• <

Wynik wyszukiwania - "JET" - Wiadomości

Niespokojnie na wyspach Nowej Kaledonii. To ważny obszar Francji na Pacyfiku

Na obszarze francuskie terytorium zamorskiego na Oceanie Spokojnym wrze. Prezydent Macron ogłosił stan wyjątkowy. Powodem tego mają być zmiany w prawie wyborczym, przez co o swoją pozycję boją się Kanakowie, rodzima ludność obszaru. Odżywają nastroje niepodległościowe, a pojawiają się też teorie, że za zamieszkami stoją Chiny, widzące w wyspach kolejny punkt do ekspansji.
17.05.2024

MSZ Iranu: statek MSC Aries został przejęty, ponieważ złamał prawo morskie

Irańskie władze podały w poniedziałek, że pływający pod portugalską banderą kontenerowiec MSC Aries został przejęty przez Iran w cieśninie Ormuz za "naruszenie prawa morskiego". Według ministerstwa spraw zagranicznych w Teheranie statek jest powiązany z Izraelem.
15.04.2024

Władze Indii wezwały Iran do uwolnienia członków załogi zajętego kontenerowca

Władze Indii wezwały Iran do uwolnienia 17 indyjskich członków załogi kontenerowca MSC Aries, zajętego w sobotę w cieśnienie Ormuz; na pokładzie statku znajdowało się łącznie 25 osób, w tym czterej obywatele Filipin - poinformowała w poniedziałek amerykańska stacja CNN.
15.04.2024

Irańska broń przejęta przez siły morskie koalicji zostanie przekazana ukraińskiej armii

Amerykański rząd przekazał 4 kwietnia Siłom Zbrojnym Ukrainy ogromny ładunek uzbrojenia, na który składały się transporty z Iranu przejęte przez międzynarodowe siły morskie. Pierwotnie miały trafić do bojowników Huti, walczących z jemeńskim rządem oraz atakujących międzynarodową żeglugę w regionie.
09.04.2024

Niemieckie media: kontenerowiec zatrzymany w Rostocku miał przewozić z Rosji towary objęte sankcjami

Kontenerowiec zatrzymany w marcu w porcie w Rostocku nadal nie może wypłynąć. Według ustaleń mediów Atlantic Navigator II miał przewozić towary z Rosji, które znajdują się na listach sankcyjnych Unii Europejskiej.
03.04.2024

Rumunia od niedzieli objęta lotniczym i morskim Schengen

Rumunia, podobnie jak Bułgaria, od 31 marca br. wejdzie do strefy Schengen, jednak na razie zniesione zostaną tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole zostaną utrzymane.
30.03.2024

Nowy zarząd Pomorskiego Związku Żeglarskiego wybrany

W Gdyni odbył się 23 marca Zwyczajny Sejmik Sprawozdawczo-Wyborczy Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Uczestnicy spotkania podsumowali ubiegły rok i kończącą się kadencję prac związku. Wybrano również władze XXI kadencji, która ma urzędować w latach 2024-2028.
25.03.2024

Haiti: port w stolicy przejęty przez gangi, mieszkańcy nie mogą się ewakuować

Port-au-Prince, stolica Haiti, pilnie potrzebuje pomocy - ostrzegła w swym czwartkowym komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Podkreśliła, że miasto jest praktycznie odcięte od świata: na międzynarodowym lotnisku, opanowanym przez zbrojne gangi, od tygodni nie lądują samoloty, a z zablokowanego przez bandy portu morskiego nie wypływają statki, którymi próbują się ewakuować mieszkańcy i nieliczni pozostali na Haiti cudzoziemcy.
22.03.2024

"Joint Warrior" - morski aspekt "Steadfast Defender 2024" pokazuje możliwości sił NATO

U północnych wybrzeży Norwegii rozpoczęły się 24 lutego ćwiczenia Royal Navy pk. "Joint Warrior 23-1" będące częścią serii największych od lat ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender 2024", największego tego typu przedsięwzięcia NATO od zakończenia Zimnej Wojny.
29.02.2024

W porcie w Southampton przejęto rekordowy transport twardych narkotyków - 5,7 tony kokainy

Ładunek 5,7 tony kokainy o wartości rynkowej 450 mln funtów przechwycono w porcie w Southampton na południu Anglii - ujawniła w piątek brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA). To największy transport twardych narkotyków, jaki kiedykolwiek przejęto w Wielkiej Brytanii.
23.02.2024

MRiRW: nie podjęto decyzji ws. rurociągu do przesyłu oleju spożywczego z Ukrainy do Gdańska

Wątpliwości prawne oraz okoliczności towarzyszące przepływowi innych towarów rolno–spożywczych z Ukrainy spowodowały, że nie podjęto jeszcze decyzji co do dalszych prac nad projektem ewentualnej budowy rurociągu do przesyłu oleju spożywczego z Ukrainy do Gdańska - przekazał PAP resort rolnictwa.
15.02.2024

Dwie ofiary zderzenia taksówki wodnej z promem

Dwóch członków załogi wodnej taksówki zginęło w zderzeniu z promem pasażerskim u wybrzeży Filipin.
02.02.2024

ZMPSiŚ przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej zrzeszone w Offshore Wind Port Alliance chcąc rozszerzyć współpracę na wschód przyjęły do swego grona porty Szczecin-Świnoujście. List intencyjny został podpisany w Szczecinie 2 lutego br. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X.
02.02.2024

Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego. Część II

W części I Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego rozpoczęliśmy omawianie orzeczenia w sprawie „Lombard North Central Plc v European Skyjets Ltd.” [2022] EWHC 728 (Q.B). Orzeczenie, odnosi się do warunków wypowiadania umów („contractual termination”) w świetle prawa angielskiego.
08.01.2024

Samba do Brasil polskich żeglarzy. Dwa złota w mistrzostwach świata

Stanisław Trepczyński w windsurfingowej klasie iQFoil oraz załoga Ewa Lewandowska i Julia Żmudzińska w klasie 29er ze złotymi medalami Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing. Bardzo dobrze spisali się też inni biało-czerwoni zajmując miejsca w czołówce. W klasyfikacji Pucharu Narodów Polska uplasowała się na wysokim 5 miejscu. Regaty odbyły się w Buzios w Brazylii.
17.12.2023

Equinor zwiększa swój udział w złożu Linnorm

Equinor zawarł umowę na przejęcie udziałów Shell i funkcji operatora złoża Linnorm na Morzu Norweskim.
14.12.2023

Napływ nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche potrwa co najmniej do 2030 roku

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych przeznaczyło co najmniej 700 mln funtów na zarządzanie napływem migrantów przez kanał La Manche do 2030 roku - wynika z informacji o zamówieniach publicznych, które opisuje w poniedziałek stacja BBC.
11.12.2023

Z inicjatywy Niderlandów powstała koalicja dwunastu krajów na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne

Podczas konferencji klimatycznej w Dubaju dwanaście krajów utworzyło międzynarodową koalicję na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne. Inicjatorem jej powstania był holenderski minister ds. klimatu Rob Jetten, a w jej skład weszły m.in. Belgia i Francja.
10.12.2023

Opanowany przez Chińczyków port w Taranto ma zostać przejęty przez polskie konsorcjum

