• <
Nauta_top_1100x200

Gróbarczyk: Morski Fundusz Inwestycyjny - gotowy do końca roku

jk

11.09.2017 13:46 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Gróbarczyk: Morski Fundusz Inwestycyjny - gotowy do końca roku
Gróbarczyk: Morski Fundusz Inwestycyjny - gotowy do końca roku - GospodarkaMorska.pl

MGMiŻŚ do końca roku zaproponuje kompletny kształt Morskiego Funduszu Inwestycyjnego – powiedział w Gdańsku minister Marek Gróbarczyk. MFI ma pomóc w pozyskiwaniu funduszy na budowę statków. Zapowiedziano powstanie nowych połączeń morskich między Polską i Katarem.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk uczestniczył w poniedziałek w Gdańsku w inauguracji 19. Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo 2017. MGMiŻŚ po raz pierwszy jest współorganizatorem wydarzenia.

Podczas briefingu prasowego na terenie targów Baltexpo minister Gróbarczyk powiedział, że „przed nami niezwykle ważna część roku, gdzie chcemy zaproponować kompletny kształt Morskiego Funduszu Inwestycyjnego”. W ocenie szefa resortu, Fundusz „będzie miał niesłychanie ważne znaczenie dla przemysłu stoczniowego, bo będzie on podstawą do wszelkiego kontraktowania, uzyskiwania bezpiecznych, długoterminowych funduszy na rzecz realizacji budowy statków”.

„Dla nas celem jest stuprocentowe odbudowanie gospodarki stoczniowej, przede wszystkim powrót do tego okresu sprzed kryzysu, czyli budowy 500 tysięcy ton stali rocznie” – mówił Gróbarczyk. Zaznaczył, że „rok temu było to tylko 25 tys. ton”.

Wyjaśnił, że jednym z celów tworzenia Morskiego Funduszu Inwestycyjnego jest „pozyskanie jak największej liczby zleceń”. Podczas inauguracji Baltexpo szef resortu zapewniał, że „Morski Fundusz Inwestycyjny daje ogromne możliwości a przede wszystkim buduje stabilną gospodarkę finansową w zakresie inwestycji żeglugowych a przede wszystkim stoczniowych”.

Na początku września podczas Forum Ekonomicznym w Krynicy Gróbarczyk tłumaczył, że "fundusz wprowadziłby odgórnie zasadę pewnych działań akceptowanych przez obie strony i w ciągu miesiąca można by zakontraktować budowę promu, dziś trwa to (procedura) półtora roku". Zarządca komisaryczny w Polskiej Żegludze Morskiej Paweł Brzezicki podkreślił, że morskie fundusze istnieją w wielu krajach, np. Danii i Holandii.

Podczas inauguracji Baltexpo podpisane zostało memorandum o współpracy pomiędzy portem w Gdańsku a największym portem na Bliskim Wschodzie, Hamad Port, otwartym na początku miesiąca.

Minister transportu i komunikacji Kataru Jassim Saif Ahmed Al-Sulaiti poinformował, że w ramach współpracy mogą być otwarte nowe połączenia morskie pomiędzy Polską a Katarem. Powiedział, że współpraca może dotyczyć wielu dziedzin, ale przede wszystkim budowy statków, współpracy portów.

Gróbarczyk przyznał, że Polska chce rozwijać współpracę przede wszystkim w zakresie przemysłu stoczniowego. „Obiecuję sobie po dzisiejszym spotkaniu, że pojawią się kontrakty ze stroną katarską, cały serwis związany ze statkami” – dodał. Poinformował, że rozwijana będzie trwająca już współpraca w zakresie szkolnictwa morskiego. „Na polskich uczelniach morskich będzie się kształciło jeszcze więcej osób z Kataru” – powiedział.

Rozpoczęte w poniedziałek w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amberexpo w Gdańsku 19. Międzynarodowe Targi Morskie Baltexpo 2017 to - jak informuje organizator Zarząd Targów Warszawskich SA - najstarsze i największe w Polsce oraz jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń targowo-konferencyjnych poświęconych gospodarce morskiej. Targi odbywają się w cyklu dwuletnim, nieprzerwanie od 1982 roku. W tym roku bierze w nich udział ponad 280 firm i instytucji z 19 krajów. Potrwają do środy

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39275,00 $ tona 1,10% 25 paź
 Cynk 3510,00 $ tona 0,46% 25 paź
 Aluminium 2916,00 $ tona -0,98% 25 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.