• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Prawie 300 amerykańskich pojazdów wojskowych w Porcie Gdynia (foto)

pc

23.05.2018 16:29 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Prawie 300 amerykańskich pojazdów wojskowych w Porcie Gdynia (foto)

Partnerzy portalu

Prawie 300 amerykańskich pojazdów wojskowych w Porcie Gdynia (foto) - GospodarkaMorska.pl

Amerykański sprzęt w Porcie Gdynia. Około 270 różnego rodzaju pojazdów wojskowych przypłynęło do BCT – Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w piątek. Zostaną wykorzystane podczas ćwiczenia Dowództwa Wojsk Lądowych USA w Europie pod kryptonimem Saber Strike-18 (SbS18), które zaplanowano na 3-15 czerwca w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie.

Obecnie amerykańskie pojazdy znajdują się na jednym z placów składowych BCT. Jak poinformował portal GospodarkaMorska.pl Michał Kużajczyk, dyrektor handlowy w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym, sprzęt pozostanie w Porcie Gdynia do końca miesiąca. Do Polski przypłynął statkiem Green Ridge, który, zanim zawinął do BCT, część maszyn wyładował w Kłajpedzie.

Green Ridge ma 199,94 m długości, 32,2 m szerokości, 10,07 m zanurzenia oraz 38 874 t wyporności. Jednostka została zbudowana w 1998 r. w japońskiej stoczni Imabari Shipbuilding Co Ltd w Marugame. Jej armatorem jest Central Gulf Lines Inc.

To nie pierwszy przypadek, kiedy Green Ridge przewozi sprzęt wojskowy. Statek znajduje się bowiem na liście Floty Morskiego Programu Bezpieczeństwa (Maritime Security Program Fleet) i jest do dyspozycji sił zbrojnych USA. Ta sama jednostka w marcu ubiegłego roku do DCT w Gdańsku przywiozła 4 200 t różnych amerykańskich maszyn.

Amerykański sprzęt wojskowy w DCT. Rozładunek dobiega końca (foto, wideo)

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w ćwiczeniu Saber Strike-18 weźmie udział około 18 000 żołnierzy z 19 państw. Z Polski zaangażowanych zostanie ponad 5 000 żołnierzy oraz 1 000 pojazdów i różnego rodzaju sprzętu wojskowego z jednostek podległych DG RSZ.

Aby wziąć udział w poszczególnych epizodach taktycznych na polskich, litewskich i łotewskich poligonach, 2. Pułk Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych (ang. 2nd Cavalry Regiment) przez terytorium Polski będzie przemieszczał się z Niemiec, gdzie stacjonuje na co dzień. W związku z tym, jak poinformowało DG RSZ, na terenie państw-gospodarzy, ale także na obszarze Niemiec i Czech od ostatniego tygodnia maja do początku lipca można spodziewać się wzmożonego ruchu kolumn wojskowych na drogach. Będą to transporty z rejonów stacjonowania wojsk oraz punktów przeładunkowych do rejonów szkolenia, przemieszczenia w trakcie prowadzonych manewrów oraz transporty powrotne do miejsc stałej dyslokacji.

„SbS18 skupi się na doskonaleniu zdolności prowadzenia operacji lądowych i powietrznych przez zaangażowane w ćwiczenie wojska państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego dodatkowym celem jest zwiększanie interoperacyjności sił zbrojnych ćwiczących stron z Wielonarodowymi Batalionowymi Grupami Bojowymi NATO stacjonującymi na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski, będącymi częścią szerszej strategii Sojuszu Północnoatlantyckiego w obszarze odstraszania oraz prezentacji gotowości i zdecydowania w zakresie kolektywnej obrony każdego z członków. Saber Strike-18 jest w tym ostatnim aspekcie również sprawdzianem dla Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód, który będzie sprawował dowodzenie i kontrolę nad przebiegiem ćwiczenia” – napisało w komunikacie DG RSZ.

Ćwiczenie organizowane jest przez armię USA w Europie od 2010 r. Jest to kluczowe szkolenie Sił Zbrojnych RP.

W tym roku międzynarodowym ćwiczeniu Saber Strike-18 udział wezmą: Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Kanada, Litwa, Łotwa, Macedonia, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy oraz siły NATO. Głównym ćwiczącym z Polski będzie 12. Dywizja Zmechanizowana (12DZ).

Na początku lipca, po zakończonym ćwiczeniu, część amerykańskiego sprzętu trafi z powrotem do USA również przez BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni.

W ubiegłym roku w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym przeładowano 363 462 TEU, zdolność przeładunkowa terminalu to 1 mln TEU/rok. Do Gdyni w kontenerach najczęściej przypływają odzież, elektronika, zabawki, artykuły spożywcze, jak również wyroby stalowe i chemia w różnego rodzaju opakowaniach zbiorczych, np. big-bag.

Dziękujemy za wysłane grafiki.