• <

Wynik wyszukiwania - "Qingdao" - Wiadomości

O włos od kolejnej katastrofy z udziałem statku i mostu. Tym razem w Nowym Jorku

Dwa tygodnie po katastrofie w Baltimore, gdzie statek uderzył w przęsło mostu Francis Scott, w wyniku czego doszło do jego zawalenia, prawie doszło do podobnej sytuacji w Nowym Jorku. Kontenerowiec APL Qingdao (IMO 9461893) doznał awarii, lecz tym razem nikomu nic się nie stało.
09.04.2024

Masowiec kontra kontenerowiec. Zderzenie w Chinach

W Chinach doszło do zderzenia kontenerowca linii Evergreen z mniejszym masowcem. Mniejsza jednostka jest poważnie uszkodzona, ale załogę bezpiecznie ewakuowano.
19.03.2024

Do Portu Gdynia zawijają coraz większe statki. Wczoraj z terminalu BCT wypłynął rekordzista

Port w Gdyni opuścił wczoraj kolejny rekordowy statek należący do jednego z gigantów branży żeglugowej, Mediterranean Shipping Company (MSC). Statki należące do tej firmy przybywają do Polski w ramach serwisu SWAN, łączącego chińskie porty z europejskimi.
01.03.2024

Do Portu Gdańsk pierwszy raz wpłynął kontenerowiec MSC w ramach samodzielnego serwisu Swan

W gdańskim porcie pojawił się statek MSC Ivana (IMO 9398371). Jego "wizyta" odbywa się w ramach serwisu Swan, łączącego porty chińskie z europejskimi.
18.02.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – wrzesień 2023 r.

Kolejny miesiąc roku – wrzesień, nie pozostał bez różnorodnych i niebezpiecznych zdarzeń szkodowych w żegludze. Ponownie dochodziło najczęściej do pożarów i kolizji. Zdarzyły się również wejścia na mieliznę i inne wypadki morskie. Łącznie we wrześniu odnotowano całkiem sporo, bo aż 76 wypadków morskich (w sierpniu odnotowano 65 takich zdarzeń).
06.10.2023

MSC uruchamia bezpośrednie połączenia kontenerowe między Gdynią a portami chińskimi

Szwajcarsko-włoski armator MSC (Mediterranean Shipping Company) wznowił serwis żeglugowy Swan. Jednocześnie Gdynia zyskuje pierwsze bezpośrednie kontenerowe połączenie żeglugowe z Dalekim Wschodem.
29.05.2023

Wojenne rynki ropy naftowej. Transport morski potrzebuje VLCC i produktowców

Początek 2023 roku to dobry czas dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen ropy i rosnącego ryzyka recesji gospodarczej. Według danych Refinitiv, w okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku podaż ropy naftowej w handlu morskim wzrosła o 9,4%, do 717,8 mln ton. Skorzystali na tym głównie operatorzy z Grecji w których rękach jest 28% floty zbiornikowców do przewozu ropy naftowej oraz 17% światowej floty produktowców.
11.05.2023

Znów rekord. Największy kontenerowiec wchodzi do służby we wtorek

Mediterranean Shipping Company (MSC) odebrała właśnie drugi ultrawielki kontenerowiec. Jego ładowność nie dość, że przekracza magiczną do niedawna barierę 24 tys. TEU, to jeszcze tak, jak jeszcze żaden inny kontenerowiec. W ten sposób jednostka o ładowności 24 346 TEU pobiła światowy rekord.
18.03.2023

Media: nad Morzem Żółtym wykryto niezidentyfikowany obiekt latający

Chiny wykryły niezidentyfikowany obiekt latający w pobliżu miasta Rizhao nad Morzem Żółtym – podały chińskie media. MSZ w Pekinie zarzuciło tymczasem USA, że ich balony wielokrotnie wlatywały w chińską przestrzeń powietrzną bez pozwolenia.
13.02.2023

Eksplozja rozerwała tankowiec na pół [WIDEO]

W mediach społecznościowych gorąco za sprawą publikacji nagrania z akcji poszukiwawczo-ratowniczej u północnego wybrzeża Chin.
16.01.2023

Załoga polskiego jachtu gotowa do The Ocean Race. Przedstawiono skład WindWhisper Racing Team [GALERIA]

Lata marzeń, miesiące intensywnych przygotowań, zarówno pod względem sportowym, jak i logistycznym. Nadchodzi historyczny moment dla polskiego żeglarstwa. 8 stycznia na starcie regat The Ocean Race po pół wieku znów załopocze biało-czerwona bandera. Załoga polskiego jachtu WindWhisper to idealnie skomponowana mieszanka rutyny i młodzieńczego entuzjazmu. Znany jest jej pełny skład.
05.01.2023

Logistyka ropy naftowej i produktów w 2022 r. Radykalne zmiany tras, portów i frachtów

Rok 2022 przyniósł radykalne zmiany w trasach transportu ropy naftowej i produktów. Po napaści Rosji na Ukrainę importerzy odczuli rekordowy wzrost stawek frachtowych operatorów zbiornikowców ropy i jej produktów. Lokalna wojna zmieniła obraz makroekonomiczny gospodarki światowej.
03.01.2023

Porty kontenerowe Chin zdominowały globalny rynek

Terminale kontenerowe w Chinach przeładowały 142,3 mln TEU w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2022 r., co oznacza wzrost o 3 procent rok do roku. Największy obroty w czerwcu zanotowano w Szanghaju, rejestrując przeładunki równoważne 3,79 mln TEU.
11.08.2022

