• <

Wynik wyszukiwania - "ministerstwo gospodarki morskiej" - Wiadomości

Morska ekologia na funty. 1,5 miliona funtów na zielone połączenia do i z portów Wielkiej Brytanii

Rząd brytyjski rozpoczyna procedurę przetargową na kwotę 1,5 miliona funtów, aby wypełnić zobowiązania dotyczące zerowej wartości netto, stworzyć miejsca pracy i rozwijać gospodarkę – ogłosił Minister Transportu Wielkiej Brytanii na początku kwietnia br.
12.04.2024

206 milionów GPB rządowych dotacji na zielone porty, żeglugę, offshore

Rząd Wielkiej Brytanii zagwarantował 33 miliony GPB ma rozwój zielonej żeglugi i portów. Te jedna z transz programu UK SHORE na który przeznaczono w 2022 r. 206 milionów GPB. W br. dotacje przyznano 33 projektom zgłoszonym przez porty i firmy żeglugowe. Przeznaczone zostaną na nowe technologie mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji przez transport morski. Zapewnią również utrzymanie miejsc pracy na obszarach przybrzeżnych i pobudzenie lokalnej gospodarki – podkreśla rząd Wielkiej Brytanii w komunikacie.
22.02.2024

Jak funkcjonuje gospodarka morska w obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej?

Podczas szóstej edycji Forum Wizja Rozwoju jeden z paneli dotyczył ogólnej kondycji gospodarki morskiej w Polsce i zmian wynikających z sytuacji geopolitycznej. Dyskutowano o szansach i możliwościach dla tego obszaru, a także nie udało się pominąć kwestii, które wymagają pewnych zmian i interwencji.
20.06.2023

Minister Moskwa: od poranka rosyjski gaz nie płynie do Polski przez Jamał

Od środowego poranka rosyjski gaz nie płynie do Polski przez Jamał; kurek został zakręcony - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, w środę ma się odbyć organizowane przez Komisję Europejską spotkanie państw europejskich dotyczące dostaw gazu z Rosji.
27.04.2022

Pogłębianie toru Świnoujście-Szczecin: wydobyte zabytki pokazane w Warszawie

Do 5 listopada w budynku przy ulicy Nowy Świat 6/12 w Warszawie, gdzie mieściło się Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, można będzie oglądać zabytki wydobyte podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
28.10.2021

Była prezes Baltic Power i wiceminister gospodarki morskiej ma objąć resort klimatu

Była wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa została zaproponowana na objęcie stanowiska ministra klimatu i środowiska. Anna Moskwa ostatnio kierowała firmą Baltic Power, spółką PKN Orlen i Northland Power.
27.10.2021

Stornie z Zatoki Puckiej w fatalnym stanie

Stornie z otwartymi ranami i owrzodzeniami mają być coraz częstszym widokiem w Zatoce Puckiej – alarmuje „Dziennik Bałtycki”. Miejscowi rybacy próbują zainteresować problemem polityków i naukowców.
14.10.2021

Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu

Prawie pięć lat temu, w szwedzkim porcie Ystad, przedstawiciele zarządów portów Szczecin-Świnoujście i Ystad oraz polskiego armatora promowego – Polskiej Żeglugi Bałtyckiej podpisali list intencyjny dotyczący trójstronnej współpracy. Umowa warta 130 mln euro zakładała wprowadzenie do eksploatacji na trasie Świnoujście-Ystad przez polskiego armatora dwóch nowych dużych promów. Jeden z nich miał rozpocząć prace w 2019 roku. Szwedzi zobowiązali się natomiast dostosować infrastrukturę i rozbudować nabrzeża portu w Ystad, by tak duże
15.02.2021

Gróbarczyk: program Batory nie został zahamowany

Program Batory, który ma pobudzać przemysł stoczniowy w Polsce, nie został zahamowany – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak dodał, w ministerstwie trwają prace nad jego rozwojem.
22.01.2021

SAR nie zostanie włączony w struktury Urzędu Morskiego w Gdyni

Wbrew zapowiedziom, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa nie zostanie włączona w struktury urzędów morskich. Idea ta była forsowana przez nieistniejące już Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wbrew protestom samych ratowników, powstał nawet projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim w tej sprawie.
16.12.2020

Grupa Morska: Dlaczego likwidują najlepszą, byłą stocznię państwową MSR S.A. w Świnoujściu? (felieton)

W dniu 27.11.2020 roku ukazało się na stronach internetowych MSR Gryfia kolejne ogłoszenie o rozpoczęciu postępowania w trybie przetargu na sprzedaż terenów i zabudowań byłej Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu, która została przejęta w roku 2013 przez Szczecińską Stocznię Remontową Gryfia. Ponadto w dniu wczorajszym tj. 29.11.2020 roku na jednym z portali świnoujskich ukazała się tragiczna informacja o tym, że w dniach 26-27.11.2020 roku wszyscy pracownicy stoczni w Świnoujściu otrzymali wypowiedzenia umów o pracę, ze
07.12.2020

Powstanie Główny Urząd Inwestycji Morskich?

Przygotowywanie koncepcji ekonomicznych, prawnych i organizacyjnych dot. zarządzania drogami wodnymi - m.in. takie zadanie miałby pełnić nowy rządowy pełnomocnik ds. spraw inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej. Rząd chce też powołać Główny Urząd Inwestycji Morskich.
12.11.2020

Gróbarczyk: dzisiaj przychodzi mi odbyć ostatnią wachtę

W piątek i sobotę (2 i 3 października) odbyły się uroczystości inauguracyjne Roku Akademickiego 2020/21 w Akademii Morskiej w Szczecinie. Jednym z gości był minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk. Jak powiedział podczas swojego przemówienia: "Po latach osobistej podróży, dzisiaj przychodzi mi odbyć ostatnią wachtę".
06.10.2020

WWF: Specustawa suszowa, czyli jak pod płaszczykiem walki z suszą dogodzić inwestorom

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poddało pod konsultacje społeczne projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, czyli tzw. specustawy suszowej. Fundacja WWF złożyła swoje uwagi do projektu. W opinii WWF jest to kolejny dokument tego typu w polskim prawie o charakterze specustawy, którego głównym celem jest ułatwienie procesu inwestycyjnego kosztem środowiska i z ograniczeniem udziału społecznego. Pod płaszczykiem racjonalnego i skutecznego wydatkowania pieniędzy, zaproponowano spe
02.10.2020

Drugie oświadczenie Tomasza Chamery w sprawie jachtu Sharki

W mediach społecznościowych trwa dyskusja pomiędzy Polskim Związkiem Żeglarskim a armatorem jachtu Sharki odnośnie postępowania inspektorów MZT PZŻ w procesie ubiegania się o świadectwo pływalności jachtu, wymagane do przepłynięcia z portu Cuxhaven do Szczecina po prowizorycznej naprawie jachtu wyciągniętego z wody po zatonięciu.
02.10.2020

Stanowisko Północnej Izby Gospodarczej w sprawie likwidacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Ocena polityczna funkcjonowania Ministerstwa Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej leży poza obrębem zainteresowania Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie – nie jesteśmy po to, by oceniać kompetencji polityków. Nie da się jednak ukryć, że gospodarka morska, przemysł stoczniowy i branża offshore to bardzo istotne gałęzie rozwoju Pomorza Zachodniego.
01.10.2020