Kontrolowany przez chiński kapitał strategiczny port w Taranto na południu Włoch ma zostać, z poparciem USA, "odbity" przez polskie konsorcjum, które ma zainwestować w nadbrzeże 60 mln euro - napisał w czwarte dziennik "La Verita".
08.12.2023

Porozumienie o współpracy między Wydziałem Inżynierii Mechanicznej PG i Okrętownictwa a Kongsberg Maritime

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej oraz Kongsberg Maritime CM Sp. z o. o. podpisały w ubiegłym tygodniu porozumienie w celu podnoszenia jakości kształcenia i wzbogacania kształcenia zawodowego o elementy praktycznej wiedzy z zakresu inżynierii mechanicznej.
22.11.2023

Enamor wdraża prototyp systemu obciążeń nabrzeży i umocnień dna

Wyniki wdrożenia projektu „Stworzenie prototypu systemu monitorowania obciążeń nabrzeży i umocnień dna w rejonie cumowania statków wraz z wdrożeniem na rynek gotowego produktu przez firmę Enamor Sp. z o.o. z Gdyni” przez firmę Enamor wraz z Portem Gdynia i Uniwersytetem Morskim w Gdyni zostały opublikowane w czasopiśmie Marine Structures.
09.11.2023

Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego (Część I)

Orzeczenie w sprawie „Lombard North Central Plc v European Skyjets Ltd” [2022] EWHC 728 (QB), przyniosło bardzo ciekawe i użyteczne praktycznie rozstrzygnięcie, dotyczące warunków kontraktowego wypowiedzenia umowy („contractual termination”), skutkujące rozwiązaniem umowy („cancellation of the contract”). Orzeczenie, co prawda, dotyczy umowy pożyczki związanej z transportem lotniczym, ale ustalenia i zasady przyjęte przez sąd angielski (High Court) w przedmiotowej sprawie, in extenso, mogą mieć zastosowanie do szeroko pojętych um
05.11.2023

Morska broń króla Dawida. Uzbrojenie i potencjał Izraelskiego Korpusu Morskiego cz. 2

Istniejący od 85 lat w obecnej formie Izrael znajduje się w ciągłym stanie zagrożenia z racji na wrogie relacje z państwami arabskimi wokół siebie. Z tego powodu transport drogą morską ma kluczowe znaczenie dla jego gospodarki, stąd Izraelski Korpus Morski jest również rodzajem sił zbrojnych konsekwentnie rozwijanym w zakresie zapewnienia skutecznej obrony interesów państwa.
30.10.2023

Systemy podwodne od Saab odgrywają kluczową rolę w ćwiczeniach NATO

Wyprodukowane przez koncern Saab podwodne systemy wspierały realizację „operacyjnych ćwiczeń eksperymentalnych” Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, w których uczestniczyło ponad 2000 pracowników cywilnych i wojskowych z 15 krajów NATO, a także partnerskich w postaci Irlandii i Szwecji.
19.10.2023

Załoga zajętego przez Iran tankowca została skazana na 22 lata więzienia

Załoga tankowca pływającego pod panamską banderą, zajętego w zeszłym roku przez Iran, została skazana na łącznie 22 lata więzienia przez sąd rewolucyjny w Bandar Abbas, poinformowały we wtorek irańskie media państwowe.
17.10.2023

Timmermans krytykowany za preferowanie morskiej energetyki w miejsce jądrowej

Lider lewicowej listy Partii Pracy (PvdA) i Zielonych (GroenLinks) Frans Timmermans znalazł się w ogniu krytyki po tym jak powiedział, że energia jądrowa nie jest dobra dla Holandii i zamiast niej trzeba pozyskiwać „tanią energię z morza”.
01.10.2023

KAS: węgiel pochodzący z Rosji jest objęty sankcjami i nie jest importowany do Polski

W odpowiedzi na zarzuty formułowane w debacie publicznej wyjaśniamy: węgiel pochodzący z Rosji jest objęty sankcjami i nie jest importowany do Polski - przekazała w środę Krajowa Administracja Skarbowa.
27.09.2023

Badania archeologiczne poprzedzą budowę trzech zbiorników w bazie paliw w Dębogórzu

Badania archeologiczne poprzedzą budowę trzech zbiorników magazynowych o pojemności 50 tys. metrów sześc. każdy w należącej do PERN bazie paliw w Dębogórzu (Pomorskie). Spółka ogłosiła postępowanie na przeprowadzenie wykopalisk. Celem jest m.in. przygotowanie terenu pod inwestycję.
27.09.2023

Polscy marynarze sprawdzali swoje umiejętności podczas międzynarodowego ćwiczenia REPMUS 23 w Portugalii

Od 11 do 12 września na portugalskim wybrzeżu odbywało się ćwiczenie REPMUS 23, skupiające się na integracji morskich systemów bezzałogowych, wykorzystaniem ich podczas operacji, a także kwestii szkolenia i gotowości wykorzystującego je personelu. Do udziału w tym przedsięwzięciu zostali zaangażowani także polscy marynarze z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
25.09.2023

Papież: obojętność zakrwawiła Morze Śródziemne

Ratowanie migrantów to "obowiązek człowieczeństwa, to obowiązek cywilizacji" - powiedział papież Franciszek w Marsylii w piątek podczas ceremonii przy pomniku marynarzy i migrantów, którzy zginęli na morzu. "Obojętność zakrwawiła Morze Śródziemne" - podkreślił.
22.09.2023

Międzynarodowa akcja służb. 2,7 tony kokainy przejęte ze statku na Atlantyku

Międzynarodowa operacja służb doprowadziła do rozbicia bałkańskiego kartelu narkotykowego. W jej ramach na Oceanie Atlantyckim przejęty został transport 2,7 tony kokainy o wartości ponad miliarda złotych - poinformowało CBŚP, które uczestniczyło w działaniach.
01.09.2023

Grupa Orlen osiągnęła w drugim kwartale br. ponad 4,5 mld zł zysku

Grupa Orlen osiągnęła w drugim kwartale br. ponad 4,5 mld zł zysku przy ponad 3,6 mld zł rok wcześniej, a za pierwsze półrocze br. ponad 13,6 mld zł przy ponad 6,5 mld zł rok wcześniej - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez koncern.
28.08.2023

Większość florydzkiego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej objęta stanem wyjątkowym

Burza tropikalna Idalia może wkrótce zagrozić Florydzie - ostrzegają służby meteorologiczne. Większość wybrzeża Zatoki Meksykańskiej objęta jest od soboty stanem wyjątkowym.
27.08.2023

Equinor otwiera największą na świecie pływającą morską farmę wiatrową

Następca norweskiego tronu – Książę Koronny Haakon oficjalnie otworzył należącą do Equinor największą na świecie pływającą farmę wiatrową – Hywind Tampen.
23.08.2023

Chorwacja. Media: niebezpieczne meduzy terroryzują odpoczywających nad Adriatykiem turystów

Meduzy świecące terroryzują turystów odpoczywających nad chorwackim wybrzeżem Adriatyku; kontakt z nimi wywołuje silny ból i rany, które mogą zostawić na ciele blizny - ostrzega w środę dziennik "Jutarnji list".
23.08.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Diving Solutions

