• <

Groźny incydent nad Morzem Czarnym. Do polskiego samolotu niebezpiecznie zbliżył się rosyjski myśliwiec

rk

07.05.2023 11:37 Źródło: Straż Graniczna
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Groźny incydent nad Morzem Czarnym. Do polskiego samolotu niebezpiecznie zbliżył się rosyjski myśliwiec

Partnerzy portalu

Straż Graniczna

Do samolotu polskiej Straży Granicznej, biorącego udział w misji Frontex-u nad Morzem Czarnym, trzy razy zbliżył się rosyjski myśliwiec, który wykonał agresywne i niebezpieczne manewry. Podczas zdarzenia polska załoga utraciła chwilowo kontrolę nad samolotem i straciła wysokość.

Do zdarzenia doszło 5 maja podczas lotu patrolowego samolotu polskiej Straży Granicznej — Turbolet L-410 nad Morzem Czarnym, w trakcie operacji Frontex, prowadzonej pod auspicjami Rumunii. W jego trakcie dwusilnikowy rosyjski myśliwiec SU 35 wleciał bez żadnego kontaktu radiowego na teren operacyjny wyznaczony przez Rumunię, po czym wykonał agresywne i niebezpieczne manewry, w tym trzy podejścia do polskiego samolotu bez bezpiecznej separacji. W efekcie tego zdarzenia doszło do dużej turbulencji samolotu polskiej Straży Granicznej. W efekcie tego zdarzenia doszło do dużej turbulencji polskiej jednostki. 5-osobowa załoga polskich funkcjonariuszy SG utraciła kontrolę nad samolotem i straciła wysokość.

Turbolet L-410 to jedna z dwóch tego rodzaju maszyn produkcji czeskiej, znajdujących się w wyposażeniu polskiej Straży Granicznej. Zostały zamówione w 2019 roku, a odebrano je rok później. Na pokładzie każdej z nich znajdują się radar, systemy obserwacji i identyfikacji jednostek nawodnych. Posiadają miejsce dla 19 pasażerów lub 1710 kg ładunku.

Jak przekazała rzecznika Straży Granicznej, por. SG Anna Michalska, rosyjski samolot bojowy wykonał też przelot tuż przed samym dziobem samolotu SG, przecinając tor jego lotu w niebezpieczniej odległości. Według oceny załogi samolotu wynosiła ona około 5 metrów. Po trzecim podejściu oddalił się od polskiego samolotu. Obsługujący samolot Straży Granicznej Turbolet L 410, dwóch pilotów i trzech operatów systemów lotniczych, to funkcjonariusze I Wydziału Lotniczego Biura Lotnictwa Straży Granicznej w Gdańsku. Na całe szczęście wykazali się doskonałymi umiejętnościami i dużym opanowaniem, dzięki czemu udało się jej bezpiecznie wylądować. Zgodnie z procedurą o zdarzeniu niezwłocznie została poinformowana Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Załoga samolotu Straży Granicznej Turbolet L 410  od 2 maja br. uczestniczy w misji Frontex – JO MMO Black Sea 2023, acz funkcjonariusze biura są tam już obecni od 19 kwietnia. W tym roku jest to druga operacja, w której biorą udział polscy strażnicy graniczni. Pierwsza odbyła się na początku roku we Włoszech. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.