjskich przewozów drogowych

Ministrowie transportu państw bałtyckich i Polski wezwali we wtorek UE do wprowadzenia zakazu transportu drogowego towarów z i do Rosji oraz Białorusi, a także zakazu wstępu statkom rosyjskim i białoruskim do portów w całej UE - poinformował litewski minister transportu Marius Skuodis.
22.03.2022

Litwa chce zamknąć swoje porty dla rosyjskich statków

Litewski rząd ma podjąć w środę decyzję w sprawie wprowadzenia zakazu zawijania rosyjskich statków do litewskich portów w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę - poinformował Reuters, powołując się na agencję informacyjną krajów bałtyckich BNS.
02.03.2022

Kraje Unii Europejskiej konsultują zamknięcie wszystkich portów dla rosyjskich statków

W Unii Europejskiej trwają konsultacje na temat zamknięcia portów morskich dla rosyjskich statków - poinformował w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na antenie Programu I Polskiego Radia.
02.03.2022

Amerykański pilot odmawia wejścia na pokład rosyjskich statków

Jak relacjonuje portal gCaptain starszy pilot jednego z głównych amerykańskich portów poinformował dzisiaj władze, że odmawia wejścia na pokład jakichkolwiek statków pod banderą Rosji, które wpływają do portu. Dzieje się to w tym samym dniu, w którym brytyjski minister transportu wezwał wszystkie brytyjskie porty do odmowy dostępu do rosyjskich „statków pływających pod banderą, zarejestrowanych, będących w posiadaniu, kontrolowanych, czarterowanych lub eksploatowanych”.
01.03.2022

Kanada blokuje porty i wody terytorialne dla rosyjskich statków

Rosyjskie statki nie będą mogły wpływać na kanadyjskie wody terytorialne oraz zawijać do kanadyjskich portów – poinformował we wtorek minister transportu Kanady Omar Alghabra. Zakaz wejdzie w życie w tym tygodniu. „Rosja musi być pociągnięta do odpowiedzialności za swoją inwazję na Ukrainę. Dziś podejmujemy decyzje w sprawie zamknięcia akwenów i portów kanadyjskich dla statków należących do rosyjskich podmiotów lub zarejestrowanych w Rosji. Nadal będziemy działać na rzecz wsparcia Ukrainy” - napisał Alghabra na Twitterze.
01.03.2022

Brytyjskie porty już zamknięte dla statków mających związki z Rosją

Wszystkie brytyjskie porty są już oficjalnie zamknięte dla wszystkich statków mających jakikolwiek związek z Rosją - ogłosił we wtorek minister transportu Wielkiej Brytanii Grant Shapps.
01.03.2022

Rosyjskie statki nie wpłyną do brytyjskich portów

Brytyjski minister transportu Grant Shapps poinstruował w poniedziałek władze portów w kraju, by nie wpuszczały żadnych statków pływających pod rosyjską banderą, zarejestrowanych w Rosji, będących własnością lub kontrolowanych przez Rosjan.
28.02.2022

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
30.11.2021

Izrael otwiera nowy port obsługiwany przez Chińczyków

Izrael otworzył nowy port żeglugowy u wybrzeża Morza Śródziemnego, który przyniesie bardzo potrzebną konkurencję sektorowi nękanemu opóźnieniami i wzmocni pozycję kraju jako regionalnego centrum handlowego.
03.09.2021

Żegluga morska jednym z tematów polsko-chińskich rozmów o współpracy w obszarze transportu

Współpraca w zakresie transportu kolejowego, morskiego i lotniczego była tematem wideorozmowy przeprowadzonej 15 lipca 2021 r. przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem transportu Chińskiej Republiki Ludowej Li Xiaopengiem.
15.07.2021

Spotkanie ministrów transportu V4 zakończone - w planach udrożnienie żeglugi na Odrze

Zakończyło się dwudniowe spotkanie ministrów ds. transportu państw Grupy Wyszehradzkiej. Odbyło się ono w Krakowie. Ministrowie odnieśli się do najważniejszych wspólnych wyzwań w obszarze infrastruktury i transportu.
18.06.2021

St. Lawrence Seaway otworzył w poniedziałek swój 63 sezon żeglugowy

Masowiec Canada Steamship Lines MV Baie St. Paul jest pierwszym statkiem, który w tym roku przepłynął przez śluzę St. Lambert, rozpoczynając tym samym oficjalnie w poniedziałek, żeglugę na kluczowej, dwunarodowej drodze wodnej łączącej Wielkie Jeziora z Oceanem Atlantyckim.
23.03.2021

Polski kapitan w walce z meksykańskim wymiarem sprawiedliwości

Polski kapitan, Andrzej Lasota już od ponad półtorej roku przebywa w meksykańskim więzieniu. Jest oskarżany o wwiezienie na terytorium Meksyku znacznej ilości narkotyków. Grozi mu 10 lat więzienia.
13.03.2021

Koszmar linii wycieczkowych trwa. Kanada przedłuża zakaz dla wycieczkowców do 2022 roku

Przez kolejny rok wycieczkowce otrzymają zakaz wstępu na kanadyjskie wody w celu powstrzymania pandemii COVID-19.
10.02.2021

W. Brytania: już ponad 8000 ciężarówek przejechało do Francji, czeka 1600

Media m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii zauważyły udział polskich żołnierzy i lekarzy w pomocy przy testach kierowców ciężarówek czekających w Anglii na przeprawę przez kanał La Manche, oraz pomoc udzielaną kierowcom m.in. przez brytyjską Polonię.
27.12.2020

