• <

Wynik wyszukiwania - "graniczna" - Wiadomości

Dwóch mężczyzn zginęło podczas przeprawy przez rzekę na granicy z Rumunią

W rzece Cisa przy granicy Ukrainy z Rumunią odnaleziono ciała dwóch mężczyzn, którzy najprawdopodobniej utonęli podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy - poinformowała w niedzielę Państwowa Straż Graniczna Ukrainy.
28.04.2024

Wojsko i ratownicy nadal poszukują płetwonurka GROM-u w Zatoce Gdańskiej

Od środy wojsko prowadzi poszukiwania żołnierza jednostki wojskowej GROM, który zaginął podczas ćwiczeń w Zatoce Gdańskiej. W akcję prowadzoną nad wodą i pod nią zaangażowane są śmigłowce, okręt i sonar - podał w czwartek rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych ppłk Mariusz Łapeta.
25.04.2024

Szczecińscy strażnicy graniczni promowali służbę

W szkołach na terenie Szczecina, Stargardu, Gryfina, Choszczna oraz Myśliborza funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej im. por. rez. kaw. Wacława Piotra Russockiego w Szczecinie kontynuowali w marcu wizyty w ramach działań promocyjnych na terenie woj. zachodniopomorskiego.
02.04.2024

Tajemniczy fetor na fińskim wybrzeżu. Przywiało go z Rosji?

Nieprzyjemny, intensywny zapach niewiadomego pochodzenia dało się poczuć w niedzielę po południu w Helsinkach i okolicznych miejscowościach, na kilkudziesięciokilometrowym odcinku wybrzeża. Według mediów fetor - przypominający opary siarki, palonych opon czy śmieci - mógł zostać przywiany znad Petersburga w Rosji.
31.03.2024

Z Ningbo w świat: chińskie miasto portowe przekształca się w globalne centrum otwierania się na rynki międzynarodowe

Dla wielu osób miasto Ningbo może nie wydawać się aż tak znaną metropolią chińską jak Pekin i Szanghaj, ale może być bliższe codziennemu życiu: chińskie narzędzia, urządzenia do gotowania ryżu, a nawet nowe pojazdy energetyczne z dużym prawdopodobieństwem będą podróżować przez ocean z chińskiego miasta w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach.
29.03.2024

Kradziona naczepa z miętowymi gumami przypłynęła do Świnoujścia i wpadła w ręce pograniczników

Skradzioną w Szwecji naczepę ciągnika siodłowego, wypełnioną 33 paletami gum do żucia, o łącznej wartości prawie 2 milionów złotych, odzyskali 18 marca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu. Pojazd zjechał z promu przybyłego ze Szwecji i został zatrzymany do kontroli.
25.03.2024

Ster na służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Warto próbować swoich sił, tym bardziej, że na jednostkach pływających Straży Granicznej nie ma miejsca na nudę. W dwóch dywizjonach realizujących zadania graniczne na Bałtyku, a także w placówkach SG podległych Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Gdańsku, trwa nabór do służby. Zainteresowaniem kandydatów cieszy się właśnie służba na jednostkach pływających, ale można także wchodzić na jednostkach pływających w skład grup kontrolnych, specjalnie przygotowanych zespołów do kontroli statków na morzu.
20.03.2024

Są chętni do służby w MOSG. Kandydaci uzyskali pozytywną ocenę

13 osób (cztery kobiety i dziewięciu mężczyzn) starających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej przystąpiło 19 marca do drugiego etapu kwalifikacji w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Nowym Porcie. Wszyscy uzyskali pozytywną ocenę. Teraz jeszcze badania lekarskie i… zielona światło na przyjęcie do służby.
20.03.2024

W Baltic Operator odbyło się położenie stępki pod patrolowiec dla fińskiej straży graniczej

W gdańskiej stoczni odbyła się 12 marca ceremonia położenia stępki pod jednostkę patrolową dla Straży Granicznej Finlandii (Rajavartiolaitos). Baltic Operator realizuje dla fińskiej stoczni Meyer Turku zlecenie budowy i częściowego doposażenia kadłubów pod dwa patrolowce typu Turva.
13.03.2024

Lepsza kondycja norweskich stoczni szansą dla polskich przedsiębiorców

Norwegia od wielu lat stanowi bardzo atrakcyjny rynek zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorstw. Po 2004 roku Polacy dość szybko stali się największą mniejszością narodową w kraju fiordów. W 2021 roku liczba Polaków w Norwegii przekroczyła 117 tysięcy.
13.03.2024

Straż Graniczna kazała rybakom opuścić Zalew Wiślany

Funkcjonariusze z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej 9 marca zawrócili do portu dwie łodzie rybackie. Podczas kontroli stwierdzono brak wymagań formalnych dotyczących jednostek i samych załogantów.
12.03.2024

Łódź rybacka zawrócona z zatoki przez Straż Graniczną

Liczne nieprawidłowości stwierdzili na skontrolowanej na Zatoce Gdańskiej łodzi rybackiej z Sopotu funkcjonariusze grupy kontrolnej z jednostki pływającej SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Nakazali szyprowi natychmiastowy powrót do przystani w Sopocie.
25.02.2024

Szczecin. Kapitan statku towarowego miał prawie 6 promili alkoholu w organizmie

5,67 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał 39-letni kapitan statku towarowego obcej bandery, który w środę wieczorem chciał wypłynąć ze szczecińskiego portu do Wielkiej Brytanii – poinformował w czwartek rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Tadeusz Gruchalla.
22.02.2024

MOSG zachęca do służby. Na chętnych czeka 110 miejsc

Ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie i przyszłymi absolwentami Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu spotkali się funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Mundurowi promowali służbę, zachęcając do wstępowania w ich szeregi.
07.02.2024

Król Fryderyk X: Polska i Dania od lat współpracują w kwestiach klimatycznych

Polska i Dania od wielu lat współpracują ze sobą w obszarach związanych z klimatem. W kolejnych dniach chciałbym tę współpracę pogłębić - powiedział w środę król Danii Fryderyk X podczas otwarcia Forum Biznesu.
31.01.2024

Zmiana na stanowisku rzecznika Straży Granicznej. Będzie nim oficer MOSG

W mediach społecznościowych Straż Graniczna poinformowała 26 stycznia, że na stanowisko rzecznika prasowego formacji został powołany mjr SG Andrzej Juźwiak, dotychczasowy rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
27.01.2024

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację do służby

Rozpoczęła się rekrutacja do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej (MOSG). W tym roku do pracy może zostać przyjętych 110 funkcjonariuszy.
20.01.2024

Śmigłowiec MW ratuje wędkarzy uwięzionych na dryfującej krze lodowej

W środę na Zalewie Wiślanym miała miejsce nietypowa sytuacja. Na wodzie dostrzeżono osoby dryfujące na krze lodowej. Byli to czterej wędkarze, którzy nie mogli bezpiecznie wrócić na brzeg. Na pomoc ruszyli strażacy PSP z Braniewa, straż graniczna i marynarka wojenna.
17.01.2024

"WSJ": europejscy śledczy uważają, że polskie władze utrudniały dochodzenie w sprawie sabotażu gazociągów Nord Stream

