• <

Wynik wyszukiwania - "macedonia" - Wiadomości

Do Grecji wyruszyła jednostka pływająca FSRU, która ma zwiększyć możliwości kraju w zakresie dostaw LNG

Singapurska firma Seatrium ogłosiła dostawę i zakończenie prac testowych nad jednostką do magazynowania i regazyfikacji, która znajdzie się w pobliżu greckiego portu w Aleksandropolis. W ten sposób Grecja dołącza do państw, które wykorzystują możliwości transportu LNG z użyciem pływających terminali.
27.11.2023

Funkcjonariusze MOSG zatrzymali 150 nielegalnych migrantów w trakcie misji w Macedonii

Zakończyła się 8. edycja misji Straży Granicznej w Macedonii Północnej. Wzięło w niej udział 15 funkcjonariuszy z Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG), którzy pełnili służbę w ochronie macedońsko-greckiej granicy przed nielegalną migracją. W trakcie dwóch misji zatrzymali 150 nielegalnych migrantów.
02.12.2022

Szef MSZ udaje się do Jordanii; weźmie udział w Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE

Szef MSZ Zbigniew Rau udaje się z wizytą do Jordanii, gdzie jako przewodniczący OBWE weźmie udział w corocznej Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE. Jak zapowiedział rzecznik resortu Łukasz Jasina, głównymi tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji będą: bezpieczeństwo energetyczne, terroryzm i uchodźcy.
23.10.2022

Serbia wśród 10 krajów znad Adriatyku i Morza Jońskiego potępiających agresję Rosji na Ukrainę

Rządy Serbii oraz dziewięciu innych państw położonych nad Adriatykiem i Morzem Jońskim podpisały w Tiranie deklarację potępiającą "nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę" - poinformowała w sobotę chorwacka agencja prasowa Hina.
22.05.2022

LNG szansą dla Grecji. U wybrzeży Aleksandropolis pojawi się terminal FSRU

Grecja tak jak inne kraje Unii Europejskiej przyspieszyła działania na rzecz uniezależnienia się od dostaw gazu ziemnego z Rosji. W tym celu na wodach w pobliżu miasta Aleksandropolis pojawi się pływający terminal FSRU. Jest to strategiczny projekt dla Grecji, Bałkanów i Europy Południowo-Wschodniej. Terminal rozpocznie pracę w grudniu 2023 roku.
08.05.2022

[WIDEO] Grecja. Pożar na statku ro/ro z 288 osobami na pokładzie

Podczas rejsu z greckiego portu Igumenitsa w regionie Epir-Macedonia Zachodnia nad Morzem Jońskim, do Brindisi we Włoszech na statku Euroferry Olimpia wiozącym 288 osób (w tym 51 załogi) wybuchł pożar - poinformowała w piątek grecka policja portowa.
18.02.2022

Uruchomiono serbski odcinek gazociągu Turecki Potok

Prezydent Serbii Aleksandr Vuczić zainaugurował w piątek serbski odcinek gazociągu Turecki Potok, przedstawiając go jako kluczowy element bezpieczeństwa zaopatrzenia kraju w ten surowiec. Gaz popłynie do Serbii z Bułgarii.
01.01.2021

Nie będzie zamknięcia granic wewnętrznych UE?

Nie planujemy powrotu do kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej - powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Na dzisiaj nie mamy informacji, aby którekolwiek z państw unijnych planowało zamykanie granic - zaznaczył.
07.10.2020

50 przemytników aresztowanych w międzynarodowej operacji kierowanej przez Frontex

50 przemytników zajmujących się przerzucaniem migrantów do UE zostało aresztowanych w ramach międzynarodowej operacji kierowanej przez Frontex - poinformowała w czwartek ta unijna agencja ochrony granic. W działaniach brała też udział Polska.
24.09.2020

PIE: Bałkany Zachodnie szansą dla polskich eksporterów i inwestorów

Poprawa konkurencyjności bałkańskich gospodarek oraz decyzja o tworzeniu wspólnego rynku przez kraje regionu powinna skłonić polskich eksporterów i inwestorów do większego zaangażowania w tej części Europy - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.07.2020

Emilewicz: Powinniśmy wzmacniać relacje gospodarcze między Polską, UE a krajami Bałkanów Zachodnich