Brytyjski rząd: jest porozumienie z Francją w sprawie ruchu przez La Manche

Wielka Brytania osiągnęła porozumienie z Francją w sprawie przywrócenia ruchu przez kanał La Manche - poinformował we wtorek późnym popołudniem brytyjski minister transportu Grant Shapps.
22.12.2020

Pracownicy stoczni Gryfia z wypowiedzeniami: „W dobie koronawirusa wyrzucono nas na bruk”

Ponad 200 pracowników stoczni "Gryfia" otrzymało w ubiegłym tygodniu wypowiedzenia. Jak komentuje na łamach TVN24 Aneta Stawicka z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Stoczni: "Potraktowano nas niegodnie, haniebnie. W dobie koronawirusa wyrzucono nas na bruk".
02.12.2020

Zasadność budowy mostu między Szkocją a Irlandią Północną poddana ocenie

Wykonalność i opłacalność budowy mostu lub tunelu między Szkocją a Irlandią Północną zostanie zbadana w ramach rozpoczętego w sobotę na zlecenie brytyjskiego rządu przeglądu połączeń transportowych w całym kraju.
03.10.2020

Coraz większe zainteresowanie Inicjatywą Trójmorza

W ambasadzie RP w Pradze przy współpracy dyplomacji USA oraz Instytutu na rzecz Polityki i Społeczności, odbyła się debata nt. Inicjatywy Trójmorza. Wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński zapowiedział, że wkrótce zapadnie decyzja o finansowaniu projektów infrastrukturalnych.
24.09.2020

Polsko-czeskie rozmowy o transgranicznym projekcie Dunaj-Odra-Łaba

Przedstawiciele polsko-czeskiej delegacji wizytowali zbiornik Racibórz Dolny. Spotkanie odbyło się w ramach międzynarodowych rozmów związanych z możliwością rozwoju transportu wodnego drogą wodną Dunaj-Odra-Łaba.
18.09.2020

Tajlandia ma w planach korytarz transportowy omijający Cieśninę Malakka

Władze Tajlandii planują budowę trasy, która miałaby stać się konkurencją dla jednego z najważniejszych szlaków handlowych świata. Na nowy korytarz lądowy mają się składać porty, autostrada oraz linia kolejowa.
01.09.2020

Ropa w USA drożeje

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną. To będzie już 3. z kolei tydzień wzrostu notowań tego surowca - na razie o 1,5 proc. Pandemia na świecie nie ustępuje, a na rynkach pojawiają się obawy o możliwy spadek popytu i nadwyżkę ropy na giełdach paliw.
21.08.2020

RPA zakazuje wstępu wycieczkowcom do swoich portów

Minister transportu Republiki Południowej Afryki, Fikile Mbalul, wprowadził dziś zakaz wstępu dla statków wycieczkowych w związku z wybuchem pandemii koronawirusa.
19.03.2020

Otwarto trasę kolejową z litewskiej rafinerii w Możejkach na Łotwę

Pierwszy transport produktów z rafinerii PKN Orlen w Możejkach na Litwie wyruszył w sobotę na Łotwę odbudowanym torem w kierunku Renge na Łotwie. Nowy szlak ma skrócić trasę dostaw paliw z rafinerii na północ - do Łotwy i Estonii.
15.02.2020

Czesi deklarują przyspieszenie budowy autostrady do granicy z Polską

Po rozmowach z wicepremierem, ministrem transportu Karlem Havliczkiem w Pradze minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział w czwartek, że strona czeska deklaruje przyspieszenie inwestycji na autostradzie D11 mającej połączyć się na granicy z Polską z drogą S3.
07.02.2020

Port w Baku stanie się ważnym kanałem transportowym w relacji Europa-Azja

Protokół ustaleń podpisany w Federalnym Ministerstwie Transportu, Innowacji i Technologii Austrii ma na celu „wzmocnienie i rozszerzenie” ruchu towarowego z Europy do Azji Środkowej i Chin poprzez międzynarodowy szlak transportowy przez Morze Kaspijskie - czytamy w ogłoszeniu opublikowanym 26 listopada.
28.11.2019

Otwarto płatną autostradę między Moskwą i Petersburgiem. Czas przejazdu wyniesie 6,5 godziny

W Rosji w środę otwarto oficjalnie płatną autostradę Moskwa-Petersburg (M11); czas przejazdu między obiema metropoliami wyniesie ok. 6,5 godziny; budowa trwała od 2010 roku i wówczas wywołała protesty w związku z wyrębem drzew w podmoskiewskich Chimkach.
27.11.2019

MSC podpisało ważną umowę z katarskim operatorem portowym

Mediterranean Shipping Company (MSC) oraz Mwani Qatar podpisały umowę w sprawie usług transportu kontenerowego. Uczyni to z katarskiego Hamad Port regionalny hub transshipmentu.
18.11.2019

W Singapurze odsłonięto pamiątkowy dzwon „Dar Młodzieży”

W dniach 27-30 października minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk odbył wizytę do Singapuru, gdzie wraz z ministrem transportu Singapuru Khaw Boon Wan wziął udział w uroczystości odsłonięcia pamiątkowego dzwonu z żaglowca „Dar Młodzieży”. Dzwon został podarowany przez Polskę w rocznicę pobytu żaglowca w Singapurze z okazji Rejsu Niepodległości.
31.10.2019

Ambasada RP w Singapurze: dzwon Daru Młodzieży darem w 50. rocznicę stosunków dyplomatycznych

29 października minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz minister transportu Singapuru, minister koordynujący ds. infrastruktury Khaw Boon Wan dokonają uroczystego odsłonięcia pamiątkowego dzwonu z żaglowca "Dar Młodzieży", podarowanego przez Polskę w rocznicę pobytu żaglowca w Singapurze w trakcie Rejsu Niepodległości.
23.10.2019

