• <

Wynik wyszukiwania - "mitsubishi" - Wiadomości

Spółka MidOcean Energy należąca do EIG przejmuje 20% udziałów w Peru LNG

MidOcean Energy, spółka działająca w branży LNG, założona i zarządzana przez EIG, wiodącego inwestora instytucjonalnego w globalnych sektorach energii i infrastruktury, poinformowała dzisiaj o sfinalizowaniu ogłoszonej wcześniej umowy zakupu należących do SK Earthon („SK”) 20% udziałów w Peru LNG („PLNG”), spółki będącej właścicielem i operatorem pierwszego zakładu eksportu gazu ziemnego w Ameryce Południowej.
24.04.2024

MidOcean Energy ogłasza strategiczną inwestycję Mitsubishi Corporation

Istotna inwestycja podkreśla skuteczność strategii rozwoju MidOcean.
02.04.2024

Firma NYK przeprowadzi długoterminowe próby wprowadzenia biopaliw na pełną skalę

Począwszy od 2024 roku, firma NYK przeprowadzi na pełną skalę testy długoterminowego wykorzystania biopaliw, które są uważane za charakteryzujące się zerową emisją CO2 netto, w żegludze swoich istniejących statków opalanych ciężkim olejem.
28.12.2023

Mitsui & Co., Ltd. i Mitsubishi Corporation współpracują przy projekcie statku do transportu skroplonego CO2

Japońskie firmy dążą do ujednolicenia specyfikacji i projektów statków w celu realizacji projektu międzynarodowego transportu skroplonego CO2 (LCO2) na dużą skalę począwszy od 2028 roku. Wykorzystując technologie i doświadczenie konstrukcyjne Mitsubishi Shipbuilding i Nihon Shipyard pracują nad stworzeniem infrastruktury dla morskich przewoźników LCO2, dążąc do ujednolicenia jej z transportem lądowym.
28.12.2023

Maersk i MGC zawiązują współpracę w zakresie promocji metanolu w Japonii

Mitsubishi Gas Chemical Company (MGC), gigant żeglugowy z Danii i władze miasta Jokohama podpisali protokół ustaleń (MoU) w zakresie promowania stosowania ekologicznego metanolu w tamtejszym porcie. Ma to być ważny krok w zakresie popularyzacji użycia tego "zielonego paliwa" w gospodarce morskiej Japonii.
27.12.2023

Wodowanie Rangei (Grzmiącego Wieloryba). To czwarty okręt podwodny z nowej serii, która wzmocni siły morskie Kraju Kwitnącej Wiśni

W stoczni Kawasaki Heavy Industries w Kobe zwodowano, 17 października br., czwarty okręt podwodny typu Taigei, przyszły JS Raigei (SS 516).
18.10.2023

Wodowanie siódmej fregaty typu Mogami dla japońskich sił morskich

W stoczni Nagasaki Shipyard & Machinery Works należącej do koncernu Mitsubishi Heavy Industries (MHI) odbyła się ceremonia wodowania siódmego, z zaplanowanych 12, okrętu dla Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Japan Maritime Self-Defense Force, JMSDF, lub Kaijō Jieitai). Nowe okręty mają stać się trzonem floty broniącej Wyspy Japońskie w obliczu groźnej postawy Chin, Korei Północnej i Rosji.
26.09.2023

ESG – moda czy konieczność? Żegluga, porty, offshore i stocznie pod presją innowatorów

Latem tego roku opublikowano poradnik ESG dla żeglugi. Wdrożenie strategii ESG w żegludze ma swoje konsekwencje w całym łańcuchu dostaw i eksploatacji statków, od projektowania poprzez produkcję, eksploatację i obsługę w portach.
02.08.2023

WinGD i Mitsubishi Shipbuilding podpisują MoU dotyczące współpracy w zakresie amoniaku

Szwajcarska firma z branży morskiej energetyki WinGD oraz japoński producent statków i deweloper technologii Mitsubishi Shipbuilding Co., Ltd. podpisały protokół ustaleń (MoU) w celu nawiązania współpracy w zakresie statków napędzanych amoniakiem.
08.06.2023

Komisja zbada wypadek promu Stena Nordica w stoczni Remontowa

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) podjęła uchwałę o prowadzeniu badania wypadku promu Stena Nordica, do którego doszło w marcu br. w czasie manewrów na terenie gdańskiej stoczni. Prom z 27-osobową załogą podczas wyjścia z suchego doku uderzył w inną jednostkę.
22.04.2023

Japończycy przejmują wiodącego dewelopera morskiej energetyki wiatrowej z Belgii

Japoński inwestor Jera podpisał umowę z Virya Energy w zakresie przejęcia 100 proc. udziałów w spółce Parkwind rozwijającej morskie farmy wiatrowej na Morzu Północnym i Bałtyku. Transakcja ma wspomóc europejskiego dewelopera w rozszerzenie ekspansji na rynku OZE.
27.03.2023

Marynarka Wojenna Japonii wzbogaca się o czwartą fregatę typu Mogami

W stoczni Mitsubishi Heavy Industries odbyła się ceremonia przekazania i pierwszego podniesienia bandery fregaty Mikuma. To czwarta fregata typu Mogami wzmacniająca potencjał Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Kaijō Jieitai).
09.03.2023

RWE, Lotte Chemical Corporation i Mitsubishi Corporation będą współpracować na rzecz czystego amoniaku

Trzy duże koncerny zawarły strategiczny sojusz w celu wspólnego rozwoju stabilnych i wielkoskalowych łańcuchów dostaw czystego amoniaku (zielonego i niebieskiego amoniaku) w Azji, Europie i USA.
02.03.2023

Mitsubishi Shipbuilding oczekuje na komercjalizację swojego statku do bunkrowania amoniaku