Dzięki powiązaniom gospodarczym między Polską, UE a krajami Bałkanów Zachodnich, rynki i firmy mogą sobie wzajemnie dużo zaoferować, dlatego powinniśmy wspólnie wzmacniać relacje - uważa szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz, która będzie uczestniczyć w zbliżającym się Szczycie Bałkanów Zachodnich.
27.06.2019

Delegacja Polsko-Bałkańskiej Grupy Parlamentarnej z wizytą w Serbii i Macedonii Północnej

Wsparcie europejskich aspiracji Serbii i Macedonii Północnej, przewodnictwo Polski w tzw. procesie berlińskim i rozwój współpracy bilateralnej, zwłaszcza na szczeblu parlamentarnym, to niektóre tematy rozmów wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego podczas trzydniowej wizyty na Bałkanach. Od wtorku do czwartku w Belgradzie i Skopje delegacja Polsko-Bałkańskiej Grupy Parlamentarnej na czele z Wicemarszałkiem Sejmu, który kieruje pracami tego gremium, odbyła szereg spotkań z serbskimi i macedońskimi politykami.
22.03.2019

Mogherini i Pompeo rozmawiali o nowych sankcjach na Rosję

Szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini i sekretarz stanu USA Mike Pompeo rozmawiali w piątek w Brukseli o kwestii nałożenia sankcji na Rosję za jej agresywne działania wobec Ukrainy w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej – poinformował grupę dziennikarzy w Brukseli wysoki urzędnik unijny.
15.02.2019

Ambasador USA przy NATO: Ministrowie będą rozmawiać o INF, Macedonii, inwestycjach obronnych

Traktat INF, przyjęcie Macedonii Północnej do NATO, wydatki obronne, mobilność wojsk, bezpieczna łączność, proces pokojowy w Afganistanie będą tematami spotkania ministrów obrony państw sojuszu – powiedziała we wtorek ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison.
13.02.2019

Bułgaria/Borisow: Dążymy do wprowadzenia zerowych taryf celnych z Macedonią

Premier Bułgarii Bojko Borisow poinformował w poniedziałek, że Sofia dąży do wprowadzenia zerowych taryf celnych w handlu z Macedonią. Po spotkaniu z szefem macedońskiego rządu Zoranem Zaewem wyraził nadzieję, że KE wkrótce zaaprobuje ich wdrożenie.
05.02.2019

Bułgaria: Ogłoszono decyzję o budowie przedłużenia gazociągu Turecki Potok

Bułgarski operator sieci przesyłowo-magazynowej gazu Bułgartransgaz ogłosił w czwartek, że zbuduje przedłużenie gazociągu Turecki Potok przez Bułgarię do Serbii, gdyż uzyskał zadowalającą ofertę od przyszłych nabywców zdolności przesyłowej rurociągu.
01.02.2019

Prezydent: Jeśli będą inicjatywy dotyczące sankcji wobec Rosji, Polska będzie się włączała

Jeżeli będą zgłaszane międzynarodowe inicjatywy dotyczące rozszerzenia sankcji wobec Rosji, Polska na pewno będzie się włączała – oświadczył we wtorek w Sofii prezydent Andrzej Duda.
27.11.2018

Błaszczak: Inicjatywa 4x30 wzmacnia nasze bezpieczeństwo

Inicjatywa 4x30 pokazuje, że państwa NATO są gotowe odpowiedzieć szybko i zdecydowanie w przypadku ataku; ta decyzja wzmacnia nasze bezpieczeństwo - powiedział w czwartek w TVP szef MON Mariusz Błaszczak.
12.07.2018

Błaszczak o szczycie NATO: Sojusz zwiększa zdolności obronne

Szczyt NATO w Brukseli potwierdził kierunek na zwiększanie zdolności obronnych, obrany w 2016 r. – powiedział w czwartek Mariusz Błaszczak. Szef MON podpisał m.in. porozumienie, w którym 17 państw deklaruje wolę wspólnych zakupów amunicji do systemów lądowych.
12.07.2018

Premier: Polska i Macedonia są sojusznikami w bardzo wielu wymiarach

Polska i Macedonia są sojusznikami w wielu wymiarach; popieramy euroatlantyckie aspiracje Macedonii - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Premier Zoran Zaew podziękował Polsce za "drogocenne wsparcie" udzielone jego krajowi w kluczowych momentach starań o integrację.
28.06.2018

