• <
urząd_morski_gdynia_2021

Umacniamy relacje z Litwą

pc/MIB

06.09.2017 11:49 Źródło: własne
Umacniamy relacje z Litwą - GospodarkaMorska.pl

Kontynuacja współpracy w ramach projektów Rail Baltica i Via Baltica oraz harmonizacja kwestii socjalnych w transporcie drogowym były głównymi tematami rozmów ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka i ministra transportu i komunikacji Litwy Rokasa Masiulisa.  W spotkaniu, które odbyło się 5 września 2017 r., uczestniczyła także wiceminister Justyna Skrzydło.

Rail Baltica priorytetem w skali UE

Minister Adamczyk podczas spotkania poinformował ministra Masiulisa o etapach modernizacji polskich odcinków Rail Baltica. Ministrowie potwierdzili, że kluczowe jest zapewnienie finansowania tego projektu. Wskazali na przepustowość tej linii, która może i powinna zostać wykorzystana szczególnie przez transport towarowy.

– W drugim kwartale tego roku oddaliśmy do użytku odcinek Warszawa-Sadowne. Z satysfakcją pragnę potwierdzić, że dalsze odcinki do Białegostoku i do Ełku mają już zabezpieczenie finansowe ze źródeł UE. Konsekwentnie realizujemy ten projekt – powiedział Andrzej Adamczyk.

Polski odcinek Rail Baltica to linia E75 na odcinku Warszawa-Białystok-Ełk-Trakiszki-granica państwa z Litwą o długości ok. 340 km, zaś długość całego szlaku między Warszawą a Tallinem wynosi ok. 1 000 km. Jednocześnie szlak Rail Baltica na terenie Polski stanowi część korytarza transportowego Morze Północne-Bałtyk, który poprzez linię kolejową E20 łączy Polskę z Niemcami i państwami Beneluksu.

Współpraca w ramach Via Baltica

Ministrowie rozmawiali także o współpracy w zakresie budowy priorytetowego dla transgranicznej komunikacji szlaku drogowego Via Baltica. Przebieg trasy na terytorium Polski w części zbieżny jest z drogą Via Carpatia, który zapewni połączenie: Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji i Turcji oraz Ukrainy. Ministrowie podkreślili skuteczność koordynacji działań dotyczących budowy S61 Ostrów Mazowiecka-Budzisko po stronie polskiej oraz drogi A5 Kowno-Kalwaria po stronie litewskiej w ramach Via Baltica.  Szef MIB zadeklarował, że Polska zrealizuje całą trasę w standardzie drogi ekspresowej do 2022 r. Dodał, że do 2025 roku powinien zostać oddany do użytku polski odcinek szlaku Via Carpatia od granicy z Litwą do granicy ze Słowacją.

– Wierzymy, że oba państwa w istotny sposób przyczynią się do budowy spójności Transeuropejskiej Sieci Transportowej poprzez realizację szlaków Via Baltica i Via Carpatia – podsumował Adamczyk. Zwrócił także uwagę na duże zainteresowanie tą inicjatywą państw bałkańskich oraz Iranu.

Harmonizacja działań socjalnych w transporcie międzynarodowym szkodliwa dla rynku UE

Kluczowym punktem rozmów były również kwestie socjalne w transporcie międzynarodowym. Ministrowie potwierdzili zbieżność stanowisk Polski i Litwy w kontekście kontynuacji prac grup roboczych Rady TTE.

Podobnie jak podczas rozmów z czeskimi partnerami, Adamczyk podkreślił, że akcentowanie niekorzystnych dla rynku europejskiego możliwych skutków tych regulacji jest niezbędne, a utrzymanie koalicji państw promujących wspólne stanowisko jest niezwykle istotne dla dalszego rozwoju europejskiego obszaru transportowego i konkurencyjności gospodarki UE.

5 września 2017 r. w Warszawie odbyły się także rozmowy premierów Polski, Litwy, Łotwy i ambasadora Estonii. Rozmawiali oni m.in. o kontynuacji współpracy na rzecz realizacji projektów infrastrukturalnych oraz o kwestiach socjalnych w międzynarodowym transporcie drogowym.

–  Opowiadamy się za jak najszerszym wyłączeniem sektora transportu drogowego spod reguł delegowania pracowników ze względu na szczególny charakter operacji transportowych. Nie zgodzimy się na wprowadzenie zasad, które w praktyce oznaczałyby wyeliminowanie ze wspólnego rynku przewoźników państw naszego regionu – powiedziała podczas konferencji prasowej premier Beata Szydło.

Współpraca bilateralna Polski z Litwą odbywa się m.in. w ramach Polsko-Litewskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej oraz Polsko-Litewskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, w której ramach funkcjonuje Podkomisja ds. Transportu.

Ostatnie posiedzenie Komisji odbyło się 2 lutego 2017 r w siedzibie MIB. Stronie polskiej przewodniczyła wiceminister infrastruktury i budownictwa Justyna Skrzydło, a stronie litewskiej wiceminister transportu i komunikacji Ričardas Degutis.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39575,00 $ tona 1,67% 18 paź
 Cynk 3814,00 $ tona 0,53% 18 paź
 Aluminium 3179,00 $ tona 0,54% 18 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.