• <

Wynik wyszukiwania - "cooper" - Wiadomości

Damen Financial Services i Siemens Financial Services ogłaszają współpracę w ramach finansowania budowy statków

W ramach partnerstwa obie firmy połączyły siły, aby ustanowić nowy instrument finansowania statków w ramach Damen Ship Lease (DSL). Obecnie jest on jednym z funduszy Damen Ship Lease Cooperation, zarządzanym przez DFS. Ma on na celu zapewnienie obecnym i potencjalnym właścicielom statków możliwości rozbudowy ich flot poprzez umożliwienie im nabycia najnowocześniejszych statków przy użyciu elastycznych opcji finansowania.
08.05.2024

Bałtyckie porty na światowym rynku kontenerowym w 2023 roku

Globalne przewozy kontenerowe, obsługujące głównie ładunki wysoko przetworzone w relacjach Azja – Europa – Ameryka Północna, oddziaływają w znacznym stopniu na funkcjonowanie bałtyckich portów morskich, w tym portów w Polsce. Jednocześnie sytuacja w regionie, gdzie rynek rosyjski stanowi ważny kierunek docelowy dla kontenerów morskich, oddziałuje w ostatnich latach negatywnie na ogólną sytuację w portach kontenerowych Bałtyku.
10.04.2024

Prężenie muskułów na Pacyfiku. Partnerskie ćwiczenia na morzu demonstracją przeciwko chińskiej ekspansji

Trwające napięcie na Oceanie Spokojnym w związku z ćwiczeniami sił morskich Australii, Filipin, Japonii i USA staje się kolejnym elementem międzynarodowej rywalizacji w tej domenie morskiej. Chiny uznają obecność okrętów na obszarze spornym za prowokacje, gdy z kolei państwa partnerskie podkreślają, że przestrzegają prawa do swobody żeglugi i przelotów oraz poszanowania praw morskich na mocy prawa międzynarodowego, odzwierciedlonej w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS).
08.04.2024

Damen Shipyards i CMA CGM będą współpracować nad zwiększeniem wydajności kontenerowców

Damen Shipyards Group i wiodąca grupa żeglugowa CMA CGM rozpoczynają współpracę, która zaowocuje znaczącymi modyfikacjami około 100 statków armatora. Zapewnią one oszczędność paliwa na poziomie ponad 10 procent. Modernizacje odbędą się w Damen Shiprepair Dunkerque (DSDu) i Damen Shiprepair Amsterdam (DSAm), które posiadają jedne z największych suchych doków w Europie i wieloletnie doświadczenie w kompleksowych remontach i modernizacjach.
03.04.2024

Nawet trzy tony paliwa oszczędzonego dziennie. Cargill chwali się efektem wykorzystania wiatru na Pyxis Ocean

Firma Cargill dzieli się wynikami pierwszego na świecie rejsu oceanicznego napędzanego energią wiatrową. Analiza rejsu ujawnia znaczne oszczędności paliwa, podkreślając potencjał napędu wspomaganego wiatrem we wspieraniu wysiłków branży morskiej na rzecz dekarbonizacji. Statek Pyxis Ocean został sprawdzony po pół roku użytkowania, a działalność rozpoczął od zawinięcia do Gdyni.
13.03.2024

USA boją się szpiegowania przez chińskie dźwigi. Chińczycy: „paranoja”

„Całkowita paranoja” – tak oskarżenia o możliwość monitorowania przepływu ładunków za pomocą chińskich dźwigów w portach całego świata skomentował rzecznik Ambasady Chin w USA.
23.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Bogusz Pniewski i Łukasz Kneba

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Boguszem Pniewskim i Łukaszem Knebą czyli członkami zarządu i udziałowcami spółki COMADE. Panowie opowiadają o etymologii nazwy swojej firmy (Cooperation lub Collaboration Made) i o pozytywistycznej pracy u podstaw branży offshore.
12.02.2024

USA: Iran jest bezpośrednio zaangażowany w ataki rebeliantów Huti

Iran jest bezpośrednio zaangażowany w ataki rebeliantów Huti na Morzu Czerwonym - oznajmił w poniedziałek wiceadmirał Brad Cooper, dowódca V Floty Marynarki Wojennej USA operującej na Bliskim Wschodzie.
23.01.2024

Maersk i Hapag-Lloyd połączą floty w ramach nowego sojuszu

Giganci żeglugi kontenerowej, Maersk i Hapag-Lloyd, ogłosili współpracę w ramach sojuszu Gemini Cooperation. Inicjatywa ta, mająca na celu zwiększenie efektywności operacyjnej i przyspieszenie dekarbonizacji flot, rozpocznie się w lutym 2025 r.
17.01.2024

USA testują cierpliwość Chin. Lotniskowiec USS Carl Vinson ćwiczy wraz z Marynarką Wojenną Filipin na spornym akwenie

Lotniskowiec typu Nimitz USS Carl Vinson (CVN-70) rozpoczął w środę ćwiczenia na Morzu Południowochińskim wraz z siłami morskimi Filipin. Manewry mają na celu przećwiczenie działania w ramach sił połączonych w domenie morskiej. W związku z tym okręty amerykańskie i filipińskie uczestniczą w intensywnym szkoleniu i zaawansowanych operacjach w zakresie komunikacji morskiej.
04.01.2024

Członkowie załogi amerykańskiego niszczyciela odznaczeni za skuteczne zwalczanie rakiet i dronów Huti

Marynarze z niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke USS Carney (DDG 64) zostali wyróżnieni za działania w związku z zapewnieniem niezakłóconej żeglugi w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Okręt od wielu miesięcy bierze udział w akcjach na rzecz bezpieczeństwa, a w ostatnim czasie regularnie prowadził skuteczne działania w związku z neutralizacją rakiet i dronów wystrzeliwanych z terytorium Jemenu przez bojowników Huti.
04.01.2024

Konferencja Szefów forum Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego

W dniach od 28 do 30 listopada w Sopocie odbywała się konferencja Szefów forum Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego – BSRBCC (Baltic Sea Region Border Control Cooperation) zorganizowana, w ramach przewodnictwa Straży Granicznej w BSRBCC w 2023 r., we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.
01.12.2023

Fincantieri woduje fregatę Spartaco Schergat. To dziewiąta jednostka z międzynarodowej serii FREMM w Marina Militare

Uroczystość wodowania odbyła się w stoczni Riva Trigoso we włoskiej Genui. Budowany w ramach francusko-włoskiej współpracy okręt wpisuje się w cel stoczni stworzenia uniwersalnej platformy bojowej, możliwej do dostosowania do potrzeb zamawiającego oraz wykonywanych zadań. W ten sposób ma reprezentować najnowsze rozwiązania w zakresie rozwoju sił morskich na miarę XXI wieku.
28.11.2023

APEC ożywi transport morski w sposób umiarkowany. UE poza Golden Gate Declaration

Wzrost gospodarczy w regionie Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku, w którym współdziała 21 krajów wykazuje oznaki poprawy – oczekiwany wzrost wyniesie 3,3% w 2023 r. w porównaniu z 2,6% w 2022 r. – wynika z informacji po zakończeniu obrad przywódców krajów Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC).
21.11.2023

Freezing Winds 2023. Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia morskie Finlandii w NATO. Jest polski akcent

Od 20 listopada do 1 grudnia w mroźnej aurze odbędą się ćwiczenia sił okrętowych pod auspicjami Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat). To pierwsze duże ćwiczenie morskie prowadzone przez Finlandię jako członek NATO.
20.11.2023

Spotkanie na portowym szczycie. Konieczna ścisła współpraca z celnikami

W czasie IAPH World Ports Conference odbyło się spotkanie kierownictwa Stowarzyszenia Portów i Przystani na którym omawiano sposoby doskonalenia współpracy zarządów portów ze służbami celnymi.
08.11.2023

Rozpoczęcie pierwszej fazy projektu Europejskiej Korwety Patrolowej

Europejski Fundusz Obronny wsparł kwotą w wysokości 60 mln euro początkową fazę przedsięwzięcia, koncentrującego się na badaniach koncepcyjnych aż do wstępnego projektu modułowej i wielozadaniowej korwety patrolowej (Modular and Multirole Patrol Corvette, MMPC).
26.10.2023

Seatech Engineering świętuje 20lecie działalności, a plany na kolejne lata ma bardzo ambitne!

