• <

Czesi deklarują przyspieszenie budowy autostrady do granicy z Polską

ew

07.02.2020 08:37 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Czesi deklarują przyspieszenie budowy autostrady do granicy z Polską

Partnerzy portalu

Czesi deklarują przyspieszenie budowy autostrady do granicy z Polską - GospodarkaMorska.pl

Po rozmowach z wicepremierem, ministrem transportu Karlem Havliczkiem w Pradze minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział w czwartek, że strona czeska deklaruje przyspieszenie inwestycji na autostradzie D11 mającej połączyć się na granicy z Polską z drogą S3.

Adamczyk zwrócił uwagę, że droga ekspresowa S3, która łączy zespół portów Szczecin-Świnoujście z południową granicą Polski, ma zostać ukończona w 2023 r. „Mamy pewne obawy, że po stronie czeskiej termin realizacji inwestycji autostradowej może się wydłużyć. Pan wicepremier, minister transportu potwierdził, że strona czeska będzie robić wszystko, żeby przyspieszyć tę inwestycję”.

Według polskiego ministra Czesi są szczególnie zainteresowani polskim rozwiązaniem prawnym, tzw. specustawą drogową, która pozwala na szybką realizację inwestycji drogowych i kolejowych. „Czesi nie mają takiej ustawy i od dawna posługują się procedurami, które kiedyś były stosowane w Polsce, czyli procedurami wywłaszczania. Te procedury, jak wiemy, są często nieskuteczne, trwają całymi latami, strony są niezadowolone” – mówił Adamczyk.

Czeskie media zwracały uwagę, że pesymistyczne przewidywania w kwestii doprowadzeniu D11 do granicy z Polską zakładają zakończenie inwestycji w 2028 r. Po uzyskaniu w grudniu 2019 r. potrzebnych zezwoleń budowlanych, środowiskowych i uzgodnieniach dotyczących własności gruntów, przedstawiciele czeskiego ministerstwa transportu zaczęli mówić o zakończeniu inwestycji w 2025 r.

Podczas spotkania w Pradze ministrowie poruszyli także kwestie projektu kolei dużych prędkości. „Na etapie uzgodnień międzynarodowych jest linia kolejowa zaproponowana przez Węgrów: Budapeszt-Bratysława-Brno-Ostrawa-Katowice-Warszawa. Specjalne zespoły robocze powołane już rok temu, pracują nad tym projektem i dzisiaj potwierdziliśmy w sposób jednoznaczny, że te prace przyniosą efekt w postaci konkretnej inwestycji” – powiedział Adamczyk.

Zwrócił także uwagę, że eksperci nie ograniczają się tylko do kierunku Budapeszt–Warszawa. Szczegółowo omawiany jest także projekt połączenia Pragi z Wrocławiem. „Jest zainteresowanie po stronie czeskiej, jesteśmy z tego zadowoleni” – powiedział Adamczyk.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.