• <
urząd_morski_gdynia_2021

Podsumowanie wizyty ministra Marka Gróbarczyka w Chińskiej Republice Ludowej

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Podsumowanie wizyty ministra Marka Gróbarczyka w Chińskiej Republice Ludowej
Podsumowanie wizyty ministra Marka Gróbarczyka w Chińskiej Republice Ludowej - GospodarkaMorska.pl

pc/gov.pl

06.12.2018 Źródło: własne

W czasie pięciodniowej wizyty w ChRL minister Marek Gróbarczyk spotkał się z ministrem ds. Zasobów Wodnych QU Dongyuiem, wiceministrem Rolnictwa i Obszarów Wiejskich E Jinpingiem oraz przedstawicielami ministerstwa Transportu Chin, ministrem Li Xiaopengiem i wiceministrem He Jianzhongiem.

26 listopada minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej miał okazję rozmawiać z wiceministrem Rolnictwa i Obszarów Wiejskich ChRL (MARA), QU Dongyu, w którego kompetencjach leżą kwestie rybołówstwa. Na wstępie polski minister przedstawił pokrótce działania polskiego resoru oraz poinformował, iż Polska jest europejskim liderem w dziedzinie przetwórstwa rybnego, wytwarzając wysokiej jakości produkty.

–  Jesteśmy zainteresowani zaproponowaniem chińskim konsumentom polskich produktów – zaznaczył minister Gróbarczyk.

Minister przedstawił też punkty zainteresowania w dziedzinie wzajemnej współpracy. Są to m.in. sprowadzanie surowca rybnego z Chin dla polskich przetwórni oraz działania promujące polskie produkty rybołówstwa na rynku chińskim, w tym udział w specjalistycznych targach na terenie Chin (np. China Fisheries & Seafood Expo w Qingdao).

Polska strona zaproponowała, aby w kolejnym roku zorganizować m.in. specjalistyczne konferencje dla biznesu, naukowców oraz osób zarządzających branżą rybołówstwa, w celu wypracowania możliwości zaangażowania polskich przedsiębiorców z branży przetwórstwa rybnego na rynku chińskim.

Strona polska wyraziła również chęć zaprezentowania się w ramach wspólnego stoiska promującego polską branżę rybołówstwa na międzynarodowych targach w Qingdao – China Fisheries & Seafood Expo.

W odpowiedzi chiński wiceminister wyraził zadowolenie wobec propozycji zaproponowanych przez polską stronę oraz zapewnił, że strona chińska pomoże w organizacji proponowanych wydarzeń. Szczególnie podkreślił znaczenie obecności Polski na targach w Qingdao, jednych z największych na świecie o tej tematyce.

Udział w nich pozwoli polskim przedsiębiorcom na nawiązanie kontaktów nie tylko z chińskimi importerami, ale również międzynarodowymi.
Następnie zasugerował, aby Polska była otwarta wobec ewentualnych inwestycji chińskich w przemyśle przetwórczym w Polsce.
Jako lider w ramach „Formatu 16+1” Polska jest bardzo ważnym partnerem w tej dziedzinie dla strony chińskiej.

Obecnie nasz kraj posiada 26 zakładów rybołówstwa oraz 26 gatunków ryb dopuszczonych do chińskiego rynku.

We wtorek 27 listopada szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się z E Jinpingiem, ministrem ds. Zasobów Wodnych ChRL.
Minister na początku spotkania poinformował, że od stycznia br. MGMiŻŚ posiada nowe kompetencje.

–  Od kiedy w styczniu bieżącego roku moje ministerstwo otrzymało kompetencje w obszarze gospodarki wodnej, Pańskie ministerstwo naturalnie stało się dla nas bardzo ważnym partnerem –  zaznaczył Gróbarczyk.

W związku z nowymi kompetencjami, minister zaproponował modyfikację Memorandum o współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej i podpisanie go ponownie z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Następnie minister zaprosił Ministra E Jingpinga do Polski oraz zaproponował nawiązanie bliższych relacji pomiędzy ministerstwami na poziomie roboczym.

Na koniec przedstawił polskie priorytety w temacie zarządzania wodą.

Strona chińska pozytywnie odniosła się do przedstawionych kwestii zapewniając, że zależy im na dobrej współpracy ze stroną polską.  
Kolejnymi ważnymi partnerami, z którymi spotkał się Minister Gróbarczyk, byli minister transportu Li Xiaopeng oraz jego współpracownik, wiceminister tegoż resortu He Jianzhong.

Spotkanie odbyło się 28 listopada. Minister Gróbarczyk zaproponował stronie chińskiej utworzenie Polsko-Chińskiego Instytutu Badawczego ds. Żeglugi Śródlądowej.

Poinformował również o kandydaturze Polski do Rady IMO i poprosił, aby Chiny poparły Polskę w jej staraniach.

Na koniec minister przedstawił polskie projekty infrastrukturalne, w które mogą zaangażować się przedsiębiorstwa chińskie.

Przedstawiciele strony chińskiej entuzjastycznie odnieśli się do przedstawionych planów i projektów.

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33420,00 $ tona -0,79% 12 maj
 Cynk 2984,00 $ tona -0,67% 12 maj
 Aluminium 2474,00 $ tona -2,94% 12 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.