Za nami 20 lat historii biura projektowego Seatech, zajmującego się projektowaniem specjalistycznych jednostek na potrzeby przemysłu stoczniowego. To właśnie 15 października 2003 roku, dokładnie 20 lat temu, Gerard Jasiński, ówczesny Dyrektor Biura Statków Centromor, wraz z Pascalem Piriou, reprezentującym francuską stocznię Chantiers Piriou, założyli firmę o nazwie Seatech Engineering Sp. z o.o.
15.10.2023

Porty w zielonym korytarzu. Konieczność czy element walki konkurencyjnej?

We wrześniu porty ujawniły plan wdrożenia pierwszego ekologicznego korytarza transportowego przez Pacyfik. Przedstawiciele miast i portów Los Angeles, Long Beach i Szanghaju oraz największych operatorów liniowych na świecie z udziałem wiodących gestorów ładunków opracowali koncepcję planu wdrożenia zielonego korytarza żeglugowego.
03.10.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Armia USA otrzyma do dyspozycji port w Finlandii

Fińsko-amerykańskie porozumienie DCA wzmocni, w ramach NATO, zdolności odstraszania i obrony, tak w czasie pokoju, jak i w kryzysie – powiedział dowódca fińskich sił zbrojnych, gen. Timo Kivinen. Zakłada się, że armia USA otrzyma do dyspozycji jedno z fińskich lotnisk oraz port morski.
19.08.2023

Kanada inwestuje w branżę okrętową. Też chce mieć swojego "Miecznika"?

Rząd Kanady ogłosił, że zainwestuje 463 mln dolarów kanadyjskich (345 mln amerykańskich) w infrastrukturę stoczniową. W ten sposób chce przyspieszyć program budowy nowych okrętów, zakładającego powstanie 15 jednostek, które staną się trzonem Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej (Canadian Royal Navy) po latach zaniedbań i motywowanego politycznym pacyfizmem cięcia wydatków na obronność. Inwestycje mają także pozytywnie wpłynąć na branżę stoczniową i tworzenie nowych miejsc pracy.
10.08.2023

Dwa duże kontrakty mają wynieść włoską marynarkę wojenną na nowy poziom możliwości

Reagując na wyzwania współczesności Włochy zdecydowały się na unowocześnienie swoich sił morskich. W związku z tym zakupią nowe okręty patrolowe oraz zmodernizują już posiadane niszczyciele rakietowe, aby skuteczniej realizować zadania obrony własnych interesów, a także wypełniania zobowiązań w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
02.08.2023

Ćwiczenia zespołu okrętów przeciwminowych NATO z Polakami na czele

Od 6 Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) znajduje się oficjalnie pod polskim dowództwem. Cztery dni później trzy okręty wchodzące w skład PKW Czernicki wyruszyły na półroczną misję w ramach sojuszu. Obok wykonywania zadań statutowych biorą także udział w ćwiczeniach z państwami sojuszniczymi i partnerskimi.
29.07.2023

US Navy i sojusznicy sprawdzają zdolności okrętów podczas ćwiczenia Pacific Vanguard 2023

Marynarki Wojenne Australii, Japonii, Korei i USA wspólnie prowadzą ćwiczenia na Oceanie Spokojnym. Celem jest doskonalenie umiejętności załóg oraz zacieśnianie współpracy w ramach międzynarodowego partnerstwa.
12.07.2023

Brawurowa akcja US Navy. Amerykanie powstrzymali irański okręt przed zajęciem dwóch tankowców

Na obszarze Zatoki Omańskiej siły USA zapobiegły dwóm próbom przejęcia tankowców handlowych przez irańską marynarkę wojenną. Oba incydenty miały miejsce na wodach międzynarodowych.
05.07.2023

Politechnika Gdańska podpisała list intencyjny o współpracy z Siemensem

Politechnika Gdańska gościła 21 czerwca br. wydarzenie firmy Siemens: Digital Pathways 2023 Industry & Education Cooperation Meeting. Jednym z jego głównych elementów było podpisanie listu intencyjnego o współpracy PG z Siemens Industry Software, który w imieniu uczelni sygnował rektor prof. Krzysztof Wilde.
21.06.2023

Siemens będzie współpracować z Politechniką Gdańską

W środę 21 czerwca 2023 roku Politechnika Gdańska będzie gospodarzem wydarzenia Siemens – Digital Pathways 2023 Industry & Education Cooperation Meeting, podczas którego władze uczelni podpiszą list intencyjny o współpracy z Siemens Industry Software.
12.06.2023

BAR Technologies i Deltamarin realizują wizję kontenerowca zasilanego siłą wiatru

Fińsko-brytyjski duet technologicznej branży morskiej dąży do urzeczywistnienia innowacyjnego projektu budowy kontenerowców Aframax napędzanych siłą wiatru. Powrót do historycznych rozwiązań ma być kluczem do dekarbonizacji żeglugi.
06.06.2023

Amerykański lotniskowiec w Norwegii, Rosja w panice

Największy lotniskowiec świata, amerykański USS Gerald R. Ford, zawinął we środę do norweskiej stolicy Oslo. To pierwsza tego typu wizyta od ponad sześciu dekad i ważny sygnał w kierunku Rosji, która coraz częściej zerka z niepokojem na Skandynawię, Morze Północne i Bałtyk.
25.05.2023

Ponad połowa wielkich jezior na świecie traci wodę

Aż 53 procent największych na świecie jezior wysycha - gromadzi mniej wody, niż jeszcze 30 lat temu - twierdzą badacze na łamach "Science". Najważniejszymi przyczynami tego zjawiska są zmiany klimatu i niezrównoważony sposób korzystania z zasobów wodnych przez człowieka.
25.05.2023

Bezzałogowe jednostki mają być bronią USA przeciw Iranowi

USA mają plan, którego celem ma być lepsze wykrywanie zagrożeń na Bliskim Wschodzie ze strony takich państw jak Iran. Chce to robić poprzez zwiększenie działań z użyciem bezzałogowych, morskich dronów. Ma to pomóc także lepiej chronić szlaki żeglugowe oraz monitorować nielegalną działalność na morzu.
08.05.2023

Gaz-System i Energinet podpisały umowę o współpracy

Podczas uroczystej gali Baltic Pipe zorganizowanej przez spółkę Energinet w Danii między polskimi a duńskimi operatorami gazowych systemów przesyłowych zostało podpisane Memorandum of Cooperation. Porozumienie ustanawia ramy współpracy pomiędzy Gaz-System i Energinet w celu przyspieszenia transformacji energetycznej i wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
27.04.2023

Wizyta minister klimatu i środowiska w Kopenhadze na WindEurope. W tle m.in. temat morskich farm wiatrowych

Otwarcie polskiego stoiska wystawowego podczas konferencji WindEurope, dyskusja na temat potencjału współpracy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, a także spotkanie z ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Danii były głównymi punktami wizyty minister Anny Moskwy w Kopenhadze, która odbyła się 26 kwietnia 2023 roku.
27.04.2023