Kanał Panamski – rekord pojemności statku pobity

Należący do linii CMA CGM kontenerowiec Zephyr został statkiem o największej pojemności ładunkowej, jaki kiedykolwiek przepłynął przez Kanał Panamski.
04.08.2022

Chiński Szantung chce rozwijać morską fotowoltaikę

Shandong, wschodnia prowincja Chin położona nad Morzem Żółtym, ogłosiła przetarg na realizację 10 pływających morskich projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 11,25 GW do 2025 roku. To kolejne przetargi uruchamiane w Chinach, mające na celu przyspieszenie rozwoju OZE. W 2022 roku Państwo Środka najprawdopodobniej odnotuje rekordowy przyrost PV. Postępowanie antydumpingowe w USA zwiększa napięcia w branży, także w Chinach.
12.06.2022

Ceny ropy naftowej tanieją przez lockdown w Chinach

Na Morzu Czarnym przebywa około 20 rosyjskich okrętów, a mimo utraty okrętu desantowego Saratow i krążownika Moskwa rosyjska Flota Czarnomorska zachowuje zdolność do rażenia celów ukraińskich - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
28.04.2022

Ever Given przygotowany do naprawy. Zdjęcia pokazują zakres uszkodzeń

Kontenerowiec Ever Given, który w marcu tego roku zablokował Kanał Sueski, wszedł do stoczni w chińskim Qingdao, gdzie ma zostać poddany naprawie.
08.11.2021

Coraz większe zatłoczenie w największych amerykańskich portach

Liczba kontenerowców oczekujących na wejście do trzech największych portów Ameryki od początku lipca stale rośnie.
14.09.2021

Co ma wisieć, nie utonie. Koronawirus sposobem na chiński sukces

Początkowo przewidywano, że pandemia koronawirusa sparaliżuje gospodarkę morską Chin, będącą motorem światowego handlu. 20 miesięcy i 4 milionów zgonów później, widzimy, że przewidywania okazały się błędne, a pandemia przyniosła odwrotny skutek.
02.08.2021

Koronawirus w chińskich portach. Łańcuch dostaw znowu stoi w miejscu

Cały świat przygotowuje się na kolejny kryzys związany z transportem morskim, ponieważ pandemia koronawirusa w południowych Chinach zakłóca pracę portów. Skutki obecnej sytuacji znajdą swoje negatywne konsekwencje zarówno w opóźnieniach towarów importowanych z Chin, jak również ich wyższych cenach.
01.07.2021

Wymiana towarowa Chiny-Europa w popandemicznej rzeczywistości

Pandemia COVID-19 stanowi bezprecedensowe wydarzenie skutkujące światowym kryzysem społeczno-gospodarczym. Żegluga istotnie odczuła zawirowania spowodowane pandemią, co odcisnęło swe piętno na wymianie handlowej. Stabilne funkcjonowanie żeglugi oraz portów odgrywa fundamentalne znaczenie dla zapewnienia ciągłości globalnego łańcucha dostaw, jak również funkcjonowania gospodarek narodowych.
06.06.2021

Alfa Laval zwiększa swoje moce produkcyjne w Chinach

Alfa Laval, szwedzka firma zajmująca się produkcją systemów uzdatniania wody balastowej (BWTS), wzmocni swoje więzi z azjatyckimi stoczniami poprzez inwestycję w nową linię produkcyjną w chińskim Quingdao.
05.05.2021

Chiny: Trwa oczyszczanie po rozlaniu 500 ton ropy z tankowca

Trwają prace oczyszczania i odzyskiwania oleju wyciekającego z tankowca Suezmax, który został uderzony przez statek towarowy w porcie Qingdao w Chinach. Na miejscu znajdują się odpowiednie służby do reagowania na zanieczyszczenia, a oba statki znajdują się około 11 mil morskich od wybrzeża Chin.
29.04.2021

Czarter na podróż – WIBON/”reachable berth”

W naszym artykule Czarter na podróż – „berth”; „dock”; „port”, rozważany był pierwszy, kluczowy warunek uznania statku za „arrived”, którego spełnienie (obok dwóch pozostałych warunków, to jest, rzeczywistej gotowości statku/złożonej noty gotowości) „uruchamia” liczenie przestojowego („lay-time”/„lay-days”).
29.04.2021

Chiny: Wyciek ropy na Morzu Żółtym po kolizji z udziałem tankowca

Do kolizji z udziałem tankowca doszło we wtorek w pobliżu portu w chińskim mieście Qingdao, co doprowadziło do wycieku ropy na Morzu Żółtym – podała agencja Reutera, powołując się na chińskie władze i firmę zarządzającą statkiem.
27.04.2021

Od początku roku zamówiono już 27 statków napędzanych LNG

Od początku tego roku armatorzy zamówili już 27 jednostek napędzanych LNG – informuje firma Gibson Shipbrokers. Wśród nich 14 to były tankowce, dziewięć kontenerowce, dwa drobnicowce i jeden samochodowiec. Statki będą dostarczane do 2024 roku.
14.04.2021

Cały świat spojrzał w stronę Portu Gdynia - otwarcie ofert na partnera prywatnego w realizacji Portu Zewnętrznego

Rekiny światowego rynku morskiego oraz globalni gracze zwrócili swoją uwagę na Port Gdynia. Wszystko za sprawą ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku postępowania na wybór partnera prywatnego dla projektu pn. “Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia”, którego ostateczny termin wyznaczono na 5 luty. W terminie złożono 4 wnioski o dopuszczenie do postępowania.
05.02.2021

