• <

Zapisy do tarczy antykryzysowej proponowane przez resort dotyczą kwestii budżetowych i działalności instytucji finansowych

gm24

26.03.2020 23:47 Źródło: PAP
Strona główna Zapisy do tarczy antykryzysowej proponowane przez resort dotyczą kwestii budżetowych i działalności instytucji finansowych
Zapisy do tarczy antykryzysowej proponowane przez resort dotyczą kwestii budżetowych i działalności instytucji finansowych - GospodarkaMorska.pl

Zapisy do tarczy antykryzysowej proponowane przez Ministerstwo Finansów dotyczą głównie kwestii budżetowych i obszaru działalności instytucji finansowych - poinformował w czwartek resort w komunikacie.

"Obecna sytuacja wymaga podjęcia wielu niestandardowych, a zarazem systemowych rozwiązań" - powiedział cytowany w informacji resortu minister finansów Tadeusz Kościński. Zaznaczył, że przyjęta przez rząd Tarcza antykryzysowa to zestaw wielu połączonych ze sobą rozwiązań, które zapewnią gospodarce wsparcie przy zachowaniu stabilności finansów publicznych. Podkreślił, że Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, który zaprezentował tak szeroki i konkretny pakiet pomocowy dla obywateli w obliczu zagrożenia koronawirusem.

Minister wskazał, że katalog działań nie jest zamknięty. "Analizujemy potrzeby i na bieżąco reagujemy na zmieniające się okoliczności. Przykładowo, na prośbę przedsiębiorców przesunęliśmy w czasie wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT i zmiany w CIT – informuje Kościński. Dodaje, że już dziś MF stosuje mechanizmy w przepisach podatkowych, które pozwalają szybko reagować na pojawiające się trudności.

Przykładem zastosowania takich mechanizmów - jak czytamy w komunikacie - jest m.in. przesunięcie terminu złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r. przez podatników CIT na 31 maja br. W przypadku organizacji pozarządowych, tj. podatników osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku, a także podatników działających w sferze pożytku publicznego, jeżeli ich przychody z tej działalności stanowią co najmniej 80 proc. wszystkich przychodów – termin złożenia zeznania CIT-8 wydłużono do 31 lipca br.

W komunikacie zaznaczono, że na pakiet przyjętych przez rząd ustaw składają się: projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (specustawa); projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (polityka nowej szansy);projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju(PFR).

Napisano, że prace nad projektami zaangażowanych było wiele instytucji publicznych, w tym Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz ZUS, KNF i PFR. Nadzór nad przygotowywaniem dokumentów sprawowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

"Nowela specustawy uelastycznia zarządzanie budżetem państwa. Premier będzie miał uprawnienia do przesuwania środków między częściami budżetowymi, do zmiany przeznaczenia rezerw celowych i tworzenia nowych rezerw na walkę z COVID-19" - podkreślił szef MF. Dodał, że elastycznie będzie też można zmieniać plany państwowych funduszy celowych i agencji wykonawczych "po to, by szybko reagować na potrzeby poszczególnych dysponentów środków publicznych".

Poinformowano, że proponowane zapisy przewidują utworzenie specjalnego Funduszu Przeciwdziałania Koronawirusowi COVID-19 (FPK), który będzie zasilany z budżetu państwa, jak też innych funduszy celowych, które dysponować będą zarówno wolnymi środkami, jak i obligacjami skarbu państwa oraz środkami z obligacji emitowanych przez BGK. Środki te będą mogły być przeznaczone na całą gamę instrumentów, w tym mogą być przekazane Funduszowi Pracy, czy Funduszowi Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. FPK będzie mógł również finansować programy rządowe oraz te zadania, które będą stanowiły impuls fiskalny do pobudzenia gospodarki.

Jak czytamy, specustawa uelastycznia także gospodarowanie środkami publicznymi w ramach samorządu terytorialnego. Zaznaczono, że wójt (lub burmistrz, czy prezydent miasta), zarząd powiatu lub zarząd województwa będą mogli dokonywać zmian w planie dochodów i wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Wskazano, że wykonując budżet samorządowy, wójt (lub burmistrz, czy prezydent miasta), zarząd powiatu lub zarząd województwa będą mieli także możliwość - bez uzyskania opinii komisji właściwej do spraw budżetu organu stanowiącego tej jednostki - dokonywania zmian przeznaczenia rezerwy celowej oraz tworzenia nowej rezerwy celowej, przenosząc do niej zablokowane kwoty wydatków. Zaznaczono, że w 2020 r. wydatki bieżące będą mogły być wyższe od dochodów bieżących o wydatki ponoszone w celu realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 w części, w jakiej zostały sfinansowane środkami własnymi. Ponadto, zwiększono możliwości inwestycyjne samorządów, modyfikując na lata 2020-2025 relację ograniczającą wysokość spłaty długu jednostki samorządu terytorialnego.

