• <
mewo_2022

Prezes BGK: koncepcja 3W przewiduje współpracę nauki, biznesu i administracji

gm

07.12.2022 15:59 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Prezes BGK: koncepcja 3W przewiduje współpracę nauki, biznesu i administracji

Partnerzy portalu

Prezes BGK: koncepcja 3W przewiduje współpracę nauki, biznesu i administracji - GospodarkaMorska.pl
Beata Daszyńska-Muzyczka, fot. BGK

Rozwój nowych technologii w oparciu o 3W - wodę, wodór i węgiel zakłada współpracę nauki, biznesu i administracji - mówiła w środę prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. Wartość sektora 3W w Polsce do 2030 r. wzrośnie do 5,6 mld dol. z 4,86 mld obecnie - wynika z przedstawionego raportu.

Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i inicjatorka idei 3W, w środę podczas briefingu na II Kongresie 3W w Warszawie przedstawiła główne wnioski z raportu, który BGK zlecił firmie EY. Chodziło o zebranie danych dotyczących sektora 3W i potwierdzenie realnego potencjału nowej gałęzi gospodarki.

W dokumencie zaznaczono, że koncepcja 3W opiera się na trzech zasobach, które będą kluczowe dla przyszłości ludzkości: wodzie, wodorze i węglu. "W tej wizji społeczeństwo zyskuje dzięki temu, że zasoby wodne są zarządzane w sposób odpowiedzialny, technologie wodorowe są czyste, a materiały węglowe – innowacyjne" - zaznaczono.

Beata Daszyńska-Muzyczka mówiła podczas kongresu, że koncepcja 3W przewiduje współpracę, a nie konkurencję świata nauki, biznesu i administracji. "Aby wdrażać technologie oparte na wodzie, wodorze i węglu, potrzebna jest współpraca. (...) W koncepcji 3W, którą rozwijamy - to połączenie świata nauki, biznesu i administracji. Bez tego połączenia ciężko będzie rozwijać i wzmacniać polską gospodarkę" - mówiła.

Według niej zakres wykorzystania węgla będzie bardzo szeroki, a nowe technologie węglowe zmienią rzeczywistość w wielu obszarach. "Nie ma życia bez wody, a wodór będzie paliwem przyszłości" - dodała. Jak podkreślała, "współpraca jest fundamentem, który buduje". "Jeśli myślimy przez pryzmat konkurencji, to konkurencja na końcu zawsze jest wykańczająca, a czasami prowadzi do upadków" - oceniła prezes BGK.

Beata Daszyńska-Muzyczka poinformowała, że Polska poszuka partnerów w Japonii dla idei rozwoju nowych technologii w oparciu o najważniejsze zasoby: wodę, wodór, węgiel. Dodała, że w piątek wyrusza tam polska delegacja.

"Jedziemy przedstawić ideę i tę koncepcję, którą wypracowaliśmy jak woda, wodór węgiel - najważniejsze zasoby, i że o technologie powiązane z tymi trzema zasobami warto walczyć, warto je rozwijać" - powiedziała. Przyznała, że "w krótkim zarysie" spotkało się to "takim zainteresowaniem Japonii, że chcą uczestniczyć w spotkaniu". Dodała, że w Japonii są duzi inwestorzy, wielkie banki, "i byłyby drugim krokiem w ewentualnej współpracy".

"Chcielibyśmy pozyskać zrozumienie, dlaczego te trzy zasoby są ważne i jak rozwijać te technologie, a potem za tym naturalnie tak naprawdę idą pieniądze" - zaznaczyła Daszyńska-Muzyczka. Przyznała, że będzie to szansa na pozyskanie inwestorów, "którzy zainteresują się tymi technologiami".

Analiza EY pokazała, że wartość sektora 3W wynosi obecnie 4,86 mld dol. w Polsce, 66,49 mld dol. w Europie i 236,6 mld dol. na świecie. W naszym kraju do 2030 r. największy wzrost czeka sektor technologii węglowych – o prawie 9 proc., a wartość całego rynku 3W wzrośnie do 5,6 mld dol.

Bank podkreśla, że współzależność trzech zasobów, której sztandarowym przykładem jest elektroliza, to klucz do zrozumienia idei 3W. Według raportu największy wpływ synergii można zauważyć m.in. w przemyśle, ochronie zdrowia, mieszkalnictwie, a także infrastrukturze, transporcie i logistyce. 3W będzie miało także wpływ na spójność społeczną i terytorialną.

Prezes BGK zwróciła uwagę, że japoński bank rozwoju (JBIC), a także wiele dużych banków, takich jak Sumitomo, Mitsubishi, Nomura to banki, z którymi BGK pracuje na co dzień. Jak mówiła, "ogromni inwestorzy, a także przedsiębiorcy, np. Toyota - jedna z pierwszych inwestycji japońskich w Polsce, jest też członkiem ICI 3W" - Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W. To inicjatywa BGK, która pomaga wprowadzić na rynek nowe technologie wodne, wodorowe i węglowe. Centrum opracowuje diagnozy potencjału i przygotowuje strategie rozwoju technologii w obszarach 3W. Oferuje też usługi konsultingowe.

Bank Gospodarstwa Krajowego, wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm, działa w Polsce, ale też ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.