Powstanie Główny Urząd Morski. Będzie podlegał ministrowi infrastruktury

Jest nowy schemat działów administracji rządowej podlegających poszczególnym ministrom - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Powstają dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski; będą podlegać odpowiednio ministrowi kultury i ministrowi infrastruktury - dodał.
01.10.2020

Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

W wyniku rekonstrukcji rządu liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty. W rządzie pojawiły się też nowe nazwiska, w tym: wicepremier Jarosław Kaczyński, Przemysław Czarnek i Grzegorz Puda. Zlikwidowano między innymi Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kierowane przez Marka Gróbarczyka.
30.09.2020

Świnoujski Morski Park Przemysłowy – samorządowa oferta dla rządu

Świnoujski Morski Park Przemysłowy mógłby przejąć majątek i kadrę Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Marszałek Olgierd Geblewicz oraz prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podpisali list intencyjny o przystąpieniu do współpracy, która ma doprowadzić do realizacji tego ambitnego projektu. Zdaniem samorządowców jest to szansa na uratowanie potencjału świnoujskiego oddziału Gryfii, które chce sprzedać Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
29.09.2020

NIK w Polskiej Fundacji Narodowej. Kontrola dot. jachtu "I love Poland" i Rejsu Niepodległości

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi historię wydatków Polskiej Fundacji Narodowej przeznaczonych na oceaniczne rejsy. Chodzi konkretnie o wyprawę jachtu "I love Poland" oraz Rejs Niepodległości.
28.09.2020

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Morza (wideo)

Światowy Dzień Morza ustanowiony został przez sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Konwencja ta została podpisana 17 marca 1958 roku. Motywem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Morza jest hasło "Zrównoważona żegluga dla zrównoważonej planety"
24.09.2020

Pozytywna decyzja środowiskowa ws. przekopu Mierzei Wiślanej utrzymana w mocy

Pozytywna decyzja środowiskowa dotycząca budowy nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym została utrzymana w mocy - podała dziś w komunikacie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Rozpatrywała ona odwołania samorządu woj. pomorskiego oraz organizacji ekologicznych.
22.09.2020

Kościński: polska gospodarka bardzo dobrze funkcjonuje

Dzięki działaniom rządu polska gospodarka bardzo dobrze funkcjonuje - mówił w czwartek w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński, odpowiadając na pytania posłów dotyczące nowelizacji ustawy budżetowej. Ocenił, że wszystkie działania rządu w reakcji na pandemię były prawidłowe.
17.09.2020

WWF: Jak upłynnić miliard złotych - Odrzańska Droga Wodna

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce wydać ponad miliard złotych na modernizację 15 kilometrów Odrzańskiej Drogi Wodnej! To przepis na zmarnowanie pieniędzy podatników bazujący na błędnych założeniach. Inwestowanie w drogi wodne w XXI wieku jest zupełnie nieopłacalne i miałoby olbrzymie negatywne konsekwencje zarówno dla lokalnych społeczności, jak i środowiska. Wyjaśniamy dlaczego.
17.09.2020

Debata „Bariery rozwoju transportu intermodalnego”

Transport intermodalny to jeden z najszybciej rozwijających się trendów w branży logistycznej. Dlaczego jest on tak ważny z punktu widzenia biznesowego i politycznego? Jaką rolę pełni w Polsce i w naszym regionie, jakie są prognozy dla tej branży? – to niektóre tematy poruszone podczas debaty „Bariery rozwoju transportu intermodalnego”. Eksperci podczas dyskusji zastanawiali się również, jak rozwiązać spór między spedytorami a dostawcami infrastruktury dotyczący kontrowersyjnej opłaty manipulacyjnej pobieranej przez DTC Gdańsk o
16.09.2020

Rozwój portów morskich kluczowy dla strategii transportowej Polski

Budowa zrównoważonego i spójnego systemu transportu w Polsce jest konieczna - podkreślali uczestnicy debaty o strategii transportowej dla Polski, która odbyła się w ramach XII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w dn. 2-4 września 2020 roku.
03.09.2020

Szef MGMiŻŚ nieodpłatnie przekaże Warszawie rury do awaryjnego przesyłu

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przyjął wniosek prezesa Wód Polskich, Przemysława Dacy, by nieodpłatnie przekazać władzom Warszawy rury, które w zeszłym roku służyły do awaryjnego przesyłu - poinformował dziś resort.
03.09.2020

Przekop Mierzei Wiślanej idzie zgodnie z planem. Projekt ma pobudzić gospodarczo i turystycznie cały region

– Po uruchomieniu nowego kanału żeglugowego i otwarciu Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie spodziewamy się większej liczby turystów – mówi Katarzyna Krzywda z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Przekop Mierzei Wiślanej ma także pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy całego regionu. Pojawiają się inwestorzy chętni do budowy terminali w elbląskim porcie.
03.09.2020

Zieleń i mała retencja zamiast betonu. Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego

Trwają konsultacje oraz uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt to coś więcej – zawiera cały pakiet działań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych w Polsce. Przedstawiamy szczegóły dotyczące planowanych zapisów.
30.08.2020

ISR: Jaki przebieg połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba?

Do 4 września będą trwać konsultacje publiczne wariantów przebiegu połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba.
28.08.2020

Projekt Portu Zewnętrznego ekonomicznie uzasadniony. Budowa już w 2024 roku? (wideo)

Drugiego dnia III edycji Forum Wizja Rozwoju, odbywającego się na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, zorganizowana została konferencja i debata dotycząca Portu Zewnętrznego w Gdyni. Niezależni eksperci ocenili efektywność inwestycji a władze ZMPG poinformowały, iż już na przełomie września i października tego roku wystąpią o pozwolenie środowiskowe na budowę.
26.08.2020

Przed nami III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni - m.in. o gospodarce morskiej

Trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się w terminie 24-25 sierpnia. Tradycyjnie na miejsce konferencji obrana została siedziba Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki. W związku z sytuacją spowodowaną stanem epidemii nie zabraknie również dyskusji na temat znaczenia polskiego kapitału w sytuacjach kr
23.08.2020

VGSD 2020 - niespodzianka na rozpoczęcie mistrzostw Polski

W czwartek w drugiej części 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days do rywalizacji przystąpili żeglarze w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, a ponadto w O'pen Skiff. Te zawody mają rangę mistrzostw Polski, a ich triumfatorów poznamy w sobotę.
21.08.2020

Portal SIPAM uruchomiony dla użytkowników

20 sierpnia 2020 roku Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oddaje do użytkowania przez interesariuszy zewnętrznych System Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej (SIPAM).
21.08.2020

Środki ostrożność na III edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

III edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się już 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby w czasie konferencji przestrzegane były nadzwyczajne środki ostrożności związane ze stanem epidemiologicznym.
20.08.2020

Maciej Streubel prowadzi po pierwszych wyścigach Pucharu Trenerów VGSD 2020

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days ruszyły na dobre! Z powodu braku wiatru w poniedziałek nie rozegrano żadnego wyścigu w klasie Optimist w zawodach Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów grupy B, ale drugiego dnia 21. edycji tej imprezy najmłodsi żeglarze dwa razy stanęli na starcie. Te zmagania zakończą się w środę, a na czele 116 zawodników do 13 lat znajduje się Maciej Streubel.
19.08.2020

Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś

Na bulwarach wiślanych w Warszawie odsłonięto właśnie wystawę „Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś”. W otwarciu udział wzięła Mariola Chojnacka Dyrektor Generalna z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Wystawa to odrabianie zaległości z naszej historii. Niewiele osób zna rolę Flotylli śródlądowej w Bitwie Warszawskiej. Dlatego tym większa radość, iż Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej może brać udział w tym przedsięwzięciu – powiedziała Mariola Chojnacka.
14.08.2020

Spotkanie z dużymi aglomeracjami dotyczące gospodarki ściekowej 10 sierpnia 2020 r

10 sierpnia 2020 r. odbyło się drugie webinarium z aglomeracjami o RLM ≥100 000 dotyczące gospodarki ściekowej w dużych aglomeracjach. Spotkanie to zostało zorganizowane przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, przy udziale przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
14.08.2020

Chcesz nazwać jedną z nowych wysp? Weź udział w konkursie!