Kiedy dziennikarze „The Washington Post”, jednego z wiodących amerykańskich źródeł informacji, prowadzili śledztwo w sprawie wybuchów na gazociągu Nord Stream, zwrócili się o ekspercką opinię do Krzysztofa Stopierzyńskiego – prezesa Baltic Diving Solutions. To świadectwo głębokiego uznania dla polskiej firmy, której renoma wykracza daleko poza granice kraju.
07.08.2023

Seatech Engineering o zaawansowanych pracach projektowych nad jednostką CTV

Biuro projektowe Seatech Engineering Sp. z o.o. prezentuje najnowszy projekt jednostki CTV (Crew Transport Vessel).
07.08.2023

Rozpoczęła się 4. edycja Polboat Yachting Festival

Za nami otwarcie i pierwszy dzień międzynarodowych targów Polboat Yachting Festival. To już czwarta odsłona tej imprezy, która w tym roku przyciągnęła rekordową liczbę wystawców.
27.07.2023

Miny rosnącym zagrożeniem dla żeglugi na Morzu Czarnym i wybrzeży. Sytuacje pogarszają sztormy

Zerwanie umowy zbożowej przez Rosję i eskalacja morskiego aspektu wojny na Ukrainie przypomniało o niebezpieczeństwie w postaci min morskich. Obie strony konfliktu wykorzystują je jako stosunkowo tani i zarazem skuteczny środek ochrony przed wrogimi okrętami, blokujący wybrane obszary Morza Czarnego. Z racji na sztormy stanowią również zagrożenie dla wybrzeży, gdyż wyrzucane na plaże i inne obszary nadmorskie, niekiedy blisko zabudowy mieszkalnej, mogą detonować, zagrażając infrastrukturze i życiu ludzkiemu.
26.07.2023

Luksus w gdyńskiej marinie. Startują międzynarodowe targi jachtowe Polboat Yachting Festival

Jedna z najbardziej luksusowych imprez w Polsce zbliża się wielkimi krokami. W czwartek do Marina Yacht Park już po raz czwarty zawitają najpiękniejsze jachty żaglowe i łodzie motorowe, w ramach największych targów na wodzie w tej części Europy – Polboat Yachting Festival. Imponujące jednostki będzie można podziwiać aż do niedzieli.
26.07.2023

Pożar na Rodos dotarł do strefy turystycznej, około 1,2 tys. osób czeka na ewakuację (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Pożar na greckiej wyspie Rodos rozprzestrzenił się w niedzielę rano w stronę tzw. strefy turystycznej, gdy zmienił się o 180 stopni kierunek wiatru. Około 1,2 tys. osób wciąż czeka na ewakuację - poinformował rzecznik straży pożarnej Wassilis Warthakogiannis.
23.07.2023

Jeszcze więcej OZE z offshore. Ważna nowelizacja ustawy przyjęta

Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowe przepisy mają zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w krajowym zużyciu, dostosują także polskie prawo do przepisów UE. Szczególnie ważne dla branży wiatrowej jest zwiększenie ambicji w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska został przyjęty jednogłośnie, nikt nie sprzeciwił się proponowanym zmianom. Jeśli Senat nie zgłosi żadnych poprawek do ustawy, będzie ona czekać na podpis prezydenta.
12.07.2023

4. edycja Polboat Yachting Festival już za dwa tygodnie

Od 27 do 30 lipca b.r., w jednej z najnowocześniejszych przystani jachtowych w Polsce - w Marina Yacht Park należącej do Grupy PHN, już po raz czwarty można będzie oglądać najpiękniejsze jachty żaglowe i łodzie motorowe, w ramach największych targów na wodzie w tej części Europy – Polboat Yachting Festival.
12.07.2023

Incat Crowther zbuduje nowy elektryczny prom

Incat Crowther - wiodący cyfrowy konstruktor statków, otrzymał zlecenie na zaprojektowanie nowego, elektrycznego, hybrydowego, szybkiego promu o pojemności 300 pasażerów. W zakresie projektowania, budowy i dostawy 32-metrowego statku, Incat Crowther będzie ściśle współpracować z Q-West Boat Builders, Hamilton Jet i Fullers360.
04.07.2023

TSUE zajmie się sprawą zajętego jachtu rosyjskiego oligarchy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma rozstrzygnąć sprawę zamrożonego przez władze Włoch w ramach sankcji przeciwko rosyjskim oligarchom luksusowego jachtu „A” wartości pół miliarda euro - podały w sobotę włoskie media. Stojąca na redzie portu w Trieście jednostka figuruje jako własność splotu firm, ale uważa się , że należy on do miliardera Andrieja Mielniczenko.
17.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce odsłoniło szczątki żołnierzy II wojny światowej [WIDEO]

Niemieckie media podają, że gwałtowne obniżenie się poziomu wody w zbiorniku Kachowka w Ukrainie odsłoniło pozostałości po II wojnie światowej, w tym ludzkie szczątki.
12.06.2023

Porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa oficjalnie przyjęte przez Unię Europejską

W czwartek, 8 czerwca, Unia Europejska w imieniu 27 państw członkowskich przyjęła oficjalnie porozumienie Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subsydiów dla rybołówstwa. Porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa jest pierwszym porozumieniem tej organizacji, które koncentruje się na zrównoważeniu środowiskowym, zgodnie z celem zrównoważonego rozwoju ONZ. Przyjęcie porozumienia przez UE jest dużym krokiem na drodze do jego wejścia w życie i realizacji celu.
09.06.2023

Żeglarskie sławy wystartowały w regatach TUW „TUW” Marina Cup

Wielkie nazwiska polskiego żeglarstwa na liście startowej szesnastych regat TUW „TUW” Marina Cup. Do rywalizacji w gdańskiej imprezie przystąpili m.in. utytułowani żeglarze – Zbigniew Gutkowski oraz Mateusz Kusznierewicz. W ciągu dwudniowych zmagań rozegranych w dniach 3-4 czerwca 2023 r. na wodach Zatoki Gdańskiej odbyły się cztery wyścigi.
04.06.2023

OWGP przyznaje granty innowatorom morskiej energetyki wiatrowej

Piętnaście brytyjskich firm otrzymało dofinansowanie w wysokości 2 milionów funtów od Offshore Wind Growth Partnership (OWGP).
31.05.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Zatopiony na Bałtyku dźwig podjęty z dna

Podjęte z dna elementy dźwigu, który w zeszłym roku zatonął podczas transportu między Łebą i Ustką, przypłynęły do Gdańska.
25.05.2023

Sądowa walka o zajęty w ramach sankcji luksusowy rosyjski jacht

58-5 metrowy luksusowy jacht Phi został zajęty w ramach sankcji przeciwko Rosji w marcu 2022 roku i od tamtego czasu jest w Londynie. Tymczasem swoje pozwy w sprawie jednostki przeciwko rządowi Wielkiej Brytanii złożyło trzech różnych powodów, którzy chcą odzyskać jacht.
19.05.2023

Zakończyły się największe od dekad manewry francuskiej armii pk. Orion 2023

We Francji zakończyły się największe od blisko 30 lat manewry wojskowe pk. Orion 2023, których uczestniczyły wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Ich przebieg wynikał z doświadczeń po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, prezentując przygotowanie jednej z największych i najbardziej doświadczonych armii wśród europejskich członków NATO.
06.05.2023

Sprawa hiszpańskich nurków. Międzynarodowa szajka szmugluje narkotyki?

