• <

Wynik wyszukiwania - " Ministerstwo Infrastruktury " - Wiadomości

Port Gdynia. Przetarg na dzierżawę terminala zbożowego unieważniony

W Zarządzie Morskiego Portu Gdynia zapadła decyzja o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego. Procedura postępowania będzie musiała się odbyć od początku.
27.04.2024

MI: żeby pomóc armatorom rybołówstwa rekreacyjnego kluczowe będą zmiany ustawowe

Żeby odpowiedzieć na potrzeby armatorów rybołówstwa rekreacyjnego kluczowe będą zmiany ustawowe - poinformował w czwartek wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Dodał, że jest wniosek o włączenie do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy o pomocy państwa skierowanej do armatorów jachtów komercyjnych.
11.04.2024

Port Łeba zmieni swoje granice? Ministerstwo Infrastruktury wspiera inwestycje w obsługę serwisową farm wiatrowych

Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie zmiany granicy portu morskiego w Łebie. Ma na celu umożliwienie wykonania inwestycji związanej z jego planowanym przystosowaniem do obsługi serwisowej farm wiatrowych. Dokument został przekazany 3 kwietnia do uzgodnień międzyresortowych, które potrwają 14 dni. Aktualnie trwa jego opiniowanie.
10.04.2024

Ministerstwo Infrastruktury: decyzja w sprawie przetargu na terminal zbożowy w rękach Portu Gdynia

Po środowej decyzji Ministerstwa Infrastruktury o niewyrażeniu zgody na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia konsorcjum, które zwyciężyło w przetargu, zrodziło się pytanie o dalszy los postępowania. Resort przekazał, że dalsze decyzje należą do Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
29.03.2024

Ministerstwo Infrastruktury: nie ma zgody na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdyni przez zwycięzcę przetargu

Wiceminister Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych, że Ministerstwo Infrastruktury nie wyraziło zgody na udział podmiotu w przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni.
27.03.2024

MFW przyspiesza, ale czy jesteśmy na to gotowi? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Zapraszamy na wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2024

W ubiegłym roku wszystkie polskie porty osiągnęły zysk

Wszystkie polskie porty zamknęły ubiegły rok zyskiem; przeładowano w nich niemal 150 mln ton - poinformował podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
09.03.2024

Spotkanie wiceministra infrastruktury Arkadiusza Marchewki z przedstawicielami Banku Światowego

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka spotkał się 8 marca 2024 roku w Warszawie z przedstawicielami Banku Światowego. Głównym celem spotkania była kontynuacja rozmów na temat współpracy w zakresie finansowania tzw. nowego projektu w gospodarce wodnej.
08.03.2024

Trwa walka o Terminal Zbożowy w Gdyni. Czy będzie czynny w czasie żniw?

Przez Gdynię przechodzi około 30% eksportu polskich zbóż. W ciągu ostatnich lat największa część przypadała na terminal zbożowy w Porcie Gdynia. Ten jednak miał jednocześnie szczęście i pecha – szczęście, bo trwają inwestycje, które docelowo zwiększą jego możliwości. Pecha, bo spowodowały one problemy z operatorami, które w końcu doprowadziły do kontrowersji na poziomie politycznym. Może się jednak okazać, że problem się jeszcze nasili.
28.02.2024

O rozwoju gospodarki rybackiej w Polsce

Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski oraz reprezentanci Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkali się z przedstawicielami Okręgu i Kół Polskiego Związku Wędkarskiego w Bielsku-Białej. Spotkanie, które odbyło się 16 lutego 2024 r., dotyczyło korzystania z obwodów rybackich ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ogłaszania konkursów ofert na oddanie w użytkowanie obwodów rybackich przez PGW Wody Polskie.
20.02.2024

Będzie Polski Pawilon na tegorocznej Posidonii

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Morskich Posidonia 2024 ponownie zorganizowany zostanie Polski Pawilon.
06.02.2024

Kolejny gigant w branży offshore wybiera Szczecin

Ostatnie dni obfitują w bardzo dobre wiadomości gospodarcze dla Szczecina. W ubiegłym tygodniu firma Vestas zapowiedziała budowę drugiej fabryki a teraz kolejny potentat w branży offshore potwierdza zamiar budowy swojego zakładu. To hiszpańska firma Windar Renovables, która podpisała dziś tj 16 stycznia br. z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście ostateczną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim. Tam zamierza zbudować fabrykę produkującą wieże wiatrowe.
16.01.2024

Dyrektor Portu Elbląg: „Czekamy na spotkanie w ministerstwie”

Arkadiusz Zgliński, prezes Portu Elbląg, na antenie Radia Gdańsk odniósł się do doniesień, że nowy rząd nie planuje już przejęcia portu, a chce dokończyć pogłębianie toru wodnego.
10.01.2024

Monitoring i patrole morskie. Holandia zwiększa bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na Morzu Północnym

Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało 19 grudnia, że zakupi kluczowe wyposażenie do ochrony infrastruktury krytycznej państwa, znajdującej się na północy. Dzięki temu będzie możliwe szybsze i sprawniejsze reagowanie na zagrożenia w tym rejonie, zapewniając też ochronę dla krajowej energetyki i wydobycia morskiego. Poinformował o tym Izbę Reprezentantów sekretarz stanu Christophe van der Maat. Wpisuje się to w trwające od pół roku zwiększanie środków i inwestycji w obronność morską.
27.12.2023

Podsumowanie projektów offshore PGE Baltica w 2023 roku

PGE Baltica, spółka z grupy PGE odpowiedzialna za realizację Programu Offshore, kończy kolejny rok intensywnych działań na rzecz realizacji budowy morskich projektów, w tym Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Podpisano kluczowe umowy, sfinalizowano kontrakty i wydano decyzje umożliwiające podjęcie kolejnych kroków w realizacji największego jak dotąd w Polsce projektu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii.
20.12.2023

Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury, Arkadiusz Marchewka wiceministrem

Prezydent RP Andrzej Duda powołał w skład Rady Ministrów Dariusza Klimczaka na urząd ministra infrastruktury. Zastąpił on na tym stanowisku pełniącego ten urząd od 27 listopada Alvina Gajadhura. Znamy również pierwszego wiceministra w resorcie. Będzie to Arkadiusz Marchewka, który prawdopodobnie zostanie sekretarzem stanu ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej czyli następcą Marka Gróbarczyka.
13.12.2023

Rada Interesantów Portu Gdynia chce upamiętnić Jerzego Czartowskiego. Wybrano też władze na nową kadencję

W zeszły czwartek odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Rady Interesantów Portu Gdynia. Wybrano nowy skład Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej, a także przyjęto uchwałę w sprawie działań zmierzających do upamiętnienia byłego prezesa Morskiego Portu Handlowego Gdynia i twórcy terminala GCT Jerzego Czartowskiego.
11.12.2023

PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z firmą DNV, która zajmie się certyfikacją poszczególnych elementów składających się na morską farmę wiatrową. DNV została w tym roku oficjalnie upoważniona przez Ministerstwo Infrastruktury do certyfikacji morskich farm wiatrowych.
06.12.2023

Straż Graniczna wyróżniona na Bałtyckim Kongresie Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Morskich Farm Wiatrowych

Podczas konferencji, która odbyła się w Szczecinie, Straż Graniczna została wyróżniona statuetką „Nobilis”. Wyróżnienia przyznawane są instytucjom, które przyczyniły się do wzmocnienia obronności i bezpieczeństwa RP.
09.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

