• <

Wynik wyszukiwania - " blokada" - Wiadomości

Efektowne wysadzenie byłego tankowca podczas amerykańsko-filipińskich ćwiczeń

Podczas ćwiczeń pk."Balikatan 24" siły Australii, Filipin i USA zatopiły były tankowiec BRP Lake Caliraya z użyciem pocisków wystrzelonych z okrętów. W ten sposób państwa uczestniczące w ćwiczeniu sprawdzały zdolności sił morskich w zakresie likwidacji celów na wodzie oraz siłę swojej broni. Międzynarodowe manewry na Morzu Południowochińskim spotykają się z niesłabnącym oburzeniem Pekinu, który rości sobie prawa do tamtejszego akwenu.
09.05.2024

Turcja ogłasza blokadę handlową z Izraelem

Turcja ogłasza zawieszenie handlu z Izraelem do czasu osiągnięcia trwałego rozejmu w Strefie Gazy i zapewnienia swobodnego przepływu pomocy humanitarnej, jak poinformował minister handlu Omer Bolat. Decyzja ta, podjęta w odpowiedzi na "nieprzejednane stanowisko" Izraela, obejmuje zarówno import, jak i eksport wszystkich produktów, które jeszcze w ubiegłym roku osiągnęły łączną wartość obrotu 6,8 mld USD.
03.05.2024

Filipiny organizują wraz z sojusznikami ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Siły Zbrojne Filipin rozpoczęły 39. edycję ćwiczenia pk. Balikatan. To największe, coroczne, dwustronne przedsięwzięcie szkoleniowe filipińskich sił morskich, z udziałem amerykańskiego sojusznika. Celem ćwiczeń jest umacnianie współpracy między USA i Filipinami, podkreślając traktat o wzajemnej obronie poprzez wzmocnienie współpracy wojskowej i gotowości między wojskami obu krajów w domenie morskiej. Manewry potrwają od 22 kwietnia do 10 maja.
22.04.2024

5 wiodących flot świata ma wartość PKB Polski. Polska nie jest drugą Japonią

Japonia z flotą wartą 206,4 mld dolarów otwiera dziesiątkę państw z flotami o najwyższej wartości. ChRL z flotą o wartości ponad 204 mld zajmuje pozycję drugą. Kolejne trzy to: Grecja, Stany Zjednoczone i Singapur. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość aktywów i struktury własności czołowych flot uległy znacznym zmianom – informuje VesselsValue.
17.04.2024

PUIG: blokada tranzytu ukraińskich produktów rolnych przyniosłaby Polsce straty polityczne

"Blokada tranzytu produktów rolnych przyniosłaby nieobliczalne straty polityczne dla Polski, która była do tej pory wiarygodnym ratownikiem Ukrainy"- oświadczyła w środę Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w odpowiedzi na zapowiedź wprowadzenia embarga na tranzyt przez Polskę niektórych produktów rolnych z Ukrainy.
20.03.2024

Finlandia kolejnym państwem, który przekaże Ukrainie łodzie bojowe. Dostawy pójdą przez Rumunię

Prezydent Rumunii Klaus Johannis poinformował parlament, że Finlandia przekaże Ukrainie wojskowe jednostki nawodne, które zostaną przetransportowane przez rumuńską granicę.
19.03.2024

Cyfrowe bliźniaki i AI kontra „Czarne Łabędzie”. Rewolucja cyfrowa w portach

Rewolucja informatyczna i informacyjna nie omija portów morskich. Narzędzia Przemysłu 4.0 trafiają do portów, które już od dawna są nie tylko miejscem przeładunków i uszlachetniania towarów ale również działalności przemysłowej najwyższej jakości. A właściwie nawet od zawsze.
14.03.2024

Premier Ukrainy podkreślił, że blokada granicy nie ma sensu, a 90% eksportu kraju jest wysyłane morzem

Blokowanie granicy przez polskich rolników jest pozbawione sensu; 90 proc. naszego eksportu płynie morzem, a drogą lądową wysyłane jest jedynie 5 proc. – oświadczył w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal.
04.03.2024

47. urodziny Polskiej Stacji Antarktycznej. Budowa nowego obiektu trwa

Na przełomie 2026 i 2027 roku – czyli później niż pierwotnie zakładano – ma być gotowy i oddany do użytku nowy budynek główny Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Placówka rozpoczęła działalność 26 lutego 1977 roku i obchodzi właśnie 47. urodziny.
25.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy za kontynuacją rozmów ws. licencjonowania produktów rolnych

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy zapowiedzieli kontynuację rozmów ws. licencjonowania produktów rolnych z za wschodniej granicy - poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi.
18.02.2024

Rolnicy blokowali dojazd do portu w Hamburgu

W związku z kontynuowanymi od wielu dni protestami rolników, w poniedziałek duże ograniczenia ruchu miały miejsce na północy Niemiec. Traktory zablokowały m.in. dostęp do portów w Hamburgu oraz miejscowo ruch drogowy na terenie tego kraju związkowego – podała agencja dpa.
30.01.2024

Izrael zezwala na transport pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy drogą morską

Izrael jest gotowy pozwolić statkom na "natychmiastowe" dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy w ramach proponowanego korytarza morskiego z Cypru - oznajmił w niedzielę izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen. Jego zdaniem w projekcie mają brać udział Wielka Brytania, Francja, Grecja i Holandia.
02.01.2024

Kolejny duży operator omija Morze Czerwone

Jeden z największych na świecie operatorów tankowców, Euronav, poinformował w poniedziałek, że po atakach jemeńskich bojowników Huti na statki wstrzymuje transport przez Morze Czerwone. Wcześniej tego dnia pocisk Huti trafił w norweski tankowiec Swan Atlantic, zaatakowano też kontenerowiec MSC Clara.
18.12.2023

Strajk przewoźników wyzwaniem dla gospodarki Polski i Ukrainy. Webinar pod patronatem Polferries

W formie zdalnej odbyło się wydarzenie poświęcone trwających od ponad miesiąca protestom polskich kierowców, co jest efektem trudności w transporcie ciężarowym i samochodowym na granicy polsko-ukraińskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele przedsiębiorców z obu państw, którzy naświetlili problem z perspektywy zarówno Polaków, jak i Ukraińców.
18.12.2023

Kierowcy na polsko-ukraińskiej granicy zablokowali dostawę łodzi patrolowych dla Ukrainy. Myśleli, że to luksusowe jachty

Od miesiąca trwa protest polskich kierowców na granicy z Ukraina. Zdaniem przewoźników przepisy obu państw są destrukcyjne dla ich biznesów i faworyzują ukraińskich dostawców. Mimo interwencji władz obu państw spór wciąż się zaognia, a do tego po obu stronach blokuje się transporty. Wśród nich znalazły się jednostki dla służb morskich Ukrainy, mylnie wzięte za... jachty.
04.12.2023

Analityk OSW: kryzys wokół Tajwanu będzie miał ogromne konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski

Różnice między Tajwanem a Chinami są coraz większe i prędzej czy później doprowadzi to do kryzysu, który będzie miał daleko idące konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski; zagrozi światowej gospodarce i da Rosji możliwość agresywnych działań w Europie – ocenia w rozmowie z PAP analityk Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz, autor nowej analizy pt. „Krzemowa tarcza: Tajwan w rywalizacji mocarstw”.
17.11.2023

Zwodowano okręt przeciwminowy dla Holandii. To kolejna jednostka z nowej, belgijsko-niderlandzkiej serii

Podczas uroczystości w francuskiej stoczni w Concarneau zwodowano okręt dla sił przeciwminowych Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), przyszły HMS Vlissingen (M 840). Ma on zwiększyć zdolności państwa w zakresie utrzymywania bezpieczeństwa na morzu, w tym wykrywania, lokalizacji i neutralizowania niebezpiecznych obiektów znajdujących się pod wodą. To także dowód na współpracę branży morskiej i zbrojeniowej Belgii, Francji i Holandii.
20.10.2023

UNCTAD wzywa do dekarbonizacji żeglugi. Ponad 100 tys. statków do wymiany i modernizacji

Dekarbonizacja to najważniejszy cel operatorów i uczestników transportu morskiego – wzywają eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”. Mimo wymiany statków lub modernizacji ich systemów napędowych, emisje substancji szkodliwych wzrosły o 20% w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
01.10.2023

Na Lampedusę wciąż przypływają łodzie z migrantami. Będzie blokada morska?