Zakończyła się głośna sprawa hiszpańskich nurków, którzy rzekomo poszukiwali bursztynu na Zatoce Gdańskiej. Według mediów cała sytuacja była częścią procederu przemytu narkotyków.
27.04.2023

Holandia. Wiatraki na Morzu Północnym zabijają rocznie 50 tys. ptaków, dlatego minister klimatu wystąpił do firm energetycznych o to, aby zwolniły one ich prędkość

Minister klimatu Rob Jetten poprosił firmy energetyczne o to, aby w okresie migracji ptaków zwolniły prędkość turbin wiatrowych na Morzu Północnym. Z informacji uniwersytetu w Amsterdamie (UvA) wynika, że każdego roku wiatraki zabijają około 50 tys. ptaków.
26.04.2023

Projekt ustawy o OZE przyjęty. Ma być więcej klastrów energii

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Dzięki nowym rozwiązaniom liczba klastrów energii w Polsce ma się zwiększyć do około 300 - poinformowała we wtorek kancelaria premiera.
25.04.2023

Odnowiony wiatrowskaz z dachu Żurawia gdańskiego można zobaczyć z bliska

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępnia zwiedzającym charakterystyczny wiatrowskaz zamontowany na co dzień 40 metrów ponad ziemią. Chodzi o ikoniczną postać ptaka zdobiącego szczyt Żurawia gdańskiego. Miedziany zabytek wrócił właśnie z konserwacji. Żeby uwiecznić go na zdjęciach trzeba się spieszyć. Obiekt będzie pokazywany tylko przez trzy dni! Jego oficjalny powrót na dach zaplanowano 27 kwietnia.
20.04.2023

Turcja: kampania prezydenta Erdogana opiera się na myśliwcach, dronach, czołgach i okrętach wojennych

Przemysł zbrojeniowy jest kluczowym elementem oferty wyborczej prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Obiecuje on wyborcom Turcję, która "będzie grała ostro w nowej epoce wielkich mocarstw” - oceniła analityczka Brookings Institute Asli Aydintasbas w opublikowanym na łamach portalu Breaking Defense artykule pt. "Kampania prezydenta Erdogana opiera się na myśliwcach, dronach, czołgach i okrętach wojennych".
11.04.2023

Aramco może sięgnąć po stacje paliw w Polsce, jeśli pojawi się ku temu okazja

Aramco może sięgnąć po stacje paliw w Polsce, jeśli pojawi się ku temu okazja - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor ds. analiz rynku paliw Krzysztof Romaniuk. Zaznaczył, że najlepsze marże uzyskuje się posiadając cały łańcuch dostaw, czyli produkcję, sprzedaż hurtową i sprzedaż detaliczną.
02.04.2023

500 MW wodoru z holenderskiego offshore na morzu

Holenderski rząd ogłosił plany wykorzystania energii z MFW do wielkoskalowej produkcji wodoru na morzu.
01.04.2023

System morskich akumulatorów litowo-jonowych marki Pylontech uzyskuje certyfikat JET w Japonii

10 marca 2023 r. spółka Pylon Technologies Co., Ltd. („Pylontech”) ogłosiła, że produkowany przez nią system morskich akumulatorów litowo-jonowych uzyskał certyfikat JET w Japonii. Certyfikat wydany na podstawie normy JIS C 8715-2: 2019 stanowi kolejny dowód uznania marki Pylontech na japońskim rynku. Poprzednio certyfikat JET uzyskało pojedyncze ogniwo marki o pojemności 37 Ah (model: 37PN), a jej system magazynowania energii Force H2 otrzymał certyfikat S-Mark.
31.03.2023

Zrównoważony rozwój rybactwa. Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rząd przyjął w środę projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego. Ma on umożliwić realizację programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027, którego budżet to blisko 732 mln euro - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
29.03.2023

Morskie Bayraktary zaprezentowane

Tureckie, latające drony bojowe zyskały sławę w trakcie toczącej się od 24 lutego 2022 roku wojny na Ukrainie. Ich twórca zaprezentował nową wersję, przeznaczoną do służby w środowisku morskim, która znajdzie się w wyposażeniu uniwersalnego okrętu desantowego-doku Marynarki Wojennej Turcji (Türk Deniz Kuvvetleri).
27.03.2023

Duże statki coraz częstszymi gośćmi w Porcie Gdynia

W Porcie Gdynia pojawiają się coraz większe jednostki. Wpływ na to mają inwestycje, ale także sytuacja geopolityczna kraju, choć w wielu przypadkach także rosnący import i eksport.
22.03.2023

Przyjęto dekret w sprawie budowy mostu łączącego Kalabrię z Sycylią

Rząd Włoch przyjął dekret, który otwiera drogę do realizacji odkładanej od lat i stale powracającej w planach budowy mostu w Cieśninie Mesyńskiej, który ma połączyć Kalabrię z Sycylią. Projekt tej inwestycji bije rekordy pod względem liczby jej planów, decyzji w sprawie przystąpienia do robót i ich wstrzymywania. Prace mają rozpocząć się do lata przyszłego roku.
17.03.2023

Przywódca Iranu wzywa do współpracy państwa objęte amerykańskimi sankcjami

Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei wzywa do współpracy państwa objęte amerykańskimi sankcjami. Eksperci twierdzą, że sankcje osiągną założone cele polityczne, nawet jeśli objęte nimi kraje zdecydują się na współpracę, ale przyznają, że krytyka skuteczności sankcji będzie narastać.
17.03.2023

Katastrofa amerykańskiego drona na Morzu Czarnym. Opublikowano nagranie ze zdarzenia

Trwa śledztwo w sprawie incydentu z z udziałem drona MQ-9 Reaper i rosyjskiego myśliwca Su-27. W wyniku zderzenia amerykańska jednostka runęła do wody. Można obejrzeć nagranie z momentu kolizji.
16.03.2023

Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić atak na zajęte przez Rosję tereny nad Morzem Azowskim

Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić dużą operację kontrofensywą przeciwko wojskom agresora; Kijów rozważa natarcie z obwodu chersońskiego w stronę okupowanego Krymu lub przecięcie rosyjskiego "mostu lądowego" na półwysep, czyli atak na zajęte przez wroga tereny nad Morzem Azowskim - powiadomił portal Politico.
16.03.2023

Baltchem zostanie objęty ochroną, jako ważny dla bezpieczeństwa państwa

W wykazie prac legislacyjnych zamieszczono projekt zmiany rozporządzenia, która pozwoli objąć spółki Baltchem S.A. Zakłady Chemiczne i Oktan Energy & V/L Service” Sp. z o.o. ochroną przewidzianą w ustawie o kontroli niektórych inwestycji ważnych dla bezpieczeństwa państwa.
14.03.2023

PKN Orlen i Saudi Aramco analizują wspólne projekty petrochemiczne. Jeden powstanie w Gdańsku

PKN Orlen i Saudi Aramco przyśpieszą prace w ramach działalności badawczo - rozwojowej i rozpoczęły analizę wspólnych projektów petrochemicznych poza granicami kraju - poinformował PAP dyrektor wykonawczy PKN Orlen ds. inwestycji kapitałowych Robert Śleszyński. Dodał, że plany firm dotyczą też Polski.
01.03.2023

