• <
mewo_2022

Kolejni inwestorzy dołączają do wyścigu po pozwolenia na rozwój wiatraków morskich

30.03.2022 13:09
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Kolejni inwestorzy dołączają do wyścigu po pozwolenia na rozwój wiatraków morskich

Partnerzy portalu

Kolejni inwestorzy dołączają do wyścigu po pozwolenia na rozwój wiatraków morskich - GospodarkaMorska.pl

W ostatnich tygodniach wydłużyła się znacznie lista chętnych, która złożyła wnioski o wydanie pozwolenia na budowę wiatraków na polskich wodach Morza Bałtyckiego. 

Od stycznia 2022 roku Ministerstwo Infrastruktury uruchomiło 11 postępowań (nr 1/2022 – 11/2022) dotyczących wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich w wyłącznej strefie ekonomicznej (WEE). Chodzi o budowę morskich farm wiatrowych w ramach drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Pierwsza energia z farm morskich miałaby popłynąć dopiero po 2030 roku. 

Każdy zainteresowany inwestor może składać wnioski w terminie 60 dni od publikacji każdego z ogłoszeń w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Infrastruktury. 

Niektórzy inwestorzy już w 2021 roku zapowiadali, że będą ubiegać się o pozwolenia na rozwój wiatraków na Morzu Bałtyckim. Spółka górnicza ZE PAK (należąca do Grupy Polsat Plus) oraz duński Ørsted złożyły wspólnie pierwsze wnioski o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych na Bałtyku (dotyczą obszarów oznaczonych jako 60.E.3 oraz 43.E.1., które zajmują odpowiednio 143km² i 118km² powierzchni). Spółki zapowiedziały, że wkrótce złożą kolejne. 

Polski gigant miedziowy KGHM złożył z francuskim partnerem Total wniosek o pozwolenie lokalizacyjne na farmę morską na Bałtyku. Jak zapowiedzieli przedstawiciele spółki, w planie jest złożenie kolejnych wniosków.  

Polski największy producent energii elektrycznej PGE i duński partner Ørsted starają się wspólnie o obszar 45.E.1 na Ławicy Słupskiej. Ten obszar o powierzchni 17 km kw. sąsiaduje bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury został złożony 23 lutego 2022 roku. W sumie PGE ubiega się o 7 lokalizacji. 

Prezes PKN Orlen poinformował w lutym, że koncern złożył wnioski o kolejne cztery koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Łącznie ubiega się o 11 koncesji o potencjale ponad 10 GW. 

Drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore, RWE chce wzmocnić obecność i silniej wesprzeć proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce. RWE Renewables złożyło w ostatnich dniach trzy wnioski o nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych.

Wnioski złożyli także inwestorzy Ocean Winds, Eolus Poland, EDF, Equinor Polska oraz Shell Polska. 

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.