Popyt na transport kontenerowy powoli się zmniejsza

Globalny niedobór kontenerów, który spowodował ogromy wzrost stawek frachtowych, powoli się zmniejsza. Tak przynajmniej wynika z indeksu, który śledzi użycie tych stalowych skrzyń używanych do transportu 90% towarów na świecie.
27.01.2021

CEVA Logistics uruchamia najszybszy serwis drogowy między Chinami a Europą

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, uruchomił wyjątkową usługę - szybki drogowy transport drobnicowy (LTL) pomiędzy Chinami a Europą. Serwis ten skierowany jest do wszystkich przedsiębiorstw od małych i średnich firm po międzynarodowe korporacje, które nie mają wystarczającej ilości towarów, aby wykorzystać całą przestrzeń ładunkową w ramach transportów FTL. Czas realizacji dostawy wynosi do 12 dni, a jeden z europejskich hubów przeładunkowych zlokalizowany jest w Polsce.
14.12.2020

TRANSRUSSIA – nowe połącznie kolejowe GEFCO z Azji do Europy w 30 dni

GEFCO wprowadza nowe cotygodniowe połączenie kolejowe z Władywostoku do Europy, które jest odpowiedzią na oczekiwania rynku względem niezawodnego, bezpiecznego i elastycznego transportu z Azji. W przypadku Polski towary docierają przez Małaszewicze/Brześć do Warszawy lub alternatywnie przez Petersburg, skąd transportowane są drogą morską do Gdańska. GEFCO podkreśla krótki czas transportu z Azji do Europy, który wynosi do 30 dni.
30.11.2020

Port Qingdao buduje pierwszy na świecie inteligentny system transportu powietrznego

Chiny będą pierwszym krajem, który wykorzysta inteligentny system transportu kontenerów na torze powietrznym działający w normalnie funkcjonującym terminalu kontenerowym. Rozwiązanie powstanie w porcie w Qingdao należącym do Shandong Port Group.
17.11.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu sierpnia 2020

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
04.09.2020

Największa na świecie latająca łódź - samolot morski AG600 pozytywnie przeszedł testy

Po opóźnieniach związanych z Covid-19, prototyp samolotu morskiego przeszedł testy pływania i startowania z wody podczas próby w prowincji Shandong w Chinach. Pojazd zostanie wykorzystany w reagowaniu kryzysowym Chin na incydenty morskie i klęski żywiołowe, ale może również służyć do działań na Morzu Południowochińskim.
05.08.2020

Mammoet wybrany do obsługi projektu Arctic LNG 2

Firma Mammoet, specjalista w dziedzinie ciężkich ładunków, została wynajęta do świadczenia usług rozładunku, transportu i instalacji dla projektu Arctic LNG 2.
25.05.2020

Chiny zaczynają budować swój pierwszy autonomiczny feeder

Stocznia Qingdao rozpoczęła budowę pierwszego autonomicznego kontenerowca w Chinach, nazwanego Zhi Fei.
20.05.2020

Największy kontenerowiec świata opuścił Chiny z rekordowym ładunkiem

Południowokoreańska linia żeglugowa HMM poinformowała, że kontenerowiec HMM Algeciras opuścił port Yantian 8 maja, kierując się do Rotterdamu z 19 621 TEU załadowanymi na pokład.
12.05.2020

CMA CGM otrzymała nową jednostkę Sub-Panamax

CMA CGM, francuski przewoźnik kontenerowy, odebrał CMA CGM Sinnamary, nowy statek klasy Sub-Panamax. Jednostka o ładowności 2300 TEU została zbudowana w stoczni Jiangsu New Yangzijiang w Chinach.
06.05.2020

Chińska instytucja finansowa zamówiła osiem masowców za kwotę 417,5 mln dolarów

China Development Bank Financial Leasing (CDB) podpisał umowy z trzema rodzimymi producentami statków na zakup ośmiu masowców o nośności 210 000 ton.
05.05.2020

Gdańsk w nazwie jednego z największych kontenerowców świata

HMM Algeciras to kontenerowiec o ładowności ok. 24 000 TEU, ma 399,9 m długości, 61 m szerokości. Jest pierwszym z dwunastu statków tej pojemności, które mają być kolejno dostarczane do września 2020 roku. Jednym z następnych ma być HMM Gdansk.
02.05.2020

Chrzest największego kontenerowca na świecie w stoczni DSME

HMM, południowokoreański przewoźnik, zorganizował ceremonię chrztu pierwszego z dwunastu kontenerowców o ładowności 24 000 TEU.
23.04.2020

CMA CGM zamknęło sprzedaż ośmiu terminali za kwotę 815 dolarów

Francuska firma spedycyjna i logistyczna CMA CGM zakończyła pierwszą transakcję dotyczącą sprzedaży ośmiu terminali portowych na rzecz Terminal Link, spółki joint venture między CMA CGM a operatorem portów China Merchants Port Holdings (CMP).
26.03.2020

Armatorzy i operatorzy terminali mają zostać udziałowcami nowej globalnej sieci wysyłkowej

Dziewięciu przewoźników oceanicznych i operatorów terminali podpisało umowę wskazującą na zamiar zostania akcjonariuszami globalnej sieci Global Shipping Business Network (GSBN).
27.02.2020

Wielki masowiec zagrożony zatonięciem. Kapitan celowo osadził statek na mieliźnie?