W IV kw. 2022 zysk netto Grupy Orlen wyniósł 8,1 mld zł

Połączona Grupa Orlen wypracowała w czwartym kwartale 2022 przychody na poziomie ponad 100 mld zł, z których 8 proc. to zysk netto w wysokości 8,1 mld zł - poinformowała w piątek spółka. Po raz pierwszy zaprezentowano wyniki uwzględniające działalność czterech firm: PKN Orlen, Energi, Lotosu oraz PGNiG.
26.02.2023

Nowy rekord dotyczący energii termojądrowej

Naukowcy wytworzyli, po czym utrzymali plazmę wodorową o wysokiej energii przez rekordowy czas ośmiu minut. O osiągnięciu poinformował Instytut Fizyki Plazmy im. Maxa Plancka (IPP) w Niemczech, w którym znajduje się instalacja.
23.02.2023

Przejęto statek z ponad 22 tonami ropy podejrzewany o łamanie sankcji nałożonych na Rosję

Albańska policja zajęła statek na wodach nieopodal wybrzeża kraju. Statek pływający pod banderą Liberii znajduje się pod podejrzeniem łamania nałożonych na Rosję sankcji. Na jego pokładzie odkryto ponad 22 tony ropy naftowej - poinformował we wtorek portal Euractiv.
21.02.2023

Polski żeglarz z medalem w jednej z największych imprez regatowych na świecie

Bartosz Żmudziński (Chojnicki Klub Żeglarski) wywalczył brązowy medal w regatach Pucharu Narodów Palamos Optimist Trophy. W imprezie udział wzięło 542 zawodników i zawodniczek, w tym 16-osobowa reprezentacja Polski pod opieką trenerów Adama Paszka, Karola Jączkowskiego i Bogdana Dziekańskiego. Znakomicie zaprezentowali się też inni Polacy, dzięki czemu biało-czerwoni uplasowali się na 2 miejscu wśród 21 krajów w klasyfikacji Pucharu Narodów.
20.02.2023

Sun Ship Management Ltd. może wkrótce zostać objęta sankcjami UE. W tle transport rosyjskiej ropy z użyciem "floty cieni"

Mająca swoją siedzibę w Dubaju firma przewozowa jest na celowniku europejskich służb z racji na jej powiązania z rosyjskim przedsiębiorstwem żeglugowym Sowkomflot jako do nie dawna spółka zależna. Istnieje obawa, że należące do niej statki służą do omijania sankcji.
17.02.2023

CEVA Logistics zwiększa widoczność przesyłek oceanicznych dzięki globalnej umowie partnerskiej z project44

CEVA Logistics podpisała globalną umowę z project44, zapewniając nadawcom przesyłek frachtu oceanicznego większą widoczność ich ładunków. To kontynuacja umowy zawartej między firmami w lipcu 2021 r., której celem było zapewnienie lepszej widoczności przesyłek klientom, korzystającym z usług transportu lądowego.
24.01.2023

Poprawki noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim przyjęte przez sejm

Sejm przyjął w piątek poprawki senatu do nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
13.01.2023

Podatki dotkną inwestorów offshore wind. Zostaną podjęte działania prawne przeciwko Polsce

Polska i Rumunia wprowadziły niedawno nowe przepisy mające na celu ograniczenie przychodów spółek energetycznych w związku z wysokimi cenami.
10.01.2023

Obajtek: pierwokup nie mógł być zabezpieczeniem sprzedaży 30 proc. rafinerii w Gdańsku

Prawo pierwokupu nie mogło być zastosowane jako zabezpieczenie niekontrolowanej sprzedaży 30 proc. Rafinerii Gdańskiej - powiedział w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, że kwestia niekontrolowanej sprzedaży została zabezpieczona w inny sposób.
04.01.2023

PKN Orlen: nie jest prawdą, że Polska straciła kontrolę nad Rafinerią Gdańską

Nie jest prawdą, że Polska straciła kontrolę nad Rafinerią Gdańską - podał PKN Orlen w oświadczeniu do publikacji pt. „Tak Polska straciła kontrolę nad rafinerią w Gdańsku” zamieszczoną na stronach internetowych TVN24. Według spółki, teza zawarta w tytule artykułu jest nieprawdziwa.
02.01.2023

Rząd: nie ma żadnego ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów w rafinerii Gdańskiej

Nie ma żadnego ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów w Rafinerii Gdańskiej - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że transakcja jest zabezpieczona zarówno umową jak i powszechnie obowiązującym prawem.
30.12.2022

Obajtek: 90 proc. ropy w naszych rafineriach będzie z innego kierunku niż z Rosji

90 proc. ropy która trafi do rafinerii Orlenu będzie z innego kierunku niż rosyjski - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapowiedział ponadto jak najszybsze powstanie z zależnych spółek jednej spółki wydobywczej w Polsce i jednej w Norwegii.
28.12.2022

Koniec z patyczkami do uszu, plastikowymi słomkami i sztućcami. Projekt ustawy przyjęty

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów, które powstają z plastikowych produktów jednorazowego użytku takich jak: słomki, sztućce, patyczki higieniczne – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
20.12.2022

Gasunie ma rozwijać sieć wodorową na Morzu Północnym

Holenderski minister ds. polityki klimatycznej i energetycznej Rob Jetten zamierza wyznaczyć Gasunie zajmującą się infrastrukturą energetyczną do rozwoju morskiej sieci wodorowej w rejonie Morza Północnego.
07.12.2022

PKN Orlen 70 proc. ropy naftowej do swoich rafinerii sprowadza spoza Rosji

70 proc. ropy naftowej dla wszystkich rafinerii koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie pochodzi z kierunków alternatywnych do rosyjskiego - poinformował PKN Orlen. Koncern od początku wojny w Ukrainie całkowicie zrezygnował z dostaw ropy rosyjskiej drogą morską - zaznaczył.
03.12.2022

Orlen przejmuje stacje paliw na Węgrzech i rozszerzy sieć tych placówek na Słowacji

Grupa Orlen przejęła i rozpoczyna rebranding 79 stacji paliw na Węgrzech, funkcjonujących obecnie pod marką Lukoil. Ponadto koncern nabędzie do połowy 2024 r. 103 kolejne stacje paliw zlokalizowane na Słowacji i Węgrzech - podał w czwartek PKN Orlen.
01.12.2022

Premier: energetyka odnawialna leży w najlepiej pojętym interesie państwa polskiego

Dziś zasady ochrony środowiska, energetyka odnawialna leżą w najlepiej pojętym interesie państwa polskiego - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Musimy poszukiwać tego, co jest akceptowalne społecznie, co chroni środowisko naturalne - dodał.
01.12.2022

PKN Orlen podpisał umowy z Aramco Overseas Company

PKN Orlen podpisał umowy z Aramco Overseas Company dot. finalizacji środków zaradczych wynikających z warunkowej decyzji Komisji Europejskiej ws. przejęcia przez Orlen kontroli nad Lotosem - poinformował w środę Orlen w komunikacie.
30.11.2022

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
28.11.2022

Equinor rozpoczyna produkcję energii elektrycznej na pływającej farmie wiatrowej Hywind Tampen

Norweski koncern Equinor rozpoczął produkcję energii elektrycznej na pływającej farmie wiatrowej Hywind Tampen w rodzimym sektorze Morza Północnego.
15.11.2022

Bloomberg: utrzymanie zajętych rosyjskich jachtów kosztuje miliony dolarów; część kosztów ponoszą zachodni podatnicy