"WSJ": Iran wysłał Rosji 300 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej przez Morze Kaspijskie

Rosyjskie statki od miesięcy transportują przez Morze Kaspijskie duże ilości amunicji - podał w poniedziałek "Wall Street Journal", powołując się na dokumenty wywiadu. W ciągu ostatniego półrocza Iran miał tą drogą wysłać 300 tys. pocisków artyleryjskich i milion sztuk innej amunicji.
24.04.2023

Spotkanie ekspertów Bałtyckiego Komitetu Granicznego

Spotkanie Ekspertów Bałtyckiego Komitetu Granicznego – BBC (Baltic Border Committee), zorganizowane w ramach przewodnictwa Straży Granicznej w 2023 roku w forum Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego – BSRBCC (Baltic Sea Region Border Control Cooperation), odbyło się 28-30 marca w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Zostało ono przeprowadzone we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.
05.04.2023

USA przekazały trzy okręty Marynarce Wojennej Egiptu

US Navy przekazała byłe okręty patrolowe USS Hurricane (PC 3), USS Sirocco (PC 6) i USS Thunderbolt (PC 12). Związana z tym ceremonia stanowiła kulminację oraz zakończenie wielu tygodni przygotowań i szkoleń prowadzonych wspólnie przez egipskich i amerykańskich marynarzy.
23.03.2023

Gaz-System i ukraiński operator gazociągów GTSOU podpisały porozumienie o współpracy

Gaz-System i ukraiński operator gazociągów GTSOU podpisały w czwartek porozumienie o współpracy. Zakłada ono zwiększenie mocy przesyłowej gazociągów, synchronizację systemów gazowych obu krajów oraz przesyłu biometanu i zielonego wodoru.
16.03.2023

Fregata Royal Navy przejęła nielegalnie transportowaną broń z Iranu

W Zatoce Omańskiej brytyjska marynarka wojenna przejęła nielegalnie transportowane pociski przeciwczołgowe i elementy pocisków balistycznych. Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że broń była najprawdopodobniej przewożona do Jemenu.
02.03.2023

Filipiny przyznały USA większy dostęp do baz wojskowych

Władze Filipin przyznały Stanom Zjednoczonym poszerzony dostęp do baz wojskowych – ogłosiły oba kraje w czwartek podczas wizyty szefa Pentagonu Lloyda Austina w Manili. Według BBC pozwoli to USA na „domknięcie łuku” sojuszników wokół Chin.
02.02.2023

Morskie klastry UE. Kurs na integrację, internacjonalizację i ekologię

Niedawno odbyło się spotkanie European Network of Maritime Clusters (ENMC) – stowarzyszenia klastrów morskich działających w Unii Europejskiej. W programie spotkania były również rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej zajmującymi się energią odnawialną (DG ENERGY) oraz ochroną środowiska morskiego (DG MARE).
15.12.2022

Stocznia Fincantieri przekazała wodorowy wycieczkowiec

W Ankonie we Włoszech przekazano - 10 listopada – kolejny statek, który zasili flotę wycieczkowców szwajcarskiej firmy Viking . Stanowi to również istotny krok we współpracy pomiędzy przedsiębiorstwem i stocznią Fincantieri w zakresie projektowania, dostarczania i eksploatacji przyjaznych dla środowiska statków wycieczkowych.
10.11.2022

Equinor i Hitachi rozpoczynają współpracę w zakresie energetyki morskiej

Dwie liczące się firmy na rynku offshore nawiązują współpracę celem rozwoju wytwarzania energii odnawialnej i inicjatyw niskoemisyjnych na całym świecie.
08.11.2022

Brytyjczycy chcą zbadać wpływ offshore wind na bioróżnorodność morską

Naukowcy z Uniwersytetu Bangor prowadzą badania w ramach nowego projektu ECOWind-ACCELERATE o wartości 2 mln funtów, który ma na celu zidentyfikowanie korzystnego wpływu farm wiatrowych na bioróżnorodność morską.
24.09.2022

BGK i japoński bank JBIC nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Japan Bank for International Cooperation (JBIC) nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy - poinformował w środę BGK. Zamierzeniem partnerów jest też wsparcie odbudowy Ukrainy - dodał BGK.
21.09.2022

Region Morza Północnego wyznacza cel 260 GW w offshore wind do 2050 roku

Kraje należące do North Seas Energy Cooperation (NSEC) oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej zdecydowali się na wyznaczenie ambitniejszych celów dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Dziewięć krajów zdecydowała się zainstalować razem 260 GW do 2050 roku.
15.09.2022

Norweskie doświadczenia mogą wesprzeć budowę offshore wind na Pomorzu

Ponad 28 gigawatów potencjalnej mocy wyprodukowanej przez farmy wiatrowe, inwestycje warte nawet 30 mld euro i liberalne prawo – polska branża offshore wind stanie się w najbliższych latach jedną z najważniejszych w Europie. Odbywające się w Stavanger międzynarodowe targi Offshore Northern Seas (ONS) są okazją do pozyskania doświadczonych partnerów w realizacji tego celu. Istotnym punktem programu wydarzenia był panel dyskusyjny „Strong winds towards Polish-Norwegian Offshore cooperation” zorganizowany przez Invest in Pomerania,
01.09.2022

Marynarka USA udaremniła przechwycenie bezzałogowego okrętu przez Iran

Amerykańska marynarka wojenna uniemożliwiła okrętowi irańskiej marynarki Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGCN) przechwycenie bezzałogowego statku nawodnego operowanego w Zatoce Arabskiej przez V Flotę USA - podała agencja Reutera.
30.08.2022

Transport kombinowany szansą na dekarbonizację. Europa Środkowa i Wschodnia na marginesie potrzeb?

Europejski Zielony Ład promuje przeniesienie 75 proc. śródlądowego transportu drogowego na transport kolejowy i śródlądowe drogi wodne. Jest to szczególne wyzwanie dla portów i transportu morskiego, bowiem w praktyce oznacza to korzystanie z transportu intermodalnego.
07.08.2022

Port Gdańsk współpracuje z Portem Baku w Azerbejdżanie. Jakie mają plany?

Zwiększenie wymiany handlowej między Azerbejdżanem i Polską, nawiązanie relacji partnerskich i współpracy - to część ustaleń wynikających z listu intencyjnego, który 25 lipca podpisał w Ministerstwie Cyfryzacji i Transportu Azerbejdżanu prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke i dyrektor operacyjny Portu Baku Eugene Saeh. Porozumienie zawarli przy udziale ministra infrastruktury Marka Gróbarczyka.
28.07.2022

Polska i Norwegia razem dla rozwoju offshore i OZE. Spotkanie branży już niedługo

Polska i Norwegia mają ambitne plany rozwoju energetyki wiatrowej, a długa historia współpracy polsko-norweskiej w sektorze morskim powinna być doskonałą podwaliną wspólnych projektów w branży przyszłości. O tym, gdzie i jak oba kraje uzupełniają się w łańcuchu wartości offshore, oraz w jaki sposób rozwijać biznes, będzie mowa na przełomie sierpnia i września podczas Offshore Northern Seas (ONS) w norweskiej stolicy ropy i gazu - Stavanger.
06.07.2022

II Forum Morskie Radia Gdańsk: „Żagiel Radia Gdańsk” i „Statek Roku” przyznane

Podczas finału II Forum Morskiego Radia Gdańsk, który odbywał się 9-10 czerwca, wręczone zostały nagrody „Żagiel Radia Gdańsk” i „Statek Roku”.
13.06.2022

Jak wygląda kształcenie kadry menadżerskiej sektora MEW?