Mająca siedzibę w Jokohamie filia Mitsubishi Heavy Industries, ukończyła studium koncepcyjne statku do bunkrowania amoniaku we współpracy z INPEX Corporation. Statek będzie mógł dostarczać statkom paliwo amoniakalne, a projekt jest realizowany w związku z rosnącą popularnością amoniaku jako czystego źródła energii bez emisji CO2.
02.02.2023

Japoński MOL nie rezygnuje z transportu LNG z Rosji

Takeshi Hashimoto, prezes i dyrektor generalny japońskiego przewoźnika morskiego Mitsui O.S.K. Lines (MOL) planuje wznowić transport rosyjskiego LNG.
23.01.2023

Pierwszy japoński prom zasilany LNG rozpoczyna działalność

Do obsługi tras pasażerskich ruszył pierwszy z dwóch promów zasilanych LNG, należący do japońskiego armatora MOL. Sunflower Kurenai będzie obsługiwany przez związaną ze spółką firmą Ferry Sunflower Co.
16.01.2023

Prezes BGK: koncepcja 3W przewiduje współpracę nauki, biznesu i administracji

Rozwój nowych technologii w oparciu o 3W - wodę, wodór i węgiel zakłada współpracę nauki, biznesu i administracji - mówiła w środę prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. Wartość sektora 3W w Polsce do 2030 r. wzrośnie do 5,6 mld dol. z 4,86 mld obecnie - wynika z przedstawionego raportu.
07.12.2022

Media: Koncern Shell nie dołączy do nowego rosyjskiego projektu energetycznego Sachalin 2

Brytyjski gigant naftowy Shell poinformował Rosję, że nie będzie uczestniczyć w nowym projekcie energetycznym Sachalin 2.
02.09.2022

W Japonii zainstalowano pierwszą morską turbinę marki Vestas

Japoński inwestor Akita Offshore Wind Corporation poinformował, że 2 lipca rozpoczął w porcie Noshiro instalację pełnowymiarowej morskiej turbiny wiatrowej, wykorzystując platformę SEP (Self-Elevating Platform).
19.07.2022

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.
04.07.2022

Japonia nie wycofa się z Sachalin-2. „To osłabi sankcje nałożone na Rosję”, powiedział minister przemysłu

Japoński minister przemysłu Koichi Hagiuda zapewnił w piątek, że Japonia nie zamierza wycofać się z projektu Sachalin-2 w Rosji.
22.04.2022

Zwodowano pierwszy japoński prom zasilany LNG

Japoński potentat morski Mitsui O.S.K. Lines (MOL) zwodował pierwszy japoński prom napędzany LNG, będący jednym z dwóch promów zamówionych przez spółkę zależną MOL - Ferry Sunflower. Napęd gazowy ma być alternatywą dla tradycyjnego paliwa, dającego szansą na ograniczenie emisji w sektorze żeglugi.
10.03.2022

Shell wstrzymuje transakcje spotowe rosyjskiej ropy

Koncern Shell planuje wycofanie się z rosyjskiego rynku ropy i gazu; pierwszym krokiem całej operacji jest natychmiastowe wstrzymanie wszystkich transakcji spotowych rosyjskiej ropy - podała we wtorek Agencja Reutera.
08.03.2022

Farmy wiatrowe 2022 – biznes dla monopolistów. Dzielenie tortu już się skończyło

Trwa koncentracja producentów turbin wiatrowych. Następni są dostawcy elementów. Będą również fuzje na rynku inwestorów. Producenci ropy i gazu umocnią swoją pozycję – wynika z ocen ekspertów.
24.02.2022

Fit For 55. Amoniak paliwem przyszłości?

Amoniak jest jednym z najbardziej obiecujących paliw przyszłości w świecie morskim, ale wprowadzenie go do miksu paliwowego nie jest proste – twierdzą eksperci DNV.
20.02.2022

Inmarsart otrzymał nowego satelitę. Marynarze, rybacy, żeglarze w satelitarnej sieci

Morski System Satelitarny Inmarsat otrzymał pod choinkę nowego satelitę Inmarsat-6 F1. 22 grudnia z Centrum Kosmicznego JAXA Tanegashima w Japonii wystrzelono największy na świecie i najbardziej zaawansowanego technologicznie komercyjnego satelitę komunikacyjnego. Na pokładzie znajduje się 150 kg elektroniki Kongsberga.
10.01.2022

Mitsubishi Shipbuilding otrzymuje pierwsze zamówienie na LNG FGSS

Mitsubishi Shipbuilding Co., Ltd., część grupy Mitsubishi Heavy Industries (MHI), otrzymała pierwsze zamówienie na systemy zasilania LNG dla wysokociśnieniowych silników okrętowych zasilanych podwójnym paliwem. Firma dostarczy FGSS do zainstalowania na sześciu samochodowcach zasilanych LNG, które zostaną zbudowane przez spółkę z grupy Imabari Shipbuilding Co., Ltd.
26.12.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Japonia. Ryby z nielegalnych połowów trafiają do sklepów

Japońska agencja prasowa Kyodo ostrzega, że do japońskich konsumentów trafiają ryby i owoce morza złowione przez chińskie statki stosujące nielegalne metody połowu i łamiące prawa pracowników.
19.08.2021

NYK Line odbiera dostawę zbiornikowca LNG [WIDEO]

Japoński armator Nippon Yusen Kaisha (NYK) odebrał nowy gazowiec LNG Diamond Gas Victoria, zbudowany przez Hyundai Samho Heavy Industries.
01.08.2021

Polskie farmy wiatrowe na celu Japończyków. Możliwa współpraca firm z Polski i Japonii

Polscy i japońscy eksperci, przedstawiciele administracji oraz biznesu i uczelni mieli okazję wymienić się wiedzą na temat rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Japonii. W seminarium zorganizowanym przez Ambasadę RP i Biuro Handlowe PAIH w Tokio uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
14.06.2021

Potencjał azjatyckich stoczni po COVID-19 [raport]

