• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ministrowie obrony Polski i Estonii o NATO, UE i współpracy dwustronnej

pc

09.10.2017 21:43 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ministrowie obrony Polski i Estonii o NATO, UE i współpracy dwustronnej

Partnerzy portalu

Ministrowie obrony Polski i Estonii o NATO, UE i współpracy dwustronnej - GospodarkaMorska.pl

Wysunięta wzmocniona obecność NATO na wschodniej flance, polityka obronna UE i współpraca dwustronna były tematami rozmów ministrów obrony Polski i Estonii, którzy spotkali się w poniedziałek w Warszawie.

"Mówiliśmy przede wszystkim o kwestiach związanych z batalionowymi grupami, które są usytuowane w krajach bałtyckich i w Polsce, o wzmocnieniu w przyszłości tych grup, stworzeniu jednolitego łańcucha dowodzenia i współdziałaniu także w dziedzinach, które są dzisiaj najistotniejsze – wzmocnieniu obrony morskiej, powietrznej, ale także w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, w której Estonia ma wielkie osiągnięcia" – powiedział Macierewicz po spotkaniu dziennikarzom.

"We wszystkich tych kwestiach mamy wspólny pogląd, podejmujemy wspólne działania i jesteśmy przekonani, że decyzje, jakie będą podjęte na najbliższym posiedzeniu ministrów obrony państw NATO, a potem na najbliższym szczycie NATO, w sposób zasadniczy unowocześnią i wzmocnią strukturę dowodzenia naszego sojuszu i zagwarantują nam wspólne bezpieczeństwo" – dodał.

Minister obrony Estonii, która sprawuje obecnie prezydencję w radzie UE, Jueri Luik poinformował, że rozmowy dotyczyły także dwustronnej współpracy wojskowej i polityki obronnej UE.

"Podkreśliłem, że rola Polski na wschodniej flance NATO jest kluczowa, Polska pełni istotną rolę w zapewnieniu wiarygodności i siły odstraszania Sojuszu" – powiedział Luik.

Jak dodał, dyskusja dotyczyła także zagadnień obronności UE, mechanizmu stałej współpracy (Permanent Structure Cooperation – PESCO) i Europejskiego Funduszu Obronnego, który ma umożliwić krajom członkowskim wspólne zakupy w celu podziału i obniżenia kosztów.

"Kluczowe dla obu naszych krajów jest, że nie powinno być dublowania między NATO i Unią Europejską i że obrona europejska powinna być użyteczna dla wszystkich uczestników projektu PESCO, a przemysły obronne dużych, małych i średnich krajów UE powinny być traktowane uczciwie" – podkreślił Luik.

Spotkanie ministrów obrony krajów NATO jest planowane na listopad; kolejny szczyt sojuszu ma się odbyć w przyszłym roku w Brukseli.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.