Przewoźnicy promowi będą wspierać Wielką Brytanię po brexicie. Znani armatorzy z kontraktami

Zgodnie z zapowiedziami brytyjski rząd zawarł porozumienia z firmami transportowymi, które zagwarantują ciągłość dostaw po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wśród przedsiębiorstw, które mają zapewnić stabilność w tym zakresie, znaleźli się przewoźnicy promowi.
16.10.2019

Polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe w Bukareszcie

Polsko rumuńskie konsultacje międzyrządowe odbyły się 18 września. Podstolik transportowy ze strony MGMiŻŚ reprezentował podsekretarz stanu Grzegorz Witkowski, ministerstwo infrastruktury reprezentował minister Andrzej Adamczyk zaś rumuńskie ministerstwo transportu, minister transportu Rumunii Alexandru Razvan Cuc oraz sekretarz stanu ministerstwa transportu Rumunii Marius Humelnicu.
24.09.2019

Dodatkowe pieniądze na działalność portów po brexicie

Nadchodzący brexit w dużym stopniu może dotknąć branżę transportową oraz porty. Wiedzą o tym władze Wielkiej Brytanii; wiedzą też o tym przedsiębiorcy. Urzędujący premier Wielkiej Brytanii zapowiedział wyasygnowanie dodatkowych pieniędzy na działalność portów po brexicie. Ma to zminimalizować przewidywany chaos.
05.09.2019

Adamczyk w Krynicy: Mamy już wytyczony ruszt komunikacyjny Trójmorza, teraz realizacja

Praktycznie mamy już wytyczone szlaki, które utworzą ruszt komunikacyjny Trójmorza, przed nami realizacja - mówił w środę w Krynicy-Zdroju minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wezwał, by zaplanowane połączenia drogowe i kolejowe uzupełnić połączeniami energetycznymi.
04.09.2019

Współpraca Polski i Czech ws. żeglugi śródlądowej

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk i czeski minister transportu Vladimir Kremlik podpisali deklarację w sprawie włączenia Odrzańskiej Drogi Wodnej do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Do podpisania dokumentu doszło w Warszawie 28 sierpnia 2019 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podczas polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych.
30.08.2019

Koniec dużych wycieczkowców pływających po Wenecji? Włoski rząd rozważa wprowadzenie zakazu

Duże wycieczkowce mogą niedługo otrzymać zakaz zawijania do centrum Wenecji. Taki plan zaproponował Danilo Toninelli, włoski minister transportu. Chce on od września przekierowywać większe statki z dala od kanału Guidecca, jednego z największych w tym włoskim mieście.
12.08.2019

Europejski transport – bezpieczny, zrównoważony, inkluzywny. Realny plan czy mrzonka?

To już tradycja, że podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy (w tym roku w dniach 3-5 września) poruszane są najważniejsze tematy związane z infrastrukturą, transportem i szlakami komunikacyjnymi.
06.08.2019

Prezydent Tajwanu: Zakaz dla turystów z Chin to błąd strategiczny

Wprowadzony przez władze ChRL zakaz wydawania indywidualnych pozwoleń na podróż na Tajwan dla mieszkańców Chin kontynentalnych to "poważny błąd strategiczny"; Pekin używa turystów jako "narzędzi politycznych" - oceniła w czwartek prezydent wyspy Caj Ing-wen.
02.08.2019

Minister Adamczyk zabiega w Brukseli o korzystne rozwiązania dla przewoźników

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zabiegał w środę w Brukseli w PE o korzystne rozwiązania dla przewoźników w transporcie drogowym. Propozycje nowych przepisów, które uderzają w ten sektor w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej, są w trakcie procedowania.
24.07.2019

Iran poinformował, że jego tankowiec po naprawie opuścił port w Dżuddzie

Iran poinformował w niedzielę, że jego tankowiec Happiness 1 został wypuszczony w sobotę z portu w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej, gdzie przebywał od końca kwietnia z powodu awarii na Morzu Czarnym u wybrzeży saudyjskich.
21.07.2019

Maersk przetestuje platformę cyfrową TradeLens w Rosji

Maersk zawarł porozumienie z rosyjskim Ministerstwem Transportu, w myśl którego TradeLens - cyfrowa platforma typu blockchain - zadebiutuje w Rosji.
12.06.2019

Kraje V4 chcą budować kolej wysokich prędkości

Reprezentujący kraje Grupy Wyszehradzkiej ministrowie transportu bądź ich przedstawiciele podpisali we wtorek w Bratysławie deklarację o połączeniu Polski, Czech, Słowacji i Węgier koleją wysokich prędkości.
21.05.2019

Katar rozpoczął drugą fazę budowy Portu Hamad

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ruszyła druga faza budowy katarskiego Portu Hamad - potwierdził H E Jassim bin Saif Al Sulaiti, katarski minister transportu i komunikacji.
22.04.2019

Plaża na Stogach. Biuro Rozwoju Gdańska opracowało zmiany w Studium. W czwartek dyskusja

W czwartek, 11 kwietnia, w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska odbędzie się dyskusja publiczna nad projektem zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska, dotycząca fragmentu plaży i lasu na Stogach. Sprawdźcie, jakie zmiany w zapisach opracowało BRG.
09.04.2019

Finlandia: Kontrowersje wokół „szwedzkich planów” minister transportu

Fińska minister transportu Anne Berner po zakończeniu kadencji liberalnego rządu premiera Sipili zasiądzie we władzach drugiego największego banku Szwecji. Informacja o nominacji pojawiła się w trakcie pełnienia funkcji przez Berner. Wywołało to kontrowersje.
23.02.2019