Executive Offshore Wind MBA to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Poza dyplomem rozpoznawalnym w świecie biznesu jego absolwenci otrzymają coś jeszcze. Bilet na kierownicze stanowisko rodzącej się branży morskich farm wiatrowych. O charakterze i potencjale programu mówi dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Andrzej Popadiuk.
06.06.2022

Zełenski rozmawiał z Erdoganem o odblokowaniu ukraińskich portów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z przywódca Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego, stworzonych przez Rosję i o sposobach odblokowania portów ukraińskich.
30.05.2022

Fincantieri dostarczyła okręt patrolowy Marynarce Wojennej Włoch

Stocznia Fincantieri w Muggiano przekazała Marynarce Wojennej Włoch okręt patrolowy. Paolo Thaon di Revel to pierwszy z siedmiu zakontraktowanych w krajowych stoczniach wielozadaniowych okrętów patrolowych.
08.04.2022

100 bezzałogowych jednostek będzie patrolować wody Bliskiego Wschodu

Amerykańska marynarka i międzynarodowe koncerny zajmujące się bezpieczeństwem ogłosiły, że w przyszłym roku na wody Bliskiego Wschodu wysłanych zostanie 100 bezzałogowych jednostek, które mają zwiększyć bezpieczeństwo żeglugi na tych akwenach.
22.02.2022

Czy tankowce będą transportować kontenery?

Concordia Maritime zleciła analizę projektu technicznego dotyczącego wykonalności przekształcenia tankowców w kontenerowce.
09.02.2022

PARP ogłasza wydarzenia wspierające blue growth

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że wraz z Innovation Norway planuje organizację dwóch wydarzeń, które będą wspierać zrównoważone wykorzystanie wód morskich, śródlądowych i obszarów przybrzeżnych. Odbędą się w norweskim Lillestrøm i w Atenach.
28.01.2022

Polskie MFW "niewypałem" przez niewybuchy?

W swoim poprzednim artykule MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich - GospodarkaMorska.pl, autorzy przybliżyli problem, będący fizyczną przeszkodą, związany z powstaniem na polskich obszarach morskich pierwszych farm wiatrowych. W niniejszym artykule uwaga zostanie zwrócona m.in. na aktualny status wydobycia i utylizacji zatopionej broni chemicznej oraz usuwania z polskich obszarów morskich wraków stwarzających zagrożenie dla działalności gospodarczej na morzu, w świetle obowiązujących regulacji prawnych
02.12.2021

Bahrajn, Izrael i siły USA w pierwszych wspólnych ćwiczeniach morskich

Siły ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Izraela i Centralnego Dowództwa Sił Morskich Stanów Zjednoczonych (NAVCENT) rozpoczęły w środę wielostronne ćwiczenia w zakresie bezpieczeństwa morskiego na Morzu Czerwonym - poinformowało w czwartek dowództwo sił amerykańskich.
12.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

PKW Morze Północne z okrętami NATO w Świnoujściu

W piątek, 5 listopada, do Portu Wojennego w Świnoujściu wejdzie międzynarodowy zespół okrętów „Tarczy Przeciwminowej NATO” dowodzony przez sztab Polskiego Kontyngentu Wojskowego Morze Północne. Wizyta ma głównie na celu uzupełnienie zapasów i zapewnienie odpoczynku załogom po intensywnym tygodniu szkolenia na morzu.
05.11.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Ocean 2020 - najważniejszy europejski projekt badawczy w zakresie nadzoru morskiego

Na Morzu Bałtyckim odbyła się druga demonstracja Ocean 2020 (Open Cooperation for European mritime awareNess). Koncern Leonardo jest koordynatorem tego ważnego, finansowanego z funduszy europejskich programu badań naukowych związanych z obronnością. Technologie Leonardo obejmują zdalnie pilotowany śmigłowiec SW-4 SOLO, radar Osprey 30 i system zarządzania walką na morzu. Wszystkie te systemy zwiększają świadomość sytuacyjną i zdolności decyzyjne operatorów morskich.
02.09.2021

Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. Najpopularniejsze miejsca pirackich ataków na świecie

Mimo rozwoju technologii, piractwo morskie nadal stanowi poważne zagrożenie dla marynarzy i armatorów. Możemy zaobserwować tendencję wzrostową pirackich ataków, w szczególności porwań dla okupu. Większość działań piratów ma miejsce na niezmiennych od lat akwenach, w szczególności w rejonie Zatoki Gwinejskiej.
22.07.2021

Coey Viking i Cooper Viking: niezawodny napęd połączony z niezawodnym wsparciem

Remontowa Shipbuilding niedawno przekazała dwa wielozadaniowe statki Coey Viking i Cooper Viking dla Viking Supply Ships. Dziś o niezawodności systemu napędowego z wykorzystaniem LNG pisze fińska firma Steerprop Oy.
21.06.2021

PSV Cooper Viking przekazany armatorowi Borealis Maritime

W sobotę, 1 maja z Gdańska wypłynął statek Cooper Viking. Oznacza to, że stocznia Remontowa Shipbuilding ostatecznie zakończyła budowę serii wielozadaniowych jednostek specjalistycznych typu PSV (Platform Supply Vessel), początkowo zamówionych przez Siem Offshore.
05.05.2021

Jubileusz 35-lecia ORP Orzeł

Blisko 97 tysięcy mil morskich żeglugi, ponad 800 zejść pod wodę oraz udział w manewrach krajowych i międzynarodowych to efekt dotychczasowej służby okrętu podwodnego ORP Orzeł w Marynarce Wojennej. Dzisiaj (czwartek, 29 kwietnia) mija 35 lat od pierwszego podniesienia biało-czerwonej bandery na tej jednostce. W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystość miała symboliczny przebieg.
29.04.2021

Region Morza Bałtyckiego, współpraca i zrównoważony rozwój pod projektowym parasolem

Społeczności Regionu Bałtyckiego intensywniej niż dotąd będą w najbliższej dekadzie działać wspólnie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Takie cele i zdania wyznacza „Baltic 2030 Action Plan”. Lokalne samorządy i organizacje otoczenia biznesu, które chcą się zaangażować we wspólne przedsięwzięcia będą działały pod parasolem wsparcia partnerów projektu Umbrella 2.0.
28.04.2021

URE: pięć podmiotów wnioskuje o wsparcie dla ośmiu projektów offshore

Pięć podmiotów wnioskuje o wsparcie w sumie ośmiu projektów morskich farm wiatrowych w ramach tzw. I fazy wsparcia dla offshore - poinformował w czwartek Urząd Regulacji Energetyki. Termin składania wniosków minął 31 marca.
01.04.2021

NIBC i Damen przedłużają współpracę najmu

NIBC Bank, Damen Ship Lease i Damen Financial Services zdalnie uścisnęli sobie dłonie w związku z wieloletnim partnerstwem w dziedzinie leasingu statków.
19.03.2021

Specjaliści z Gdyni w europejskim projekcie "Ocean 2020"

Międzynarodowe Konsorcjum odpowiedzialne za ogólnoeuropejski projekt „OCEAN2020” wraz z końcem roku 2020 sfinalizowało prace nad realizacją jednego z kilku przedsięwzięć, podejmowanych w ramach tzw. pakietów roboczych.
15.02.2021

Brexit a prawo angielskie

Podpisanie w dn. 30 grudnia 2020 „EU – UK Trade and Cooperation Agreement” („TCA”), ustalającego zasady nowego ładu gospodarczego, finansowego i prawnego [tzw. „post-Brexit trade deal”], który ma obowiązywać od 01.01.2021 stanie się z pewnością przedmiotem wielu analiz i komentarzy.
07.01.2021

