• <
siemens_gamesa_2022

Kandydatura Polski do Rady IMO

GM

14.10.2021 20:30 Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Partnerzy portalu

Kandydatura Polski do Rady IMO - GospodarkaMorska.pl
Fot. Krzysztof Kołwzan/PRS

12 października odbyło się spotkanie z okazji obchodów Światowego Dnia Morza. Międzynarodowa Organizacja Morska ogłosiła rok 2021 rokiem działań na rzecz marynarzy. W spotkaniu wzięli udział ambasadorowie i charge d’affairs oraz inni przedstawicieli placówek dyplomatycznych państw IMO. Obecni byli także reprezentanci portów morskich, Polskiego Rejestru Statków SA oraz polskich uczelni morskich.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk otworzył spotkanie wyrażając swoje uznanie dla służby marynarzy, którzy pełnią kluczową rolę w jakże istotnym procesie utrzymania globalnych łańcuchów dostaw.

Polska jest krajem o wyjątkowo bogatej tradycji i historii morskiej, która obecnie przekłada się na nowoczesną i zróżnicowaną gospodarkę morską. Minister podkreślił konieczność zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na klimat i środowisko oraz wskazał na prowadzone inwestycje rozbudowy portów morskich w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu.


– Kilka tygodni temu zakończyliśmy budowę publicznego terminalu promowego, który znacznie podniesie zdolności przeładunkowe portu w Gdyni. Wartość inwestycji to ponad 290 mln zł. Terminal jest największą od blisko 50 lat inwestycją zrealizowaną w gdyńskim porcie. Przyczyni się do podniesienia jego pozycji na Morzu Bałtyckim – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister Grzegorz Witkowski podkreślił rolę, jaka pełnią uniwersytety morskie w Gdyni i w Szczecinie. Studiuje na nich około 6 000 osób, w tym wiele kobiet oraz studentów zagranicznych. W prowadzonym przez IMO rankingu wyższych szkół morskich uczelnia w Gdyni zajmuje czwarte miejsce na świecie. Minister Witkowski dodał, że Polska jest również siedzibą Polskiego Rejestru Statków (PRS), działającego na rynku międzynarodowym od ponad 80 lat. Jest to towarzystwo klasyfikacyjne statków i jeden z dwunastu członków prestiżowego stowarzyszenia IACS (Międzynarodowego Związku Towarzystw Klasyfikacyjnych). 

– Będąc dotychczas dwukrotnie członkiem Rady IMO w obecnym stuleciu, chcielibyśmy wnieść większy wkład w prace tej organizacji w kolejnej dwuletniej kadencji. Bylibyśmy zaszczyceni mogąc w większym stopniu zaangażować się w proces podejmowania przez tę organizację decyzji. Wierzymy, że nasze członkostwo w Radzie IMO stanowiłoby wartość dodaną dla gospodarki i środowiska morskiego – podkreślił minister Grzegorz Witkowski.

Polska kandyduje do Rady IMO w kategorii C na lata 2022-2023. Nasz kraj, będąc członkiem tej organizacji od 1960 roku, jest aktywnie zaangażowany w jej działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi, ułatwienia międzynarodowego ruchu morskiego, a także ochrony środowiska morskiego. Głosowanie odbędzie się podczas 125 sesji 32. posiedzenia Rady IMO w dniach 6-15 grudnia 2021 r. w Londynie.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.