Ministerstwo Infrastruktury o nowych koncesjach na MFW

Droga do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez wykorzystanie morza została otwarta. 2 października 2023 r. Ministerstwo Infrastruktury zorganizowało konferencję „Offshore – koncesje w polskich obszarach morskich”, podsumowującą proces wydawania zezwoleń na budowę morskich farm wiatrowych.
02.10.2023

Mija rok od otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

17 września 2022 roku została uruchomiona pierwsza, najważniejsza część inwestycji polegającej na budowie drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Po raz pierwszy w powojennej historii Polski można swobodnie wpływać na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej i bez konieczności proszenia o zgodę Federacji Rosyjskiej.
17.09.2023

Wkrótce przetarg na pogłębienie toru na rzece Elbląg przed elbląskim portem

Wkrótce planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego na roboty czerpalne na rzece Elbląg w pobliżu portu w Elblągu. Prace nie będą obejmować odcinka w samym porcie, gdyż pogłębienie toru wodnego w tym miejscu należy do zarządu elbląskiego portu, przekazał Urząd Morski w Gdyni.
09.09.2023

Blisko 17 tysięcy osób wzięło udział w trzeciej edycji projektu „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”

Blisko 17 tysięcy mieszkańców i turystów, wypoczywających nad polskim morzem odwiedziło strefy edukacyjne PGE w Ustce, Łebie i Sasinie. W ramach projektu „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” przez 36 dni dzięki dedykowanym atrakcjom można było poznać ciekawostki o morskich farmach wiatrowych i odnawialnych źródłach energii.
31.08.2023

Sytuacja na Odrze pod lupą Wód Polskich

Podczas rejsu patrolowego przy polsko-czeskiej granicy w rzece Odrze na terenie województwa śląskiego pracownicy Wód Polskich zauważyli, 26 lipca br., śnięte ryby. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk i prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś przedstawili działalność Wód Polskich podczas pierwszych chwil tego kryzysu oraz obecną sytuację.
27.07.2023

Minister rolnictwa: w rosyjskim ostrzale zniszczono 60 tys. ton zboża

W rosyjskim ostrzale portu Czornomorsk pod Odessą zniszczonych zostało 60 tys. ton ziarna, które miało być załadowane i wysłane dwa miesiące temu w ramach umowy zbożowej - poinformował w środę minister rolnictwa Ukrainy, Mykoła Solski.
19.07.2023

Ministerstwo Infrastruktury dementuje doniesienia o rezygnacji z rozbudowy portu w Ustce

Ministerstwo Infrastruktury udostępniło na Twitterze informację zaprzeczającą medialnym doniesieniom, jakoby całkowicie zrezygnowało z przebudowy usteckiego portu.
14.07.2023

Tunel w Świnoujściu łączący wyspy Wolin i Uznam - oficjalnie otwarty

Tunel pod Świną oficjalnie otwarto w piątek; kierowcy samochodów przejadą nim wieczorem. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że przeprawa, która łączy wyspy Wolin i Uznam, "kończy etap marzeń, a przenosi w realną, bezpieczną, od dawna wyczekiwaną rzeczywistość".
30.06.2023

Orlen Neptun na PSEW 2023: moc morskich farm wiatrowych Grupy Orlen wzrośnie o ok. 5,2 GW

„Orlen Neptun intensyfikuje prace nad terminalem instalacyjnym w Świnoujściu, gdzie będą montowane turbiny wiatrowe m.in. dla projektu Baltic Power. Pierwsze wiatraki wypłyną stamtąd już za dwa lata, a morska farma wiatrowa na Bałtyku o łącznej mocy ok. 1,2 GW zacznie generować czystą i odnawialną energię elektryczną dla polskich konsumentów w 2026 roku” - zapowiedział Robert Nowicki, członek zarządu Orlen Neptun.
23.06.2023

EDF Renewables Polska na PSEW 2023: rozumiemy, czego potrzebuje polska energetyka wiatrowa na morzu

„Przy projektach związanych z energetyką wiatrową ważne jest budowanie silnych lokalnych łańcuchów dostaw. Zarówno polskich jak i europejskich. To znacznie ułatwia realizację harmonogramu inwestycji i mityguje ryzyka” - przekonywała Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO EDF Renewables Polska, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
22.06.2023

Forum Wizja Rozwoju. Wielkie stocznie – czy to możliwe i potrzebne?

Podczas drugiego dnia tegorocznego Forum Wizja Rozwoju rozstrząsano, czy możliwe jest odbudowanie dużych stoczni w Polsce.
20.06.2023

PGE Baltica nie zamierza się odwoływać od rozstrzygnięć z drugiego etapu przyznawania decyzji lokalizacyjnych

W trakcie spotkania z mediami przedstawiciele PGE Baltica wskazali, że spółka zamierza korzystać z planowanego w gdańskim porcie terminala instalacyjnego. Jego koszty wyniosą nawet ponad 1 miliard złotych. Spółka liczy również na to, że Ministerstwo Infrastruktury podejmie ostateczną decyzję o lokalizacji morskich farm wiatrowych na Bałtyku do końca czerwca.
16.06.2023

Polenergia wybrała Bornholm na port macierzysty dla instalacji konstrukcji wiatrowych na Bałtyku

Pierwszy duży koncern budujący morskie farmy wiatrowe w Polsce, czyli Polenergia zadeklarowała, że na macierzysty dla instalacji konstrukcji wiatrowych port wybierze duński port w Bornholmie. Na polskim wybrzeżu nie ma takowego portu, a budowa terminalu instalacyjnego w Gdańsku się przedłuża.
12.06.2023

Odnawialne źródła energii przedmiotem dyskusji podczas Forum Wizja Rozwoju

Transformacja polskiej energetyki to potężne wyzwanie, przed którym stoi zarówno administracja państwowa, jak też firmy uczestniczące w tym procesie. W polskim miksie energetycznym rośnie udział odnawialnych źródeł energii, postępują prace związane z energią atomową oraz wykorzystaniem wodoru w energetyce. O transformacji energetycznej Polski porozmawiają eksperci podczas VI Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się w Gdyni już 19 i 20 czerwca.
12.06.2023

Skyborn Renewables rozważa wejście jako partner do polskiego offshore

Skyborn Renewables, należąca do amerykańskiego funduszu Global Infrastructure Partners firma działająca w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, rozważa wejście, także kapitałowe do polskich projektów offshore - powiedział PAP szef Skyborn na Polskę Maciej Wagner.
12.06.2023

Kongres Srebrnej Gospodarki ponownie będzie towarzyszył Forum Wizja Rozwoju

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy wspierające seniorów. Osoby zainteresowane tą tematyką już niedługo będą miały okazję do uczestnictwa w Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w ramach VI edycji Forum Wizja Rozwoju. To wszystko już 19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
05.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: w którym kierunku pójdą porty?