Prawie 300 amerykańskich pojazdów wojskowych w Porcie Gdynia (foto)

Amerykański sprzęt w Porcie Gdynia. Około 270 różnego rodzaju pojazdów wojskowych przypłynęło do BCT – Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w piątek. Zostaną wykorzystane podczas ćwiczenia Dowództwa Wojsk Lądowych USA w Europie pod kryptonimem Saber Strike-18 (SbS18), które zaplanowano na 3-15 czerwca w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie.
23.05.2018

Jakóbik: Nord Stream 2 pomaga Rosji dezintegrować Unię Europejską

Europejska odpowiedź na próbę zabójstwa obywatela UE na terenie jednego z państw UE jest minimalna. Postawa części unijnych państw ws. gazociągu Nord Stream 2 pomaga Rosji dezintegrować Wspólnotę - ocenia z rozmowie z PAP redaktor naczelny branżowego potralu Biznes Alert Wojciech Jakóbik
01.04.2018

KE chce poprawy połączeń na Bałkanach Zachodnich; popiera bułgarski hub gazowy

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker opowiedział się w piątek za budową w Bułgarii węzła gazowego, a także poprawą połączeń na Bałkanach Zachodnich. Bułgarska prezydencja przekonuje, że inwestycje infrastrukturalne nie stanowią żadnego ryzyka dla UE.
12.01.2018

Orban: Widzę dużo możliwości w Inicjatywie Trójmorza

Procedura wszczęta przez Komisję Europejską wobec Polski nie ma podstaw i samo postępowanie jest nieprawidłowe; wspólnota losu Europy Środkowej nakazuje Węgrom stanąć przy boku Polski - ocenił premier Węgier Viktor Orban. Dodał, że nie można łączyć kwestii budżetu UE z kwestią praworządności.
04.01.2018

Szydło: Polska natrafia na utrudnienia w dostępie do rynku chińskiego

Polska natrafia na utrudnienia w dostępie do rynku chińskiego - oświadczyła w poniedziałek premier Beata Szydło w Budapeszcie na spotkaniu szefów rządów 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Wezwała do podjęcia działań na rzecz znoszenia barier w dostępie do rynków.
28.11.2017

Centralny Port Komunikacyjny wśród tematów rozmowy Szydło i Li

Centralny Port Komunikacyjny będzie jednym z tematów poniedziałkowej rozmowy premier Beaty Szydło z premierem Chin Li Keqiangiem w Budapeszcie - poinformowała szefowa polskiego rządu przed spotkaniem.
27.11.2017

Chiny przeznaczą 2 mld dol. na inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej

Przebywający w Budapeszcie premier Chin Li Keqiang zapowiedział w poniedziałek, że Chiński Bank Rozwoju przeznaczy 2 miliardy dolarów na inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej. Li uczestniczy w spotkaniu przywódców grupy 16 państw regionu i Chin.
27.11.2017

Port Centralny ze wsparciem premier Beaty Szydło

Jest decyzja rządu w sprawie budowy w Gdańsku Portu Centralnego - zadeklarowała Premier Beata Szydło w czasie II Spotkania Ministrów Transportu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Odbywające się w dniach 25-26 października w Warszawie Forum 16+1 oficjalnie zainaugurowało działanie Sekretariatu ds. Morskich 16+1. Port Gdańsk był jednym z partnerów wydarzenia.
30.10.2017

Za nami pierwszy dzień Spotkania Ministrów Transportu - Polska liderem porozumienia 16+1 (wideo)

Ministrowie transportu Europy Środkowej, Wschodniej i Chin spotkali się w środę w Warszawie na PGE Narodowym aby rozmawiać na temat szeroko rozumianego transportu w ramach porozumienia 16+1. Podczas spotkania zainaugurowany został Sekretariat ds. Morskich „16+1″, funkcjonujący przy MGMiŻŚ. Celem pracy Sekretariatu jest wsparcie współpracy pomiędzy portami morskimi oraz promowanie działań podejmowanych przez te podmioty.
26.10.2017

Pierwszy dzień Spotkania Ministrów Transportu dobiegł końca

Ministrowie transportu Europy Środkowej, Wschodniej i Chin spotkali się w środę w Warszawie, aby podjąć dyskusję na temat transportu intermodalnego. Transportu, który jest odpowiedzią na wyzwania rynku oraz dynamicznie rozwijających się państw. Spotkanie zainaugurował Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Obecna była również Premier Beata Szydło.
25.10.2017