USA i Tajwan rozmawiały o współpracy militarnej - Chiny wyraziły sprzeciw

USA i Tajwan rozmawiały w środę o sprawach polityczno-militarnych - potwierdził tajwański MSZ. Wcześniej spotkanie zostało zapowiedziane przez Departament Stanu USA. Chiny jeszcze przed rozmowami sprzeciwiły się dialogowi.
07.01.2021

Wpływ brexitu na transport morski

Zakończono negocjacje umowy o handlu i współpracy pomiędzy UE i Wielką Brytanią. Unia Europejska i Wielka Brytania osiągnęły porozumienie po intensywnych negocjacjach w sprawie warunków przyszłej współpracy po zakończeniu okresu przejściowego, który nastąpi 31 grudnia 2020 r.
31.12.2020

Opublikowano treść umowy Wielkiej Brytanii z UE

Brytyjski rząd opublikował w sobotę pełen tekst zawartej w czwartek z Unią Europejską umowy o relacjach po upływie okresu przejściowego po brexicie. Na środę zostało zwołane posiedzenie parlamentu, na którym umowa ma zostać ratyfikowana.
27.12.2020

Wojska amerykańskie operujące na wschodniej flance NATO będą dowodzone z Polski

Z Polski będą dowodzone wojska amerykańskie operujące na wschodniej flance NATO - mówił w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak, nawiązując do rozpoczętej w piątek działalności Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce.
21.11.2020

USA poniosą koszty szkolenia, wyposażenia i rozmieszczenia sił amerykańskich w Polsce

W ramach umowy o wzmocnionej współpracy obronnej Stany Zjednoczone poniosą koszty szkolenia, wyposażenia i rozmieszczenia sił amerykańskich w Polsce, co znacznie przewyższa koszty utrzymania, gdy siły amerykańskie znajdą się w kraju - oświadczyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
10.11.2020

Jutro prezydent ratyfikuje umowę o współpracy obronnej między Polską a USA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ratyfikuje polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, tym samym umowa wejdzie w życie - poinformował szef BBN Paweł Soloch. Umowę popierają główne siły w USA; będzie realizowana niezależnie od tego, kto będzie lokatorem Białego Domu - dodał.
08.11.2020

Prezydent w przyszłym tygodniu ratyfikuje umowę dot. obecności wojsk USA w Polsce

Prezydent Andrzej Duda w przyszłym tygodniu dokona ratyfikacji nowej umowy dot. amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce - poinformował dzisiaj szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
05.11.2020

Polska zdecydowanym orędownikiem zaangażowania w regionie Morza Śródziemnego

Polska zawsze była zdecydowanym orędownikiem zaangażowania w regionie Morza Śródziemnego. By skutecznie odpowiadać na wyzwania w tym regionie, potrzebujemy otwartego dialogu - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w trakcie w wideokonferencji OBWE nt. bezpieczeństwa regionu śródziemnomorskiego.
03.11.2020

Ratyfikacja umowy między Polską a USA to ważny moment dla bezpieczeństwa

Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o ratyfikacji umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi o wzmocnionej współpracy obronnej, to ważny moment dla bezpieczeństwa naszego kraju i całego NATO - podkreślił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak.
15.10.2020

Wiemy jak wielki był największy rekin w historii

Prehistoryczny megalodon miał płetwę grzbietową równą wzrostowi dorosłego człowieka. Naukowcom udało się ostatecznie oszacować wielkość tego olbrzyma. Wiadomością podzielili się badacze na łamach pisma „Scientific Reports”.
26.09.2020

24 kraje UE przeciwne sankcjom z powodu Nord Stream 2? Ambasador RP dementuje

Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek, a także senator Ted Cruz odrzucili twierdzenie portalu Politico, że 24 z 27 krajów UE wypowiedziało się przeciwko amerykańskim sankcjom w związku z kontrowersyjnym gazociągiem Nord Stream 2.
22.08.2020

Departament Stanu USA: umowa korzystna dla Polski i NATO

Polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy wojskowej zacieśni współpracę, pozwoli na zwiększoną i trwałą obecność wojsk USA, będzie korzystna dla NATO, przyniesie także korzyści polskiej gospodarce – tak zapewnił Departament Stanu USA.
15.08.2020

Podpisanie umowy o współpracy obronnej pozwoli na zwiększoną i trwałą obecność wojskową USA w Polsce

Podpisanie umowy EDCA, które jest planowane na jutro, pogłębi amerykańsko-polską współpracę wojskową, wesprze rozbudowę infrastruktury, przyniesie bezpośrednie korzyści polskiej gospodarce oraz umożliwi zwiększoną i trwałą obecność wojskową USA w Polsce - tak napisała dziś na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher.
14.08.2020

ISR: MV Werften - renowacja poprzez redukcję zatrudnienia?

MV Werften – stoczniowy konkurent polskich zakładów – ogłosił program restrukturyzacji. W Meklemburgii – Pomorzu Przednim trwają spekulacje, czy będzie to oznaczało redukcję zatrudnienia.
14.08.2020

Gigantyczna burza tropikalna nad wschodnim wybrzeżem USA

Przechodząca we wtorek nad wschodnim wybrzeżem USA burza tropikalna Izajasz pozbawiła dostępu do prądu ponad milion osób. Front przeszedł przez Wirginię i Maryland i zmierza w kierunku Nowego Jorku. Lokalnie towarzyszą mu tornada.
04.08.2020

Szef Pentagonu: umowa USA z Polską "zwiększy odstraszanie" Rosji

Szef Pentagonu Marek Esper poinformował w poniedziałek o zakończeniu negocjacji dotyczących umowy EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement) z Polską. Ocenił, że przyczyni się ona do "zwiększenia odstraszania Rosji i wzmocnienia NATO".
03.08.2020

BBN: Spotkanie ws. rozwoju polsko-amerykańskiej współpracy obronnej

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się dziś w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim, ministrami obrony narodowej oraz spraw zagranicznych, a także szefami KPRM, BBN oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
31.07.2020

ISR: Morze Północne nie zamierza oddawać pola branży offshore na Bałtyku

Rośnie intensywność projektów związanych z energetyka wiatrową na Bałtyku, ale konkurencja nie przygląda się temu bezczynnie. W poniedziałek plany rozwoju omawiali ministrowie krajów Europy Zachodniej skupionych w sojuszu NSEC.
07.07.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Jaki będzie Fort Trump w Polsce?

Dwukrotnie więcej żołnierzy, niż planowano, dowództwo na szczeblu korpusu, a także 30 samolotów F-16. Obecność wojsk USA będzie w Polsce bardziej widoczna, ale stacjonować będą na specjalnych prawach - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".
23.06.2020

Granty MSC dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone połowy

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) ufundowała granty o łącznej wysokości ponad 650 tys. funtów. Zostały one przyznane w ramach funduszu Ocean Stewardship Fund rybołówstwom oraz grupom badawczym pracującym na rzecz ochrony oceanów oraz zasobów ryb i owoców morza.
11.05.2020

Odfjell Terminals pozyskało 250 mln dolarów pożyczki

Odfjell Terminals US (OTUS), będą własnością Odfjell SE i kanadyjskiego Northleaf Capital Partners, pozyskała 5-letni kredyt o wartości 250 mln dolarów.
25.03.2020

Atak piratów udaremniony przez załogę szwajcarskiego masowca

Pięciu uzbrojonych w łomy piratów próbowało dostać się na pokład masowca SAM Jaguar, który znajdował się w Cieśninie Singapurskiej. Zostali jednak szybko zauważeni przez załogę. Dwóch niedoszłych rabusiów wyskoczyło za burtę a pozostałych trzech marynarze zdołali zamknąć w maszynowni.
20.03.2020

