Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk spotkał się 14 marca z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusem Sinkevičiusem. Tematem spotkania były podjęte przez Polskę działania dostosowujące gospodarkę ściekową do obowiązującej dyrektywy unijnej.
Dzięki działaniom, które zostały podjęte przez Ministerstwo Infrastruktury oraz gminy odpowiedzialne za realizację gospodarki ściekowej, udało się znacznie poprawić stopień zgodności aglomeracji z dyrektywą ściekową. Ładunek zanieczyszczeń spełniający warunki dyrektywy wynosi 93,35 proc. generowanego przez wszystkie aglomeracje ładunku ścieków.
– W Polsce przygotowany został konkretny plan dojścia do zgodności z dyrektywą. W dużej części aglomeracji stan gospodarki ściekowej uległ znaczącej poprawie. Mamy zidentyfikowane obszary, które wymagają jeszcze podjęcia konkretnych działań. Dotychczas na gospodarkę ściekową w ramach Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych przeznaczono ponad 80 mld zł. Na dokończenie procesu wdrażania dyrektywy ściekowej zapewnione zostały środki finansowe w wysokości 9 mld zł – powiedział wiceminister Marek Gróbarczyk
Kolejnym tematem rozmów były wyzwania, jakie stoją przed Europą, w tym w szczególności Polską, w zakresie gospodarki ściekowej i zaopatrzenia ludności w wodę w związku z masową migracją ludności ukraińskiej spowodowaną wojną.
Rozliczenia marynarzy: Chiny, od 2024 roku zmiana umowy podatkowej
Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
MRiRW: potrzebne są zrównoważone działania dotyczące Morza Bałtyckiego
Czarter na podróż – okres ładowania (laytime)
OZE: Strategia czy jej brak w zakresie cyberbezpieczeństwa RP na morzu?
Najważniejsze terminy dla marynarza z perspektywy prawa podatkowego