Jak poinformował brazylijski Portal Guará, wielki masowiec przewożący rudę żelaza doznał bardzo niebezpiecznego przechyłu u wybrzeży stanu Maranhão w Brazylii. Istnieje realne zagrożenie, że jednostka zatonie.
27.02.2020

Epidemia koronawirusa opóźnia instalację skruberów w Chinach

Firmy żeglugowe mogą napotkać opóźnienia w dostawie statków wyposażonych w sprzęt do filtrowania spalin ze względu na wybuch epidemii wirusa w Chinach.
02.02.2020

Nowe technologie rewolucjonizują funkcjonowanie portów

W ostatnich latach nastąpił szybki postęp w zakresie innowacji technologicznych mających ogromny wpływ na rozwój portów i terminali przeładunkowych. Przygotowaliśmy zestawienie trzech, które zrewolucjonizują funkcjonowanie portów, a co za tym idzie globalnych łańcuchów dostaw.
29.01.2020

Światowa flota kontenerowców przekroczyła granicę 23 mln TEU

Fala dostaw megakontenerowców w tym roku doprowadziła do przekroczenia 23 mln TEU globalnej floty tych jednostek. Ostatni milion z tej sumy to zasługa dostaw z ostatnich 14 miesięcy.
19.09.2019

Do DCT Gdańsk płynie MSC Gülsün – największy kontenerowiec świata (foto, wideo)

MSC Gülsün w drodze do Portu Gdańsk. Największy na świecie kontenerowiec spodziewany jest w DCT Gdańsk w najbliższy piątek w ramach serwisu Silk/AE10. Na pokładzie pomieści prawie 24 000 20-stopowych kontenerów, co czyni go rekordzistą wśród tego typu jednostek. Statek w Gdańsku będzie widoczny z ul. Kontenerowej.
20.08.2019

Transporty project cargo do Japonii – Fracht FWO dostarczył 48-tonową prasę i 40-metrowe skrzydła do elektrowni wiatrowej

Daleki Wschód jest dziś jednym z najważniejszych kierunków rozwoju polskich przedsiębiorstw. Jest również jednym z kluczowych rynków, obok Ameryki Południowej i Północnej, w obsłudze których specjalizuje się Fracht FWO Polska, wiodący operator logistyczny dla przemysłu. To jedna z niewielu firm logistycznych w Polsce o tak dużym doświadczeniu w transporcie maszyn i urządzeń do krajów wschodnioazjatyckich. Właśnie pochwaliła się kolejną dostawą – 48-tonowej prasy i 40-metrowych skrzydeł elektrowni wiatrowych do Japonii.
10.07.2019

Chiny i Rosja przeprowadzą wspólne ćwiczenia sił morskich

W przyszłym tygodniu Chiny i Rosja przeprowadzą wspólne ćwiczenia swych flot wojennych na Morzu Żółtym koło miasta Qingdao na północy ChRL – poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Pekinie rzecznik chińskiego ministerstwa obrony Ren Guoqiang.
25.04.2019

Chiny zaprezentują nowe okręty podczas wtorkowej parady marynarki wojennej

Chińska marynarka wojenna chce „spokoju i porządku” na morzu - powiedział jej szef w poniedziałek, przed paradą, w którym marynarka ma zaprezentować nowe jednostki w tym atomowe okręty podwodne i niszczyciele.
22.04.2019

Podsumowanie wizyty ministra Marka Gróbarczyka w Chińskiej Republice Ludowej

W czasie pięciodniowej wizyty w ChRL minister Marek Gróbarczyk spotkał się z ministrem ds. Zasobów Wodnych QU Dongyuiem, wiceministrem Rolnictwa i Obszarów Wiejskich E Jinpingiem oraz przedstawicielami ministerstwa Transportu Chin, ministrem Li Xiaopengiem i wiceministrem He Jianzhongiem.
06.12.2018

Spadają zarobki CMA CGM. Powodem rosnące koszty paliwa

Francuski gigant kontenerowy, CMA CGM, zanotował spadek zysku w trzecim kwartale obecnego roku, z powodu rosnących cen paliwa.
26.11.2018

Port Gdynia zacieśnia polsko - chińskie relacje w branży portowej

Napięty program wyjazdu delegacji Zarządu Morskiego Portu Gdynia do Szanghaju, zaowocował nowymi kontaktami biznesowymi oraz wzmocnieniem istniejącego partnerstwa z największymi chińskimi portami.
15.11.2018

CMA CGM dostała pozwolenie od Unii Europejskiej na przejęcie Containerships

Francuski armator CMA CGM dostał zielone światło od Komisji Europejskiej na przejęcie fińskiej firmy Containerships.
24.10.2018

CMA CGM szuka kolejnych okazji do przejęcia mniejszych armatorów

Francuski armator kontenerowy CMA CGM szuka kolejnych okazji do przejęć na rynku kontenerowym, po tym jak jego plany fuzji z niemieckim Hapag-Lloyd nie wypaliły – donosi agencja Reuters.
18.10.2018

Wysoka cena paliw powodem spadku zarobku CMA CGM w 2 kwartale

CMA CGM, trzeci największy armator kontenerowy na świecie, zanotował spadek zysku o prawie 90 procent w drugim kwartale tego roku.
10.09.2018

CMA CGM dalej poszukuje nowych okazji do przejęć

Francuski armator kontenerowy CMA CGM planuje szukać kolejnych okazji do przejęć na rynku kontenerowym, po tym jak jego plany fuzji z niemieckim Hapag-Lloyd nie wypaliły – donosi agencja Reuters.
09.09.2018