Na Lampedusę wciąż przypływają łodzie z migrantami z Afryki; we wtorek do południa przybyło kolejnych 300 osób. Szef MSW Włoch Matteo Piantedosi wrócił na antenie radia Rai 1 do tematu postulowanej przez premier Giorgię Meloni „blokady morskiej”.
19.09.2023

Giorgia Meloni: Tunezja oczekuje obiecanych pieniędzy z Unii, szantażuje nas imigrantami

Ponieważ nie ustaje napływ imigrantów z wybrzeży Tunezji, włoski rząd podejrzewa, że kontrole w Tunisie ustały, a straż przybrzeżna nie monitoruje już sytuacji, bo nie nadchodzą zapowiedziane przez UE fundusze. Wypłatę blokuje Europarlament i biurokracja KE, napisała w piątek turyńska "La Stampa".
15.09.2023

Minister obrony Bułgarii: Rosja prowadzi ćwiczenia w pobliżu naszych wód terytorialnych, to prowokacja

Władze Rosji zamknęły dla żeglugi część bułgarskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Czarnym do końca września z powodu trwających na tym obszarze ćwiczeń wojskowych; uważamy te działania za prowokację - powiedział minister obrony Bułgarii Todor Tagarew. Jak informuje w czwartek portal Euractiv, Sofia prowadzi obecnie rozmowy z NATO w sprawie możliwego sposobu rozwiązania tego problemu.
14.09.2023

Włochy: trwa napływ migrantów, jakiego nie widziano od wielu lat

Premier Włoch Giorgia Meloni przyznała w poniedziałek, że kraj znajduje się "pod presją migracyjną, jakiej nie widziano od wielu lat". Tak na konferencji prasowej po pierwszym posiedzeniu rządu po przerwie wakacyjnej odniosła się do rekordowego napływu migrantów, notowanego w ostatnich dniach. Wyraziła opinię, że działania rządu zmierzają w "słusznym kierunku".
28.08.2023

Drugi statek wypłynął z Odessy ukraińskim korytarzem humanitarnym

Z Odessy wypłynął w sobotę masowiec Primus; jest to drugi statek wykorzystujący utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina. Primus pod banderą Liberii zmierza w kierunku Warny w Bułgarii.
26.08.2023

Jak lokalny port Alexandroupolis trafił do globalnej logistyki? Nauki dla Polski

Port Alexandroupolis stał się przed rokiem strategicznym punktem na Morzu Śródziemnym. Wojna w rejonie Morza Czarnego i blokada portów ukraińskich wywołała nie tylko zmiany w logistyce zbóż, ropy i gazu. Również logistyka wojskowa NATO musiała dostosować się do nowych warunków. Na Morzu Śródziemnym, działający w cieniu Salonik i Pireusu, położony w północno-wschodnim regionie Grecji, port Aleksandropolis przekształcił się w kluczowe, strategiczne ogniwo logistyki NATO.
18.08.2023

Resort obrony Wlk. Brytanii: blokada zboża z Ukrainy będzie wpływać na Afrykę przez dwa lata

Rozpętana przez Rosję wojna z Ukrainą niemal na pewno spotęguje brak bezpieczeństwa żywnościowego w całej Afryce przez co najmniej kolejne dwa lata - oceniło w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
28.07.2023

Włochy. Dwa statki NGO zatrzymane za naruszenie przepisów MSW w sprawie ratowania migrantów

Władze włoskie zatrzymały w portach dwa statki organizacji pozarządowych, ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym. Załogom jednostek Sea Eye i Mare Go, pływającym pod niemiecką banderą, zarzucono naruszenie dekretu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie zasad niesienia pomocy na morzu. Statki mają obowiązek płynąć do portu od razu po jednej przeprowadzonej operacji.
03.06.2023

Premier w Porcie Gdynia o zbożu i rolnikach

W poniedziałek 22 maja w Porcie Gdynia pojawiła się delegacja rządowa z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.
22.05.2023

Port w Kołobrzegu elementem łańcucha transportowego w tranzycie zbóż

Od dzisiaj, tj. 28 kwietnia do portów państwowych dołączony został pierwszy port samorządowy w Kołobrzegu dla tranzytu towarów rolnych z Ukrainy. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 kwietnia 2023r. zatwierdzające tę decyzję jest wynikiem determinacji oraz zaangażowania zarówno Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg, jak i licznemu gronu osób przychylnych funkcjonowaniu Portu na wszystkich szczeblach administracji państwowej.
28.04.2023

Grupa OT Logistics ze wzrostem przychodów

Grupa OT Logistics, w skład której wchodzą m.in. terminale OT Port Świnoujście i OT Port Gdynia, zanotowała w 2022 roku wzrost przychodów.
26.04.2023

Eksperci: konflikt o Tajwan wywołałby światowy kryzys gospodarczy, zagroził bezpieczeństwu Europy

Konflikt w Cieśninie Tajwańskiej poważnie zakłóciłby dostawy półprzewodników i doprowadził do globalnego kryzysu gospodarczego; odciągnąłby też uwagę USA od wschodniej flanki NATO, zagrażając bezpieczeństwu Polski i innych państw regionu – oceniają eksperci.
23.04.2023

Spotkanie wojewody z mieszkańcami Świnoujścia. Przedmiotem dyskusji blokada gazoportu LNG

Mieszkańcy Świnoujścia są zaniepokojeni możliwym zamknięciem dostępu drogowego do części zabytków i atrakcji turystycznych Świnoujścia. Ma to związek z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej w Polsce, do której należy terminal LNG. Kilka dni temu Północna Izba Gospodarcza, Świnoujska Organizacja Turystyczna oraz liczni lokalni przedsiębiorcy wystosowali apel do wojewody zachodniopomorskiego, Zbigniewa Boguckiego. Teraz spotkał się on z mieszkańcami Świnoujścia.
12.04.2023

FSO Safer to tykająca bomba. ONZ kupiło statek by ją rozbroić

Z Chin wypłynął zakupiony przez ONZ-owską agencję tankowiec, który ma być kluczowym elementem zapobieżenia katastrofie ekologicznej u wybrzeży Jemenu.
10.04.2023

Afryka i kraje arabskie zainteresowane zwiększeniem importu polskiego zboża

Zboże z Polski będzie wyeksportowane tak, by zwolnić magazyny na żniwa; jest zainteresowanie zwiększeniem importu przez państwa afrykańskie, toczymy też rozmowy m.in. z Marokiem czy Arabią Saudyjską - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w rozmowie z portalem wp.pl.
04.04.2023

Polska głównym partnerem handlowym Ukrainy

Polska stała się dla Ukrainy głównym partnerem handlowym w 2022 r.; największym odbiorcą eksportu i drugim dostawcą pod względem obrotów - zwrócili uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Np. eksport oleju napędowego z Polski do Ukrainy wzrósł o 74 proc.
23.02.2023

Rosyjskie okręty opuszczają czarnomorskie porty - cisza przed burzą?