Europejscy śledczy, prowadzący dochodzenie w sprawie sabotażu gazociągów Nord Stream, uważają, że polskie władze opierały się przed współpracą i odmawiały przekazania kluczowych dowodów w sprawie - informuje w poniedziałek "Wall Street Journal". Cytowani śledczy stwierdzili, że nasuwa to podejrzenia o współudział Polski w operacji. Mieli też wyrazić nadzieję na zmianę podejścia przez nowe władze w Warszawie.
08.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Porzucony tankowiec wylądował na skalistym brzegu Wietnamu

1 grudnia funkcjonariuszy lokalnej straży granicznej na wietnamskiej wyspie Cu Lao Cham spotkała nie lada niespodzianka – morze wyrzuciło na jej skalisty brzeg duży tankowiec bez załogi.
04.12.2023

Konferencja Szefów forum Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego

W dniach od 28 do 30 listopada w Sopocie odbywała się konferencja Szefów forum Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego – BSRBCC (Baltic Sea Region Border Control Cooperation) zorganizowana, w ramach przewodnictwa Straży Granicznej w BSRBCC w 2023 r., we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.
01.12.2023

Prawie 300 nielegalnych, zatrudnionych cudzoziemców w przetwórstwie rybnym na Pomorzu

Strażnicy graniczni z Gdyni, w trakcie kontroli w przetwórstwie rybnym na terenie czterech województw, wykryli prawie 300 osób, które pracowały bez odpowiednich zezwoleń. Cztery osoby nie posiadały żadnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski.
26.10.2023

Chrzest patrolowca SG-301. Gen. Józef Haller rozpoczyna służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Na terenie Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej na Westerplatte w Gdańsku odbyła się 12 października br. wyjątkowa i długo oczekiwana uroczystość. Z udziałem zaproszonych gości, kadry dowódczej oraz funkcjonariuszy, odbyła się ceremonia chrztu najnowszego nabytku Morskiego Oddziału Straży Granicznej, patrolowca SG-301 Gen. Józef Haller, typu OPV 70. To największa i najnowocześniejsza jednostka w historii formacji, jaka znalazła się w jej wyposażeniu.
12.10.2023

Straż Graniczna wyróżniona na Bałtyckim Kongresie Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Morskich Farm Wiatrowych

Podczas konferencji, która odbyła się w Szczecinie, Straż Graniczna została wyróżniona statuetką „Nobilis”. Wyróżnienia przyznawane są instytucjom, które przyczyniły się do wzmocnienia obronności i bezpieczeństwa RP.
09.10.2023

Szef MSWiA: nowy patrolowiec odebrany przez Morski Oddział Straży Granicznej

Nowy patrolowiec został już odebrany przez Morski Oddział Straży Granicznej – poinformował w sobotę na platformie X szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jednostka będzie służyć głównie na Morzu Bałtyckim.
23.09.2023

Gaz-System wspólnie ze służbami bezpieczeństwa państwa chroni Terminal LNG w Świnoujściu

Spółka aktywnie wspiera pracę funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej przebywających na terenie Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i współpracuje z Policją w zakresie ochrony przestrzeni powietrznej nad terminalem. 18 września w Terminalu LNG odbyła się konferencja dotycząca bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej oraz współpracy Gaz-System ze Strażą Graniczną, Policją a także Wojskami Obrony Terytorialnej.
18.09.2023

Rosyjskie siły zbrojne ponownie zbombardowały Wyspę Węży

Rosyjskie wojsko zrzuciło nocą z soboty na niedzielę kierowane bomby lotnicze na leżącą na Morzu Czarnym ukraińską Wyspę Węży - poinformowały w niedzielę siły obrony południa Ukrainy. Nie sprecyzowano, jakie były skutki ataku.
10.09.2023

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu zakazana w Rosji za wspieranie Ukrainy

Najwyższa prokuratura Rosji zdecydowała, że Federacja Pracowników Transportu Międzynarodowego jest „organizacją niepożądaną” w Federacji Rosyjskiej. Wynika to z faktu wieloletniego wsparcia organizacji dla Ukrainy.
08.09.2023

Kamiński: trwają odbiory techniczne patrolowca dla MOSG

Mariusz Kamiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował, że trwają odbiory techniczne patrolowca dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
05.09.2023

Gdynia: 440 kg kokainy w kontenerze z deskami podłogowymi

Straż Graniczna udaremniła próbę przemytu 440 kg kokainy. Narkotyki ukryte były wewnątrz desek podłogowych w kontenerach, które przypłynęły do Portu Gdynia z Ameryki Południowej.
24.08.2023

Morska "wycieczka" z promilami w zakazanej strefie. Strażnicy graniczni musieli interweniować

Sportowo-żeglarska jednostka wpłynęła w strefę zamkniętą dla żeglugi i rybołówstwa na Zatoce Gdańskiej, co wymusiło kontrolę SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Kontrola wykazała również kolejne przewiny 68-letniego szypra.
17.08.2023

Przy terminalu LNG powstanie budynek zaplecza i nabrzeże dla Straży Granicznej

Wybudowanie na terenie portu morskiego w sąsiedztwie terminalu LNG w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) zaplecza administracyjno-technicznego dla Straży Granicznej i nabrzeża dla jej pływających jednostek zakłada podpisane w piątek porozumienie ze spółką Gaz-System.
14.08.2023

Ukraińscy żołnierze postawili znak graniczny na Wyspie Węży

Ukraiński oddział straży granicznej wraz z żołnierzami postawił znak graniczny na wyzwolonej Wyspie Węży na Morzu Czarnym – poinformował dowódca ukraińskiej straży granicznej Serhij Dejneko na Facebooku.
13.08.2023

Wiceszef MSWiA: rzeka Świsłocz jest punktem, który na pewno w najbliższym czasie mocno wzmocnimy

Rzeka Świsłocz, która płynie na zabagnionym terenie i tamtędy służby białoruskie bardzo chętnie próbują pchać migrantów do Polski, jest punktem, który na pewno w najbliższym czasie mocno wzmocnimy - powiedział w Radiu Wnet wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.
07.08.2023

Rosjanie atakują Wyspę Węży, by pokazać swoją obecność na Morzu Czarnym

Atakując Wyspę Węży, armia rosyjska chce pokazać swoją obecność na Morzu Czarnym i zasygnalizować, że może kontrolować żeglugę statków cywilnych - oceniła w poniedziałek Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu.
31.07.2023

Morscy strażnicy graniczni zatrzymali nietrzeźwego sternika skutera

Podczas kontroli skutera wodnego w okolicach Dziwnowa funkcjonariusze Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej skontrolowali jej sternika. 37-letni mężczyzna pływał, mając około promil alkoholu w organizmie.
24.07.2023

Miał 2 promile i chciał dopłynąć do Danii

Policjanci z Krynicy Morskiej w Zatoce Gdańskiej zatrzymali nietrzeźwego 72-letniego sternika, który jachtem żaglowym chciał dopłynąć do Danii. Jednostka, którą sterował znajdowała się 7 kilometrów od granicy z Federacją Rosyjską. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do policyjnej celi.
20.07.2023