Blisko przejęcia kolejnego europejskiego armatora

Francuski gigant kontenerowy CMA CGM przejmie Containerships, fińskiego armatora specjalizującego się w rynku wewnątrz-europejskim.
08.08.2018

Roszczenie o „demurrage” oraz roszczenie o odszkodowanie z tytułu „repudiatory breach of the contract”

Arbitraż w Londynie [London Arbitration 3/18 – [2018] 995LMLN1] przyniósł ciekawe orzeczenie rozstrzygające dwie istotne kwestie związane z czarterem na podróż.
25.07.2018

Gdańsk podpisał umowę o współpracy z chińskim miastem Qingdao

Przedstawiciele Gdańska podpisali w piątek umowę o współpracy gospodarczej i turystycznej z chińskim miastem Qingdao. Samorządy mają nadzieję na uruchomienie w przyszłości bezpośredniego połączenia lotniczego między miastami.
13.07.2018

CMA CGM zamierza przejąć armatora Containerships

Francuski gigant kontenerowy CMA CGM przejmie Containerships, fińskiego armatora specjalizującego się w rynku wewnątrz-europejskim.
21.06.2018

W Chinach spadł deszcz ośmiornic i rozgwiazd (foto)

Niezwykłe zjawisko w chińskim mieście Qingdao. Razem z deszczem na jego mieszkańców spadły m.in. ośmiornice i rozgwiazdy. Zdjęcia morskich stworzeń poprzyczepianych do samochodowych szyb trafiły do mediów społecznościowych.
19.06.2018

Armatorzy mocniej inwestują w rynek e - commerce

Francuskie CMA CGM poszło w ślady duńskiego Maerska i podpisało porozumienie o współpracy z Alibabą – największą na świecie platformą e-commerce.
10.04.2018

Maersk Line rozszerza zakres usług online

Maersk Line podejmuje dalsze kroki w celu uproszczenia łańcuchów dostaw, rozszerzając zakres usług na swojej platformie online ship.maerskline.com. Tym samym, Maersk obejmie więcej głównych szlaków i odpowie na oczekiwania klientów.
10.04.2018

Fuzja chińskich olbrzymów stoczniowych?

Jak informuje portal Bloomberg, chiński rząd planuje połączenie dwoch największych koncernów stoczniowych - China State Shipbuilding Corp (CSSC) i China Shipbuilding Industry Co (CSIS). Według branżowych ekspertów, ten ruch ma na celu zahamować wzrost południowokoreańskich konkurentów.
31.03.2018

CMA CGM z dobrym wynikiem finansowym w 2017 roku

CMA CGM, trzeci armator kontenerowy na świecie, odnotował dobry wynik finansowy w 2017 r., dzięki ponad 20 proc. wzrostowi wolumenu przewiezionych kontenerów.
18.03.2018

Operatorzy portowi CMA CGM i COSCO stawiają na ścisłą współpracę

Operatorzy portowi należący do CMA CGM i Cosco Shipping prowadzą ściśłą współpracę, by wzmocnić swoją pozycję w utworzonym przez obie firmy aliansie Ocean Alliance. Sojusz, składający się z COSCO, CMA CGM, Evergreen i OOCL, wystartował w kwietniu zeszłego roku.
14.02.2018

Pomorscy przedsiębiorcy z misją gospodarczą w Chinach. Mieczysław Struk: „Liczymy, że z czasem te kontakty zaowocują podpisanymi kontraktami”

Od 18 do 24 listopada 2017 r. dwanaście pomorskich firm z branży stoczniowej, spożywczej i chemicznej wzięło udział w misji gospodarczej do Chin. Firmom towarzyszyli przedstawiciele administracji samorządowej.
13.12.2017

Operatorzy portowi CMA CGM i COSCO będą ściślej współpracować

Operatorzy portowi należący do CMA CGM i Cosco Shipping rozpoczęli oficjalnie współpracę, po podpisaniu umowy w Szanghaju.
23.11.2017

W listopadzie rusza misja gospodarcza do Chin. Rozpoczęła się rekrutacja

Pomorskie firmy z branży stoczniowej, chemicznej i spożywczej wezmą udział w Misji Gospodarczej Województwa Pomorskiego do Chin, która planowana jest na 18 – 24 listopada br. Udział przedsiębiorców z naszego regionu w wydarzeniu gospodarczym będzie możliwy dzięki wsparciu w ramach projektu „Pomorski Broker Eksportowy” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.
06.10.2017

CMA CGM będzie współpracował z gigantem rynku e-commerce

Francuskie CMA CGM poszło w ślady duńskiego Maerska i podpisało porozumienie o współpracy z Alibabą – największą na świecie platformą e-commerce.
29.09.2017

Chińskie okręty wyruszyły na wspólne ćwiczenia z jednostkami rosyjskimi

Cztery chińskie okręty wyruszyły na wspólne ćwiczenia z flotą rosyjską na Morzu Japońskim w pobliżu Półwyspu Koreańskiego i na Morzu Ochockim, niedaleko japońskiej wyspy Hokkaido - poinformowała w czwartek agencja Xinhua.
14.09.2017

Polska beneficjentem chińskich inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej

Polska znajdzie się w grupie beneficjentów potencjalnych projektów gospodarczych realizowanych przez Chiny w Europie Środkowo-Wschodniej. Chodzi głównie o inwestycje w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku - powiedział PAP Prof. Ding Yuan, prorektor China Europe International Business School (CEIBS) w Szanghaju.
14.09.2017

