• <

Maersk przeznaczy 60 mln dolarów na centrum badawcze pracujące nad napędem bezwęglowym

PMK

25.06.2020 22:58
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Maersk przeznaczy 60 mln dolarów na centrum badawcze pracujące nad napędem bezwęglowym

Partnerzy portalu

Maersk przeznaczy 60 mln dolarów na centrum badawcze pracujące nad napędem bezwęglowym - GospodarkaMorska.pl

Największy na świecie armator kontenerowy, A.P. Moller-Maersk, połączy siły z głównymi firmami przemysłowymi, aby utworzyć centrum badawcze w Danii pracujące nad ograniczeniem emisji dwutlenku węgla w przemyśle żeglugowym.

Duński Maersk, który chce być neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku, poinformował w czwartek, że centrum badawcze połączy wiedzę z przemysłu, środowiska akademickiego i organów regulacyjnych w celu „dekarbonizacji” przemysłu poprzez opracowanie paliw i technologii neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla.

Przemysł żeglugowy, który prowadzi około 80% światowego handlu i odpowiada za około 3% globalnej emisji dwutlenku węgla, zobowiązał się w zeszłym roku, że do 2030 roku przygotuje statki i paliwa morskie o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Ten ruch zostałby sfinansowany przez większościowego właściciela Maerska, Fundację A.P. Mollera, która przekazała 400 milionów duńskich koron (60,36 miliona dolarów) na budowę kopenhaskiego centrum badawczego, które początkowo zatrudni 100 osób.

W Danii, której jednym z najbardziej ambitnych celów klimatycznych na świecie jest ograniczenie emisji o 70% do 2030 roku, znajdują się główne firmy zajmujące się energią odnawialną, takie jak deweloper farm wiatrowych Orsted i producent turbin Vestas.

- Dzięki tej darowiznie Fundacja A. P. Mollera pragnie wesprzeć wysiłki na rzecz rozwiązania problemu klimatycznego w żegludze światowej - powiedziała prezes zarządu fundacji, Ane Uggla.

Centrum, które byłoby niezależną organizacją non-profit, zostało założone przez firmy żeglugowe Maersk i NYK Lines, a także Siemens Energy, MAN Energy Solutions, ABS, Mitsubishi Heavy Industries i konglomerat handlowy Cargill Inc.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.