Port wojenny w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym nagle opuściły 11 stycznia br. najważniejsze, stacjonujące tam rosyjskie okręty. Mogą stanowić zagrożenie dla działalności ukraińskich portów oraz walczących sił, bądź stanowić jeden z aktów desperacji rosyjskiego kolosa na glinianych nogach.
12.01.2023

Logistyka ropy naftowej i produktów w 2022 r. Radykalne zmiany tras, portów i frachtów

Rok 2022 przyniósł radykalne zmiany w trasach transportu ropy naftowej i produktów. Po napaści Rosji na Ukrainę importerzy odczuli rekordowy wzrost stawek frachtowych operatorów zbiornikowców ropy i jej produktów. Lokalna wojna zmieniła obraz makroekonomiczny gospodarki światowej.
03.01.2023

Port Gdański Eksploatacja wycofany ze sprzedaży

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zakończył procedurę sprzedaży akcji spółki Port Gdański Eksploatacja S.A. bez wyboru oferty. Włodarze portu zdecydowali, że nie jest to dobry moment na sprzedaż PGE.
28.12.2022

Chiny a sprawa morska. Jak jest i jak będzie z transportem morskim z Państwa Środka?

Z jednej strony doniesienia o spowolnieniu gospodarczym w Państwie Środka, z drugiej – o możliwym odejściu od polityki „zera tolerancji” wobec Covid-19. Jak więc jest i jakie są perspektywy dla transportu morskiego?
15.12.2022

Bloomberg: Rosja wywiozła z okupowanych terenów Ukrainy prawie 6 mln ton pszenicy, wartych co najmniej 1 mld USD

Na okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zebrała prawie 6 mln ton pszenicy, przez co Ukraina straciła zbiory o wartości co najmniej miliarda dolarów - wynika z badania zdjęć satelitarnych przeprowadzonego przez program bezpieczeństwa żywnościowego NASA, które opisała w sobotę agencja Bloomberga.
04.12.2022

Transport intermodalny na burzliwe czasy

Europa i Polska przechodzi na transport intermodalny.
29.11.2022

Buda o decyzji w sprawie zamrożenia cen gazu: być może w piątek decyzja

Być może w piątek Rada Ministrów przyjmie w trybie obiegowym taką decyzję - wskazał w środę szef MRiT Waldemar Buda, odnosząc się do zamrożenia cen gazu. Dodał, że rozważanych jest kilka wariantów - m.in. blokada ceny na poziomie z 2021 r. czy powiązanie jej z powierzchnią budynku.
23.11.2022

Zełenski: gdy Rosja zablokowała eksport zboża przez Morze Czarne, państwa Afryki zaczęły opowiadać się za Ukrainą

Punkt widzenia państw Afryki w odniesieniu do wojny na Ukrainie zaczął się zmieniać na korzyść Kijowa, gdy Rosja zablokowała możliwość eksportu zboża przez Morze Czarne - ocenił w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania online ze studentami z Irlandii. Słowa polityka przytoczyła agencja Interfax-Ukraina.
18.11.2022

Baltic Dry Index utrzymuje tendencję spadkową

Po bardzo krótkim okresie wzrostowym wartość frachtu znowu zaczęła spadać, osiągając ponownie najniższą od sierpnia wartość.
17.11.2022

Ukraina. Prezydent Zełenski: dwa rosyjskie pociski rakietowe przeleciały nad korytarzem zbożowym

Wołodymyr Zełenski poinformował w środę wieczorem w nagraniu wideo, że rosyjski myśliwiec wystrzelił dwa pociski rakietowe, które przeleciały nad korytarzem zbożowym. Każdy z tych ataków Rosjan zagraża eksportowi żywności - oświadczył prezydent Ukrainy.
03.11.2022

Prezydent Zełenski podziękował prezydentowi Turcji za przywrócenie umowy zbożowej z Rosją

Wołodymyr Zełenski w środowej rozmowie telefonicznej podziękował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za aktywny udział w przywróceniu umowy zbożowej z Rosją - poinformowano na kanale prezydenta Ukrainy w Telegramie.
02.11.2022

ONZ. Koordynator ds. umowy zbożowej: Eksport zboża i żywności z Ukrainy musi być kontynuowany

Koordynator ONZ ds. umowy zbożowej na Morzu Czarnym Amir Abdulla powiedział we wtorek, że spodziewa się, iż załadowane zbożem statki opuszczą ukraińskie porty w czwartek.
02.11.2022

Koordynator ONZ ds. eksportu zboża z Ukrainy: statki towarowe nie mogą być celem działań wojennych

Cywilne statki towarowe nigdy nie mogą być celem działań wojennych, ani być porywane - oświadczył w poniedziałek Amir Abdulla, koordynator ONZ ds. eksportu zboża z Ukrainy, po tym, gdy Rosja w sobotę wycofała się z umowy, dotyczącej bezpiecznego eksportu ukraińskich produktów przez Morze Czarne.
31.10.2022

Turcja. JCC: Rosja zawiesza swój udział w inspekcjach statków w Stambule

Delegacja rosyjska uczestnicząca od początku sierpnia w Stambule w inspekcjach statków przewożących ukraińskie zboże wycofa się z nich "na czas nieokreślony" - ogłosiło w niedzielę późnym wieczorem Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC).
31.10.2022

Morski eksport zbóż z Ukrainy znów zablokowany

Ukraina nie może eksportować zboża z powodu zamknięcia przez Rosję "korytarza zbożowego"; statek Ikaria Angel z ładunkiem zboża dla Etiopii nie mógł wypłynąć w niedzielę z ukraińskiego portu - poinformował minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
30.10.2022

Rosja ogłosiła wyjście z inicjatywy zbożowej; ukraińskie władze: to agonia zbrodniarzy

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło w sobotę, że Rosja opuszcza tzw. inicjatywę zbożową dotyczącą transportu żywności z ukraińskich portów. Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy, skomentował, że na Kremlu trwa "agonia zbrodniarzy".
30.10.2022

Ukraina. Ministerstwo infrastruktury: zablokowanych 218 statków uczestniczących w transporcie zboża

Ruch 218 statków uczestniczących w tzw. inicjatywie zbożowej jest zablokowany - poinformowało w niedzielę ministerstwo infrastruktury Ukrainy. Wcześniej Rosja ogłosiła zawieszenie udziału w umowie.
30.10.2022

Turcja. Ministerstwo obrony: rozmawiamy z Moskwą i Kijowem, by przywrócić inicjatywę zbożową

Minister obrony Turcji Hulusi Akar prowadzi rozmowy ze swoimi odpowiednikami w Rosji i w Kijowie, by przywrócić funkcjonowanie tzw. inicjatywy zbożowej w sprawie eksportu żywności z Ukrainy - poinformowała agencja Reutera.
30.10.2022

Ambasador Ukrainy w Polsce: Świat powinien zmusić Rosję do wznowienia korytarza zbożowego

Świat powinien zmusić Rosję do wznowienia korytarza zbożowego, aby zapobiec destabilizacji i niekontrolowanej migracji - uważa ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Podkreślił, że blokowanie przez Rosję inicjatywy zbożowej ma na celu zaostrzenie kryzysu żywnościowego w krajach Afryki i Azji.
30.10.2022

Żaryn: decyzja Rosji o wycofaniu "umowy zbożowej" ma na celu zwiększenie kryzysu żywnościowego na świecie

Decyzja Rosji o wycofaniu "umowy zbożowej" to celowe działanie, mające na celu zwiększenie kryzysu żywnościowego na świecie. Oznacza to zwiększenie ryzyka głodu i ubóstwa, ale także uderzenie w gospodarkę Ukrainy - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
30.10.2022