Pandemia COVID-19 ujawniła zdolność azjatyckich stoczni do dostarczania efektywnych kosztowo statków niskoemisyjnych, znajdując odzwierciedlenie w sporym wolumenie zamówień. To właśnie azjatycki przemysł stoczniowy szybko podniósł się po trudnym dla światowym gospodarki 2020 roku, zwiększając swój udział w rynku.
01.06.2021

Rusza budowa najbardziej ekologicznej floty holowników na świecie

HaiSea Marine (HM), spółka joint venture Haisla First Nation oraz Seaspan ULC, ruszyła ze swoim programem budowy niskoemisyjnych holowników.
25.05.2021

Mitsubishi Heavy Industries chce przekształcić istniejące statki na zeroemisyjne

Mitsubishi Heavy Industries (MHI) rozpoczęło nowy projekt z Mærsk Mc-Kinney Møller. Wszystko po to aby ocenić techniczne, finansowe i środowiskowe czynniki związane z modyfikacją istniejących statków na zeroemisyjne.
24.05.2021

Liderzy żeglugi chcą przerabiać istniejące statki na spalanie paliw bezwęglowych

A.P. Moller – Maersk, ABS, MAN Energy Solutions, Mitsubishi Heavy Industries, NYK Line, Seaspan Corporation oraz Total łączą siły za pośrednictwem Centrum Żeglugi Zeroemisyjnej Mærsk Mc-Kinney Møllera, aby ocenić techniczny, finansowy i środowiskowy potencjał konwersji istniejących statków na paliwa i technologie o zerowej emisji dwutlenku węgla.
17.05.2021

Kurs na wiatr. Świat stawia na morskie farmy wiatrowe

Inwestycje w rozwój morskich farm wiatrowych poza Chinami wzrosną o 57% w ciągu najbliższych 18 miesięcy – prognozuje WestwoodOffshore. Energia z elektrowni wiatrowych będzie zapewniać 30% całej światowej produkcji energii elektrycznej do 2050 r. – przewiduje DNV.
29.04.2021

Liderzy żeglugi pracują nad opracowaniem wytycznych bezpieczeństwa dla paliwa amoniakowego

Czołowi członkowie żeglugi: Lloyd’s Register’s Decarbonization Hub, Maersk, MAN Energy Solutions, Mitsubishi Heavy Industries, NYK Line, Total oraz Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping rozpoczęły nowy projekt mający na celu stworzenie wytycznych bezpiecznego użytkowania amoniaku jako paliwa morskiego.
21.04.2021

Rząd Japonii zatwierdził rekordowy budżet wojskowy

Rząd Japonii zatwierdził w poniedziałek największy w historii kraju budżet wojskowy w wysokości 5,34 bln jenów (51,7 mld USD) na rok fiskalny 2021 – podała agencja Kyodo, wiążąc to ze wzrostem aktywności militarnej Chin i zagrożeniem ze strony Korei Północnej.
21.12.2020

Japoński rząd chce opracować nowe pociski przeciwokrętowe i myśliwiec

Rząd Japonii ogłosił w piątek zamiar opracowania nowych pocisków przeciwokrętowych o większym zasięgu, a także - we współpracy z koncernem Lockheed Martin - nowego myśliwca o obniżonej wykrywalności. Decyzje uzasadniono m.in. wzrostem aktywności wojskowej Chin.
18.12.2020

Port Gdańsk liderem przeładunków samochodów osobowych w regionie [foto, wideo]

Blisko 80 tys samochodów zostało przeładowanych w Porcie Gdańsk w ubiegłym roku. Do gdańskiego portu zawinęło również ponad 100 samochodowców. Mimo, iż dynamicznie rosnące wyniki w ostatnich latach z pewnością zostaną zachwiane przez pandemię koronawirusa to pozycja Portu Gdańsk w tym segmencie jest równie mocna i obsługa branży automotive nadal ma świetne perspektywy rozwoju.
24.11.2020

Roboship przetestuje autonomiczną nawigację na dwóch statkach

Konsorcjum żeglugowe e5 Lab z siedzibą w Tokio i jego partnerzy rozpoczęli test weryfikacji koncepcji, chcąc zademonstrować algorytmy zdalnego sterowania i unikania kolizji na rzeczywistych statkach w ramach projektu Roboship.
12.11.2020

NYK przejmuje pełną kontrolę nad bunkierką Green Zeebrugge LNG

Nippon Yusen Kaisha (NYK Line), poinformował, że spółka joint venture Marine LNG Zeebrugge, powołana do zarządzania marką Gas4Sea, została rozwiązana.
09.11.2020

W Japonii zaprezentowano nowy okręt podwodny

W stoczni w Kobe na zachodzie Japonii zaprezentowano w środę 3000-tonowy okręt podwodny Taigei, najnowszą jednostkę tego typu w kraju – podała agencja Kyodo, wpisując to w rozwój potencjału obronnego na morzu w obliczu rosnącej aktywności Chin.
15.10.2020

Stena Nordica wraca na linię promową Stena Line między Gdynią a Karlskroną

Pod koniec października br. statek Stena Nordica wraca na linię promową Stena Line między Gdynią a Karlskroną, położoną w południowej Szwecji. Stena Nordica zastąpi jednostkę bardziej ukierunkowaną na fracht - statek Stena Baltica, dzięki czemu przewoźnik zaoferuje szerszy wybór usług zarówno pasażerskich, jak i frachtowych. Stena Nordica będzie kursować pięć razy w tygodniu w każdym kierunku i przewozić ładunki, samochody osobowe oraz pasażerów.
09.10.2020

Mitsubishi Heavy Industries zainstalowała już 22 skrubery na statkach w tym roku

Największy japoński koncern stoczniowy, Mitsubishi Heavy Industries, zainstalował do tej pory w tym roku swoje własne płuczki morskie DIA-SOx SOx na 22 statkach.
08.09.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu lipca 2020 roku

Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
07.08.2020

Super-hybrydowa holenderska morska farma wiatrowa Shella obejmie pływające panele słoneczne, baterie i wodór

Główny koncern naftowy Shell i holenderski koncern Eneco zbudują superhybrydową morską farmę wiatrową, wygrywając ostatni holenderski przetarg.
30.07.2020

Przemysł stoczniowy w poważnym kryzysie. Ogromny spadek zamówień w 1 połowie 2020 roku

W pierwszej połowie tego roku nastąpił dramatyczny spadek działalności stoczniowej, ponieważ pandemia COVID-19 ograniczyła gotowość właścicieli do zamawiania nowych statków w związku z niepewnością rynku i ograniczonym dostępem do kapitału.
14.07.2020

Maersk przeznaczy 60 mln dolarów na centrum badawcze pracujące nad napędem bezwęglowym

Największy na świecie armator kontenerowy, A.P. Moller-Maersk, połączy siły z głównymi firmami przemysłowymi, aby utworzyć centrum badawcze w Danii pracujące nad ograniczeniem emisji dwutlenku węgla w przemyśle żeglugowym.
25.06.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w pierwszym tygodniu czerwca 2020 roku

Wybuch pandemii Covid-19 wciąż odbija się na globalnej gospodarce, silnie odczuwalny jest nadal w branży morskiej. W ostatnim tygodniu maja Komisja Europejska zaproponowała utworzenie „funduszu naprawczego" dla wszystkich 27 państw członkowskich o wartości 750 mld euro (825 mld dolarów) na odbudowę gospodarki po pandemii Covid-19. Fundusz w wysokości 750 mld EUR stanowiłby uzupełnienie uzgodnionego w kwietniu pakietu wsparcia w wysokości 540 mld EUR, którego uruchomienie zaplanowano na 1 czerwca.
10.06.2020

Japońskie firmy będą wspólnie pracować nad elektrycznymi statkami

Siedem japońskich firm połączyło siły w celu stworzenia nowych usług infrastruktury żeglugi oceanicznej poprzez różne inicjatywy mające na celu rozwój, realizację i komercjalizację bezemisyjnych statków elektrycznych.
21.05.2020

Wärtsilä dostarczy technologię dla japońskich promów napędzanych LNG

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä zawarła umowę na dostawę rozwiązań technologicznych dla dwóch nowych japońskich promów napędzanych LNG.
19.05.2020

Japonia: 43 nowe zakażenia koronawirusem na włoskim wycieczkowcu

Testy przeprowadzone wśród członków załogi włoskiego wycieczkowca Costa Atlantica wykazały 43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowały w piątek władze prefektury Nagasaki. Tym samy liczba wszystkich zakażonych na tym statku wzrosła do 91.
24.04.2020

Mitsubishi wybuduje pierwsze promy napędzane LNG w Japonii

Japońska stocznia Mitsubishi Shipbuilding zawarła umowę z rodzimym armatorem Mitsui O.S.K. Linie (MOL) w sprawie budowy dwóch promów napędzanych LNG, pierwszego takiego projektu w Japonii.
02.01.2020

MOL zamówił pierwsze japońskie promy napędzane paliwem LNG

Japoński gigant żeglugowy Mitsui O.S.K. Lines (MOL) i jego podspółka Ferry Sunflower Limited ujawniły plan budowy pierwszych w Japonii promów napędzanych LNG.
21.11.2019

Japońskie firmy będą pracować nad projektami związanymi z pełni elektrycznymi statkami

Japońskie Mitsui O.S.K. Lines (MOL) połączyło siły z rodzimymi firmami Asahi Tanker, Exeno Yamamizu Corporation i Mitsubishi Corporation, by skupić się na rozwoju bezemisyjnych statków napędzanych elektrycznie.
07.08.2019

Ceny ropy w USA lekko rosną; w tle napięcia handlowe

Ceny ropy w USA lekko rosną, odrabiając straty po największych od dwóch tygodni spadkach we wtorek wieczorem. Analitycy wskazują, że na popyt na surowiec mogą wpływać napięcia handlowe USA-Chiny.
17.07.2019

Płonący samochodowiec porzucony w pobliżu filipińskiego wybrzeża

Samochodowiec, na którym wybuchł pożar, został 17 czerwca porzucony u wybrzeży Filipin - podała filipińska straż przybrzeżna (PCG). Chodzi o statek Diamond Highway wyczarterowany przez japońskiego armatora K Line.
17.06.2019

Statek Marvel Crane jako pierwszy odbierze dostawę gazu z amerykańskiego terminalu Cameron LNG

Marvel Crane o pojemności 177 tys. m3 będzie pierwszą jednostką, która załaduje LNG w terminalu Cameron LNG. Obiekt rozpoczął pracę na początku tego miesiąca.
30.05.2019

Prezydent USA: Energetyczna niezależność podstawą bezpieczeństwa kraju

Prezydent USA Donald Trump, podczas wizyty w gazoporcie Cameron LNG firmy Sempra Energy w stanie Luizjana, podkreślił we wtorek, że "energetyczna niezależność", jaką Ameryka osiągnęła w okresie jego rządów w Białym Domu jest "podstawą bezpieczeństwa kraju".
15.05.2019

Brexit nie przeszkodzi w rozwoju brytyjskiego sektora farm wiatrowych

Japońsko-duńska spółka MHI Vestas planuje dalej inwestować w rozwój farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii, mimo zbliżającej się daty Brexitu.
14.05.2019

Japonia i USA wciąż poszukują wraku myśliwca F-35A, który spadł do Pacyfiku

Władze Japonii wysłały na Pacyfik swój najbardziej zaawansowany technologicznie statek badawczy, by odnaleźć wrak należącego do japońskich sił powietrznych myśliwca F-35A. Samolotu wciąż poszukują siły zbrojne Japonii i USA - pisze w środę "Financial Times".
24.04.2019