MOSG zwiększa swoje szeregi i przyjmuje nowych funkcjonariuszy

36 nowo przyjętych funkcjonariuszy rozpoczęło służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej. W obecności pocztu sztandarowego, kadry kierowniczej i rodzin nowych funkcjonariuszy w Komendzie MOSG w Gdańsku 13 lipca odbyło się drugie w tym roku uroczyste ślubowanie.
14.07.2023

Akcje poszukiwawcze z udziałem jednostki nawodnej Morskiego Oddziału SG

Łódź interwencyjno - pościgowa SG-215 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w miniony weekend dwukrotnie uczestniczyła w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.
10.07.2023

Zatopić czy nie zatopić? – iluzoryczne bezpieczeństwo morskiej infrastruktury krytycznej

W poprzednim artykule przeanalizowano faktyczny zakres nowelizacji Ustawy z dnia 4 września 2008 r. o ochronie żeglugi i portów morskich, która miała być remedium na ewentualne zagrożenie o charakterze terrorystycznym, co stoi w całkowitej sprzeczności z faktycznym kształtem nowelizowanych przepisów.
03.07.2023

Strażnicy graniczni odkryli nielegalne sieci rybackie w Zatoce Puckiej

Przeszło kilometr nieoznakowanych sieci podjęli z Zatoki Puckiej funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Władysławowie. Wraz z z inspektorami z Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego ze Słupska 26 czerwca patrolowali ten akwen na pokładzie jednostki pływającej SG-067.
27.06.2023

„Dzień otwarty” Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku

350 osób, głównie młodzież szkół średnich, odwiedziło Komendę Morskiego Oddziału Straży Granicznej podczas zorganizowanego 14 czerwca „Dnia otwartego” Straży Granicznej.
18.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Inwestycje i programy modernizacyjne Sił Morskich RP

Podczas ostatniego panelu konferencji poruszono zagadnienia związane z rozwojem innych służb oraz instytucji morskich. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się nowa ustawa o bezpieczeństwie morskim i konsekwencje zmian dla formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo morskie, a także programy modernizacyjne Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Służby SAR oraz Urzędów Morskich.
16.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP

Pierwsza sesja miała tytuł "Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP". W jego trakcie omawiano morski wymiar bezpieczeństwa narodowego RP w sferze politycznej, militarnej, i gospodarczej, współczesne zagrożenia bezpieczeństwa morskiego RP, a także dynamika rozwoju Sił Morskich RP w kontekście Ustawy o obronie Ojczyzny z 2022 roku oraz powołania. Poruszono również zagadnienie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.
15.06.2023

Rozpoczęło się VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego

W Hotelu Novotel Warszawa Airport rozpoczęło się istotne wydarzenie poświęcone kwestii ochrony państwa od strony morza, jak i bezpieczeństwa infrastruktury morskiej. Wydarzenie jest okazją do spotkania ekspertów oraz przedstawicieli morskich służb i formacji mundurowych.
15.06.2023

Morze Czarne zmienia się w „śmietnik i cmentarzysko” w wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze

W wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze w ukraińskiej Nowej Kachowce do Morza Czarnego spływają śmieci i zwłoki zwierząt. Ukraińscy pogranicznicy podają, że akwen zamienia się w „śmietnik i cmentarzysko zwierząt”.
12.06.2023

Francja zatrzymała ponad połowę nielegalnych imigrantów na wybrzeżu kanału La Manche

Francuska policja i straż graniczna zatrzymują ponad połowę nielegalnych imigrantów przed próbą przedostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co przyczyniło się do spadku o 20% liczby tych, którym się to udało, informują we wtorek brytyjskie media.
06.06.2023

Straż Wybrzeża Ukrainy wzbogaca się o dwie nowe jednostki

Przez Cieśninę Bosforską, kontrolowaną przez Turcję, przepłynął statek towarowy Gaja, przewożący z St. Nazaire we Francji do rumuńskiego portu w Konstancy dwa patrolowce, które wejdą w skład Państwowej Straży Granicznej Ukrainy (Держа́вна прикордо́нна слу́жба Украї́ни).
05.06.2023

Motorówka wpłynęła do zakazanej strefy. Interweniował MOSG

Załoga jednostki pływającej SG-070 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej interweniowała wobec łodzi motorowej, która w Świnoujściu wpłynęła w strefę objętą zakazem przebywania.
05.06.2023

Niebezpieczne manewry na torze wodnym świnoujskiego portu

Operujący na wodzie funkcjonariusze z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej zatrzymali nietrzeźwego kierownika jednostki sportowo-rekreacyjnej, który 1 czerwca, na torze wodnym świnoujskiego portu, zagrażał bezpieczeństwu żeglugi. Mundurowi uniemożliwili zatrzymanemu 60-latkowi dalsze pływanie.
02.06.2023

Spektakularna akcja z udziałem MOSG. Przechwycono 17 ton nielegalnego tytoniu

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili w Gdyni ponad 17 ton suszu tytoniowego o wartości blisko 13 milionów złotych.
26.05.2023

Polskie Elektrownie Jądrowe w tym roku chcą wystąpić o decyzję lokalizacyjną dla elektrowni jądrowej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe zamierza w tym roku wystąpić o decyzję lokalizacyjną dla elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformował podczas czwartkowego podpisania porozumienia w sprawie konsorcjum projektowego dla polskiej elektrowni jądrowej Łukasz Młynarkiewicz - p.o. prezesa zarządu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).
25.05.2023

Morskie epizody podczas Renegade/Sarex-23

Od 17 maja trwa ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-23, z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia działań poszukiwawczo - ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. W jego trakcie przećwiczono działania związane z reagowaniem na zagrożenia czyhającego na statki i okręty, oraz infrastrukturę portową.
24.05.2023

Morski Oddział Straży Granicznej w akcji. Dwie jednostki ukarane

W niedzielę funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej ukarali dwie jednostki pływające – jedną na Zatoce Gdańskiej, drugą na Zalewie Wiślanym.
22.05.2023

Opóźni się termin przekazania nowego patrolowca Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej

We francuskiej stoczni Socarenam w Calais trwa budowa okrętu patrolowego (OPV), przyszłego SG-301. Jednostka właśnie trafiła do suchego doku celem dokonania poprawek, przed rozpoczęciem prób morskich. W związku z tym zamiast w czerwcu, przekazanie jednostki ma nastąpić w sierpniu.
21.05.2023

Obchody Święta Straży Granicznej w Morskim Oddziale SG

W Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku 18 maja odbyły się obchody 32. rocznicy powołania Straży Granicznej. W związku z tym odbyły się uroczystości z udziałem kadry dowódczej formacji oraz zaproszonych gości.
19.05.2023

Sprawdzian zdolności ratowniczych. Rusza ćwiczenie Renegade/Sarex-23

W dniach 17-26 maja br. rozpoczyna się cykliczne ćwiczenie taktyczno-specjalne z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.
17.05.2023

Chronią morską i lądową granicę kraju. Święto Straży Granicznej

16 maja to Święto Straży Granicznej. Dokładnie tego dnia formacja rozpoczęła służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku obchodzi swój jubileusz po raz trzydziesty drugi. W jej skład wchodzi działający na morzu komponent o nazwie Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG).
16.05.2023