Szydło: Chcemy rozwijać współpracę z Chinami w dziedzinie transportu

Transport jest jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin współpracy między Polską, Europą Środkowo-Wschodnią i Chinami, a celem polskiego rządu jest jego rozwój - powiedziała w środę premier Beata Szydło, otwierając II Spotkanie Ministrów Transportu i Forum Biznesu 16+1.
25.10.2017

Gróbarczyk: Stoimy przed szansą na upodmiotowienie regionu Europy Środkowej

Stoimy przed ogromną szansą na upodmiotowienie regionu Europy Środkowej, rewitalizację transportu morskiego i rzecznego - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk otwierając II spotkanie ministrów transportu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin.
25.10.2017

MSWiA: W 2018 r. Straż Graniczna wyśle funkcjonariuszy na granicę z Macedonią

W 2018 r. kolejne 30-osobowe kontyngenty z polskimi funkcjonariuszami wspomogą ochronę południowych granic Macedonii - podało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
12.10.2017

Ministrowie transportu Europy Środkowo –Wschodniej i Chin spotkają się w Warszawie

Intermodalność – gwarancja efektywnego transportu z korzyścią dla gospodarki to temat przewodni II Spotkania Ministrów Transportu Europy Środkowo – Wschodniej i Chin organizowanego w ramach formatu 16+1.
10.10.2017

Nasalyk: Ukraina chce być gazowym hubem dla południa Europy

Ukraina traktuje nowy gazowy interkonektor z Polską jako element budowy hubu dla zaopatrywania w gaz południa Europy, aż po Adriatyk. Rząd w Kijowie ma też plany uruchomienia eksportu do Europy energii elektrycznej z elektrowni jądrowych - mówi PAP minister energetyki Ukrainy Ihor Nasalyk.
05.10.2017

II Szczyt Ministrów Transportu Państw Europy Środkowo - Wschodniej i Chin

Intermodalność - gwarancja efektywnego transportu z korzyścią dla gospodarki to temat przewodni II Szczytu Ministrów Transportu Państw Europy Środkowo - Wschodniej i Chin organizowanego w ramach formatu 16+1. Szczyt odbędzie się w dniach 25-26 października 2017 roku w Warszawie. Wydarzenie to będzie stanowić również oficjalną inaugurację działalności Sekretariatu Koordynującego ds. Morskich 16+1.
04.10.2017

MSZ: wizyta wiceministra Magierowskiego w Chinach

Polska postrzega format 16+1 jako ważną platformę kontaktów między Europą a Chinami. Jesteśmy zaangażowani w inicjatywę 16+1 i gotowi do dalszego wspierania rozwoju tej płaszczyzny współpracy i dialogu między regionem Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami – podkreślił wiceminister Marak Magierowski podczas wystąpienia na IX spotkaniu Narodowych Koordynatorów 16+1 w Pekinie.
12.07.2017

2016 rok w DGRSZ: Anakonda, Szczyt NATO oraz ŚDM

Ponad 140 ćwiczeń narodowych i 150 międzynarodowych, 40 tys. absolwentów w centrach szkolenia, 10 tys. kandydatów w służbie przygotowawczej i 13 tys. rezerwistów przeszkolonych w 2016 roku. Do najważniejszych wydarzeń ostatnich 12 miesięcy zaliczyć należy organizację i udział w ćwiczeniu Anakonda-16, a także zabezpieczenie Szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.
30.12.2016

Zacieśniamy współpracę w obszarze gospodarki morskiej z Chińską Republiką Ludową

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, oraz He Jianzhong, wiceminister transportu rządu Chińskiej Republiki Ludowej, w Porcie Gdańsk podpisali porozumienie o współpracy między tymi resortami.
25.10.2016

Wizyta prezydenta w Chinach: Polska ważnym partnerem w budowie nowego szlaku jedwabnego

Trwa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w chińskim Suzhou. Podczas wtorkowego spotkania z premierem Chin Li Keqiangiem dużo uwagi poświęcono partnerstwu obu krajów w projekcie "Jednego Pasa i Jednego Szlaku" – sieci szlaków transportowych łączących Państwo Środka z krajami Unii Europejskiej.
24.11.2015

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.