W pierwszej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie, organizowanym przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl, bierze udział ponad pół tysiąca osób związanych z branżą. Impreza rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do jutra. Pierwszy panel dyskusyjny poświęcony był inwestycjom realizowanym w portach.
02.06.2023

ONZ: tylko 33 statki wypłynęły w maju z ukraińskich portów, o połowę mniej niż w kwietniu

Tylko 33 statki wypłynęły w maju z ukraińskich portów, to o połowę mniej niż w kwietniu - poinformował w czwartek na konferencji prasowej rzecznik ONZ Stephane Dujarric. Dodał, że ONZ jest zaniepokojona spowolnieniem działań w ramach umowy zbożowej zawartej pośrednio między Rosją a Ukrainą.
01.06.2023

Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju

Na przyszłość polskiej gospodarki z całą pewnością wpływ będą miały innowacje i osiągnięcia polskich naukowców – tak cenionych w środowiskach akademickich, ale i na rynku pacy na całym świecie. Podczas VI edycji Forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z rodzimą myślą technologiczną i innowacyjnymi projektami powstającymi w kołach naukowych renomowanych polskich uczelni.
31.05.2023

Nowe lokalizacje morskich farm wiatrowych Grupy Orlen

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki procesu przyznawania 6 nowych lokalizacji farm wiatrowych planowanych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Największą liczbę punktów w przypadku 5 lokalizacji otrzymała Grupa Orlen. W efekcie potencjał koncernu w morskiej energetyce wiatrowej może wkrótce powiększyć się o ok. 5200 MW.
30.05.2023

Nagroda Gospodarcza Forum Wizja Rozwoju

Forum Wizja Rozwoju to nie tylko przestrzeń spotkań i dialogu, ale także wydarzenie, podczas którego polskie przedsiębiorstwa wyróżnia się za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Także w tym roku w czasie uroczystej gali wręczone zostaną Nagrody Gospodarcze Forum Wizja Rozwoju. Zapraszamy już 19-20 czerwca 2023 r. do Gdyni.
22.05.2023

O finansach na VI Forum Wizji Rozwoju

Pieniądz jest jedną z głównych sił napędzających rozwój państwa, dlatego rozmawiając o przyszłości naszej gospodarki nie sposób pominąć tego narzędzia rynkowego. Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie 19 i 20 czerwca w Gdyni, zostaną poruszone również tematy z dziedziny finansów, które mają zasadnicze znaczenie teraz oraz dla przyszłości Polski i Polaków.
19.05.2023

Porozmawiajmy o teraźniejszości i zmieńmy naszą przyszłość – VI Forum Wizja Rozwoju

Podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju uczestnicy poruszą tematy kluczowe dla teraźniejszości i przyszłości naszego kraju. Wpływ nowych technologii na rozwój medycyny, przyszłość seniorów na rynku pracy, rozwój energetyki jądrowej czy reparacje od Niemiec to tylko niektóre kwestie, które zostaną poruszone w dniach 19-20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
17.05.2023

Święto Politechniki Morskiej w Szczecinie

W ramach święta Politechniki Morskiej w Szczecinie obchodzono również 20-lecie istnienia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu. Uroczyste posiedzenie Senatu PM, otwarcie nowego laboratorium automatyzacji procesów magazynowych, a także posadzenie dębu im. prof. Aleksandra H. Walczaka uświetniły obchody WIET. Dwudziestolecie wydziału zbiegło się z otrzymaniem przez niego kategorii naukowej A i prawa przyznawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego. Ponadto oddano do użytku turbinę wiatrową oraz Centrum Szk
16.05.2023

Obronność jako odpowiedzialność za los ojczyzny - Forum Wizja Rozwoju

Konflikt rosyjsko-ukraiński przewartościował dotychczasowy światowy ład. Podczas Forum Wizja Rozwoju eksperci zaprezentują, jak istotne jest tworzenie innowacyjnych systemów zabezpieczeń przed współczesnymi zagrożeniami oraz podyskutują o przyszłości polskiej armii. Polska od wielu lat alarmowała o zagrożeniach ze strony Rosji, a śp. Prezydent Lech Kaczyński wyraźnie podkreślał, że Putin będzie parł w kierunku zachodniej Europy i poszerzał swoje wpływy. Wszyscy doświadczamy jak prorocze były to słowa.
16.05.2023

Wystartowała rejestracja na VI edycję Forum Wizja Rozwoju

19 i 20 czerwca w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju, czyli najważniejsza konferencja gospodarcza w północnej Polsce. W wydarzeniu można wziąć udział korzystając z bezpłatnej rejestracji na oficjalnej stronie internetowej Forum. Impreza od lat gromadzi znamienitych ekspertów ze świata biznesu, nauki i polityki. Rejestracja jest bezpłatna.
09.05.2023

Powstaną projekty rozporządzeń ws. przyjęcia planów zagospodarowania wód akwenów portów w Gdyni, Gdańsku i Władysławowie

W drugim kwartale 2023 roku zostaną przyjęte projekty rozporządzeń w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych i akwenów portów morskich w Gdyni, Gdańsku i Władysławowie - poinformowano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
08.05.2023

Kongres Polskie Porty 2030 już w czerwcu – zaproszenie i patronat Ministerstwa Infrastruktury

W dniach 1-2 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się pierwsza ogólnopolska konferencja w całości skoncentrowana na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Ponad 300 uczestników, 50 ekspertów, 10 paneli tematycznych, prezentacje, wykłady, obecność przedstawicieli najważniejszych firm i instytucji. Spotkajmy się i dyskutujmy o przyszłości oraz kierunkach rozwoju polskich portów.
04.05.2023

Lewica chce budowy agroportu w Gdańsku

Podczas konwencji partyjnej liderzy Lewicy przedstawili m.in. swoje propozycje dotyczące problemów z ukraińskim zbożem w Polsce i ze sprzedażą produktów rolnych. Jednym z ich postulatów jest budowa agroportu w Gdańsku.
22.04.2023

Naddunajskie porty są obecnie krytycznym elementem bezpieczeństwa żywnościowego

Wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow powiedział dziś na spotkaniu z delegacją Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), że porty nad Dunajem mają krytyczne znaczenie dla eksportu ukraińskich produktów rolnych w obliczu ograniczonej działalności portów nad Morzem Czarnym.
21.04.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

Przekop Mierzei droższy

Projekt rządowej uchwały, jaki opublikowany został pod koniec marca, zakłada zwiększenie środków na wieloletni program budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, zwany powszechnie Przekopem Mierzei.
11.04.2023

Szkoła Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią pod skrzydłami Ministra Infrastruktury

W Nakle nad Notecią, w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, podpisano 15 marca 2023 br. porozumienie, zgodnie z którym organem prowadzącym Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego zostanie Minister Infrastruktury.
16.03.2023

Prom łączony z polskimi liniami trafi do Hiszpanii

Prom Honfleur, który od kilku miesięcy przebywa w gdyńskiej stoczni Nauta, a o którym w zeszłym roku plotkowano, że ma dołączyć do floty któregoś z polskich przewoźników promowych, trafi prawdopodobnie do Hiszpanii. Jednostka zmieniła już nawet nazwę.
06.03.2023

Nadchodzi fala aukcji offshore wind

W ocenie ekspertów firmy konsultingowej K2 Management, 2023 rok będzie rekordowy pod względem organizowanych aukcji i postępowań w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Liczba potwierdzonych postępowań prowadzonych w Europie przedstawia ten region jako niezwykle atrakcyjne miejsce do inwestowania, choć wszedł na ścieżkę rywalizacji z Azją i USA.
28.02.2023

PGE Baltica z największą ilością punktów na obszary 44.E.1 i 60.E.4

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało wyniki postępowania rozstrzygającego prowadzonego w związku z ogłoszeniami nr 4/2022/MFW z dnia 8 lutego 2022 r. na obszar 60.E.4. oraz nr 5/2022/MFW z dnia 8 lutego 2022 r. na obszar 44.E.1.
12.02.2023