Morska interwencja strażników granicznych na Bałtyku

Na brak zadań nie musi narzekać Morski Oddział Straży Granicznej. Dwie łodzie, rybacka i motorowa, zostały zawrócone do portów po tym, jak jednostki pływające z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej zlokalizowały ich obecność na Bałtyku w strefach zamkniętych dla żeglugi i rybołówstwa. W trakcie patrolu strażnicy skontrolowali kuter rybacki, także zawracając go do portu.
16.05.2023

Ćwiczenie Kaper-23 sprawdzaniem dla służb w zakresie ochrony morskiej infrastruktury

Na Zatoce Pomorskiej i Gdańskiej, a także w Świnoujściu odbywało się, od 8 do 11 maja br. ćwiczenie taktyczno-specjalne z zakresu reagowania kryzysowego pod kryptonimem „Kaper-23”. W jego trakcie instytucje administracyjne oraz służby mundurowe sprawdzały gotowość do prowadzenia działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa nabrzeżnej infrastruktury krytycznej.
12.05.2023

Żaryn o incydencie z samolotem SG: Rosja cynicznie i celowo eskaluje napięcie

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn stwierdził w mediach społecznościowych, że Rosja "w sposób cyniczny i celowy eskaluje napięcie i próbuje zastraszyć Polskę". Odniósł się w ten sposób do incydentu z samolotem polskiej formacji, który brał udział w misji Frontex w Rumunii, nad Morzem Czarnym. W jego opinii to poważne naruszenie wpisujące się w ciąg eskalacji napięć wywoływanych przez rosyjski rząd.
07.05.2023

Groźny incydent nad Morzem Czarnym. Do polskiego samolotu niebezpiecznie zbliżył się rosyjski myśliwiec

Do samolotu polskiej Straży Granicznej, biorącego udział w misji Frontex-u nad Morzem Czarnym, trzy razy zbliżył się rosyjski myśliwiec, który wykonał agresywne i niebezpieczne manewry. Podczas zdarzenia polska załoga utraciła chwilowo kontrolę nad samolotem i straciła wysokość.
07.05.2023

Polsce pilnie potrzeba Straży Przybrzeżnej

W dzisiejszym artykule autorzy poruszą oraz przybliżą temat możliwości powołania do życia nowej formacji, która miałaby za zadanie ochronę oraz zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polskich obszarach morskich. Temat ten staje się jak najbardziej aktualny i palący, biorąc pod uwagę dość ambitne plany dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, jak również już istniejącej, na polskich obszarach morskich, infrastrukturze krytycznej.
06.05.2023

Straż Graniczna planuje budowę zabezpieczeń na rzecznych odcinkach granicy wschodniej

Straż Graniczna planuje budowę kolejnych zabezpieczeń na granicy wschodniej. Na rzecznych odcinkach granicy, np. na Bugu, zainstalowane zostaną urządzenia elektroniczne. W tym roku ma rozpocząć się procedura wyłonienia wykonawcy - poinformowała PAP rzeczniczka formacji por. Anna Michalska.
04.05.2023

Morskie przejście graniczne „Nowy Świat” na Mierzei Wiślanej otwarte

W poniedziałek uruchomiono przejście graniczne Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Straży Granicznej, służb celno-skarbowych, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i lokalne władze samorządowe.
03.05.2023

Inwestycje na Jedwabnym Szlaku napędzają (nie tylko) morski biznes Chin

Chińskie firmy w 2022 r. były zaangażowanie w 147 krajach z kwotą oszacowaną na 67,8 mld USD poprzez inwestycje finansowe i współpracę kontraktową w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative - BRI) czyli Inicjatywy Pasa i Szlaku. To trochę mniej niż zaangażowanie Chin w BRI w 2021 r., które wyniosło 68,7 mld USD, jak wynika z danych Ministerstwa Handlu ChRL.
20.04.2023

Orlen zwiększył produkcję gazu ziemnego dzięki większemu wydobyciu na Szelfie Norweskim

Do 7,7 mld metrów sześc. wzrosła w 2022 r. łączna produkcja gazu ziemnego Grupy Orlen w Polsce i za granicą. To prawie połowa ubiegłorocznego zapotrzebowania na ten surowiec w kraju - podał we wtorek PKN Orlen. Koncern wskazał na możliwy dalszy wzrost produkcji gazu z własnych zasobów.
11.04.2023

Dramatyczne chwile w Pasłęce. Strażnicy graniczni uratowali tonącą suczkę

Funkcjonariusze z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej pełniący służbę na SG-038 uratowali suczkę tonącą w rzece Pasłęka. Walczące o utrzymanie się na powierzchni wody zwierzę zauważyły 6 kwietnia pracownice bazy jednostek pływających w Starej Pasłęce. Natychmiast powiadomiły służbę dyżurną obiektu.
09.04.2023

Zmiany na stanowiskach w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Od 1 kwietnia nastąpiły zmiany na stanowiskach szefów Placówek Straży Granicznej w Elblągu, Krynicy Morskiej i Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Gdańsku.
06.04.2023

Spotkanie ekspertów Bałtyckiego Komitetu Granicznego

Spotkanie Ekspertów Bałtyckiego Komitetu Granicznego – BBC (Baltic Border Committee), zorganizowane w ramach przewodnictwa Straży Granicznej w 2023 roku w forum Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego – BSRBCC (Baltic Sea Region Border Control Cooperation), odbyło się 28-30 marca w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Zostało ono przeprowadzone we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.
05.04.2023

Z niewoli uwolniono jak dotąd 40 obrońców Wyspy Wężowej

Podczas spotkania z rodzicami jeńców ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec przekazał, że z rosyjskiej niewoli powróciło 40 obrońców Wyspy Węży.
04.04.2023

Kanał przez Mierzeję Wiślaną rozwija się. Będzie pełnił funkcję przejścia granicznego

Otwarty na jachty, statki handlowe, a nawet okręty. Pełniący rolę łącznika między Zatoką Gdańską a Zatoką Wiślaną kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej będzie też pełnił rolę przejścia granicznego. To oznacza nowe funkcje i zadania dla Straży Granicznej.
23.03.2023

Tysiące nielegalnych leków wykryto na terenie terminala promowego w Gdańsku

Blisko 75 tysięcy tabletek przeciwbólowych z zawartością tramadolu próbował bez zezwolenia wywieźć do Szwecji 59-letni Polak, którego skontrolowali na terenie terminala promowego w Gdańsku funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Opioidowe farmaceutyki znalazł w samochodzie mężczyzny pies służbowy do wykrywania narkotyków.
23.03.2023

Straż Graniczna skontrolowała i zawróciła do portu łódź rybacką

Funkcjonariusze z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej, wchodzącego w skład Morskiego Oddziału SG, przeprowadzili 28 lutego kontrolę łodzi rybackiej. W trakcie rewizji okazało się, że większość członków załogi na pokładzie nie ma wymaganych świadectw przeszkolenia.
02.03.2023