Szef dyplomacji UE: wzywamy Rosję do cofnięcia decyzji ws. zawieszenia udziału w umowie zbożowej

Unia Europejska wzywa Rosję do cofnięcia sobotniej decyzji ws. zawieszenia udziału tego kraju w umowie zbożowej; postanowienie Kremla zagraża istnieniu głównego szlaku eksportu zboża z Ukrainy - napisał w niedzielę na Twitterze wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.
30.10.2022

Ukraina. Prezydent apeluje o stanowczą reakcję międzynarodową na zawieszenie przez Rosję udziału w umowie zbożowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w sobotę wieczorem o stanowczą reakcję międzynarodową - w tym na poziomie ONZ i G20 - na zawieszenie przez Rosję udziału w tzw. inicjatywie zbożowej. Ocenił, że G20 to nie miejsce dla Rosji.
29.10.2022

Ukraina. Rzecznik prezydenta: czekamy na reakcję Turcji i ONZ ws. zawieszenia udziału Rosji w inicjatywie zbożowej

Ukraina oczekuje reakcji Turcji i ONZ na rosyjskie oświadczenie w sprawie zawieszenia jej udziału w tzw. inicjatywie zbożowej - podkreślił Serhij Nykyforow, rzecznik prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
29.10.2022

ONZ: odblokowanie eksportu ukraińskich zbóż uchroniło około 100 mln ludzi przed skrajnym ubóstwem

Odblokowanie w lipcu eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne przyczyniło się do obniżenia cen podstawowych produktów żywnościowych w skali świata i pośrednio uchroniło około 100 mln ludzi przed skrajnym ubóstwem - oznajmił w piątek rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
29.10.2022

Prezydent Zełenski: Rosja celowo hamuje eksport ukraińskiego zboża, 150 statków w kolejce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w piątek, że Rosja stara się zahamować eksport zboża ukraińskiego i że w sztucznej kolejce oczekuje już ponad 150 statków. Ocenił, że z powodu działań Rosji nie zdołano wyeksportować około 3 mln ton żywności.
21.10.2022

Grupa OTL zwiększa sprzedaż i poprawia rentowność

Przychody Grupy OTL w I półroczu 2022 r. wyniosły 147,83 mln zł, a zysk netto 33,65 mln zł wobec odpowiednio: 460,53 mln zł i 58,24 mln zł r/r . Zmniejszenie przychodów i zysku wynikało głównie ze sprzedaży i wyłączenia z konsolidacji w 2022 r. wyników spółek Grupy C. Hartwig Gdynia- skonsolidowane przychody z działalności kontynuowanej były wyższe w I półroczu 2022 r. o 11,88% r/r. O 17,3% wzrosły przychody z działalności portowej.
28.09.2022

500 mld dolarów od banków do armatorów. Banki zwiększyły zasilanie finansowe na rozwój flot

Armatorzy w 2021 r. zadłużali się odważniej niż przed rokiem. A banki odważniej zaangażowały się w rozwój floty. 40 największych banków w 2021 r. zasilili portfele armatorów kwotą 290,12 mld USD podczas gdy rok wcześniej pożyczono na nowe budowy 286,9 mld USD – informuje w najnowszym raporcie Petrofin dla Global Ship Finance.
11.09.2022

Włochy. Kolejny dzień rekordowego napływu migrantów: 50 łodzi w ciągu jednego dnia

Niedziela była kolejnym dniem rekordowego napływu migrantów na włoską wyspę Lampedusa. W ciągu doby przypłynęło tam 50 łodzi z ponad tysiącem migrantów. Ośrodek na wyspie jest całkowicie przepełniony; jest tam 350 miejsc, a umieszczono w nim1600 osób.
29.08.2022

Porty kontenerowe Chin zdominowały globalny rynek

Terminale kontenerowe w Chinach przeładowały 142,3 mln TEU w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2022 r., co oznacza wzrost o 3 procent rok do roku. Największy obroty w czerwcu zanotowano w Szanghaju, rejestrując przeładunki równoważne 3,79 mln TEU.
11.08.2022

Cieśnina Tajwańska: czy Chiny zagrażają światowemu transportowi morskiemu?

W ostatnim tygodniu byliśmy świadkami chińskich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej, zakłócających transport morski. Globalne skutki blokady Cieśniny Tajwańskiej byłyby katastrofalne z uwagi na uzależnienie od tajwańskich półprzewodników oraz znaczenie morskich szlaków komunikacyjnych.
11.08.2022

Ambasadorowie państw G7 w Odessie: Rosja musi przestrzegać porozumienia dotyczącego eksportu zboża

Ambasadorowie państw grupy G7 przybyli w piątek do Odessy, by podkreślić ważność umów dotyczących eksportu ukraińskiego zboża. Według ustaleń w piątek mają wypłynąć pierwsze statki z ukraińskim zbożem - poinformowały ukraińskie media.
29.07.2022

ONZ: mamy nadzieje, że pierwszy statek ze zbożem wypłynie z Ukrainy w piątek

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths wyraził w czwartek nadzieję, że pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynie w piątek z jednego z czarnomorskich portów na Ukrainie. Wyjaśnił, że nadal omawiane są "kluczowe" szczegóły, dotyczące bezpiecznego ruchu statków.
28.07.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – lipiec 2022 r.

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków morskich, tym razem w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia szkód i wypadków morskich, które miały miejsce lipcu.
28.07.2022

Wiceszef MSZ dla PAP: sprawa blokady Odessy pokazuje, jak Rosja traktuje swoje własne słowo

Ostrzelanie Odessy w niecałą dobę po podpisaniu porozumienia w Stambule pokazuje, jak Rosja traktuje swoje własne słowo; warto o tym pamiętać, oceniając rosyjską wiarygodność - powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
27.07.2022

Odblokowanie portów przyniesie Ukrainie miliard dolarów miesięcznie

Odblokowanie portów na Morzu Czarnym sprawi, że dochód Ukrainy z tytułu eksportu wzrośnie o miliard dolarów miesięcznie – oświadczył w piątek ukraiński wiceminister infrastruktury Mustafa Najem na Telegramie.
22.07.2022

Zboże: Turcja, Ukraina, Rosja i ONZ zawarły porozumienie dotyczące odblokowania eksportu z ukraińskich portów

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Zawarte w piątek w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów. Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.
22.07.2022

Doradca Zełenskiego: Ukraina podpisze porozumienie w sprawie eksportu zboża z Turcją i ONZ, ale nie z Rosją

Ukraina nie podpisze żadnego porozumienia z Rosją w sprawie odblokowania ukraińskich portów i umożliwienia eksportu zboża przez Morze Czarne; umowa zostanie zawarta wyłącznie z Turcją i ONZ - oświadczył w piątek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
22.07.2022

USA. Władze: będziemy rozliczać Rosję z wywiązywania się z umowy o eksporcie ukraińskiego zboża

Cieszymy się z zapowiedzi podpisania umowy dotyczącej odblokowania eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, ale będziemy rozliczać Rosję z tego, jak wywiązuje się z zapisów tego porozumienia - przekazał w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
22.07.2022

Biuro Erdogana: w piątek umowa z Ukrainą, Rosją i ONZ o eksporcie ukraińskiego zboża

Przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpiszą w piątek w Stambule umowę dotyczącą eksportu ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego - powiadomiło w czwartek biuro tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
21.07.2022

Port Gdańsk dostanie 350 mln zł z Polskiego Ładu na rozbudowę infrastruktury? Miasto złożyło dwa projekty

Gdańsk złożył dwa projekty do piątej edycji Polskiego Ładu, które dotyczą rozwoju infrastruktury przemysłowej w Porcie Gdańsk. Wnioskowana kwota obu projektów to 350 milionów złotych.
13.07.2022