Polska stała się portem zastępczym i hubem logistycznym dla Ukrainy

Zdaniem ekspertów rosnące przeładunki pozwalają mówić o ubiegłym roku jako bardzo udanym dla polskich portów i rekordowych wynikach przeładunków. To dobra wiadomość dla zachodniopomorskiej gospodarki, bo oznacza, że sektor morski, mimo obaw ekspertów, obronił się i wykorzystywał swój potencjał.
26.01.2023

W grudniu pierwsze rozstrzygnięcia dotyczące drugiej fazy rozwoju offshore wind

Branża morskiej energetyki wiatrowej czeka na rozstrzygnięcia dotyczące przyznania pozwoleń PSZW dla lokalizacji na Morzu Bałtyckim w ramach tzw. drugiej fazy rozwoju offshore wind w Polsce. O pierwszych decyzjach dowiemy się jeszcze w tym roku. Pierwsza energia z farm morskich miałaby popłynąć dopiero po 2030 roku.
21.12.2022

Koszty energii zjadają stocznie. Branża czeka na reakcję rządu

Cała gospodarka zmaga się z rosnącą inflacją i kosztami. Na alarm biją też stocznie, którym niektóre koszty nośników energii wzrosły nawet o ponad 800 procent. Przedstawiciele mówią wprost – branża może się załamać.
05.12.2022

Ministerstwo Infrastruktury zadowolone z propozycji zmian w TEN-T

Ministerstwo Infrastruktury jest zadowolone z z zaproponowanych przez instytucje europejskie zmian w Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) - poinformował w poniedziałek resort. Przypomniał, że korytarz transportowy Bałtyk-Morze Egejskie uzupełniono o odcinek Lublin-Helsinki.
05.12.2022

Spotkanie z prezesem szwedzkiego portu Ystad

Podczas spotkania w Ministerstwie Infrastruktury omówiono dotychczasową współpracę polskich armatorów promowych oraz perspektywy rozwoju związane z odnową polskiej floty promowej.
04.11.2022

Koordynator ONZ ds. eksportu zboża z Ukrainy: statki towarowe nie mogą być celem działań wojennych

Cywilne statki towarowe nigdy nie mogą być celem działań wojennych, ani być porywane - oświadczył w poniedziałek Amir Abdulla, koordynator ONZ ds. eksportu zboża z Ukrainy, po tym, gdy Rosja w sobotę wycofała się z umowy, dotyczącej bezpiecznego eksportu ukraińskich produktów przez Morze Czarne.
31.10.2022

Ukraina. Ministerstwo infrastruktury: zablokowanych 218 statków uczestniczących w transporcie zboża

Ruch 218 statków uczestniczących w tzw. inicjatywie zbożowej jest zablokowany - poinformowało w niedzielę ministerstwo infrastruktury Ukrainy. Wcześniej Rosja ogłosiła zawieszenie udziału w umowie.
30.10.2022

Porty czarnomorskie wyeksportowały już 7,5 mln ton żywności

Od początku obowiązywania tzw. inicjatywy zbożowej z Ukrainy wypłynęło już 7,5 mln ton ładunków - poinformowało w sobotę ministerstwo infrastruktury tego państwa.
16.10.2022

Szczecin. Oddano do użytku zmodernizowaną Bazę Oznakowania Nawigacyjnego

Hale pław, trafostacje, budynki warsztatowe i biurowe znalazły się w zmodernizowanej Bazie Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie. W piątek bazę oddano oficjalnie do użytku; jej remont był częścią projektu pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m.
14.10.2022

Gróbarczyk: rząd w pierwszym etapie chce zainwestować 100 mln zł w port w Elblągu

Rząd planuje, że w pierwszym etapie inwestycje w porcie w Elblągu sięgną 100 mln zł. Ministerstwo Infrastruktury oczekuje obecnie na przedstawienie przez samorząd, jaka jest strategia rozwoju portu i jego stan właścicielski - powiedział we wtorek Studiu PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
20.09.2022

W sobotę przez ukraińskie porty na Dunaju przeszło 11 statków ze zbożem

W sobotę przez ukraińskie porty na Dunaju przeszło 11 statków ze zbożem o łącznej wadze 45 tys. ton – powiadomiło ministerstwo infrastruktury. To rekordowa liczba od początku agresji Rosji w lutym.
28.08.2022

Ukraina. 27 statków korytarzem zbożowym wywiozło już 670 tys. ton produkcji rolnej [WIDEO]

Już 27 statków z 670 tys. ton produkcji rolnej wyszło z ukraińskich portów w ciągu 20 dni działania korytarza zbożowego na Morzu Czarnym – poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo infrastruktury na Facebooku.
20.08.2022

Anna Moskwa: węgiel płynie, porty dadzą radę

Węgiel płynie, wszystkie potrzebne ilości węgla są już zakontraktowane, a teraz wdrażamy operację logistyczną, aby ten węgiel rozwieźć po kraju – powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
17.08.2022

"Die Zeit": w Świnoujściu ma powstać port kontenerowy, mieszkańcy niemieckiej części Uznamu chcą temu zapobiec

W Świnoujściu ma powstać port kontenerowy o gigantycznej skali. Mieszkańcy miejscowości po niemieckiej stronie wyspy Uznam chcą zapobiec jego budowie. Projekt wystawia na próbę stosunki polsko-niemieckie - pisze tygodnik "Die Zeit".
16.08.2022

Premier: zrobimy wszystko, aby sprawa zanieczyszczenia Odry została wyjaśniona, a winni surowo ukarani

Sprawa zanieczyszczenia Odry jest skandaliczna, zrobimy wszystko, aby kwestia ta została wyjaśniona, a winni surowo ukarani - zapewnił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Na jego polecenie w rejon katastrofy udadzą się wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski i szef Wód Polskich Przemysław Daca.
11.08.2022

Sektor TSL zmartwiony problemem dystrybucji węgla

Szybkie działanie albo „bitwa o węgiel” już za kilka tygodni. Sektor TSL alarmuje: „Węgiel na zimę, przeładowywany będzie do późnej wiosny”. Żeby rząd mógł zrealizować zapowiadane dopłaty do dla ostatecznych klientów, surowiec trzeba najpierw przetransportować. A z tym jest problem.
09.08.2022

Brak marynarzy może być przeszkodą w wywożeniu zboża z Ukrainy

Znalezienie wystarczającej liczby marynarzy chętnych do pływania statkami, które utknęły w ukraińskich portach może być poważną przeszkodą we wznowieniu eksportu zboża z Ukrainy drogą morską - pisze w środę Reuters. Przedstawiciele branży obawiają się o bezpieczeństwo swoich pracowników.
28.07.2022

Wiceszef MSZ dla PAP: sprawa blokady Odessy pokazuje, jak Rosja traktuje swoje własne słowo

Ostrzelanie Odessy w niecałą dobę po podpisaniu porozumienia w Stambule pokazuje, jak Rosja traktuje swoje własne słowo; warto o tym pamiętać, oceniając rosyjską wiarygodność - powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
27.07.2022

Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Pierwszy etap budowy na ukończeniu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Trwają ostatnie roboty na budowie Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Prawie wszystko gotowe jest już w części lądowej tej inwestycji, gdzie obecnie odbywają się głównie testy i odbiory techniczne. Coraz mniej do zrobienia pozostało również w rejonie obu falochronów w porcie osłonowym na Zatoce Gdańskiej oraz przy sztucznej wyspie na Zalewie Wiślanym.
26.07.2022