Katar rozpoczyna drugą fazę budowy Portu Hamad

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, już niedługo ruszy druga faza budowy katarskiego Portu Hamad - potwierdził H E Jassim bin Saif Al Sulaiti, katarski minister transportu i komunikacji.
13.02.2019

Fin poprowadzi projekt budowy trasy kolejowej Rail Baltica

Timo Riihimäki, dotychczas związany ze spółką budującą trakcje kolejowe w Finlandii, został powołany na stanowisko prezesa RB Rail AS, wspólnego przedsięwzięcia Litwy, Łotwy i Estonii, koordynującego budowę linii kolejowej Rail Baltica łączącej Tallinn z Polską, a dalej z Warszawą i pośrednio z Helsinkami.
13.02.2019

Karczewski: Będziemy dalej pracować na rzecz przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej. VII Konwent Morski (foto, wideo)

Będziemy dalej pracować na rzecz przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej, po to, żeby rozwijał się Gdańsk i Polska – zadeklarował w sobotę w Gdańsku w trakcie VII Konwentu Morskiego marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
09.02.2019

W PE w czwartek głosowanie i protest ws. przepisów dotyczących przewoźników drogowych

W czwartek przed PE w Brukseli przewoźnicy drogowi z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polacy, zaprotestują przeciwko projektowanym przepisom dotyczącym tej branży. Obawiają się, że regulacje uderzą w ich firmy. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w komisji transportu PE.
09.01.2019

Rozpoczęło się pogłębianie brytyjskiego portu Ramsgate. Ma być wyjściem awaryjnym w przypadku niepodpisania umowy postbrexitowej

3 stycznia rozpoczęły się prace pogłębiarskie w małym brytyjskim porcie, który miałby służyć jako wyjście awaryjne w przypadku braku umowy postbrexitowej. Po kilku dniach nieustannej krytyki brytyjski rząd ma w końcu chwile wytchnienia.
05.01.2019

Podsumowanie wizyty ministra Marka Gróbarczyka w Chińskiej Republice Ludowej

W czasie pięciodniowej wizyty w ChRL minister Marek Gróbarczyk spotkał się z ministrem ds. Zasobów Wodnych QU Dongyuiem, wiceministrem Rolnictwa i Obszarów Wiejskich E Jinpingiem oraz przedstawicielami ministerstwa Transportu Chin, ministrem Li Xiaopengiem i wiceministrem He Jianzhongiem.
06.12.2018

Finlandia: Rząd chce przyspieszyć budowę linii kolejowej Rail Baltica

Finlandia zamierza dołączyć do wspólnego przedsięwzięcia krajów bałtyckich koordynującego budowę trasy kolejowej Rail Baltica, łączącej Warszawę z Tallinem i pośrednio z Helsinkami – poinformowało w piątek fińskie ministerstwo transportu i łączności.
01.12.2018

Promy na Bornholm: Minister Transportu Danii krytykuje Molslinjen

Duński Minister Transportu, Ole Birk Olesen publicznie skrytykował firmę Molslinjen/Bornholmslinjen. Chodzi o brak profesjonalizmu w obsłudze połączenia Rønne-Ystad.
28.11.2018

Minister Gróbarczyk wziął udział w polsko-czeskich międzyrządowych konsultacjach w Pradze

15 listopada w czeskiej Pradze odbyły się polsko-czeskie międzyrządowe konsultacje, w których udział wziął Minister Marek Gróbarczyk. Konsultacje odbyły się pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego oraz Premiera Republiki Czeskiej Andreja Babisza. Partnerem merytorycznym po stronie czeskiej był Minister Transportu Czech, Dan Ťok.
16.11.2018

Katar rozpocznie drugą fazę budowy Portu Hamad na początku 2019 roku

Druga faza budowy katarskiego Portu Hamad ma rozpocząć na samym początku przyszłego roku – zapowiedział H E Jassim bin Saif Al Sulaiti, katarski minister transportu i komunikacji.
11.11.2018

Rozpoczęła się budowa nowego mostu w Danii

W Danii rozpoczęła się budowa nowego mostu drogowo-kolejowego w mieście Storstrøm, łączącego duńskie wyspy Zelandia i Falster.
23.10.2018

W środę otwarcie najdłuższego na świecie mostu nad wodą. Ma 55 km (wideo)

Mierzy w sumie 55 km, a do jego wykonania przez 9 lat zużyto 420 tys. ton stali. Wystarczyłoby to do wybudowania 60 Wież Eiffla. Mowa o połączeniu autostradowym między Hongkongiem a Makau i Zhuhaiem na południu Chin. To najdłuższy na świecie most nad wodą. W środę przeprawa zostanie otwarta dla ruchu.
22.10.2018

Czechy/Ministerstwo transportu: Kanał Dunaj-Odra-Łaba ma sens ekonomiczny

Budowa kanału Dunaj-Odra-Łaba, której koszty mogą wynieść nawet 22,5 miliarda euro, ma sens ekonomiczny - wynika z opublikowanej w piątek ekspertyzy czeskiego ministerstwa transportu. Ostateczną decyzję o inwestycji podejmie rząd.
20.10.2018

Słowacja: Deklaracja Grupy Wyszehradzkiej o budowie kolei dużych prędkości

Ministrowie odpowiedzialni za sprawy transportowe w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech podpisali w poniedziałek w Szczyrbskim Jeziorze wspólną deklarację o budowie kolei dużych prędkości. Zapowiedziano stworzenie grupy roboczej przygotowującej studium wykonalności projektu.
01.10.2018

