• <
smartre_2023

Rosja zapowiada zmniejszenie wydobycia

21.09.2015 09:07 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Rosja zapowiada zmniejszenie wydobycia

Partnerzy portalu

Rosja zapowiada zmniejszenie wydobycia - GospodarkaMorska.pl

Mniej niż 40 dolarów za baryłkę – jeśli ceny ropy osiągną tak niski pułap, to Rosja będzie cięła jej  wydobycie – poinformował Aleksiej Teksler, wiceminister energii Federacji Rosyjskiej.

Ta wypowiedź może dziwić, ponieważ całkiem niedawno minister energii Aleksander Nowak zapewniał, że Rosja, nie ograniczy własnego wydobycia. Jak widać rosyjskie stanowisko w tej sprawie uległo diametralnej zmianie. 

Nowa taktyka Rosjan wydaje się zupełnie zrozumiała dla przedstawicieli branży. - Prawdopodobnie zbliżamy się do minimum cenowego. Przy cenie 40 dolarów, w dłuższej perspektywie, wiele projektów wydobywczych traci ekonomiczny sens – skomentował Tony Nunan, analityk banku Mitsubishi, na łamach agencji Reuters.

Problem niskich cen dotyka wszystkie koncerny i kraje zajmujące się wydobyciem węglowodorów. W Polsce kłopoty zwiazane z tanią ropą sygnalizuje chociażby Lotos.  Wiceprezes Grupy Lotos Mariusz Machajewski stwierdził ostatnio, że niskie ceny mogą zmusić firmę do zmiany założeń dotyczących wzrostu wydobycia. W obecnych warunkach makroekonomicznych może okazać się, że zwiększanie produkcji nie jest opłacalne.
 

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.