Dwa chińskie myśliwce przechwyciły amerykański samolot rozpoznawczy

Dwa chińskie myśliwce przechwyciły w niedzielę nad Morzem Wschodniochińskim samolot rozpoznania elektronicznego marynarki wojennej USA - poinformowali dwaj cytowani przez Reutera przedstawiciele amerykańskich władz, którzy zastrzegli sobie anonimowość.
25.07.2017

Lotniskowiec Liaoning witany z honorami w Hongkongu

Jedyny chiński lotniskowiec Liaoning przypłynął w piątek do Hongkongu z pierwszą wizytą. Okręt witany jest przez władze miasta z honorami; dzięki darmowym wejściówkom setki ludzi będą mogły wejść na jego pokład.
07.07.2017

Jedyny chiński lotniskowiec prawdopodobnie odwiedzi Hongkong

Media spekulują na temat możliwości odwiedzenia Hongkongu przez jedyny chiński lotniskowiec pozostający w czynnej służbie, Liaoning, podczas zaplanowanych na 1 lipca uroczystości z okazji 20. rocznicy przekazania przez Wielką Brytanię tego regionu Chinom.
26.06.2017

Automatyczna obsługa statków w kolejnym terminalu

Chiński port Qingdao wzbogacił się o w pełni zautomatyzowany morski terminal kontenerowy - Qianwan Container Terminal (QQCTN). To część czwartego etapu rozbudowy portu, który zwiększył swoje zdolności przeładunkowe 5,2 mln TEU.
22.05.2017

Zorganizowany chaos, czyli o skutkach nowych aliansów żeglugowych

Nowe rozkłady rejsów aliansów kontenerowych Ocean i The Alliance spowodowały dużo zakłóceń na szlaku Azja-Europa. Czego efektem są korki w portach.
30.04.2017

Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Azja, cz. 2 (foto)

Wraz z rozwojem popularności przewozu drobnicy w kontenerach na świecie pojawiło się mnóstwo terminali przeznaczonych tylko do obsługi tych ładunków. Na koniec naszego cyklu przyjrzymy się drugiej piątce światowych liderów z Azji. Przez ostatnie 20 lat to porty z tego regionu stały się największymi centrami przeładunku kontenerów, dzięki szybkiemu rozwojowi azjatyckich tygrysów.
15.04.2017

Największy kontenerowiec świata wypłynął w dziewiczy rejs do Europy

MOL Triumph, największy na świecie kontenerowiec, wypłynął w pierwszy rejs z Azji do Europy. Do eksploatacji nowoczesna jednostka została oddana w ubiegłym miesiącu.
07.04.2017

CMA CGM drugim armatorem współpracującym z gigantem rynku e-commerce

Francuskie CMA CGM poszło w ślady duńskiego Maerska i podpisało porozumienie o współpracy z Alibabą – największą na świecie platformą e-commerce.
16.02.2017

Ponad 37 mln ton ładunków w Porcie Gdańsk. Podsumowanie 2016 roku

Miniony rok już od dawna zapowiadany był jako wyjątkowy dla Portu Gdańsk zarówno pod kątem prognozowanych przeładunków, jak też zrealizowanych przedsięwzięć inwestycyjnych, ale i awansu Gdańska w bałtyckim rankingu największych portów morskich.
22.01.2017

PŚ w żeglarstwie – Klepacka: powalczę o mikołajkowy prezent na początku lata

W Australii zaczyna się lato, a w Melbourne finałowe regaty żeglarskie Pucharu Świata. W windsurfingowej klasie wystartuje Zofia Klepacka. Jak podkreśliła, celuje w najwyższy stopień podium. – To byłby najlepszy prezent mikołajkowy, jaki mogłabym sobie sprawić – przyznała.
05.12.2016

Czołowy armator znów podnosi swoje stawki

Maersk Line, największy na świecie przewoźnik kontenerowy, od 1 listopada ponownie podniesie swoje stawki przewozu drobnicy na rynku spotowym (umów krótkoterminowych).
20.10.2016

Port Gdańsk podpisał Porozumienie o współpracy z chińskim Portem Qingdao

W dniu 24 czerwca br., w murach Międzynarodowych Targów Gdańskich Amber Expo, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA podpisał Porozumienie o współpracy z przedstawicielami chińskiego Portu Qingdao.
27.06.2016

Alians G6 wycofuje część serwisów do Europy

Sojusz armatorów G6 wprowadzi kolejne zmiany na szlaku Azja-Europa. Powodem tej decyzji jest wciąż mały popyt na przewozy kontenerów na tej trasie.
06.06.2016

Zderzenie dwóch kontenerowców w Chinach

W zeszły weekend doszło do poważnej kolizji między dwoma kontenerowcami w pobliżu chińskiego Ningbo. Obie jednostki odniosły obrażenia, a na statku Maerska wybuchł także pożar.
10.05.2016

Masowiec utknął na mieliźnie w Kanale Sueskim. Są opóźnienia

Masowiec capesize New Katerina utknął wczoraj na mieliźnie na Kanale Sueskim. Obiekt wciąż jest otwarty dla kolejnych statków, ale doszło do opóźnień.
26.02.2016

Już 12 portów azjatyckich w ofercie ROHLIG SUUS Logistics

ROHLIG SUUS Logistics od kliku lat obsługuje bezpośrednie linie drobnicowe obejmujące główne porty w południowej i wschodniej Azji. Obecnie firma z sukcesem rozwija także serwisy drobnicowe z mniejszych portów azjatyckich, dążąc do objęcia lidera w tym obszarze.
04.11.2015

