• <
mewo_2022

W grudniu pierwsze rozstrzygnięcia dotyczące drugiej fazy rozwoju offshore wind

21.12.2022 16:55
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas W grudniu pierwsze rozstrzygnięcia dotyczące drugiej fazy rozwoju offshore wind

Partnerzy portalu

W grudniu pierwsze rozstrzygnięcia dotyczące drugiej fazy rozwoju offshore wind - GospodarkaMorska.pl
Fot. Jesse de Meulenaere / Unsplash

Branża morskiej energetyki wiatrowej czeka na rozstrzygnięcia dotyczące przyznania pozwoleń PSZW dla lokalizacji na Morzu Bałtyckim w ramach tzw. drugiej fazy rozwoju offshore wind w Polsce. O pierwszych decyzjach dowiemy się jeszcze w tym roku. Pierwsza energia z farm morskich miałaby popłynąć dopiero po 2030 roku.

– Pierwszych rozstrzygnięć można się spodziewać w grudniu 2022 roku – poinformował Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, w odpowiedzi dla portalu BusinessInsidner.com.pl.

Na łamach GospodarkaMorska.pl informowaliśmy, że od stycznia 2022 roku Ministerstwo Infrastruktury uruchomiło 11 postępowań (nr 1/2022 – 11/2022) dotyczących dokładnie wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich w wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE). Każdy zainteresowany inwestor mógł składać wnioski w terminie 60 dni od publikacji każdego z ogłoszeń w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Infrastruktury.

Wniosek o wydanie pozwolenia lokalizacyjnego podlega opiniowaniu przez właściwych ministrów, a także Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Organy te na wydanie opinii mają 90 dni od dnia otrzymania wniosku. Niewydanie opinii w tym terminie jest traktowane jako brak zastrzeżeń. Po przeprowadzeniu postępowania rozstrzygającego minister infrastruktury wydaje pozwolenie lokalizacyjne podmiotowi wyłonionemu nie wcześniej niż 14 dni od dnia ogłoszenia wyników postępowania rozstrzygającego.

Wpłynęły 132 wnioski o wydanie pozwoleń dla 11 obszarów


Huptyś poinformował też, że na 11 obszarów wpłynęły w sumie 132 wnioski. Niektórzy inwestorzy już w 2021 roku zapowiadali, że będą ubiegać się o pozwolenia na rozwój wiatraków na Morzu Bałtyckim.

Spółka górnicza ZE PAK (należąca do Grupy Polsat Plus) oraz duński Ørsted złożyły wspólnie wnioski o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych na Bałtyku dla obszarów oznaczonych jako 60.E.3 oraz 43.E.1., które zajmują odpowiednio 143km² i 118km² powierzchni.

Wniosek o pozwolenie lokalizacyjne na farmę morską na Bałtyku złożył też polski gigant miedziowy KGHM złożył z francuskim partnerem Total.

Polski największy producent energii elektrycznej PGE i duński partner Ørsted starają się wspólnie o obszar 45.E.1 na Ławicy Słupskiej. Ten obszar o powierzchni 17 km kw. sąsiaduje bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury został złożony 23 lutego 2022 roku. W sumie PGE ubiega się o 7 lokalizacji.

Prezes PKN Orlen poinformował w lutym, że koncern złożył wnioski o kolejne cztery koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Łącznie ubiega się o 11 koncesji o potencjale ponad 10 GW.

Drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore, RWE, złożył wnioski o pozwolenia lokalizacyjne dla wszystkich 11 obszarów w ramach II fazy. Do końca października spółka złożyła wnioski lokalizacyjne dla 5 obszarów w ramach postępowań rozstrzygających, kolejne wnioski zostaną złożone wkrótce.

O pozwolenia ubiegają się też tacy inwestorzy jak Ocean Winds, Eolus Poland, EDF, Equinor Polska oraz Shell Polska.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.