• <
mewo_2022

500 MW wodoru z holenderskiego offshore na morzu

zk

01.04.2023 21:24

Partnerzy portalu

500 MW wodoru z holenderskiego offshore na morzu  - GospodarkaMorska.pl

Holenderski rząd ogłosił plany wykorzystania energii z MFW do wielkoskalowej produkcji wodoru na morzu.

Projekt ma mieć moc około 500 MW elektrolizerów. Obiekt będzie zlokalizowany na północ od strefy wiatrowej Wysp Wadden, zgodnie z harmonogramem planowane rozpoczęcie produkcji wodoru ma się rozpocząć w 2031 roku.

Obszar ten został wytypowany, gdyż już wcześniej planowano tam budowę farmy wiatrowej. Założeniem jest produkcja energii elektrycznej i ponowne wykorzystanie, istniejącego już rurociągu do przesyłu gazu ziemnego na ląd i połączenie go z nową infrastrukturą dedykowaną H2.

Przed ogłoszeniem przetargów Ministerstwo Gospodarki i Klimatu rozważa szereg krytycznych kwestii dotyczących rejonu Groningen, podmiotów regionu Morza Wattowego oraz innych zaangażowanych stron.

Planowane przetargi obejmują również budowę rurociągu doprowadzającego wodór z farmy wiatrowej na ląd, a także sposób bezpiecznego wytwarzania wodoru, zwłaszcza w sposób ekologicznie odpowiedzialny.

Etapem tego wyjątkowego projektu, są aktualnie prowadzone prace nad mniejszym projektem pilotażowym, którego moc elektrolizy wynosi około 50-100 MW. Pozwoli to na wyeliminowanie początkowych problemów związanych z produkcją wodoru.

Rob Jetten, minister ds. polityki klimatycznej i energetycznej, wyjaśnił, że z takim planem Holandia staje się światowym liderem - a projekt stanowi kamień milowy do osiągnięcia 4  GW do 2030.


Fot. Depositphotos

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.