Już piąty armator zawinął do Gdańska w ramach aliansu G6

Do DCT Gdańsk zawinął piąty statek w ramach aliansu G6 - kontenerowiec APL Changi. Statek mierzy 369 metrów długości i 51 metrów szerokości. Należy do amerykańskiego armatora APL, został zbudowany w 2013 roku.
09.09.2015

Kolejny armator aliansu G6 w DCT

Do DCT Gdańsk zawinął czwarty statek w ramach aliansu G6 - kontenerowiec NYK Hyperion. Statek mierzy 366 metrów długości i 48 metrów szerokości. Należy do amratora NYK Line (Nippon Yusen Kaisha), został zbudowany w 2014 roku pływa i posiada 13 000 TEU pojemności.
01.09.2015

Ubezpieczyciele wycenili straty w chińskim Tiencin

Znamy pierwsze wyliczenia strat, jakie poniósł port w Tiencin wskutek dwóch eksplozji, które wybuchły 12 sierpnia. China’s Central University of Finance and Economics wyceniła je na 833 mln – 1,67 mld dolarów. Podobne wyliczenia przedstawiło Credit Suisse: od 1 do 1,5 mld dolarów.
26.08.2015

Kolejny statek Aliansu G6 zawinął do DCT Gdańsk

Dziś (25.08) nad ranem do DCT Gdańsk zawinął kolejny statek w ramach Aliansu G6. Kontenerowiec Hyundai Drive, należący do armatora Hyundai Merchant Marine, mierzy 366 m długości i 48 m szerokości. Zbudowany został w 2014 roku pływa i posiada 13 000 TEU pojemności.
25.08.2015

Spada obrót kontenerami w azjatyckich portach

W ostatnich miesiącach spadają przeładunki kontenerów w głównych azjatyckich portach, które są zarazem największymi na świecie. Nie ma w tym nic dziwnego, patrząc na wyniki czołowych portów Europy (w tym polskich), gdzie również zanotowano spadek obrotów kontenerami.
20.08.2015

Pierwsze aresztowania w sprawie eksplozji w chińskim Tiencin. Utrudnienia dla armatorów

Chińskie władze aresztowały właścicieli magazynu, w którym przechowywane były materiały wybuchowe. Jak twierdzi policja, przyczyną eksplozji w porcie Tiencin było ich zapalenie.
14.08.2015

Pierwszy statek aliansu G6 zawinął do DCT Gdańsk [wideo]

Wczoraj byliśmy świadkami pierwszej wizyty kontenerowca wpływającego do terminalu DCT Gdańsk w ramach Aliansu G6. Inauguracyjną jednostką okazał się Hongkong Express, należący do armatora Hapag-Lloyd. Statek mieszczący ponad 13 000 TEU (kontenerów 20-stopowych) i mający długość 367 m wpłynął do terminalu we wtorek ok. godz. 18.
11.08.2015

Hamburg Süd w DCT Gdańsk

Terminal kontenerowy DCT Gdańsk nawiązał współpracę z linią Hamburg Süd. Pierwsze kontenery tego armatora zostały przeładowane w DCT Gdańsk w poniedziałek.
23.07.2015

Chińskie porty notują wzrost przeładunków kontenerowych

Główne porty chińskie zaliczyły udane I półrocze. Mimo kryzysu gospodarczego w Państwie Środka, prawie każdy z nich zaliczył wzrost przeładunków kontenerowych.
17.07.2015

Nowy klient w DCT Gdańsk. Do terminalu będą zawijać kontenery UASC

Terminal kontenerowy DCT Gdańsk rozpoczął współpracę z nową linią żeglugową - United Arab Shipping Company (UASC). Pierwsze kontenery UASC zostały obsłużone w środę, 15 lipca.
15.07.2015

Megakontenerowce muszą czekać dłużej w portach

W 2014 roku spadła wydajność obsługi megakontenerowców w portach na całym świecie. To efekt zakorkowania oraz opóźnień w największych przystaniach na świecie – twierdzą analitycy z amerykańskiej agencji IHS.
28.06.2015

Alians G6 rozpoczyna zawinięcia do Gdańska. Port na światowych mapach konternerowych

Na początku sierpnia tego roku, w Gdańsku zainicjowany zostanie kolejny regularny oceaniczny serwis kontenerowy na trasie Gdańsk - Azja, który obsługiwany będzie w głębokowodnym terminalu DCT Gdańsk. Gdański port zyskuje na znaczeniu na światowych mapach kontenerowych.
23.06.2015

Serwis oceaniczny Aliansu G6 wchodzi na Bałtyk

Członkowie Aliansu G6: APL, Hyundai Merchant Marine (HMM), Mitsui O.S.K. Lines (MOL), Hapag-Lloyd, Nippon Yusen Kaisha (NYK) oraz Orient Overseas Container Line (OOCL) podjęli decyzję o przedłużeniu serwisu Loop 7 Azja-Europa na Morze Bałtyckie.
22.06.2015

Do 2030 roku Chiny zdominują światowy transport

Już za 25 lat Chiny staną się światowym liderem w globalnym transporcie kontenerów – ocenia Shanghai International Shipping Institute (SISI), agencja zajmująca się badaniem rynku morskiego. Aby jednak tak się stało władze z Pekinu muszą nie bać się podejmować trudnych decyzji.
11.06.2015