Ministerstwo gospodarki morskiej szuka nazw dla trzech nowych wysp, które powstają na Mierzei Wiślanej i Zalewie Szczecińskim. Resort ogłosił w piątek konkurs na ich nazwy.
07.08.2020

Rusza kolejny nabór wniosków dla rybaków za dni postojowe

Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, we wrześniu wystartuje kolejny nabór wnios
06.08.2020

Transeuropejska sieć transportowa (TEN-T),współpraca gospodarcza z krajami europejskimi tematami rozmów III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

W dniach 24-25 sierpnia odbędzie się trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Na miejsce konferencji tradycyjnie obrana została Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Jeden z bloków tematycznych konferencji poświęcony będzie problematyce związanej ze współpracą gospodarczą Polski z innymi krajami takimi jak Węgry, czy Wielka Brytania. Eksperci omówią również kierunki rozwoju transportu w Polsce z uwzględnieniem sieci TEN-T.
05.08.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni - najstarszy polski armator

W tym roku obchodziliśmy 100 – lecie polskiego szkolnictwa morskiego a nie tak dawno również i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uniwersytet Morski w Gdyni, który jest największą polską uczelnią morską, kształcącą obecnie na 4 kierunkach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa czynnie brał udział w tych obchodach. Gdyńska uczelnia to nie tylko jednak instytucja dydaktyczno – naukowa z wielkimi tradycjami, ale również zdaje się najstarszy polski armator.
03.08.2020

Jest projekt uchwały ws. rozbudowy Odrzańskiej Drogi Wodnej na odcinku od Malczyc do Lubiąża

Wykonanie prac w cofce stopnia wodnego Malczyce oraz budowa stopnia wodnego Lubiąż we wsi Gliniany - zakłada program rozbudowy Odrzańskiej Drogi Wodnej na odcinku od Malczyc do Lubiąża. Szacowany koszt programu na lata 2020-2028 to 1 102,1 mln zł.
30.07.2020

Projekt skrócenia okresu ochronnego łososia i troci w morzu dla wędkarzy

Ministerstwo gospodarki morskiej przekazało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, skracającego okres ochronny łososia i troci wędrownej w czteromilowym pasie przybrzeżnym Bałtyku dla rybołówstwa rekreacyjnego. Okres miałby być krótszy o 15 dni.
29.07.2020

ISR: Ministerstwo gospodarki morskiej jest potrzebne Polsce

Być może w sygnałach o możliwej likwidacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest niewiele prawdy. Prawda ta jest jednak taka, że Wybrzeże i Polska tego ministerstwa potrzebują.
28.07.2020

ISR: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej do likwidacji?

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest wymieniane jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do likwidacji. Samo to, że mowa o nim w tym kontekście, jest znaczące i ambarasujące. Co to oznacza dla regionu i branży?
27.07.2020

Spotkanie MGMiŻŚ z dużymi aglomeracjami dot. gospodarki ściekowej

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, przy udziale przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zorganizowało webinarium dotyczące gospodarki ściekowej w dużych aglomeracjach (≥100 000 RLM).
24.07.2020

Przed nami III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się w terminie 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Organizatorzy zaplanowali szereg bloków tematycznych poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki.
24.07.2020

III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni o wyzwaniach w sytuacjach kryzysowych

Podczas tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju, która odbędzie się 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni eksperci wezmą udział w dziesiątkach debat poruszających kluczowe zagadnienia związane z rozwojem rodzimej gospodarki. W związku z sytuacją spowodowaną epidemią Koronawirusa nie zabraknie również rozmów ściśle związanych z obecną sytuacją ekonomiczną Polski. Poruszone zostaną takie kwestie jak: dywersyfikacja produkcji krajowej, działania Spółek Skarbu Państwa w czasie kryzysu, wsparcie MŚP w sytuacjach kryzyso
22.07.2020

Gospodarka rynkowa na III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

W dniach 24-25 sierpnia odbędzie się trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Jeden z bloków tematycznych konferencji poświęcony będzie szeroko pojętej ekonomii w kontekście rynku pracy. Eksperci pochylą się między innymi nad takimi tematami jak: wpływ demografii na rynek pracy, partycypacja pracowników w CSR na gruncie polskim, programy osłonowe w czasie kryzysu, wyzwania dla pracodawców na zmieniającym się rynku pracy, czy finansowanie rozwoju gospodarczego.
14.07.2020

Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych inwestorów?

Między innymi na to pytanie będą szukać odpowiedzi eksperci w czasie III edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Zaproszeni goście porozmawiają o najważniejszych i najbardziej aktualnych zagadnieniach i trendach w ramach jednego z bloków tematycznych.
08.07.2020

MK stworzy agendę celem wypracowania umowy sektorowej dla offshore

Ministerstwo Klimatu stworzy agendę mającą na celu wypracowanie umowy sektorowej w zakresie wspierania morskiej energetyki wiatrowej, na wzór umowy z Wielkiej Brytanii, poinformował wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.
02.07.2020

III Forum Wizja Rozwoju o gospodarce morskiej

Sztandarowym blokiem tematycznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni będzie szeroko pojęta gospodarka morska. W dniach 24-25 sierpień 2020 w siedzibie Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte grono wybitnych ekspertów weźmie udział w dyskusjach poruszających zagadnienia związane z rozwojem polskich portów, potencjałem morskich autostrad oraz perspektywami przemysłu stoczniowego.
23.06.2020

Forum Wizja Rozwoju o srebrnej gospodarce

Znamy termin III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W tym roku edycja najważniejszego wydarzenia północnej Polsce odbędzie się w dniach 24 i 25 sierpnia w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej. Wzorem ubiegłych lat organizatorzy zaplanowali oddzielny blok dyskusyjny ujmujący szeroko pojętą problematykę polityki senioralnej zwanej zamiennie „srebrną” gospodarką.
18.06.2020

Zmiana terminu III edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Tegoroczna odsłona Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 24-25 sierpnia w siedzibie Akademii Marynarki Wojennej.
17.06.2020

Zakończenie prac nad Programem Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej planowane w 2021 r.