Zaawansowane wyposażenie statków PSV w stoczni Remontowa Shipbuilding

W październiku ubiegłego roku stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. podpisała umowę sprzedaży dwóch specjalistycznych, wielozadaniowych statków typu PSV przeznaczonych do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego firmie Borealis Maritime współpracującej ze szwedzkim armatorem Viking Supply Ships AB.
20.02.2020

Wspólny Wysiłek – jak realizować projekt badawczo-rozwojowy (B+R)

Spróbujmy wyobrazić sobie 42 Przedstawicieli z 15 krajów, którzy spotykają się, aby uzgodnić możliwości i omówić zasady współpracy w zakresie realizacji międzynarodowego programu w obszarze obronności.
06.12.2019

Błaszczak: Współpraca V4 korzystna dla państw i bezpieczeństwa obywateli

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w piątek na spotkaniu szefów resortów obrony państw V4 w Ostrawie w Czechach, że współpraca w Grupie Wyszehradzkiej jest korzystna dla państw i dla bezpieczeństwa obywateli.
21.09.2019

USA: Huragan Dorian osłabł do kategorii czwartej

Zbliżający się do Florydy huragan Dorian osłabł do kategorii 4 w skali Saffira-Simpsona, jednak przez najbliższych kilka dni wciąż pozostanie bardzo silny; przemieszcza się "niebezpiecznie blisko" Florydy - podały w poniedziałek amerykańskie służby ds. huraganów.
03.09.2019

Damen buduje ekologiczny statek pasażerski. Jednostka częściowo powstaje w Polsce

Damen Shipyards Group buduje przyjazny dla środowiska statek pasażerski. Pierwsze cięcie blach pod 34-metrową dzienną (bezkabinową) jednostkę odbyło się 7 maja. Wycieczkowiec powstaje dla armatora Windermere Lake Cruises, który na co dzień operuje w angielskim Parku Narodowym Lake District. Damen i Windermere Lake Cruises prowadzą budowę statku ściśle konsultując się z lokalnymi władzami i mieszkańcami. Wszystko po to, by zminimalizować szkodliwe oddziaływanie na ten chroniony i wrażliwy ekologicznie obszar, wpisany na lis
15.05.2019

Egipt i GCC wyraziły poparcie dla ZEA po zaatakowaniu statków tego kraju

MSZ Egiptu i Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) wydały w niedzielę oświadczenia, w których potępiły atak na cztery statki należące do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Statki, które stały się obiektem sabotażu, znajdowały się na wodach terytorialnych ZEA.
13.05.2019

Port Ningbo-Zhoushan w Porcie Gdańsk

Port Gdańsk gościł delegatów czwartego największego portu kontenerowego na świecie. Spotkanie Zarządu Morskiego Portu Gdańsk z przedstawicielami Portu Ningbo-Zhoushan odbyło się w wieży Kapitanatu Portu Północnego. Stronę chińską reprezentowali Tao Chengbo, Wiceprezes Zarządu w Porcie Ningbo-Zhoushan oraz dyrektorzy działów HR, Strategii i Umów, Nauki i Technologii: Wang Jiancheng, Pan Xizhong, Chen Jianliang, Wu Xudong, Jiang Fengxiang.
30.04.2019

Wielka Brytania: Parlament przyjął ustawę zmuszajacą premier do opóźnienia brexitu

Zaproponowana przez grupę posłów ustawa zmuszająca premier Theresę May do opóźnienia wyjścia kraju z UE, aby uniknąć bezumownego opuszczenia Wspólnoty w dniu 12 kwietnia, została przyjęta w poniedziałek przez obie izby brytyjskiego parlamentu i weszła w życie.
09.04.2019

Udział Polski w projekcie HARMSPRO

14 Marca 2019 roku w siedzibie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) w Gdyni odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona projektowi HARMSPRO (Harbour & Maritime Surveillance and Protection), w ramach stałej współpracy strukturalnej PESCO (Permanent Structured Cooperation). Spotkanie to zostało przeprowadzone jako część oficjalnej wizyty delegacji państw członkowskich projektu w dniach 12-14.03.2019 r., którego organizatorem był Inspektorat Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego R
03.04.2019

4-5 kwietnia w Warszawie spotkanie ministrów obrony państw wschodniej flanki NATO

Szef MON Mariusz Błaszczak w dniach 4-5 kwietnia będzie gospodarzem spotkania ministrów obrony państw wschodniej flanki NATO, tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki: Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Czech i Bułgarii - poinformowały w poniedziałek PAP służby prasowe MON.
02.04.2019

Minister energii i klimatu Dani z nagrodą im. Łukasiewicza za projekt dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego do Europy

Minister energii i klimatu Danii Lars Lilleholt otrzymał nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne, za projekt dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego do Europy.
01.04.2019

Zmiany w składzie zarządu Stoczni Gdańsk S.A. i GSG Towers Sp. z o.o.

Rady Nadzorcze Stoczni Gdańsk S.A. oraz GSG Towers Sp. z o.o., producenta wież do elektrowni wiatrowych i konstrukcji stalowych, podjęły uchwały o powołaniu dwóch członków zarządu obu spółek.
16.03.2019

Wieloletni prezes PKN Orlen zatrzymany przez CBA

Wieloletni prezes PKN Orlen, Jacek K. został we wtorek zatrzymany przez CBA. Jak informuje prokuratura, postawi mu zarzuty nadużycia uprawnień, lub niedopełnienia obowiązków, które skutkowały znaczną szkodą majątkową dla firmy. Za taki czyn grozi od roku do 10 lat więzienia.
12.02.2019

Otwarcie rządu w USA nie pomogło dolarowi

Amerykańska waluta zakończyła tydzień na minusie, co powiązać można ze zmianą sentymentu do ryzyka. W ubiegłym tygodniu dobrze radził sobie funt, który w relacji do głównych walut i złotego zyskał ponad 2%.
28.01.2019

Nagroda Primum Cooperatio dla prof. Kazimierza Darowickiego

Prof. dr hab. inż. Kazimierz Darowicki, kierownik Katedry Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej został laureatem nagrody Primum Cooperatio im. Prof. Bolesława Mazurkiewicza za rok 2018 przyznawanej przez organizację Pracodawcy Pomorza.
08.01.2019

Naftoserwis z Grupy PERN zbadał rurociągi w ZEA - pierwszy taki komercyjny kontrakt polskiej firmy

Spółka Naftoserwis z Grupy PERN zakończyła inspekcje rurociągów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). To pierwszy w historii komercyjny kontrakt polskiej firmy na wykonywanie usług diagnostycznych tłokami inteligentnymi w tej części świata – poinformował w poniedziałek PERN.
07.01.2019

Będzie rewitalizacja stacji polarnej im. Dobrowolskiego

Polska Akademia Nauk oraz Instytut Geofizyki PAN zawarły z Geoscience Australia porozumienie dot. wspólnych badań w Antarktyce. Elementem kooperacji będzie rewitalizacja nieużywanej od ok. 40 lat polskiej stacji polarnej im. Antoniego B. Dobrowolskiego.
28.12.2018

EDPR, DGE i ENGIE ogłaszają podpisanie porozumienia finansowego w związku z morską farmą wiatrową Moray East

EDP Renováveis za pośrednictwem oddziału EDPR UK Limited, Diamond Generating Europe Limited oraz ENGIE, ogłosiły, że morska farma wiatrowa Moray (East) Limited zapewniła sobie finansowanie budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 950 MW. Projekt jest obecnie własnością EDPR (43,3%), Diamond Green Limited, które częściowo należy do DGE (33,4%) oraz ENGIE (23,3%). Doradztwem finansowym dla EDPR, ENGIE, DGE oraz projektu MOWEL zajął się Santander Corporate & Investment Banking.
29.11.2018