Precedensowy wyrok dot. szkód po ataku piratów

Angielski Sąd Najwyższy orzekł, że ubezpieczyciele muszą zapłacić 76,3 mln USD na pokrycie całkowitej utraty konstrukcyjnej 150.000 DWT tankowca "Brillante Virtuoso", który został zajęty i uszkodzony przez piratów z Adenu w 2011 roku.
03.02.2015

CSCL GLOBE zawija do Hamburga – Chiny najważniejszym partnerem handlowym w przewozach kontenerowych

CSCL GLOBE to pierwsza jednostka o pojemności 19.100 TEU jaki był odprawiany w hamburskim porcie. To obecnie największy statek kontenerowy na świecie, a obsługuje serwis liniowy na szlaku pomiędzy Europą a Azją. Chiny w tym roku ugruntują swoją pozycję najbardziej znaczącego partnera handlowego Hamburga w przewozach kontenerowych. Po zakończeniu szacowania wyników przeładunku w roku 2014 Hafen Hamburg Marketing jest przekonany, że poziom 3 milionów TEU w przewozach kontenerowych z Chinami jest możliwy do osiągnięcia
16.01.2015

Inauguracja działalności sojuszu 2M

„Munkebo Maersk”, najnowszy kontenerowiec klasy Triple-E, jaki wszedł do eksploatacji we flocie Maersk Line, w ostatni weekend zainaugurował podróż z ładunkiem w sojuszu 2M, jaki zawarł we wrześniu ze spółką żeglugową MSC.
13.01.2015

Największy kontenerowiec świata zawitał do pierwszego portu w Wielkiej Brytanii

CSCL Globe, największy kontenerowiec świata, zawinął do portu Felixstowe. Jednostka o długości 400m, szerokości 58,6m oraz głębokości 30,5m ma wielkość 4 boisk piłkarskich i ładowność nominalną 19,000 TEU.
08.01.2015

Chińczycy zaakceptują supermasowce?

W Chinach znów powróciła publiczna dyskusja na temat granic pojemności statków transportowych, jakie mogą wpływać do ich portów.
18.10.2014

Korki w portach azjatyckich

Zatory w kluczowych portach azjatyckich urosły do problemu, jaki nie występował w ciągu ostatnich 20 lat. Niestety, sytuacja ta będzie utrzymywać się nadal, bez określonych zmian organizacyjnych.
12.09.2014

Chiński sposób na aktywizację eksportu

Z powodu spowolnienia gospodarczego, z początkiem września Chiny rozszerzą na osiem portów pilotażowy program udzielania zwrotu podatku, poinformowało Ministerstwo Finansów.
19.08.2014

Nowy sojusz na rynku? CMA & UASC & CSCL

Francuski armator CMA CGM planuje nowy sojusz na lini Azja-Europa, wspólnie z United Arab Shipping Company (UASC) i China Shipping Container Line (CSCL).
16.07.2014

Raport Port Monitor - ranking portów na świecie, w Europie i na Bałtyku w 2013 roku

W ramach nowej serii raportów Port Monitor zespół ekspertów Actia Forum przygotował opracowania poświęcone rynkowi portowemu w Regionie Morza Bałtyckiego, w Europie i na świecie w 2013 roku.
16.04.2014

Hongkong - Gdańsk. Nowe połączenie morskie w ofercie ROHLIG SUUS Logistics

ROHLIG SUUS Logistics uruchomił kolejną, bezpośrednią linię drobnicową do Gdańska, obejmującą 7 portów w południowo-zachodnich Chinach. Przesyłki są konsolidowane w Hongkongu.
30.01.2014

Nowe połączenie morskie Hongkong-Gdańsk operatora RSL

Rohlig Suus Logistics uruchomił bezpośrednią linię drobnicową z Hongkongu do Gdańska, obejmującą także sześć portów w południowo-zachodnich Chinach.
31.12.2013

Alians G6 uruchamia sześć nowych pętli

Sześciu armatorów, wchodzących w skład Aliansu G6 ogłosiło dziś nowa siatkę połączeń oceanicznych. Sojusz wprowadza do oferty sześć nowych pętli. Cześć połączeń jest modyfikacją dotychczasowych indywidualnych serwisów członków sojuszu, jedno zaś –zupełnie nową inicjatywą.
19.03.2013

Współpraca polsko-chińska - na progu wielkiej szansy

Według danych agencji Xinhua 2011r. Chiny wydały na konsumpcję więcej niż USA. Ostatnie lata upłynęły pod znakiem ożywionych kontaktów dyplomatycznych (kierunki dalszej współpracy z Chinami były przedmiotem rozmów i ustaleń Komisji Mieszanej RP – ChRL planowanej na koniec maja 2012 roku). Chińczycy cenią sobie stabilność naszej gospodarki i korzystne położenie geopolityczne. Nasz kraj odwiedza rosnąca liczba chińskich misji gospodarczych, z drugiej strony rodzime przedsiębiorstwa coraz chętniej wysyłają swoich przedstawicieli do
11.06.2012

Kuehne + Nagel ma nowe centrum konsolidacyjne LCL w Szanghaju

Utworzenie nowego centrum konsolidacji ładunków w Szanghaju spowodowało jeszcze większe wzmocnienie serwisu drobnicowego LCL (transport w kontenerach zbiorczych) oferowanego przez firmę Kuehne + Nagel w regionie Azja-Pacyfik, a także rozszerzenie zakresu usług do Europy Wschodniej.
22.05.2012

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.