Zakończenie prac i przygotowanie ostatecznej wersji Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej wraz z prognozą oddziaływania na środowisko zaplanowano w 2021 r. - poinformowała w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa.
14.06.2020

Tykające bomby na dnie Bałtyku

Zarówno administracja morska jak i ochrony środowiska nie rozpoznawały zagrożeń wynikających z zalegania w zatopionych na dnie Bałtyku wrakach ropopochodnego paliwa i broni chemicznej. Nie szacowały też ryzyka z nimi związanego i skutecznie nie przeciwdziałały rozpoznanym i zlokalizowanym zagrożeniom. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej na niespotykaną skalę. Największe zagrożenie stanowią pochodzące z okresu II wojny światowej Stuttgart i Franken. Z pierwszego już wydobywa się paliwo, drugi, z powodu korozji może się
30.05.2020

Ruszają poszukiwania legendarnego okrętu ORP Orzeł

Dokładnie 80 lat temu okręt podwodny „Orzeł” wypłynął w swój ostatni rejs, a lokalizacja jego wraku wciąż pozostaje zagadką. Z okazji wyjątkowej rocznicy startuje właśnie Narodowy Program, w ramach którego Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe, mające siedzibę w Cielimowie koło Gniezna, we współpracy z Akademią Morską w Szczecinie będą wspólnie poszukiwać zaginionego okrętu. Programowi patronuje Kancelaria Premiera RP oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Startuje Narodowy Program Poszukiwania Wraku Polskie
22.05.2020

Bałtyk w polskiej strefie niewystarczająco zabezpieczony

Ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na chwilę obecną nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa na polskich wodach - takiego zdania jest poseł Lewicy Marek Rutka.
21.05.2020

Prezes Wód Polskich: 640 inwestycji w retencję wód za ponad 160 mln zł w trzy lata w Polsce

Ponad 640 różnych inwestycji w lepszą retencję wód za kwotę ponad 160 mln zł zrealizuje w ciągu trzech lat Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - mówił w środę na jazie Złotoria (Podlaskie) prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
20.05.2020

Wszystkie działania przeciw suszy, realizowane w resortach, wkrótce będą koordynowane w jednym planie

Wszystkie działania przeciwko suszy, które są realizowane w poszczególnych resortach, wkrótce będą bardzo ściśle koordynowane w jednym planie - zapowiedział w poniedziałek minister środowiska Michał Woś. Według niego, bliska współpraca przynosi lepsze efekty.
18.05.2020

Zmiany w sektorze rolnictwa i rybołówstwa tematem wideokonferencji ministrów

13 maja 2020 roku odbyła się wideokonferencja ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej reprezentowała Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ. Przedmiotem posiedzenia było podsumowanie zmian zaobserwowanych w sektorach rybołówstwa i rolnictwa będących następstwem rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19, określenie skuteczności środków przyjętych dla sektora rolnictwa UE oraz przekazanie informacji o sposobie realizacji aktualnych programów z zakresu Europejskiego Fundu
15.05.2020

Webinar w ramach konsultacji społecznych Projektu przeglądu istotnych problemów gospodarki wodnej

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wraz z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie zapraszają do udziału w webinarze w ramach konsultacji społecznych Projektu przeglądu istotnych problemów gospodarki wodnej
15.05.2020

MGMiŻŚ: przez COVID-19 na razie nie można zwiększyć pomocy dla armatorów rekreacyjnych

Ze względu na pandemię i związane z nią duże wydatki, na razie nie ma możliwości zwiększenia pomocy dla borykających się z problemami armatorów rekreacyjnych, którzy łowili dorsze - przekazał PAP resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Armatorzy czekają na konkrety ze strony ministerstwa.
12.05.2020

MGMiŻŚ: do ścieków nie trafiają drobnoustroje chorobotwórcze

Systemy odprowadzania ścieków ze szpitali zakaźnych działają w większości przypadków prawidłowo, do ścieków nie trafiają drobnoustroje chorobotwórcze - podało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
08.05.2020

Rybacy rekreacyjni utrudniali żeglugę kontenerowcowi

Ponad 50 statków rybołówstwa rekreacyjnego utrudniało w piątek na Zatoce Gdańskiej żeglugę kontenerowcowi Maersk, płynącemu do terminalu DCT Gdańsk. Był to protest rybaków, aby rząd spełnił ich postulaty.
02.05.2020

Eksperci: walka z suszą powinna mieć pierwszeństwo przed budową dróg wodnych

Coraz większym problemem staje się w Polsce susza. Inwestycje w nasz system wodny, ograniczające ryzyko suszy i powodzi, powinny mieć priorytet przed inwestycjami w transport rzeczny - uważają eksperci.
01.05.2020

Wiceminister Anna Moskwa uczestniczyła w wideokonferencji ministrów transportu

29 kwietnia 2020 roku odbyła się wideokonferencja ministrów ds. transportu państw UE oraz EFTA. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej reprezentowała Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ.
01.05.2020

Rybacy rekreacyjni pływają w pobliżu portu w Gdańsku, ale nie blokują dostępu

Nasze jednostki w ramach protestu pływają na podejściu do portu w Gdańsku – poinformował w czwartek PAP członek sztabu kryzysowego rybołówstwa rekreacyjnego Waldemar Giżanowski. Właściciele statków domagają się wsparcia finansowego od państwa.
30.04.2020

Wędkarze rekreacyjni zablokują porty na Zatoce Gdańskiej

W czwartek po północy z Władysławowa ma wyruszyć ok 60-70 jednostek morskiego wędkarstwa rekreacyjnego w celu blokady portów na Zatoce Gdańskiej. Najbardziej prawdopodobna jest blokada portu w Gdyni jednak protestujący dopuszczają również blokadę portu w Gdańsku.
29.04.2020

Rusza przetarg na remont jazu na Jeziorce; element walki z suszą

W ciągu najbliższych kilku miesięcy zmodernizowany zostanie jaz na rzece Jeziorce. Spółka Wody Polskie otworzyła procedurę przetargową - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda. Inwestycja - jak mówił - ma w przyszłości pomóc w walce z suszą.
29.04.2020

Rybacy rekreacyjni od środy mają protestować na akwenach portów w Gdańsku i Gdyni

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego rozpoczną w środę rano protest na akwenach portów w Gdyni i Gdańsku - poinformował sztab kryzysowy armatorów rybołówstwa rekreacyjnego. Akcja protestacyjna ma trwać do odwołania.
28.04.2020

Gróbarczyk: rybacy rekreacyjni dostaną 20 mln zł

Do rybaków rekreacyjnych do końca II kwartału trafi 20 milionów złotych - zapowiedział w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Protestujący rybacy twierdzą, że to za mało i wzywają ministra do rozmów.
27.04.2020

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego wzywają do rozmów ministra Gróbarczyka

Członkowie sztabu kryzysowego armatorów rybołówstwa rekreacyjnego wezwali w poniedziałek we Władysławowie (Pomorskie) do rozmów nt. ich postulatów ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz premiera Mateusza Morawieckiego.
27.04.2020

70 proc. wody w Polsce zużywane jest na potrzeby energetyki

Pojawiły się interesujące apele o oszczędzanie wody wykorzystywanej na potrzeby komunalne, ale trzeba powiedzieć, że 70 proc. wody w Polsce zużywane jest na potrzeby energetyki - powiedział w poniedziałek minister środowiska Michał Woś
27.04.2020

MGMiŻŚ: Przygotowaliśmy specjalną „ustawę antysuszową”

Przygotowaliśmy specjalną „ustawę antysuszową”, która umożliwi natychmiastową realizację najbardziej potrzebnych inwestycji. Projekt specustawy wkrótce zostanie opublikowany - podało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w środę w komunikacie.
22.04.2020

Realizacja umów stoczniowych w czasie epidemii - aktualizacja

Planowanie procesów biznesowych i zarządzenie ryzykiem w branży gospodarki morskiej to z dnia na dzień coraz większe wyzwanie. Zagadnień związanych z bieżącą oceną sytuacji jest cała masa. Zwłaszcza z uwagi na pogłębiający się niepokój i stan niepewności, a także – nie oszukujmy się – dość symboliczną pomoc państwa i brak sensownego systemu wsparcia finansowego.
06.04.2020