Tanzania: Już co najmniej 207 ofiar śmiertelnych po wypadku promu

Do co najmniej 207 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych czwartkowej katastrofy promu pasażerskiego na Jeziorze Wiktorii w Tanzanii - poinformował w sobotę państwowy nadawca TBC po wydobyciu kolejnych ciał z wraku. Akcja poszukiwawczo-ratunkowa jest kontynuowana.
22.09.2018

Włochy/Minister transportu: O przyszłości UE rozstrzygnie kwestia migracji

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla niemieckiej agencji dpa włoski minister infrastruktury i transportu Danilo Toninelli wyraził opinię, że kwestia migracji rozstrzygnie o przyszłości Unii Europejskiej.
07.09.2018

W Krynicy o połączeniach komunikacyjnych w Europie środkowowschodniej

Budowa Via Carpatia, Rail Baltica i Via Baltica to projekty, które powinny być realizowane w Europie środkowowschodniej, aby się rozwijała – uważają ministrowie m.in. z Polski, Słowacji, Węgier i Czech, którzy uczestniczyli w środowym panelu na XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy.
05.09.2018

Kolejne opóźnienia przy budowie nowych promów dla CalMac Ferries

Nie widać końca trudności związanych z budową nowych jednostek dla Szkocji. Promy, które miały wejść do eksploatacji w tym roku, jeszcze długo nie trafią do operatora.
17.08.2018

KE: Pięć krajów zgodziło się przyjąć migrantów ze statku Aquarius

Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia i Luksemburg zgodziły się przyjąć 141 migrantów z "Aquariusa", statku organizacji pozarządowej SOS Meditarranee - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. Na zacumowanie statku w swoim porcie zgodę wyraziła Malta.
14.08.2018

PKN Orlen i Litewskie Koleje rozszerzają współpracę, odbudowa torów do Renge do końca '19

PKN Orlen i Koleje Litewskie podpisały we wtorek porozumienie o rozszerzeniu współpracy. Równocześnie ruszyła odbudowa torów z rafinerii Orlenu w Możejkach do łotewskiego Renge. Orlen zapowiedział budowę w Możejkach nowej instalacji petrochemicznej.
14.08.2018

Francja/Media: Los Aquariusa dowodzi słabości porozumień UE o migracji

„Nowa tułaczka +Aquariusa+ już ukazuje ograniczenia porozumienia, jakie udało się osiągnąć UE w czerwcu” – piszą francuskie media, komentując sprawę statku organizacji SOS Mediterranee ze 141 migrantami na pokładzie, którego nie chciał przyjąć żaden port.
14.08.2018

Włochy proszą Londyn o wzięcie odpowiedzialności za statek z migrantami

Rząd Włoch apeluje do Wielkiej Brytanii, by wzięła na siebie odpowiedzialność za statek organizacji pozarządowych z ponad 140 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Jednostki Aquarius pod banderą Gibraltaru władze Włoch nie wpuszczają do swoich portów.
13.08.2018

Singapur ma ambicję być największym hubem transportowym na świecie

Singapur przedstawił nowy plan transformacji przemysłu transportu morskiego (ITM), którego celem jest zwiększenie wartości dodanej branży o 3,4 mld dolarów do 2025 r.
19.07.2018

Barwinek: Polsko-słowackie umowy ws. połączenia S19 z R4 i budowy mostu

Umowy o połączeniu polskiej drogi ekspresowej S19 ze słowacką R4 oraz budowie mostu granicznego między obu krajami podpisali w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i minister transportu i budownictwa Słowacji Arpad Erseka.
16.07.2018

Spotkanie Anny Moskwy z Ambasadorem RP w ChRL

Anna Moskwa, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, 9 lipca odbyła spotkanie z Wojciechem Zajączkowskim, ambasadorem RP Chińskiej Republiki Ludowej. Przedmiotem rozmowy były dotychczasowe działania i plany resortu związane zarówno ze współpracą bilateralną z Chinami, jak i współpracą w ramach formatu „16+1” (Europa Środkowo-Wschodnia + Chiny).
09.07.2018

Adamczyk: Białoruś i Ukraina zainteresowane powstaniem Via Carpatii

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział we wtorek w Jasionce k. Rzeszowa, że powstaniem Via Carpatia zainteresowane są Białoruś i Ukraina. Adamczyk uczestniczył w panelu "Via Carpatia - szlak wspólnych interesów" podczas Forum Regionów Trójmorza.
04.07.2018

Polska i Białoruś podpisały umowę o utrzymaniu mostów granicznych

Minister infrastruktury RP Andrzej Adamczyk i białoruski minister transportu i komunikacji Anatol Siwak podpisali w Brześciu umowę o utrzymaniu drogowych obiektów mostowych na granicy Polski i Białorusi.
28.06.2018

Hiszpania: 700 migrantów uratowanych na morzu, czterech utonęło

Hiszpańskie służby ratownicze poinformowały, że u wybrzeży południowej Hiszpanii, w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej i na Morzu Alborańskim między Hiszpanią i Marokiemi uratowały w piątek ok. 700 migrantów i wyłowiły z wody cztery ciała.
16.06.2018

Wiceminister transportu RPA: postęp wyzwaniem dla gospodarki morskiej

Postęp technologiczny jest wspólnym wyzwaniem dla gospodarki morskiej na całym świecie – powiedziała PAP wiceminister transportu RPA Sindisiwe Chikunga, która jest gościem na Światowych Dniach Morza w Szczecinie.
14.06.2018

Singapur wprowadza nowy plan strategiczny, by stać się największym hubem transportowym na świecie

