• <
pge_baltica_390x100_duży

Rozmowy z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa w sprawie dyrektywy ściekowej

AK

15.03.2022 08:35 Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Rozmowy z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa w sprawie dyrektywy ściekowej

Partnerzy portalu

Rozmowy z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa w sprawie dyrektywy ściekowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk spotkał się 14 marca z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusem Sinkevičiusem. Tematem spotkania były podjęte przez Polskę działania dostosowujące gospodarkę ściekową do obowiązującej dyrektywy unijnej.

Dzięki działaniom, które zostały podjęte przez Ministerstwo Infrastruktury oraz gminy odpowiedzialne za realizację gospodarki ściekowej, udało się znacznie poprawić stopień zgodności aglomeracji z dyrektywą ściekową. Ładunek zanieczyszczeń spełniający warunki dyrektywy wynosi 93,35 proc. generowanego przez wszystkie aglomeracje ładunku ścieków.

– W Polsce przygotowany został konkretny plan dojścia do zgodności z dyrektywą. W dużej części aglomeracji stan gospodarki ściekowej uległ znaczącej poprawie. Mamy zidentyfikowane obszary, które wymagają jeszcze podjęcia konkretnych działań. Dotychczas na gospodarkę ściekową w ramach Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych przeznaczono ponad 80 mld zł. Na dokończenie procesu wdrażania dyrektywy ściekowej zapewnione zostały środki finansowe w wysokości 9 mld zł – powiedział wiceminister Marek Gróbarczyk

 Kolejnym tematem rozmów były wyzwania, jakie stoją przed Europą, w tym w szczególności Polską, w zakresie gospodarki ściekowej i zaopatrzenia ludności w wodę w związku z masową migracją ludności ukraińskiej spowodowaną wojną.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.