• <
urząd_morski_gdynia_2021

Delegacja Polsko-Bałkańskiej Grupy Parlamentarnej z wizytą w Serbii i Macedonii Północnej

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Delegacja Polsko-Bałkańskiej Grupy Parlamentarnej z wizytą w Serbii i Macedonii Północnej
Delegacja Polsko-Bałkańskiej Grupy Parlamentarnej z wizytą w Serbii i Macedonii Północnej - GospodarkaMorska.pl

pc/sejm.gov.pl

22.03.2019 Źródło: własne

Wsparcie europejskich aspiracji Serbii i Macedonii Północnej, przewodnictwo Polski w tzw. procesie berlińskim i rozwój współpracy bilateralnej, zwłaszcza na szczeblu parlamentarnym, to niektóre tematy rozmów wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego podczas trzydniowej wizyty na Bałkanach. Od wtorku do czwartku w Belgradzie i Skopje delegacja Polsko-Bałkańskiej Grupy Parlamentarnej na czele z Wicemarszałkiem Sejmu, który kieruje pracami tego gremium, odbyła szereg spotkań z serbskimi i macedońskimi politykami.

W Serbii, pierwszego i drugiego dnia wizyty Ryszard Terlecki, wraz z towarzyszącymi mu posłami: Barbarą Chrobak, Tomaszem Głogowskim i Jackiem Osuchem, spotkał się z wiceszefem parlamentu Veroljubem Arsiciem, pierwszym wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Serbii Ivicą Dačiciem oraz członkami Polsko-Serbskiej Parlamentarnej Grupy Przyjaźni.

Wicemarszałek Terlecki podkreślił, że Polska wspiera aspiracje Serbii do UE pomimo, że obydwa kraje mają odmienne wizje zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Rozmówcy zgodzili się, że istnieje szerokie pole do rozwoju wzajemnie korzystnych stosunków polsko-serbskich. W bieżącym roku obchodzimy 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych, należy wykorzystać tę okazję do lepszego wzajemnego poznania obydwu państw i narodów. Istotny w tym procesie jest wymiar parlamentarny. Wicemarszałek zaproponował wielowektorowy rozwój współpracy od kontaktów bilateralnych na szczeblu grup parlamentarnych i komisji sejmowych poprzez współpracę regionalną w ramach konferencji przewodniczących parlamentów Europy Środkowo-Wschodniej oraz inicjatywy Europa Karpat aż do tzw. procesu berlińskiego w ramach UE, w którym Polska sprawuje przewodnictwo w 2019 r.

Podczas wizyty w Macedonii Północnej w środę i czwartek polska delegacja rozmawiała z wiceszefem parlamentu Goranem Misovskim, premierem Zoranem Zaewem, wiceministrem spraw zagranicznych Andrejem Zhernovskim oraz członkami Parlamentarnej Grupy ds. Współpracy z Polską.

Wicemarszałek Terlecki złożył gratulacje w związku z podpisaniem przez Macedonię Północną Protokołu o akcesji do NATO. W tej chwili w Polsce trwa proces legislacyjny prowadzący do przyjęcia ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację protokołu przez Prezydenta RP. Ryszard Terlecki przekazał zaproszenie dla Przewodniczącego Parlamentu Macedonii Północnej na posiedzenie Sejmu, podczas którego odbędzie się głosowanie w tej sprawie. Zapewnił o pełnym wsparciu Polski dla włączenia Macedonii Północnej do UE.

Macedonia Północna może włączyć się do europejskich projektów infrastrukturalnych, np. Via Carpatia, co służyłoby rozwojowi współpracy gospodarczej, a jednocześnie wzmocniłoby bezpieczeństwo w regionie. Rozmówcy z zadowoleniem odnotowali, że Polacy są narodem najliczniej odwiedzającym Macedonię Północną. Polska mogłaby współpracować w modernizacji infrastruktury turystycznej Macedonii Północnej. Jak podkreślił wicemarszałek Ryszard Terlecki, oferujemy również współpracę w dziedzinie modernizacji armii.

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33060,00 $ tona 0,46% 11 cze
 Cynk 3011,00 $ tona 1,55% 11 cze
 Aluminium 2490,00 $ tona 0,81% 11 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.