Singapur przedstawił nowy plan transformacji przemysłu transportu morskiego (ITM), którego celem jest zwiększenie wartości dodanej branży o 3,4 mld dolarów do 2025 r.
28.05.2018

PKP S.A.: Jesteśmy na drodze do stworzenia bardzo dobrego systemu transportowego

Mirosław Antonowicz, członek Zarządu PKP S.A. wziął udział w panelu "Transport, infrastruktura, cargo w Europie i w Polsce", który odbył się w ramach drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Obok niego głos zabrali również prof. Halina Brdulak z Katedry Zarządzania Międzynarodowego Instytutu Zarządzania i marketingu SGH, Rokas Masiulis, minister transportu i komunikacji Litwy, Daniel Ryczek, dyrektor dywizji kolejowej OT Logistics SA , Paweł Wojda dyrektor, Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrz
16.05.2018

Podkarpackie: Podpisano umowę na wykonanie Koncepcji Programowej Via Carpatia

Ponad 8,4 mln zł kosztować będzie wykonanie Koncepcji Programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym dla 18-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Dukla do granicy państwa w Barwinku. Umowa z wykonawcą, firmą Multiconsult została podpisana we wtorek w Dukli (Podkarpackie).
24.04.2018

Polsko-fińskie spotkanie ministrów ds. transportu

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w piątek spotkał się w Helsinkach z minister transportu i komunikacji Finlandii Anną Berner. Ministrowie rozmawiali o Pakiecie Mobilności, rozwoju międzynarodowego korytarza kolejowego Rail Baltica i szlaku Via Carpatia.
24.04.2018

Żegluga łączy we Wrocławiu. Pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja o żegludze śródlądowej (wideo)

We Wrocławiu w dniach 18-19 kwietnia odbyła się pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja poświęcona tematowi żeglugi śródlądowej. Organizatorami tego wydarzenia było Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz działająca w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych Europejska Komisja Gospodarcza.
20.04.2018

Port chce w przyszłości rozwijać się na Stogach. Mieszkańcy są temu przeciwni

- Mieszkańcy nie wiedzieli, że wyznaczone 10 hektarów to nie jest plaża miejska, a plaża należąca do portu. Tę granicę może zmienić rozporządzeniem jedynie Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – tłumaczy Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska po spotkaniu, 9 kwietnia, z mieszkańcami i radnymi dzielnicy Stogi oraz przedstawicielami portu morskiego i spółki DCT. Dyskutowano o planach zmiany zapisów w przygotowanym projekcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdańska
10.04.2018

O ekologii, żegludze śródlądowej i Światowych Dniach Morza we francuskim ministerstwie transportu

W poniedziałek 26 stycznia Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk wziął udział w konferencji zorganizowanej przez ministerstwo transportu Republiki Francuskiej na temat niskoemisyjnego transportu morskiego. Marek Gróbarczyk w swoim wystąpieniu mówił o polskich praktykach w tym temacie, o żegludze śródlądowej, a także zaprosił wszystkich uczestników na Światowe Dni Morza w Szczecinie.
27.03.2018

Minister Gróbarczyk gościem honorowym konferencji na temat niskoemisyjnego transportu morskiego

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w poniedziałek weźmie udział w konferencji zorganizowanej przez ministerstwo transportu Republiki Francuskiej na temat niskoemisyjnego transportu morskiego. Marek Gróbarczyk wygłosi wystąpienie oraz ponownie zaprosi minister Élisabeth Borne do uczestnictwa w Światowych Dniach Morza w Szczecinie.
24.03.2018

Finlandia: Wybrano wariant budowy kolei arktycznej

Ministerstwo transportu i komunikacji Finlandii poinformowało w piątek, że jedynym rozpatrywanym nadal wariantem trasy planowanej kolei arktycznej będzie połączenie fińskiego miasta Rovaniemi z norweskim portem Kirkenes nad Morzem Barentsa.
10.03.2018

Polska i Francja podjęły współpracę w zakresie żeglugi śródlądowej

Jak informuje MGMiŻŚ, Élisabeth Borne, minister transportu Republiki Francuskiej odwiedziła dziś Warszawę na zaproszenie Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Głównymi tematami rozmów był wodny transport śródlądowy, inwestycje na polskich rzekach, dekarbonizacja transportu morskiego oraz zaproszenie Francji do udziału w Światowych Dniach Morza w Szczecinie.
02.03.2018

Minister Adamczyk rozmawiał w Berlinie ze swoim odpowiednikiem

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk rozmawiał w Berlinie ze swoim odpowiednikiem między innymi na temat polityki transportowej i projektów infrastrukturalnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania - poinformowało ministerstwo infrastruktury w czwartkowym komunikacie.
22.02.2018

Cztery ofiary eksplozji w hinduskiej stoczni Cochin

Przynajmniej cztery osoby zginęły w wyniku wybuchu gazu na statku wiertniczym przechodzącym naprawy w hinduskiej stoczni Cochin Shipyard.
13.02.2018

Finlandia: Rolls-Royce otwiera centrum badawczo-rozwojowe statków autonomicznych

Mimo że większość ludzi kojarzy Rolls-Royce'a przede wszystkim jako producenta samochodów to sporą część działalności koncernu stanowi produkcja silników i urządzeń morskich. W Turku, w Finlandii, powstało właśnie centrum badawczo-rozwojowe, w którym będą opracowywane technologie niezbędne do rozwoju autonomicznego przemysłu transportowego.
25.01.2018

50 lat istnienia ważnej duńskiej organizacji promowej

W wielu krajach na świecie transport promowy stanowi jedną z najważniejszych gałęzi systemu transportowego. Jednym z takich państw jest Dania, gdzie właśnie świętowano ważną rocznicę – szczególnie istotną z punktu widzenia komunikacji promowej.
16.01.2018