Miało być więcej ropy w USA, a jest mniej o 3,1 mln baryłek, więc cena wzrosła

Ropa w USA drożeje i zbliża się do najwyższego poziomu od 5 miesięcy - miało być więcej surowca, a tymczasem amerykańskie zapasy ropy spadły o ponad 3 mln baryłek - podają maklerzy.
17.04.2019

Japonia: Myśliwiec F-35A spadł do Pacyfiku; pilot zaginął (wideo)

Odnaleziono wrak należącego do japońskich sił powietrznych myśliwca F-35A, który zniknął z radarów we wtorek nad wodami Pacyfiku w pobliżu północnej Japonii – przekazał w środę rzecznik japońskiego lotnictwa wojskowego. Jak dotąd nie znaleziono pilota maszyny.
10.04.2019

MHI Vestas: Brexit nie przeszkodzi w rozwoju brytyjskiego sektora farm wiatrowych

Japońsko-duńska spółka MHI Vestas planuje dalej inwestować w rozwój farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii, mimo zbliżającej się daty Brexitu.
07.03.2019

Rosną zapasy ropy, produkcja rekordowa, kurs USD wysoko - to przygniata ropę w USA

Rosną amerykańskie zapasy ropy, jej produkcja w USA jest rekordowo wysoka, a kurs dolara rośnie. Do tego dochodzi niepewność co do rozstrzygnięcia sporu handlowego USA-Chiny, obawy o Brexit i sankcje USA na Wenezuelę oraz Iran - to lista czynników, które "przygniatają" ceny ropy - podają maklerzy.
07.02.2019

Japońskie Mitsubishi zainteresowane rosyjskim projektem Arctic LNG 2

Rosyjski minister energetyki powiedział w poniedziałek, że japońskie Mitsubishi Corp wyraziło zainteresowanie udziałem w projekcie Arctic LNG 2, który rozpocznie produkcję skroplonego gazu ziemnego w następnej dekadzie.
28.01.2019

Europa liderem w rozwoju technologii LNG dla żeglugi

Unijna „Wizja bezeimsyjnego transportu do 2050 roku” może mieć wpływ na żeglugę na całym świecie – twierdzi Violeta Bulc, europejski komisarz transportu.
19.01.2019

Kanada: Trwa protest Indian przeciw gazociągowi; interweniowała policja (foto)

Próby zablokowania przez Indian budowy gazociągu w Kolumbii Brytyjskiej zostały udaremnione przez policję, która przeprowadziła szereg aresztowań. Zatrzymania zwiększyły jednak poparcie społeczne dla protestujących Indian Wet’suwet’en.
10.01.2019

Światowy rynek gazu skroplonego bez Rosji

Rosja jest wiodącym światowym producentem i eksporterem gazu tradycyjnego, transportowanego rurociągami. Nie doceniła jednak rewolucji, związanej z rozwojem światowego rynku gazu skroplonego (LNG).
15.12.2018

EDPR, DGE i ENGIE ogłaszają podpisanie porozumienia finansowego w związku z morską farmą wiatrową Moray East

EDP Renováveis za pośrednictwem oddziału EDPR UK Limited, Diamond Generating Europe Limited oraz ENGIE, ogłosiły, że morska farma wiatrowa Moray (East) Limited zapewniła sobie finansowanie budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 950 MW. Projekt jest obecnie własnością EDPR (43,3%), Diamond Green Limited, które częściowo należy do DGE (33,4%) oraz ENGIE (23,3%). Doradztwem finansowym dla EDPR, ENGIE, DGE oraz projektu MOWEL zajął się Santander Corporate & Investment Banking.
29.11.2018

Ropa w USA po 51 dolarów, po bardzo silnej zniżce w piątek - o 7,7 proc.

Ropa w USA jest wyceniana po 51 USD za baryłkę - surowiec drożeje o 1,4 proc. po bardzo silnej zniżce w piątek - aż o 7,7 proc. Produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej jest rekordowo wysoka, ale Saudyjczycy zapewniają, że nie zaleją rynku - wskazują maklerzy.
26.11.2018

Firmy związane z gospodarką morską uhonorowane Orłem Pomorskim (foto)

W gdańskim Dworze Artusa w czwartek został rozstrzygnięty plebiscyt Orzeł Pomorski zorganizowany już po raz XV przez redakcję „Magazynu Pomorskiego”. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie osób i firm mających na swoim koncie szczególne osiągnięcia w biznesie, kulturze, nauce i działalności społecznej lub w sporcie. Wśród 12 wybitnych postaci i firm z Pomorza, których spektakularne działania spotykają się z uznaniem społeczeństwa, znaleźli się m.in. Zarząd Morskiego Portu Gdynia, stocznie CRIST i Sunreef Yachts oraz Andrzej Syldat
17.11.2018

Wyniki GEFCO w pierwszym półroczu - grupa utrzymuje wzrost finansowy

Grupa GEFCO, światowy gracz w zakresie zintegrowanych łańcuchów dostaw i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej, opublikowała wyniki finansowe wypracowane w pierwszym półroczu.
16.10.2018

Japonia zwodowała pierwszy napędzany po części elektrycznie okręt podwodny

Japonia w czwartek, 4 października, zwodowała pierwszy okręt podwodny klasy Soryu, wyróżniający się napędem hybrydowym. To pierwsza jednostka tego typu na świecie, który wykorzystuje wytrzymałe akumulatory litowo-jonowe.
09.10.2018

Europa liderem w rozwoju technologii paliwa LNG dla żeglugi

Unijna „Wizja bezeimsyjnego transportu do 2050 roku” może mieć wpływ na żeglugę na całym świecie – twierdzi Violeta Bulc, europejski komisarz transportu.
04.10.2018