Sekretarz energii USA w tym tygodniu odwiedzi Polskę i inne kraje regionu

Sekretarz energii USA Rick Perry odwiedzi w tym tygodniu Polskę, Ukrainę, Węgry i Czechy - poinformował Departament Energii. W czwartek w Warszawie Perry ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawicielami polskiego rządu.
06.11.2018

Wiceminister Anna Moskwa na XVII posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych

W Świtazi w Obwodzie Wołyńskim na Ukrainie w dniach 19-21 września 2018 r.odbyło się XVII posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych.
24.09.2018

Port Gdynia przyjazny środowisku

19 września br. w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. odbyły się warsztaty przedstawiające i podsumowujące wyniki uzyskane w trakcie trafiającego trzy lata projektu „EnviSuM - Environmental Impact of Low Emission Shipping: Measurements and Modelling Strategies”, którego partnerem stowarzyszonym jest ZMPG S.A.
21.09.2018

USA: Burza Florence zbiera śmiertelne żniwo, 31 osób nie żyje

Do 31 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych burzy tropikalnej Florence, która przechodzi przez południowo-wschodnie stany USA - poinformowały agencje, powołując sią na stanowe władze. Najwięcej osób zginęło w Karolinie Północnej - 25.
18.09.2018

USA: Do 12 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych burzy tropikalnej Florence

Burza tropikalna Florence, która uderzyła w piątek w Karolinę Północną na wschodnim wybrzeżu USA jako huragan, spowodowała śmierć 12 osób - poinformowały w niedzielę media. Siła wiatru słabnie, ale żywioł niesie ze sobą ulewne deszcze.
16.09.2018

USA: Cztery ofiary śmiertelne huraganu Florence

Huragan Florence, który w piątek uderzył w Karolinę Północną, na wschodnim wybrzeżu USA, spowodował śmierć czterech osób - poinformowały lokalne media. Po wejściu w głąb lądu Florence straciła na sile i stała się burzą tropikalną, nadal jednak bardzo groźną.
15.09.2018

USA: Amerykanie przygotowują się na uderzenie huraganu Florence

Miliony mieszkańców środkowych stanów Wschodniego Wybrzeża USA przygotowują się na uderzenie huraganu Florence. Meteorolodzy spodziewają się nadejścia Florence - najgroźniejszego huraganu tegorocznego sezonu - w czwartek wieczorem czasu miejscowego.
12.09.2018

Spółka z Grupy Kapitałowej OT Logistics ma umowę o współpracy przy organizacji przewozów z Kolejami Rosyjskimi RŻD

STK S.A., spółka z Grupy Kapitałowej OT Logistics, podpisała umowę dot. współpracy z Koleją Kaliningradzką, będącą filią Kolei Rosyjskich (RŻD OAO). Dzięki temu porozumieniu Grupa będzie mogła prowadzić przewozy kolejowe pomiędzy Polską a Obwodem Kaliningradzkim, rozszerzając tym samym zakres usług, które może świadczyć swoim klientom w ramach przewozów z oraz do Polski.
21.06.2018

Strategia bałtycka. Ponad 800 polityków, naukowców i przedstawicieli biznesu przyjedzie do Gdańska rozmawiać o rozwoju regionu bałtyckiego

Już za rok, w czerwcu 2019 r. województwo pomorskie gościć będzie jubileuszowe 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego. To właśnie na Pomorzu będzie podsumowane 10 lat współpracy i rozwoju regionu Bałtyku. Omawiane będą też wyzwania, jakie stoją przed krajami regionu.
11.06.2018

Europejczycy zrezygnują z łososia hodowlanego?

Według opinii ekspertów w niedalekiej przyszłości Europejczycy będą rezygnować z tzw. łososia hodowlanego. Jednym z krajów, gdzie już widoczny jest trend sięgania po artykuły od lokalnych producentów, jest Portugalia.
08.06.2018

Ponad 800 polityków, naukowców i przedstawicieli biznesu przyjedzie do Gdańsku rozmawiać o rozwoju regionu bałtyckiego

Już za rok, w czerwcu 2019 r. województwo pomorskie gościć będzie jubileuszowe 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego. To właśnie na Pomorzu będzie podsumowane 10 lat współpracy i rozwoju regionu Bałtyku. Omawiane będą też wyzwania, jakie stoją przed krajami regionu.
08.06.2018

Bułgaria: Ministrowie obrony UE rozmawiali w Sofii o EDA i PESCO

Rola i zadania Europejskiej Agencji Obrony (EDA), przyszły kształt mechanizmu Stałej Współpracy Strukturalnej UE (PESCO), operacje zarządzania kryzysowego, a także wojskowa mobilność były tematami sobotniego nieformalnego spotkania ministrów obrony UE w Sofii.
05.05.2018

Podwójna rocznica w Dywizjonie Okrętów Podwodnych

W najbliższych dniach przypadają rocznice utworzenia Dywizjonu Okrętów Podwodnych i pierwszego podniesienia bandery na okręcie ORP Orzeł. Z tej okazji w Porcie Wojennym Gdynia odbyły się uroczyste zbiórki.
27.04.2018

Port Gdańsk modernizuje kolejne nabrzeża

W 2020 roku Port Gdańsk zyska rozbudowane i zmodernizowane Nabrzeże Oliwskie. To jeden z elementów programu inwestycyjnego z dofinansowaniem unijnym. Do przetargu stanęło 7 potencjalnych wykonawców.
12.03.2018

USA/Szczerski: Trójmorze ma uruchomić potencjał Europy Środkowej

Inicjatywa Trójmorza, obejmująca kraje bałtyckie, kraje Europy Środkowej i Południowej pozwoli tym państwom na wyzwolenie ich potencjału - mówił podczas czwartkowego wykładu w amerykańskiej Fundacji Heritage szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
08.03.2018

Dowódca 8. FOW mianowany na kontradmirała

W czwartek, 1 marca, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, Andrzej Duda wręczył awanse na stopnie generalskie i admiralskie. Wśród awansowanych oficerów, na stopień kontradmirała mianowany został Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Krzysztof ZDONEK.
01.03.2018

Ustanowiono nagrodę im. prof. Bolesława Mazurkiewicza

Przyznawana przez organizację „Pracodawcy Pomorza” Nagroda PRIMUM COOPERATIO/Nade Wszystko Współpraca będzie nosić imię profesora Bolesława Mazurkiewicza, znakomitego specjalisty z zakresu budownictwa morskiego oraz byłego rektora Politechniki Gdańskiej, który zmarł w listopadzie tego roku.
13.12.2017

Źródła: Polska na razie bez projektów w PESCO; przyłącza się do innych

Polska do tej pory nie zgłosiła żadnego projektu, jaki miałaby być realizowany w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w UE. Źródła dyplomatyczne podają, że Warszawa przyłącza się do projektów Holendrów i Francuzów.
08.12.2017

Fundacja „Mam Marzenie”: Aleksander Doba będzie gościem gali charytatywnej

Podróżnik Aleksander Doba będzie gościem tegorocznej gali fundacji "Mam Marzenie". W trakcie wydarzenia fundacja ogłosi też spełnienie kolejnych marzeń chorych dzieci - tym razem o podróżach: do Paryża, Szwajcarii i Parku Safari w Wielkiej Brytanii.
08.12.2017