Ukraina czeka na gwarancje bezpieczeństwa by wznowić eksport zbóż

Eksport zbóż z Ukrainy nie zostanie wznowiony bez gwarancji bezpieczeństwa dla właścicieli statków i towarów, jak i dla Ukrainy jako niepodległego kraju - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w opublikowanym w środę wywiadzie dla agencji AP.
13.07.2022

Ukraińskie zboże - Kijów blisko porozumienia z Rosją

Ukraina jest bliska zawarcia porozumienia z Rosją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża na rynki międzynarodowe, co od końca lutego uniemożliwia rosyjska inwazja i blokada portów nad Morzem Czarnym - powiedział w środę w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika “El Pais” szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
13.07.2022

Kongres Morski w Szczecinie. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju" [WIDEO]

9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło dyskusji o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.
03.07.2022

Otwarcie skweru im. Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku

W piątek przy skrzyżowaniu ulic Matki Polki i Partyzantów we Wrzeszczu Górnym otwarto skwer im. Bohaterskiego Mariupola. Zainaugurowano też wystawę plenerową "Mariupol – bohaterskie miasto" przygotowaną przez Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie i Muzeum Gdańska.
01.07.2022

Brytyjska szefowa MSZ: kryzys wokół blokowanego zboża trzeba rozwiązać w ciągu miesiąca

Kryzys wokół ukraińskiego zboża zablokowanego przez rosyjskie okręty musi zostać rozwiązany w ciągu najbliższego miesiąca, przed nowymi żniwami - powiedziała w czwartek brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss podczas wizyty w Ankarze.
23.06.2022

ONZ: dzieci w Somalii umierają z głodu na naszych oczach; sytuację pogarsza blokada ukraińskich portów

Tylko szybka i znacząca pomoc uchroni Somalię przed klęską głodu, już dziś dzieci umierają tam na naszych oczach - ostrzegł Michael Dunford ze Światowego Programu Żywnościowego (WFP), cytowany w środę przez dziennik "Guardian". Sytuację w dotkniętym suszą kraju pogarsza rosyjska agresja na Ukrainę i wynikająca z niej blokada żywności w czarnomorskich portach - zauważyła gazeta.
22.06.2022

Turcja: nasz statek handlowy opuścił Mariupol jako pierwsza zagraniczna jednostka

Kilka godzin po zakończeniu rozmów delegacji tureckiej i rosyjskiej w Moskwie port w Mariupolu opuścił masowiec Azov Concord - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony. Dodano, że była to pierwsza zagraniczna jednostka, która wyszła z portu po zajęciu tego ukraińskiego miasta przez wojska rosyjskie.
22.06.2022

Jest bezpiecznie ale zagrożenia dla załóg i statków się utrzymują

Żegluga przez długi czas była coraz bardziej bezpieczna. I nawet blokada Kanału Sueskiego nie zachwiała ogólnego pozytywnego trendu zmian. - Inwazja Rosji na Ukrainę, rosnąca liczba problemów związanych z coraz większymi statkami, wymianą załóg, wyzwania wynikające z przeciążenia portów wynikające z boomu w transporcie morskim oraz kierowanie się ambitnymi celami w zakresie dekarbonizacji oznacza, że nie ma miejsce na samozadowolenie – alarmują analitycy Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) w najnowszym raporcie Safety &
19.06.2022

Kto zapłaci 2 mld dolarów za blokadę Kanału Sueskiego?

Według francuskiego ubezpieczyciela Scor SE, roszczenia związane z ubiegłoroczną blokadą Kanału Sueskiego spowodowaną przez Ever Given mogą osiągnąć zawrotną kwotę 2 mld USD, a ogromne koszty zostaną w dużej mierze poniesione przez sektor ubezpieczeń.
16.06.2022

Białoruś targuje się o tranzyt ukraińskiego zboża do portów

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka stwierdził, że Białoruś może wydać zgodę na transportu ukraińskiego zboża przez swoje terytorium do portów państw bałtyckich jeśli te zezwolą na transport białoruskich towarów.
14.06.2022

Ukraina. Premier: jesienią odczujemy brak magazynów na 10-15 mln ton zboża

Ukraina w październiku może odczuć deficyt magazynów na 10-15 mln ton zboża; Kijów byłby wdzięczny RFN za pomoc w odblokowaniu eksportu zboża - powiedział w sobotę premier Denys Szmyhal na spotkaniu w Kijowie z niemieckim ministrem rolnictwa Cemem Ozdemirem.
11.06.2022

Ukraina. Związek handlarzy produktami rolnymi: Turcja jest za słaba, by zagwarantować eksport zboża z kraju

Turcja jest zbyt słaba, by zagwarantować bezpieczny eksport ukraińskiego zboża - powiedział w środę Serhij Iwaszczenko, szef ukraińskiego związku zawodowego handlarzy zbożem (UGA). Tego dnia w Ankarze odbyło się spotkanie szefów dyplomacji Turcji i Rosji, a jednym z jego tematów była blokada eksportu ukraińskich produktów rolnych.
08.06.2022

Turcja otrzyma 25 proc. zniżki na zakup ukraińskich produktów rolnych za pomoc w odblokowaniu portów

Ukraina zgodziła się udzielić Turcji 25 procent zniżki na zakup produktów rolnych w zamian za mediacje w celu przywrócenia handlu morskiego - poinformował we wtorek turecki dziennik "Yeni Safak", cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
07.06.2022

Müller: przekop Mierzei Wiślanej jedną z najważniejszych inwestycji dot. bezpieczeństwa Polski

Przekop Mierzei Wiślanej to jedna z najważniejszych inwestycji pod kątem bezpieczeństwa Polski - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Z kolei Centralny Port Komunikacyjny w przyszłości może się stać hubem komunikacyjnym Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.
07.06.2022

Horała zarzuca Tuskowi wspieranie Rosji w sprawie ukraińskiego zboża

Polska chce pomóc Ukrainie w eksporcie jej zboża na zachód; Donald Tusk, mówiąc o ewentualnych stratach polskich rolników, "w sposób inteligentny wpisuje się w interes Federacji Rosyjskiej" - uważa wiceminister infrastruktury Marcin Horała. W poniedziałek szef PO wezwał rząd do zadbania o konkurencyjność polskiej produkcji rolnej w obliczu transferu przez nasz kraj tańszego ukraińskiego zboża. Tusk zastrzegł, że sprawa pomocy Ukrainie jest bezdyskusyjna.
07.06.2022

Międzynarodowa misja pomoże w odblokowaniu ukraińskiego eksportu morskiego?

Rolnicy w obwodzie odeskim na południu Ukrainy kontynuują prace na polach pełnych rosyjskich pocisków i niewybuchów - poinformował w poniedziałek na Twitterze ukraiński resort dyplomacji, dołączając zdjęcie ukazujące rolników i pole z tkwiącym w nim fragmentem rakiety.
06.06.2022

Kułeba o planach wobec Odessy: Nie można ufać Putinowi, jego słowa nie mają treści

Władimir Putin mówi, że nie będzie wykorzystywał szlaków handlowych do ataku na Odessę, ale to ten sam Putin, który powiedział kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi i prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że nie najedzie Ukrainy; nie można ufać Putinowi, jego słowa nie mają treści - ocenił w poniedziałek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
06.06.2022

Kuleba: Ukraina jest gotowa otworzyć port w Odessie na eksport zboża, ale jest jedno „ale”

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził w piątek na Twitterze, że jedną z przeszkód w eksporcie ukraińskich zbiorów przez port w Odessie jest możliwość wykorzystania tego korytarza przez Rosję do ataku na miasto.
04.06.2022

Problemy w Szanghaju. Czy będzie kolejny kryzys łańcucha dostaw?