Straż Wybrzeża USA rozszerza obecność na Pacyfiku

US Coast Guard zwiększa swoją rolę w utrzymywaniu bezpieczeństwa na Oceanie Indyjskim oraz Spokojnym. W ten sposób ta formacja rozszerza swoje kompetencje, w wielu miejscach wyręczając US Navy. Z racji na większe kompetencje, można oczekiwać wzmocnienia jej potencjału oraz wzrostu nakładów finansowych.
28.02.2023

Kurs na port w Maladze. Erasmus + w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku

W Zespole Szkół Morskich w Gdańsku zakończyła się kolejna zagraniczna praktyka w ramach projektu Erasmus+. Edycja pod nazwą Kurs na port w Maladze to ogromny sukces zespołu projektowego, opiekunów, ale przede wszystkim uczniów.
20.02.2023

Gintaras Žagunis będzie patrolował granicę morską Litwy

Estońska stocznia Baltic Workboats dostarczyła litewskiej Państwowej Straży Granicznej statek patrolowy Gintaras Žagunis.
09.01.2023

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację do służby

Rozpoczęła się rekrutacja do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej. W tym roku do pracy może zostać przyjętych 75 funkcjonariuszy. Kandydat musi przejść m.in. badanie wariografem i egzamin ze sprawności fizycznej.
06.01.2023

Energetyka wiatrowa rośnie w siłę – apetyt Chin również

Globalny rozwój globalnej energetyki wiatrowej niesie za sobą wyzwania logistyczne. Komponenty turbin wiatrowych charakteryzują się niestandardowym wymiarem, zaś fakt ich produkcji w Chinach sprawia, że transport morski stanowi najlepszą drogą transportu, której potencjał będzie rosnąć.
02.01.2023

Granica morska będzie patrolowana także w Święta

Dla kilku tysięcy funkcjonariuszy Straży granicznej okres świąt będzie czasem służby - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że funkcjonariusze będą zarówno patrolować tzw. zieloną granicę, ale także odprawiać podróżnych w przejściach granicznych.
24.12.2022

Badania nie wyjaśniły przyczyny śmierci płetwonurka, który zginął w Gdyni

Przyczyna śmierci 44-letniego płetwonurka, który zaginął 11 grudnia podczas powrotu z nurkowania na wysokości Babich Dołów w Gdyni będzie znana po przeprowadzeniu dodatkowych badań histopatologicznych.
20.12.2022

Gdynia. Policyjni płetwonurkowie wydobyli z morza ciało zaginionego nurka

Policyjni płetwonurkowie wydobyli z morza ciało zaginionego nurka, który nie wrócił na brzeg po nurkowaniu w pobliżu starej torpedowni w Gdyni.
15.12.2022

Zaginiony nurek odnaleziony. Nie ma dobrych wieści

Smutny finał trwającej od niedzieli akcji poszukiwawczej. Odnaleziono ciało nurka, który udał się na podwodną eksplorację Torpedowni na Babich Dołach Gdyni
14.12.2022

USA uruchamia jednostkę Sił Kosmicznych w Korei Południowej

W południowokoreańskim mieście Pjeongtaek uroczyście zainaugurowano działalność jednostki Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (USSF); to odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony reżimu w Korei Północnej - poinformowała w środę agencja Reutera.
14.12.2022

Gdynia. Poszukiwania nurka przy Torpedowni

Służby ratunkowe poszukują w niedzielę nurka, który zaginął podczas nurkowania w pobliżu Torpedowni na Babich Dołach w Gdyni. Jak powiedział PAP dyżurny wojewódzkiego stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło ok. godz. 10:30.
11.12.2022

Top 100 osób sprzyjających dekarbonizacji żeglugi. Polka w czołówce decydentów

Ursula von der Leyen, Magda Kopczyńska, Frans Timmermans i Adina Vălean z Komisji Europejskiej znalazły się na czołowych pozycjach „Lloyd's List Top 100 People in Shipping for 2022”. Decyzje podjęte przez trzech komisarzy i dyrektora działu mobilności i transportu odcisnęły piętno na żegludze międzynarodowej, które będzie trwało przez co najmniej dwa lata – uzasadniają swoją decyzję eksperci, którzy projektowali ranking ludzi mających decydujący wpływ na zmiany w globalnym transporcie morskim w najbliższym okresie.
07.12.2022

Funkcjonariusze MOSG zatrzymali 150 nielegalnych migrantów w trakcie misji w Macedonii

Zakończyła się 8. edycja misji Straży Granicznej w Macedonii Północnej. Wzięło w niej udział 15 funkcjonariuszy z Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG), którzy pełnili służbę w ochronie macedońsko-greckiej granicy przed nielegalną migracją. W trakcie dwóch misji zatrzymali 150 nielegalnych migrantów.
02.12.2022

Na wschodzie Finlandii rozpoczęły się główne manewry wojsk lądowych

We wschodniej części Finlandii, przy granicy z Rosją, rozpoczęły się w piątek ćwiczenia wojsk lądowych z udziałem m.in. brygad pancernych i sił powietrznych. W manewrach uczestniczy ok. 1,5 tys. pojazdów oraz 8 tys. żołnierzy z różnych części kraju, a także straż graniczna. Ostatni raz tego rodzaju manewry zostały zorganizowane w Karelii siedem lat temu.
25.11.2022

Umowa o budowę statku – jednostki do budowy i obsługi Morskich Farm Wiatrowych

W odróżnieniu od budowy konwencjonalnych jednostek (masowce, tankowce itp.) budowa jednostek specjalistycznych (na przykład do budowy i wsparcia morskich farm wiatrowych – „offshore constructions” itp.) wymaga również często odmiennego podejścia do procesu budowy i zmian, które strony zamierzają wprowadzić do specyfikacji kontraktowej w trakcie realizacji budowy. Już na etapie przygotowania umowy o budowę statku strony napotykają pierwsze trudności.
25.11.2022

Parlament Europejski zatwierdził nowe zasady ochrony unijnej infrastruktury krytycznej

Przy 595 głosach za, 17 przeciw i 24 wstrzymujących się, posłowie potwierdzili porozumienie z Radą (krajami członkowskimi). Wprowadza ono minimalne zasady dotyczące oceny ryzyka i krajowych strategii odporności oraz harmonizuje definicję infrastruktury krytycznej. Jest ona teraz podobna we wszystkich państwach członkowskich.
22.11.2022

Rosyjscy marynarze mobilizowani do wojska

Rosyjska mobilizacja dotarła na morze. Powołania do wojska otrzymują cywilni marynarze służący na statkach pod różnymi banderami. Część z nich chce uciec na morze, część szuka schronienia za granicą, część jest wyłapywana przez wojsko w rosyjskich portach.
18.11.2022

Na terenie Portu Gdańsk powstanie zintegrowany punkt kontroli granicznej

Na terenie portu morskiego w Gdańsku powstanie zintegrowany punkt kontroli granicznej. Decyzję o finansowaniu budowy i przekazaniu 3,5 mln zł dotacji na wykonanie dokumentacji wydało Ministerstwo Finansów - poinformował w środę pomorski urząd wojewódzki.
17.11.2022

