• <

Funkcjonariusze MOSG zatrzymali 150 nielegalnych migrantów w trakcie misji w Macedonii

jb

02.12.2022 20:03 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Funkcjonariusze MOSG zatrzymali 150 nielegalnych migrantów w trakcie misji w Macedonii

Partnerzy portalu

Funkcjonariusze MOSG zatrzymali 150 nielegalnych migrantów w trakcie misji w Macedonii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Morski.strazgraniczna.pl

Zakończyła się 8. edycja misji Straży Granicznej w Macedonii Północnej. Wzięło w niej udział 15 funkcjonariuszy z Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG), którzy pełnili służbę w ochronie macedońsko-greckiej granicy przed nielegalną migracją. W trakcie dwóch misji zatrzymali 150 nielegalnych migrantów.

Rzecznik MOSG kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak w rozmowie z PAP powiedział, że był to drugi kontyngent z MOSG, który w tym roku służył w zagranicznej misji. Każda z nich trwała miesiąc.

"W skład 8. edycji weszło 15 funkcjonariuszy z MOSG, którzy pełnili służbę w ochronie macedońsko-greckiej granicy przed nielegalną migracją. W poprzedniej edycji wzięło udział 13 funkcjonariuszy MOSG oraz czterech z Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie" - wyliczał rzecznik.

Zaznaczył, że wspólne misje służą ochronie porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zapobieganiu przestępczości w związku ze zwiększonym napływem migrantów na granice wspieranego państwa. "Funkcjonariusze z MOSG mieli do dyspozycji pojazdy i sprzęt służbowy Straży Granicznej" - podkreślił Juźwiak.

Dowódcą 8. edycji misji SG w Macedonii Północnej był st. chor. szt. SG Szymon Kaczkowski, 7.edycją dowodził por. SG Michał Cebula z MOSG.

"W sumie funkcjonariusze obu misji zatrzymali podczas wspólnych działań z macedońską policją ponad 150 nielegalnych migrantów" - dodał rzecznik MOSG.

Wyjazdy na misje były poprzedzone tygodniowymi treningami zgrywającymi przeprowadzonymi w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.

Szkolenia polegały m.in. na doskonaleniu umiejętności strzeleckich, taktyki zatrzymywania i doprowadzania osób, udzielania pierwszej pomocy. Istotnym elementem było też zapoznanie funkcjonariuszy ze zwyczajami, tradycją i kulturą macedońską. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.