• <

Minister Moskwa: od poranka rosyjski gaz nie płynie do Polski przez Jamał

gm

27.04.2022 08:49 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Minister Moskwa: od poranka rosyjski gaz nie płynie do Polski przez Jamał

Partnerzy portalu

Minister Moskwa: od poranka rosyjski gaz nie płynie do Polski przez Jamał - GospodarkaMorska.pl
Anna Moskwa, Fot. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Od środowego poranka rosyjski gaz nie płynie do Polski przez Jamał; kurek został zakręcony – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, w środę ma się odbyć organizowane przez Komisję Europejską spotkanie państw europejskich dotyczące dostaw gazu z Rosji.

We wtorek wieczorem PGNiG podał w komunikacie giełdowym, że Gazprom poinformował o wstrzymaniu od środy dostaw gazu do Polski. Dodano, że spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty za gaz z kontraktu jamalskiego w rublach. Pod koniec marca prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że podpisał dekret nakazujący od 1 kwietnia zagranicznym kontrahentom z „nieprzyjaznych państw” zapłatę za rosyjski gaz w rublach. W przeciwnym wypadku realizacja kontraktów będzie wstrzymana.

W środowym wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia Minister Moskwa była pytana o powody wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu do Polski. „Kilka dni temu pojawił się dekret Putina, w którym to Putin groził, że wszystkie państwa, które nie zaczną za gaz płacić w rublach, nie będą tego gazu dostawać. Następnie PGNiG, nasza polska spółka gazowa, dostała korespondencję ze strony Gazpromu z taką samą propozycją nie do odrzucenia, żeby rozpoczęła płatność w rublach. Z wiadomych powodów spółka nie mogła się na to zgodzić. Jest obowiązujący kontrakt, który określa zasady płatności” – tłumaczyła Moskwa. Jak dodała, w Polsce nie obowiązują żadne dekrety Putina. „Zgodnie z tą zapowiedzią Putin w dniu dokładnie dzisiejszym, bo dzisiaj od poranka nie płynie już tak zupełnie gaz rosyjski, kurek został zakręcony” – powiedziała minister. Jak dodała, na płatności w rublach nie zgodziła się też Bułgaria, która „dołączyła w tym samym czasie do grupy państw odciętych od rosyjskiego gazu”.

„Dzisiaj będzie spotkanie państw europejskich, organizuje je Komisja Europejska, w którym będziemy wymieniać informacje na ten temat” – powiedziała Moskwa. We wtorek wieczorem resort energetyki w Sofii poinformował, że Rosja wstrzymuje dostawy gazu dla Bułgarii od środy, 27 kwietnia. Ministerstwo otrzymano list od Gazpromeksportu, w którym stronę bułgarską zawiadomiono o decyzji. Dekret Putina narzuca odbiorcom rosyjskiego gazu z państw Unii Europejskiej (które uznano za kraje prowadzące „nieprzyjacielską działalność” wobec Moskwy) obowiązek otwarcia co najmniej dwóch specjalnych kont w banku Gazprombank i rozliczania przez nie zakupu surowca – przypomina Reuters. Dodaje, że nabywcy z UE nadal płaciliby Gazprombankowi w walucie zapisanej w kontrakcie, dolarach lub euro, ale transakcje byłyby finalizowane dopiero po wymienieniu przez Gazprombank zachodniej waluty na ruble, po kursie ustalanym przez rosyjski bank centralny, i zdeponowaniu ich na drugim koncie.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.