Holenderska straż przybrzeżna otrzyma wsparcie do akcji SAR

Świadcząca usługi w branży śmigłowcowej firma Bristow Group rozpoczyna 10-letnią współpracę z holenderską strażą przybrzeżną (Kustwacht Nederland). W jej ramach dostarczy formacji śmigłowce przeznaczone do niesienia pomocy w ramach operacji ratunkowych (Search and Rescue, SAR ) na morzu.
04.11.2022

Kuba. Co najmniej 5 ofiar śmiertelnych zderzenia łodzi z kutrem straży granicznej

Łódź płynąca z północnej Kuby w kierunku Stanów Zjednoczonych zatonęła w sobotę po zderzeniu z kutrem kubańskiej straży granicznej, co najmniej pięć osób zginęło, podały w sobotę kubańskie media państwowe, informuje AP.
30.10.2022

Olaf Scholz przeforsował umowę portową z Chinami wbrew mnistrom

Kanclerz Olaf Scholz przeforsował umowę portową z Chinami wbrew radom i woli wszystkich zaangażowanych ministrów i władz. "Takie działanie kanclerza jest bezprecedensowe", to nie zdarzyło się nigdy wcześniej - mówi w rozmowie z dziennikiem "Bild" ekspert ds. Chin z Uniwersytetu w Kilonii.
27.10.2022

Instruktor żeglarstwa z Gdańska: kontrole jednostek pływających po Motławie powinny być bardziej szczegółowe

Kontrole są, ale bardzo często są to kontrole po łebkach. Najczęściej wiążą się one ze zwykłym sprawdzeniem liczby kamizelek ratunkowych i tego, czy jest koło ratunkowe – taką opinię o kontrolach jednostek pływających po Motławie i Martwej Wiśle przekazał PAP Mieszko Charytoniuk, właściciel szkoły żeglarskiej z Gdańska.
20.10.2022

Trwa wyposażanie największego patrolowca we flocie morskiej Straży Granicznej

Trwa wyposażanie największego patrolowca we flocie morskiej Straży Granicznej; będzie to też jedna z najnowocześniejszych pełnomorskich jednostek patrolowych na wodach Morza Bałtyckiego - powiedziała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.
16.10.2022

Wiceszef MSWiA: Baltic Pipe może stać się celem różnego typu działań rosyjskich

Baltic Pipe, tak jak wiele innych elementów infrastruktury, może stać się kolejnym celem różnego typu działań rosyjskich, ale robimy wszystko, aby zapobiec takim zdarzeniom - podkreślił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.
10.10.2022

Finlandia: nasze władze latami nie dostrzegały w Nord Stream zagrożenia; były naiwne

Fińscy decydenci uważali latami gazociąg Nord Stream za projekt czysto komercyjny, ignorując jego aspekt geopolityczny. Teraz, po jego uszkodzeniu wszyscy mówią o sabotażu. Władze były naiwne w relacjach z Rosją – pisze fińska prasa.
01.10.2022

Niemcy. Prasa o wizycie kanclerza Scholza w krajach Zatoki Perskiej: pragmatyzm zamiast wartości

Kanclerz Olaf Scholz wrócił w niedzielę z dwudniowej podróży do krajów Zatoki Perskiej - Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru, gdzie zabiegał o dostawy gazu. "Polityka zagraniczna oparta na wartościach ustąpiła miejsca namacalnemu pragmatyzmowi" - zauważa niemiecka prasa.
26.09.2022

Bułgaria. Uratowano 38 migrantów na Morzu Czarnym

38 migrantów uratowała w czwartek bułgarska policja graniczna na Morzu Czarnym. Wśród ocalonych jest osiem kobiet i ośmioro dzieci, w tym niemowlę - poinformowała bułgarska telewizja publiczna.
23.09.2022

Zachodniopomorskie. Rozpoczyna się faza taktyczna ćwiczenia REKIN-22

Największe w tym roku manewry Marynarki Wojennej RP REKIN-22 wchodzą w fazę taktyczną. Ich celem jest przećwiczenie i doskonalenie elementów zapewniających bezpieczeństwo kraju i Morza Bałtyckiego. W manewrach bierze udział blisko 20 okrętów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
21.09.2022

Finlandia. Kraje bałtyckie i Polska miały rację w sprawie Rosji

Latami fińska polityka zagraniczna i bezpieczeństwa w sprawie Rosji była błędna, a kraje bałtyckie i Polska, które od dawna ostrzegały przed tym krajem, miały rację – pisze w czwartkowym wydaniu dziennik „Helsingin Sanomat”.
25.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Brak marynarzy może być przeszkodą w wywożeniu zboża z Ukrainy

Znalezienie wystarczającej liczby marynarzy chętnych do pływania statkami, które utknęły w ukraińskich portach może być poważną przeszkodą we wznowieniu eksportu zboża z Ukrainy drogą morską - pisze w środę Reuters. Przedstawiciele branży obawiają się o bezpieczeństwo swoich pracowników.
28.07.2022

Sunreef Yachts otwiera siedzibę w Dubaju

Wywodząca się z Gdańska firma produkująca luksusowe jachty otwiera swoją pierwszą stocznię w Dubaju.
19.07.2022

Policyjni kontrterroryści ćwiczyli na okrętach oraz platformie wiertniczej

Policyjni kontrterroryści wspólnie z funkcjonariuszami innych służb przeprowadzili szkolenia wysokościowe na okrętach oraz platformie wiertniczej z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca Black Hawk - poinformowała mł. insp. Anna Kędzierzawska z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.
04.07.2022

Jeden mężczyzna zginął, drugi został ranny, gdy podczas kąpieli w morzu trafili na minę

W miejscowości wypoczynkowej Karolino-Buhaz w obwodzie odeskim Ukrainy w sobotę dwóch mężczyzn kąpiących się w zabronionej przez wojsko strefie w Morzu Czarnym trafiło na minę, jeden z nich zginął, drugi został ranny - poinformowała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.
02.07.2022

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy: siły rosyjskie zaatakowały Wyspę Węży bombami fosforowymi

W piątek siły rosyjskie zaatakowały bombami fosforowymi Wyspę Węży na Morzu Czarnym – poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny na Telegramie. Do czwartku wyspa była okupowana przez wojska rosyjskie.
01.07.2022

[WIDEO, FOTO] Kadłub patrolowca dla Straży Granicznej oficjalnie zwodowany

Prace nad wielozadaniowym pełnomorskim statkiem patrolowym dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej są na półmetku. Częściowo wyposażony kadłub wybudowany przez NavireTech został właśnie zwodowany.
30.06.2022

Turcja: nasz statek handlowy opuścił Mariupol jako pierwsza zagraniczna jednostka

Kilka godzin po zakończeniu rozmów delegacji tureckiej i rosyjskiej w Moskwie port w Mariupolu opuścił masowiec Azov Concord - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony. Dodano, że była to pierwsza zagraniczna jednostka, która wyszła z portu po zajęciu tego ukraińskiego miasta przez wojska rosyjskie.
22.06.2022

RWE: Local content wpisany w strategię

RWE Renewables jest jednym z deweloperów morskich farm wiatrowych, który nie tylko postrzega polski rynek jako bardzo obiecujący, ale ma też nam wiele do zaoferowania. Spółka, będąca liderem odnawialnych źródeł energii i jednym z wiodących światowych graczy morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko rozwija jeden z pierwszych polskich projektów farmy na Bałtyku – F.E.W. Baltic II, ale i pracuje nad kolejnymi inicjatywami, które mogą przysłużyć się zarówno sektorowi, jak i gospodarce.
20.06.2022

Krewni załogi krążownika Moskwa zmuszani do milczenia!