Przychody przemysłu okrętowego na najwyższym poziomie [analiza MGMiŻŚ]

Przychody przemysłu okrętowego w Polsce są na bardzo wysokim poziomie, a odczyty roku 2018 osiągnęły historyczne maksimum i są blisko trzykrotnie wyższe niż w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
31.03.2020

MGMiŻŚ: Rośnie zatrudnienie w branży przemysłu okrętowego [analiza]

Od 2015 roku w polskiej branży przemysłu okrętowego zatrudnienie wzrosło o prawie osiem tysięcy miejsc. To realne efekty odbudowywania przemysłu stoczniowego po wielu latach zapaści.
26.03.2020

Działalność połowowa wobec stanu epidemii

W związku z sytuacją wprowadzenia w naszym kraju stanu zagrożenia epidemicznego, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uprzejmie informuje, że statki wychodzące w morze i niezawijające do obcych portów, w tym statki rybackie operują normalnie, bez obowiązku odbycia 14 dniowej kwarantanny.
25.03.2020

MGMiŻŚ proponuje zwolnienia z obowiązku kwarantanny załóg statków żeglugi śródlądowej

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w celu zapewnienia nieprzerwanego łańcucha dostaw w czasie epidemii koronawirusa proponuje m. in. zwolnienie z obowiązku 14-dniowej kwarantanny załóg statków żeglugi śródlądowej - poinformował we wtorek resort.
24.03.2020

MGMiŻŚ: Jednostki obsługiwane w stoczniach podlegają takim samym procedurom jak statki towarowe w portach

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej informuje, że statki przychodzące na remonty do polskich stoczni podlegają takiej samej procedurze jest statki towarowe. Agent awizuje statek na wejście do portu, znany jest stan załogi, wiadomo w jakich portach jej członkowie byli wcześniej i kiedy. Po zacumowaniu na burtę wchodzą funkcjonariusze Straży Granicznej i Straży Pożarnej w celu sprawdzenia stanu zdrowia załogi min. wykonania pomiaru temperatury. Wszelkie dalsze procedury np. zakaz zejścia że statku w porci
15.03.2020

Kolejna pomoc dla rybaków. Nabór rusza 27 marca

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej już po raz drugi przygotowuje pomoc finansową dla rybaków. Pomoc finansowa jest związana ze znacznym obniżeniem wysokości ogólnych kwot połowowych na obszarze Morza Bałtyckiego przez Unię Europejską.
05.03.2020

Kolejna pomoc dla rybaków w związku z zakazem połowu dorsza

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowuje kolejną pomoc finansową dla rybaków w związku z zakazem połowu dorsza. W marcu zostanie uruchomiony nowy nabór w kwocie 22,5 mln zł.
26.02.2020

Rekord przeładunków kontenerów w polskich portach

Polskie porty w ubiegłym roku były liderem w przeładunkach kontenerów na Bałtyku. Liczba TUE przekroczyła 3 mln - podało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
21.02.2020

Jaką pomoc otrzymują rybacy w związku z zakazem połowu dorsza?

Tylko w 2019 roku ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przeznaczyło ze środków europejskich ponad 80 milionów złotych na rekompensaty dla rybaków, którzy tymczasowo przestali prowadzić działalność połowową lub zaangażowali się w działania prośrodowiskowe polegające m.in. na zbieraniu sieci lub odpadów morskich oraz na obserwacji przyłowu ptaków.
20.02.2020

Zachodniopomorskie: Marszałek skrytykował koncepcję ratowania ST3 Offshore

Marszałek woj. zachodniopomorskiego skrytykował w piątek koncepcję ratowania ST3 Offshore, którą przedstawiło MGMiŻŚ. Pomysł oparty na współpracy firmy ze stocznią remontową Gryfia i tzw. zieloną stocznią, Olgierd Geblewicz nazwał " połączeniem bytów nieistniejących" z bytami "w tarapatach".
14.02.2020

MGMiŻŚ przedstawiło koncepcję ratowania ST3 Offshore

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło koncepcję dalszego funkcjonowania szczecińskiego przedsiębiorstwa ST3 Offshore. Pomysł jego ratowania opiera się na współpracy z Morską Stocznią Remontową Gryfia i Zakładem Recyklingu Statków Szczecin.Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło koncepcję dalszego funkcjonowania szczecińskiego przedsiębiorstwa ST3 Offshore. Pomysł jego ratowania opiera się na współpracy z Morską Stocznią Remontową Gryfia i Zakładem Recyklingu Statków
13.02.2020

W Warszawie zakończyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa (foto, wideo)

23 stycznia w hotelu Sound Garden w Warszawie odbyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, zor­ga­ni­zo­wane przez Zarząd Targów Warszawskich i Akademię Marynarki Wojennej. Tematyką tegorocznej edycji FBM były głównie nowe okręty dla Marynarki Wojennej w ramach nowego Planu Modernizacji Technicznej i ochrona cywilnej infrastruktury morskiej traktowanej jako fundament bezpieczeństwa państwa. Portal GospodarkaMorska.pl tradycyjnie objął wydarzenie patronatem medialnym.
26.01.2020

Po raz drugi z rzędu przeładunki w portach powyżej 100 mln ton

Przeładunki w polskich portach wzrosły w roku 2019 do 108,3 mln ton z 105,7 mln ton w roku 2018. To wzrost o 2,4 proc. i oznacza, że po raz drugi w historii przeładunki przekroczyły 100 mln ton - wynika z danych przesłanych PAP przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
17.01.2020

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zostanie włączona w struktury Urzędów Morskich? Jest projekt ustawy

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planuje zmiany w ustawie o bezpieczeństwie morskim. Jest już projekt ustawy, który zakłada włączenie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w struktury urzędów morskich.
16.01.2020

Nabór na członków do Państwowej Rady Gospodarki Wodnej V kadencja

Państwowa Rada Gospodarki Wodnej jest organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej powołanym na 4 letnią kadencję.
10.01.2020

Prawo wodne bardziej przyjazne dla żeglarzy

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uwzględniło wspólną petycję Polskiego Związku Żeglarskiego, Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych, PTTK, Stowarzyszenia Żeglarskiego Samoster, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz innych organizacji wodniackich w sprawie treści ustawy Prawo Wodne we fragmencie dotyczącym obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. To ważna informacja dla wszystkich organizatorów regat i klubów żeglarskich prowadzących szkolenia.
07.01.2020

Joanna Pajkowska żeglarzem 2019 roku

Joanna Pajkowska została uhonorowano tytułem Żeglarza Roku 2019, Srebrnym Sekstantem oraz I nagrodą Rejs Roku. To jubileuszowa 50. edycja przyznania najwyższych polskich trofeów żeglarskich. Pajkowską wyróżniono po raz trzeci – poprzednio w 2009 i 2017 roku.
06.01.2020

Joanna Pajkowska nagrodzona za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów

"Rejs Roku - Srebrny Sekstant" to najwyższe polskie trofeum w żeglarskie morskim przyznawane przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którego patronem od 2009 roku jej jest prezydent Gdańska. W 2019 roku nagroda trafiła do Joanny Pajkowskiej za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na jachcie „Fanfan”.
01.01.2020