Zełenski o rosyjskich atakach na wybrzeżu Morza Czarnego: terroryści "po prostu chcieli sobie postrzelać"

Mieszkańcy wsi Zatoka w obwodzie odeskim na południu Ukrainy prowadzili spokojne życie, nie było tam żadnych wojsk ani baz, ale "rosyjscy terroryści po prostu chcieli sobie postrzelać" - napisał we wtorek na Instagramie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do porannych ataków wroga na miejscowości na wybrzeżu Morza Czarnego.
26.07.2022

Biały Dom: ataki na ukraińskie porty przypominają wcześniejsze działania Rosjan w Syrii

Ostrzelanie portu w Odessie dzień po zawarciu przez Rosję umowy o eksporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne przypomina to, co widzieliśmy wcześniej w Syrii, gdzie rosyjskie wojska atakowały konwoje z pomocą humanitarną - zauważył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, cytowany przez stację CNN.
26.07.2022

Przekop Mierzei na 95 dni przed otwarciem

Ostatecznych kształtów nabiera inwestycja, której celem jest wytyczenie nowej drogi wodnej na Mierzei Wiślanej. Śluza kanału żeglugowego jest już docelowo napełniona wodą, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem. Zrealizowano już także większość prac w porcie osłonowym oraz w rejonie sztucznej wyspy. Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną zaplanowano na 17 września br.
15.07.2022

Gróbarczyk: MI monitoruje proces budowy portu offshore'owego

Resort monitoruje proces budowy portu offshore'owego w zakresie obsługi morskich farm wiatrowych w Gdańsku, przede wszystkim z zapewnieniem strony legislacyjnej i finansowej – powiedział w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej.
06.07.2022

[WIDEO, FOTO] Port Gdynia wysyła maluchy w świat

Przed laty z Portu Gdynia tysiące tzw. polskich fiatów, czyli fiatów 126p – popularnych maluchów – wyruszało w świat, by jeździć po drogach m.in. Kuby czy Chin. W tym roku gdyński port znów wspiera maluchy, ale tym razem w Wielkiej Wyprawie Fiatów, w ramach której dwanaście takich aut pokona trasę z Bielska-Białej do Turynu.
06.07.2022

102. rocznica szkolnictwa morskiego w Polsce

21 czerwca 2022 roku Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 102. rocznicę szkolnictwa morskiego w Polsce. W trakcie uroczystości zostały wręczone nagrody i odznaczenia dla osób, które wniosły szczególny wkład w funkcjonowanie i rozwój UMG.
22.06.2022

Powstanie korytarz do portów bałtyckich dla towarów z Ukrainy?

Podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza oraz Forum Gospodarczego, które odbyło się w Lublinie w dniach 6-7 czerwca, dyskutowano o rozwoju korytarzy transportowych w nowym kontekście geopolitycznym. Pojawiła się opcja rozszerzenia korytarza o terytorium Ukrainy. Polska i Bułgaria nawiążą współpracę na rzecz rozwoju Europejskich Korytarzy Transportowych „Bałtyk – Morze Czarne/Egejskie” i „Bałkany Zachodnie”.
20.06.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska zameldowała się na targach

W poniedziałek rozpoczęły się jedne z największych targów branży morskiej w Europie – grecka Posidonia. Pośród blisko 2 tysięcy firm z 88 krajów świata nie mogło zabraknąć reprezentantów Polski.
07.06.2022

9. Międzynarodowy Kongres Morski jeszcze w tym miesiącu

W ostatnich dniach czerwca 29-30, w Szczecinie odbędzie się dziewiąta edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Organizatorzy poruszeni wydarzeniami na Ukrainie, podjęli decyzję, że cały dochód uzyskany ze sprzedaży wejściówek na 9.MKM zostanie przeznaczony na pomoc narodowi ukraińskiemu.
06.06.2022

Przedłużanie dyplomów oraz certyfikatów ukraińskich marynarzy w świetle ostatnich zmian legislacyjnych

Trwająca nieprzerwanie od 24 lutego 2022 roku wojna na Ukrainie, zainicjowana atakiem wojsk Federacji Rosyjskiej, spowodowała katastrofalne skutki humanitarne, społeczne i gospodarcze. Skrajnie trudna sytuacja naszych sąsiadów spotkała się z odzewem społeczności międzynarodowej oraz licznymi aktami wsparcia i pomocy kierowanymi do obywateli Ukrainy wskutek niezliczonych inicjatyw podmiotów prywatnych, jak i działań instytucji publicznych.
02.06.2022

Honfleur wpłynął do Gdyni. Do kogo będzie należeć zasilany LNG prom? [AKTUALIZACJA]

Od wczoraj morski internet huczał od spekulacji na temat promu, który wypłynął z norweskiej Rissy w kierunku Gdyni. Dziś jednostka przypłynęła. Polferries konsekwentnie zaprzecza, jakoby miał on zasilić ich flotę. W czyje ręce trafi?
26.05.2022

Ministerstwo Infrastruktury: porty i przewoźnicy zainteresowani współpracą z Ukrainą

Współpraca kolejowa, transport drogowy, korytarze logistyczne oraz bieżąca sytuacja geopolityczna były tematami rozmów ministrów infrastruktury Polski i Ukrainy, które odbyły się we wtorek w Medyce - poinformowało w środę Ministerstwo Infrastruktury.
11.05.2022

Terminal kontenerowy w gdańskim porcie, falochron czy Przekop Mierzei Wiślanej - pomorskie inwestuje ponad 50 mld w infrastrukturę

Pomorskie inwestycje w infrastrukturę warte są ponad 50 mld zł, co czyni to województwo liderem - obok Mazowsza - pod względem wartości realizowanych i planowanych projektów. Wkrótce dołączą do nich m.in. Droga Czerwona oraz budowa falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk.
16.04.2022

Rząd przekaże 856 mln zł na falochron dla terminala LNG w Porcie Gdańsk

856 mln zł zamierza przeznaczyć rząd na program wieloletni „Budowa falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk” - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Falochron ma umożliwić m.in. ustawienie w porcie FSRU - pływającego terminala LNG.
12.04.2022

Francuzi wystartują w wyścigu offshore wind na Morzu Bałtyckim

Na początku 2022 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło 11 postępowań związanych z pozwoleniami lokalizacyjnymi morskich farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. W dalszym ciągu wpływają kolejne wnioski. Jedne z nich złożył francuski inwestor Qair Polska z grupy Qair.
11.04.2022

Czy Rosja w odpowiedzi na unijne sankcje wprowadzi zakaz transportu drogą morską?

Można się spodziewać, że Rosja i Białoruś zastosują analogiczny zakaz transportu drogowego dla przewoźników z UE, w tym Polski - ocenia Ministerstwo Infrastruktury (MI) po wprowadzeniu przez UE zakazu transportu wobec Rosji i Białorusi w ramach piątego pakietu sankcji.
10.04.2022

Infrastruktura portowa w Mrzeżynie i Niechorzu już po modernizacji. Co się zmieniło?

