• <
PZT_980x120_gif_2020

Adamczyk: jednym z celów na nową kadencję - wzrost towarów i pasażerów na kolei

Strona główna Porty, logistyka Adamczyk: jednym z celów na nową kadencję - wzrost towarów i pasażerów na kolei

ew

13.11.2019 Źródło: PAP
Adamczyk: jednym z celów na nową kadencję - wzrost towarów i pasażerów na kolei - GospodarkaMorska.pl

Więcej pasażerów na kolei oraz przewiezionych towarów kosztem transportu samochodowego - to jeden z celów, które wyznacza sobie Ministerstwo Infrastruktury na nową kadencję - zapowiedział w środę szef resortu Andrzej Adamczyk podczas otwarcia IX Kongresu Kolejowego.

"Celem naszych przedsięwzięć jest doprowadzenie do tego, aby maksymalna ilość towarów i maksymalna ilość pasażerów była przewożona koleją, a nie transportem samochodowym" - powiedział Adamczyk.

"Mamy taki przykład, z którego chcemy korzystać. Niemcy przygotowali masterplan dla transportu. Jest to dokument, który przyjął rząd niemiecki, w którym jasno i wyraźnie określa się zasady realizacji polityki transportowej, w tym polityki kolejowej. Analizujemy ten dokument w naszym ministerstwie. Mamy nadzieję, że będziemy mieli swój autorski masterplan. Nie działamy metodą otwartych drzwi" - dodał.

Minister przypomniał, że jeszcze w 2015 roku z usług kolei skorzystało 280 mln pasażerów, a w roku 2018 liczba ta wzrosła do 311 mln pasażerów, pomimo modernizacji szlaków kolejowych.

"Przewoźnicy towarowi - 225 mln ton towarów przewiezionych w 2015 roku i 250 mln ton towarów przewiezionych w roku 2018. Ten rok również będzie rekordowy" - dodał szef resortu infrastruktury.

Minister przypomniał, że w ciągu ostatnich czterech lat wzrosła wartość Krajowego Programu Kolejowego o blisko 10 mld zł do ponad 70 mld zł, a PKP Polskie Linie Kolejowe opracowały dokumentacje projektów modernizacyjnych na następną unijną perspektywę budżetową.

Adamczyk mówił, że poprawia się jakość infrastruktury dworcowej i zmniejsza się wykluczenie komunikacyjne, o czym świadczy wzrost liczby przystanków, gdzie zatrzymują się pociągi PKP Intercity - z 296 w 2015 roku do 405 na początku listopada br.
Źródło:
PAP

Dziękujemy za wysłane grafiki.