Krewni marynarzy, którzy zginęli w kwietniu, na rosyjskim krążowniku Moskwa na Morzu Czarnym są w Rosji zmuszani do milczenia przez urzędników i służby specjalne, Rosja wciąż nie uznała marynarzy za poległych na wojnie - ocenia ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
19.06.2022

Australia. Martwy nurek i kokaina w porcie

Z zagadkową sytuacją mierzą się policja, straż graniczna i służba celna w porcie Newcastle w Australii. Główni bohaterowie historii to pakunki z kokainą, martwy nurek oraz masowiec z soją.
15.05.2022

80 tys. ton zbóż dotarło z Ukrainy do rumuńskiego portu

80 tys. ton ukraińskich zbóż dotarło z Ukrainy do rumuńskiego portu w Konstancy. Zarząd portu potwierdza, że w najbliższym czasie spodziewa się kolejnych dostaw.
26.04.2022

Miny na Morzu Czarnym zagrażają żegludze na Dunaju

Ukraińska straż graniczna zamknęła szlaki żeglugowe u ujścia Dunaju z powodu zagrożenia minami dryfującymi w Morzu Czarnym – podała firma analityczna APK-Inform.
26.04.2022

„Local content w energetyce to nasze bezpieczeństwo” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Ważny jest konstruktywny interwencjonizm państwowy, jeśli chodzi o kwestię energetyki (...). Oczywiście miałoby to prowadzić do zabezpieczenia polskiego local content przy newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego polski inwestycjach (MFW, wodór, elektrownie atomowe, ale i obronność – mówi radca prawny Mateusz Romowicz w rozmowie z Gospodarką Morską.
25.04.2022

MFW: Infrastruktura krytyczna a bezpieczeństwo energetyczne RP w obecnych czasach

W niniejszym artykule autorzy przedstawią zagadnienia związane bezpośrednio z bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, w skład której wchodzi m.in. infrastruktura zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
25.04.2022

Kolejne kraje zamykają porty dla rosyjskich statków

Estonia i Bułgaria to kolejne kraje Unii Europejskiej, które zamknęły swoje porty dla rosyjskich statków. Wcześniej podobny zakaz wydały Włochy, Belgia i Rumunia, zgodnie z pakietem sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję za inwazję na Ukrainę.
18.04.2022

Ukraina. Morska straż graniczna: załogi krążownika Moskwa nie ewakuowano z powodu sztormu

Siłom rosyjskim z powodu sztormu nie udało się przeprowadzić ewakuacji załogi trafionego rakietami przez armię ukraińską krążownika Moskwa, który zatonął na Morzu Czarnym – poinformowała w piątek rzeczniczka morskiej straży granicznej Ukrainy Natalija Humeniuk na briefingu.
15.04.2022

Gdynia. Strażnik graniczny pomógł młodej foczce, która znalazła się na Skwerze Kościuszki

Strażnik graniczny pomógł młodej, wychudzonej i odwodnionej foczce szarej, która wyszła z wody na Skwer Kościuszki w Gdyni. Zwierzę zostało zabrane do Stacji Morskiej w Helu - przekazał we wtorek PAP rzecznik Straży Granicznej.
05.04.2022

Ukraina. Rosjanie ostrzelali cywilny statek w porcie, jednostka tonie

Rosyjskie wojska ostrzelały statek pływający pod banderą Dominikany w porcie w Mariupolu - informuje we wtorek ukraińska straż graniczna w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku.
05.04.2022

Raport: gospodarka Chin będzie silniejsza w drugim półroczu tego roku

Chińska gospodarka stanie się silniejsza w drugim półroczu br. dzięki dalszym obniżkom stóp procentowych oraz inwestycjom publicznym w infrastrukturę - wynika z opublikowanego w czwartek raportu opracowanego przez ekonomistów Grupy Allianz i Euler Hermes.
10.03.2022

Polska zawiesiła współpracę transgraniczną z Rosją i Białorusią

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje podało, że zamknięta została współpraca transgraniczna między Polską a Rosją i Białorusią.
09.03.2022

Na Morzu Czarnym tonie estoński statek towarowy, wcześniej przejęty przez Rosjan

Należący do Finlandii statek towarowy Helt, który pływa pod panamską banderą tonie; w środę przejęły go rosyjskie siły na Morzu Czarnym - informuje portal Ukraińska Prawda.
03.03.2022

Rosjanie porwali dwa ukraińskie statki z cywilną załogą

Rosyjska marynarka wojenna porwała dwa ukraińskie statki z cywilną załogą - podała w niedzielę ukraińska państwowa straż graniczna. Na pokładach jest prawie 50 ludzi.
27.02.2022

Rosja zamyka żeglugę na części Morza Czarnego

Marynarka wojenna Rosji, państwa-agresora, zamknęła dla żeglugi północno-zachodnią część Morza Czarnego, tłumacząc to "operacją antyterrorystyczną" - powiadomiła w sobotę ukraińska straż graniczna. Podkreślono, że wybrzeże tej części Morza Czarnego należy do Ukrainy, nie do Rosji.
26.02.2022

Ukraina. Straż graniczna: Wyspa Węży na Morzu Czarnym ostrzelana z rosyjskich okrętów

Wyspa Węży, położona na Morzu Czarnym w odległości ok. 50 km od wybrzeża Ukrainy, została w czwartek zaatakowana z rosyjskich okrętów Floty Czarnomorskiej – poinformowała straż graniczna Ukrainy w komunikacie.
24.02.2022

Dwa listy w butelce znalezione na Mierzei Wiślanej. Jaka jest ich historia?

Na przełomie stycznia i lutego morze wyrzuciło dwa listy w butelce. Pierwszy, znaleziony na plaży w Junoszynie na Mierzei Wiślanej, został wrzucony do Wisły w Grudziądzu osiem lat temu. Drugi woda wyrzuciła na brzeg w Krynicy Morskiej, a butelka z listem została wrzucona do Morza Bałtyckiego w Niemczech - w miejscowości Sellin w 2013 roku.
08.02.2022

Media: nawet 65 tys. migrantów może forsować w tym roku kanał La Manche

Nawet 65 tys. nielegalnych imigrantów może w tym roku próbować przedostać się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche na pokładach małych łodzi lub pontonów - zakłada najgorszy scenariusz brytyjskiego rządu ujawniony we wtorek przez dziennik "Daily Telegraph".
18.01.2022

Brytyjski rząd wyśle marynarkę wojenną do walki z nielegalną imigracją na La Manche

Brytyjski rząd chce, aby marynarka wojenna przejęła odpowiedzialność za patrole na kanale La Manche i zatrzymywanie łodzi z nielegalnymi imigrantami, a także rozmawia z Rwandą i Ghaną o wysyłaniu tam osób czekających na rozpatrzenie wniosków o azyl - podał w poniedziałek "The Times".
17.01.2022