Podpisano polsko-słowackie memorandum ws. inwestycji transportowych

Polska i Słowacja deklarują konsekwentną realizację łączących oba kraje inwestycji transportowych. W poniedziałek w Żywcu podpisano memorandum w tej sprawie. Zapowiedziano, że do końca 2022 r. gotowa będzie cała S1 od granicy ze Słowacją do A1 w Pyrzowicach, a na przełomie lat 22/23 też słowacka autostrada D3.
15.01.2018

Singapur wprowadza nowy plan rozwoju, by stać się największym hubem transportowym na świecie

Singapur przedstawił nowy plan transformacji przemysłu transportu morskiego (ITM), którego celem jest zwiększenie wartości dodanej branży o 3,4 mld dolarów do 2025 r.
14.01.2018

Finlandia: Władze zaniepokojone inspekcjami fińskich statków w Rosji

Liczne zatrzymania fińskich frachtowców w rosyjskich portach w Zatoce Fińskiej, do jakich doszło w ostatnich dniach z powodu podniesienia przez Rosjan oceny ryzyka, prowadzą do opóźnień w zamówieniach.
12.01.2018

Malezja zapłaci 70 mln USD za odnalezienie wraku zaginionego samolotu

Rząd Malezji oznajmił w środę, że zapłaci amerykańskiej firmie Ocean Infinity do 70 mln dolarów za odnalezienie w ciągu 3 miesięcy wraku bądź czarnych skrzynek zaginionego nad Oceanem Indyjskim niemal 4 lata temu samolotu malezyjskich linii lotniczych.
11.01.2018

Litwa odbuduje tory na Łotwę, ale odwoła się od grzywny za ich rozebranie

Rząd Litwy zobowiązał państwową spółkę kolejową LG do odwołania się od decyzji Komisji Europejskiej o nałożeniu kary 28 mln euro za demontaż torów na Łotwę, z których korzystał Orlen Lietuva. Przyjął też decyzję o odbudowaniu rozebranych torów.
07.12.2017

Opóźnienia przy budowie nowych promów dla CalMac Ferries

Początkowo wydawało się, że pierwszy z nowych promów dla CalMac Ferries wypłynie na trasę już w przyszłym roku. Tak brzmiały dotychczasowe zapowiedzi. Wiele wskazuje na to, że termin ten nie zostanie dotrzymany.
17.11.2017

Wielkie wycieczkowce nie będą wpływać do Wenecji

Wielkie statki wycieczkowe już niedługo nie będą wpływać do Wenecji i cumować na nabrzeżu przy historycznym centrum miasta - taką decyzję podjęto w środę, po 6 latach dyskusji i polemik, w czasie obrad międzyresortowego komitetu zajmującego się tą sprawą.
08.11.2017

Adamczyk: Serbia i Czarnogóra zainteresowane dołączeniem do Via Carpatii

Serbia i Czarnogóra są zainteresowane możliwością dobudowania dróg, które połączyłyby te kraje z budowaną trasą Via Carpatia - poinformował w środę PAP minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
25.10.2017

Szydło: Chcemy rozwijać współpracę z Chinami w dziedzinie transportu

Transport jest jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin współpracy między Polską, Europą Środkowo-Wschodnią i Chinami, a celem polskiego rządu jest jego rozwój - powiedziała w środę premier Beata Szydło, otwierając II Spotkanie Ministrów Transportu i Forum Biznesu 16+1.
25.10.2017

Wiceminister transportu Chin: Rozwój transportu da korzyści Europie i Chinom

Bardziej efektywna współpraca między Chinami a państwami Europy Środkowo-Wschodniej oraz rozwój paneuropejskiego transportu przyniesie korzyści państwom zaangażowanym w ten projekt - powiedział w środę wiceminister transportu Chin He Jianzhong podczas II Spotkania Ministrów Transportu i Forum Biznesu 16+1.
25.10.2017

Szydło: Celem polskiego rządu jest rozwój transportu

Celem polskiego rządu jest rozwój transportu zarówno drogowego, kolejowego, lotniczego, jak i morskiego i śródlądowego - powiedziała w środę premier Beata Szydło podczas II Spotkania Ministrów Transportu i Forum Biznesu 16+1, czyli Europy Środkowo-Wschodniej i Chin.
25.10.2017

Szydło: Transport jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin współpracy między Polską i Chinami

To właśnie transport jest jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin współpracy między Polską, całą Europą Środkowo-Wschodnią oraz Chinami - powiedziała w środę premier Beata Szydło, otwierając II Spotkanie Ministrów Transportu i Forum Biznesu 16+1.
25.10.2017

KE: 28 mln euro kary dla Litwy za demontaż torów, z których korzystał Orlen

KE nałożyła na litewskie koleje grzywnę ok. 28 mln euro za łamanie przepisów ochrony konkurencji poprzez usunięcie odcinka torów łączącego Litwę z Łotwą. W wyniku ich demontażu Orlen był zmuszony do korzystania z dłuższej drogi, by przewozić ładunki na Łotwę.
02.10.2017

Minister transportu Litwy: Nie godzimy się na karę za rozebranie torów z Możejek

Litwa będzie broniła swojego interesu ws. poniedziałkowej decyzji KE o ukaraniu jej grzywną w wysokości prawie 28 mln euro za rozebranie torów z Możejek do granicy z Łotwą – oznajmił litewski minister transportu Rokas Masiulis.
02.10.2017

Potencjał polskiej gospodarki morskiej przyciąga zagranicznych inwestorów (foto, wideo)

