• <

CMA CGM zamknęło sprzedaż ośmiu terminali za kwotę 815 dolarów

PMK

26.03.2020 22:36 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski CMA CGM zamknęło sprzedaż ośmiu terminali za kwotę 815 dolarów

Partnerzy portalu

CMA CGM zamknęło sprzedaż ośmiu terminali za kwotę 815 dolarów - GospodarkaMorska.pl

Francuska firma spedycyjna i logistyczna CMA CGM zakończyła pierwszą transakcję dotyczącą sprzedaży ośmiu terminali portowych na rzecz Terminal Link, spółki joint venture między CMA CGM a operatorem portów China Merchants Port Holdings (CMP).

Jak poinformowano, ta pierwsza transakcja opiewa na kwotę 815 milionów USD. Jest to część szerszej umowy między CMA CGM i CMO, obejmującej łącznie dziesięć terminali.

Sprzedaż następuje zaledwie kilka dni po tym, jak duet otrzymał zgodę UE na przeniesienie udziałów dziesięciu terminali portowych do wspólnego przedsięwzięcia Terminal Link, które w 51% należy do CMA CGM, a 49% do CMP.

Pierwsza sprzedaż obejmuje terminal w Odessie na Ukrainie, terminal CMA CGM PSA Lion Terminal (CPLT) w Singapurze, terminal Kingston Freeport na Jamajce, Rotterdam World Gateway w Holandii, Qingdao Qianwan United Advance Terminal kontenerowy w Chinach, Vietnam International Container Terminal w Wietnamie, Laem Chabang International Terminal w Tajlandii i Umm Qasr Terminal w Iraku.

Według CMA CGM sprzedaż pozostałych dwóch terminali, o łącznej wartości ponad 150 mln USD, ma zostać sfinalizowana do końca pierwszej połowy 2020 roku, po otrzymaniu zgody odpowiednich organów regulacyjnych.

Dzięki tej transakcji CMA CGM realizuje plan płynności finansowej o wartości 2,1 mld USD, ogłoszony w listopadzie 2019 roku. Plan zakłada między innymi zmniejszenie skonsolidowanego zadłużenia CMA CGM o ponad 1,3 mld USD do końca pierwszej połowy 2020 roku i pozwala na przedłużenie niektórych instrumentów finansowych zapadających w ciągu roku.

Co więcej, francuska grupa wzmacnia swój bilans w obliczu wysokiej niepewności wywołanej globalnym kryzysem zdrowotnym COVID-19. Chociaż pandemia miała ograniczony wpływ w pierwszym kwartale 2020 roku, grupa spodziewa się spadku wolumenów, szczególnie w Europie i Stanach Zjednoczonych.

- Ta transakcja jest ważnym krokiem w naszej strategii i pozwoli nam wzmocnić nasz bilans finansowy - powiedział Rodolphe Saadé, prezes i dyrektor generalny grupy CMA CGM. - W obliczu wysokiej niepewności wywołanej kryzysem zdrowotnym COVID-19 zamknięcie tej transakcji świadczy o elastyczności naszej grupy – dodał.

CMA CGM posiada flotę 502 statków, które obsługują ponad 420 portów na całym świecie. Kontenerowce firmy przewiozły prawie 22 miliony TEU w 2019 roku.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.