Koszt utrzymania Amadei - zajętego przez USA jachtu łączonego z rosyjskim oligarchą - to niemal 10 mln dol. rocznie; część tych kosztów ponoszą amerykańscy podatnicy, a Amadea to tylko jeden z kosztownych zajętych rosyjskich majątków - pisze w poniedziałek agencja Bloomberg.
07.11.2022

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim m.in. w kontekście budowy portu offshore przyjęta

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Znajduje się w nim także zapis dotyczący umożliwienia budowy portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
06.10.2022

PKN Orlen zakończy w styczniu 2023 r. rebranding stacji przejętych od Lotosu

PKN Orlen planuje zakończyć w styczniu 2023 r. rebranding około 100 stacji paliw przejętych od Lotosu - poinformował PAP PKN Orlen. Koncern nie planuje likwidacji żadnych stacji Lotosu ze względu na lokalizację w pobliżu placówek Orlenu - zapewniono.
21.09.2022

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO]

Na 17 września zaplanowane zostało oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Na uroczystości mają pojawić się najważniejsi politycy z rządu - prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapraszamy na relację na żywo.
18.09.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Vulcan Training: Rozszerzamy ofertę dla branży wiatrowej

W Polsce funkcjonuje jeden z unikatowych ośrodków szkoleniowych w skali europejskiej - Vulcan Training & Consultancy. Pracownicy branży oil&gas oraz morskiej energetyki wiatrowej mogą w centrum w Szczecinie zdobyć nowe umiejętności i podnieść kompetencje. Szkolenia pozwalają pracownikom działającym w branży morskiej wrócić bezpiecznie do domu.
04.09.2022

Sejm. Maląg: wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry

Wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry – powiedziała w piątek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapewniła, że projekt ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry został skonsultowany z przedsiębiorcami.
02.09.2022

Tajwan. Ministerstwo obrony: Chiny prowadziły symulacje ataków na okręty USA

Chiny prowadziły symulacje ataków na okręty marynarki wojennej USA i dążą do tego, by uniemożliwić siłom zagranicznym przyjście Tajwanowi z pomocą w przypadku wojny – poinformowało w czwartek ministerstwo obrony w Tajpej w omawianym przez Reutersa raporcie na temat chińskich planów wojennych.
01.09.2022

Kolejne medale polskich żeglarzy w mistrzostwach świata i Europy [ZDJĘCIA]

Trwa świetna passa polskiego żeglarstwa młodzieżowego. Polacy zostali drużynowymi wicemistrzami Europy w klasie Optimist, a w olimpijskiej klasie iQFoil rozegrano mistrzostwa świata juniorów i młodzieżowców, z których biało-czerwoni wracają z trzema medalami.
30.08.2022

Minister Maląg: Wsparciem może zostać objętych ok. 10 tys. podmiotów działających nad Odrą

Szacujemy, że wsparciem może zostać objętych około 10 tys. podmiotów działających wzdłuż Odry, około 68 tys. podatników, za których odprowadzane są składki – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, mówiąc o projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry.
24.08.2022

Akcja napowietrzania jeziora Dąbie skuterami wodnymi

Motorowodniacy rozpoczęli akcję natleniania jeziora Dąbie m.in. na skuterach wodnych. We wtorek wypłynęli na akwen, aby "pobudzić wodę do życia".
23.08.2022

Niemieckie media: zmiany w Odrze zarejestrowano już na początku sierpnia, ale nie podjęto działań

Już na początku sierpnia brandenburski urząd ochrony środowiska zarejestrował zmiany w wodach Odry, jednak władze pozostały bezczynne, choć w Polsce znaleziono mnóstwo martwych ryb. Najwyraźniej system wczesnego ostrzegania po stronie niemieckiej nie działał - pisze portal tygodnika "Spiegel".
18.08.2022

Belgia. Władze: w pierwszym półroczu w porcie w Antwerpii przejęto m.in. 35,8 tony kokainy

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku w porcie w Antwerpii udaremniono przemyt 35,8 tony kokainy, 2,2 tony haszyszu i 1,3 tony heroiny - poinformował w czwartek minister finansów Belgii Vincent Van Peteghem, cytowany przez portal Brussels Times.
18.08.2022

Bloomberg: Rosjanie sprowadzali swoje uzbrojenie z Syrii objętym sankcjami statkiem handlowym

W lipcu rosyjski statek handlowy Sparta II odbył rejs z Syrii do Rosji. Na pokładzie jednostki prawie na pewno znajdowało się uzbrojenie, sam statek jest objęty sankcjami USA - informuje Bloomberg. To pokazuje skalę strat Rosji na Ukrainie i potrzebę sięgania po rezerwowy sprzęt - komentuje agencja.
10.08.2022

PGNiG: na razie nie wiemy jakie środki będą przyjęte, aby realizować porozumienie UE ws. gazu

Na ten moment nie znamy środków, jakie miałyby być przyjmowane na poziomie krajowym w celu realizacji porozumienia UE ws. gazu - poinformowało PAP biuro prasowe PGNiG. Zapewniło, że spółka podejmuje stosowne działania, by zabezpieczyć odpowiednie wolumeny gazu dla odbiorców krajowych.
26.07.2022

Minister Moskwa: bez względu na to, czy porozumienie o gazie zostałoby przyjęte czy nie, Polska jest bezpieczna

My, jeśli chodzi o gaz, jesteśmy na pewno po bezpiecznej stronie, bez względu na to, czy dzisiejszy dokument zostałby przyjęty, czy nie. Jesteśmy przygotowani - poinformowała we wtorek w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po tym, gdy ministrowie krajów UE zgodzili się na dobrowolne, nie przymusowe ograniczenie popytu na gaz o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym.
26.07.2022

Wynajęty w Holandii terminal LNG sprawi, że czeskie zapasy gazu starczą na dodatkowe dwa miesiące

Gaz z wynajętego w Holandii terminalu LNG sprawi, że należące do Czech zapasy tego surowca wystarczą na dodatkowe półtora do dwóch miesięcy - powiedział we wtorek w Pradze czeski minister przemysłu Josef Sikela. Zbiorniki z gazem są obecnie wypełnione w około 77 proc., co pokryje zużycie do stycznia 2023 r. Dzięki terminalowi Czechy będą miały zapewniony surowiec do marca.
20.07.2022

Berlin chce, by Holandia wznowiła wydobycie gazu w Groningen, ta odpowiada, aby Niemcy utrzymały atom

Niemcy naciskają na Niderlandy, aby wznowiły wydobycie gazu w rejonie Groningen - podał w czwartek dziennik "Financieele Dagblad", powołując się na swoje źródła w Hadze i Brukseli. Holenderski minister energii i klimatu miał odpowiedzieć, aby Niemcy nie wyłączały swoich elektrowni atomowych.
14.07.2022

Damen Shipyards buduje siedem patrolowców dla szwedzkiej straży przybrzeżnej

Kustbevakningen (KBV), czyli szwedzka straż przybrzeżna zamówiła w Damen siedem statków patrolowych. Seria KBV 320 zostanie wykonana z kompozytu z włókien węglowych, dzięki czemu będą lekkie i szybkie.
14.07.2022

