• <
ATC_CARGO_TOP

Liderzy żeglugi chcą przerabiać istniejące statki na spalanie paliw bezwęglowych

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Liderzy żeglugi chcą przerabiać istniejące statki na spalanie paliw bezwęglowych
Liderzy żeglugi chcą przerabiać istniejące statki na spalanie paliw bezwęglowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Maersk

Paweł Kuś

17.05.2021 Źródło: własne

A.P. Moller – Maersk, ABS, MAN Energy Solutions, Mitsubishi Heavy Industries, NYK Line, Seaspan Corporation oraz Total łączą siły za pośrednictwem Centrum Żeglugi Zeroemisyjnej Mærsk Mc-Kinney Møllera, aby ocenić techniczny, finansowy i środowiskowy potencjał konwersji istniejących statków na paliwa i technologie o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Ponadto projekt zidentyfikuje szereg modyfikacji technicznych mających znaczenie dla dzisiejszych nowych statków w celu zmniejszenia kosztów przyszłych przebudów, minimalizując w ten sposób związane z tym ryzyko finansowe dla właścicieli statków.

Partnerzy projektu przyjrzą się różnym typom statków, w tym kontenerowcom, tankowcom i masowcom oraz ich potencjalną konwersją z konwencjonalnego oleju napędowego lub nowoczesnych paliw LNG i LPG, aby umożliwić korzystanie z paliw przyszłości, takich jak amoniak lub metanol oraz  zastosowanie pokładowego wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Dla każdej ścieżki powiązane aspekty bezpieczeństwa zostaną poddane przeglądowi, a ocena finansowa obejmie takie pozycje, jak koszty konwersji, technologii i paliwa, a także powiązane koszty operacyjne.

Współpraca centrum

Projekt jest wspierany przez Centrum Żeglugi Zeroemisyjnej Mærsk Mc-Kinney Møllera i w pełni finansowany przez zaangażowane strony. Strategiczni partnerzy zobowiązali się do stosowania modelu współpracy centrum, w ramach którego przydzielają ekspertów jako pracowników oddelegowanych do pracy w centrum oraz z innymi partnerami w ramach projektów i działań.

- Aby przyspieszyć inwestycje w bezemisyjną żeglugę, musimy zmniejszyć ryzyko osieroconych aktywów. Dzięki temu projektowi sprostamy temu wyzwaniu, zapewniając przejrzystość i przegląd operacyjnych opcji paliwowych i technologicznych oraz ich wpływu na środowisko i finanse - powiedział Claus Winter Graugaard z Centrum Żeglugi Zeroemisyjnej.

 - To niezwykle ważny projekt dla całej branży. Oceniamy możliwości i konsekwencje przekształcenia statków z paliw kopalnych na paliwo o zerowej lub neutralnej emisji dwutlenku węgla, co jest czymś, co powinno zainteresować każdego armatora. Projekt ten zmieni ambicje branży w zakresie dekarbonizacji w szereg możliwych do podjęcia kroków, stanowiących drogę dla każdego typu statku do osiągnięcia bezemisyjności - skomentował Georgios Plevrakis, dyrektor ABS.

- Aby przyspieszyć przejście na paliwa neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla lub bezemisyjne, nie wystarczy skupić się wyłącznie na nowych statkach dwupaliwowych. Musimy również przyjrzeć się możliwości konwersji istniejących statków w naszej flocie na ekploatację paliwach neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla lub o zerowej emisji dwutlenku węgla - podkreślił Ole Graa Jakobsen, dyrektor ds. technologii floty A.P. Moller - Maersk.

Światowy transport morski odpowiada za około 3 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla, a udział ten prawdopodobnie wzrośnie, gdy inne branże zajmą się emisjami w nadchodzących dziesięcioleciach.

Osiągnięcie długoterminowego celu dekarbonizacji wymaga nowych rodzajów paliw i systemowej zmiany w branży. Żegluga to branża podlegająca globalnym regulacjom, która daje możliwość zabezpieczenia przyjęcia nowych technologii i paliw na szeroką skalę.


Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
MIĘDZYNARODOWA DROGA WODNA E70
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32908,00 $ tona 0,27% 10 cze
 Cynk 2965,00 $ tona -1,03% 10 cze
 Aluminium 2470,00 $ tona 0,45% 10 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.