W Kolumbii Brytyjskiej powstanie terminal LNG za 40 mld dolarów kanadyjskich

Na zachodnim wybrzeżu Kanady w prowincji Kolumbia Brytyjska powstanie terminal LNG za 40 mld dolarów kanadyjskich (CAD), który umożliwi krajowi eksport gazu do Azji. Premier Justin Trudeau nazwał projekt największą prywatną inwestycją w historii Kanady.
02.10.2018

Japoński gigant stoczniowy przechodzi restrukturyzację

Japońska stocznia Mitsubishi Heavy Industries przeszło restrukturyzację i podzieliło się na dwie osobne spółki.
05.09.2018

Mitsubishi Heavy Industries podzielił się na dwie osobne spółki

Japońska stocznia Mitsubishi Heavy Industries przeszło restrukturyzację i podzieliło się na dwie osobne spółki.
06.08.2018

Jeszcze przed 2025 r. po japońskich drogach będą jeździć ciężarówki bez kierowców

Japoński producent pojazdów użytkowych Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corp. zapowiedział, że przed 2025 r. po japońskich drogach będą jeździć autonomiczne ciężarówki - podała w piątek agencja Kyodo.
13.07.2018

Szafirowa księżniczka po raz pierwszy w Porcie Gdynia (foto)

Sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia rozpoczął się już na dobre. Dziś przy Nabrzeżu Francuskim, była okazja zobaczyć Sapphire Princess. To pierwsza wizyta tego statku w gdyńskim porcie.
13.06.2018

Europa liderem w rozwoju technologii paliwa LNG dla statków

Unijna „Wizja bezeimsyjnego transportu do 2050 roku” może mieć wpływ na żeglugę na całym świecie – twierdzi Violeta Bulc, europejski komisarz transportu.
06.06.2018

Japoński lider stoczniowy podzielił się na dwie osobne spółki

Japońska stocznia Mitsubishi Heavy Industries zamierza przejść restrukturyzację i podzielić się na dwie osobne spółki.
12.04.2018

Duże zmiany w jednej z największych stoczni na świecie

Japońska stocznia Mitsubishi Heavy Industries zamierza przejść restrukturyzację i podzielić się na dwie osobne spółki.
21.02.2018

Japońska stocznia przejdzie restrukturyzację

Japońska stocznia Mitsubishi Heavy Industries zamierza przejść restrukturyzację i podzielić się na dwie osobne spółki.
06.12.2017

Prawie 200-metrowa Amadea zawinęła do Gdańska

Amadea w gdańskim porcie. Wycieczkowiec zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w sobotę. To już 27. zawinięcie statku pasażerskiego do Gdańska w tym sezonie. Planowane jest ich łącznie 67.
26.06.2017

Rosja chce słać LNG do Japonii gazociągiem

W najbliższym czasie Gazprom ma przekazać Japonii plan budowy gazociągu łączącego Hokkaido i Sachalin. Obecnie trwają prace nad studium wykonalności projektu.
22.04.2017

Pierwsza kapitan na statkach japońskiego NYK Line

Tomoko Konishi została pierwszą kobietą w 132-letniej historii Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK), którą awansowano do rangi kapitana.
12.04.2017

U wybrzeży Niemiec staną największe turbiny wiatrowe

Ogromne turbiny wiatrowe o jednostkowej mocy ponad 8 MW wejdą w skład morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 2, która powstaje w niemieckiej części Morza Północnego i której moc wyniesie 450 MW.
20.03.2017

Pierwsza jednostka do bunkrowania LNG już na wodzie

Spółka Gas4Sea odebrała pierwszą na świecie specjalnie wybudowaną jednostkę do bunkrowania gazu LNG. Statek powstał w koreańskiej stoczni Hanjin Heavy Industries.
16.02.2017

Australia wybrała francuskie okręty podwodne

Australia i Francja zawarły we wtorek umowę w sprawie zbudowania przez francuską państwową firmę zbrojeniową DCNS 12 okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym dla australijskiej marynarki wojennej za łącznie 56 mld dolarów australijskich (41 mld USD).
19.01.2017

Port Gdańsk uruchomił nowy serwis. Tym razem związany z branżą motoryzacyjną (foto,wideo)

Nowy serwis żeglugowy w gdańskim porcie. Raz w tygodniu statki typu ro-ro będą tam zawijały po samochody marki Hyundai. Serwis na trasie Gdańsk-Tilbury obsłużą statki japońskiej globalnej firmy żeglugowo-logistycznej Kawasaki Kisen Kaisha, znanej na rynku jako K-Line. 5 stycznia to połączenie zainaugurowało pierwsze zawinięcie i załadunek statku EMS Highway.
08.01.2017

Holandia znów staje się krajem wiatraków

W Holandii w tym roku przybył potencjał wiatrowy na poziomie aż 822 MW. To głównie zasługa uruchamiania morskich wiatraków. Holendrzy kilka lat temu przyjęli ambitne plany w zakresie rozwoju lądowej i morskiej energetyki wiatrowej i teraz konsekwentnie te plany realizują.
29.12.2016

Australia zawarła z Francją umowę o budowie okrętów podwodnych

Australia i Francja zawarły we wtorek umowę w sprawie zbudowania przez francuską państwową firmę zbrojeniową DCNS 12 okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym dla australijskiej marynarki wojennej za łącznie 56 mld dolarów australijskich (41 mld USD).
20.12.2016

Energia z wiatraków morskich coraz tańsza

W Holandii rozstrzygnięto kolejną aukcję, w której przyznano licencję na budowę morskich farm wiatrowych. Cena za energię, którą zaproponowało zwycięskie konsorcjum inwestorów, należy do najniższych na rynku morskiej energetyki wiatrowej. Zdaniem holenderskiego rządu, już po 7,5 roku działania elektrownie wiatrowe będą funkcjonować w praktyce bez subsydiów.
15.12.2016

Portugalia: pływająca farma wiatrowa

Portugalski rząd zatwierdził budowę pilotażowej, pierwszej na świecie farmy wiatrowej na morzu, której elektrownie nie będą przymocowane na stałe do morskiego dna.
09.12.2016

Kolejna duża stocznia zawęża swój zakres usług

Japońskie Mitsubishi Heavy Industries (MHI) zamierza nie przyjmować więcej zamówień na duże statki pasażerskie z powodu spadającej liczby kontraktów – wynika z informacji japońskiej gazety Nikkei.
10.10.2016

Japonia testuje pływające turbiny wiatrowe. Konkurencja dla Europy?