„Witowo Radio” kończy pracę. Jego zadania przejmuje Polish Rescue Radio

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej informuje, że z dniem 31 grudnia 2019 roku godz. 23:59 kończy pracę stacja brzegowa „Witowo Radio”. Jej funkcje w całym zakresie przejmuje z dniem 1 stycznia 2020 roku, godz. 00:00, stacja „Polish Rescue Radio”.
20.12.2019

MGMiŻ: nie ma dowodów, by wraki na dnie Bałtyku były poważnym zagrożeniem

Wyniki monitoringu wskazują na brak dowodów na poważne zagrożenie zanieczyszczeniami z wraków na Bałtyku, pozostawionych w wyniku działań wojennych - poinformowało PAP Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
19.12.2019

Banaś pisze do premiera: „Grozi nam potężna katastrofa ekologiczna”

Jak dowiedział się reporter RMF FM, do kancelarii premiera trafiło pismo podpisane przez prezesa NIK, Mariana Banasia. Zawarte są w nim ostrzeżenia dotyczące "potężnej katastrofy ekologicznej, która może objąć swym zasięgiem cały polski Bałtyk i na co najmniej 100 lat całkowicie zniszczyć życie w morzu".
19.12.2019

Polska Żegluga Morska: W lutym 2020 roku koniec zarządu komisarycznego

W lutym 2020 r. ma nastąpić koniec zarządu komisarycznego w Polskiej Żegludze Morskiej - poinformowały służby prasowe PŻM. Powodem wprowadzenia w PŻM w lutym 2017 roku zarządu komisarycznego była trudna sytuacja firmy; brak symptomów poprawy koniunktury na światowym rynku shippingowym, a także brak odpowiednich do tej sytuacji działań wcześniejszego kierownictwa Grupy PŻM.
12.12.2019

W Szczecinie podsumowano projekt badawczy mający poprawić żeglowność rzeki Odry

W dniu 28 listopada 2019 r. odbyło się seminarium podczas którego eksperci podsumowali projekt badawczy w zakresie poprawy żeglowności rzeki Odry realizowany przez Politechnikę Wrocławską pod patronatem MGMiŻŚ.
04.12.2019

Kursy w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej

Ośrodek Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej istnieje od 1995 r. Organizuje szkolenia w zakresie STCW dla osób, które chcą pierwszy raz podjąć pracę na statkach oraz dla doświadczonych marynarzy, pragnących podnieść swoje kwalifikacje, zarówno dla zgłoszeń indywidualnych oraz pracowników przedsiębiorstw gospodarki morskiej.
26.11.2019

Od środy konferencja o rozwoju portów w Szczecinie i Świnoujściu

W dniach 27 i 28 listopada br. w Szczecinie odbywać się będzie trzecia edycja konferencji NaviRail. Jej celem jest stworzenie dogodnych warunków dla wzrostu przeładunków, a co za tym idzie, rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu.
26.11.2019

Przedstawiciele amerykańskich firm z sektora energetyki jądrowej w polskich stoczniach

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wspierane przez Polskie Forum Technologii Morskich zorganizowało w porozumieniu z Ministerstwem Energii wizytę przedstawicieli firm amerykańskich sektora energetyki jądrowej w Gdyni i w Gdańsku. Odwiedzono Stocznię CRIST oraz MARINE PROJECT, a także inne firmy (VISTAL, ENERGOMONTAŻ Gdynia, Mostostal Pomorze) związane z sektorem technologii morskich i potencjalnie zainteresowane możliwościami współpracy jakie może zaoferować sektor energetyki jądrowej.
20.11.2019

Niemcy blokują drogę wodną pomiędzy Berlinem a Szczecinem

Jak poinformowało Radio Szczecin, polscy armatorzy barek protestują przeciwko permanentnym zamykaniu przez stronę niemiecką drogi wodnej pomiędzy Berlinem i Szczecinem. Napięta sytuacja trwa już trzy miesiące.
16.11.2019

Nowa ustawa obowiązująca armatorów śródlądowych

Nowa ustawa przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej daje możliwość wsparcia finansowego dla armatorów śródlądowych w postaci kredytów preferencyjnych na zakup, modernizację lub remont statków śródlądowych - mowa o ustawie o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym (Dz.U 2019 poz. 1901), która wchodzi w życie 9 listopada.
09.11.2019

Polskie plany budowy offshore przyciągają największych graczy

Perspektywy budowy w polskiej części Bałtyku farm wiatrowych przyciągają najważniejszych globalnych graczy. Rząd deklaruje pełne poparcie dla tych planów. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą szczegółowe regulacje i ile miejsca na Bałtyku przypadnie farmom.
02.11.2019

Europosłowie belgijskiej partii chcą interweniować w KE ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Eurodeputowani partii Ecolo skierowali do Komisji Euroropejskiej zapytanie parlamentarne dotyczące inwestycji żeglugowej przebiegającej przez Mierzeje Wiślaną. Sytuacja jest o tyle ciekawa, iż kanał budować będzie belgijsko-polskie konsorcjum Besix/NDI, które wygrało przetarg ogłoszony przez Urząd Morski. Co więcej, konsorcjum jest na etapie konsultacji ws. bezpieczeństwa na placu budowy z tamtejszym samorządem lokalnym. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie wojewódzkiej trasy nr 501 z Mikoszewa do Krynicy Morskiej.
25.10.2019

Projekt ws. większej odpowiedzialności m.in. przewoźników morskich – do konsultacji

Projekt noweli Kodeksu morskiego, zwiększający m.in odpowiedzialność przewoźników morskich i właścicieli statków, trafił w poniedziałek do konsultacji społecznych - podało Rządowe Centrum Legislacji. Projekt wprowadza np. zmiany w przepisach ws. usuwania wraków.
08.10.2019

W piątek podpisanie umowy z wykonawcą przekopu Mierzei Wiślanej

W piątek w Elblągu nastąpi podpisanie umowy z wykonawcą kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Najkorzystniejszą ofertę na wykonanie kanału żeglugowego złożyło polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix, które zaproponowało cenę 992 mln 270 tys. zł.
03.10.2019

Zakończył się II Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu

W Opolu w dniach 17-19 września odbywał się II Kongres Żeglugi Śródlądowej. Ponad 700 uczestników – głównie przedsiębiorców i samorządowców – zgromadziła jego główna część - konferencja pod hasłem „W stronę korzyści”.
24.09.2019

Gróbarczyk: w ciągu kilku miesięcy pierwsze złomowania statków w ramach Zielonej Stoczni w Polsce

Pierwsze złomowania statków w ramach przedsięwzięcia Zielona Stocznia w Polsce mają odbyć się w ciągu kilku miesięcy - poinformował w poniedziałek w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
23.09.2019

Galla: Wciąż są problemy z wykorzystaniem Odry jako szlaku transportowego

Na opolskim odcinku rzeki Odry nadal są miejsca wymagające zabezpieczenia przeciwpowodziowego, są także problemy z wykorzystaniem rzeki jako szlaku transportowego - powiedział na konferencji prasowej w Kędzierzynie-Koźlu poseł Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka).
17.09.2019

Ekspert: niebawem będą pływały statki bezzałogowe

Niewielkie statki autonomiczne sterowane i nadzorowane przez pokładowy system komputerowy bez udziału człowieka będą w niedalekiej przyszłości pływały - mówił profesor Tadeusz Szelangiewicz z Akademii Morskiej w Szczecinie.
06.09.2019