[WIDEO, FOTO] Port Gdynia wysyła maluchy w świat

Przed laty z Portu Gdynia tysiące tzw. polskich fiatów, czyli fiatów 126p – popularnych maluchów – wyruszało w świat, by jeździć po drogach m.in. Kuby czy Chin. W tym roku gdyński port znów wspiera maluchy, ale tym razem w Wielkiej Wyprawie Fiatów, w ramach której dwanaście takich aut pokona trasę z Bielska-Białej do Turynu.
06.07.2022

Wystawa jachtów na wodzie. Nadchodzi Polboat Yachting Festival

Już za niecały miesiąc odbędzie się trzecia edycja największej w Polsce wystawy jachtowej na wodzie. Najpiękniejsze jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, katamarany, houseboaty oraz skutery wodne przez cztery dni można będzie oglądać w Gdyni, w jednej z najnowocześniejszych przystani jachtowych w Polsce - Marina Yacht Park należącej do Grupy PHN.
01.07.2022

Alfa Laval rozszerza swoją ofertę dla tankowców

Alfa Laval podpisała umowę o przejęciu firmy Scanjet, wiodącego dostawcy urządzeń do mycia zbiorników morskich. Dzięki tej transakcji inteligentne rozwiązania Scanjet w zakresie zarządzania zbiornikami zostaną dodane do szerokiej oferty Alfa Laval, tworząc kompletną ofertę dla zbiorników ładunkowych.
30.06.2022

Chiny. Ekspert: Chińczycy wycofują się z rosyjskich inwestycji w sektorach objętych sankcjami, ale zwiększyli import rosyjskiej ropy

Po czterech miesiącach wojny na Ukrainie stanowisko władz Chin pozostaje bez zmian. Xi Jinping w rozmowie z Władimirem Putinem udzielił Moskwie jednoznacznego wsparcia politycznego i propagandowego, ale Pekin unika działań, które mogłyby narazić chińskie firmy na sankcje – ocenił w rozmowie z PAP ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz.
24.06.2022

Konferencja PSEW 2022: korzystny wiatr dla polskiej energetyki wieje i od lądu, i od morza

Projekty związane z rozwojem lądowej i morskiej energetyki wiatrowej będą jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki – to główne przesłanie konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej PSEW 2022. Zdaniem uczestniczących w niej ekspertów, nowe farmy i elektrownie wiatrowe mają szansę wygenerować między 70 a 133 mld zł przyrostu PKB, i co najmniej trzykrotnie zmniejszyć cenę energii.
15.06.2022

[TRANSMISJA] Konferencja PSEW 2022 - sesja główna

Zapraszamy do udziału w transmisji na żywo sesji głównej podczas drugiego dnia konferencji PSEW 2022.
14.06.2022

Baltic Surveyor - nowy nabytek Baltic Diving Solutions gotowy na pracę w polskim offshore [ZDJĘCIA]

Baltic Surveyor to nowa technologicznie zaawansowana jednostka na stanie Baltic Diving Solutions. To wyspecjalizowane pływające laboratorium hydrograficzne, w którym można przeprowadzać badania sondażowe, pomiarowe i środowiskowe. To tylko jednak część jego wielu możliwości.
09.06.2022

Od wtorku Gazprom przestanie dostarczać gaz do Niderlandów

Rosyjski koncern gazowy Gazprom przestanie od wtorku dostarczać gaz do Niderlandów za pośrednictwem spółki GasTerra - poinformował w poniedziałek minister klimatu i energii Rob Jetten.
30.05.2022

Ukraińskie jednostki wojskowe przejęte przez Rosjan

Specjaliści OSINT zwrócili uwagę, że kilka niewielkich ukraińskich okrętów wojskowych zostało przejętych przez Rosjan i co najmniej jeden został włączony do działań.
27.05.2022

Włosi mogą sprzedać przejęte jachty oligarchów

Od 11 do 14 milionów euro wydadzą w tym roku Włochy na utrzymanie przejętych willi i jachtów rosyjskich oligarchów, ale potem państwo będzie mogło je sprzedać - podają włoskie media. Takie rozwiązanie przewiduje dekret przygotowany przez rząd.
09.05.2022

Kanada. Kolejna rosyjska stocznia objęta sankcjami

19 osób i pięć rosyjskich firm i instytucji zostało w niedzielę dopisanych do kanadyjskiej listy sankcji. Wśród objętych restrykcjami są stocznia Zelenodolsk oraz Rosgwardia, jedna ze służb bezpieczeństwa wewnętrznego Rosji.
09.05.2022

Rozwój farm wiatrowych na Bałtyku może wymagać specustawy. Przyjęte do tej pory regulacje mogą się okazać niewystarczające

– Tym, czego może nam brakować w najbliższych latach i co stanowi wąskie gardło w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, są regulacje, które wciąż w niewystarczający sposób zapewniają, że proces developmentu będzie przeprowadzony wystarczająco szybko – mówi Michał Piekarski, partner w kancelarii Baker McKenzie. Jego zdaniem realizacja tak ogromnych inwestycji może wymagać nie kosmetycznych zmian w ustawach czy rozporządzeniach, ale dedykowanej specustawy.
04.05.2022

Kosiniak-Kamysz: Gazociąg Jamalski powinien być w przejęty przez Polskę, może dostarczać gaz z zachodnich portów

Polska powinna natychmiast przejąć wszystkie udziały w Gazociągu Jamalskim. To jest zadanie dla rządu - stwierdził w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
28.04.2022

Greenpeace zablokował dostawę rosyjskiej ropy do Norwegii

W poniedziałek 25 kwietnia aktywiści z Greenpeace zablokowali norweski tankowiec z ropą z Rosji. Tankowiec należy do norweskiego koncernu Esso.
25.04.2022

Holandia do końca roku całkowicie zrezygnuje z zakupu gazu z Rosji

Rząd Holandii zdecydował, że z końcem 2022 r. nie będzie już kupował gazu z Rosji - poinformował w piątek dziennikarzy minister ds. klimatu i energii Rob Jetten.
22.04.2022

Shell nie zrezygnował z rosyjskich surowców

Chociaż Shell zadeklarował w marcu, że przestaje kupować rosyjską ropę i gaz, to koncern kupuje mieszankę oleju napędowego, która składa się w 49,99 proc. z paliwa z Rosji. Taką informację przekazał w piątek ekspert ds. energii agencji Bloomberg Javier Blas.
09.04.2022

Mariaż norwesko-włoski za 70 mln euro. Nauki dla Polski

Grupa Fincantieri otrzyma od Norwegów środki, za które nabędzie norweskie wyposażenie do budowanych jednostek. Gwarantem jest Eksfin (Export Finance Norway), który zapewnił środki na realizację kredytu eksportowego o wartości 70 mln euro. Część kwoty przeznaczona zostanie również na wykonanie usług przez norweskich eksporterów.
07.04.2022

Rosja. 120 firm, w tym z branży morskiej, objętych nowymi sankcjami

Stany Zjednoczone obejmą wkrótce sankcjami kolejne 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi - zapowiedziała w czwartek dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield. Jak dodała, firmy te zostaną odcięte od zachodnich technologii.
01.04.2022

Rekordowy zysk Orlenu

W 2021 roku Grupa Orlen osiągnęła najwyższy zysk netto w swojej historii.
31.03.2022

Początek nowej ery obsługi MFW – Ørsted testuje pierwszego na świecie ratownika medycznego w kombinezonie odrzutowym