Restrykcje koronawirusowe oraz problemy z logistyką sprawiają, że po raz kolejny jesteśmy świadkami zatorów portowych, tym razem w porcie w Szanghaju, którego odblokowanie może zakłócić pracę amerykańskich portów.
01.06.2022

Długa kolejka tirów na granicy z Ukrainy do Polski; transportują głównie zboże

W związku z blokadą ukraińskich portów zwiększył się ostatnio ruch towarowy na granicy polsko-ukraińskiej. W Dorohusku (Lubelskie) na wjazd do Polski czeka obecnie tysiąc tirów, tj. 82 godziny oczekiwania. Najczęściej kierowcy transportują w ciężarówkach zboże, głównie kukurydzę i soję.
31.05.2022

Szef MSZ Ukrainy: potrzebna międzynarodowa operacja na Morzu Czarnym, by odblokować zboże

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica", że eksport ukraińskiego zboża można by najlepiej odblokować poprzez międzynarodową operację na Morzu Czarnym z udziałem okrętów, które rozminują jego wody i będą eskortować transporty. Zacząć trzeba od Odessy - dodał.
31.05.2022

Firmy z Ukrainy zainteresowane współpracą z operatorami w Porcie Gdańsk

W dniach 26-27 maja odbyło się w Spotkanie Biznesowe Polska – Ukraina. Port Gdańsk był partnerem wydarzenia. Głównym organizatorem spotkania był portal Intermodal News. Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat możliwości wykorzystania terminali w gdańskim porcie w obsłudze ukraińskich towarów.
31.05.2022

Przez blokadę ukraińskich portów dłuższe kolejki tirów na wjeździe do Polski

Przyczyną zwiększenia ruchu towarowego na granicy w Dorohusku (Lubelskie) jest blokada ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – powiedział PAP rzecznik IAS w Lublinie Michał Deruś. Liczba oczekujących na wjazd do Polski tirów wzrosła trzykrotnie. Obecnie w kolejce stoi 950 tirów.
26.05.2022

Brytyjski resort obrony: szlaki lądowe nie zastąpią morskiego eksportu zboża z Ukrainy

Rosyjska blokada ukraińskich portów uniemożliwia wysyłanie ukraińskiego zboża drogą morską i jest mało prawdopodobne, by można było zastąpić powstałe w ten sposób braki eksportem szlakami lądowymi – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
25.05.2022

Johnson rozmawiał z Zełenskim o blokadzie ukraińskich portów

Wielka Brytania zwiększy wysiłki w celu odblokowania ukraińskich portów, tak aby Ukraina mogła znowu eksportować żywność - zapewnił brytyjski premier Boris Johnson w rozmowie, którą w niedzielę wieczorem odbył z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
23.05.2022

Ukraina: w maju eksport zbóż lekko urósł

Ukraińskie Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności podało, że w drugiej połowie maja udało się nieco zwiększyć eksport zbóż.
19.05.2022

Hiszpańskie media: sankcje wobec Rosji nie są przestrzegane w portach

Sankcje nakładane przez Unię Europejską na Rosję za jej inwazję na Ukrainę nie działają w portach Hiszpanii - twierdzą media w tym kraju, odnotowując, że po wprowadzeniu ich w kwietniu rosyjskie towary wciąż docierają drogą morską do państw UE.
09.05.2022

Ukraina. Szmyhal: Rosja, blokując nasze porty, chce wywołać kryzys żywnościowy i uchodźczy

Blokada ukraińskich portów przez Rosję to świadome działanie, mające wywołać kryzys żywnościowy na świecie i uchodźczy w Europie – ocenił w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal.
09.05.2022

Przydacz o zakazie importu rosyjskiej ropy: opowiadamy się za maksymalnym skróceniem zaproponowanych okresów

Optujemy i przekonujemy partnerów, aby ten okres dotyczący zakazu importu rosyjskiej ropy był maksymalnie krótki - mówił w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Mamy jednak świadomość, że trzeba osiągnąć porozumienie i wspólny mianownik dla wszystkich państw - zaznaczył.
05.05.2022

Jedna piąta kontenerowców utknęła w kongestiach

Firma analityczna Windward wskazuje, że jedna piąta wszystkich kontenerowców na świecie utknęła w portowych kongestiach. Zdecydowana większość z nich w Chinach.
22.04.2022

Zełenski: blokada portów czarnomorskich wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności

Blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności - wskazał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.
21.04.2022

Przegląd promowy, m.in. o promie przyszłości na brytyjskich wodach

O najważniejszych wydarzeniach świata promowego minionych dni. O sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża. W tym tygodniu m.in. o elektrycznym wodolocie, który ma zrewolucjonizować podróże pomiędzy Walią a Irlandią Północną.
20.04.2022

Nadchodzą najwyższe wzrosty cen ropy Brent w tym roku

Ropa Brent zmierza do zaliczenia najdłuższej serii zwyżek cen w tym roku – informują maklerzy. Jest to reakcja na zobowiązania chińskich władz do zniwelowania szkód w gospodarce wywołanych blokadami w czasie walki z Covid-19. Drugim czynnikiem są zakłócenia w dostawach ropy z Libii, co powoduje zacieśnienie sytuacji podażowej na rynkach paliw.
19.04.2022

Ukraińskie wojsko: rosyjskie okręty odpłynęły na prawie 200 km od naszych brzegów

Rosyjskie okręty wojenne odpłynęły na prawie 200 km od brzegów Ukrainy, ale ryzyko ataków rakietowych nie minęło – poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Południe, cytowane przez portal Ukrainska Prawda.
19.04.2022

Fit for 55 w opakowaniu. Informatyczne narzędzia w dekarbonizacji żeglugi. Polska ma potencjał

Marine Digital oraz ClassNK udostępniły niedawno armatorom bezpłatny próbny dostęp oprogramowania do wykorzystania przez operatora żeglugowego systemu zapewniającego optymalizację rejsów i minimalizację emisji szkodliwych substancji. Informatyzacja flot nabrała tempa i nie zatrzyma jej nawet zagrożenie cyberatakami.
18.04.2022

Armia rosyjska planuje desant morski w Ukrainie [WIDEO]

Według niedzielnego komunikatu sztabu ukraińskich sił zbrojnych wojska rosyjskie planują przeprowadzenie desantu morskiego na terytorium Ukrainy.
17.04.2022

Po dwóch dniach zniżek ceny ropy na giełdach znów w górę

Ceny ropy powracają do wzrostów po dwóch poprzednich sesjach ze spadkami notowań surowca. Inwestorzy zachowują ostrożność w ocenach perspektyw deeskalacji wojny Rosji z Ukrainą, która trwa już 2. miesiąc i nadal wstrząsa nastrojami na globalnych rynkach - informują maklerzy.
30.03.2022

Blokada unijnych portów? Ministrowie ds. transportu chcą zakazu wykonywania przewozów towarów z i na terytorium Rosji i Białorusi

List ministrów ds. transportu Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do komisarz UE ds. transportu A. Vălean ws. zakazu wykonywania przewozów towarów z i na terytorium Rosji i Białorusi.
23.03.2022

Nowe bolączki globalnego łańcucha dostaw. Konflikt rosyjsko-ukraiński i koronawirus w chińskich portach

Globalny łańcuch dostaw jest zaplątany niczym węzeł gordyjski, który nie daje się rozwiązać od pojawienia się pandemii koronawirusa. Prócz kolejnych restrykcji koronawirusowych w Chinach dochodzą problemy ukraińskiego i rosyjskiego eksportu spowodowane konfliktem.
22.03.2022