Trzy nowe łodzie patrolowe Straży Granicznej na Bugu w lubelskiem

Trzy aluminiowe łodzie płaskodenne o łącznej wartości 300 tys. zł zostały zakupione do Nadbużańskiego Oddziału SG. Jak zaznaczyła rzeczniczka SG por. Anna Michalska, dzięki nim funkcjonariusze będą mogli jeszcze skuteczniej patrolować rzekę graniczną Bug.
05.01.2022

Rekordowa liczba migrantów przybyła w ubiegłym roku przez kanał La Manche

Do Wielkiej Brytanii w 2021 roku przybyła przez kanał La Manche rekordowa liczba migrantów: co najmniej 28 300 osób, czyli trzy razy więcej niż w roku poprzednim - wynika z danych brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych, które przytacza we wtorek Associated Press.
04.01.2022

Paweł Weiner, MAG Offshore: „Zarządzamy projektami offshore, przygotowujemy morskie farmy wiatrowe w Polsce” [ROZMOWA]

Polski offshore czeka jeszcze dużo pracy i dużo zmian. W dynamicznie rozwijającym się środowisku trzeba trzymać rękę na pulsie. MAG Offshore, powołana do życia przez Morską Agencję Gdynia spółka-córka, może pełnić ważną rolę przewodnika, który prowadzi swoich klientów przez meandry sektora. Z Pawłem Weinerem, prezesem MAG Offshore, rozmawiamy o zadaniach firmy, ale także przeszkodach i szansach polskiego offshore.
30.12.2021

Pijanemu kapitanowi drobnicowca Ruslana grożą dwa lata więzienia

Kapitanowi drobnicowca Ruslana, który zboczył z kursu i omal nie osiadł na mieliźnie w okolicy Gdańska, grozi kara finansowa i więzienie.
08.12.2021

Lotos Asfalt dostarczy paliwo Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej

Lotos Asfalt ponownie wygrał przetarg na zapewnienie żeglugowego oleju napędowego dla jednostek Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
29.11.2021

Morski Oddział Straży Granicznej: w 2020 roku 29 ofiar handlu ludźmi

Straż Graniczna poinformowała, że w 2020 roku jej Morski Oddział ujawnił dokładnie 29 przypadków handlu ludźmi. Najczęściej chodziło o pracę przymusową.
18.10.2021

Całkowicie bezbronne polskie Morskie Farmy Wiatrowe

We wcześniejszych artykułach autorzy poruszali rożne kwestie dotyczące inwestycji związanych z Morskimi Farmami Wiatrowymi na polskich obszarach morskich. W dzisiejszej publikacji, biorąc pod uwagę zastanawiający optymizm towarzyszący podpisaniu w ostatnich dniach sector deal dla polskich MFW, zostanie wykazane jak dalece bezbronne pozostaną polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych i zarazem pilnych zmian w polskim systemie prawnym.
04.10.2021

Na wodach Zatoki Puckiej przewrócił się jacht, straż graniczna pomogła żeglarzowi

Na wodach Zatoki Puckiej niedaleko Jastarni przewrócił się w piątek jacht z jedną osobą na pokładzie. Żeglarzowi pomogła załoga jednostki pływającej SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.
23.09.2021

Brytyjska straż graniczna ma zawracać łodzie z nielegalnymi imigrantami

Priti Patel, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, upoważniła straż graniczną do zawracania łodzi z nielegalnymi imigrantami, aby zapobiec przedostaniu się przez nich do tego kraju – podały w czwartek brytyjskie media.
09.09.2021

Chłopaki do wzięcia. Chińscy marynarze pod zagraniczną banderą

Około 90 procent światowego handlu odbywa się za pośrednictwem żeglugi międzynarodowej. Marynarze odgrywają zasadniczą rolę w utrzymaniu ciągłości tego handlu oraz w zapewnieniu przepływu towarów. W trudnych czasach pandemii, Chiny stają się czołowym dostarczycielem marynarzy do zagranicznych jednostek.
20.07.2021

Francja: Uratowano 65 migrantów próbujących dopłynąć do Wielkiej Brytanii

Francuskie służby uratowały w niedzielę na kanale La Manche 65 migrantów próbujących nielegalnie przedostać się do Wielkiej Brytanii - poinformowała prefektura morska kanału La Manche i Morza Północnego. Migrantów podjęto z dwóch prowizorycznych łodzi.
19.07.2021

Rosja. Straż graniczna weszła na pokład japońskiej łodzi rybackiej

Rosyjska straż graniczna poinformowała w piątek, że oddała strzały ostrzegawcze i weszła na pokład japońskiej łodzi rybackiej podejrzanej o "nielegalne" połowy krabów u wybrzeży wyspy Sachalin.
28.05.2021

Niemieckie media: decyzja USA w sprawie NS2 to dla prezydenta Rosji niezwykłe zwycięstwo

"Prezydent USA rozważył wszystkie "za" i "przeciw". W końcu, co jest bardziej szkodliwe dla interesów Stanów Zjednoczonych: rurociąg czy napięcie z niezawodnym sojusznikiem? Wynik był chyba jasny" - pisze w czwartek "Seuedeutsche Zeitung" w kontekście decyzji USA o odstąpieniu od sankcji wobec Nord Stream 2.
20.05.2021

Zapowiedź ćwiczenia Renegade/Sarex-21 [wideo]

W dniach 17-21 maja 2021 r. odbędzie się ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-21 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.
17.05.2021

Ponad 4,2 tys. kontroli podczas ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0"

W tegorocznej operacji "30 Days at Sea 3.0" wzięło udział 67 krajów. "Działania doprowadziły do zidentyfikowania wielu przestępstw, od nielegalnego zrzutu po handel odpadami, oraz do zbadania tysięcy podejrzanych na całym świecie" - podał.
30.04.2021

Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych

W poprzednim artykule Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - ZielonaGospodarka opisującym pokrótce status prawny MFW oraz spojrzenie na te inwestycje przez pryzmat ustaw o zarządzaniu kryzysowym, autorzy zwrócili uwagę na fakt, iż po włączeniu Morskich Farm Wiatrowych do sieci energetycznej Polski, staną się one infrastrukturą krytyczną.
26.04.2021

Przetrzymywany od ponad trzech miesięcy południowokoreański tankowiec uwolniony

Przetrzymywany od stycznia przez irańską Straż Rewolucyjną południowokoreański tankowiec został oswobodzony w piątek – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Seulu. Jako pierwszy był uwolniony kapitan jednostki, a następnie tankowiec opuścił port.
09.04.2021

Szwedzka Straż Przybrzeżna „Kustbevakningen” – Morskie Organy Ścigania cz.5

Po naszej ostatniej wizycie na Morzu Północnym oraz spotkaniu z Obrońcy wód oraz wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – Morskie Organy Ścigania (cz.4) - skierujemy się na cieśniny duńskie, aby bezpiecznie zakończyć nasz rejs w porcie macierzystym jakim jest Gdynia. Przechodząc pod Mostem nad Sundem, całkiem możliwe jest, że na swojej drodze spotkamy Kustbevakningen, czyli Szwedzką Straż Przybrzeżną.
30.03.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.