W specustawie - jak czytamy - wprowadzono możliwość wstecznego rozliczania strat podatkowych w PIT i CIT. Stratę poniesioną w 2020 r. podatnicy, pod pewnymi warunkami, będą mogli odliczyć od dochodu uzyskanego w 2019 r. W tym celu, podatnicy złożą korektę zeznania za 2019 r. i dostaną zwrot.

W nowych przepisach wydłużono też czas na złożenie deklaracji PIT. Wskazano, że nie będzie sankcji za złożenie deklaracji podatkowej i zapłaty podatku po terminie, jeśli nastąpi to do końca maja 2020 r. Ponadto - jak czytamy w komunikacie MF - istnieje możliwość rezygnacji z uproszczonych zaliczek w 2020 r. i obliczanie zaliczek miesięcznych od bieżących dochodów.

Resort podkreśla, że w pakiecie znalazły się rozwiązania dla „małych podatników”. Np. ci, którzy zrezygnują z uproszczonych zaliczek, za okres marzec–grudzień 2020 r., obliczą zaliczki miesięczne od bieżących dochodów na ogólnych zasadach. Ponadto, podatnik nie będzie musiał ponosić kosztu opłaty w związku z odroczeniem terminu płatności podatku lub rozłożeniem zapłaty podatku na raty, albo odroczeniem lub rozłożeniem na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami. Przypomniano, że taka opłata wynosi teraz 4 proc. kwoty podatku lub zaległości podatkowej. Zwolnienie z obowiązku jej opłacenia będzie trwać w okresie epidemii oraz w okresie 30 dni bezpośrednio następujących po jego odwołaniu. Zaznaczono, decyzję o podatkach lokalnych może podejmować rada gminy, bo jest ona uprawniona do wprowadzania opłaty prolongacyjnej.

Nowe przepisy wprowadzają też ulgę z tytułu darowizn przekazanych na walkę z koronawirusem. Jak informuje MF, wprowadzono odliczenia w podatku PIT i CIT bez limitu dla darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) przekazanych na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem dla podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny, a także przekazanych Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

W informacji zaznaczono, że wydłużeniu ulegnie termin na przekazanie przez płatników zaliczek na podatek od wynagrodzeń pobranych za marzec i kwiecień. Zapłata zaliczki, zamiast odpowiednio do 20 kwietnia i 20 maja br. będzie mogła być dokonana do 1 czerwca br.

Zmianie - jak czytamy - ulegnie też termin wprowadzenia nowej matrycy stawek VAT: zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2020 r.

Ponadto przesunięciu ulegną terminy składania informacji o cenach transferowych za 2019 rok czy zapłacenia podatku od przychodów z budynków (tzw. podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych. Ponadto - jak zaznaczono - gminy będą mogły zwolnić przedsiębiorców, których sytuacja finansowa pogorszyła się z podatku od nieruchomości lub przedłużyć terminy płatności rat tego podatku nie dłużej jednak niż do 30 września 2020 r.

Zawieszeniu - jak zaznaczono - ulegną też płatności podatku od sprzedaży detalicznej: podatnik nie będzie musiał płacić podatku za okresy rozliczeniowe lipiec-grudzień 2020.

Planowane jest również odroczenie, w drodze rozporządzenia, obowiązków jednostek sektora prywatnego, publicznego oraz organizacji pozarządowych związanych m.in. ze sporządzaniem sprawozdań finansowych, ich badaniem przez firmy audytorskie, zatwierdzaniem oraz udostępnianiem tych sprawozdań do wiadomości publicznej.

Będzie też - jak czytamy - możliwość wstrzymania administracyjnego postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych.

Zaznaczono, że dużym podatnikom odroczono do 1 lipca 2020 r. obowiązek składania nowych JPK_VAT. Ponadto zyskają oni dodatkowe 3 miesiące na dopasowanie swoich systemów do wymogów nowego sposobu raportowania.

MF poinformowało również, że BGK może udzielać gwarancji spłaty kredytów w formule pomocy de minimis dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Ponadto przedsiębiorcy, którzy z związku z występowaniem koronawirusa mają problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości.

Wskazano także, że zniesiono bufor ryzyka systemowego, co pozwoli uwolnić 30 mld kapitału, który zwiększy podaż kredytów dla MŚP o 40 mld zł. Z szacunków MF wynika, że efektem tego będzie podniesienie PKB Polski o 0,5 proc. w przeciągu 2,5 lat. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/
Wstecz
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.

Dziękujemy za wysłane grafiki.