Falochron wschodni w Mrzeżynie oraz pomost rybacki nr 1 w Niechorzu zostały przebudowane. 1 kwietnia 2022 r. oddano je do użytku po modernizacji. Inwestycje były realizowane przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach projektu UE „Poprawa infrastruktury w małych portach Mrzeżyno, Niechorze, Lubin, Trzebież”.
01.04.2022

Kolejni inwestorzy dołączają do wyścigu po pozwolenia na rozwój wiatraków morskich

W ostatnich tygodniach wydłużyła się znacznie lista chętnych, która złożyła wnioski o wydanie pozwolenia na budowę wiatraków na polskich wodach Morza Bałtyckiego.
30.03.2022

Statki, pociągi, terminale – polska oferta logistyczna dla Słowacji

W czwartek 31 marca odbędzie się seminarium dotyczące polskiej oferty logistycznej dla słowackiego przemysłu i potencjalnych możliwości współpracy. Wydarzenie odbędzie się online, a udział w nim jest darmowy.
26.03.2022

Adamczyk o inwestycji przez Mierzeję: jej wagę rozumiemy szczególnie w dobie inwazji Rosji na Ukrainę

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest jedną z priorytetowych inwestycji infrastrukturalnych rządu - ocenił w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jej wagę rozumiemy szczególnie teraz, w dobie inwazji Rosji na Ukrainę - dodał.
23.03.2022

Rozmowy z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa w sprawie dyrektywy ściekowej

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk spotkał się 14 marca z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusem Sinkevičiusem. Tematem spotkania były podjęte przez Polskę działania dostosowujące gospodarkę ściekową do obowiązującej dyrektywy unijnej.
15.03.2022

Terminal offshore na terenie DCT Gdańsk? Minister Gróbarczyk komentuje

Po tym, jak 1 marca rząd przyjął uchwałę zmieniającą lokalizację dla terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych z Gdyni na Gdańsk, w branży krążą spekulacje, gdzie stanie dokładnie.
08.03.2022

Rosjanie trafili statek pod banderą Mołdawii

Jak podają źródła, rosyjski pocisk trafił na Morzu Czarnym mołdawski tankowiec.
25.02.2022

[WIDEO] Droga Czerwona – rozpoczyna się przygotowanie do budowy kluczowej drogi do Portu Gdynia

W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia podpisany został Program Inwestycji dotyczący tzw. Drogi Czerwonej. To formalne rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy kluczowej z punktu widzenia Portu Gdynia arterii.
17.02.2022

Kolejny gracz na rynku polskiego offshore. Kim jest nowy inwestor i jakie ma plany?

Powstanie polskich morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest już faktem. W decydującą fazę wkraczają kolejne etapy inwestycji. W ostatnich tygodniach praktycznie z dnia na dzień padają informacje na temat kolejnych pozwoleń lokalizacyjnych. Jak poinformował dziś dziennik Rzeczpospolita w polskiej grze o offshore jest kolejny podmiot. Prywatny inwestor złożył wnioski 14 lutego.
15.02.2022

Gróbarczyk: dla branży morskiej Fit for 55 jest też ogromną szansą

Dla branży morskiej propozycje Komisji Europejskiej w ramach Fit for 55 to jest też ogromna szansa - powiedział w czwartek w Gdyni wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Podkreślił, że resort stawia na rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
10.02.2022

Fit for 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego

Już w czwartek (10 lutego) Polski Rejestr Statków S.A. wspólnie z Uniwersytetem Morskim w Gdyni organizują seminarium pod hasłem "Fit for 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego". Każdy może uczestniczyć w tym ważnym dla branży wydarzeniu - stacjonarnie (ilość miejsc ograniczona) oraz w formule online.
08.02.2022

Gróbarczyk: PŻB rozpoczęła proces pozyskania nowego promu

Polska Żegluga Bałtycka rozpoczęła proces pozyskania nowego promu - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że armator jest "w trakcie podpisywania listu intencyjnego".
23.01.2022

Nowe promy będą eko

W zeszłym tygodniu podpisany został kontrakt na budowę co najmniej trzech promów dla polskich armatorów. W opublikowanej dziś informacji Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło kilka szczegółów technicznych statków.
29.11.2021

Kandydatura Polski do Rady IMO

12 października odbyło się spotkanie z okazji obchodów Światowego Dnia Morza. Międzynarodowa Organizacja Morska ogłosiła rok 2021 rokiem działań na rzecz marynarzy. W spotkaniu wzięli udział ambasadorowie i charge d’affairs oraz inni przedstawicieli placówek dyplomatycznych państw IMO. Obecni byli także reprezentanci portów morskich, Polskiego Rejestru Statków SA oraz polskich uczelni morskich.
14.10.2021

„Chroń morze”. Konferencja w Szczecinie na finał konsultacji programu ochrony Bałtyku

Ogólnopolska konferencja pod hasłem „Chroń morze” zorganizowana 5 października w Szczecinie kończy 3-miesięczne konsultacje społeczne aktualizacji Programu ochrony wód morskich (aPOWM). Projekt dokumentu, który zakłada blisko 60 działań na rzecz ochrony Bałtyku, uzupełniony o zgłoszone wnioski i uwagi, finalnie zostanie przyjęty w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.
06.10.2021

Droga Czerwona w Gdyni – ministerstwo wciąż milczy, środowiska portowe naciskają

Po raz kolejny powraca kwestia budowy Drogi Czerwonej w Gdyni, która ma stać się kluczową arterią kołową do Portu Gdynia. Ministerstwo infrastruktury w dalszym ciągu zwleka z decyzjami, a tymczasem środowiska zgromadzone wokół biznesu, samorządu i organizacji społecznych zwracają się o interwencję do premiera Morawieckiego.
21.09.2021

Adamczyk: w Europie Środkowo-Wschodniej za mało połączeń na osi północ-południe

Europa Środkowa zmaga się z niedostateczną liczbą dogodnych połączeń na osi północ-południe - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas odbywającego się w Sofii szczytu Inicjatywy Trójmorza. Pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu - dodał.
09.07.2021

Rozpoczęto konsultacje społeczne ws. programu ochrony wód morskich

Trzy miesiące potrwają rozpoczęte w piątek w Gdańsku konsultacje społeczne nt. aktualizacji programu ochrony wód morskich (aPOWM), zakładającego prawie 60 zadań na rzecz poprawy czystości Bałtyku. Konsultacje pod hasłem „Chroń morze” organizują ministerstwo infrastruktury i Wody Polskie.
09.07.2021

Rząd o prawach pracowniczych marynarzy w razie napaści na statek

Zabezpieczenie praw pracowniczych marynarzy w sytuacji ataku piratów lub zbrojnej napaści na statek to główny cel projektu zmiany ustawy o pracy na morzu, którym we wtorek ma się zająć rząd.
28.06.2021

Adamczyk: pandemia nie spowolniła rozwoju transportu intermodalnego

Pandemia nie spowolniła rozwoju transportu intermodalnego, którego udział w kolejowych przewozach towarowych przekroczył w ub. roku 10 proc. masy przewożonych ładunków – podał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Resort pracuje nad dokumentem określającym kierunki rozwoju takiego transportu.
25.05.2021

29 inwestycji przeciwpowodziowych w dorzeczach Warty i środkowej Wisły

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaplanowało w woj. łódzkim realizację 29 działań przeciwpowodziowych - 15 w rejonie środkowej Wisły i 14 w dorzeczu Warty. W poniedziałek plany dotyczące gospodarki wodnej były konsultowane podczas spotkania online z samorządowcami.
17.05.2021

Ministerstwo klimatu: morskie farmy wiatrowe ogromnym znaczeniem dla gospodarki

Zaawansowanie planów zagospodarowania wód morskich w celu realizacji inwestycji związanych z budową morskich farm wiatrowych było tematem posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
15.04.2021