Rozpoczął się 7. Międzynarodowy Kongres Morski (foto, wideo)

Koncepcja Trójmorza, przemysł stoczniowy i bezpieczeństwo morskie są wśród tematów 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego – mówił w czwartek w Szczecinie, inaugurując wydarzenie, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
05.09.2019

Rusza 7. Międzynarodowy Kongres Morski

Inicjatywa Trójmorza, bezpieczeństwo w branży morskiej, przemysł stoczniowy oraz wykorzystanie nowych technologii, to niektóre z tematów rozpoczynającego się w czwartek w Szczecinie 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego.
04.09.2019

Senat bez poprawek do ustawy o wsparciu armatorów śródlądowych

Senat nie zaproponował w piątek poprawek do ustawy o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym. Ustawa rozszerza możliwości uzyskania dofinansowania przez armatorów.
30.08.2019

Nowelizacja Prawa wodnego ma zapewnić stabilne finansowanie Wodom Polskim

Zapewnienie stabilnego źródła finansowania Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo wodne, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
08.08.2019

Sejm przyjął ustawę o wsparciu armatorów śródlądowych

Sejm przyjął w środę ustawę o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym. Ustawa rozszerza możliwości uzyskania dofinansowania przez armatorów.
01.08.2019

Witkowski: Nowela ustawy o portach pozwoli wybudować Drogę Czerwoną w Gdyni

Nowelizacja ustawy o portach i przystaniach, która wprowadza też zmiany w ustawie o drogach publicznych, pozwoli na wybudowanie tzw. Drogi Czerwonej do portu w Gdyni, co wyeliminuje ciężki tranzyt z centrum miasta - poinformował PAP wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
20.07.2019

Debata o przyszłości śródlądowych dróg wodnych w nowej perspektywie finansowej UE

W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej 9 lipca odbyło się posiedzenie Grup roboczych Komitetu Sterującego do spraw Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych. Głównym tematem spotkania była możliwość uwzględnienia potrzeb sektora żeglugi śródlądowej w dokumentach dotyczących nowej perspektywy finansowej UE.
18.07.2019

Betonowanie rzek? Już się tego nie robi. Wywiad z ekspertem Wód Polskich

O proekologicznych sposobach na suszę oraz powódź i o całkiem nowym spojrzeniu na gospodarkę wodną mówi Wojciech Skowyrski, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Przed Powodzią i Suszą w Wodach Polskich.
15.07.2019

7. Międzynarodowy Kongres Morski: 5 i 6 września 2019r. branża morska spotyka się w Szczecinie

W wydarzeniu udział weźmie 600 uczestników, wśród których będą przedstawiciele największych firm i międzynarodowych instytucji branżowych. Tematyka tegorocznego Kongresu obejmuje m.in. takie kwestie jak inicjatywa trójmorza, współpraca portów, bezpieczeństwo w branży morskiej, przemysł stoczniowy, żegluga, kształcenie kadr oraz wykorzystanie nowych technologii takich jak 5G, blockchain i sztuczna inteligencja. Na stronie www.kongres-morski.pl trwa rejestracja na Kongres. Tam również znaleźć można pełny program Kongresu.
04.07.2019

Powstała Zielona Stocznia w Polsce

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” wraz z Krajową Izbą Gospodarczą zawiązały spółkę celową "Zielona Stocznia w Polsce" - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. To pierwszy w kraju zakład recyklingu jednostek pływających.
01.07.2019

Rząd we wtorek o wsparciu finansowym dla armatorów śródlądowych

Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, mówiącym m.in. o wsparciu finansowym dla armatorów śródlądowych.
01.07.2019

Pomorskie: Wydobyto zwłoki znalezione we wraku Wilhelma Gustloffa

Załoga jednostki Marynarki Wojennej ORP Lech z Gdyni wydobyła zwłoki znalezione 6 czerwca we wraku „Wilhelma Gustloffa”, po które wypłynęła w poniedziałek. Ciało policyjną jednostką transportowane jest do Łeby – poinformował we wtorek PAP prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.
25.06.2019

Rząd we wtorek ma zająć się m.in. projektem ws. inwestycji w zakresie budowy portów zewnętrznych

Usprawnienia w przygotowaniu i realizacji budowy portów zewnętrznych zakłada projekt ustawy, którym ma zająć się we wtorek rząd. Ministrowie omówią także m.in. zwolnienie z podatku dochodowego marynarzy pracujących na polskich statkach morskich.
25.06.2019

ORP Lech wypłynął z Gdyni po zwłoki znalezione we wraku Wilhelma Gustloffa

Po zwłoki znalezione we wraku "Wilhelma Gustloffa" wypłynął w poniedziałek z Gdyni ORP Lech. Czynności przygotowawcze i sama akcja wydobycia ciała może potrwać dzień lub dwa - poinformował PAP prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.
24.06.2019

Po znalezione we wraku Wilhelma Gustloffa zwłoki Marynarka Wojenna ma wypłynąć w poniedziałek

Po znalezione zwłoki we wraku statku „Wilhelm Gustloff” Marynarka Wojenna ma wypłynąć w poniedziałek. Czy tego samego dnia zostanie podjęta próba wydobycia ciała, czy też stanie się to we wtorek lub środę, zależeć będzie od pogody – powiedział PAP prokurator rejonowy w Lęborku.
21.06.2019

„Puls Biznesu”: Brukseli nie w smak polskie specustawy

KE może zakwestionować projekt ustawy mającej usprawnić rozbudowę bałtyckich portów. Inne specjalne przepisy związane z inwestycjami też są na cenzurowanym – pisze środowy "Puls Biznesu".
05.06.2019

PSEW: Morskie farmy wiatrowe mają szansę odegrać kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej Polski

Jest szansa przynajmniej na 14 GW mocy z wiatraków na Bałtyku. To zachowawczo policzony potencjał – wskazuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) mówiąc o trzeciej wersji projektu planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich. Perspektywy rozwoju farm morskich opisuje raport stworzony przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej pt. „Przyszłość morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”.
27.05.2019

Wody Polskie: W weekend możliwa kontrola bezpieczeństwa tamy w Wilkowicach

Kontrola bezpiecznego użytkowania zbiornika w Wilkowicach może nastąpić już w ten weekend – poinformował w piątek Łukasz Lange, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie RZGW w Gliwicach. Jak dodał, groźba pęknięcia tamy maleje.
24.05.2019

MGMiŻŚ zapowiada zawiadomienie prokuratury ws. zbiornika przeciwpowodziowego w Wilkowicach

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej złoży zawiadomienie do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przy budowie i dopuszczeniu do użytkowania zbiornika przeciwpowodziowego w Wilkowicach przy potoku Wilkówka (Śląskie) - poinformował PAP resort.
24.05.2019

Pomeranian Offshore Wind Conference już za tydzień w Szczecinie

Ogromny potencjał morskiej energetyki wiatrowej na polskim Bałtyku, szacowany na około 10 GW, stanowi niepowtarzalną szansę dla rozwoju gospodarki zarówno Pomorza, jak i całego kraju. Aby została ona w pełni wykorzystana, potrzeba wsparcia politycznego i odpowiednio ukształtowanego otoczenia prawnego dla sektora. Właśnie tym kwestiom poświęcona będzie konferencja.
10.05.2019

PO RYBY – na stadion PGE Narodowy

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza na swoje stoisko zorganizowane podczas 23 Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, odbywającego się w dniu 11 maja 2019 r. (sobota) w godzinach 11.00-20.00, w Warszawie na PGE Narodowym.
10.05.2019