Firma Ørsted, jako pierwsza w branży, bada możliwość wykorzystania kombinezonów odrzutowych przez ratowników do wsparcia personelu operacyjnego pracującego na morzu na największych na świecie morskich farmach wiatrowych.
23.03.2022

Holandia. Rząd zamierza zwiększyć wydobycie gazu z Morza Północnego

Holandia będzie w najbliższych latach wydobywać więcej gazu ze złóż na Morzu Północnym - poinformował minister energii i klimatu Rob Jetten. Rozpoczęliśmy już procedurę wydawania pozwoleń – powiedział.
23.03.2022

W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych

W Grupie Orlen rusza produkcja tworzyw z wykorzystaniem przepracowanych olejów spożywczych - podał PKN Orlen. Koncern podkreśla, że częściowe zastąpienie ropy naftowej alternatywnym surowcem umożliwia redukcję emisji i jest odpowiedzią na oczekiwania regulacyjne i rynkowe.
22.03.2022

Holandia. Rząd przeznacza 1,7 mld euro na turbiny wiatrowe na Morzu Północnym

Holenderski gabinet postanowił przeznaczyć 1,7 miliarda euro na postawienie nowych turbin wiatrowych na Morzu Północnym. „To kamień milowy w przejściu na bardziej zrównoważoną energię elektryczną i uniezależnienie się od pozyskiwania surowców z Rosji” – powiedział w piątek minister klimatu i energii Rob Jetten.
18.03.2022

Kolejny jacht oligarchy zajęty w Hiszpanii

Luksusowy jacht Crescent o długości 135 metrów zarejestrowany na Kajmanach, należący do bliskiego Putinowi oligarchy Igora Sieczina został tymczasowo unieruchomiony w hiszpańskim porcie Tarragona - poinformowało w komunikacie ministerstwo transportu w Madrycie.
17.03.2022

Norweski Equinor planuje utrzymać latem wysoki poziom produkcji gazu

Norweski koncern Equinor zamierza utrzymać tego lata wydobycie gazu na szelfie norweskim na wysokim, zimowym poziomie. Jak podkreśliła firma, zamierza w ten sposób wyjść naprzeciw zwiększonemu popytowi na gaz w krajach Unii Europejskiej.
16.03.2022

Hiszpania przejęła jacht rosyjskiego oligarchy objętego sankcjami

Hiszpańskie służby przejęły w porcie w Barcelonie jacht należący do rosyjskiego oligarchy Siergieja Czemiezowa, który został objęty amerykańskimi i unijnymi sankcjami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - poinformował w poniedziałek premier Hiszpanii Pedro Sanchez.
15.03.2022

Sankcje na Rosję: Luksusowe jachty oligarchów zajęte przez niemieckie i włoskie władze

Rosyjscy oligarchowie zaczynają odczuwać skutki sankcji nałożonych przez Zachód w wyniku inwazji na Ukrainę. W Hamburgu zajęty przez niemieckie władze został jacht rosyjskiego miliardera Aliszera Usmanowa. Jest to jedna z największych tego typu jednostek na świecie. We Włoskiej Ligurii zablokowano dwa luksusowe jachty.
03.03.2022

Na Morzu Czarnym tonie estoński statek towarowy, wcześniej przejęty przez Rosjan

Należący do Finlandii statek towarowy Helt, który pływa pod panamską banderą tonie; w środę przejęły go rosyjskie siły na Morzu Czarnym - informuje portal Ukraińska Prawda.
03.03.2022

[WIDEO] Fala wybija szyby na promie

W internecie opublikowane zostało wideo z rejsu promem pasażerskim, podczas którego fala wybiła na jednostce szyby w przedniej witrynie.
20.02.2022

Marynarze niczym Iron-Man – Brytyjczycy testują odrzutowe kombinezony [WIDEO]

Brytyjska marynarka wojenna testuje odrzutowe kombinezony dla żołnierzy. Mają pomóc w walce z piratami, ale ich potencjał jest o wiele większy.
20.01.2022

Wycieczkowiec objęty kwarantanną w Lizbonie zakończył rejs; stwierdzono nowe infekcje

Niemiecki wycieczkowiec AIDANova, który w piątek wieczorem został objęty w porcie w Lizbonie kwarantanną w związku z ogniskiem zakażenia koronawirusem, zakończył w niedzielę rejs z powodu stwierdzenia nowych infekcji. Statek udawał się na hiszpańską wyspę Lanzarote w archipelagu Wysp Kanaryjskich.
02.01.2022

Niemiecki wycieczkowiec objęty kwarantanną w Lizbonie

Niemiecki wycieczkowiec został w piątek wieczorem objęty w porcie w Lizbonie kwarantanną w związku z ogniskiem zakażenia, jakie pojawiło się na tej jednostce zmierzającej na hiszpańską wyspę Lanzarote, usytuowaną na atlantyckim archipelagu Wysp Kanaryjskich.
01.01.2022

Shell wycofuje się z pola naftowego Cambo na Morzu Północnym

Royal Dutch Shell wycofał się z kontrowersyjnego projektu naftowego w pobliżu szkockich Szetlandów, twierdząc, że projekt nie ma już sensu ekonomicznego dla firmy.
24.12.2021

Norwegia rozważa zastosowanie projektów hybrydowych w sektorze offshore wind

Norwegia jest jednym z największych światowych eksporterów surowców energetycznych. Swój sukces ekonomiczny zawdzięcza przede wszystkim wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego. Naturalnym kierunkiem zainteresowań Norwegów jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej, którzy posiadają duże doświadczenie w usługach offshore wind. Energetyka wiatrowa może wesprzeć ten kraj w dobie rosnącego zapotrzebowania na energię.
20.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Ekwador. Operacja przeciwko przemytnikom narkotyków, przejęto dziewięć statków z kokainą

Marynarka wojenna Ekwadoru ogłosiła w poniedziałek sukces wielkiej operacji morskiej przeciwko przemytnikom narkotyków. Przejęto m.in. dziewięć statków z kokainą. Wojskowi zapewniają, że operacja sparaliżowała przemyt narkotyków szlakiem morskim do Meksyku i USA.
02.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Muehlhan współpracuje ze stocznią Karstensen przy malowaniu statków [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wiosną tego roku firma Muehlhan Polska rozpoczęła współpracę ze stocznią Karstensen Shipyard Polska w zakresie malowania "na gotowo" statków rybackich.
19.10.2021

Finał Szczecińskiej Ligi Żeglarskiej rozstrzygnięty [ZDJĘCIA]

Załoga PKO Leasing YKP Szczecin wygrała czwartą finałową rundę i zarazem triumfowała w końcowym rankingu Szczecińskiej Ligi Żeglarskiej. Kolejne miejsca zajęły załogi EOL Księgowość i Oskar Wegner. Liga rozgrywała się od maja na wodach jeziora Dąbie.
13.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Przekop Mierzei Wiślanej wchodzi w kolejny etap. Trwa montaż pierwszej bramy do "serca" inwestycji [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wrześniu rozpoczął się montaż pierwszej bramy do śluzy na budowie przekopu Mierzei Wiślanej. To jedna z największych tego typu konstrukcji w Polsce. Bramy zapobiegną mieszaniu się wód obu akwenów.
21.09.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.