Japonia dołączyła do walki o rynek pływających farm wiatrowych, na którym dominują firmy z Europy, takie jak portugalski EDP i norweski Statoil. Mitsubishi Heavy Industries oraz Hitachi rzucają im jednak wyzwanie.
02.09.2016

Czy Polska sięgnie po oceaniczne bogactwo?

Jak poinformował serwis informacyjny Bloomberg, Japonia rozpoczęła w sierpniu 2016 r pilotażowe wydobycie rud metali z dna oceanu. Konsorcjum pod przewodnictwem Mitsubishi Heavy Industries Ltd. and Nippon Steel & Sumitomo Metal Corp. rozpoczęło pilotażowe wydobycie z dna oceanu rud metali w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii na południe od Okiwany, 1500 km od Tokio. Złoże zalega 1600 m pod powierzchnią wody zawiera pond 7 milionów ton rud metali.
01.09.2016

Wärtsilä stworzyła koalicję promujacą stosowanie LNG w branży morskiej

Wärtsilä wraz z głównymi graczami branży morskiej stworzyli koalicję SEA/LNG na rzecz propagowania używania skroplonego gazu ziemnego (LNG) jako paliwa żeglugowego.
13.07.2016

Atak dronów. Spektakularne nagranie

AIDAprima oczami dronów prezentuje się niesamowicie. Nagranie zostało zrobione w kwietniu 2016 r. Trzeba przyznać, że operatorzy tych urządzeń posiadają nie lada umiejętności.
29.06.2016

Tak buduje się 124000-tonowego kolosa (time-lapse)

Jak powstawał jeden z największych wycieczkowców świata? Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w nagraniu udostępnionym w sieci.
20.06.2016

Arctic Princess pierwszym gazowcem na umowie spotowej w terminalu LNG (wideo)

Spółka PGNiG zakończyła już przyjmowanie ofert na czerwcowe dostawy spotowe (krótkoterminowe) do terminalu LNG w Świnoujściu. Trwa jeszcze ich analiza, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że pierwszym zakontraktowanym w ten sposób masowcem będzie Arctic Princess. Jednostka jest wstępnie awizowana w Polsce na 15 czerwca.
19.05.2016

Chrzest kolejnego luksusowego liniowca. Tym razem w Hamburgu (wideo)

Wczoraj w Hamburgu podczas 827 rocznicy portu doszło do ochrzczenia najnowszego liniowca AIDA Cruises - AIDAprima. Już niedługo jednostka uda się w swój dziewczy, 7-dniowy rejs po miastach Zachodniej Europy.
08.05.2016

Francuzi wygrali megakontrakt na budowę 12 okrętów podwodnych

Francuski koncern DCNS wygrał megakontrakt opiewający na 56 mld dolarów australijskich (43 mld USD) na budowę dla Australii 12 okrętów podwodnych nowej generacji - podały we wtorek australijskie władze. Jest to największy w historii kontrakt obronny Australii.
26.04.2016

Przedawnienie roszczeń z tytułu nienależytego wykonania umowy przewozu – a postępowanie upadłościowe, w świetle prawa angielskiego (sprawa „The Sanko Mineral”)[1].

Właściciel ładunku – Glencore załadował towar na statek „Sanko Mineral” na przewóz z Burgas (Bułgaria) do Nowego Orleanu (USA). Konosament wystawiony na formularzu CONGENBILL, inkorporował Cl. 28 czarteru, zgodnie z którym: „Any claim must be in writing and Claimant’s Arbitrator appointed within twelve months of final discharge and where this provision is not complied with the claim shall be deemed to be waved and absolutely waived.”
07.11.2015

Poznaj historię metanowców – jednostek, które będą zawijać do terminalu LNG w Świnoujściu

Flota LNG jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się flot, jej historia liczy sobie ponad pół wieku. Od momentu, kiedy pierwszy gazowiec Methane Princess ruszył w swoją pierwszą podróż do dnia dzisiejszego dokonał się znaczny rozwój i wzrost przemysłu LNG. Niedlugo metanowce zawitają także do terminalu LNG w Świnoujściu. Warto przyjrzeć się bliżej historii i charakterystyce tych jednostek.
07.11.2015

Tania ropa coraz większym problemem dla Lotosu

- Gdy ceny baryłki ropy (159 litrów) oscylowały wokół 100 dolarów, chcieliśmy zwiększyć produkcję do 100 tys. baryłek (na dobę do roku 2020). Jednak teraz mamy cenę około 50 dolarów za baryłkę. To sprawia, że musimy się do tego dostosować - powiedział Mariusz Machajewski, wiceprezes Grupy Lotos.
21.09.2015

Rosja zapowiada zmniejszenie wydobycia

Mniej niż 40 dolarów za baryłkę – jeśli ceny ropy osiągną tak niski pułap, to Rosja będzie cięła jej wydobycie – poinformował Aleksiej Teksler, wiceminister energii Federacji Rosyjskiej.
21.09.2015

Sektor wydobywczy ma problem. Ropa poniżej 50 dolarów

Notowania kontraktów terminowych na ropę Brent z dostawą na wrzesień spadły w środę do 49,02 dolarów za baryłkę. Jest to najniższy poziom od 30 stycznia. Co to oznacza dla branży? Przerwanie inwestycji, zmniejszenie wydobycia i dalsze zwolnienia.
07.08.2015

Podsumowanie tegorocznych targów Wiatr i Woda z perspektywy firmy Marine Works.

