Norweski koncern Equinor rozpoczął produkcję energii elektrycznej na pływającej farmie wiatrowej Hywind Tampen w rodzimym sektorze Morza Północnego.
Hywind Tampen jest pierwszą morską farmą wiatrową w Norwegii. Po ukończeniu projektu w 2023 r. będzie zaś największym tego typu obiektem na świecie. Ostatnie cztery z jedenastu turbin zostały już zmontowane i będą zainstalowane na polu w przyszłorocznym oknie pogodowym. Farma będzie zasilać platformy naftowe i gazowe na Morzu Północnym.
Produkcję energii rozpoczęto w niedzielę, 13 listopada, wraz z przesyłem na platformę Gullfaks A. Turbiny są zainstalowane na pływających fundamentach typu SPAR w odległości 140 kilometrów od norweskiego wybrzeża, gdzie głębokość wody osiąga ok. 260—300 metrów. Szacuje się, że farma o mocy 88 MW zaspokoi ok. 35 procent zapotrzebowania na energię pięciu platform w Snorre i Gullfaks, tym samym zmniejszając emisja dwutlenku węgla o ok. 200 tys. ton rocznie.
„Czuję dumę, że uruchomiliśmy produkcję w Hywind Tampen, pierwszej w Norwegii i największej na świecie pływającej farmie wiatrowej. To szczególny projekt, pierwsza na świecie farma wiatrowa zasilająca instalacje produkujące ropę naftową i gaz”, mówi Geir Tungesvik, wiceprezes Equinor ds. projektów, wierceń i zamówień, cytowany przez portal gcaptain.com.
Hywind Tampen ma znacząco ograniczyć emisję z przemysłu naftowego i gazowego oraz zwiększyć eksport gazu do Europy.
„Jeszcze kilka lat temu nikt by nie uwierzył, że morskie platformy mogą być zasilane energią elektryczną z pływających turbin wiatrowych. No cóż, teraz zaczęliśmy”, powiedział portalowi gcaptain.com Kjetil Hove, wiceprezes Equinor ds. Badań i Produkcji.
Equinor obsługuje ponadto pływającą elektrownię wiatrową Hywind Scotland o mocy 30 MW, która działa od 2017 roku.
Europa importuje rekordowe wolumeny norweskiego gazu
Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię
Amerykański sen o offshore wind zagrożony – połowa projektów z opóźnieniami
Pierwsza aukcja dla offshore wind w Portugalii pod koniec roku. Celem 10 GW do 2030 roku
Zgoda UOKiK na wspólne spółki offshore Orsteda i ZE PAK
Global Maritime – dziesięć kampanii na południu Morza Północnego w trzy lata