„Ekonomia, zarządzanie i polityka portowa”. Książka z przesłaniem. Polski kontekst

Port morski jest węzłem logistycznym i przemysłowym w globalnych łańcuchach dostaw o silnym charakterze morskim oraz funkcjonalnym i przestrzennym skupieniem działań bezpośrednio lub pośrednio związanych z transportem, transformacją i procesami informacyjnymi w ramach globalnych łańcuchów dostaw – piszą w wydanej w br. najnowszej książce Theo Notteboom, Athanasios Pallis and Jean-Paul Rodrigue pt. „Port Economics, Management and Policy”.
20.03.2022

Chiny znów w lockdownie. Łańcuchy dostaw zagrożone

Tydzień ma potrwać lockdown nałożony na Shenzhen, 17,5-milionowe chińskie miasto, będące ważnym centrum eksportowym. Blokada spowodowana jest falą koronawirusa. To nie jedyna część Chin zmagająca się z Covid-19.
16.03.2022

Szef Jeronimo Martins: blokada portu w Odessie grozi skokiem cen żywności

Zablokowanie przez rosyjskie siły zbrojne portu w Odessie grozi znaczącymi podwyżkami cen żywności - przestrzegł w czwartek podczas konferencji prasowej w Lizbonie Pedro Soares dos Santos, szef grupy Jeronimo Martins, do której należy m.in. działająca w Polsce sieć Biedronka.
10.03.2022

Inwazja Rosji na Ukrainę: mocne i trwałe uderzenie w polskich eksporterów i importerów

W ubiegłym roku polski eksport do Ukrainy wzrósł o prawie jedną czwartą. Z kolei wartość sprzedaży towarów z Polski do Rosji wróciła do poziomu sprzed aneksji Krymu osiem lat temu. Przewiduję, że tym razem załamanie eksportu w wyniku obecnej agresji Rosji na naszego sąsiada będzie nieporównywalnie głębsze. Skutki odczują nie tylko firmy bezpośrednio zaangażowane w handel ze Wschodem.
08.03.2022

Kanada blokuje porty i wody terytorialne dla rosyjskich statków

Rosyjskie statki nie będą mogły wpływać na kanadyjskie wody terytorialne oraz zawijać do kanadyjskich portów – poinformował we wtorek minister transportu Kanady Omar Alghabra. Zakaz wejdzie w życie w tym tygodniu. „Rosja musi być pociągnięta do odpowiedzialności za swoją inwazję na Ukrainę. Dziś podejmujemy decyzje w sprawie zamknięcia akwenów i portów kanadyjskich dla statków należących do rosyjskich podmiotów lub zarejestrowanych w Rosji. Nadal będziemy działać na rzecz wsparcia Ukrainy” - napisał Alghabra na Twitterze.
01.03.2022

Brytyjskie porty już zamknięte dla statków mających związki z Rosją

Wszystkie brytyjskie porty są już oficjalnie zamknięte dla wszystkich statków mających jakikolwiek związek z Rosją - ogłosił we wtorek minister transportu Wielkiej Brytanii Grant Shapps.
01.03.2022

Kolejna tura polsko-ukraińskich rozmów dotyczących tranzytu towarów. W tle potencjalne zagrożenie inwazją Rosji

10 lutego br. Ukraina odblokowała już tranzyt pociągów z Azji do Polski przez swoje terytorium. To efekt porozumienia ministrów infrastruktury wypracowanego pod koniec stycznia. Z kolei 15 lutego br. odbywa się posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowego transportu drogowego oraz następne spotkanie przedstawicieli polskich i ukraińskich kolei. Zdaniem ekspertów, aby na stałe usprawnić transport na granicy, konieczne będzie m.in. zwiększenie przepustowości polsko-ukraińskich przejść granicznych. Nie jest
15.02.2022

Statki spóźniają się jak nigdy

Firma analityczna Sea-Intelligence opublikowała dane, z których wynika, że harmonogramy rejsów statków jeszcze nigdy nie były tak mało wiarygodne.
03.02.2022

Ceny detaliczne napędzane frachtami. W 2022 i 2023 r. frachty będą wysokie

Stawki frachtowe w 2022 r. utrzymają się na wysokim poziomie przewoźników, ponieważ operatorzy oceaniczni planują długoterminowe stawki kontraktów na znacznie wyższym poziomie niż w 2021 r. – to główny wniosek z seminarium internetowego Xenety.
02.01.2022

Francuzi zamknęli dla Brytyjczyków mieszkających w krajach UE kanał La Manche

Brytyjscy rezydenci krajów UE od kilku dni nie mogą wrócić do swoich domów, ponieważ władze francuskie zamknęły kanał La Manche łączący kontynent europejski z Wielką Brytanią. Wyjątkiem są Brytyjczycy rezydujący we Francji - przekazała w czwartek AFP.
30.12.2021

Holownik Damen ASD 2312 dostępny w centrach symulacji

Dzięki FORCE Technology w centrach symulacji na całym świecie można sprawdzić, jak pływa się popularnym holownikiem Damen ASD 2312.
14.12.2021

Francja. Rybacy zablokowali częściowo Eurotunel i porty Kanału La Manche

Francuscy rybacy zablokowali w piątek na kilka godzin częściowo wjazd do Eurotunelu oraz promy na Kanale La Manche i porty w Saint-Malo, Calais i Ouistreham w ramach protestu przeciw nieprzyznaniu części z nich licencji na połowy na brytyjskich wodach.
26.11.2021

Romowicz: "Polska bandera to pilna potrzeba biznesowa, a nie kwestia sentymentów" [WYWIAD]

- Uważam, że to właśnie teraz jest świetny czas, żeby dynamicznie zabrać się za tworzenie drugiego nowoczesnego rejestru polskiej bandery - mówi radca prawny Mateusz Romowicz.
05.10.2021

Koronawirus kontratakuje. Nowe ogniska w chińskich portach zagrażają łańcuchowi dostaw

Dwa największe porty świata, Ningbo-Zhoushan oraz Szanghaj doświadczają kolejnych zatorów z racji bezprecedensowej ilości statków powracających do chińskich portów, jak również kolejnych ognisk koronawirusa, wywołując spustoszenie w globalnym łańcuchu dostaw.
23.08.2021

Ever Given powrócił do Kanału Sueskiego [WIDEO]

Najsłynniejszy kontenerowiec świata, Ever Given, który w marcu blokował Kanał Sueski przez sześć dni, powrócił do kanału w drodze powrotnej.
22.08.2021

BNP Paribas: w Trójmieście najwięcej nowej powierzchni przemysłowo-logistycznej

Zajmujący się rynkiem nieruchomości BNP Paribas Real Estate podsumował rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce w drugim kwartale roku. Rejony nadmorskie zostały w nim uznane za rozwojowe.
18.08.2021

Czarter – „safe port”. Część II

Część I opracowania – Czarter - "safe port", oparta została w dużej części na przełomowym precedensie Izby Lordów – „The Evia (No. 2)” [1982] 2 Lloyd’s Rep 307.
02.08.2021

Rybacy odblokowali we Władysławowie drogę na Hel

Pięć godzin trwała w sobotę we Władysławowie blokada drogi na Półwysep Helski przez armatorów rybołówstwa rekreacyjnego. Demonstrujący skrócili protest o dwie godziny. Wcześniej zapowiadali, że będą blokować drogę do godz. 16.
24.07.2021

Rybak we Władysławowie: przepraszamy kierowców, ale organizatorem tego protestu jest rząd