Wojciech Ziółkowski- specjalista od części zamiennych w firmie Marine Works opowiada jak ocenia tegoroczne targi Wiatr i Woda , które odbyły się w dniach 12-15 lutego.
09.03.2015

Japoński przemysł stoczniowy czeka niepewna przyszłość

Japońska branża budownictwa okrętowego wpływa na niepewne wody. Mimo że firmy działające w tej branży robią co mogą, żeby zdobyć zamówienia na budowę dużych statków pasażerskich i okrętów wyspecjalizowanych, których budowa wymaga zaawansowanej technologii, zyski wciąż są rozczarowujące.
28.04.2014

Wydobycie wraku Baltic Ace

W duńskim Ministerstwie Infrastruktury i Środowiska rozstrzygnięto przetarg na wydobycie z dna Morza Północnego transportowca Baltic Ace.
28.03.2014

Paliwa gazowe- tanio i ekologicznie czy drogo i niewydajnie?

Pierwsze silniki okrętowe, wykorzystujące paliwo gazowe powstały w 2001r. Plany wprowadzenia ograniczeń emisji dwutlenku węgla przyczyniły się do wznowienia dyskusji o masowym wykorzystaniu statków, wyposażonych w silniki zasilane gazem. Obecnie silniki napędowe tego typu wykorzystują zarówno niewielkie statki pomocnicze jak i siłownie okrętowe dużych jednostek pełnomorskich. Popularyzacja rozwiązania i idące za nią modyfikacje techniczne sprawiają, że w perspektywie kilku lat silniki gazowe mogą stać się istotną alternaty
25.10.2013

Najbrzydszy statek świata… (?)

Statek sejsmiczny o nazwie Ramform Titan czasami nazywany jest "najbrzydszym statkiem świata" ze względu na swoją nietypową budowę. Charakterystyczną cechą jest bardzo szeroką, 70 metrowa rufę i stosunkowo krótki kadłub, co czyni go jednym z najdziwniejszych statków świata.
24.10.2013

AIDA Cruises: luksusowe rejsy pasażerskie z Hamburga przez cały rok

AIDA Cruises od czerwca 2015 roku wprowadza swój nowy prom pasażerski AIDAprima na nową linię, której portem macerzystym będzie Port Hamburg, stając się tym samym pierwszym operatorem, który oferować będzie rejsy wycieczkowe z niemieckiego portu przez cały rok.
23.10.2013

Blue Technique czyli japońskie części na polskim rynku

Rozmowa z Agnieszką Bagińską, która reprezentowała firmę Blue Technique ze Szczecina na 17 Międzynarodowych Targach Baltexpo 2013 w Gdańsku.
12.09.2013

Współpraca DSV z Mitsubishi International GmbH

W ostatnim kwartale 2012 roku DSV Solutions podpisało umowę na kompleksową obsługę logistyczną Mitsubishi International GmbH.
29.01.2013

Projektant statku: Odrzucam podejrzenia, że od strony technicznej nastąpiło niedopatrzenie

W naszej stoczni przywiązywaliśmy wielką wagę do tego, aby spełnić standarty bezpieczeństwa. Dlatego odrzucam wszelkie podejrzenia, że od strony technicznej nastąpiło jakieś niedopatrzenie - powiedział "Faktom" TVN inż. Wojciech Żychski, projektant statku Baltic Ace, który zatonął w środę wieczorem na Morzu Północnym.
06.12.2012

Nowy udziałowiec gigantycznego projektu LNG w Rosji

Francuski koncern Total uzyskał niezbędne pozwolenia na dołączenie do projektu Jamał LNG. Według doniesień, posiadający obecnie 12 proc. udziałów w tym przedsięwzięciu koncern, chce zwiększyć ten pakiet do ponad 20 proc.
19.08.2011

Niezwykły samochodowiec odwiedzi Gdańsk

Do portu gdańskiego płynie nowatorski samochodowiec o niezwykłej architekturze, który zdążył zdobyć rozgłos w Europie i na świecie nie tylko w morskiej prasie fachowej, lecz również w mediach motoryzacyjnych, ekologicznych i głównego nurtu. Przekazany do eksploatacji formalnie zaledwie w grudniu ubiegłego roku City of St. Petersburg, zdobył sławę z dwóch powodów: ze względu na wygląd i łączące się z nim zalety techniczno-eksploatacyjne oraz za sprawą ładunku, jaki przywiózł w swej pierwszej podróży z Dalekiego Wschodu do Europy.
09.03.2011

Port Gdańsk hubem Nissana

Redę Portu Gdańsk statek mv. Höegh Seoul osiągnął o 4.40 nad ranem 8 listopada 2010 roku. Już 20 minut po godzinie siódmej tego dnia ekipy PG "Eksploatacja" SA wyprowadzały z jego ładowni samochody marki Nissan. O godzinie 18.30 ostatnie z partii 1 432 przywiezionych aut znalazło się na Nabrzeżu Oliwskim i statek mógł się udać w dalszą podróż. 130 sztuk samochodów wyładowywanych w ciągu godziny - to wynik doskonały, świadczący o dużym doświadczeniu gdańskich portowców.
12.11.2010

Pieniędzy na terminal aż za dużo

Mimo podpisania z bankami komercyjnymi umów zapewniających pełne sfinansowanie budowy terminalu LNG w Świnoujściu - rząd PO - PSL zdecydował się zapewnić alternatywne finansowanie inwestycji ze środków europejskich. Minister Aleksander Grad twierdzi, że opóźnienia związane z pozyskaniem tych środków pozostają bez wpływu na termin oddania terminalu LNG do użytku.
07.09.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.