Nowe przepisy UE dotyczące transportu zwiększą emisje CO2 o 1 mln ton rocznie

Zapisy pakietu mobilności UE, który miał poprawić warunki pracy kierowców, będą mieć negatywne skutki dla klimatu. Zdaniem KE, nowe przepisy mogą spowodować do 3,3 mln dodatkowych ton emisji CO2 rocznie.
19.02.2021

Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu

Prawie pięć lat temu, w szwedzkim porcie Ystad, przedstawiciele zarządów portów Szczecin-Świnoujście i Ystad oraz polskiego armatora promowego – Polskiej Żeglugi Bałtyckiej podpisali list intencyjny dotyczący trójstronnej współpracy. Umowa warta 130 mln euro zakładała wprowadzenie do eksploatacji na trasie Świnoujście-Ystad przez polskiego armatora dwóch nowych dużych promów. Jeden z nich miał rozpocząć prace w 2019 roku. Szwedzi zobowiązali się natomiast dostosować infrastrukturę i rozbudować nabrzeża portu w Ystad, by tak duże
15.02.2021

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Wraz ze zwiększającym się wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) rośnie zainteresowanie potencjałem energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współpraca regionalna w tej dziedzinie będzie sprzyjać realizacji polityki klimatycznej UE oraz – poprzez rozbudowę połączeń elektroenergetycznych – przyczyni się do rozwoju bardziej konkurencyjnego rynku energii elektrycznej nad Bałtykiem. Stwarza to szanse dla Polski, której inwestycje w morską energetykę wiatrową nie tylko pomogą ograniczyć emisje, ale też umożliwią dynamiczny
08.02.2021

PSEW o decyzji Senatu ws. offshore: historyczny moment, kluczowa ustawa

Senat dzisiaj jednogłośnie poparł ustawę o wsparciu dla morskich farm wiatrowych. Trafi ona teraz do prezydenta. To historyczny moment i ustawa kluczowa dla całej gospodarki - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
13.01.2021

Grzegorz Witkowski wiceministrem infrastruktury

Grzegorz Witkowski został powołany na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
21.12.2020

Projekt rozporządzenia w zakresie morskiego planowania przestrzennego

Przygotowany przez resort infrastruktury projekt rozporządzenia w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego trafił do wykazu prac Rady Ministrów.
14.12.2020

Rozpoczynają się prace przy udrożnieniu Pilicy w Sulejowie

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, 1 grudnia 2020 r. została podpisana umowa na prace przy udrożnieniu koryta rzeki Pilicy w Sulejowie. Przeprowadzona przez Wody Polskie inwestycja wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego Sulejowa.
02.12.2020

Przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S6

Rozpoczyna się postępowanie przetargowe, w ramach którego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyłoni wykonawcę odcinka drogi ekspresowej S6 między Bobrownikami a Skórowem w województwie pomorskim.
25.11.2020

Gospodarka wodna ostatecznie w resorcie infrastruktury

Do resortu infrastruktury, który obsługuje m.in. żeglugę śródlądową i gospodarkę morską został włączony jeszcze dział gospodarka wodna - wynika z opublikowanego rozporządzenia Rady Ministrów. Oznacza to, że MI przejmuje zarząd nad IMGW oraz Wodami Polskimi.
13.11.2020

Będzie rządowy pełnomocnik ds. inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej. Zadaniem nowego pełnomocnika będzie również utworzenie Głównego Urzędu Inwestycji Morskich.
13.11.2020

Debata nt. barier rozwoju transportu intermodalnego: Spór z DCT Gdańsk wstrzymuje rozwój rynku – czy branża doczeka się regulacji?

Podczas debaty „Bariery rozwoju transportu intermodalnego” przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej, UTK, UOKiK oraz PISiL dyskutowali nt. prognoz dla branży transportu intermodalnego oraz głównych barier jej rozwoju – m.in. opłacie manipulacyjnej DCT Gdańsk. Wielkimi nieobecnymi – mimo deklaracji rozwiązania problemu – było DCT Gdańsk oraz Ministerstwo Infrastruktury – do których branża wielokrotnie zwracała się o podjęcie rozmów nt. uregulowania kwestii nieuczciwej opłaty, dyskryminującej transport intermod
21.09.2020

Część pakietu mobilności zacznie obowiązywać w sierpniu. Polskie firmy transportowe czeka kosztowna rewolucja

Przewoźnicy drogowi mają raptem kilka tygodni na przygotowanie do zmian wprowadzonych pakietem mobilności, bo pierwsze przepisy – dotyczące m.in. odpoczynku kierowców – wejdą w życie już w sierpniu. Krajowa branża transportowa od początku prac nad dokumentem podnosiła, że spowoduje on wzrost kosztów i spadek konkurencyjności przewoźników m.in. z Polski, Bułgarii, Litwy i Łotwy. – Zachodnie firmy nie będą w stanie wypełnić luki po konkurentach z naszego regionu, więc z pewnością wrócimy na te rynki – ocenia Maciej Wroński, prezes
13.07.2020

GDDKiA ogłosiła przetargi na projekt i budowę dwóch odcinków S19 Via Carpatia

Przetargi na projekt i budowę dwóch podlaskich odcinków S19 Via Carpatia ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. W sumie chodzi o 23 km tej drogi na północ i południe od Białegostoku.
03.06.2020

W Holandii ruszył przełomowy projekt energetyczny z użyciem baterii

Grupa europejskich partnerów zamierza wykorzystać pojemniki z bateriami na barkach do dostarczania przyjaznego dla środowiska w pełni elektrycznego napędu.
02.06.2020

Puls Biznesu: Transport walczy z koronawirusem

Służba Ochrony Kolei bada temperaturę pasażerów; Polonus ozonuje autobusy. Przewoźnicy towarowi chronią pracowników, ale nie ograniczą transportu - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".
12.03.2020

Adamczyk: jednym z celów na nową kadencję - wzrost towarów i pasażerów na kolei

Więcej pasażerów na kolei oraz przewiezionych towarów kosztem transportu samochodowego - to jeden z celów, które wyznacza sobie Ministerstwo Infrastruktury na nową kadencję - zapowiedział w środę szef resortu Andrzej Adamczyk podczas otwarcia IX Kongresu Kolejowego.
13.11.2019

DGP: Przybędzie 200 km nowych dróg do końca roku

Z powodu zrywania kontraktów będzie mniej tras, niż zapowiadano. Ale i tak uda się osiągnąć jeden z najlepszych wyników ostatnich lat - czytamy we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".
22.10.2019

Polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe w Bukareszcie

Polsko rumuńskie konsultacje międzyrządowe odbyły się 18 września. Podstolik transportowy ze strony MGMiŻŚ reprezentował podsekretarz stanu Grzegorz Witkowski, ministerstwo infrastruktury reprezentował minister Andrzej Adamczyk zaś rumuńskie ministerstwo transportu, minister transportu Rumunii Alexandru Razvan Cuc oraz sekretarz stanu ministerstwa transportu Rumunii Marius Humelnicu.
24.09.2019

Drony przyszłością gospodarki. Port Gdynia ma wszystko, aby być w światowej czołówce