Chciałem przeprosić kierowców i społeczeństwo za utrudnienia, ale organizatorem tego protestu jest premier i rząd – powiedział w sobotę we Władysławowie (Pomorskie) Andrzej Antosik ze Sztabu Kryzysowego Armatorów Rybołówstwa.
24.07.2021

Chiny: Ogniska Covid-19 w portach windują ceny transportu, zakłócają dostawy towarów

Nowe ogniska Covid-19 w portach południowych Chin dodatkowo utrudniają logistykę i podnoszą wywindowane już przez pandemię koszty transportu, co może się przełożyć na wzrosty cen detalicznych i niedobory towarów na świecie – informują przedstawiciele branży.
17.06.2021

CMA CGM zanotował mocny pierwszy kwartał

CMA CGM, francuska firma zajmująca się transportem kontenerowym, zakończyła pierwszy kwartał tego roku dużym wzrostem zysków. Dochód netto firmy wzrósł do 2,1 mld dolarów z 48 mln dolarów odnotowanych w I kwartale 2020 roku.
08.06.2021

Blokada Kanału Sueskiego ukazuje prawdziwy potencjał transportu szynowego

Okres pandemii koronawirusa związany z ograniczeniem przewozów lotniczych, morskich i samochodowych między Europą i Chinami przyczynił się do wzrostu znaczenia transportu kolejowego. Niedawne wydarzenia na Kanale Sueskim dodatkowo udowadniają, że złoty wiek dla kolei może być dopiero przed nami.
11.05.2021

Ponad 50 francuskich kutrów rybackich blokuje port na Jersey

Ponad 50 francuskich kutrów rybackich w czwartek zablokowało port w Saint Helier, stolicy wyspy Jersey, w proteście przeciw warunkom połowowym dla francuskich rybaków na tamtejszych wodach po brexicie. Wielka Brytania i Francja wysłały łodzie patrolowe w okolice wyspy.
06.05.2021

Dwie łodzie patrolowe popłyną na Jersey w związku z groźbami Francji

Brytyjska marynarka wyśle dwie łodzie patrolowe na wyspę Jersey - dependencję Korony Brytyjskiej na kanale La Manche - jako "środek zapobiegawczy" w związku z groźbami Francji, że odetnie ona dostawy prądu lub zablokuje główny port wyspy - podano w środę wieczorem.
06.05.2021

Kontenerowiec Ever Given technicznie gotowy do opuszczenia Kanału Sueskiego

Kierownik techniczny kontenerowca Ever Given, który utknął w Kanale Sueskim w zeszłym miesiącu, oznajmił, że statek może wypłynąć na otwarte wody, ale niestety nadal pozostaje na kotwicy po aresztowaniu przez egipskie władze.
14.04.2021

Recepta na skuteczniejszy handel z chińskimi firmami? Juan, know-how i relacje

Prognozowany wzrost znaczenia chińskiej waluty (juana) na świecie może mieć wpływ na przedsiębiorców handlujących z Chinami. Jak lepiej chronić swoje interesy i skutecznie rozwijać współpracę z partnerami z Państwa Środka? Oto kilka praktycznych podpowiedzi dla polskich importerów i eksporterów.
13.04.2021

Egipt nie wypuści kontenerowca Ever Given, zanim właściciel nie wypłaci odszkodowania

Egipskie władze poinformowały, że nie wypuszczą 400-metrowego kontenerowca Ever Given, który przez prawie tydzień w marcu blokował Kanał Sueski, zanim właściciel nie zgodzi się na wypłatę odszkodowania.
09.04.2021

COVID-19 i blokada Kanału Sueskiego znacząco wpływają na łancuch dostaw i wzrost inflacji

Wąskie gardła w łańcuchu dostaw na światowym rynku żeglugi, zwiększają krótkoterminową presję na inflację – wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Fitch Ratings.
02.04.2021

Władze Kanału Sueskiego po blokadzie przez Ever Given wezwane do szybkiej modernizacji

Władze Kanału Sueskiego muszą działać sprawnie, aby zmodernizować swoją infrastrukturę techniczną, jeśli w przyszłości mają uniknąć zakłóceń w żegludze, podają źródła branżowe. Główny szlak handlowy próbuje odbić się po kosztownym sześciodniowym zamknięciu, kiedy to 23 marca kontenerowiec Ever Given osiadł na mieliźnie i tym samym wstrzymał na prawie tydzień ruch w kanale – zanim działania specjalistycznych zespołów uwolniły statek i przywróciły normalny ruch.
02.04.2021

Egipt może stracić na blokadzie Kanału Sueskiego ponad miliard dolarów

Straty Egiptu w związku z niemal tygodniową blokadą Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given mogą sięgnąć miliarda dolarów - powiedział w środę prezes Zarządu Kanału Sueskiego Osama Rabie.
01.04.2021

Nowe technologie odpowiedzią na rosnące ceny materiałów budowlanych

Niedawna blokada Kanału Sueskiego postawiła pod znakiem zapytania terminowość dostaw kluczowych dla budownictwa surowców. Mogło to oznaczać kolejne – po trwających od roku obostrzeniach w transporcie i wahaniach cen surowców – uderzenie w branżę. To dobry czas, by inwestorzy w większym stopniu otworzyli się na nowe technologie – przekonuje Mirosław Kausa, ekspert w SYSTEM 3E.
31.03.2021

W nocy przez Kanał Sueski miało przepłynąć 113 statków

113 statków miało przepłynąć Kanałem Sueskim w obu kierunkach do godzin porannych we wtorek po tym, jak szlak ten został odblokowany dzięki sprowadzeniu z mielizny na tor wodny kontenerowca Ever Given, który od blisko tygodnia blokował żeglugę w Kanale - powiedział prezes Zarządu Kanału Sueskiego Osama Rabie.
30.03.2021

Wznowiono żeglugę na Kanale Sueskim

Na Kanale Sueskim przywrócona została w poniedziałek żegluga w obie strony - poinformowała agencja Reuters, powołując się na dwa źródła blisko zaznajomione ze sprawą. Wcześniej z mielizny sprowadzony został kontenerowiec Ever Given, który od blisko tygodnia blokował ten morski szlak.
29.03.2021

Kontenerowiec Ever Given już płynie, przestał blokować Kanał Sueski

Kontenerowiec Ever Given, który od blisko tygodnia blokował Kanał Sueski, został sprowadzony z powrotem na tor wodny i obecnie płynie na północ. Żegluga w kanale zostanie wkrótce przywrócona - poinformował w poniedziałek w oświadczeniu Zarząd Kanału Sueskiego (SCA).
29.03.2021

Zablokowany Kanał Sueski – Syria racjonuje ropę!

Jak podaje serwis CNN, coraz bardziej zauważalny jest paraliżujący wpływ na światową gospodarkę, kontenerowca Ever Given, który w ubiegły wtorek zablokował Kanał Sueski. Aktualnie najbardziej odczuwalne skutki są w Syrii. Kraju dotkniętym wojną domową od 2011 roku. Władze państwa narzuciły odgórnie racjonowanie paliwa, aby załagodzić skutki malejących dostaw ropy.
28.03.2021

Ekonomiści biją na alarm! Zablokowany Kanał Sueski zaczyna poważnie wpływać na rynki finansowe

Zablokowany Kanał Sueski jest krytyczną arterią żeglugową. Od wtorku upływa już 6 doba, kiedy tranzyt przez kanał jest wstrzymany. Po obu jego stronach oczekuje kilkaset jednostek. Kanał stanowi około 12% globalnego łańcucha dostaw, i jest jednym z największych szlaków handlowych świata.
28.03.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • Megat S.A.

    Kolbudy k/Gdańska, ul. ul.Sienkiewicza 37 , tel.: 48 58 671-29-77

Dziękujemy za wysłane grafiki.