Potencjał polskich stoczni i zakładów produkcyjnych przyciąga zagranicznych inwestorów i wcale nie trzeba ich specjalnie zachęcać – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl podczas pierwszego dnia targów BALTEXPO Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dowodem na to memorandum o współpracy podpisane pomiędzy Portem Gdańsk a Hamad Port, otwartym na początku miesiąca największym portem na Bliskim Wschodzie. Jak podkreślił szef resortu, Polska chce rozwijać współpracę przede wszystkim w zakr
11.09.2017

Gróbarczyk: Morski Fundusz Inwestycyjny - gotowy do końca roku

MGMiŻŚ do końca roku zaproponuje kompletny kształt Morskiego Funduszu Inwestycyjnego – powiedział w Gdańsku minister Marek Gróbarczyk. MFI ma pomóc w pozyskiwaniu funduszy na budowę statków. Zapowiedziano powstanie nowych połączeń morskich między Polską i Katarem.
11.09.2017

Baltexpo 2017: Powrót do żeglugi śródlądowej to największe wyzwanie gospodarki morskiej

Tymi słowami Marek Gróbarczyk, minister gospodarki i żeglugi śródlądowej otworzył kolejną edycję targów Baltexpo 2017. W ceremonii otwarcia udział wziął m.in. J.E. Jassim Saif Ahmed Al-Sulaiti, minister transportu i komunikacji Kataru. Podczas uroczystości podpisano memorandum w sprawie współpracy między Portem Gdańsk a katarskim Portem Hamad.
11.09.2017

Gdańsk: Ponad 280 firm i instytucji weźmie udział w Baltexpo 2017

Ponad 280 firm i instytucji z 19 krajów weźmie udział w Baltexpo 2017, Międzynarodowych Targach Morskich, które w poniedziałek rozpoczną się w Gdańsku. W inauguracji targów uczestniczyć ma m.in. minister gospodarki morskiej, Marek Gróbarczyk.
10.09.2017

Już w poniedziałek BALTEXPO 2017

Już w poniedziałek 11 września w Gdańsku rozpoczynają się dziewiętnaste Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2017. Jest wiele powodów, by je odwiedzić. Targi są otwarte dla zwiedzających w dniach 11-13 września 2017 w godzinach 10.00-17.00.
07.09.2017

Umacniamy relacje z Litwą

Kontynuacja współpracy w ramach projektów Rail Baltica i Via Baltica oraz harmonizacja kwestii socjalnych w transporcie drogowym były głównymi tematami rozmów ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka i ministra transportu i komunikacji Litwy Rokasa Masiulisa. W spotkaniu, które odbyło się 5 września 2017 r., uczestniczyła także wiceminister Justyna Skrzydło.
06.09.2017

Katar z nowym portem. To największy obiekt na Bliskim Wschodzie

Katar Emir Kataru, Sheikh Tamim bin Hamad Al-Thani, zainaugurował we wtorek Hamad Port. Położony 40 km na południe od Doha port, jest największym takim obiektem na Bliskim Wschodzie i jest w stanie przyjąć wszystkie rodzaje statków, wliczając największe kontenerowce.
05.09.2017

BALTEXPO 2017 już za tydzień

Już tylko tydzień dzieli nas od rozpoczęcia dziewiętnastej edycji Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO 2017 w dn. 11-13 września 2017 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku przy ul. Żaglowej 11. Poza wieloma nowatorskimi technologiami prezentowanymi na stoiskach targowych (w tym w specjalnej strefie poświęconej innowacyjności), dla wystawców i zwiedzających przygotowano bogaty program wydarzeń towarzyszących.
04.09.2017

Irak: Odnaleziono ciała 20 marynarzy po sobotnim zatonięciu ich statku

Odnaleziono ciała dwudziestu irackich marynarzy po sobotnim zatonięciu ich statku w wyniku kolizji z inną jednostką w rejonie Zatoki Perskiej - poinformowało w czwartek irackie ministerstwo transportu.
25.08.2017

Czy linie Scandlines zostaną sprzedane?

Według doniesień duńskich mediów, po 10 latach pozostawania właścicielem operatora promowego Scandlines, fundusz inwestycyjny 3i planuje sprzedać swoje udziały.
14.08.2017

Fiński rząd kończy z monopolem państwa na kolei

Fiński rząd zdecydował o otwarciu rynku kolejowych przewozów pasażerskich na konkurencję - poinformowała w środę minister transportu Anne Berner. Od 2020 r. operatorzy będą mogli wejść na fiński rynek i stopniowo zakończy się monopol państwowej spółki VR.
10.08.2017

Polak będzie szefem gazociągów na Ukrainie

Paweł Stańczak, dotychczasowy dyrektor techniczny i członek zarządu PGNiG, pokieruje państwową spółką Ukrtranshaz, która jest operatorem gazociągów i zarządza podziemnymi zbiornikami gazu na Ukrainie.
08.08.2017

Nowy prom dla CalMac Ferries? To coraz bardziej możliwe

Niewykluczone, że CalMac Ferries w niedalekiej przyszłości zyska nowy prom w swojej flocie. Pojawiają się kolejne deklaracje wskazujące na to, że taka inwestycja jest niezbędna.
19.07.2017

Białystok: Litwa popiera budowę trasy Via Carpatia w Polsce

Litwa jest zainteresowana realizacją trasy S19 Via Carpatia we wschodniej Polsce, bo widzi w tym projekcie także swoje interesy, m.in. portu w Kłajpedzie - powiedział w czwartek w Białymstoku wiceminister transportu i komunikacji Litwy Ričardas Degutis.
13.07.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.