Prawo, technologie i przyjazne warunki dla projektów demonstracyjnych stwarzają nowe możliwości wykorzystania dronów. Samorządy, przedsiębiorstwa i instytucje chętnie przyswajają nowe rozwiązania i współpracują przy tworzeniu standardów, które są potrzebne do bezpiecznego korzystania z technologii bezzałogowych. Dzięki projektom demonstracyjnym, rozwiązania przetestowane w jednym miejscu mogą być wdrażane na terenie całego kraju. Takie wnioski płynęły z konferencji „DRONY – Prawo, Technologia, Usługi”, która odbyła się w czwartek
30.08.2019

PKP PLK zapowiada 90 proc. realizacji programu kolejowego do końca 2020 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) liczą, że do końca przyszłego roku ponad 90 proc. projektów pod względem wartości z Krajowego Programu Kolejowego (KPK) będzie zrealizowanych lub w trakcie realizacji - poinformował PAP prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.
18.08.2019

Resort infrastruktury: w tym roku samorządy dostaną 336 mln zł m.in. na drogi

Na dofinansowanie inwestycji m.in. na drogach wojewódzkich i powiatowych w 2019 r. samorządy dostaną 336 mln zł - poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury. Na utrzymanie rzecznych przepraw promowych w Świnoujściu przeznaczono 25 mln zł
16.05.2019

Kopcińska: Zwolnienie z PIT dla pracowników lub zleceniobiorców do 26. roku życia

Roczny koszt programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 mln zł, zwolnień z PIT do 26. roku życia - 2-3 mld zł, wyższych kosztów uzyskania przychodu 7-10 mld zł, 13. emerytury - 9-10 mld zł, a uzupełnienia programu 500 plus - ok. 18,5 mld zł - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
01.03.2019

Most w Sobieszewie coraz bliżej otwarcia

W piątek, 19 października, do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego złożono wniosek o pozwolenie na użytkowanie zwodzonego mostu w Sobieszewie. Teraz Nadzór budowlany przeprowadzi obowiązkową kontrolę. Po uzyskaniu pozwoleń administracyjnych most zwodzony zostanie otwarty dla ruchu.
22.10.2018

Łomża: Podpisano umowę na budowę zasadniczej części obwodnicy miasta

Prawie 526 mln zł będzie kosztować projekt i budowa zasadniczej części obwodnicy Łomży, czyli 13-kilometrowego odcinka od węzła Łomża - Zachód do węzła Kolno przyszłej trasy S61 Via Baltica. W czwartek w Łomży z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka podpisano umowę w tej sprawie.
11.10.2018

Razem dla zachodniej obwodnicy Szczecina

Miasto Szczecin, w porozumieniu z Policami, deklaruje wsparcie finansowe przy przygotowaniu koncepcji programowej oraz geologicznej Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina. To propozycja w odpowiedzi na doniesienia o wysokich ofertach w przetargu na dokumentację obwodnicy.
04.10.2018

Rozpoczynają się próby obciążeniowe mostu w Sobieszewie

Budowa mostu w Sobieszewie zmierza ku końcowi. W sobotę, o 8 rano rozpoczną się pierwsze próby obciążeniowe na obiekcie.
28.09.2018

Most pontonowy na Wyspę Sobieszewską zamknięty. W weekend

Od piątku 14 września do niedzieli, 16 września, w związku z budową nowego mostu na wyspę Sobieszewską i układaniem ostatnich warstw asfaltu w ciągu drogi wojewódzkiej 501, most pontonowy prowadzący na wyspę zostanie zamknięty. Zobacz, jakie przygotowano objazdy.Nowa organizacja trasy podczas weekendu polegać będzie na zamknięciu skrzyżowania po stronie wyspy Sobieszewskiej i skierowaniu ruchu objazdowego do ul. Nadwiślańskiej przez ul. Turystyczną, Tęczową, Sobieszewską i Jodową.
12.09.2018

W Baranowie uruchomiono punkt konsultacyjny dot. CPK

Punkt informacyjno-konsultacyjny dla mieszkańców gmin, na terenie których powstanie Centralny Port Komunikacyjny, uruchomiono w Urzędzie Gminy w Baranowie - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury we wtorkowym komunikacie.
05.06.2018

Minister Adamczyk rozmawiał w Berlinie ze swoim odpowiednikiem

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk rozmawiał w Berlinie ze swoim odpowiednikiem między innymi na temat polityki transportowej i projektów infrastrukturalnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania - poinformowało ministerstwo infrastruktury w czwartkowym komunikacie.
22.02.2018

Adamczyk: Połączenie KDP z Węgrami może zmienić mapę transportową UE

Połączenie Polski z Węgrami koleją dużych prędkości (KDP) na linii Warszawa-Budapeszt może zmienić mapę transportową Unii Europejskiej z korzyścią dla naszego regionu - poinformował w przesłanym w czwartek komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
08.02.2018

Jędrysek: Każdy z surowców ma swój czas, musimy przewidywać co będzie się działo

Każdy surowiec ma swój czas. Trzeba korzystać z surowców, kiedy jest na nie największe zapotrzebowanie. Musimy przewidywać, co będzie się działo - mówił w środę w Krakowie Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek. Jak podkreślił przewidywanie to jeden z celów polityki surowcowej państwa, podobnie jak obniżenie ryzyka inwestycyjnego w tym obszarze.
17.01.2018

Adamczyk: Realizujemy ambitne inwestycje drogowe, likwidujemy deficyt mieszkań

Realizujemy ambitne inwestycje drogowe; naszym celem jest likwidacja deficytu mieszkaniowego do końca 2030 roku - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w środę na konferencji podsumowującej dwa lata pracy jego resortu.
16.11.2017

Wyprawa wzdłuż Jedwabnego Szlaku z polskim akcentem (wideo)

W pierwszej połowie przyszłego roku odbędzie się wyprawa wzdłuż historycznego Jedwabnego Szlaku w celu m.in. uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformował w środę organizator Jacek Pałkiewicz na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie.
25.10.2017

„Droga Czerwona - cierń, który powali olbrzyma?”. Miasto Gdynia zabiera głos

Po publikacji 23.10.2017 r. na łamach portalu GospodarkaMorska.pl artykułu pt. „Droga Czerwona – cierń, który powali olbrzyma?” autorstwa przedstawicieli Rady Interesantów Portu Gdynia, wiceprezydent Gdyni Marek Stępa zwrócił się do naszej redakcji z prośbą o sprostowanie. Poniżej treść przesłanego komunikatu.
25.10.2017

Około 27 mld zł do 2023 r. na utrzymanie i remonty kolei

Przeznaczenie ok. 27 mld zł do 2023 r. z budżetu państwa na utrzymanie i remonty kolei przewiduje program tzw. utrzymaniowy – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Planowane są działania w celu podniesienia prędkości i zwiększenia punktualności pociągów.
27.09.2017

Kazachstan ważnym ogniwem dalekowschodniej polityki transportowej rządu

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w dniach 6-8 września 2017 r. towarzyszył Parze Prezydenckiej w oficjalnej wizycie w Republice Kazachstanu. Podczas delegacji minister wziął udział w uroczystości Narodowego Dnia Polskiego na Astana EXPO 2017, uczestniczył też w Forum Gospodarczym.
09.09.2017

Adamczyk: Działania Francji i Niemiec wyeliminują polskie firmy transportowe

Protekcjonistycznie działania Francji i Niemiec, które forsują unijną dyrektywę w sprawie wynagrodzenia pracowników delegowanych, wyeliminują polskie firmy transportowe - powiedział na antenie TVP Info minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
30.08.2017

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.