Konferencja szefów nadbałtyckich służb granicznych

Z udziałem przedstawicieli polskiej Straży Granicznej zakończyła się 29 listopada w Oslo trzydniowa XX Konferencja Szefów Służb w ramach Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Region Border Control Cooperation). Komendanta Głównego Straży Granicznej reprezentował kmdr SG dr Piotr Patla, Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Towarzyszył mu kmdr por. SG Bartosz Rutkiewicz, naczelnik Wydziału Analiz, Informacji i Współpracy Międzynarodowej MOSG.
01.12.2017

Macierewicz: Nasz udział w PESCO obwarowany trzema warunkami

Polska uzależnia swój udział w PESCO od spełnienia trzech warunków. Minister obrony Antoni Macierewicz, po notyfikacji o przystąpieniu Polski do stałej współpracy w dziedzinie obronności, mówił, że jednym z nich jest zaangażowanie na wschodniej flance.
13.11.2017

Polska i 22 kraje notyfikowały przystąpienie do współpracy wojskowej UE

Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały w poniedziałek przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne.
13.11.2017

Zofia Klepacka: najważniejsze, to dbać o zdrowie i mieć w życiu cel

Najważniejsze, to dbać o zdrowie, mieć w życiu cel i do niego dążyć - podkreśliła medalistka igrzysk, mistrzostw świata i Europy w windsurfingowej klasie RS:X Zofia Klepacka na spotkaniu z uczniami przed startem do Mili Olimpijskiej w Warszawie.
12.11.2017

Ministrowie obrony Polski i Estonii o NATO, UE i współpracy dwustronnej

Wysunięta wzmocniona obecność NATO na wschodniej flance, polityka obronna UE i współpraca dwustronna były tematami rozmów ministrów obrony Polski i Estonii, którzy spotkali się w poniedziałek w Warszawie.
09.10.2017

Unia Europejska przewodzi ambitnym działaniom na rzecz czystości i bezpieczeństwa mórz i oceanów

Podczas konferencji „Nasz Ocean” na Malcie (w dniach 5–6 października) Unia Europejska, która jest gospodarzem tego wydarzenia, zobowiązała się do podjęcia 36 konkretnych działań, mających na celu poprawę stanu zdrowotnego, czystości i bezpieczeństwa oraz poziomu ochrony mórz. Zobowiązania te, o wartości powyżej 550 mln euro i obejmujące działania na całym świecie, stanowią wyraz zdecydowanego dążenia UE do poprawy stanu mórz. Stanowią one zachętę dla reszty świata – zarówno dla rządów, jak i dla sektora prywatnego – do zmierzeni
06.10.2017

Dalsza współpraca MGMiŻŚ z Republiką Indonezji

Wizyta przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej: ministra Marka Gróbarczyka oraz wiceminister Anny Moskwy, w Republice Indonezji była doskonałą okazją do kontynuowania rozmów o współpracy pomiędzy oboma krajami.
02.10.2017

Grupy SUCBAS obradowały w Gdyni

W Gdynia odbyło się dwudniowe (5-6 września) spotkanie robocze Grupy Operacyjnej oraz Grupy Technicznej inicjatywy SUCBAS (Sea Surveillance Cooperation Baltic Sea). Organizatorem było Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego.
07.09.2017

Międzynarodowe seminarium ekspertów straży granicznych i przybrzeżnych

Od 28 do 31 sierpnia br. w Gdańsku odbywało się międzynarodowe seminarium ekspertów straży granicznych i przybrzeżnych poświęcone współpracy w zakresie wykorzystania statków powietrznych do realizacji zadań w ochronie granic i nadzorze obszarów morskich w regionie Bałtyku.
04.09.2017

200 000 żółwi na meksykańskiej plaży (wideo)

Nawet 200 000 żółwi oliwkowych pojawi się w najbliższych tygodniach na plaży Playa la Escobilla w Meksyku. Powód? Początek corocznej migracji. Gady wychodzą na ląd z Oceanu Spokojnego, by złożyć jaja w piasku.
16.08.2017

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk uczestnikiem debaty na temat Jedwabnego Szlaku

Przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk już po raz drugi wzięli udział w jednej z najważniejszych konferencji międzynarodowych, dedykowanych idei Jedwabnego Szlaku. The 3rd Maritime Silk Road Port International Cooperation Forum, organizowane cyklicznie w Ningbo w Chinach, w tym roku skoncentrowało się na rozwoju przewozów drogą morską i lądową m.in. z udziałem Polski, Słowenii, Chorwacji, Rumunii i Chin.
25.07.2017

Studenci WI-ET badali porty jachtowe w Niemczech

W dniach 12 – 13.07.2017 r. w ramach projektu South Coast Baltic na terenie wybranych portów jachtowych w Niemczech, Polsce, Dani i na Litwie przeprowadzone zostały badania ankietowe żeglarzy. Miały one na celu poznanie preferencji żeglarzy w zakresie wyboru tras rejsu, a także ich aktywności podejmowanych w odwiedzanych miejscowościach.
17.07.2017

Za wielki, by wejść do portu. Największy na świecie okręt z wizytą w Hajfie (wideo)

Największy na świecie okręt, amerykański lotniskowiec z napędem atomowym USS George H.W. Bush, przybył z czterodniową wizytą do izraelskiej Hajfy położonej nad Morzem Śródziemnym. Jak podają w sobotę izraelskie media, jest to pierwsza taka wizyta od 17 lat.
03.07.2017

Instytucja „frustration” w kontekście umów frachtowych na gruncie prawa angielskiego. Cz. 1.

Na samym początku niniejszego opracowania należy wyjaśnić, iż brak jest w pełni adekwatnego odpowiednika polskiego dla angielskiego słowa „frustration” w rozpatrywanym tu zakresie. Opisowo, najbliższym sformułowaniem jest łacińskie „rebus sic stantibus” a w polskim prawie:e „nadzwyczajna zmiana okoliczności” oraz „niezawiniona niemożliwość jednego ze świadczeń wzajemnych”. W tym ostatnim jednakże przypadku przestrzegamy przed zbyt ścisłym zrównywaniem polskich przepisów kodeksu cywilnego – Art. 3571 oraz Art. 495 k.c. – s
16.06.2017

Trudna współpraca na rzecz poprawy infrastruktury w Europie Środkowej

Nowe kraje członkowskie UE mają problem ze realizacją współnych projektów infrastrukturalnych. Problem leży w różnych potrzebach, doświadczeniach i procesach organizowania inwestycji w tych państwach - to jeden z wniosów debaty pt. Infrastruktura transportowa w Europie Centralnej i w Polsce, jaka odbyła się na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
11.05.2017

Polska Grupa Zbrojeniowa zacieśnia współpracę z włoskim koncernem Leonardo

W Rzymie 2 marca została podpisana umowa o współpracy (Cooperation Agreement) pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i włoskim koncernem Leonardo w ramach programów śmigłowcowych. To obustronne potwierdzenie współpracy oraz kontynuacji dialogu dotyczącego obszarów potencjalnej kooperacji przemysłowej w zakresie produkcji, serwisowania i obsługi śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP, który rozpoczął się w 2015 roku.
03.03.2017

Regaty The Tall Ships Races szansą dla branży morskiej

Szczecin ponownie będzie gospodarzem finału regat The Tall Ships Races. Rozpoczną się one 5 sierpnia, a zakończą trzy dni później – 8 sierpnia. W środowisku Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego powstała idea, aby w trakcie zlotu żaglowców pokazać mieszkańcom i gościom Szczecina potencjał, jaki reprezentują firmy z miasta i regionu związane z gospodarką morską. Władze Szczecina pomysł zaakceptowały. Firmy prężnie działają, zatrudniają pracowników i potrzebują absolwentów szkół.
30.01.2017

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Wynik wyszukiwania - Ogłoszenia

Dziękujemy za wysłane grafiki.