Inauguracyjne spotkanie Polskiego Forum Technologii Morskich (foto, wideo)

Polskie Forum Technologii Morskich aktywnie rozpoczyna działalność. W poniedziałek w Rewie odbyło się pierwsze spotkanie członków zrzeszonych w ramach tej organizacji utworzonej na rzecz rozwoju gospodarki morskiej. Obecnie PFTM stanowi 19 firm, w tym 5 stoczni budujących statki i obiekty pływające: CRIST, Safe oraz Marine Projects Ltd., a także Stal Complex i ALU International Shipyard.
08.05.2019

Dar Młodzieży z powrotem w Porcie Gdynia

Z pierwszej po Rejsie Niepodległości podróży szkoleniowej w sobotę wraca do Portu Gdynia Dar Młodzieży. Biała fregata spodziewana jest o godz. 10:00 przy Nabrzeżu Pomorskim. Jak podał Uniwersytet Morski w Gdyni, po powrocie żaglowiec przejdzie niezbędny remont.
04.05.2019

Geblewicz rozmawiał o trudnej sytuacji w stoczni Gryfia

Partnera do rozmów nie ma – tymi słowami Marszałek Olgierd Geblewicz zwrócił się do radnych Sejmiku Województwa i przedstawicieli związków zawodowych działających w stoczni Gryfia w Szczecinie i Świnoujściu. Trudną sytuacją przedsiębiorstwa zajęła się Sejmikowa Komisja ds. Gospodarki Morskiej. Niestety, rozmowy prowadzono bez prezesa stoczni oraz jej właściciela, którzy nie skorzystali z zaproszenia radnych województwa.
18.04.2019

Paweł Brzezicki pokieruje Funduszem Rozwoju Spółek

Fundusz Rozwoju Spółek ma nowego prezesa. Jak podała spółka w komunikacie, został nim Paweł Brzezicki. Funkcje tę zacznie pełnić od 1 maja tego roku. Głównym zadaniem Funduszu Rozwoju Spółek jest wspieranie przedsiębiorstw, głównie z obszaru gospodarki morskiej, w prowadzeniu i rozwijaniu działalności gospodarczej, a także w realizacji procesów restrukturyzacji.
17.04.2019

Polska na targach Seafood Expo Global 2019 w Brukseli

W dniach 7-9 maja dostępny będzie polski pawilon podczas tegorocznych targów Seafood Expo Global 2019 w Brukseli.
17.04.2019

Gróbarczyk: Złoża bursztynu na Mierzei Wiślanej warte raczej miliony złotych

Wartość złóż bursztynu na Mierzei Wiślanej jest liczona raczej w milionach, niż dziesiątkach milionów złotych - poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zdementował informacje mediów o tym, że przekop będzie można sfinansować z tych złóż.
12.04.2019

„Puls Biznesu”: Specustawa dla portowych inwestycji

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowało projekt specustawy ułatwiającej wielkie inwestycje w sektorze portowym – pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu". Rząd liczy na jeszcze większe wpływy z przeładunków – dodaje gazeta.
08.04.2019

NIK: Kontrola wykaże, czy wody i dno Bałtyku są bezpieczne

Kontrola NIK wykaże, czy wody i dno Bałtyku są bezpieczne - poinformowała Izba. Dodała, że kontrola jest efektem sygnałów, że na dnie Bałtyku spoczywają bomby ekologiczne. Szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk zapewnia, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dot. wycieku paliwa z wraku w Bałtyku.
05.04.2019

Gróbarczyk ws. wniosku PO-KO o wotum nieufności: Taka hucpa jest bardzo zła

To jest niezbywalne prawo opozycji – mówi minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk o złożonym przez klub PO-KO wniosku o wotum nieufności wobec niego. Chcę być rozliczany ze wszystkiego, ale jeśli jedynym celem jest wotum nieufności, to taka hucpa jest bardzo zła - dodał.
05.04.2019

Gróbarczyk: Nie ma bezpośredniego zagrożenia dot. wycieku paliwa z wraku w Bałtyku

Nie ma bezpośredniego zagrożenia wyciekiem paliwa z zatopionego wraku tankowca Franken na dnie Bałtyku - mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk odnosząc się do zapowiadanej przez NIK kontroli służb zajmujących się niebezpiecznymi substancjami zalegającymi w morzu.
05.04.2019

Posłowie PO-KO złożyli wniosek o wotum nieufności wobec szefa MGMiŻ Marka Gróbarczyka

Klub KO-PO złożył wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - poinformowali w piątek w Szczecinie posłowie PO-KO. Ich zdaniem, minister Gróbarczyk szkodzi polskiej gospodarce.
05.04.2019

„To była przygoda warta wszystkiego”. Uczestnicy Rejsu Niepodległości wspominają wokółziemską podróż Darem Młodzieży (foto, wideo)

To była przygoda warta wszystkiego – wspomina Rejs Niepodległości jego uczestniczka Zuzanna Roś. Podkreśla, że ta wyprawa nauczyła ją przede wszystkim współpracy. Dar Młodzieży po 313 dniach podróży dookoła świata, zorganizowanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, powrócił do Gdyni w miniony czwartek.
05.04.2019

Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości: „To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować” (foto, wideo)

To jest fantastyczna młodzież, to jest niesamowity potencjał, którego nie możemy zmarnować. I zaręczam, że my go wykorzystamy – powiedział portalowi GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podczas gali na zakończenie Rejsu Niepodległości, która w czwartek odbyła się w Gdyni. Dar Młodzieży powrócił do macierzystego portu po 313 dniach podróży dookoła świata, zorganizowanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w niej wzięło ok. 1 00
02.04.2019

Zakończenie Rejsu Niepodległości. „Złożyli wspaniały hołd obrońcom Rzeczypospolitej”

„Cieszę się, że w Gdyni, po trudach tak długiej wyprawy, znów możemy powitać piękny żaglowiec, który blisko rok niósł całemu światu wspaniałą wieść o odzyskaniu przez Polskę przed stu laty niepodległości”- napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do uczestników czwartkowej uroczystości powitania żaglowca „Dar Młodzieży”.
31.03.2019

„Ten rejs pokazał światu, jaka jest Polska” - opowieści prosto z Daru Młodzieży (wideo)

Wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi dobiegła końca. Żaglowiec, po 313 dniach, wrócił do Gdyni z Rejsu Niepodległości. W tym czasie opłynął glob, odwiedził 23 porty na całym świecie i przemierzył ponad 36 tysięcy mil morskich. Białą Fregatę witały setki osób. Było radośnie, hucznie i uroczyście. Specjalnie dla was, rozmawialiśmy z członkami załogi najpiękniejszego polskiego żaglowca. Zobaczcie, jak wyglądał Rejs Niepodległości od kuchni!
29.03.2019

Dar Młodzieży wrócił do domu! (foto, wideo)

10 miesięcy podróży, 23 odwiedzone porty i ogromna promocja Polski oraz jej niepodległości. Dar Młodzieży, w asyście czterech jednostek Marynarki Wojennej – okrętów ORP Piorun i ORP Grom oraz dwóch łodzi hybrydowych wraca dziś do domu. Nasi dziennikarze byli obecni na pokładzie katamaranu Rubin, który jako pierwszy powitał fregatę w okolicach Helu i płynął z nią aż do Gdyni.
28.03.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.